agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2015, 00:48   #2101
Yeni Üye

gedelekli's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2015
cevizlerimiz meyve vermiyor

herkese selamlar
ceviz yetiştiriciliğine başlamaya düşünüyorum ve işe ailemin ceviz ağaçlarından başlamaya karar verdim. Aynı tarlada olmak üzere yetişmiş altı adet ceviz ağacımız var. Özellikle bir tanesi çok büyük bir ağaç fakat yıllardır hiç birinden bir tane ceviz koparamıyoruz. Ailem ağaçları kesmeyi düşünüyor ama benim gönlüm razı olmuyor. Bu soruna çözüm için nereden başlamalıyız yardım ederseniz çok sevinirim.
Teşekkürler

gedelekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 01:28   #2102
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hayat ve Doğa Mesajı Göster
Nail Abi bu maili okurda bizlerden aydınlatıcı cevaplarını esirgemezse çok memnun oluruz beraberce.He baktık Nail Abi (Lilium)mesajı görmedi özelinden yazar bu konu hakkında en doğru olan bilgiyi ediniriz. Hoşçakalın
Dikim konusunda bir çok mesajlarım var bundan dolayı aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum, Üstatlar Ya da fidan üreticileri 7x3.5 - 8x4 öneriyorlar efendim dış ülkeler bu sisteme geçti böyle yapıyorlar biz de niye yapmayalım diyorlar, buyursunlar yapsınlar, dış ülkelerde de ben 15 yaşında 7x3.5 - 8x4 bir bahçe göremedim, ama ben en azından şunu biliyorum biri kıçını açtı diye bende açmak zorunda değilim mantık var akıl var düşün ve uygula.

7x3.5 - 8x4 ilk yıllar 7-8 yıl karlıymış gibi görünse de sonrası hüsrandır. Örneğin: 7x3.5 veya 8x4 dikili 500 ağaçlık bir bahçeniz var 5-6 cı yıllar ağaç başı 5 kilo aldınız 1.250 kg fazla ürün demektir, bu çok bir rakam gibi gösteriliyor üreticileri cezbeden de bu gibi söylemler, 500 ağaçlık bir bahçede bu çok bir rakam değildir,
Daha ileri ki yıllarda sıklıktan dolayı ağaçlar güneş alamayacak meyva gözü oluşturamayacak ve mantari hastalıklardan verim düşüklüğü yaşanacak, bu tarafları kimse görmüyor,
Ha derseniz ki, ben budamayla gelişimi kontrol eder taç yapılarını kontrol ederim diyorsanız onuda çok yazdım bu videoda üçüncü çekimi izleyin

videodaki

Hala olur diyorsanız eh ne diyeyim buyrun yapın

Dikim konusunda Birde şöyle düşünelim.

Küçük bir Bahçeniz var boyu 12 eni 8 mt
Ve ben bahçeden iki ceviz ağacı söksem, (bunlar 10 yaşında capı 10 mt) ve size desem ki, bu ağaçları bahçenize dikin. Dikin ve hayal edin, bende merak ediyorum.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 11:58   #2103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
syn lilium videolar gerçekten çok faydalı? budama yaptığınız bu ağaçların tepe vurumunu kaç cm den yaptınız aceba?

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 23:32   #2104
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Tepe vurumu derken ilk tepe vurumundan mı bahsediyorsunuz videolarda gördüğünüz tepe vurumu mu anlayamadım.

Videolarda gördüğünüz tepe vurumlarını Santim olarak hiçbir zaman ölçmem bu oran fidanın ya da ağacın gelişimine göre ya da dengesine göre değişebilir.

Eski 11-08-2015, 00:49   #2105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Syn lillium ilk vurum degil de ikinci yıl yapılan tepe vurmazını sormuştum.birde ikinci yıl yan dal oluştururken boyunlu gözleri koparsak daha düzgün yan dal elde edemeyiz mi .yanı 2 m vursak daha sonra alttaki boyunlu gözleri koparsak nasıl olur ügacın gelişumine bi sıkıntı yaratırmı.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2015, 02:19   #2106
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
Syn lillium ilk vurum degil de ikinci yıl yapılan tepe vurmazını sormuştum.

Aynı şekilde cevap vereyim, bu oran fidanın ya da ağacın gelişimine göre ya da dengesine göre değişebilir

birde ikinci yıl yan dal oluştururken boyunlu gözleri koparsak daha düzgün yan dal elde edemeyiz mi .yanı 2 m vursak daha sonra alttaki boyunlu gözleri koparsak nasıl olur ügacın gelişumine bi sıkıntı yaratırmı.
Her bir fidan 2 mt boy atamayabiliyor, düz bir söylemle 2 metreden vurun dersek 1.80 boyundaki fidan sahibi ne yapacak? Dediğim gibi tepe vurumu fidanın ya da ağacın gelişimine göre ya da dengesine göre değişebilir,

Boyunlu gözleri koparmanız bir sıkıntı yaratmaz ama buna da çok gerek varmı diye bakmak lazım, Düğme gözden oluşan yan dallar daha mukavemetli oluyor bu bir gerçek ama benim şu ana kadar yaşadığım tecrübeler bu çok önemli bir şey olmadığıdır boyunlu gözlerden de açılı yandal oluşturabilirsiniz.

sedatkso beğendi.
Eski 11-08-2015, 22:23   #2107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2014
Herkese merhaba. Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak arkadaşlara acizane bir tavsiyem olacak.

Benim arazim Konya 1600 rakımda ve 2 yıldır gerçekleştirdiğim dikimlerde gördüm ki benimki gibi yüksek rakım yetiştiriciliği veya karasal iklimde bahçe kuran arkadaşlar kesinlikle açık köklü fidan ekmeliler ve ekimi iklim müsaitliğine göre soğuk zararı riskine karşı Mart veya Nisan gibi yapmalılar.

İki farklı rakımda, iki farklı kaynaktan gelen fidanlarda ve yetiştiricileri farklı olan iki bahçede, iki yıl içerisinde yapılan 4 dikim uygulaması neticesinde, tüplü fidanlarda kuruma oranı %30 larda iken, açık köklülerde bu oran %1-1,5 seviyesinde kaldı.

Tabi forumdaki üstadlar daha iyi bilir belki atladığımız birşeyler vardır ama ben açık köklü ekim olayına çok inandım. Üstelik hem fiyatı daha ucuz hemde kuruyan fidan sayısı çok daha az olunca morali bozulmuyor insanın.

Geç ekimden veya bu sene sıcakların geç gelmesinden kaynaklımıdır bilmiyorum ama geçtiğimiz Mart ta ektiğimiz fidanların gözleri çok geç patladı ve dolayısıyla da sürgünler normal şekilde uzamadı (40cm kadarlar şu an) yaprak analizlerinde sadece iz element eksik çıkınca rahatladık ve suçu hemen geç ekime ve iklime attık artık ama dediğim gibi şu an yine fidan dikecek olsam 1 sn bile düşünmem açık kök için fidancıma siparişi verirdim.

Ethio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2015, 16:01   #2108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2015
Bursada ceviz işi ile uğraşmak istiyorum. Bunun için araziye 2-3 yaşlarında 300-400 arası ceviz fidanı almak istiyorum .Sizce hangi tür ceviz fidanı almalıyım, hangi ceviz türü en çok ürün vermektedir.

köprübasili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2015, 16:17   #2109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Toprak analizi yaptırdınız mı ?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köprübasili Mesajı Göster
Bursada ceviz işi ile uğraşmak istiyorum. Bunun için araziye 2-3 yaşlarında 300-400 arası ceviz fidanı almak istiyorum .Sizce hangi tür ceviz fidanı almalıyım, hangi ceviz türü en çok ürün vermektedir.

yusufcsr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2015, 11:00   #2110
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yusufcsr Mesajı Göster
Toprak analizi yaptırdınız mı ?
toprak analizi yaptırmadım. Chandler tipi ceviz düşünüyorum lakin çok fazla bilgiye sahip değilim,

köprübasili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2015, 23:27   #2111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2015
bence önce toprak analizini yapın derin önce toprağınızın durumunu görün

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köprübasili Mesajı Göster
toprak analizi yaptırmadım. Chandler tipi ceviz düşünüyorum lakin çok fazla bilgiye sahip değilim,

yusufcsr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 08:16   #2112
Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba.
Yatırım amaçlı 3,5 dönüm bir yer aldım Erdek'ten.Rakım 200 civarı.Güney-Güneydoğu cehpeli.Dikdörtgen yerleşimi var.Etrafı zeytinliklerle dolu.Fakat yamacın üst taraflarında teraslama yapılarak yoğun bir ceviz dikimi olmuş.

Soracağım sorulara "önce forumda yazılanları araştır" şeklinde beylik bir cevap vermezseniz mutlu olurum 20-30 sayfa kadar okudum başım döndü.Yoğunlukla ikili tartışmalar gördüm ne yazıkki.
Önce durumu özetleyip sorulara geçmek istiyorum.
1)Tarlanın yukarılarından geçen arazi sahiplerinin ortak kullandığı büyük borularla gelen bir su kaynağı var.herkes vana atıp sırayla kullanıyor.Ben de konuştum.Tarlanın sağ üst köşesine-en yüksek rakıma- bir su havuzu oluşturup oradan havuzu besleyeceğim.Su kendi cazibesiyle dolacak.
2)Fidan dikim aralıkları ile alakalı bir çok tartışma okudum önceki sayfalarda.Sanırım daha çok su götürür. Chandler ve tozlayıcısını dikeceğim bu arada
3)Damla sulama sistemi oluşturacağım.
4)Bandırma civarında bir fidan çiftliğiyle anlaşıp yer tespiti kuyuların açılması ve fidan dikimi işlerini onlara yaptırmayı planlıyorum.Toprak analizini de yaptırıp eksik organikleri de belirleyeceğiz.
5)İstanbulda yaşadığım için bölgeden iyi bir bakıcı bulacağım.

Şimdi sorular
1)Tarlanın etrafını dikenli telle çevirmem salık verildi sürekli.260 metre gibi bir alan çevresi var.Beton kazıklı dikenli tel metresi 18 tlden+3metre kapı 5000tl gibi rakam çıkıyor.Ne önerirsiniz
2)Su havuzunu zeminden başlayarak 1-1,5 metre yükseklikte mi yapmalıyım.Yoksa kepçeyle zemin altına mı inmeliyim.25tonluk bir havuz düşünüyorum.Boyutlarını ne önerirsiniz.Maliyetim ne olur sizce
3)Su havuzunun üstünü buharlaşmaya karşı ve de güvenlik amaçlı ince naylon bir tabakayla kapatılması önerisini duydum.Sizin önerileriniz nedir
4)Damlama sulama sistemine ekstra bir pompa kurmadan su aradaki rakımdan kaynaklı basınç farkı ile çalışır diye düşünüyorum.Ne dersiniz
5)Tarlada şu an çok miktarda çalımsı,yabani ot var.Nasıl bir temizlik önerirsiniz.
6)Kaç fidan dikebilirim.Biliyorum 8-4 7-5 8-8 tartışmaları yoğun yaşandı ama sormam lazım yine de
7)Son olarak chandler tipi ağacın verim tahminlerinde inanılmaz uçurumlar gördüm.Yıllara göre makul bir verim hesabı belirtebilir misiniz

teşekkür ederim

yakoc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 08:28   #2113
Yeni Üye

Bir sorum daha var.
Tarlaya ufak bir kulube,konteyner bişi koydurayım diye düşündüm alet edevat için.Belediye İmar müdürülüğünü aradım.
Yetkili:
"Önce harita mühendisi bulacaksın.Form dolduracak.Bize getirecek.Biz bunun üzerine sana bir yazı vereceğiz.Sen bu yazıyı elden İl tarım müdürlüğüne götüreceksin.Kurula girecek qwewretdsafdsa"
Gerisini dinlemedim.Bu iş bu kadar zor mudur!Müstakil tapu!Tarla imarlı.kadastral yola 100 metre cephesi var.Ne dersiniz

Bir de bu harita mühendisleri yer tespiti için kaç lira alıyolar ortalama.Bu haftasonu gidicem.Var mı tahmininiz

Eski 17-08-2015, 22:39   #2114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
arazide sınır tespiti için harita mühendisleri 100 tl alıyor.arazinin büroya uzaklığı fiyatı değiştirebilir.

