View Single Post
Eski 19-12-2015, 08:16   #2385
ermana
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Necmi Perkin Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba

Aranıza bende yeni katıldım. Kırklareli Vize de 6 dekar tarlama ceviz dikmek istiyorum. Formların tamamını okudum diyebilirim. Çokta faydalı bilgiler edindim. Paylaşanların yüreğine sağlık. Benim öğrenmek istediğim hangi cins fidan ekilmeli fidanları sırta dikim yapmanın olumlu ve olumsuz yönleri. Ayrıca fidan dikim aralığı 7x5 yerine 7x6 dikebilirmiyim? Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. iyi günler.
Necmi bey,
Vize ye chandler ekebilirsiniz. 6 dönüm için sırta dikim işine uğraşmanıza gerek olacağını düşünmüyorum. sırta dikim için toprak hazırlığı meşakkatli bir iştir. sırta dikim taban suyu yüksek yerlerde daha çok fayda sağlamaktadır. dikim aralığı konusunda amaç kültürel işlemleri makinalar ile rahat yapabilmek ve bahçenin rahat hava alabilmesi amacı ile arlık belirlenir. sizler 6 dönüm için kültürel işlemleri çapa makinası ile de yapabilirsiniz, ayrıca 6 dönümlük bahçenin hava alma sorunu olmayacaktır. bu yüzden daha sık dikim yapabilirsiniz. böylece küçük arazinizde daha fazla ağacınız olur. 5*5 - 6*6 gibi dikimleri gerçekleştirebilirsiniz.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön