agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni3080Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2018, 02:49   #2851
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shagdiy Mesajı Göster
merhaba. Forumda denk geliyorum. Buradan başka bir yerde de göremedim. Bir şey kaçırıyorum ama Bu "Balkal" ceviz çeşidi nedir? Nerelerde bulunur? Başka bir ismi var mıdır? Bulamadım bir türlü... Gülünç duruma düştüysem kusura bakmayın.
Merhaba;
Balkal cevizi piyasada bulanan ceviz çeşidi değildir.
Özyurt arda fidancılık sitesinde var gözüküyor.İbrahim BALKAL ın öne sürdüğü bir çeşit,tescilli mi bilmiyorum.Sertifikası varmı bilmiyorum.
Önce Dişi çiçek açan,sonra erkek çiçek açan bir çeşit olarak ,tabloda gözükmekte.
Dolayısıyla geç çiçeklenen yabancı çeşitleri tozlayabileceğini düşünülmekte.Veya tozlamada yardımcı olabileceği.
Verim konusunda bilgi paylaşılmıyor, veya ben hiç duymadım.
Ronde montiac, çeşidide geç açan çeşitler için,( fernor gibi) tozlamada iyi veya tamamlayıcı olarak kullanılıyor.
Ronde,yi piyasada bulabilirsiniz.

BALKAL çeşidi ile bilgisi olan arkadaşlar ekleme yapabilirler.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2018, 15:46   #2852
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2018
Herkese hayırlı ve bol verimli bir yıl diliyorum. Amasya'da 5 dönüme ceviz çöğürü diktim. Bu sene Ağustos ayında asilayacagim. Bana Pedro, horward fernor kalemi gönderebilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum. İlgili ve alaka gösteren herkese teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

blk55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2018, 10:31   #2853
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUĞRULÜNAL Mesajı Göster
Merhaba;
Balkal cevizi piyasada bulanan ceviz çeşidi değildir.
Özyurt arda fidancılık sitesinde var gözüküyor.İbrahim BALKAL ın öne sürdüğü bir çeşit,tescilli mi bilmiyorum.Sertifikası varmı bilmiyorum.
Önce Dişi çiçek açan,sonra erkek çiçek açan bir çeşit olarak ,tabloda gözükmekte.
Dolayısıyla geç çiçeklenen yabancı çeşitleri tozlayabileceğini düşünülmekte.Veya tozlamada yardımcı olabileceği.
Verim konusunda bilgi paylaşılmıyor, veya ben hiç duymadım.
Ronde montiac, çeşidide geç açan çeşitler için,( fernor gibi) tozlamada iyi veya tamamlayıcı olarak kullanılıyor.
Ronde,yi piyasada bulabilirsiniz.

BALKAL çeşidi ile bilgisi olan arkadaşlar ekleme yapabilirler.
Teşekkür ederim. Chandler çeşidi için, Balkal çeşidini tozlayıcı olarak tavsiye edenler olduğu için sormuştum.

shagdiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2018, 10:33   #2854
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdary69 Mesajı Göster
Merhaba,

Estağfurullah gülünç durum olur mu..
Balkal cevizini ben de ilk kez sizden duyuyorum. Fakat zannediyorum ceviz yetiştiricisi İbrahim Balkal'ın cevizlerinden bahsedilmiş olabilir. İbrahim Balkal olarak Google üzerinden ararsanız çokça kaynak çıkacaktır kendisi hakkında..
Cevap için teşekkürler. İbrahim Balkal ile alakalı olduğu aklıma geldi fakat ne onun sitesinde ne de başka bir yerde balkal çeşidi ile alakalı bir bilgiye ulaşamadığım için sormuştum.

shagdiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2018, 19:45   #2855
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2018
ilk defa ceviz ektim 20 aralık 2018 itibarı ile 6 yedi cm kadar cıktı bundan sonra ne yapmalıyım bahçeye nezaman dikmeliyim bilgi vermek istermisiniz

adem aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2018, 12:04   #2856
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adem aydın Mesajı Göster
ilk defa ceviz ektim 20 aralık 2018 itibarı ile 6 yedi cm kadar cıktı bundan sonra ne yapmalıyım bahçeye nezaman dikmeliyim bilgi vermek istermisiniz
merhaba;
Cevizi sonbaharda ekmişiniz ,o yüzden 6- 7 cm de kalmış.
Ceviz ağacı sonbaharda yaprak döker,kış uykusuna geçer,dinlenip ilkbaharda tekrar yaprak açar ve hızla büyümeye devam eder.
Sizin küçük cevizin muhtemelen yaprakları hala duruyordur,bu yüzden bahçeye dikerseniz donar.Mecburen ilkbaharı bekliyeceksiniz.Kış uykusuna geçmediği için de pek sağlıklı olmayacaktır.Genede belli olmaz.
Siz eniyisi şimdiden başka bir saksıya, yeni cevizlerden biraz ıslatıp,toprağa gömün ,saksı toprağı biraz nemli kalsın,soğuk bir alanda bekletin ,nisan ayında eğer tohumlarda problem yoksa topraktan çıkacaktır.
Veya bu şekilde direk yerine, çukuru 50-60 cm açıp, her çukura 3 tane ceviz olacak , tohumları 6-7 cm derinliğe gömün ,nisan ayında çıkacartır.Suyunu ve gübresini verirseniz ,yaz sonuna kadar 1 metreyi geçer.

Bunları siz sordunuz diye yazdım,yoksa bizlerin tercihi herzaman aşılanmış ve cinsi belli olan ceviz fidanıdır.

Düzenleyen TUĞRULÜNAL : 21-12-2018 saat 12:05 Neden: .....
Eski 21-12-2018, 22:49   #2857
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2018
çok teşekkür ederim

adem aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2019, 22:29   #2858
Yeni Üye

Yılmaz Ceyhan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2019
merhaba,
herkese hayırlı seneler dilerim. Chandler, fernor ve kaman 1 kalemlerine ihtiyacım var yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...saygılar...

Yılmaz Ceyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2019, 22:11   #2859
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Merhaba bende aranıza yeni katıldım. Cevize ilgi duyuyorum. Ankara Güdül'de 930 rakımda bahçe kurmayı planlıyorum. forumda takipte bulunuyorum. Son aşamada bölge rakımına göre hangi cins ceviz türünü önerirsiniz. Bu bölgede yapan arkadaşlar varsa onlarında tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.

Selçuk06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2019, 09:29   #2860
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selçuk06 Mesajı Göster
Merhaba bende aranıza yeni katıldım. Cevize ilgi duyuyorum. Ankara Güdül'de 930 rakımda bahçe kurmayı planlıyorum. forumda takipte bulunuyorum. Son aşamada bölge rakımına göre hangi cins ceviz türünü önerirsiniz. Bu bölgede yapan arkadaşlar varsa onlarında tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.
Merhaba
Genelde hemen foruma üye olup,hemen bir mesaj atıp sorusunun cevabını bile göremeyen ,bidaha uğramayan, o kadar çok kişi varki.Ama ben genede sorunuza cevap yazmak istedim.Bu konuda uzman değilim,hobiciyim ,sadece tavsiye amaçlı yazıyorum.

Sorunuza gelince;
Ankarada 15 ay askerlik yaptım,iklim çok sert,ayazı berbat,kışları çabuk gelir,sonbahar erken donları ve ilkbahar geç donları vs.
Size hemen FERNOR önerecekler.Size fernor öneren arkadaş ,verime yatmış,verimi güzel ve karasal iklime uyum sağlamış fernor görmüşmü onuda sormanız lazım.
Sadece internette dolaşan bilgiler ve fidancı beyanları ile işin içinde olmayanlar bile, yok fernor dik,yok chandler dik,yok fernette dik falan deyip tavsiye veriyorlar.
Ankara bölgesi iklim bakımından, ticari ceviz yetiştiriciliği açısından pek olumlu bakılmıyor. Bu olmaz demek değildir,eğimli araziler ve don çukuru oluşmayan bölgeler herzaman şanslıdır. Ayrıca Hobiciler veya deneme-yanılma maksadıyla ekilebilir.
Bunun engüzel yolu,sizinde dediğiniz gibi kendi bölgenizde ceviz yapan arkadaşlardan en doğru bilgileri alabilirsiniz.
Çünkü yararınıda ve zararınıda siz çekeceksiniz,sizi yanlış yönlendirenler değil.

Soruna tam cevap olmadı farkındayım ama ,ankara için çeşit önermekte kolay biriş değil.

Lilium ve KorayS beğendi.

Düzenleyen TUĞRULÜNAL : 09-02-2019 saat 18:49 Neden: Yanlış
Eski 12-02-2019, 00:09   #2861
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Sayın LİLİUM
Hiç ortalarda yoksunuz,cevapta yazmıyorsunuz ve diğer tecrübeli arkadaşlarda katılmıyor artık.Güzelim forum çok boş kaldı malesef. Bende dükkan boş kalmasın diye yazıyorum bişeyler işte.
Bu forumdaki bilgileri ,para verseler, ziraat mühendisi tutsalar ,burdaki kadar gerçek ve yaşanmış tecrübeleri bulamazlar.Yeni başlayan arkadaşlar için çok iyibir kaynak.
Tabi değerini bilene.
Tecrübeli ve bilgili arkadaşları tekrar foruma davet ediyoruz.

Eski 14-02-2019, 17:31   #2862
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Neredeyse 100 sayfaya yakın bir konu.Ve inanın daha 100 sayfa bile yazılsa ceviz yetiştiriciliğine yetmez.
Ceviz yetiştiriciliğinde çok şeyler yazıldı ,çizildi.Akademik bir çok kaynak yol gösterici olsada ,birebir bahçe kurup bu işe gönül veren üreticilerin tecrübelerinin yanında bu akademik bilgilerin bir çoğu yetersiz kalıyor.
Ve bence Ceviz yetiştiriciliğinde çok önemli yerler edinmiş bu yaşayan tecrübelerden istifade etmek lazım.
Bu arada yeni sezon artık başlamak üzere.Gerekli hazırlıklarımızı yaptık.
Umarım keyifli bir sezon geçiririz...

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019