araştırmacılar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 07:43   #2115
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi araştırmacılar Mesajı Göster
arazide sınır tespiti için harita mühendisleri 100 tl alıyor.arazinin büroya uzaklığı fiyatı değiştirebilir.
Hocam bu konuyu araştırdım.Devlet lisans dağıtmış harita mühendisliği bürolarına.Sadece belli kişiler alabilmiş.Bu arkdaşlar da odanın tespit ettiği ücretten bir kuruş inmiyolar.Fatura kesip Kadastro genel müdürlüğüne yolluyolarmış.Sayıları o kadar azki bildiğiniz tekel.

http://www.tkgm.gov.tr/sites/default...ilgileri_0.pdf

Bu arkadaşların verdiği belge resmi evrak oluyor.Aksi taktirde mahkemelik olduğunuzda komşularınızla lisanssız mühendislik bürolarından aldığınız kağıt kürek bi işe yaramıyor.Bu bilgiyi direk Bandırma'da aradığım lisanssız mühendislik bürosu verdi.Adamlar da burada bir kayırma,peşkeş durumundan şikayetçiler.

Neyse gelelim tarifelere.Asıl sürpriz burada:

Aplikasyon
1-1.000 metre arası 381
1.001-3.000 metre arası 570
3.001-5.000 metre arası 812
5.001-10.000 metre arası 986
10.001 20.000 1072
20.001 50.000 1228
50.001 100.000 1469
100.001 200.000 1816
200.001 500.000 2939

Ek masrafla 925 tl hesap çıkardılar bana.

Eski 19-08-2015, 13:43   #2116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2015
arkadasşlar merhaba, ceviz fidanı dikimi yapacağım , forum çok faydalı oldu, 25 , 30 sayfa okumuşumdur , bilgiler için teşekkürler. tarlam 14 dönüm , 8.5 bir bölüm hemen yanında 5.5 dönüm bir parça daha var 10 gün sonra eylül 1 de kuyuları kepçe ile açtırmak için köye gideğim . 1x1 olacak sekilde , veya 120x120 30 cm bırakıp alt kısmı dolduracagım , zamanım kısa köy de almam gereken ürünleri bulamam , ankara dan giderken almam gerekenleri almam lazım , leonardit dışında almam gereken neler vardır bana ayrıntılı bir bilgi verir misiniz zamanım olsa okuyacaktım ama malesef,
1- 8 traktör 6,8 yıllık yanmış hayvan gübresi satın aldım ,
2- başka neler almalıyım , ankara da lenoardit nereden alabilirim
3- dikim 8x4 planladım çok araştırdım önermeyen arkadaşlarda var ama hayırlısı bakalım .
4- tarlanın ortasından sulama kanalı geçiyor tarla ile seviyesi aynı damlama sulama yapılır mı iyi su akıyor .
5 - tarlada elektirk vardır .
6 chadler ve fernor aldım 400 adet tozlayıcı neler kullanayım
7 topragı tahlil e verdim 4 gün e çıkar sonuç paylasacagım
8 - rakım 890
teşekkürler

keskin58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2015, 14:29   #2117
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keskin58 Mesajı Göster
2- başka neler almalıyım , ankara da lenoardit nereden alabilirim
Daha önce Orfe Teknik'ten aldım.
ORFE Teknik

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2015, 15:10   #2118
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Daha önce Orfe Teknik'ten aldım.
ORFE Teknik

verdiğiniz adresi aradım kg fiyat 25 tl kuyulara bir kilo tavsiye etti 400 kg alcam

kullanım nasıl yapmalıyım

kepçe kuyuları kazınca ilk 40 cm bir tarafa alacak diğer kalan 60 cm diğer tarafa ben 40 cm topragı alta koymam öneriliyor öyle okudum bu sitede .

şimdi 1 kg leonarditi 40 cm topraga mı harç yaparak karıştırıp doldurayım yoks çıkan tüm topraga mı karıştırayım .

ayrıca hayvan gübreside 3 , 4 kürek ekleyeceğim bunu fidan köküne değmeyecek sekilde yüzeyden çıkan 40 cm toprak ile mi karıştırıyım teşekkürler

Eski 19-08-2015, 18:43   #2119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
SEVGİLİ forum arkadaşlarım, Bahçemin yanındaki pompa-su kurudu. Bu zamanda zor durumdayım, şimdiden 15 gün içinde 10 adet bu yıl dikilmiş fidanım kurudu, çözüm arıyorum lütfen bilgisi olan cevap yazsın.

650 mt uzunluğunda 50'lik tabir edilen boru ile, çıkış rakımı-yüksekliği 895 varış rakımı-yüksekliği 892, arada 100 mt derinliği olan bir dere var. Bu durumda pompa-motor kullanmadan su akışı sağlanabilir mi? olmaz diyorsanız ne yapmalıyım? şimdiden tşkr.

Ercan kızıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2015, 23:07   #2120
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ercan kızıl Mesajı Göster
SEVGİLİ forum arkadaşlarım, Bahçemin yanındaki pompa-su kurudu. Bu zamanda zor durumdayım, şimdiden 15 gün içinde 10 adet bu yıl dikilmiş fidanım kurudu, çözüm arıyorum lütfen bilgisi olan cevap yazsın.

650 mt uzunluğunda 50'lik tabir edilen boru ile, çıkış rakımı-yüksekliği 895 varış rakımı-yüksekliği 892, arada 100 mt derinliği olan bir dere var. Bu durumda pompa-motor kullanmadan su akışı sağlanabilir mi? olmaz diyorsanız ne yapmalıyım? şimdiden tşkr.
Yani bahçe rakımı üç metre düşük, yazdığım doğruysa Akışı sağlarsınız 100 mt ara derinlik sorun teşkil etmez fakat basıncı az olur,

Zor tarafı bu boruya alt tarafına yani bahçedeki uca tapa ya da bir vana koyarak bu vanayı kapatım 650 mt relik boruyu iyice suyla doldurup sonra borunun ucunu dereye suya sokun sonra bahçedeki vanayı açarsanız akışı sağlarsınız.

Borunuz eksiz kangal boru olmalı en ufak bir delik suyu kacırmasına neden olur. kangal borularında en uzunu 100 mt diye biliyorum dolayısıyla eksiz olmayacak ek yapmak zorundasın bu eklerden en ufak bir hava alması suyu kaçırmasına neden olur, eklere tankit sürerek bu sorunu çözebilirsin.

Eski 20-08-2015, 15:05   #2121
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
[QUOTE=Ercan kızıl;1402965]SEVGİLİ forum arkadaşlarım, Bahçemin yanındaki pompa-su kurudu. Bu zamanda zor durumdayım, şimdiden 15 gün içinde 10 adet bu yıl dikilmiş fidanım kurudu, çözüm arıyorum lütfen bilgisi olan cevap yazsın.

650 mt uzunluğunda 50'lik tabir edilen boru ile, çıkış rakımı-yüksekliği 895 varış rakımı-yüksekliği 892, arada 100 mt derinliği olan bir dere var. Bu durumda pompa-motor kullanmadan su akışı sağlanabilir mi? olmaz diyorsanız ne yapmalıyım? şimdiden tşkr.[/QUOT

SAYIN ERCAN BEN BU SORUNU VANTUZ KOYARAK ÇÖZDÜM.SULAMA MALZEMESİ SATICILARINDA BULABİLİRSİNİZ.

Ercan kızıl beğendi.
44baba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2015, 22:20   #2122
Ağaçsever

44baba's Avatar

[QUOTE=44baba;1403106]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ercan kızıl Mesajı Göster

650 mt uzunluğunda 50'lik tabir edilen boru ile, çıkış rakımı-yüksekliği 895 varış rakımı-yüksekliği 892, arada 100 mt derinliği olan bir dere var. Bu durumda pompa-motor kullanmadan su akışı sağlanabilir mi? olmaz diyorsanız ne yapmalıyım? şimdiden tşkr.[/QUOT

SAYIN ERCAN BEN BU SORUNU VANTUZ KOYARAK ÇÖZDÜM.SULAMA MALZEMESİ SATICILARINDA BULABİLİRSİNİZ.
vantuz içindeki bir bilye yardımıyla borudan gelen havayı tahliye ederek hızlı bir akışkanlık sağlar kelepçe ve vana hariç fiyatı 20 lira civarında satıcıların tavsiyesi 200 metrede bir ama tecrübeme dayanarak havanın oluşabileceği yerlere özellikle dip ve tepe noktalara korsan daha randımanlı olur.bahçeye gittiğimde fotoğraflarım.saygılar.

Ercan kızıl beğendi.
Eski 21-08-2015, 12:54   #2123
Yeni Üye

Arkadaslar sulama kanali tarlanin hemen yanindan geciyor onceki zamanlarda yonca ekili idi salma su ile rahat bir sekilde her yeri sulaniyordu tarla duz bir zemin uzerinde kanal ile ayni seviye de diyebilirim ben burada damlama sistemini nasil yapmaliyim kanaldan direk damlama yapabilir miyim yapilir diyende oldu yapilmaz diyende ona gore tank alcam eger damlama olmaz ise 400 agac icin kac ton luk tank almaliyim tesekkurler

Eski 21-08-2015, 21:52   #2124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
[QUOTE=44baba;1403182]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 44baba Mesajı Göster

vantuz içindeki bir bilye yardımıyla borudan gelen havayı tahliye ederek hızlı bir akışkanlık sağlar kelepçe ve vana hariç fiyatı 20 lira civarında satıcıların tavsiyesi 200 metrede bir ama tecrübeme dayanarak havanın oluşabileceği yerlere özellikle dip ve tepe noktalara korsan daha randımanlı olur.bahçeye gittiğimde fotoğraflarım.saygılar.
Çok teşekkürler. Peki aşağıdaki resimde detaylı bilgileri yer alan noktadan varış noktasına 50 lik boru ile suyu basmak için kaç hp, giriş-çıkışı kaç inch, kaç kw lik bir benzinli motor almalıyım??? (Elektrik mesafesi çok uzun) Lütfen teknik bilgiye sahip ve tecrübe edinmiş arkadaşlardan rica ediyorum cevaplasınlar. Çünkü bir su pompası satan yere gittiğimde elinde olanı hemen öneriyor! 3 ayrı yere girdim 3'de farklı giriş çıkışlı farklı güce sahip motor pompası önerdi!

Eklenen Resimler

Düzenleyen Ercan kızıl : 22-08-2015 saat 03:33
Ercan kızıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 11:22   #2125
Ağaçsever

44baba's Avatar

[QUOTE=Ercan kızıl;1403360]
Alıntı:

Çok teşekkürler. Peki aşağıdaki resimde detaylı bilgileri yer alan noktadan varış noktasına 50 lik boru ile suyu basmak için kaç hp, giriş-çıkışı kaç inch, kaç kw lik bir benzinli motor almalıyım??? (Elektrik mesafesi çok uzun) Lütfen teknik bilgiye sahip ve tecrübe edinmiş arkadaşlardan rica ediyorum cevaplasınlar. Çünkü bir su pompası satan yere gittiğimde elinde olanı hemen öneriyor! 3 ayrı yere girdim 3'de farklı giriş çıkışlı farklı güce sahip motor pompası önerdi!
sayın Ercan bey motor gücünün belirlenmesinde öncelikle diklik önemli resimdeki duruma göre suyun alış noktasıyla varış noktası arasındaki dikliği hesap edersek 894-870=24 metre eder birde borunun sürtünme payı vardır.bunu biz % 5 olarak hesaplarız toplam mesafenin yani 450 metrenin % 5'i 22,5 metre eder 24+22,5=46,5 metre senin bahçenin dikliği var.ancak bizim bu hesaplarımız yıldızlama diklik tir.senin durumun farklı suyun bir bölümü akarına gidecek karşı yamaca geçtiğinde % 40 bir meyille tırmanışa geçecek bu hesaplarımızdan daha az bir diklik var demektir.bence 2 inç girişli 1,5 inç çıkışlı 4 HP gücünde bir motor senin işini görür.
almadan önce motor etiketini mutlaka oku
güç:4 HP veya 3 KW
hm:30 m (yükseklik)
d/d; 2900 (devir sayısı)
L: 5 lt (saniyedeki su miktarı)
bu suyu bir havuzda mı toplayacaksın yoksa direk damlamaya mı vereceksin

Eski 22-08-2015, 11:42   #2126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
[QUOTE=Ercan kızıl;1403360]
Alıntı:

Ercan Bey;
Teknik bilgiye sahip değilim ancak tecrübelerime dayanarak tarlanızın kot farkı 24 metre , mesafe 450 metre ;
Mesafenin %10 u 45 metre eder +kot farkı 24 metre yaklaşık 70 metre eder. BU motorun maksimum basacağı mesafedir, yani h: 70 metre yazan bir motor tam güçte çalışırsa sizin suyu varış noktasına basar, siz buna fire olarak h:80m **** h:90m basan yüksek basınçlı bir motor alırsanız işinizi görür kanaatindeyim.Birde giriş borusunda motora bağlanan yerde nokta kadar hava alırsa dahi suyunuzu basmaz buna dikkat edin.Umarım sizi yanıltmış olmam.
Saygılar.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 14:25   #2127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2014
sayın ercan bey. Ben senin su kaynağının tam tersi kaynak ile varış noktası arası 1000 m. uzunluk rakım ise kaynak varış noktasından sadece 5 metre yüksek kendi halinde akmaktadır. 500 metre boyunca alçalarak gitmekte daha sonra yükselerek çıkmaktadır. senin suyun varış noktasına zaten motorsuz 860-865 metrelere kadar çıkar. bu yükseklikten sonrası için motor gücü gerekir. ona göre motor ayarla.

Cevizciankara beğendi.
uzman70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 18:38   #2128
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman70 Mesajı Göster
sayın ercan bey. Ben senin su kaynağının tam tersi kaynak ile varış noktası arası 1000 m. uzunluk rakım ise kaynak varış noktasından sadece 5 metre yüksek kendi halinde akmaktadır. 500 metre boyunca alçalarak gitmekte daha sonra yükselerek çıkmaktadır. senin suyun varış noktasına zaten motorsuz 860-865 metrelere kadar çıkar. bu yükseklikten sonrası için motor gücü gerekir. ona göre motor ayarla.
Sayın Uzman 70 in söylediği bana çok mantıklı geldi.
Varış noktasına yakın 860 m civarı bir motor koyarsanız oraya kadar su kendi basıncıyla gelecektir. Motorda o noktadan yukarı basabilecek kapasitede olabilir. yaklaşık 35 metre dik ve 100 metre civarı uzunluk size yaklaşık h:50 metre basabilen bir motor kafi gelebilir.Saygılar

Eski 23-08-2015, 08:34   #2129
Yeni Üye

Benim sorularimi bilen kimseler yok mudur

400 ceviz agaci icin kac ton luk su tanki alayim siparis vercem .

Birde su motoru ne marka almaliyim ve elektirikli mi dizel mi benzin li mi tuketim az ve sorunsuz olur. Su kuyudan cekilmyecek sulama kanalindan alinacaktir . temiz duzdur tankeri hemen yanina veya 10 15 metre uzagina kurabilirim tesekkurler

Eski 23-08-2015, 11:44   #2130
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keskin58 Mesajı Göster
Benim sorularimi bilen kimseler yok mudur

400 ceviz agaci icin kac ton luk su tanki alayim siparis vercem .

Birde su motoru ne marka almaliyim ve elektirikli mi dizel mi benzin li mi tuketim az ve sorunsuz olur. Su kuyudan cekilmyecek sulama kanalindan alinacaktir . temiz duzdur tankeri hemen yanina veya 10 15 metre uzagina kurabilirim tesekkurler
Sayın keskin58;
Ben geçen sene bahçeme 5 tonluk su deposu aldım.Motorla önce depoyu doldurdum. Depodanda damlamayla ağaçlara verdim. İnanın 3 ayda canım çıktı. Deponun içi yosunlaştı, filtre tıkandı,depodan su yavaş geldi, damlamalara su yetmedi vs. vs. 3 ayda neredeyse cevizden vazgeçecektim.
Bu sene depoyu hiç kullanmadım.Kuyudan motorla suyu direk damlamalara verdim. Filtre kullanmadım, hiç tıkanma yaşamadım.Suyun basıncı da gayet iyi, bu sene yorulmadan çok rahat bir şekilde sulama yaptım.
Sizin bahçenizin durumu nasıldır bilemem ama;mümkünse depo kullanmadan direk motorla suyu ağaçlara verebilirseniz sizin için daha kolay olacaktır.
Birde benim motorum benzinli,2'' giriş ve çıkışlı.yaklaşık 1 saat çalıştığında 1,5 lt civarı benzin harcıyor. Umarım tecrübelerim size yardımcı olur Saygılar.

Çamtepe beğendi.

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024