agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2018, 14:36   #2821
Yeni Üye

gürhan03's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2018
Merhabalar yeni üyeyim. Sitenizi çok beğendim. Tüm kardeşlerime verdiği bilgiler için teşekkür ederim. Ben de nasip olursa bu yıl sonunda Afyon Sandıklı'daki 3 dönümlük tarlamı (chandler cinsi düşünüyorum) ceviz bahçesi için hazırlamayı düşünüyorum. Verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler gerçekten çok kıymetli. Bahçe konusunda oldukça acemi sayılırım. Öncelikle toprak analizi ve eksiklerinin giderilmesi ile ağaç çukurlarının açımı ve bekletilmesi ile tarlamın muhafazası ilk konularım. İnşallah seneye dikime başlamayı düşünüyorum. (Tarlam yaklaşık 3 dönüm. Dönümü 1000 m2 den 3000 m2 civarında. Rakım 1070).Fikirlerimi icraata geçirdikçe naçizane olarak değerli bilgilerinize başvuracağım. Bahçeme dikeceğim ceviz türleri ve miktarları konusunda fikirleri olanlara şimdiden teşekkür eder sevgi ve saygılarımı sunarım.

Düzenleyen gürhan03 : 14-02-2018 saat 14:39 Neden: miktarını unuttuğum için düzeltme gereği duydum.
gürhan03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2018, 14:36   #2822
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2018
1400-1500 rakımlarda ceviz yetiştirebilir miyiz?

herkese kolay gelsin kayseri de bulunan ve 1400-1500 rakımlı tarlamızda ceviz yetiştirmek istiyoruz.
acaba bu rakımlarda ceviz yetiştirebilir miyiz?
yetişmesi mümkünse hangi çeşitleri tavsiye edersiniz?

serbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2018, 10:29   #2823
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2018
Arkadaslar corum osmancik da 320 kotlarda bir bolgede buyuk bir derenin kenarinda ceviz yapalim diyoruz.. Ne onerirsiniz..

Miningengineer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2018, 10:28   #2824
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Miningengineer Mesajı Göster
Arkadaslar corum osmancik da 320 kotlarda bir bolgede buyuk bir derenin kenarinda ceviz yapalim diyoruz.. Ne onerirsiniz..
toprak altı su seviyesi dere yakınında yakın olur bu gibi yerlerde ceviz önermiyorlar.
çünkü cevizin kökleri 4 metre ye kadar uzar kökler çok su alınca kurur diyorlar

serbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2018, 21:37   #2825
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2018
Burhaniye

Selam arkadaşlar bu ilk mesajım. Foruma üye olma sebebim başta ceviz ve zeytin hakkında bilgilenmek. Yardımlarınız için şimdidrn teşekkürler.

Burhaniye kızıklı ovasında bir cevizlik için kapora verdik. Aldığımız yerin arsa fiyatı bile eşdeğerlerinden düşük. İçerisine 90 adet ceviz fidanı dikilmiş ve 3 yaşına gelmişler. Şuan 69 ağaç var tarlada. Bunlar chandler tipi ve tozlayıcı olarak ta franquetta tercih edilmiş.

Ovanın rakımını bilmiyorum fakat suyu bol olan biryer olduğunu biliyorum. Aldığımız kişi toprak analizlerini yaptırmış buna göre gübrelemelerini yapmış ve yurtdışına yerleşeceği için böyle bir satma yoluna gitmişler.

Bizim düşüncemiz yine chandler tipi fidanlarla toplam 5.5 dönüm olan arazimizdeki ceviz sayısını 100e çıkarmak ve mevcut ağaçları toparlamak. Rüzgardan dolayı bazı ağaçların gövdelerinde rüzgar yönünde eğilmeler olmuş.
Dikim ise 7x7 olarak yapılmış.

Arazinin sulaklığını şöyle söyleyeyim , bakım olmazda sazlıklar adam boyu yükseliyor. Bölgede genelde gemlik zeytin , ceviz , erik ağaçları bulunuyor.

Tarımla çok ilgimiz yok. Babamın yıllarca 4-5 dönümlük bahçesi vardı ama biz ilk defa maddi kazanç amaçlı bir yatırımda bulunduk.

Sizce bu arazi cevize uygun mudur ? Yoksa başka şeyler mi denenmelidir ? Ceviz olarak devam etmek ilk tercihimiz. Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Cevcev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2018, 11:47   #2826
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2018
İyi günler dilerim, siteye henüz yeni üyeyim ve forumun büyük bir kısmını okudum. Kastamonu da yaklaşık 1360 mt rakımda, tamamen kuzey cephe yaklaşık 13 dönüm yerim var; Fernor/Ronde ceviz ve az da olsa marigoule kestane yetiştireyim istiyorum. Bunu yaparken ticari bir beklentim yok ama yine de, verimli, faydalı ; masrafa ve emeğe değer bir iş olsun istiyorum. Toprak analizlerini sırasiyle 0-30 , 0-60 ve 0-90 cm derinlikle yaptırdım ve sonuçları sizinle paylaşıyorum. Labaratuvar sonuçları ve önerileri birbiriyle uyumlu mudur, gübre takviyeleri doğru mudur (Öneriler standart ve ezbere yapılmış gibi), benim yetiştirmek istediğim ürün doğru seçim midir vs. Bilgi sahibi ve tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim Saygılar.

Eklenen Resimler

kubilay_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 11:38   #2827
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2018
Merhabalar. Öncelikle bu işi ek gelir olması açısından düşündüm. Ceviz dikimi yapmak istiyorum bu konuda aklımdaki soruları sormak veya önerilerinizi dinleyip uygulamak isterim. 6 dönüm bir tarlam var. Tarlanın konumu denizlinin çivril ilçesinde bir köy rakım 970 sulama imkanı kendi imkanlarımca yani sulama en az hangi ceviz türü istiyorsa o daha iyi olacaktır. Tarla düz eğimsiz toprak rengi kestanedir. Ama sanırım toprak analizi yaptıracağım.( bunu nasıl yaptırabilirim ya da nerede yaptırabilirim bilmiyorum). Birde önereceğiniz ceviz türü için ceviz fidanını alabileceğim güvenilir bir site **** satıcı var mı? Son olarak hibe destekleme var mı bu dikim için. Bir arkadaştan duyduğum kadarıyla mavi sertikalı fidan için dönümüne 280 tl destek veriliyormuş bu doğru mu. Doğruysa bundan yararlanmak için ne yapılması gerek? Şimdiden teşekkürler. Sağlıcakla kalın.

Ahmfey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 11:46   #2828
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burak555 Mesajı Göster
Öncelikle herkese merhaba yaklaşık 57 dönümde ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyoruz 7m X 3.5m arayla dönüme aşağı yukarı 40 adet fidan düşüyor.

Fidanları aldık bugünde toprak analizi sonuçlarını aldım.Kireç oranı yüzde 27 çıktı.Cevizin kirece dayanıklılığı yüzde 25miş.

Yeri de büyük ölçüde almış bulunuyoruz bir kaç tapu vardı.Sizce sorun olur mu yüzde 2 lik fazla kireç oranı.

Tarlanın rakımı 700metre tatlı bir meyili var ve suya yakın (300-400m) Toprak analizini görünce biraz moralim bozuldu. Sizce bu yerde ceviz yetişir mi ?

merhaba
1.hangi şehirde yaşıyorsunuz
2.rakım nedir
3.arazi yapısı nasıl meyilli mi
4.rüzgar hızı önemli
5.dip suyu kaç metreden cıkıyor
6.çevrede ceviz bahçesi var mı
bu soruların cevaplarını yazı ona göre konuşalım

soganlibitkiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 14:16   #2829
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ahmfey Mesajı Göster
Merhabalar. Öncelikle bu işi ek gelir olması açısından düşündüm. Ceviz dikimi yapmak istiyorum bu konuda aklımdaki soruları sormak veya önerilerinizi dinleyip uygulamak isterim. 6 dönüm bir tarlam var. Tarlanın konumu denizlinin çivril ilçesinde bir köy rakım 970 sulama imkanı kendi imkanlarımca yani sulama en az hangi ceviz türü istiyorsa o daha iyi olacaktır. Tarla düz eğimsiz toprak rengi kestanedir. Ama sanırım toprak analizi yaptıracağım.( bunu nasıl yaptırabilirim ya da nerede yaptırabilirim bilmiyorum). Birde önereceğiniz ceviz türü için ceviz fidanını alabileceğim güvenilir bir site **** satıcı var mı? Son olarak hibe destekleme var mı bu dikim için. Bir arkadaştan duyduğum kadarıyla mavi sertikalı fidan için dönümüne 280 tl destek veriliyormuş bu doğru mu. Doğruysa bundan yararlanmak için ne yapılması gerek? Şimdiden teşekkürler. Sağlıcakla kalın.
Selamlar evet fidanlarınız mavi sertifikalı ise 280 lira alabiliyorsunuz . Çiftçi kayıt sistemine tabi olmanız gerek. BAğlı olduğunuz ilçe tarıma gidin.

Bağlı olduğunuz köy orman köyü mü?

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 16:34   #2830
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dursunbeyli Mesajı Göster
Selamlar evet fidanlarınız mavi sertifikalı ise 280 lira alabiliyorsunuz . Çiftçi kayıt sistemine tabi olmanız gerek. BAğlı olduğunuz ilçe tarıma gidin.

Bağlı olduğunuz köy orman köyü mü?
Yok orman köyü değil. Orman köyü olsa ne değisecekti��

Eski 05-09-2018, 16:43   #2831
Yeni Üye

Değerli form üyeleri naçizane tecrübelerinize ihtiyacım var. temin ettiğiniz fidanları alıp memnun olduğunuz ve güvenilir dediğiniz satıcı **** bir site var mı?

Eski 06-09-2018, 07:04   #2832
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ahmfey Mesajı Göster
Öncelikle şunu söyleyeyim....en az su isteyen ceviz kavramını aklınızdan çıkartın.su yok hayat yok.su var hayat var.ek gelir düşünüp az sulamayla ayda 1-2 sulamayla ticari bir şey elde etmeniz 10-15 yıl sonra başlar....haftada 1 sulama yapmayı şart belleyin....

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2018, 07:11   #2833
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Ayrıca böyle imkan olduğu kadar sulama yapacaksanız illa da.....o zaman çetin cevizleri tohumdan dikeceksiniz...yerine daha adapte olarak,sağlam,az sulamayla büyürler...tabi ekonomik getiri 10 yıldan sonra olur....arazi ıslahı,iyi kök salmaları için yapılacak işler falan v.s. Hepsi çok önemli tabi.....Bu işteki en büyük hatalardan biri de şu;en az masrafla işi yırtma düşüncesi....Yapılması gerekenlerin,en az masrafla yapılması çabası; ona tamam...ama düz mantık değil...Forumdaki ceviz bölümünü baştan aşağı okuyun....örnek bahçeler gezin,nasıl kurulduklarını dinleyin,izleyin,gözlemleyin....Bu iş basit görünse de o kadar basit değil...Bilen için sistemini kuran için de zor değil

Eski 06-09-2018, 07:23   #2834
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kubilay_ Mesajı Göster
İyi günler dilerim, siteye henüz yeni üyeyim ve forumun büyük bir kısmını okudum. Kastamonu da yaklaşık 1360 mt rakımda, tamamen kuzey cephe yaklaşık 13 dönüm yerim var; Fernor/Ronde ceviz ve az da olsa marigoule kestane yetiştireyim istiyorum. Bunu yaparken ticari bir beklentim yok ama yine de, verimli, faydalı ; masrafa ve emeğe değer bir iş olsun istiyorum. Toprak analizlerini sırasiyle 0-30 , 0-60 ve 0-90 cm derinlikle yaptırdım ve sonuçları sizinle paylaşıyorum. Labaratuvar sonuçları ve önerileri birbiriyle uyumlu mudur, gübre takviyeleri doğru mudur (Öneriler standart ve ezbere yapılmış gibi), benim yetiştirmek istediğim ürün doğru seçim midir vs. Bilgi sahibi ve tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim Saygılar.
Seçim doğrudur...
Forumu okuduysanız hemen her merak ettiğiniz forumda mevcut..
Yanmış ahır gübresi falan kullanmayın.sıkıntı doğurabiliyor.ham leonardit ve solucan gübresi kullanın.haftada bir iki sulama yapacak şekilde durumunuz olmalı.
Leonardit ve solucan gübresi sürekli kullanımda kireci düşürür etkisini kırar.
Patlatma,derin sürdürme,kepçe ile çukur açımı,arazi ıslahı,organik madde takviyesi MUTLAK ŞART.Ne kadar emek, o kadar sonuç.Daha detay istiyorsanız detayını merak ettiğiniz mevzuyu sorun...çünkü bunlar ,bu dediklerim hep forumda mevcut...

Eski 22-09-2018, 14:00   #2835
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2017
Merhaba ceviz fidanı siparişlerinizde üretici firmadan alım yapmak istiyorsanız Kapıdağ Fidancılık size yardımcı olacaktır. https://www.cevizfidani1.com/ sayfasından destek alabilirsiniz. Şimdiden iyi alışverişler

onurkutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2018, 18:57   #2836
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2018
Merhabalar,

qrom'un sorusundan sonra bes bucuk sene gecti.

Ne oldu acaba? Yaptin mi? Hesap bugüne kadar tuttu mu?

qrom beğendi.
DenS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2018, 22:34   #2837
omi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Mehaba arkadaslar

Cevizin türkiyedeki piyasasi nasildir yani üretilen malda satis sorunu yasanilirmi toptan nasil satabiliriz, yani bahceden direk satabilrmiyiz , Alicilar Nasil calisir, Normalde benim zeytin bahcem vardir zeyrini siktirdigim Zaman direk fabrikaya satabiliyrum acaba cevizdede böyle alicisi bolmudur yoksa cakallar cokmudur, 2018 kabuklu toptan fiyati ortalama kacparadan gitti.
Yardimlariniz ucin Tesekürler

omi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2018, 10:50   #2838
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2017
Merhabalar,

Çanakkale'de ortalama 270 rakımdaki 10 dönüm yerimize ceviz dikmeyi düşünüyoruz. 30-60-90 cm'den toprak analizimiz çıktı.
Toprak killi ve organik madde bakımından zayıf çıktı. Labaratuvardaki arkadaşlar çukur başına 2-3 kg. leonardit dökmenin yeterli olacağını söyledi dikim için, sizin de görüşlerinizi öğrenebilir miyim? Leonardit dışında bir şey kullanmak gerekir mi, kullanmak gerekirse neyden ne kadar kullanmak lazım? Organik madde miktarını tek başına leonardit ile artıramayız diye biliyorum

Eklenen Resimler

serdary69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2018, 20:41   #2839
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2018
Mert1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2018
Merhaba cevizci arkadaşlar 7 sene önce bir hayalle diktigim cevizlerden bu sene satacak kadar ürün aldım.5 dönüm şimdilik Şebin,Bilecik,kaman çeşitleri var 8 tanede karma çeşit.aranızda olmaktan mutluyum.

Mert1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2018, 11:16   #2840
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2018
Merhaba değerli forum üyeleri. Forumda yeniyim ve forumdan edindiğim bilgilere göre Kırşehir Merkez için en uygun çeşidin Fernor olduğunu, tozlayıcısının ise Ronde de Montignac olduğunu düşünüyorum. Ne dersiniz?

aydost_40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2018, 17:38   #2841
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2018
Toz Leonariditi nasıl kullanmam gerekiyor bilgisi olan var ise lütfen cevaplarsa sevinirim

AlpFurkan AKTAR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 12:47   #2842
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2018
Arkadaşlar merhaba. İverto ceviz çeşidi hakkında bilgisi olan var mı? Forumda baya bir arama yaptım ama tam bilgiye ulaşamadım. Chandler'ın tozlayıcısı olduğunu söyleyen fidancılar var. Doğru mudur?

shagdiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 13:45   #2843
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Herkese iyi günler,
Orman fidanlıktan 25-30 adet tohumdan yetişme aşısız 2 yıllık ceviz fidanları aldım. Dikeceğim yer 190 metre rakımlı %3-4 eğimli ve hafif taşlı, kuzeye bakan bir arazi. Henüz toprak tahlili yaptırmadım.
Bir kaç soru sormak istiyorum.
1- Aldığım ve ne idüğü belirsiz ceviz fidanlarıma elime geçen tüm çeşitlerden aşı yapabilirmiyim. Yani üretilecek çeişit ve tozlama yapacak çeşitleri aynı fidana(aynı fidan derken anaçlardan bahsediyorum yoksa aynı fidanın bir dalı üretim 1 dalı tozlama olsun değil) aşı yapabilirmiyim yoksa, tozlama yapacak ağacı satıcıdan ağaç olarakmı almalıyım?
Şöyle daha açık anlatmam gerekirse, elimdeki 25- 30 fidanın 3-4 tanesini tozlayıcı, kalanını üretici olarak aşılasam olurmu?
2- Mesela burda aşılı fidanı olan arkadaşlar aşı kalemi alışverişi yapıyorlarmı?
Çünkü en azından burda üretim yapanlar ağaçlarının ne olduğunu biliyorlardır ve ağaçları ile ilgili bilgileri tecrübeleri vardır.
3- Fidanlarım tüpsüz çıplak kök, Şu anda üzerine biraz toprak attım ve havaların müsait olduğu bir zamanda götürüp dikmeyi düşünüyorum. Şu an dikilmemiş vaziyetteki fidanlara bu günlerde aşı yapıp diksem ne olur? Aşıyı illa dikdikten 2 sene sonramı yapmak gerekiyor?
Bu arada belirteyim Ticari kaygım yok. Tamamen hobi amaçlı. Bu hobimi ileriki zamanlarda 150 200 ağaca çıkarıp işi ticarete dökebilirim.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2018, 13:36   #2844
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Herkese iyi günler,
Orman fidanlıktan 25-30 adet tohumdan yetişme aşısız 2 yıllık ceviz fidanları aldım. Dikeceğim yer 190 metre rakımlı %3-4 eğimli ve hafif taşlı, kuzeye bakan bir arazi. Henüz toprak tahlili yaptırmadım.
Bir kaç soru sormak istiyorum.
1- Aldığım ve ne idüğü belirsiz ceviz fidanlarıma elime geçen tüm çeşitlerden aşı yapabilirmiyim. Yani üretilecek çeişit ve tozlama yapacak çeşitleri aynı fidana(aynı fidan derken anaçlardan bahsediyorum yoksa aynı fidanın bir dalı üretim 1 dalı tozlama olsun değil) aşı yapabilirmiyim yoksa, tozlama yapacak ağacı satıcıdan ağaç olarakmı almalıyım?
Şöyle daha açık anlatmam gerekirse, elimdeki 25- 30 fidanın 3-4 tanesini tozlayıcı, kalanını üretici olarak aşılasam olurmu?
2- Mesela burda aşılı fidanı olan arkadaşlar aşı kalemi alışverişi yapıyorlarmı?
Çünkü en azından burda üretim yapanlar ağaçlarının ne olduğunu biliyorlardır ve ağaçları ile ilgili bilgileri tecrübeleri vardır.
3- Fidanlarım tüpsüz çıplak kök, Şu anda üzerine biraz toprak attım ve havaların müsait olduğu bir zamanda götürüp dikmeyi düşünüyorum. Şu an dikilmemiş vaziyetteki fidanlara bu günlerde aşı yapıp diksem ne olur? Aşıyı illa dikdikten 2 sene sonramı yapmak gerekiyor?
Bu arada belirteyim Ticari kaygım yok. Tamamen hobi amaçlı. Bu hobimi ileriki zamanlarda 150 200 ağaca çıkarıp işi ticarete dökebilirim.
merhaba;
bu konuda uzman sayılmasamda cevap vermek istedim.
1- Evet bütün çeşitlerden aşılayabilirsiniz.Tozlayıcıyıda aşılayabilirsiniz.
2 -Bu site üzerinden kalem gönderimi yapıyorlar dı,şuan kim var bilmiyorum.bulamazsan lilium rumuzlu abimize özelden mesaj at istersen.
3- Fidanlarınızı dikin,aşı ustası ve kalem temin edebilirseniz nisan ayında dilcikli ingiliz aşısı (kalem aşı yani) ,temin edemezseniz, yaz ayında göz aşı yaptırırsınız.Bu sene içinde bahar ve yaz aylarında yapabilirsiniz.
Ve formun tamamını okursanız hiç aklınızda olmayan soruların bile cevabını bulabilirsiniz.Hazine gibi bilgiler var.
İnanın para verseniz ziraat mühendisi tutsanız burdaki bilgileri bulamazsınız.

chelik26 beğendi.
TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2018, 10:36   #2845
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Kayseride 1450 rakımda ceviz

arkadaşlar benim kayseride 3200 m2 bi yerim var rakım 1450 ve ceviz ekmek istiyorum kışlar sert geçiyor
acaba hangi tür uygun olur ve ne zaman dikmeliyim bana lütfen yardımcı olursanız sevinirim

halıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2018, 11:17   #2846
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2018
merhaba. Forumda denk geliyorum. Buradan başka bir yerde de göremedim. Bir şey kaçırıyorum ama Bu "Balkal" ceviz çeşidi nedir? Nerelerde bulunur? Başka bir ismi var mıdır? Bulamadım bir türlü... Gülünç duruma düştüysem kusura bakmayın.

shagdiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2018, 17:26   #2847
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
8 Aralık Cumartesi itibariyle % 3 lük bordo bulamacı atıp bahçe ile olan irtibatımı Şubat ayına kadar kesmiş bulunuyorum.
Şubat ayında kabuklu bitlerle mücadele ve taban gübresi verme işleriyle sezon açılışını yapacağız inşallah.

Feijoa beğendi.
vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2018, 08:42   #2848
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shagdiy Mesajı Göster
merhaba. Forumda denk geliyorum. Buradan başka bir yerde de göremedim. Bir şey kaçırıyorum ama Bu "Balkal" ceviz çeşidi nedir? Nerelerde bulunur? Başka bir ismi var mıdır? Bulamadım bir türlü... Gülünç duruma düştüysem kusura bakmayın.
Merhaba,

Estağfurullah gülünç durum olur mu..
Balkal cevizini ben de ilk kez sizden duyuyorum. Fakat zannediyorum ceviz yetiştiricisi İbrahim Balkal'ın cevizlerinden bahsedilmiş olabilir. İbrahim Balkal olarak Google üzerinden ararsanız çokça kaynak çıkacaktır kendisi hakkında..

serdary69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2018, 02:49   #2849
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shagdiy Mesajı Göster
Merhaba;
Balkal cevizi piyasada bulanan ceviz çeşidi değildir.
Özyurt arda fidancılık sitesinde var gözüküyor.İbrahim BALKAL ın öne sürdüğü bir çeşit,tescilli mi bilmiyorum.Sertifikası varmı bilmiyorum.
Önce Dişi çiçek açan,sonra erkek çiçek açan bir çeşit olarak ,tabloda gözükmekte.
Dolayısıyla geç çiçeklenen yabancı çeşitleri tozlayabileceğini düşünülmekte.Veya tozlamada yardımcı olabileceği.
Verim konusunda bilgi paylaşılmıyor, veya ben hiç duymadım.
Ronde montiac, çeşidide geç açan çeşitler için,( fernor gibi) tozlamada iyi veya tamamlayıcı olarak kullanılıyor.
Ronde,yi piyasada bulabilirsiniz.

BALKAL çeşidi ile bilgisi olan arkadaşlar ekleme yapabilirler.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2018, 15:46   #2850
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2018
Herkese hayırlı ve bol verimli bir yıl diliyorum. Amasya'da 5 dönüme ceviz çöğürü diktim. Bu sene Ağustos ayında asilayacagim. Bana Pedro, horward fernor kalemi gönderebilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum. İlgili ve alaka gösteren herkese teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

blk55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024