agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2016, 21:00   #2491
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koyuturkm Mesajı Göster
forumdaki tüm arkadaşlara selamlar, ben mustafa koyutürk, emekliyim,

yaklaşık bir iki haftadır forumu takip ediyorum, gerçekten üst düzeyde faydalandığımı söyleyebilirim. Başta sayın lilium olmak üzere tüm yazı yazanlara desteğiniz için teşekkür ederim.

Hatta sayın lilium’la bu hafta başı buluşarak bandırmadaki fidancıları dolaştık, kendisine tekrar sizin huzurunuzda teşekkür etmek istedim.

Aslında hepimizin forumdan faydalanmaya da ihtiyacımız var, çok özet olarak ceviz deneyimimizden bahsedeyim: Biz dört ortak olarak denizli-çivril kıralanda 850-900 rakımda 3800 ceviz dikimi yaptık, şu anda 320 dekar oldu. Yazın ve diğer zamanlarda bahçenin başında ben ilgileniyorum.

Geçen sene 2012 de tüm araziye dozerle 1 metre derin patlatma yaptırdık. Bu araziye yarısını 8x8 ve kalanını 8x7 olarak 3800 adet chandler fidanı kazma kürek marifetiyle diktirdik,

şu anda fidanlarımızdan 1500 adedi canlı gerisi kurudu, araştırdığım kadarıyla kuruma nedenleri şunlar:

1. çivril akdeniz iklimine daha yakın, fakat bizim bölge metroloji değerleri karasal iklim’e daha yakın görünüyor, yani hava çok kuru , haliyle chandler’lar sanırım nemli ortamı seviyor, havayı çok sevmediler. . 4-5 defa sulama yaptık suyu ağustosta kestik. Mayıs ve haziranın sonuna kadar sulama yapamadık fidanlar susuz kaldılar.
2. Dikim hataları % 10 etki etti diyebilirim, aslında nisanda dikilen fidanların % 90 nı çok iyi filizlenmişti.
3. Traktörle de bir defa ara sürüm yaptık yeterli gelmedi sanırım, yabani otlanma çok fazla oldu, bu sene yağmur çok yağdığı için.
4. Fidanlarda aşı yerlerine yakın yerlerde ve güneşe bakan yerlerde güneş yanığı çok fazla oldu. Bakır ilaçları kullandık ama yeterli gelmedi. Stutlama yaptık ancak beyaz boyama yapmamıştık.

Foruma katılan tüm arkadaşlarla paylaşmak istedim.

Foruma çok sık giremiyorum kusura bakmayın… fakat günde bir defa cevap verebilirim tüm ceviz gönüllülerinin emeklerinin karşılıklarını almalarını dilerim.

bende bilgi amaçlı olarak sizlerle yaşar akça ve sütyemez hocadan derlediğim şu bilgileri paylaşmak istedim:

dikilen ceviz fidanları ile ilgili:

1. Fidanların hızlı gelişmeyen bölgelerde (rakımın yüksek olduğu) 15 aralığa kadar dikilmiş ve cansuyunun verilmiş olması (kış sert geçerse ve 15 aralıktan sonra kar yağarsa dikilemez, dikim zamanında toprakta don olmaması, toprağın çamur veya karla kaplı olmaması, tavında olması gerekir)
2. Fidanın hızlı gelişmeyen bölgelerde (rakımın yüksek olduğu) özellikle chandler fidan dikiminde tepe vurmasının 50-60 cm yapılmalı ki köke çalışma yapsın
3. Fidanları dikimden sonra mutlaka boyamamız lazım ( %50 su % 50 tavan boyası ile)
4. Fidan çukurlarını mümkün olduğunca önceden açıp, birkaç hafta bekletmeliyiz, böylece çukurun içi güneş ve yağmurların etkisiyle tavlanır, kabarır ve havalanmış olur
5. Fidan dikiminde işaretlemeye uygun ve düzgün bir bahçe tesisi için mutlaka dikim tahtası kullanılmalı ya da iple gereken işaretleme ve ölçümler ile düzgün bir dikim yapılmalı
6. Fidan dikeceğimiz çukurların, derin ve geniş açılması (tercihen 80 x 80 x100 m en az 60 x 60 en, boy 80 cm derinlikte)
7. Fidan çukuru derin açılmış ise üst toprakla çukur tekrar doldurulmalı ve dikim çukurundaki toprağın oturma (gevşeklik) durumu dikkate alınarak, bu gevşek toprak üzerinde dikim yapılmalı
8. Fidanlar fidanlıkta hangi derinlikten sökülmüşse, mutlaka aynı derinliğe dikilmeli
9. Dikim kesinlikle derin yapılmamalı, fidanın aşı noktası her durumda toprak yüzeyinden, en az 5-10 cm yukarıda kalmalıdır. Aşı noktası toprağa gömülen fidanların kuruyacağı unutulmamalı
10. Gecesinde don olacak günlerde, fidan dikildiğinde can suyu günün erken saatlerinde verilmeli ve sonrasında ıslak olan fidan dip bölgesine biraz kuru toprak atılmalı
11. Yabancı cevizler ile 8 x4 bahçeler de dikiliyor ancak bizce dikim aralıkları en az 8x6 olmalı
12. Fidanların nakledilmesinde mümkün olduğunca kapalı araçlar kullanılmalı veya üzerleri örtülmeli, fidanlar dona, rüzgâra ve güneşe maruz bırakılmamalıdır. Eğer hemen dikim yapılmayacak ise fidanlar mutlaka nemli bir toprağa derin hendeklenmelidir. Açıkta nakledilen ve bekletilen fidanların su kaybına bağlı olarak zarar göreceği ve tutumunun zorlaşacağı unutulmamalı

dikilecek ceviz fidanında aradığımız özellikler:
1. Ismine doğru olmalı ve hangi çeşitle aşılı olduğu bilinmeli (dikilecek fidanların yaprak dökmeden önce görülmesi gerçek chandler olduğunun bilinmesi açısından ayrıca fidanlarda yükleme ve söküm sırasında çok karıştırma olmaktadır)
2. Fidanın üzerinde yara, kırık, derin çizik, soyuk vs olmamalı
3. Aşı yeri kapanmış olmalı
4. Sertifikalı (çeşidi hatta anacını belli olduğunu gösteren belge )
5. Gövde düzgün ve pişkin, gözler iyi teşekkül etmiş olmalı
6. Kök sistemi güçlü olmalı (bol saçak köklü olmalı)
7. Fidanın anaç kısmı 1-2 yaşlı olmalı
8. çeşit ve anaç gereken boyda ve kalınlıkta olmalı (çok kalın çok boylu bir fidan iyi bir fidan demek değildir)
sayın permakültür bu mesaj ve mesajdaki kişi size yardımıcı olabilir düşüncesindeyim.

YeniBON beğendi.
musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 22:42   #2492
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2014
Sayın permakültür,benim kanaatımda uçsürgünleri pişkinleşmeyen fidanlar sonbahar erken donlarından etkilenmektedir.Aralık 2014 kışında dikmiş olduğum fidanlarım 2015 yılı Kasım ayının 20 sine kadar yaprak dökmedi.Bazı uçsürgünleri pişkinleşmeyen fidanlarım kış donlarından etkilenmiştir.Ancak sürgünü erken gelişip pişkinleşenlerde etkilenme yoktur.Rakım 650 dir.Çeşit chandlerdir.yazın sonlarına doğru sürgün yapan geç depara kalkan fidanların uçlarında kuruma vardır.Ama aynı kuruma pişkinleşmeyen yeli yabani çeşitlerin sürgünlerinde de var.Nisan 2015 de yaptığım çeşit değiştirme aşılarında da aynı durum sözkonusudur.Gelişimini erken tamamlayıp pişkinleşen sürgünlerde hiç etkilenme yoktur.Ancak sürgün uçları yeşil olan sürgün uçlarında kuruma olmaktadır.Yine Kasım 2015 sonunda diktiğim fidanlarımı 2016 Mart ayı başında yaptığım kotrolda ise gövdesi pişkin olanlarda hiç etkilenme yoktur.Ancak gövdesi yeşil ve pişkinleşmemiş fidanlarda yeşil aksamının kuruduğunu gördüm.İnşallah aşı noktasından sonraki bir iki göz sağlamdır.Zira tepe kesimini Nisan başında yapmayı planlıyorum.Ben sulamayı kumlu tınlı olması sebebiyle geçen yaz Eylül sonuna kadar mecburen devam ettirdim.Yoksa zaten kuruyacaktı ama busene 2 yaşlı fidanlarımın sulamasını daha erken kesebiliim.Size naçizane tavsiyem çeşit değiştirmek için acele etmemeniz ve sürgünlerin pişkinleşmesi için mümkün olan tedbirleri almanızdır.Konu hakkında bugüne kadar yazmamış olmamız ise hem bu kış yaşananları yeni tecrübe etmiş olmam vede daha tecrübeli olan üstadların yorumlarını görmek sebe iyledir.İyi geceler.

Meletli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 21:14   #2493
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
herkese merhaba, ikinci yılına giren bazı fidanlarımın aşı yerlerinde yaralar var. bunları iyileştirmek için ne yapmak gerekiyor. özel bir ilacı var mı? veya özel bir işlem uygulamak gerekiyor mu? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 11:00   #2494
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Sn. Permakültür,
AKILLI CEVİZ : YÖRENİN KLİMASINA KISA ZAMANDA UYAR (AKLİMASYON).
Ceviz Araştırmacısı Selami BAYRAK Chandlerin bu özelliği olduğunu söylüyor.

Chandlerin tek dezavantajı çok geç hasada gelmesi ve geç uyuması buda sonbahar donlarına yakalanma riskini getiriyor.Yüksek rakım ve don çukuru olan yerlerde kesinlikle Fernor tercih edilmeli.

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 11:09   #2495
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rlcalikoglu Mesajı Göster
herkese merhaba, ikinci yılına giren bazı fidanlarımın aşı yerlerinde yaralar var. bunları iyileştirmek için ne yapmak gerekiyor. özel bir ilacı var mı? veya özel bir işlem uygulamak gerekiyor mu? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
1.% 2 lik bordo bulamacı uygulayarak enfeksiyona karşı tedbir alın.
2.Beyaz plastik boya, tavan boyası vs. 1/1 sulandırıp gövdeleri boyayın.

Eski 28-03-2016, 08:16   #2496
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalıçapkını Mesajı Göster
Sn. Permakültür,
AKILLI CEVİZ : YÖRENİN KLİMASINA KISA ZAMANDA UYAR (AKLİMASYON).
Ceviz Araştırmacısı Selami BAYRAK Chandlerin bu özelliği olduğunu söylüyor.

Chandlerin tek dezavantajı çok geç hasada gelmesi ve geç uyuması buda sonbahar donlarına yakalanma riskini getiriyor.Yüksek rakım ve don çukuru olan yerlerde kesinlikle Fernor tercih edilmeli.
Sn. Yalıçapkını;

Aklimasyon konusunu ilk defa duydum. Sn. Bayrak chandler zaman içerisinde bulunduğu ortama adapte olurmu diyor? Bu benim için ekstra bir umut.

Chandler ağaçlarım daha 3 ve 4 yaşlarında, mücadele etmeden pes etmek istemiyorum.

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2016, 14:36   #2497
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

(youtube-2014 YILI GEÇ DON ETKİLERİ UŞAK 2) 9. dakikada aklimasyondan bahsediyor.

Ben birçok programında duydum,adam geziyor gözlem yapıyor tecrübe etmiş diye düşünüyorum.

Eski 29-03-2016, 15:49   #2498
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Sn. Yalıçapkını;

Aklimasyon konusunu ilk defa duydum. Sn. Bayrak chandler zaman içerisinde bulunduğu ortama adapte olurmu diyor? Bu benim için ekstra bir umut.

Chandler ağaçlarım daha 3 ve 4 yaşlarında, mücadele etmeden pes etmek istemiyorum.
Chandner buyudukce soğuğa adepte oluyor.kendi bahcemde bunu gözlemledim.aşılar ilk 2 sene hep zarar gordu.şimdi hiç sikinti yok bu seneki budama da hava -15 e düşmesine ragmen en ufak soğuk zarari yok.tabi bu birazda bakima bağlı

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 07:40   #2499
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2016
bakım burası afyon Sultandağı burada olan soğukları görseniz geçen sene 24 nisanda kar yağdı genç 4-6 yasındaki cevizler en çok zara göreni oldu 10 yaş üzeri cevizlerde yaprak bile düşmedi.

getrayt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 07:46   #2500
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2016
Merhabalar - foruma yeni uye oldum. Balikesir veya Bursada ceviz icin arazi ariyorum.ekim sonu dikim yapma hedefim var. Tercih edilebilecek köy / rakım / toprak yapısı ve arazi secimi hakkinda yardimci olabilecek biri var midir? Tesekkurler, urununuz bol olsun. Mesut

YeniBON beğendi.
yilmazms Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2016, 17:44   #2501
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2015
Selamlar bende yaklaşık 25 dönüm yere kasım ayında 8x4 ceviz dikimi yaptım. Bu işte tecrübeli olan üstadlara bir sorum olacak; yabani otla mücadeleyi nasıl yapıyorsunuz? Fidan dipleri için motorlu bir el çapası sipariş ettim ancak ara tarım yapmayı düşünüyorum ve aralardaki otlarıda ekimden önce temizlemem gerek bununla ilgili hangi çözümü önerirsiniz? İlaç atmak pratik bir çözüm ancak yeni fidan olması ve ekimden önce zararı olup olmadığı konusunda fikrim yok. Şimdiden ilginize teşekkürler.

ONRKAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2016, 11:46   #2502
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ONRKAL Mesajı Göster
Selamlar bende yaklaşık 25 dönüm yere kasım ayında 8x4 ceviz dikimi yaptım. Bu işte tecrübeli olan üstadlara bir sorum olacak; yabani otla mücadeleyi nasıl yapıyorsunuz? Fidan dipleri için motorlu bir el çapası sipariş ettim ancak ara tarım yapmayı düşünüyorum ve aralardaki otlarıda ekimden önce temizlemem gerek bununla ilgili hangi çözümü önerirsiniz? İlaç atmak pratik bir çözüm ancak yeni fidan olması ve ekimden önce zararı olup olmadığı konusunda fikrim yok. Şimdiden ilginize teşekkürler.
Ben ot ilaçlarına kesinlikle karşıyım, muhakkak toprakta kalıntısı kalıyor ve ürünede geçiyor.

En güzel çözüm sıra aralarındaki otları traktör ile kestirmek.

YeniBON beğendi.
permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2016, 16:27   #2503
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Yani yediğiniz hemen hemen tüm sebze veya meyvelerde zirai tarım ilaçları kullanılıyor.... Sadece hatırlatmak istedim... En basit örnek köyde organik tarım yapan Mehmet dayı bile ekine ot ilacı atıyor ....

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 20:08   #2504
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2015
Arkadaşlar bu yıl diktiğim fidanlar içinde tozlayıcılardan 2 adet Fernette lerde uyanma belirtileri hala yok.Fidanın üst kısımlarında sanki kuruma başlamış gibi.Sanırım bu 2 fidan kurumak üzere 1 hafta daha bekleyeceğim eğer uyanma olmassa tüplü fernette dikeceğim yerine.Sizce bu fidan kurumuş mu?

bahaes26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 20:09   #2505
Yeni Üye

Arkadaşlar bu yıl diktiğim fidanlar içinde tozlayıcılardan 2 adet Fernette lerde uyanma belirtileri hala yok.Fidanın üst kısımlarında sanki kuruma başlamış gibi.Sanırım bu 2 fidan kurumak üzere 1 hafta daha bekleyeceğim eğer uyanma olmassa tüplü fernette dikeceğim yerine.Sizce bu fidan kurumuş mu?

