agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-08-2016, 10:07   #2701
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2014
Hayırlı olur inşallah sayın calaskar uzatmadan tavsiyelerim çevrenizde hiç chandler dikili bahçe varmı 9*9 u neye göre belirlediniz bu bence zaman para emek katliamı olur yeterli suyunuz varmı tam anlamıyla vakit ayıabilecekmisiniz hayvan gübresi tehlikesini en azından köklerin 1 2 yıl sonra ulaşabileceği noktalara serin daha uzar gider ama anlatırız çünkü yaşıyoruz saygılar.

doğaşk60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 14:24   #2702
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2014
Nacizane fikrim;
8*4 (kitabına uygun olan)
7*7 (bence ideal)
6*6 (fakat ben bunu uygulayacağım)

cevizadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 15:48   #2703
Ağaçsever

7*7 mevcut 6*6 mevcut 7*3,5 mevcut oldu mecburiyeten 8*4 hiç işim olmadı bugün dikersem 20 dönüm altı rahat bakımlı olacak yere planım 6*5 olur

Eski 25-08-2016, 17:39   #2704
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2016
verimi alacağın en iyi çeşit aşılı ceviz fidanı ve alacağın fidanların sertifikalı olmasına dikkat et

cevizfidanım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 23:34   #2705
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğaşk60 Mesajı Göster
Hayırlı olur inşallah sayın calaskar uzatmadan tavsiyelerim çevrenizde hiç chandler dikili bahçe varmı 9*9 u neye göre belirlediniz bu bence zaman para emek katliamı olur yeterli suyunuz varmı tam anlamıyla vakit ayıabilecekmisiniz hayvan gübresi tehlikesini en azından köklerin 1 2 yıl sonra ulaşabileceği noktalara serin daha uzar gider ama anlatırız çünkü yaşıyoruz saygılar.
Sayın dogaşk60; ilk olarak kafamdaki dikim ölçüsü 7×7 idi fakat yakın çevremdeki 25 dekar üzerine kurulmuş bir bahçeyi ziyarete gittim.Bahce buyıl 9 yaşını tamamlamış 8×8 dikilmiş chandler bahçesi idi ve inanın ağaç dalları birbirine girmişti. Geçen yıl 28-30 kg arası ceviz aldığını ve kışın 6 traktör, ilaveli kasayla ceviz budadigini söyledi. Kendisi, burada söylenenler gibi bu ağaçların 25-30 yaşındaki durumunu düşünerek bugün dikiyor olsaydım en az 9×9 dikerdim dedi. Ve şu cümle anafikir niteligindeydi "Yapabileceğin kadar çocuk değil, bakabilecegin kadar cocuk" 7×7 de 940 ceviz dikecektim, 8×8 de 730 ama şimdi 9×9 dikerek 500 civarı tam olarak bakabilecegim bahçem olsun istiyorum. Su ve elektrik var ama maliyetten dolayı ilk yıl tankerle 2. Yıldan itibaren damla sulama yapacağım inşallah...

belkibirgun54 beğendi.
calaskar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2016, 10:27   #2706
Ağaçsever

merhaba sayın calaskar yakın çevrenizdeki arazinin toprak yapısı kunumu soğuk alma ihtimali yönü su durumu ve sizin en sonunda söylediğinizle aynı şey olan ve daha önceki mesajımdada belirttiğim konu yeterli vakit ayırabilecekmisiniz?ben size farklı bir anafikir daha sunayım ceviz işinde kimin ne kadar doğruyu bildiği değil ne kadar doğruyu uyguladığı başarıya götürür.atıyorum Ben cevizlerin bu hafta gübrelenmesinin gerektiğini biliyorum diyelim ama bunu uygulayamıyorum, bu bilgi çöp oldu gitti.bu platformda ve çeşitli kaynaklarda herkes tecrübe edindiklerini **** şurdan burdan okuduklarını paylaşır durur ama şunu sakın gözden kaçırmayın bir bölgenin fayda gördüğü uygulamadan diğer bir bölge zarar görebiliyor.Yani çevrenizdeki bahçede 9. yaşında 8*8 i kapatmış diyorsunuz siz belki bunu 15.yıldada kapatamayabilirsiniz ki ayrıca ağacın araziyi tamamen kapaması bence 700 rakımdaki bir yerde sorunda değil, zaten o şekilde olmasa bahsi geçen verimleri alması mümkün değil.o açıdan dikim mesafesi konusunda kaybedeceklerinizinde hesabını iyi yapın 9*9 dikimde ki 1 tek ağaç kaybı ağır olur ki ben 7*7 dekine dahi kahrolmuştum.bakabileceğiniz kadar çocuk fikrine gelince ağacı fazla diktiğinizde işçilik çokta fazla artmayacaktır.20 dekar arazinin bakımı sık diktiniz diye artmaz ama seyrek dikimde boş bıraktığınız toprağıda mecbur temizleyeceksiniz.mecbur buadayacak sulayacak ve gübreleyeceksiniz.saygılarımla.

Eski 26-08-2016, 11:50   #2707
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fokumus Mesajı Göster
Sayın Lilium,

Yanıtınız için teşekkürler. Forumda yazı ve yanıtlarınızı takip ediyorum.

Tarla kızılcaterzi köyünde. 20 dekar civarında. Konum aşağıdaki gibi.

3 farklı noktada Kepçe ile 2,5 mt çukur açarak kesiti fotoğrafladık. 30,60,90 ve 2mt'den numune ayırarak kapattık. Fotoğraflar aşağıdaki gibi. Derinliklerde kayalık hiç çıkmadı.

Komsu tarla toprak analizi sonucu aşağıdaki gibi. Bizim numuneler de analize yakında gönderilecek.

Dikim çukurlarını 1,5x1,5x1,5 olarak açtırmayı düşünüyorum, yorumunuzu alabilir miyim?
Resimleri düzeltim, Forum'a alışıyorum diyelim. Yorumlarnızı bekliyorum.

Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları

YeniBON beğendi.
Fokumus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2016, 23:27   #2708
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2016
Merhaba
Ben de Bergamalıyım
İstanbul da yaşıyorum 50 dekar civarı Bergama etrafına ceviz dikmek istiyorum
Ama açıkçası ceviz bahçesi olan arayıp nasıl burada oluyormu diyecek bile birini bulamadım.

Neden bizim oralarda kimse ceviz ekmiyor çok enteresan.
Belediyenin bir raporu var nette onda da Bergama da topu topu 200 dekar ekili ceviz var diyor. Aziziye ve Oruçlar da olduğu söyleniyor.

Bulursanız eken diken sonuç alan lütfen buraya yeni yatırımcılar için yazın. Siz de gelişim için lütfen bilgilendirme yapın burada.

Kolaylıkla

labtek ve YeniBON beğendi.
Atur01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2016, 23:32   #2709
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2016
Herkese Merhaba
Forumda yeniyim yukarıdaki mesajımı yörük_45 e yazmıştım.

Bergama çevresinde ceviz yetiştirilir mi bilgi almak istiyorum.
Neden Bergama da neredeyse hiç ceviz bahçesi yok bilen var mı?
Don dan yana sanırım sıkıntı yok bölgede acaba yaz sıcaklarından mı sıkıntı var?

Ya da en uygun tarla dekarı 7-12 bin arasında arazi pahalı diye kimse böyle uzun vadeli bir yatırıma mı girmiyor?

Yoksa bu bölgede gerçekten ceviz olmuyor mu?

Orman İşletmenin Ceviz seferberliğinde de bu yörede yıllık 20 dekar için sadece destek planlanmış neredeyse listedeki en az olan yer burası...

Teşekkürler

YeniBON beğendi.
Atur01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2016, 14:59   #2710
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atur01 Mesajı Göster
Herkese Merhaba
Forumda yeniyim yukarıdaki mesajımı yörük_45 e yazmıştım.

Bergama çevresinde ceviz yetiştirilir mi bilgi almak istiyorum.
Neden Bergama da neredeyse hiç ceviz bahçesi yok bilen var mı?
Don dan yana sanırım sıkıntı yok bölgede acaba yaz sıcaklarından mı sıkıntı var?

Ya da en uygun tarla dekarı 7-12 bin arasında arazi pahalı diye kimse böyle uzun vadeli bir yatırıma mı girmiyor?

Yoksa bu bölgede gerçekten ceviz olmuyor mu?

Orman İşletmenin Ceviz seferberliğinde de bu yörede yıllık 20 dekar için sadece destek planlanmış neredeyse listedeki en az olan yer burası...

Teşekkürler
merhaba;
şayet toprak ceviz yetiştirmeye uygunsa o bölgeye ceviz neden dikilmesin; önce toprak tahlilini yaptırıp, toprağın cevize uygun olup olmadığı tespit edilmeli sonra uygun ceviz çeşitleri dikilmelidir. toprak tahlilini yorumlayacak güvenilir ziraat mühendisi tavsiyesinde bulunabilirim. isterseniz kolay gelsin

Düzenleyen kararsız : 19-09-2016 saat 15:05 Neden: yorum ekledim
kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2016, 21:08   #2711
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2016
Merhaba,
Kırşehir Merkeze bağlı Kızılırmak Hirfanlı Barajının kıyısında Toklümen Köyünde 18 dönüm araziye ceviz ekeceğiz ama ikilemde kaldığım bir konu var,

Arazide patlatma yapmak ile yapmamak arasında kaldım faydası olur diyen de var zararı olur diyen de.

Acaba bu konuda değerli ceviz yetiştiren çiftçilerimizin fikirleri ne olur.

Patlatma her arazi için şart mı yoksa arazinin durumuna göre mi yapılmalı?

Yapılacaksa nasıl bir yol izlenmeli?

Not: Arazide uzun yıllardır buğday tarımı yapılıyor, ve toprağın 120cm altında yoğun kireç tabakası var.

YeniBON beğendi.
mrdnz18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 00:25   #2712
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Patlatma her toprak için şart değil, kumsal süzek topraklarda gerek yok, killi topraklarda patlatma uygulamasına gereksim duyulabilir, toprağa açılan 2 - 2.5 mt profiller görülür ve karar verilir.

120 lik toprak ve altı kireç tabakasıysa ya da gecirimsiz taban varsa ceviz için uygun değil, bu tabaka kalınlığını kalınsa yani 2 -2.5 mt relerin altına iniyorsa yani bu tabanı bozamıyorsanız ceviz ekmenizi önermem. Ekersenizde ağaçların ömrü 10 yılı geçmez.

mrdnz18 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 10:20   #2713
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2016
Sn Lilium iyi günler.Öncelikle direk size mesaj gönderdiğim için kusuruma bakmayın.Açılan konuların altında sorduğum soruya cevap alamadığım ve yaptığınız yorumlara baktığımda ceviz yetiştiriciliği konusunda uzman gözüktüğünüz için direk size mesaj göndermek durumunda kaldım.
Benim sorum,Muğla Yatağanda bulunan yaklaşık 6 dönümlük tarlama chandler türü ceviz ağacı dikmek istiyorum.Dikim şemam nasıl olmalıdır?Ben iki şema hazırladım ama bunlardan hangisi uygun olur?(Şemaları bu mesaj ortamında yükleyemedim "Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği" alt konusunun en son sayfasında yer almaktadır.)Veya sizin bir öneriniz var mı?Yardımcı olursanız çok sevinirim.

FANİ HAMZA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 10:22   #2714
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2016
Sn Lilium iyi günler.Öncelikle direk size mesaj gönderdiğim için kusuruma bakmayın.Açılan konuların altında sorduğum soruya cevap alamadığım ve yaptığınız yorumlara baktığımda ceviz yetiştiriciliği konusunda uzman gözüktüğünüz için direk size mesaj göndermek durumunda kaldım.
Benim sorum,Muğla Yatağanda bulunan yaklaşık 6 dönümlük tarlama chandler türü ceviz ağacı dikmek istiyorum.Dikim şemam nasıl olmalıdır?Ben iki şema hazırladım ama bunlardan hangisi uygun olur?(Şemaları bu mesaj ortamında yükleyemedim "Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği" alt konusunun en son sayfasında yer almaktadır.)Veya sizin bir öneriniz var mı?Yardımcı olursanız çok sevinirim.

FANİ HAMZA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 12:20   #2715
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2016
Sayın Lilium cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
Bir sorum daha olacak;
Geçirimsiz tabanı nasıl anlayabiliriz.
Bu Kireç tabakasının etkisini en aza indirmemiz için dikim çukurlarını nasıl açmamız gerekir?
Sırta dikim tekniği ile bu sorunu aşmamız mümkün müdür?

Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Toprak analiz sonuçları:
Kireç
0-30 cm:7,30
30-60 cm:13,84
60-90 cm:26,56
90-120 cm:35,87

Not:Bu bölgede cevizcilik yapan çok kişi var ancak 10 yaşında bir bahçe yok, bundan dolayı vereceğiniz cevaplar bu işi yapıp yapmamaktaki kararımızı etkileyecek.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

mrdnz18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 00:29   #2716
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Geçirimsiz tabanı nasıl anlayabiliriz.
Üsttede bahsettiğim gibi 2- 2.5 mt derinlikte açılan toprak profilleri görülür bu profillerde toprak katmanları görülür ve işlemler buna göre yapılır, bu katmanları anlayabilmeniz için bilgiye tecrübeye sahip olmanız gerekir, yoksa, bilgiye tecrübeye sahip biri tarafından etüt yaptırmalısınız.

Alıntı:
Bu Kireç tabakasının etkisini en aza indirmemiz için dikim çukurlarını nasıl açmamız gerekir?
Önce bunun olup olmadığına karar vermek gerekir, yoksa boşa maliyet yapmış olursun.
Varsa,
Yani taban kireç katmanı varsa bu katman en az 2 mt alınmalı ve buraya üst toprağı doldurulmalı, (bununda farklı yöntemleri vardır ve biraz maliyetli olur.)

Alıntı:
Sırta dikim tekniği ile bu sorunu aşmamız mümkün müdür?
Sırta dikimi tartışmam bile, en doğru dikim şekli sırta dikim şeklidir, fakat tabak kil kist olan arazilerde de kısmen fayda sağlasa da ileride sorun yine yaratabilir zira bazı arazilerde düz bir taban varken bazı arazilerde dalgalı bir taban vardır en tehlikeliside budur, dolayısıyla araziyi iyi etüt edip ona göre karar vermek gerekir, en doğrusu taban varsa bu tabanı bozmaktır. Kökün çalışabileceği en az 2 mt bir toprağa ihtiyac vardır.

Bakınız bu toprağın altıda taban bir toprak, fakat yapılan doğru işlemlerden sonra bir yıldaki gelişimi.
Lilium / Bahçe (Balıkesir-Gönen)

Not: Çok kereler söyledim ama yeri gelmişken tekrar bir not düşeyim, ne bahçesi kurarsan kur, şayet bu ticari bekletisi üzerine kuruluyorsa bahçe kurulan toprak derin süzek humuslu taban suyu olmayan arazilere kurulmalı, Taban, kil, kireç, yüksek taban suyu, su gözü, gecirimsiz arazilere kesinlikle kurulmamalı.

İlla kuracağım yer kendi yerim başka yerim yok diyen kişilerde yapılması gereken uygulamaları bilmeli bu doğrultuda yapılması gereken yapılmalı masraftan kaçınmamalı, yoksa evdeki bulgurdan da olursun.

Düzenleyen Lilium : 25-09-2016 saat 01:00
Eski 27-09-2016, 07:19   #2717
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2016
MERHABA Kırklareli kofçaz ' da 18 dönümlük bir araziye ceviz dikmek istiyorum ancak soğuk iklim olduğundan chendler mi yoksa fernormu olarak tercih kullanmalıyım hiçbir fikrim yok 655 rakım olmasına karşın balkanlara bulgara yakın olduğundan keskin soğukları var ağaçlarımın sadece odun olan bir varlık olmasından korkuyorum lütven yardımınızı rica ederim bu arada şuanda hala araştırma aşamasındayım toprak analizi vs hiçbirşeyim yok önceliğim cins olarak karar vermek sonrası zaten kolay gelicektir.

YeniBON beğendi.
zeki_bibic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2016, 19:08   #2718
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2016
Selamün Aleyküm aşı yapmam için bana fernor cinsi kalem temin edebilecek olan var mı ?

SANTO37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2016, 00:01   #2719
Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba ben malatyada 115o rakımda 3 yaşında 500 ceviz fidan ve 950 rakımda 1200 1 yaşında fidanım var fidanları bu kış diktim ceviz için olmasa olmazı hepsini yaptım d 8 dozerle 1.25 snt patlatma ve sırt yaptık tek dal bıraktık yeraltı damlama ve çok iyi bi besleme yaptık şu anda fidanlar 1.5 .. 2 mt civarında gübrelemeyi 8 inci ayın başında su yu ise 9 uncu ayı başlarında bıraktık 3 yaşındaki ceviz fidanlarım soğuktan hiç yanma olmadı ama benim sorunum yeni diktiğim fidanlar hala çalışıyo benim korkum bu fidanların sanbahar donlarından yanması bunların kedi halinami bırakayım yoksa yaprakların dökmesi için birşeyler yapmam gerekiyomu yardımcı olursanız sevinirim

YeniBON beğendi.

Düzenleyen cevizci 44 : 05-10-2016 saat 00:04 Neden: Harf hatası
cevizci 44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2016, 02:28   #2720
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Havalar iyi gidiyorsa Fidanlarınız Tabi ki, çalışacak, suyu ağustosta bıraksaydınız daha iyi olurdu, bundan sonra havalar birden soğumazsa fidanlarınız pişkinleşecektir ve kışa kendilerini hazırlayacaklardır endişe etmeyin.

YeniBON beğendi.
Eski 05-10-2016, 22:01   #2721
Yeni Üye

Sayın lilium fidanlar iyi gelişti hala gelişyo benim korkum erken donların fidanları yakması fidanın yarm metreden sonrası yemyeşil ucları kahverengi gibi biz buna müdahale etmemiz gerekmezmi

Eski 06-10-2016, 00:25   #2722
Yeni Üye

Arkadaşlar ben siteye yeni katıldım geriye dönük biraz inceledim içim karardı benim yaklaşık 1700 adetceviz fidanım var dahada dikmeyi düşünüyodum ama bazı arkadaşlar öyle şeyler paylaşmışki 6 yaşına gelmiş ağacı ceviz alamyo bizler kandırıldıkmı yani bu internete ortalama 15 20 kg çetnır veriyo diye o kadar emek yedik madi manevi ve ceviz için 80 dönüm yer aldık allah aşkına verim alan varmı yazsın yani biz üstümüze düşen herşeyi yapsak budama besleme sulama bu rakamları alamazmıyız . 5 6. 7. Yaşına gelmiş ceviz bahçesi olan arkadaşlar ne kadar verim almışlar bu düşündüklerimiz hayalmi yani . Benim fazla bi kg isteğim yok 10 15 kg bana çok bile

Eski 06-10-2016, 00:52   #2723
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizci 44 Mesajı Göster
Sayın lilium fidanlar iyi gelişti hala gelişyo benim korkum erken donların fidanları yakması fidanın yarm metreden sonrası yemyeşil ucları kahverengi gibi biz buna müdahale etmemiz gerekmezmi
Fidana Müdahale bakım ve uygulamalarla olur, siz fidana gübrelemelerini sulamalarınızı geç vakitlere kadar yapmışsanız müdahale etme şansınız yok, bakımlarınızı iklim şartlarına göre yaparsanız müdahale etmiş olursunuz.

Eski 06-10-2016, 01:44   #2724
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
bazı arkadaşlar öyle şeyler paylaşmışki 6 yaşına gelmiş ağacı ceviz alamyo bizler kandırıldıkmı yani bu internete ortalama 15 20 kg çetnır veriyo diye o kadar emek yedik madi manevi ve ceviz için 80 dönüm yer aldık allah aşkına verim alan varmı yazsın yani biz üstümüze düşen herşeyi yapsak budama besleme sulama bu rakamları alamazmıyız . 5 6. 7. Yaşına gelmiş ceviz bahçesi olan arkadaşlar ne kadar verim almışlar bu düşündüklerimiz hayalmi yani . Benim fazla bi kg isteğim yok 10 15 kg bana çok bile
O bazı arkadaşlar ya iklim şartlarına bölgeye uyumlu cins tercihlerini yapamamış olabilirler diktikleri fidanlar adına doğru çıkmamış olabilir ve dolayısıyla ürün alamamış olabilirler,
Siz iklim, cins, toprak, tercihlerinizi, budama gübreleme sulama uygulamalarınızı doğru yaptıysanız endişenmeye gerek yok, endişe edeceğiniz tek konular bunlardır bunlarda endişe yoksa verime takılmayın, siz bakım budama gübreleme sulamalarınızı doğru yapın verim kendiliğinden gelecektir.

Doğru toprakta doğru uygulamalarla 10 yaşında 100 kg çok rahat alırsınız, yanlış yerde yanlış uygulamalarla chandler olmaz olsada 5-10 kg ve o üründen hayır gelmez, chandler çok iyi bakım besin uygulaması isteyen bir cins yanlış bir toprakta istenen verim ve ürün randımanı alınamaz.

Biz olaya sadece verim ve maddi getirisinden olaya baktığımızda ya da bize lanse edilişinden yola çıktığımızda evet chandler bu getiriyi bize sağlar, sağlar ama doğru toprakta doğru iklim doğru uygulamalar doğru budama doğru bakım (vs). Ama en ufak yanlışta da duvara toslatır.

Ekeyim olduğu kadar olsun yeter diyen arkadaşlar kesinlikle chandler ekmemeli bu düşüncede ceviz eken arkadaşlar yerli türlere yönelmeli.

Bir çok kişinin doğru tercihleri yapamadığı bazı hayal perestlere inanıp ceplerindeki parayı almak için olmadık yere ceviz ekenler ve bunların peşine takılıp harcandıkları için duvara toslayacağını adım gibi eminim biliyorum.

Eski 06-10-2016, 09:19   #2725
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Arkadaşlar ben siteye yeni katıldım geriye dönük biraz inceledim içim karardı benim yaklaşık 1700 adetceviz fidanım var dahada dikmeyi düşünüyodum ama bazı arkadaşlar öyle şeyler paylaşmışki 6 yaşına gelmiş ağacı ceviz alamyo bizler kandırıldıkmı yani bu internete ortalama 15 20 kg çetnır veriyo diye o kadar emek yedik madi manevi ve ceviz için 80 dönüm yer aldık allah aşkına verim alan varmı yazsın yani biz üstümüze düşen herşeyi yapsak budama besleme sulama bu rakamları alamazmıyız . 5 6. 7. Yaşına gelmiş ceviz bahçesi olan arkadaşlar ne kadar verim almışlar bu düşündüklerimiz hayalmi yani . Benim fazla bi kg isteğim yok 10 15 kg bana çok bile
sayın cevizci 44;
Malatya da ceviz bahçesi olan yunus bey var ondan bu konuda bilgi alabilirsiniz 05362713344

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2016, 23:51   #2726
Yeni Üye

Sayın lillium teşekürler bunları ben iki yıl çok araştırdım . Benim edişem sadece malatyada olabilecek içini dolduramama oda beslemeyle alakalı olduğunu anladım benim malatya yeşilyurta 1150 rakımda 500 fidanım var çok şükür onlarda tek tük meyve bilerek bıraktım sert usulune uygun budadım meyveler kaliteli ve içini tam doldurdu yani chantler 1150 rakım da oluyo geç donlara yakalanmadı bir yaşındaki fidanlarım ise 950 rakımda ama onlardan bu sene korkum erken donlar onuda atlatırsak rahatlıyacam . Ben herkeze burada öncülük teşvik ediyom yanlız bazı arkadaşlara baktım feryad figan yüreğim oynad o masraf o emek neyse . Teşekürler yani cevizi usulune uygun yaparsan verim alacağız inşallah. Benim toprak süper liperletim sırt yaptım yeraltı damlama ve iyibi besleme yapıyorum budama sıkıntı yok sizin dediğiniz göre verimde sıkıntı olmaz inşallah sağolun

Eski 06-10-2016, 23:53   #2727
Yeni Üye

Tmm kararsız arayacam yunus beyi belki tanırım teşekürler

Eski 07-10-2016, 15:00   #2728
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2016
Sayin Cevizci 44 cevizleriniz yesilyurtun neresinde tam olarak görmesansimiz varmi

Cemalın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2016, 21:27   #2729
Yeni Üye

Yeşilyurdun inek pıarı tarafına bakan yüz de tabi bakabilirsiniz cemalın

Eski 10-10-2016, 10:15   #2730
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2016
Arkadaşlar bende yeni üye oldum. Yazılanlardan istifade edeceğimi düşünüyorum. Gerçekten ilginç bilgiler var burada. Bakalım nasıl olacak?

sahne37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024