agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2016, 13:35   #2401
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rıfat Tosun Mesajı Göster
Dikim Aralıkları ile ilgili çok sayıda öneri okudum
öncelikle sıra arasını niçin bırakırız sorusuna doğru dürüst bir cevap veren olmamış
sıra aralarının 7-8-9-10 metre olmasının birinci amacı gübreleme, toprak işleme, hasat vs gibi işleri rahat yapmak için ikinci amacıda ağaçların güneş rüzgar nem gibi ihtiyaçlarını rahat karşılamasını sağlamak içindir
sıra üzerinini 3.5 metreden 10 metreye kadar önerenleride gördüm yan dal verimli çeşitlerde sıra üzeri çit dikim tekniği rahatlıkla uygulanabilir. 4-5-6 metre aralıklar rahatlıkla uygulanabilir bu tamamen ağacı nasıl büyüteceğinizle ilgili bir durumdur.
benim bahçemde sıra üzeri 4 metre sıra araları 6 metredir. 4 kişi iki günde 900 ağacı hiç zorlanmadan budayabiliyoruz. zaten 5 yaşından sonra çok fazla budama ihtiyacı olmuyor. sürgünlerin uçlarını almak yetiyor. bütün mesele ağaçları fazla büyütmeden yan dal verimini artıracak biçimde budamaktan geçiyor. yine hasatta sanıldığı kadar zor ve yorucu deyil basit halatlı silkeme makinası ile günde 100-120 ağacı rahatlıkla silkeleyebiliyorsunuz.ağaçların altına silkeleme öncesi rediğiniz 8x8 bıranda ile toplamakta sorun olmuyor. silkelenen ağaçları 3 kişi rahatlıkla toplayıp remorka boşaltabiliyor. üç kişide silkeleme işinde çaışırsa toplam 6 kişi ile 10 günde 900 ağacı rahatlıkla toplayabilirsiniz buda size 60 yevmiyeye malolur. 5000tl ye hasatı bitirmiş olursunuz. Ağaçların budanma şeklini en baştan düzgün bir şekilde planlarsanız. 4x6 veya 4x8 bahçeler. kurmaktan çekinmemek lazım.
Boyunlu gozle dugme gozun farkni nedir. Budama konusunda bilginiz varmi ?

harakiri

htoztokat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2016, 16:38   #2402
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Cevizde genellikle yaprak dibinde üç göz bulunur bunlardan en üstteki boyunlu göz ortadaki düğme göz en alttakde uyur göz dür
budama ile ilgili olarak "http://www.cevizfidani.info/?page_id=348" siteden bilgi edinebilirsiniz
kısaca özetlersek;
verim budamalarında;
– Yan dallarda meyve veren çeşitlerde derin olmamak üzere uç alımı yapılabilir.
– Yan dallarda meyve verme eğilimi az olan çeşitlerde uç alımı kesinlikle yapılmamalıdır..

Şekil Budamasında :
– Bir yaşlı ceviz fidanlarının 100-120 cm den tepesi kesilir. Kesim yerinin üzeri aşı macunu ile kapatılır. Daha sonra boğumlarda(Yaprak koltuklarında) teşekkül etmiş olan 1-3 adet odun gözünden en üsteki iri gözler (Boyunlu Göz) bir bıçak ucu ile kopartılarak ortadaki düğme gözlerin uyanıp sürmesi sağlanır.
– Gövde ile dik açı yapan bu sürgünlerden çatı dalları seçilecektir. O yıl serbest olarak gelişmesi sağlanan bu sürgünler arasında seçim ertesi yıl yapılır. En üstten itibaren muhtelif yönlere bakan 4-5 dal seçilir. Ortada dik gelişen dal lider dalımız olacaktır.

minikivi ve ofaruks beğendi.
Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2016, 22:14   #2403
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Elektirk enerjisi problemi.

Arkadaşlar merhaba. Bir tanıdığım bir yıllık yaklaşık 500 ceviz fidanı olan bahçenin su pompası için güneş enerjisinden yararlanıyor fakat verim alamadı. Güneş enerjisinin yanında rüzgar gülü için bir fikri olan var mı. Rüzgar gülü ile bahçesinde elektrik kullananlardan fikir alabilir miyim.

hkaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2016, 23:27   #2404
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2015
merhaba. aranızda kayseride cadler ceviz eken yetiştiren varmı.bana en yakın olan fidancıya gittim cadler fidanı için fidancı kesinlikle tavsiye etmedi ve üstüne cadler cevizini karaladı sakın ekme diye. kime güvenecemizi sasırmıs durumdayız.bu konu ile bilgisi olan varsa lütfen bilgilendirsin. KAYSERİ MERKEZDE cadler ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum....

halilibo38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 08:00   #2405
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-01-2010
sayın halilibo38 fidancıya sordun mu kaç tane chander ceviz fidanı ekmişte tavsiye etmiyor.kesin başka bi fidan kakalayacaktır.ben açıklayım erken donlara yakalanmaz ama sonbahar donlarına yaklanabilir. bende nevşehirli yim .zannedersem bunu kastetmiştir.kalite olarak çok güzeldir.Elazığ da onlarca dönüm eken var ya .onlarla bi görüşün derim.

labtek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 10:21   #2406
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2016
2016

Devlet destegi devam ediyormu yeni destekler hakkinda bilgisi olan varmi?

huseyin064 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 15:28   #2407
/

Giriş Tarihi: 30-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hkaragoz Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Bir tanıdığım bir yıllık yaklaşık 500 ceviz fidanı olan bahçenin su pompası için güneş enerjisinden yararlanıyor fakat verim alamadı. Güneş enerjisinin yanında rüzgar gülü için bir fikri olan var mı. Rüzgar gülü ile bahçesinde elektrik kullananlardan fikir alabilir miyim.
Sayın Hkaragoz güneş enerjisinde ne tür bir sıkıntı oldu.? Öğrenebilir misiniz.? Ben de sondaj kuyusundan güneş panelleri ile su çekmeyi düşünüyorum. Saygılar.

Ceviztepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 16:13   #2408
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilibo38 Mesajı Göster
merhaba. aranızda kayseride cadler ceviz eken yetiştiren varmı.bana en yakın olan fidancıya gittim cadler fidanı için fidancı kesinlikle tavsiye etmedi ve üstüne cadler cevizini karaladı sakın ekme diye. kime güvenecemizi sasırmıs durumdayız.bu konu ile bilgisi olan varsa lütfen bilgilendirsin. KAYSERİ MERKEZDE cadler ceviz yetiştirmeyi düşünüyorum....
Belki rakımla ilgili demiş olabilir. Ayrıca başka fidan elinde kalmıştır veya diğerinin karı yüksektir. ))

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 18:15   #2409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2015
Wink Büyüklük farkı nedir?

Arkadaşlar merhabalar öncelikle ben istanbulda mağazacılık yapıyorum fakat toprak insanıyım diyebilirim ailem köy kökenli ve şu anda da buğday ve ayçiçek tarımı yapıyorum 2000 dakar yer üzerinde anlıycağınız şükür ki ekipmanımız var (kuru tarım için)

fakat son 2 yıldır ceviz bahçesi planımız var fakat büyük çapta bahsettiğim miktar 2000-3000 dakar gerekli araştırmaları yaptık gerekli birimlere ulaştık 2013 te çıkan yasa karşımıza çıktı fakat yılmadım devam ettim sonunda gerek satın alarak gerek hazine yer alarak gerekte kendi yerlerimizle yaklasık 2300 dakara ulaştık ki bu türkiyedeki en büyük kapama ceviz bahçesi demek bu işi tam profesyonel şekilde yapmayı planlıyorum bkz. 2 ziraat mühendisi (yeni mezun olan ve okulunda bu konuya eğilen) 4 tane de vasıfsız işci ile yapmayı planladık fakat gün yaklaştıkça gözüm korkar oldu 100 dakarda bu işi yapabileceğime eminim işin başında 100 yapan yüzün katlarını da yapar diye yola çıktım zaten genel olarak ticari bakış açım budur ki bu güne kadar bu fikir bana hep kazandırdı .

Şimdi durum bu iken asıl sormak istediğim şey
1. büyük olması nasıl sorunlara yol açar?
2. Yerin büyüklüğünden dolayı kireç sorunları olan bölgeler var bu bölgelere nasıl müdahale edebilirim?
3. edirne lalapaşa mevkii bu iş için uygun mudur? (Uygunmuş ama sizce?)
4. ve en önemlisi ise elinizde bu yer olsa siz nasıl uygulamalar yapardınız yani küçük olsa değmez ama bu ebatlarda şu şu çok işe yarar diyebileceğiniz ne var?

Not:birçok bilgili olduğunu öne süren kişi ile saatlerce ginlerce bilgi alışverişi yaptık fakat artık bilgiden miğdem bulandı birazda sizlerden almak istedim makul kanıya ulaşabilmek adına.
Şimdiden teşekkürler.

cantemel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 19:22   #2410
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2015
rakımla ıle sannetmıyorum. direk baska bir cins önerdi eger o fidancının aklına uysaydım o kadar emek ve zaman boşa gidecekti. iç anadolunu en buyuk sehirlerınden biri kayseri de kimse ceviz bahceciliği ile uğrasmıyor **** ekmiyor anlamış degilim...

halilibo38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2016, 10:02   #2411
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hkaragoz Mesajı Göster

Enerji konu başlığındaki

Evimiz bahçemiz için güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanmak
ykaya194

paylaşımdan yararlanabilirsiniz

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2016, 14:53   #2412
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
fidanlar dondan etkilenmediler çok şükür.
yapraklar döküldükten 20 gün sonra kar yağdı.

Name:  IMG_20160103_104007.jpg
Views: 2729
Size:  21.3 KB

agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2016, 22:10   #2413
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huseyin064 Mesajı Göster
Devlet destegi devam ediyormu yeni destekler hakkinda bilgisi olan varmi?
Bilgisi olan yokmu ?

huseyin064 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 15:20   #2414
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
üstadlar bir sorum var ; büyük bir baraja 5-6 km mesafede kuzey yamaçta çukurda kalmayan ceviz bahçesine barajın aydası nedir. ve baraja uzaklık mesafesi kısamı uzun mu, faydaları hakkında bilgi lütfen barajı9n uzunluğu 6 km kısa kenar 600 metre

Resulgur beğendi.
Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2016, 20:38   #2415
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2015
Yeni dikimini gerçekleştirdiğim ceviz fidanlarının bazıları toprak seviyesinin altında kaldı.Çukurları tam doldurmadan dikmişiz.Zemin seviyesine getirmek için aşı yerinin 10-15 cm üzerine kadar toprakla doldurup sonrada fidanı kürek yardımıyla yukarı çekmemin bir sakıncası olur mu acaba? 135 fidandan 22 tanesi bu şekilde.

bahaes26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2016, 01:50   #2416
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Hiç bir zararı olmaz, Kürek ya da bel yardımıyla toprağı biraz gevşetin fidanı yukarı çekin etrafını çiğneyin sonra eksik toprağı ilave edin.

kkeremk beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2016, 22:11   #2417
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2015
Sevgili Lilium dediğiniz şekilde yaptım.Şu an içim rahatladı resmen.

Fidanları dikmeden evvel tarla sınırında bulunan meşe ağaçlarını gölge yapmasın diye üzülerek kesmiştim.Tek tük kıyamadıklarım olmuştu.Onlardan biri ; meyva agacı olma olasılığı var mıdır ? bilemedim.

bahaes26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2016, 22:17   #2418
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burak555 Mesajı Göster
Öncelikle herkese merhaba yaklaşık 57 dönümde ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyoruz 7m X 3.5m arayla dönüme aşağı yukarı 40 adet fidan düşüyor.

Fidanları aldık bugünde toprak analizi sonuçlarını aldım.Kireç oranı yüzde 27 çıktı.Cevizin kirece dayanıklılığı yüzde 25miş.

Yeri de büyük ölçüde almış bulunuyoruz bir kaç tapu vardı.Sizce sorun olur mu yüzde 2 lik fazla kireç oranı.

Tarlanın rakımı 700metre tatlı bir meyili var ve suya yakın (300-400m) Toprak analizini görünce biraz moralim bozuldu. Sizce bu yerde ceviz yetişir mi ?
İlk yazdığınız mesajları okuduktan sonra, aradan bunca zaman geçmiş. Ben de ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum. Henüz net bir karar vermiş durumda değilim. Sizin bahçeniz ne durumda. Cevizleriniz geliştimi?

hatcik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2016, 22:19   #2419
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2016
Arkadaşlar. Merhabalar. Bu konunun acemisi olmama rağmen ceviz yetiştiriciliği yapmayı ciddi ciddi düşünüyorum. Tek endişem Trabzon ceviz yetiştiriciliği için iklim ve coğrafi özelliklerinden dolayı uygunmu değilmi bilemiyorum. Bilenleriniz varmıdır?

hatcik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2016, 10:01   #2420
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatcik Mesajı Göster
Arkadaşlar. Merhabalar. Bu konunun acemisi olmama rağmen ceviz yetiştiriciliği yapmayı ciddi ciddi düşünüyorum. Tek endişem Trabzon ceviz yetiştiriciliği için iklim ve coğrafi özelliklerinden dolayı uygunmu değilmi bilemiyorum. Bilenleriniz varmıdır?
Trabzon tarım il müdürlüğündeki mühendis arkadaşlardan bilgi almanız daha sağlıklı olacağını düşünüyorum

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2016, 12:15   #2421
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
üstadlar bir sorum var ; büyük bir baraja 5-6 km mesafede kuzey yamaçta çukurda kalmayan ceviz bahçesine barajın faydası nedir. ve baraja uzaklık mesafesi kısamı uzun mu, faydaları hakkında bilgi lütfen barajı9n uzunluğu 6 km kısa kenar 600 metre

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 09:49   #2422
Ağaçsever

Sayın gecepartisi
Yazınızı okuduğumda çok şaşırdım. gelişim fidancılık ve mehmet şirini 6 senedir tanıyorum
fidanları ondan aldım. fatura ve sertifika konusunda hiç bir sıkıntı yaratmadı.
1. yıl sonunda tutmayan fidanların yerine yeniden fidan gönderdi ve hiç bir ücret talep etmedi temmuz ayı gibi bahçeyi ziyaret etmek amacıyla bizzat bahçeye geldi ve bana bir çok konuda bilgi aktardı.
2. yıl şubat sonu yine bölgemize gelmişken yanıma uğradı ve budama konusunda bir gün hem eğitim verdi hem budamayı gözetledi
3. yıl temmuz sonu gibi yine bahçeleri geziyorlarmış bahçeye uğradı yanlış giden bir kaç konuda bize eğitim desteği sağladı. ayrıca budama konusunda istersek eleman sağlayacağını belirtti budama zamanı balıkesirden 1 kişi gönderip budamaya nezaret ve destek sağladı.
3. yılın sonuna kadar bahçede tutmayan ağaçlar yerine yüze yakın fidanı hiç ücret talep etmeden gönderdi.
adına doğru çıkmayan bazı ağaçları bizzat gelerek yeniden aşıladı ve bahçedeki 900 ağacın tamamının chandler olmasını sağladı
şimdi düşünüyorumda bu kişi hakkında yazdıklarında bir yanlışlık var
ortadaki olumsuzluğa tek taraflı olarak yol açılmamıştır. sizinde bazı kusurlarınız olmuş olabilir diye düşünüyorum
saygılarımla

Eski 22-01-2016, 11:07   #2423
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2015
merhaba Rıfat Bey

siz memnun kalmış olabilirsiniz, buna sevindim açıkçası, onca yatırım ve emek harcamışsınız bu konuda da eğer böyle bir hareketi Mehmet Bey yaptıysa takdir etmek gerekir,

ortada verilmiş bir söz var buna uyulması gerekir, bunda benim ne suçum olabilir ki,

ben bizzat bir ağabey aracılığı ile ondan alışveriş yaptım, kıramayacağım bir ağabeyimdi, telefonda kendisi ile pazarlık yaptı ve 17 tl den anlaştı, ben de ağaçları 2 gün sonra seçmeye gittim ve fiyatın 20 tl olduğunu bunun ticaret olduğunu söyledi... hatta telefona ağabeyi verip onunla pazarlık ettirdim tekrar, 19 a herşey dahil anlaştık.

köy kahvesinde oturup bir kaç kişi işe sohbet ettim bazı olumsuz davranan çiftçilerin olduğunu belirttiler... yorumsuz

o civarda birkaç köyü dolaştım, fiyatlar 16 TL idi ama adamların elinde 150-200 tane kadar kalmıştı, 600 civarında fidan almayı düşünüyordum, bir kaç çiftçiden 200 civarında aldım Mehmet beyden de 235 tane aldım

fidanlar kargoyla geldiğinde ücret ödenmemiş, ödemek zorunda kaldım, fatura yok, etiket yok, sertifika yok,

diğer çiftçiler ile de bu şekilde anlaştım faturalar,etiketler, sertifikalar fidanlarla beraber geldi kargo ücretleri ödenmiş.

fatura ve sertifikayı ayrı bir kargo ile göndermiş onun da ödemesi yapılmamış, etiketler yok faturada 235 fidan yerine 220 yazıyor ödeme yaptığım miktarın neredeyse tam yarısı değerinde 10 tl den fatura kesilmiş,

1 kuruş bile olsa yaptığı hareket onuruma dokundu,

1 aydır arıyor ve mesaj atıyorum ne etiketleri gönderdi ne kargo parasını...
pişkin pişkin cevap veriyor...

kızmakta haklı mıyım ? siz ne dersiniz ?

bu yazımı görünce beni az önce aradı tehditkar sözlerle külhan beyi gibi bu yazıdan dolayı dava açabileceğini bu siteye böyle şeyler yazmak karaktersizliktir , paranı yatıracağım mesajı hemen sil dedi,

parayı yatırdı, mesajı sildim, umarım gerçekten fidanlar chandler çıkar.

ben bir daha ondan alışveriş yapmayı asla düşünmüyorum,

karar sizin...

diğer çiftçiler sizin dediğiniz gibi mayısta gelip ağaçları kontrol edeceklerini çıkmayan olursa tamamlayacaklarını, budama için gelip destek vereceklerini belirttiler,ama mehmet beyden böyle bir söz asla çıkmadı

bunu diyen çiftçiye şimdiden 1000 fidan rezerve ettirdim,

önümüzdeki yıl 40 dönüm daha yer ekmeyi planlıyorum

bu işte henüz çok yeniyim, hedefim 3 yıl içerisinde 5000 fidan dikmek

YeniBON, minikivi ve Tugsad beğendi.
gecepartisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 17:26   #2424
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2013
Galeri: 4
Sayın gecepartisi,
size katılmamak mümkün değil.
2014 kasım sonu bandırma/sahil yenice köyündeki bir firmadan 100 adet chandler, 100 adet pedro siparişi verdim ve ücretinide akibetinde verilen posta hesabına yatırdım. 42 gün sonra gelen fidanların 100 lük bir balyası sprey boyayla beyaz olarak işeretlenmiş diğer 100 lük balyada hiç bir işaret veya etiket yoktu. telefonlarıma cevap vermeyen yetkiliye bir arkadaşın telefonundan yaptığım arama sonucunda ulaştım. Tabi yetkilinin geçiştirme laflarını dinledikten sonra telefonu kapattım. Fidanları ne mi yaptım? Yakınımda fidancının birine ödediğim paranın neredeyse yarı fiyatına devrettim. İsmine doğruluğuna inanmadığım bir fidanı tarlama ekme cesaretini gösteremedim.
2015 kasım sonu Bandırma/sahil yenice köyüne gittim, ilk dikkatimi çeken o bölgede hiç bir yetişkin ceviz ağacı yoktu. Üreticiler baktım birbirlerini kötülüyorlar. Şunu anladım: yeterki sipariş alsınlar ellerinde hangi fidan varsa yolluyorlar.
Net konuşuyorum: sahil yenice köyünde sırtında ceketi ve bir cep telefonundan başka hiçbir şeyi olmayan, ama 10 numara web sitesi olan simsarlar var.
Neticede ordan fidan almadan ayrıldım.
sizede geçmiş olsun.
saygılarımla

YeniBON beğendi.
minikivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 19:37   #2425
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Eğer bir fidancının damızlık bahçesi yok ise alacağınız fidanların ismine doğru çıkmama ihtimali yüksek. Sebebine gelince; Bu fidancılar aşı kalemlerini sağdan soldan tedarik etmekte ve aldığı kalemlerin ismine doğru olduğuda şüpheli.

Yeni bahçe kuracaklara tavsiyem;Fidan almadan önce fidancının kendine yeterli damızlık bahçesi varmı yokmu, aşı kalemlerini nereden almış gibi konuları araştırmalılar. 3-5 yıl sonra ismine doğru çıkmayanları tekrar aşı yaparız deselerde kaybınızı nasıl telafi edecekler.

can993 ve minikivi beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2016, 13:28   #2426
Ağaçsever

Sayın Gecepartisi
ben Mehmet şirinle yaşadığım olayı aktardım. size yapılan uygulamada özellikle fiyat farkı istemesini bende yanlış buluyorum.
İsmine doğru çıkması konusu ciddi bir sıkıntıdır. benim deneyimim ilk diktiğim 550 fidanda 28 adet ismine doğru çıkmayan fidan ancak üçüncü yılda tespit edilebildi yani 3 y7ıl boşa gitti.
bunları aşıladık ve düzeldi üç yıl önnce diktiğim 350 fidanda 58 gibi çok yüksek rakamda ismine doğru çıkmayan fidan tesbit ettik ve onlarıda bu mart ayında aşılayacağız.
fidanların ismine doğru çıkmadığını net olarak öğrenmeniz minumum dikimden 2 yıl sonra belirlenebiliyor. (chandler çeşidi için) o yıda geçtiği için üçüncü yılda ancak müdahale edilip aşılanabiliyor.
Fidancı aşıların tamamının chandler olduğunu belirtmesine rağmen aşılı fidanlar neden ismine doğru çıkmaz?
550 fidanda 28 fidan için üçkağıtcılık yaptıklarını zannetmiyorum.
bir ihtimal aşı kalemlerinin bazılarının ismine doğru aşı kalemi olmamasından kaynaklı olabilir
veya başka bir bilimsel açıklaması olabilir ama ben şahsen bilmiyorum
ancak civarımda son 6-7 yıldır bahçe kuranların tamamında az **** çok ismine doğru olmayan fidan çıktı.

YeniBON beğendi.
Eski 25-01-2016, 15:38   #2427
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
[QUOTE=minikivi;1434958]Sayın gecepartisi,
size katılmamak mümkün değil.
2014 kasım sonu bandırma/sahil yenice köyündeki bir firmadan 100 adet chandler, 100 adet pedro siparişi verdim ve ücretinide akibetinde verilen posta hesabına yatırdım. 42 gün sonra gelen fidanların 100 lük bir balyası sprey boyayla beyaz olarak işeretlenmiş diğer 100 lük balyada hiç bir işaret veya etiket yoktu. telefonlarıma cevap vermeyen yetkiliye bir arkadaşın telefonundan yaptığım arama sonucunda ulaştım. Tabi yetkilinin geçiştirme laflarını dinledikten sonra telefonu kapattım. Fidanları ne mi yaptım? Yakınımda fidancının birine ödediğim paranın neredeyse yarı fiyatına devrettim. İsmine doğruluğuna inanmadığım bir fidanı tarlama ekme cesaretini gösteremedim.
2015 kasım sonu Bandırma/sahil yenice köyüne gittim, ilk dikkatimi çeken o bölgede hiç bir yetişkin ceviz ağacı yoktu. Üreticiler baktım birbirlerini kötülüyorlar. Şunu anladım: yeterki sipariş alsınlar ellerinde hangi fidan varsa yolluyorlar.
Net konuşuyorum: sahil yenice köyünde sırtında ceketi ve bir cep telefonundan başka hiçbir şeyi olmayan, ama 10 numara web sitesi olan simsarlar var.
Neticede ordan fidan almadan ayrıldım.
sizede geçmiş olsun.
saygılarımla[/QUOT

katılıyorum size fidanı anaç bahçesi olan fidancıdan almak gerek bafra fidancılığın anaç bahçesini gidip ziyaret edebilirsiniz

YeniBON beğendi.
kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2016, 16:59   #2428
Yeni Üye

Tugsad's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2016
Yozgat,1300 rakım

Merhabalar. Herkese ilgi ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Allah nasib ederse Yozgat'ta 1300 rakimda ceviz yetiştiriciliğine başlamayı planlıyorum. Cins olarak Fernor veyahut Kaman düşünüyorum. Ilkbahara kadar toprağı ve araziyi hazir hale getirip nisan gibi dikim işini halletmek istiyorum. Şimdilik tek merak ettiğim husus nisanda dikim planlamamın yerinde bir karar olup olmadığı. Görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
Iyi günler..

Tugsad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2016, 22:42   #2429
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2016
Tüm ceviz ağacı bahçesi olanlara soruyorum.
Yıllardır herkes paylaşmış çok güzel.
Yaklaşık 1 ay kadar araştırma yapıyorum ancak bir netice elde edemedim.
Kararsızlık yaşıyorum.
ankara ile Kastamonu iklimi birbirine çok yakın meteoroloji verilerine göre hava sıcaklıkları en fazla 1 derece olmak üzere bir birine yakın.

Chandler ceviz yetiştirmek istiyorum. rakım için 200-1100 arası yazıyor çoğu yerde. Ancak çoğu kişi bana önermiyor bunu.
Bende yeni yeni ALTAY cevizine merak saldım. Onu mu yapsam yoksa bunu mu yapsam diye.
ceviz ağaçlarının verim oranları nedir?
Hangisini Kastamonu da yetiştirebilirim.
Doğal yollarla ceviz yetişiyor ama bunlar yerli ceviz
Rakım 780/800 arası

7 yaşına chandler 20-30 kg arası meyva veriyormuş
5 yaşında ise 5 kg

altay için durum nedir? İnternet sitelerinde sanırım abarta ama 50 kg yazıyor.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

artagnian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2016, 22:45   #2430
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2016
özelden bana ulaşırsanız sevinirim bu konuda daha önceden yapanların tecrübelerine son derece ihtiyacım var. Marta da bir şey kalmadı :-)
5415161237
5445416837

Meletli beğendi.
artagnian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024