Eski 20-04-2016, 20:27   #2506
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
Merhaba sargının alt kısmı sağlıklı gözüküyor.üst kısmını kesip canlı kısmın üzerine aşı macunu veya sutut sürerseniz bir sorun yaşamazsınız.

bahaes26 beğendi.
efedag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 20:34   #2507
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2015
Merhaba bu sene chandler fidan dikimi yaptım 180 adet forumdan çok faydalandım kendim yaptım her şeyi sıfır çiftçilik bilgim olduğu halde emeği geçen soran cevaplayan herkese teşekkürler, sorum kimi fidanlar üstü kurudu altlarda açtı resimdeki gibi, şimdi kuruyan yerleri budamam mı gerekli teşekkürler.

adiyge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 21:51   #2508
Yeni Üye

Hayırlı olsun.Benimde tozlayıcı fernette' ler aynısı oldu.Kuruyan kısmı kesip aşı macunu sürdüm.İnşallah kuruma devam etmez.Bu konuda fazla yorum yapılmadı ama daha usta olan arkadaşlardan yorum ve tavsiye alırsak daha iyi olacak.

adiyge beğendi.
Eski 23-04-2016, 23:14   #2509
Yeni Üye

Sağolun aynını yaparım inşallah kurumaz

Eski 24-04-2016, 11:26   #2510
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
üstte büyüyen sürgünün 2-3 cm üstünden kesin, sutut veya aşı macunuyla kesik yeri kapatın.İnşallah hızla büyüyecektir.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2016, 11:47   #2511
Yeni Üye

tamam teşekkürler bilgi için, ben büyüyen sürgünün dibinden kesecektim bilmeden

Eski 24-04-2016, 21:22   #2512
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2015
Selamlar kasım ayında diktiğim fidanların diplerine otla mücadele için resimdeki gibi 100gr/m2 malç tekstili serdim. Fakat su geçirgenliği çok fazla olmaması beni düşündürüyor. Bu konuda olumlu veya olumsuz önerileri olan varmı acaba?

Eklenen Resimler

adiyge beğendi.
ONRKAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2016, 00:20   #2513
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2016
Merhaba,
Görüldüğü üzere yeni üyeyim. Ve çok güzel paylaşımlar gördüm,okudum..
Bir sorum olacak. 58 dönümlük chandler bahçesi oluşturacağım. Fidancıların ısrarla 8*4 dikim aralığında ekmelisine kulak asmayacağım ve 8*6 ekeceğim. Lakin bunu dikdörtgen mi yoksa baklava mı yapmalıyım ? Geometrik şekil olarak incelediğim de baklava dikim sistemin daha fazla rüzgar sirkülasyonu yapabileceği ve daha çok ışık alabileceği kanaatindeyim. Baklava ve dikdörtgen dikim sisteminin avantaj ve dezavantajlarını ve yanıldığım yerleri söyleyebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim..

Beşiktepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2016, 09:22   #2514
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2014
Çıplak dallar

4 yaşına gelen ceviz fidanlarımı mart ayında 3 de 1oranında budamama rağmen bu şekilde dallarda boşluklar oluştu bunun nedeni ve ne yapmam konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Ercan22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2016, 15:55   #2515
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
Kardeşim 3/1 az 3/2 yapman lazımdı ağaç verme yatar

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2016, 17:44   #2516
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2014
Karaçepiş teşekkürler artık seneye 3 de 2 budama yaparım.

Ercan22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2016, 23:00   #2517
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Beşiktepe Mesajı Göster
Geometrik şekil olarak incelediğim de baklava dikim sistemin daha fazla rüzgar sirkülasyonu yapabileceği ve daha çok ışık alabileceği kanaatindeyim.
Baklava şekli dikimde ışık konusunda haklısınız fakat daha fazla rüzgar sirkülasyonu yapar düşünceniz yanıltıcıdır dikdörtgen 8x6 uygundur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 10:13   #2518
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Baklava şekli dikimde ışık konusunda haklısınız fakat daha fazla rüzgar sirkülasyonu yapar düşünceniz yanıltıcıdır dikdörtgen 8x6 uygundur.
Sayın Lilium, aslında söyle ifade etmeliydim.Arazinin şekline ve yönüne göre uygulanacak dikdörtgen sistemde uzun mesafe sıra arası 8 m olacak.Fidan arası 6 m. Sıra aralarından rüzgar için daha çok pay kalacak. Bu da demek oluyor ki tozlayıcıların devreye girdiği zaman,o zamanlarda ağırlıklı esen rüzgarların yönüne göre, sıra arası ile rüzgar yönü 90 derecelik dik açı oluşturursa döllenme konusunda avantaj sağlanır mı? Baklava sistemin çarpı,dikdörtgenin artı işareti göz ününe alındığında,90 derece iki şekilden biriyle oluşacaktır kısmen de olsa. Arazinin meyiline göre oluşturulan damlama sulamadaki atm basıncı da,eğime tabiri caizse terkeşi verilmesi de gerekebilir. Ve bu iki husus örtüşebilir de.
Kafamda bir çok soru var ve biraz fazla ince eleyip sık dokuyorum.Bu düşüncelerin bir çoğu da önemsiz olabilir.
Sizin yorumlarınızı ve mantalitenize güveniyorum.Ayrıca Trakya'ya budama için geldiğinizi de okudum.Açıkçası bu işe başlamadan önce bir çok bahçe gezeceğim ve üreticilerle görüşeceğim. Sizle de bahçeniz de
görüşüp sohbet etmek ve bazı konularda bilginize başvurmak isterim.

Beşiktepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 12:20   #2519
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2015
http://cestanislaus.ucanr.edu/files/188306.pdf

Işık Verim Sunumu hakkında güzel bir araştırma, sunum olduğundan dolayı özet niteliğinde ve resimlerle desteklenmiştir. mutlaka ama mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

bu dökümana göre 13 yaşında 7,5x 7,2m zemine %90 ışık engellemesi ile 1050kg/Dönüm , 13 yaşında 6,3x4,2m Çit dikiminde zemine %70 ışık engellemesi ile 750kg/Dönüm (sayfa 96)

gezgin57 beğendi.
wusiv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 14:18   #2520
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ONRKAL Mesajı Göster
ara tarımda ne ekeceğinizi bilmiyorum ama yem bitikleri ekilecekse (yonca,fiğ,korunga v.b bu bitkiler havada bulunan azotu alıp toprağa verirler çiçekleri döktükten sonra ise toplanan azotu kendi tohumu için kullanırlar) killi toprak bulabiliyorsanız, tohum topları yapmanız (Masanobu Fukuoka tarafından bulunmuştur)
örnerimdeki amaç ;
-Toprak işlemesini azaltmak
-Toprak daha az sıkışacak (Dingil başına 5 ton ağırılığındaki bir araç toprağın (tek seferde) ilk 10cm sıkıştırıyor, tüm canlı organizma, ilk 15 cm olduğunu düşününce büyük bir rakam)
- Maliyeti düşürmek (tohuma her türlü para vereceksiniz, sürüme gelince örneğin (kendi bulunduğum yerde ücret tarifesi) trakötür dönüme 50tl puluk+20tl Külvatör tohum elle serpilirse toplam 70tlx25=1750tl)

- nekadar sık ekilirse ise yabani otu baskılar burada amaç , yem bitkilerinin yabani bitkilerden önce çimlenmesi şekilde ekilmesi (sonbahar veya ilkbahar ekimi coğrafyaya göre değişir),

-biçmek için ise trakötür koyabilirsiniz ,traktör toprağı ezecektir fakat yılda bir defa aynı ezmek iki defa ezmekten iyidir, bölgenizde kışın kar yağıyor ise bir kaç cm'lik katman tekrardan kabaracaktır, yeşil gübre yapacaksanız motorlu tırpanla biçip olduğu yerde malç olacak bırakmak (önümzdeki sene tohum toplarını direk bu malç üzerine serperek çimlenmesini sağlayabilirsiniz).

-tohum topunda insan iş gücüne ihtiyaç vardır. belki tek başınıza zor olabilir ama aile dost çevresi ile hazırlanıp, kurutma ve serpilme işlemi yapılabilir.

bu yazıdaki amaç bahçemde toprak ezilmesini engellemek ve az maliyet ile bahçemde ot ve yeşil gübreleme yaparak organik madde artırmak, bunları yapmıycağım diyorsanız en az toprak işleme aleti olan anıza ekim mibzeri varsa onu kullanmanızı ya da geleneksel toprak işleme ile ekim

www.youtube.com/watch?v=BgW9gjOg8y0
Panos Manikis çiftliği Tohum Topları ile ekim (Masanobu Fukuoka'nın öğrenicisi)

Datça Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi: GELEMER PERMAKÜLTÜR PROJESİ: TOHUM TOPU YAPTIK-Küçük Araziler için

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü » Tohum Topu Bisikleti büyük araziler için

wusiv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024