View Single Post
Eski 03-01-2016, 11:48   #2400
Rıfat Tosun
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Dikim Aralıkları ile ilgili çok sayıda öneri okudum
öncelikle sıra arasını niçin bırakırız sorusuna doğru dürüst bir cevap veren olmamış
sıra aralarının 7-8-9-10 metre olmasının birinci amacı gübreleme, toprak işleme, hasat vs gibi işleri rahat yapmak için ikinci amacıda ağaçların güneş rüzgar nem gibi ihtiyaçlarını rahat karşılamasını sağlamak içindir
sıra üzerinini 3.5 metreden 10 metreye kadar önerenleride gördüm yan dal verimli çeşitlerde sıra üzeri çit dikim tekniği rahatlıkla uygulanabilir. 4-5-6 metre aralıklar rahatlıkla uygulanabilir bu tamamen ağacı nasıl büyüteceğinizle ilgili bir durumdur.
benim bahçemde sıra üzeri 4 metre sıra araları 6 metredir. 4 kişi iki günde 900 ağacı hiç zorlanmadan budayabiliyoruz. zaten 5 yaşından sonra çok fazla budama ihtiyacı olmuyor. sürgünlerin uçlarını almak yetiyor. bütün mesele ağaçları fazla büyütmeden yan dal verimini artıracak biçimde budamaktan geçiyor. yine hasatta sanıldığı kadar zor ve yorucu deyil basit halatlı silkeme makinası ile günde 100-120 ağacı rahatlıkla silkeleyebiliyorsunuz.ağaçların altına silkeleme öncesi rediğiniz 8x8 bıranda ile toplamakta sorun olmuyor. silkelenen ağaçları 3 kişi rahatlıkla toplayıp remorka boşaltabiliyor. üç kişide silkeleme işinde çaışırsa toplam 6 kişi ile 10 günde 900 ağacı rahatlıkla toplayabilirsiniz buda size 60 yevmiyeye malolur. 5000tl ye hasatı bitirmiş olursunuz. Ağaçların budanma şeklini en baştan düzgün bir şekilde planlarsanız. 4x6 veya 4x8 bahçeler. kurmaktan çekinmemek lazım.

Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön