agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2015, 09:04   #2371
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
üstad el yüz boyamayla ne alakası var Şöyle diyebilirsin mesala..Ayaz da dudaklarınıza Krem sürün dudaklarınız da çatlama varmı yok mu ? bunun gibi değin örneğin ...Dudaklarınız daki incecik bir jel nasıl ki kurumayı engelliyorsa eminiz ki boyada kısmen koruma yapıyordur..
Jel ve krem farklı özellikte plastik boya farklı özellikte. Jel ve krem yarı sıvı ve yağlı olduğu için kuru cildin çatlamasını önler. Plastik boya ise sürüldükten sonra katılaşır ve ayrıca bünyesinde hava boşluğu olmadığı için ısı izalasyonu görevini yapamaz.

Kışa girerken fidanı plastik boya ile boyamanın şu faydası olabilir. Gövdede yara bere, derin çatlaklar varsa buraları dış etkenlerden korur.

Ağaç insan gibi canlı olduğuna göre , ha elinizi yüzünüzü ( vucudun açıkta olan kısmı) ha ağaç farketmez boyadığınızda soğuktan koruyorsa o zaman yararı var demektir.

Düzenleyen ykaya194 : 14-12-2015 saat 10:59
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2015, 09:06   #2372
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cevizciankara Mesajı Göster
Ben geçen sene sonbaharın sizin yaptığınız gibi yaptım suyu da fazla katmadım. Herhangi bir zararını görmedim.
Öncelikle özür dileyerek başlamak istiyorum.Plastik boyayı geçen sene sonbaharın yaptığımı yazmıştım.Düşünmeden yazmışım.Az önce eski fotolarıma baktığımda boya yaparken çektiğim fotoları gördüm, tarih 13 nisan 2015 yazıyordu.gözler henüz uyanmamış.
Ben plastik boyayı yaparken soğuktan korumak için değilde yazın güneşten gövdeler yanmasın diye yapmıştım.Beyaz güneş ışığını yansıtır, koyu renkler çeker mantığı ile yapmıştım. Saygılar

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2015, 22:55   #2373
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Sn Ahakman

Kale Fidancılık
Havaalanı yolu üzerinde.

Kaya ÖZKONUK
Emekli Orman Fidanlık Müdürü
internetten irtibat numarasi ve ayrıntılı adresi bulabilirsiniz.

Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2015, 23:00   #2374
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Pınarhisar KIRKLARELİ ne fidanlari beraber götürdük ve beraber ektik.
2014 Kasım.

246 tanede sıfır kuruyan.

Seneye 300-400 tane daha ekmeyi düşünüyorum, tabii ki yine Kaya bey.

Hayırlı olsun.

Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 09:31   #2375
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2015
Merhaba 1230 rakımlı yazları sıcak kışları soğuk klasik karasal iklimin hüküm sürdüğü bir yerde yaşıyorum, ilça tarım müdürlüğümüz ve büyükşehir belediyemiz ortaklığınca hibeli şebin cinsi ceviz fidanı dağıtımı yapılacağı bundan 3 ay önce duyuru yapıldı ben de başvurdum ve bugün 150 fidanın tarafıma verileceği söylendi, ben fidan dağıtımının bahara doğru yapılacağını zannederek ceviz fidanı dikeceğim arazide hiçbir hazırlık yapmadım, yaşadığım yerde geceleri ayaz çok sert şimdi hazırlık yapsam dikim sağlıklı olmaz düşüncesindeyim acaba fidanları sağlıklı şekilde koruyabilmem mümkün müdür bahara kadar, fidanların tanesi 6 Tl ve cinsi şebin ve ilçe tarımdan arayan arkadaş fatura veremedikleri için ceviz bahçelerine verilen destekten yararlanamayacağımı söyledi, siz olsaydınız fidanları alır mıydınız?

gnothi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 09:43   #2376
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
ceviz hakkında bilgiyi bir bilenden almak gerek

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 09:48   #2377
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi centil07 Mesajı Göster
2006 yilinda ekimini gercekletirdigim 10 donumluk 150 adet ceviz z bahcemi yurt disinda oldugumdan dolayi bakimini tam anlamiyla yapamadim ,yurda temelli donus yaptim.
Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.gelismis agaclarin bakimiyla ilgili internette tam anlamiyla olusturlmus bir forum sayfasi bulamadim.
Herkese simdiden tesekkur ederim
size yardımcı olmak amaçlı bir tel yazacağım ondan bilgi alabilirsiniz kendisi ziraat mühendisidir 05305440463

Eski 16-12-2015, 09:54   #2378
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi batık Mesajı Göster
bu üstten aşı tutsa üstteki aşı gözüne benzeyen deri kabarmış beslenmiş olmazmı.sarı renk anacın özü mevcut.bunu nasıl öğreneceğiz.fidancı da inceleme yapmak için fidanı istiyor.ne incelemesi yapacaksa bilemiyorum.fotoğraftan anlaşılamıyorsa nasıl anlaşılacak.
bu konuları uzmanına sormak lazım size bir tel yazacağım ondan bilgi alabilirsin ve güvenebilirsin 05305440463

Meletli beğendi.
Eski 16-12-2015, 10:23   #2379
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2014
Sayın kararsız;her soruya cevap olarak kartvizit gibi bir telefon numarası veriyorsunuz.Eğer ki burası bir forum ortamı ise mühendis arkadaş fikirlerini burada herkese açık bir şekilde beyan etsede biz de faydalansak,yüksek ilminden birazcık feyz alsak,faydalansak daha iyi olmazmı acaba?

ibas06 beğendi.
Meletli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 10:33   #2380
Ağaçsever

sayın Meletli,
buraya üye değil sanırım bende aynı şeyi ona söylemiştim zamanım yok demişti ama tele cevap veriyor

Eski 16-12-2015, 12:37   #2381
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2014
Sayın kararsız; önemli değil.Söyleyecek sözü olan her platformda söylüyor.Özel bilgi kaynaklarına bu çağda hertürlü ulaşım imkanı zaten mevcut.Esas olan forumda bütün üyelerin istifadesine açık hale gelmesi.Yoksa imkanı olan insanlar zaten danışman **** diğer farklı istihdam şekliyle problemlerini çözüyorlar.

belkibirgun54 beğendi.
Meletli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 10:22   #2382
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2015
Arkadaşlar merhaba

Aranıza bende yeni katıldım. Kırklareli Vize de 6 dekar tarlama ceviz dikmek istiyorum. Formların tamamını okudum diyebilirim. Çokta faydalı bilgiler edindim. Paylaşanların yüreğine sağlık. Benim öğrenmek istediğim hangi cins fidan ekilmeli fidanları sırta dikim yapmanın olumlu ve olumsuz yönleri. Ayrıca fidan dikim aralığı 7x5 yerine 7x6 dikebilirmiyim? Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. iyi günler.

Necmi Perkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 10:48   #2383
Ağaçsever

ceviz 7*7, 8*8 **** 9*9 dikilmeli yoksa ileriki yıllarda sıkıntı olacağı düşünülmeli

Eski 17-12-2015, 12:13   #2384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2015

7*6 da sorun yaşayacağını düşünmüyorum bence uygun olanı o dur..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi necmi perkin Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba

aranıza bende yeni katıldım. Kırklareli vize de 6 dekar tarlama ceviz dikmek istiyorum. Formların tamamını okudum diyebilirim. çokta faydalı bilgiler edindim. Paylaşanların yüreğine sağlık. Benim öğrenmek istediğim hangi cins fidan ekilmeli fidanları sırta dikim yapmanın olumlu ve olumsuz yönleri. Ayrıca fidan dikim aralığı 7x5 yerine 7x6 dikebilirmiyim? Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. Iyi günler.

yusufcsr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2015, 08:16   #2385
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Necmi Perkin Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba

Aranıza bende yeni katıldım. Kırklareli Vize de 6 dekar tarlama ceviz dikmek istiyorum. Formların tamamını okudum diyebilirim. Çokta faydalı bilgiler edindim. Paylaşanların yüreğine sağlık. Benim öğrenmek istediğim hangi cins fidan ekilmeli fidanları sırta dikim yapmanın olumlu ve olumsuz yönleri. Ayrıca fidan dikim aralığı 7x5 yerine 7x6 dikebilirmiyim? Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. iyi günler.
Necmi bey,
Vize ye chandler ekebilirsiniz. 6 dönüm için sırta dikim işine uğraşmanıza gerek olacağını düşünmüyorum. sırta dikim için toprak hazırlığı meşakkatli bir iştir. sırta dikim taban suyu yüksek yerlerde daha çok fayda sağlamaktadır. dikim aralığı konusunda amaç kültürel işlemleri makinalar ile rahat yapabilmek ve bahçenin rahat hava alabilmesi amacı ile arlık belirlenir. sizler 6 dönüm için kültürel işlemleri çapa makinası ile de yapabilirsiniz, ayrıca 6 dönümlük bahçenin hava alma sorunu olmayacaktır. bu yüzden daha sık dikim yapabilirsiniz. böylece küçük arazinizde daha fazla ağacınız olur. 5*5 - 6*6 gibi dikimleri gerçekleştirebilirsiniz.

Vizeli39 beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2015, 10:27   #2386
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2015
Wink

Merhabalar,

Benimde bir ceviz bahçesi hayalim var. Tarla araştırması içerisindeyim. Ankara da ikamet etmekteyim. 30 dönüm bir tarla ile ilgileniyorum. Haymana ilçesi rakım 1250 - 1300m civarı.
30 dönüm ile başlayıp daha sonra 100 dönüme çıkarma niyetindeyim.

Tarladan 0-30cm ve 30-60cm den örnek aldım. profil çukuru açtırmadım. Tepelik olduğundan dolayı taban suyu olduğunu düşünmüyorum. Ancak ilk izlenimden sonra 3m lik çukurlar açtıracağım. Köye yakın tepede bir arazi. Tarla içerisinde az bir eğim vardır. Ancak tarla bitimi yüksek eğimle aşağı doğru inmektedir. 6 aralık ta örnek alıp 8 aralık da tahlile gönderdim tahlil sonucu aşağıdadır. Killi ve kireçli toprak olarak sonuç geldi. Köyde her bahçede en az 3-4 adet ceviz ağacı bulunmaktadır (10-15 yaşlarında). çevrede görüğüm kadarıyla çeviz bahçeleri fazla. Analiz sonucu ceviz için uygun olarak belirtilmiş. Ancak killi ve kreçli oluşu bende tereddüte neden oldu.
Fernor ve Ronde de Montinac düşünmekteyim. 8x4 veya 8x6 sırta dikim olarak düşünmekteyim.

Bu toprak ıslah edilebilir mi? Arazinin uygunluğu için değerli yorumlarınızı rica ederim.

Eklenen Resimler

enginerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2015, 11:28   #2387
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enginerik Mesajı Göster
Merhabalar,

Benimde bir ceviz bahçesi hayalim var. Tarla araştırması içerisindeyim. Ankara da ikamet etmekteyim. 30 dönüm bir tarla ile ilgileniyorum. Haymana ilçesi rakım 1250 - 1300m civarı.
30 dönüm ile başlayıp daha sonra 100 dönüme çıkarma niyetindeyim.

Tarladan 0-30cm ve 30-60cm den örnek aldım. profil çukuru açtırmadım. Tepelik olduğundan dolayı taban suyu olduğunu düşünmüyorum. Ancak ilk izlenimden sonra 3m lik çukurlar açtıracağım. Köye yakın tepede bir arazi. Tarla içerisinde az bir eğim vardır. Ancak tarla bitimi yüksek eğimle aşağı doğru inmektedir. 6 aralık ta örnek alıp 8 aralık da tahlile gönderdim tahlil sonucu aşağıdadır. Killi ve kireçli toprak olarak sonuç geldi. Köyde her bahçede en az 3-4 adet ceviz ağacı bulunmaktadır (10-15 yaşlarında). çevrede görüğüm kadarıyla çeviz bahçeleri fazla. Analiz sonucu ceviz için uygun olarak belirtilmiş. Ancak killi ve kreçli oluşu bende tereddüte neden oldu.
Fernor ve Ronde de Montinac düşünmekteyim. 8x4 veya 8x6 sırta dikim olarak düşünmekteyim.

Bu toprak ıslah edilebilir mi? Arazinin uygunluğu için değerli yorumlarınızı rica ederim.
Killi toprak ceviz için uygun değil bildiğim kadarıyla, ayrıca %25ten fazla kireç de sıkıntılı bir durum. Sizin yerinizde olsam alternatifleri değerlendirirdim.

Saygılar

enginerik beğendi.
arkeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 06:05   #2388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2015
Arkadaşlar Selam,
Geçen ay içerisinde Kocaeli bölgesinden 1,5 dönüm bir tarla aldım.
Şuanda içi boş yolu yok.
Tapulaştırma kapsamında araziye yol gelecek.Arazi köy içine çok yakın konumu biraz eğimli durumda.
Ben yolu olduktan sonra arazinin atıl durumda kalmasını istemiyorum.
Bu araziye ceviz ekebilir miyim.Kanunen herhangi bir sorun varmıdır.
nasıl bir süreç izlemeliyim toprak testi vs.

RanceyY1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 10:02   #2389
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
bordo bulamacını %2 lik yerine %3 lük yapsak ne olur?

alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2015, 22:46   #2390
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Merhaba araştırdığım ve en çok cevap bulduğum site oldu .
bir sorum olacak Sivas 'da Ceviz yetiştirmek istiyorum.10 dönüm arazi ama eğimli arazi ve suyu var.bide hangi ceviz kullanırsam daha iyi olur .Yardımlarınız için , şimdiden teşekkür ederim.

mcht58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2015, 22:17   #2391
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2015
Merhabalar çok yararlı bir forum öncelikle bilgi veren değerli üstadlar olmak üzere herkese teşekkür ederim.
benim de bir sorum olacak yaklaşık 700 adet ceviz fidanı almak üzere iki gün içinde bandırmaya gideceğim. forumda yeni fidan alırken nelere dikkat etmek gerektiğini toplu bir şekilde bulamadım. yardımcı olursanız ve dikkat etmem gereken şeyleri yazarsanız çok sevinirim.
herkese hayırlı ve bereketli günler. işiniz rast gitsin.

afsinfatihi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2015, 10:24   #2392
Ağaçsever

ceviz

fidan alırken kök yapısına ve hastalıksız olmasına dikkat etmelisiniz

Eski 31-12-2015, 12:09   #2393
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2015
damla sulama

Merhaba.ben 200 agaclık chandler bahcesi kurdum.damla sulama yapacagım.2 sorum var yardımcı olursanız sevinirim.
18Metreden sontaj suyu çıktı ve saatte beş ton su atan dalgıç pompa kurdum.jenaratorle çalıştırıyorum.azda olsa suda kum geliyor.tarla düz ve toprak geçirgen.tarla seviyesinden dört metre yukarda sekiz dokuz tonluk havuz yaptım.
1_Damla sulamaya pompa çıkışına hidrosiklon filtre ve gübre tankını bağlayıp kırklık ana hat çekip 20lik lateral hatlarla sistemi kurarsam motor basincı fazla olurmu.
2_Suyi havuza basıp havuzdan sisyeme verirsem basınç az olurmu.ve bu durumda hidrosiklon filtre kurmazsam damlamalar tıkanır mı.yoksa havuz çıkışı beş cm yukarı yaptım kum orada süzülür mü.bir mühendis kum yine olur sistem tıkanır dedi.hidrosiklon filtreyi havuz çıkışına korsan da basıncı düşürür motorla havuzdan basmalısın dedi.
Sizce sisteme direk pompadan mı basmalıyım **** havuzdan mı salmalıyım.havuza motor koyamam çünkü jenaratörle çalışıyor zaten.

şahan19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2015, 12:15   #2394
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-11-2013
Havuz bahcenin ust kismandysa yeterli olur tekrardan enerji harcamaniz gerekmez. 16 lik damlama yeterli olur 20 lik buyuk bence. Siz filtreleme sisteminizi depodan sonra yapin genede ne olur ne olmaz. Tikaniklila ugrasmayin .

harakiri

htoztokat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2016, 11:47   #2395
Yeni Üye

Bir sirada on agaç var her agaca üç damlatıci koysam otuz damlatıcı eder.her damlatıcı saatte dört litre akacak buda saatte 120 litre eder.sizce 120 liteyi 16 lık boru kaldırır mı.

Eski 01-01-2016, 11:59   #2396
Ağaçsever

Fazlasiyla kaldirir

harakiri

Eski 01-01-2016, 12:02   #2397
Ağaçsever

harakiri

Resulgur beğendi.
Eski 01-01-2016, 12:03   #2398
Ağaçsever

Burdan boru caplari ve tasima kapasitelerini belirten tablo var burdan yararlanabilirsiniz

harakiri

Eski 01-01-2016, 14:01   #2399
Yeni Üye

Bu tablo cok faydali olacak tesekkur ederim.

Resulgur beğendi.
Eski 03-01-2016, 11:48   #2400
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Dikim Aralıkları ile ilgili çok sayıda öneri okudum
öncelikle sıra arasını niçin bırakırız sorusuna doğru dürüst bir cevap veren olmamış
sıra aralarının 7-8-9-10 metre olmasının birinci amacı gübreleme, toprak işleme, hasat vs gibi işleri rahat yapmak için ikinci amacıda ağaçların güneş rüzgar nem gibi ihtiyaçlarını rahat karşılamasını sağlamak içindir
sıra üzerinini 3.5 metreden 10 metreye kadar önerenleride gördüm yan dal verimli çeşitlerde sıra üzeri çit dikim tekniği rahatlıkla uygulanabilir. 4-5-6 metre aralıklar rahatlıkla uygulanabilir bu tamamen ağacı nasıl büyüteceğinizle ilgili bir durumdur.
benim bahçemde sıra üzeri 4 metre sıra araları 6 metredir. 4 kişi iki günde 900 ağacı hiç zorlanmadan budayabiliyoruz. zaten 5 yaşından sonra çok fazla budama ihtiyacı olmuyor. sürgünlerin uçlarını almak yetiyor. bütün mesele ağaçları fazla büyütmeden yan dal verimini artıracak biçimde budamaktan geçiyor. yine hasatta sanıldığı kadar zor ve yorucu deyil basit halatlı silkeme makinası ile günde 100-120 ağacı rahatlıkla silkeleyebiliyorsunuz.ağaçların altına silkeleme öncesi rediğiniz 8x8 bıranda ile toplamakta sorun olmuyor. silkelenen ağaçları 3 kişi rahatlıkla toplayıp remorka boşaltabiliyor. üç kişide silkeleme işinde çaışırsa toplam 6 kişi ile 10 günde 900 ağacı rahatlıkla toplayabilirsiniz buda size 60 yevmiyeye malolur. 5000tl ye hasatı bitirmiş olursunuz. Ağaçların budanma şeklini en baştan düzgün bir şekilde planlarsanız. 4x6 veya 4x8 bahçeler. kurmaktan çekinmemek lazım.

Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024