agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-11-2017, 09:10   #2791
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Fernor Cevizi Hakkında

Arkadaşlar herkese merhaba;

Önümüzdeki 10 yıl sonrası için bir planlama yapmak istiyorum. Suyu olan bir tarlamız var. Buraya en mantıklı olarak ceviz ve badem dikmek istiyorum. Mevsimsel olarak uygun olduğunu düşündüğüm FERNOR cinsi dikeceğim. Bu konuda bir kaç sorum olarak bilgili arkadaşlara;
  • Normal ceviz diksem toprağa ve 1 yaşından sonra fernor cinsi ağaçtan bu ağaca aşı yapsam %100 fernor cinsi olur mu yoksa normal ceviz yerine fernor cinsi dikip fernor aşılamamı yapmam lazım?
  • Bir cevizin fernor cinsi olup olmadığını nasıl anlarız. Belli bir özelliği varmı gözle görünür ?
  • Elinde fide veya ceviz olarak fernor cinsi ceviz olan varsa ücreti karşılığında bana satabilir mi?

Hepinize teşekkürler

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2017, 16:21   #2792
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
1- normal cevizi topraga dikip üzerine fernor cinsi bir ceviz aşılarsanız yüzde yüz fernor cinsi bir kan elde edersiniz.
2- gözle anlamak, ceviz 1 2 yaşındayken zordur hatta imkansız. Eğer tarlanıza ektiginiz cevizlerin saf kan fernor cinsi ceviz olmasını istiyorsanız sertifikalı ceviz fidanlarını tercih edebilirsiniz.

Şahsi görüşüm önünüzdeki 10 yıl sonra demişsiniz bu süre uzun bir zaman, ben olsaydım ve önümde 10 yıl gibi bir süre olsaydı giderdim tarlama çekirdek cevizlerimi ocak ayında çekirdek olarak toprak ile buluştururdum mayıs ayı gibi çıkmaya başlarlar haziran ayında tam kendilerini belli ederler. güzel bir bakım ile 1 yıl sonra acelem yokya 2 yıl da olabilir üzerlerinde fernor cinsi cevizden alınmış kanı aşılatırdım, kökler 2 yaşında oldugu için aşı yapılan yer daha çabuk gelişecektir.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2017, 17:31   #2793
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Albatros1 Mesajı Göster
Merhabalar
Çoktandir ilgiyle takip ediyorum forumu ve siz degerli uyelerden bir kac konu hakkinda yardim oneri ve tecrubelerinizden istifade etmek istiyorum.
1.yukselti 1350 rakım iç anadolu ve karadeniz iklimine geçiş bölgesinde. Bu yükselti ve iklime uygun yabancı ve
Yandan verimi yuksek ceviz çeşidi hangisidir.
2.Dikim sıklığı olarak 7 X5 Düşünüyorum uygun mudur.
3.Arazi güneye bakıyor ve eğimli taş siz toprak yapısına sahip. ( toprak analiz sonuçları 1-2 Güne kadar elime gececek ayrıca paylaşacağız burada )
4. Çeşit belirlendikten sonra tozlayicinin arazide dağılımı nasıl olmalıdır.(hakim rüzgar kuzey batı yonunden)
5. Ekim esnasında dikim çukuruna konulacak doğal ve suni gübre miktarı nasıl olmalıdır ve hangisini kullanmaliyim
6. Sulama isteği ilk yıllar için fidan başı kaç Lt dir.
Simdilik bu kadar soracaklarını ileride kafama takılan olursa bilgilerinzi paylaştığınız. Şimdiden tesekkurler
Bu konu hakkında fikirlerinizi bekliyorum. Toprak tahlilinide yayınlıyorum birazdan

Düzenleyen Albatros1 : 01-12-2017 saat 18:23
Albatros1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2017, 18:01   #2794
Yeni Üye

Toprak tahlili

Tahlil sonuçlarım biraz sıkıntılı. Sizlerin yorumu nedir bilmek isterim.

Eklenen Resimler

Eski 05-12-2017, 17:15   #2795
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2017
manik06
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2017
Merhaba arkadaşlar,
ceviz bahçesi kurarken fidancılar ile yaşadığım sorunu burada paylaşarak bundan sonra bahçe kuracak arkadaşlara yol göstermek isterim.
bahçem için fidanları balikesirde üretim yaptığını söyleyen ve ESiN Fidancılık.Sahil Yenice Köyü.Bandırma.0.542.38 30 521 üzerinden satış yapan firmadan ceviz ve diğer cinslerden sipariş verdim. gelen fidanların bir kısmı kupkuru olarak ve kalınlığı birkaç milimi geçmeyen fidanlar gönderildi. Bu adamin sitesi uyduruk bir sitedir. Galiba gerçekte bir fidanlığı yok resimler çektirmiş site açmış sağdan soldan toplayıp siparişi gönderiyor. Ben sipariş verdim. Fidanları beş para etmez, çok zayıf ve bazıları kupkuru geldi ve asili olup olmadığı belli değil, kesinlikle pişman oldum. Benim başına gelenler sizlerin de başına gelmesin. bu siteye bulaşmamanizi tavsiye ederim. Ayrıca bir miktar paramın da üzerine yattı. para mi istediğimde ergen cocuklar gibi bildiği bütün küfürleri etti.

manik06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 14:05   #2796
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2017
Ceviz günümüzde dönümüne senede 25 bin tl kazandıran iyi bir yatırım aracı haline gelmiştir.

https://www.gelisimfidancilik.com.tr...azandirir.html

Düzenleyen onurkutlu : 20-05-2019 saat 13:00
onurkutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2017, 22:10   #2797
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Ceviz yatırımı hala cazip mi?

Merhaba arkadaşlar,

Ceviz konusunda ülkemizde ciddi bir acık söz konusu,fakat bu açık ger geçen yıl kapanıyor.Henüz tam verime ulaşmamış ve ayrıyeten yeni kurulan birçok ceviz tarlası var,
Şimdi benim sorum şu anda yeni ceviz tarlası kurmak mantıklımı?
Ülkemizin ceviz ihtiyacını ve önümüzdeki 15 yıllık üretim analizini gösteren bir çalışma var mı?

Apeks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 23:12   #2798
Yeni Üye

Cevizlik Sokak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Selamlar,
Isparta Atabey Ovasında 8 dönüme mart başında açık kök Fernor dikeceğim (7x6). Toprak analizindeki ph, kireç ve kil oranları beni biraz düşündürüyor. Kırmızı işaretlediğim alanlar hakında görüşünüzü alabilir miyim? Yeşil alanda işaretlediğim bitki besin elementleri iyimi görünüyor yoksa fazla mı iyimserim? Teşekkürler

Name:  toprakanalizi.jpg
Views: 3741
Size:  57.3 KB

Düzenleyen Cevizlik Sokak : 28-01-2018 saat 01:19 Neden: Foto link düzeltildi
Cevizlik Sokak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2017, 14:26   #2799
Yeni Üye

ceviz bakım takvimi

Tarım Takvimi - Güneş Fidancılık sayfamızda cevizde bakım takviminde herşey mevcut.

Eski 05-01-2018, 10:45   #2800
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2018
merhabalar,gonen bolgesi icin fidan cinsi tavsiye edecek varmi, rakim yaklasik 400-450

yesilpoyraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2018, 19:35   #2801
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Bahçeye iki adet chandler dikmeyi düşünüyorum. Fidanlar geldi ancak tozlayıcı da gerekir mi bu ikisine, tozlayıcı olmazsa ne olur?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2018, 22:30   #2802
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Bahçeye iki adet chandler dikmeyi düşünüyorum. Fidanlar geldi ancak tozlayıcı da gerekir mi bu ikisine, tozlayıcı olmazsa ne olur?
Yeriniz varsa bir adet dikin yeriniz yoksa birinin bir dalına fernette aşılayın.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2018, 14:49   #2803
Yeni Üye

Arkadaşlar ceviz fidanı dikimi yapanlar için devletimiz Dönümüne 280 TL devlet desteği sağlıyor. Detaylı bilgi almak için https://www.cevizfidanifiyatlari.com...iz-fidani.html adresini ziyarete edebilirsiniz.

Eski 19-01-2018, 13:02   #2804
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2013
Milli emlak Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Özel Ağaçlandırma sahalarına ait ilan linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Milli Emlak/Özel Ağaçlandırma İlanları

Kafanıza takılan her soru için mutlaka danışmanlarımızdan yardım isteyin.
- Uğurlubahçe Ormancılık -
Ali Rıza UĞURELLİ
Orman Mühendisi
0532 697 54 20

Ormancı_ali06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2018, 20:32   #2805
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2018
Sayın Çamtepe,
Merhaba üstadım, örnek olarak gösterdiğiniz siteden (ÜRETİM) alıntı: "Fidanlar, aşılandıktan 18 ay sonra araziye aktarılmakta 7x5 m dikim mesafesi ile 60x60 cm derinlik-genişlikte dikilmektedir. "
Acaba kendileri de profesyonel bir tavırla geniş mesafe dikim yapıp ticari kaygılarla dar mesafe fidan satışı mı yapıyorlar?
Özellikle belirtmek istiyorum: Soru tamamen öğrenmek maksadıyla sorulmuş ve herhangi bir ukala tavır içermemektedir. Cevabınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Cevabımı 1692 numaralı mesajınızla aldım. Saygılar...

ofaruks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2018, 19:53   #2806
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Arkadaşlar herkese selamlar...Sadece iki mevzuya fikir vermesi açısından değinmek istiyorum.Bunlardan birincisi Dikim Mesafesi,ikincisi ise cevizin gelecekteki durumu.

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2018, 20:07   #2807
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Chandler ve Fernor üzerinde durucam. Önce şunu kendinize sorun;Sık dikim yapıp 8-10 yıl sonra aralardakini kesip çıkarmak mı istersiniz(ben bunu tercih ederim birim alanda ilk yıllar yüksek verim almak için) Yoksa Nihai dikim Mesafesi üzerine mi bir sistem istersiniz.?
Sık dikim 5 e 5 ya da 6 ya 6 ya da 4 e 5 dikebilirsiniz.yıllar geçtikçe 12 ye 6 ya da 9 a 5 gibi nihai hallere dönüştürebilirsiniz.Yok ben ara tarım yaparım tek şekil dikerim Nihai şekliyle dikerim diyorsanız 9 a 5 ten aşağısını fernor için,8 e 4 ten aşağısını chandler için tavsiye etmem.Nedenini 8-10 yıl sonra ciddi bir pişmanlıkla anlarsınız.Aralardakini çıkaralım dediğiniz zaman çok fazla aralık olacak planlamada ciddi sıkıntı çekeceksiniz.Bu arada bizde 300 civarı fernor üzerine bir bahçe mevcut.Şu an da 200 adet pikan dikeceğiz inşAllâh.

Eski 26-01-2018, 20:12   #2808
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Cevizin gelecekteki durumuna gelince...Bugünün piyasa fiyatları üzerinden konuşacak olursak önümüzdeki 15-20 yılda ceviz kg fiyatı 10 lira altına inmeyecektir(kaliteli dolgun içli cevizler yoksa kurtlu içi boş ve ufak bakımsız cevizler değil.)Biz ülkemizde önümüzdeki 20-30 yıl boyunca piyasa sıkıntısı hiç çekmeyecek olan kg fiyatı klasik cevizin iki katı miktarında seyredebilecek olan pecan nut yani pikan cevizine yöneldik.

Eski 26-01-2018, 21:00   #2809
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Alıntı:
Tahlil sonuçlarım biraz sıkıntılı. Sizlerin yorumu nedir bilmek isterim.
Tonu 50 ile 100 lira arası olan ham leonarditle araziyi organik maddeyle takviyeleyin.Dikim çukurlarına ve etrafına solucan gübresi takviyesi yapın.
Donume en az 5 ton gelecek şekilde madenlerden randımanı %40 ın üzerinde olan ham leonarditi tarlanıza yaydırın.Ve her yıl organik gübreyle takviyeleyin.Yanmış gubre yani hayvan gübresi kullanmayın hastalık ve boceklenmeye sebebiyet veriyor.İlla solucan gübresi..Yüksek ph için de kükürt saçın.Arazinizin kirecini ph ını bunlarla belli bir kıvama getirirsiniz.Her yıl gubrelemeyi de organik yaparsanız İnşAllâh hiçbir sıkıntı olmaz.

Eski 28-01-2018, 00:54   #2810
Yeni Üye

Cevizlik Sokak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Chandler ve Fernor üzerinde durucam. Önce şunu kendinize sorun;Sık dikim yapıp 8-10 yıl sonra aralardakini kesip çıkarmak mı istersiniz(ben bunu tercih ederim birim alanda ilk yıllar yüksek verim almak için) Yoksa Nihai dikim Mesafesi üzerine mi bir sistem istersiniz.?
Sık dikim 5 e 5 ya da 6 ya 6 ya da 4 e 5 dikebilirsiniz.yıllar geçtikçe 12 ye 6 ya da 9 a 5 gibi nihai hallere dönüştürebilirsiniz.Yok ben ara tarım yaparım tek şekil dikerim Nihai şekliyle dikerim diyorsanız 9 a 5 ten aşağısını fernor için,8 e 4 ten aşağısını chandler için tavsiye etmem.Nedenini 8-10 yıl sonra ciddi bir pişmanlıkla anlarsınız.Aralardakini çıkaralım dediğiniz zaman çok fazla aralık olacak planlamada ciddi sıkıntı çekeceksiniz.Bu arada bizde 300 civarı fernor üzerine bir bahçe mevcut.Şu an da 200 adet pikan dikeceğiz inşAllâh.
Chandler çok yaygın yetiştiriliyor ve pazarda çokça tüketiliyor. Ancak bence Fernor açık ara daha lezzetli. Şu anda Fernor, Chandlerin %70 i kadar kıymetli. Gelecekteki fiyatları hakkında Chandler ve Fernoru nasıl kıyaslarsınız?

Cevizlik Sokak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2018, 12:59   #2811
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cevizlik Sokak Mesajı Göster
Chandler çok yaygın yetiştiriliyor ve pazarda çokça tüketiliyor. Ancak bence Fernor açık ara daha lezzetli. Şu anda Fernor, Chandlerin %70 i kadar kıymetli. Gelecekteki fiyatları hakkında Chandler ve Fernoru nasıl kıyaslarsınız?
Yabancı kaynaklarda Fernor ve howard ın chandler dan daha lezzetli olduğu vurgulanıyor.Peki neden herkes chandler dikiyor?
-Cevap:1-)Yanlış yönlendirme ve yetersiz bilgi altyapısı..
. 2-)Chandler ın dekara veriminin %5-%10 daha fazla olması,
. 3-)Chandler ın daha ince kabuklu olması..
. 4-)Chandler merkezli yayın ve propanganda.(1.maddeye ekleyebiliriz.)
. 5-)Fernorun tozlayıcısının fernette ilan edilmesi ile ortaya çıkan Hüsran bahçeleri(Fernorun tozlayıcısı Ronde ve meilannaise dir. )
. belki birkaç madde daha ilave edilebilir.

Eski 28-01-2018, 13:06   #2812
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Gelecekte( Allâh bilir tabi ama) Görünen köy belli...Oncelik organik ve yerli aşılı türlerde olacak(maraş 18 gibi mesela.)Ardından yabancı türlerden fernor ve howard.
. Bir de lezzeti etkileyen faktorleri de bilmek lazım.

Toprak yapısı,iklim,sulama,Konum(bunlar hafif etkenler diyebiliriz..)
Organik gübreleme ile kimyasal gübreleme farkı.(Açık ara lezzet farkı meydana getirir.Günümüz cevizciliği Kimyasal üzerinden yapıldığı için,chandler zaten çok lezzetli bir tur değilken kimyasal gübreleme olan lezzeti de götürüyor..

