View Single Post
Eski 09-02-2018, 13:41   #2816
Feijoa
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhank Mesajı Göster
Merhaba,
Ceviz için düşündüğüm tarlanın toprak analizi aşağıdaki gibi,
kil, kum ve silt oranların ceviz için uygunluğu hakkında bilgi verebilecek arkadaşların desteğini bekliyorum.
Kum ağırlıklı olduğu için su tutmaya ihtiyacınız var,
Organik madde takviyesiine de
Çok nemli sahil bir bölgeyse ileriki yıllar hastalıklarla başınız beladan kurtulmayacaktır diye düşünüyorum.
Çok nemli yerlerde her ceviz turu uygun tepkime vermez,kabuk kalınlığı meyvede artar ve hastalıklar gerçekten sıkıntıdır..ozellikle mantarı hastalıklar..
Ama howard pedro gibi turler daha iyi sonuç verir diye düşünüyorum...
Lakin rakım 200 -300 gibi ve üstüyse,tarla eğimli bolgenin havasındaki nem düşük rüzgar sirkülâsyonu iyi ise harika olur.Alçak rakım olmaz demiyorum.Biraz yüksek daha iyi olur.

Gelelim toprak için yapılacaklara;
Madenlerden önceden de bahsettiğim gibi tonu 75 liralara ham %40-50 ramdımanlı leonarditler bulunuyor.
Dönüm 5 ton şeklinde döktürüp traktör arkasına takılan yaydırma aletleriyle yaydırın,tarlaya iyice karıştırın(su tutumunu arttırır,organik destek sağlar bir kere bunu yapın bir daha yapmanıza gerek yok.)
Yanmış gubrede olsa hayvan kemresi-gübresi sakın ola tarlaya sokmayın...ama sakın..sebepleri uzun araştırabilirsiniz.
Fidan çukurlarına ve dikim sonrası solucan gübresi uygulayın.kg fiyatı 1 liralara kadar bulunur...
Kireç hiç yok.az biraz kireç belki daha iyi olabilirdi.
Ama hiç kireçsiz topraklarda yetiştiren dostlarımız var sahil yörelerinde..aynı sizin toprak yapınızda...
Neticede olur.daha detay merak ederseniz çok daha detay bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırız...kolay gelsin.

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön