agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni3091Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-11-2019, 22:32   #2881
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2019
Cevizler de çiçeklenme dönemi çok kısadır 7-15 gün arası ve çiçek biyolojisi genelde erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde gelişir Ama!!! Cevizler de dikogami görülür, yani;erkek çiçek erken açar ve bunu siz göremeden dökülür dişicik borumuzu dölleyecek cins daha geç çiçek açan fernette dir. Fernette nin çiçek açım zamanı tam olarak fernolün dişi çiçeklerinin kaldığı aralıktır bunun için fernette önerilir (karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde) dediğiniz diğer kalifornia çeşitleri çiçek açım zamanı dona kesebilir.

Ali zirmüh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2019, 20:33   #2882
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali zirmüh Mesajı Göster
Cevizler de çiçeklenme dönemi çok kısadır 7-15 gün arası ve çiçek biyolojisi genelde erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde gelişir Ama!!! Cevizler de dikogami görülür, yani;erkek çiçek erken açar ve bunu siz göremeden dökülür dişicik borumuzu dölleyecek cins daha geç çiçek açan fernette dir. Fernette nin çiçek açım zamanı tam olarak fernolün dişi çiçeklerinin kaldığı aralıktır bunun için fernette önerilir (karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde) dediğiniz diğer kalifornia çeşitleri çiçek açım zamanı dona kesebilir.
Merhaba
Ali bey,yukarıda yazdığınız bilgi kendi tecrübenizmidir.

Fernette ve Fernor ikisi aynı melezden gelmedir.Dolayısıyla yaprak ve çiçek açma zamanları birbirine çok yakın.Daha önceleri çok soruldu bu sorular,RONDE ve MEYNELİSE çeşitleri söyleniyor.İbrahim balkalda bu çeşitleri söylüyor ve videoları var çiçek açma zamanları ile ilgili.
Fernorun azda olsa kendini tozladığıda söyleniyor.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2019, 19:09   #2883
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Ben asıl merak ettiğim konu,
FERNOR a tozlayıcı olarak fidancıların ne sattığı değil,
FERNOR dikipte verim alan,karasal bölgelere uyum sağladığını gören,karasal bölgede örnek FERNOR bahçesi gösterebilecek ve FERNOR çeşidinin gerçek tozlayısını gösterecek kimse varmı.
Yoksa 10 yıldır internet ve televizyonlarda FERNOR geç çiçek açar,karasala uygun,dondan etkilenmez,1600 rakım üstü uygun vs. vs. tozlayıcısı FERNETTE gibi ,söylemleri okuyoruz ve izliyoruz.
Daha öncede sordum,karasal iklim, iç anadolu bölgesi ve kastamonu gibi soğuk bölgelerde örnek olacak ,verime yatmış FERNOR BAHÇESİ varmı.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2019, 11:17   #2884
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2019
Arkadaşlar merhaba,
Ben de birçoğunuz gibi şehir hayatından uzaklaşmak, doğaya dönmek ve yatırım yapmak için İzmir de 3 dönüm tarla satın aldım. Bunun 2 dönümğne ceviz dikmek istiyorum. Yaklaşık 28*2 dersek 56 ağaç yapıyor. Bunun için tavsiye edilen Denizli deki bir fidancıyla görüştüm. 2 yaşındaki fidanları ve 7*5 dikimi önerdi. Buna göre haftaya çukurları açıp, sonrasındaki hafta da kargo ile getirtip fidanları dikmek istiyorum. Ancak yeterli bilgiye sahip değilim ve birçok farklı bilgi dolaşıyor ortada. Analiz sonuçlarıma göre; toprağım nötr, az kireçli, killi, tuzsuz ve sadece çinko bakımımdan düşük çıktı. Diğer elementler yüksek veya orta. Bana ilk dikimden itibaren tecrübelerinizi anlatabilir misiniz? Sorularım şöyle:
-fidanı dikerken ne kadar günre ile toprağı karıştıracağım? Hayvan gübresi kullanmak istiyorum, içine başka birşey konuluyor mu, evetse ne kadar?
-fidanın aşı gözü güneye mi bakacak?
-dikimden sonra tepeden 2-3 göz kalacak şekilde budayacak mıyım?
-dikimden sonra hemen tavan boyası ile boyayacak mıyım?
-can suyuna herhangi birşey ekleyecek miyim?
-ceviz ağacının bir bakım budama ilaçlama planı var mı, çizelge şeklinde, mesela Mayıs ayında ilaçlama gübreleme yapılır gibi...
İlginiz için çok teşekkür ederim, biraz uzun oldu kusura bakmayın ☺

Sonercenk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019