Eski 02-02-2018, 22:16   #2813
Yeni Üye

Alıntı:
Tonu 50 ile 100 lira arası olan ham leonarditle araziyi organik maddeyle takviyeleyin.Dikim çukurlarına ve etrafına solucan gübresi takviyesi yapın.
Donume en az 5 ton gelecek şekilde madenlerden randımanı %40 ın üzerinde olan ham leonarditi tarlanıza yaydırın.Ve her yıl organik gübreyle takviyeleyin.Yanmış gubre yani hayvan gübresi kullanmayın hastalık ve boceklenmeye sebebiyet veriyor.İlla solucan gübresi..Yüksek ph için de kükürt saçın.Arazinizin kirecini ph ını bunlarla belli bir kıvama getirirsiniz.Her yıl gubrelemeyi de organik yaparsanız İnşAllâh hiçbir sıkıntı olmaz.
Teşekkürler feijoa. dikim aralık mesafeleri için öneriniz nedir fernor ve tozlayici olarak ronde dusunuyorum.

Eski 08-02-2018, 23:17   #2814
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2012
Toprak Analizi

Merhaba,
Ceviz için düşündüğüm tarlanın toprak analizi aşağıdaki gibi,
kil, kum ve silt oranların ceviz için uygunluğu hakkında bilgi verebilecek arkadaşların desteğini bekliyorum.

Eklenen Resimler

ayhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2018, 13:29   #2815
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler feijoa. dikim aralık mesafeleri için öneriniz nedir fernor ve tozlayici olarak ronde dusunuyorum.
Önceki mesajlarda bahsettiğim gibi;
Minimum dikim mesafesi olarak
9x5 tavsiye ediyorum...
İsterseniz 10x5
Ya da 11x5 gibi yapabilirsiniz...
Budama yaparken 1.30-1.40 tan aşağı dallandırmayın.
Yani 1.30 altında hiçbir dal olmasın.
Ağaç yoğun gücünü alt dallara verdiğinden kuvvetli gelişir,yanlara çok açılır,hatta meyve dönemleri o dallar yerlerde sürünür.
Maalesef budama bilinçsizliği sebebiyle bu hata çokça yapıldı.

Önümüzdeki günlerde bir dostun yanlış budamalarını düzeltmeye gidecemm.***.
Ağaçlar resmen zulüm görmüş..kimisi üstten govde yarısından kesilmiş 5 yaşında ağaçlar,kimisi yerden 30 santimden dallandırılıp goble gibi bırakılmış.vs...

Eski 09-02-2018, 13:41   #2816
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhank Mesajı Göster
Merhaba,
Ceviz için düşündüğüm tarlanın toprak analizi aşağıdaki gibi,
kil, kum ve silt oranların ceviz için uygunluğu hakkında bilgi verebilecek arkadaşların desteğini bekliyorum.
Kum ağırlıklı olduğu için su tutmaya ihtiyacınız var,
Organik madde takviyesiine de
Çok nemli sahil bir bölgeyse ileriki yıllar hastalıklarla başınız beladan kurtulmayacaktır diye düşünüyorum.
Çok nemli yerlerde her ceviz turu uygun tepkime vermez,kabuk kalınlığı meyvede artar ve hastalıklar gerçekten sıkıntıdır..ozellikle mantarı hastalıklar..
Ama howard pedro gibi turler daha iyi sonuç verir diye düşünüyorum...
Lakin rakım 200 -300 gibi ve üstüyse,tarla eğimli bolgenin havasındaki nem düşük rüzgar sirkülâsyonu iyi ise harika olur.Alçak rakım olmaz demiyorum.Biraz yüksek daha iyi olur.

Gelelim toprak için yapılacaklara;
Madenlerden önceden de bahsettiğim gibi tonu 75 liralara ham %40-50 ramdımanlı leonarditler bulunuyor.
Dönüm 5 ton şeklinde döktürüp traktör arkasına takılan yaydırma aletleriyle yaydırın,tarlaya iyice karıştırın(su tutumunu arttırır,organik destek sağlar bir kere bunu yapın bir daha yapmanıza gerek yok.)
Yanmış gubrede olsa hayvan kemresi-gübresi sakın ola tarlaya sokmayın...ama sakın..sebepleri uzun araştırabilirsiniz.
Fidan çukurlarına ve dikim sonrası solucan gübresi uygulayın.kg fiyatı 1 liralara kadar bulunur...
Kireç hiç yok.az biraz kireç belki daha iyi olabilirdi.
Ama hiç kireçsiz topraklarda yetiştiren dostlarımız var sahil yörelerinde..aynı sizin toprak yapınızda...
Neticede olur.daha detay merak ederseniz çok daha detay bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırız...kolay gelsin.

Eski 09-02-2018, 22:43   #2817
Ağaçsever

Alıntı:
Kum ağırlıklı olduğu için su tutmaya ihtiyacınız var,
Organik madde takviyesiine de
Çok nemli sahil bir bölgeyse ileriki yıllar hastalıklarla başınız beladan kurtulmayacaktır diye düşünüyorum.
Çok nemli yerlerde her ceviz turu uygun tepkime vermez,kabuk kalınlığı meyvede artar ve hastalıklar gerçekten sıkıntıdır..ozellikle mantarı hastalıklar..
Ama howard pedro gibi turler daha iyi sonuç verir diye düşünüyorum...
Lakin rakım 200 -300 gibi ve üstüyse,tarla eğimli bolgenin havasındaki nem düşük rüzgar sirkülâsyonu iyi ise harika olur.Alçak rakım olmaz demiyorum.Biraz yüksek daha iyi olur.

Gelelim toprak için yapılacaklara;
Madenlerden önceden de bahsettiğim gibi tonu 75 liralara ham %40-50 ramdımanlı leonarditler bulunuyor.
Dönüm 5 ton şeklinde döktürüp traktör arkasına takılan yaydırma aletleriyle yaydırın,tarlaya iyice karıştırın(su tutumunu arttırır,organik destek sağlar bir kere bunu yapın bir daha yapmanıza gerek yok.)
Yanmış gubrede olsa hayvan kemresi-gübresi sakın ola tarlaya sokmayın...ama sakın..sebepleri uzun araştırabilirsiniz.
Fidan çukurlarına ve dikim sonrası solucan gübresi uygulayın.kg fiyatı 1 liralara kadar bulunur...
Kireç hiç yok.az biraz kireç belki daha iyi olabilirdi.
Ama hiç kireçsiz topraklarda yetiştiren dostlarımız var sahil yörelerinde..aynı sizin toprak yapınızda...
Neticede olur.daha detay merak ederseniz çok daha detay bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırız...kolay gelsin.
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Edirne bölgesinde ,rakım 10-12 metre, sahil bölgede değil ova kenarı hafif eğimli, havadar olduğunu düşündüğüm bir yer.
kum yüzdesinin fazla olması; sulama sıklığı, ekilecek cevizin çeşidi, ekim aralıkları gibi konuları yeniden gözden geçirmemizi gerektirir mi?
kolay gelsin

Eski 10-02-2018, 12:49   #2818
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Zaten yazdıklarım kum yüzdesi fazla olmasına binaendir.sulama 4 günde bir olur.Dikim mesafesi türe göre söyleyebilirim.daha önceki mesajlarda belirttim.Tam düşündüğünüzü bilirsem.yardımcı olmaya çalışırım.

Eski 10-02-2018, 14:37   #2819
Ağaçsever

Tekrar merhaba,
%80 chandler, %20 pican düşünüyoruz, 7x7 **** 5x7 mesafe ile,
ilerleyen yıllarda iklimlerin daha sıcak iklime kayması ihtimalini de düşünerek hangi türe odaklanmalıyız ?
Bir de ham leonardit temin edebileceğimiz yerler biliyor musunuz ?

Eski 10-02-2018, 17:24   #2820
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Ham leonardit size yakın bilmiyorum.ama çanakkalede biliyorum.
Chandler benim gözümde pek ileride rağbet görmeyecektir.Howard ı araştırın cisco da tozlayıcı olarak..

Pikan 7x7 çok dar...ileriki yıllar 14x7 bırakmaya mecbur kalacaksınız.
9x6 tavsiye ederim.Bir uzmanın bize de tavsiyesidir.
Daha sonra çokbızun yıllar sonra 12x9 bırakılacak.
Chandler ı da 8x4 9x5 gibi dikebilirsiniz.diğeri pek uygun değil.

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024