agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2015, 13:43   #2071
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2013
Ceviz fidanı sulaması

1 - 2 - 3 - 4 yaşlarında 40 adet farklı ceviz fidanlarım var.haftada veya 10 günde 1 musluk hortumu ile diplerini havuz şekilde dolduruyorum.Fakat fidan diplerinde sulamadan iki üç gün sonra toprakta yarılmalar oluyor.Kuruyuncada toprak çok sıkıyor ve sertleşiyor.Acaba yanmış keçi gübresi versem diplerine biraz olur mu? Bu ayda Ne kadar ve nasıl gübre vermeliyim? Ayrıca sulamayı nasıl yapmalıyım.Çeşme Hortumuyla suluyorum.Teşekkürler

opel999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 17:18   #2072
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2014
Hemşehrim kolay gelsin ;
Damlama sulama yapabiliyorsan böyle sıkıntıların olmaz. Bu şekilde sulama yapıyorsan da cevizlerin kök kısımlarına su gelmeyecek şekilde yani can simidi şeklinde çukurları açacaksın ve sulama işlemi tamamlandığında, toprakla sulanan kısmı örteceksin. Ayrıca toprağın yumuşak olmasını istiyorsan, leonardit bazlı hümik asit kullanacaksın. Tekrar kolay gelsin.

opel999 ve ermana beğendi.
Ceviz64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 09:06   #2073
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
KarKardeşleonardit ver hamurhamur olur
gibi olur

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 09:09   #2074
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi opel999 Mesajı Göster
1 - 2 - 3 - 4 yaşlarında 40 adet farklı ceviz fidanlarım var.haftada veya 10 günde 1 musluk hortumu ile diplerini havuz şekilde dolduruyorum.Fakat fidan diplerinde sulamadan iki üç gün sonra toprakta yarılmalar oluyor.Kuruyuncada toprak çok sıkıyor ve sertleşiyor.Acaba yanmış keçi gübresi versem diplerine biraz olur mu? Bu ayda Ne kadar ve nasıl gübre vermeliyim? Ayrıca sulamayı nasıl yapmalıyım.Çeşme Hortumuyla suluyorum.Teşekkürler
ekstra olarak yanmış ağır gübresi vererekte toprağın çatlamalarını azaltmış olursun.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 00:42   #2075
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2015
Merhaba Arkadaşlar

Foruma yeni katıldım sayılır,ilk defa yazıyorum.Çevremde ceviz yetiştiren arkadaşlarım var.Sınırlı bir bilgiye sahip olmama rağmen bilinçsiz bir uğraşı içinde olduklarını gördüm.
Siz değerli katılımcıların tecrübeleri sayesinde bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.

Benim tarlam İznik ile Gölcük ilçelerine sınır 612 metre rakımlı bir köyde.Eğimi yok denecek kadar az ve doğu yönüne bakıyor.Bu bölgede ceviz bahçeleri kuranlar var ama gidip görmedim henüz.Tarlam 6 dönümden biraz fazla.

Burayı hobi amaçlı almış olsam da kafamda yinede ceviz yetiştirmek var.Acelem yok,bilgi sahibi oldukça bazı düşünceler daha netlik kazanıyor.
Tüm alt yapıyı oluşturduktan sonra bu işe girmek istiyorum.Beni en çok düşündüren bu rakımdaki bir tarlaya yanlış ceviz çeşidi dikmek.Geç yapraklanan yan dallarda verimi olan chandler mı yoksa rakımın hassasiyeti nedeniyle fernor mu? bir diğeri ise dikim mesafeleri ( benim düşüncem 7*5 **** 8*6) birde piyasadaki fidancılık işiyle uğraşan uyanık tiplere kazıklanmamak

Değerli yorumlarınızı bekliyorum

Düzenleyen bahaes26 : 10-07-2015 saat 02:00
bahaes26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 02:45   #2076
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
merhaba
1.2 Çeşitte uygun yarı yarıya dikebilirsin.
2.Dikim mesafelerinde uygun tercih senin
3.Sana en yakın üretici Karamürsel İnebeyli köyünde Uğurlu fidancılık, tavsiye ederim.
4.Forumu iyi oku her türlü bilgi var.kolay gelsin.

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 09:10   #2077
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Geçen sene chandler- pedro bahçemi 8x6 mesafeler ile oluşturdum, pişmanım. Şimdiki deneyimimle en az 8x8 yapardım. İyice araştırın derim.

Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 09:19   #2078
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-11-2013
8x8

8x6 dan pismansiniz millet 7x3,5 oneriyor bu ne tezat ben cikamadim isin icinden

ozcantekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 09:55   #2079
Ağaçsever

Özcan bey dediğim gibi, iyi araştırın.

Eski 10-07-2015, 11:04   #2080
Ağaçsever

7x3,5 Dikimi küçük bahçelerde el ile budayıp şekillendirmeniz neredeyse imkansızdır. Amerikada avustralya da çok büyük bahçelerde (500+ha ) mekanize Budama ile bu sıklıklara inildiği söyleniyor , Dediğim gibi söyleniyor.
Bu forumda hemen hepimiz işini profesyonelce yapmaya çalışan amatörleriz , gerçekçi olmamız lazım. 7x3,5 dilimde Sıra aralarının 5-6. Yaşta çıkarılabileceğinden bahsediliyor. 5-6 sene boyunca fidanı, gübresi, budaması , sulaması ile uğraştığınız, emek ve para harcadığınız fidanı tam da verime yatıracağınız yaşlarda sökecekmisiniz? Bu ağacı Profosyonel bir söküm makinası ile söktürüp başka bir bahçeye taşımanın maliyetini biliyormusunuz? Sıra araları kapandığında hasat zamanı ağaçlarının nasıl silkeleyecek, ürünü nasıl yükleyeceksiniz?
Fidancıların gazına gelmeyelim, araştıralım. .

Mustafaydogan beğendi.
Eski 10-07-2015, 11:18   #2081
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2008
Murat bey haklısınız. 7x3,5 düşünenler şunu unutmasın ki ülkemizde işgücü maliyetleri düşük ve tarım yapılan alanlar o kadar büyük değil. Böyle olunca 100 dönümlük arazide bile o budama makinesinin masrafının kendini amorti etmesi onlarca seneyi bulabilir.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2015, 11:34   #2082
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-11-2013
haklısınız

Bende sizin gibi düşünüyorum ancak tereddütlüyüm, prof yaşar akça, ibrahim balkal, selami bayrak hep sırta dikim diyor ve dünya buna geçti diyor,

Dün Mehmet Sütyemez ile mailleştim, en az 7x7 veya 8x8 olsun dedi

Forum üyelerinden Cemal Özcan ile mailleştim kendisi 6x6 tavsiye etti kendisine tekrar geri dönüş yapacağım,aynı şehirdeyiz bahçesini görmek istediğimi ileteceğim kabul ederse ziyaretine gideceğim.

Ben kendi 12,5 dönümlük tarlama 8x4 dikme niyetindeydim, ancak 10 yıl ve üzeri chandler bahçesi görmedim bilmiyorum, bu tür tarlası olan duyan gören varsa lütfen paylaşsın,

Dün

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Kayadelen Mesajı Göster
7x3,5 Dikimi küçük bahçelerde el ile budayıp şekillendirmeniz neredeyse imkansızdır. Amerikada avustralya da çok büyük bahçelerde (500+ha ) mekanize Budama ile bu sıklıklara inildiği söyleniyor , Dediğim gibi söyleniyor.
Bu forumda hemen hepimiz işini profesyonelce yapmaya çalışan amatörleriz , gerçekçi olmamız lazım. 7x3,5 dilimde Sıra aralarının 5-6. Yaşta çıkarılabileceğinden bahsediliyor. 5-6 sene boyunca fidanı, gübresi, budaması , sulaması ile uğraştığınız, emek ve para harcadığınız fidanı tam da verime yatıracağınız yaşlarda sökecekmisiniz? Bu ağacı Profosyonel bir söküm makinası ile söktürüp başka bir bahçeye taşımanın maliyetini biliyormusunuz? Sıra araları kapandığında hasat zamanı ağaçlarının nasıl silkeleyecek, ürünü nasıl yükleyeceksiniz?
Fidancıların gazına gelmeyelim, araştıralım. .

ozcantekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 15:46   #2083
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2015
Merhaba arkadaşlar.foruma yeni üye oldum.hazır kurulmuş ceviz bahçesi almayı düşünüyorum.Şu an fotoğrafları elimde yok.Benim şu an için öncelikle öğrenmek istediğim bir ceviz ağacının dış görünüşünden ve meyvesinden hangi cins olduğunu nasıl anlaşılır.Yan dal ve uç dal verimine göre yerli mi yabancı mı olduğu anlaşılır ama chandler mi pedro mu ya da fernor mu nasıl anlaşılır.İnternette araştırdım ama sadece meyve ebatları ve ölçüleri hakkında bilgi var.Daha kolay,anlaşılır ve pratik bir yol yok mu

yerkoylu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 22:34   #2084
Yeni Üye

Çok zor bir soru sordum galiba

Eski 13-07-2015, 04:56   #2085
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yerkoylu Mesajı Göster
Çok zor bir soru sordum galiba

Merhabalar,fidanların ilkbaharda uyanma ve sonbaharda yaprak dökme tarihleri çeşitleriyle ilgili bilgi verebilir.Ancak ceviz konusunda oldukça tecrübeli kişiler bunun tespitini yapabilirler.

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 23:08   #2086
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Herkesin Kadir Gecesi mübarek olsun. Türkiye nin çoğu yerinde oluşan kırağı,don ve dolu olaylarından ceviz üreticisinin bu sene canı sıkkın... Ama şüphesiz Rahman verdikleri ve aldıkları ile biz kullarını imtihan eder. İnşallah bu imtihandan Rabbimizin istediği şekilde, asi olmadan ve Rabbimize boyun eğerek başarılı bir şekilde geçiririz.

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 14:18   #2087
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Budama ile ilgili bir sorum olacak.

Bahçemde 2 ve 3 yaşında fidanlar var.
Baharda gözler ilk uyanmaya başladığında yere çok yakın ve aşı gözünün altında çıkan küçük sürgünleri temizlemiştim.
Sonrasında yine altlarda yeni sürgünler oluştu ve bunları temzilemeye fırsat bulamadan gelişip nispeten kalınlaştılar.

Bir yerde yaz aylarında bu sürgünleri budamanın ağaca su kaybına yol açacağı ve yaraların sıcakta iyileşmesinin güç olacağından bir sonraki budama dönemine kadar dokunulmaması gerektiğini okumuştum.
Aşağıda resimde örnek bir ağacı kırmızı ile işaretleyip bahsettiğim yere yakın dalları mavi ile gösterdim.

Bunları yaz aylarında kesmem gerekir mi? Yoksa kışın budama zamanına kadar bırakmalı mıyım?

korkete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 14:42   #2088
Ağaçsever

Bana bu sürgünlerin ucunu kırarak gelişimlerini durdurmam, budamasını mart ayında yapmam önerilmişti.
Öyle yaptım.

ermana beğendi.
Eski 20-07-2015, 14:50   #2089
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Yaz budaması onerilmemeklen öteye Hazıran ayından sonra yapılması hiç uygun degildir, yeni filiz cıkartmasına neden olur fidanın ve bu filizlerin kıştan önce pişkinleşmeye zamanları kısıtlı olacağından tüm fidanın kış soğuklarına yakalanmasına neden olabilir. su kaybına neden olacağı artı sebep yapılmamasına.

saygılar

ermana beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 17:05   #2090
Yeni Üye

CEVİZ FİDANI's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yerkoylu Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.foruma yeni üye oldum.hazır kurulmuş ceviz bahçesi almayı düşünüyorum.Şu an fotoğrafları elimde yok.Benim şu an için öncelikle öğrenmek istediğim bir ceviz ağacının dış görünüşünden ve meyvesinden hangi cins olduğunu nasıl anlaşılır.Yan dal ve uç dal verimine göre yerli mi yabancı mı olduğu anlaşılır ama chandler mi pedro mu ya da fernor mu nasıl anlaşılır.İnternette araştırdım ama sadece meyve ebatları ve ölçüleri hakkında bilgi var.Daha kolay,anlaşılır ve pratik bir yol yok mu
Eğer fidanlarda ceviz varsa, iyi bir göz türünü anlayabilir ama en sağlamı tarım laboratuvara götürüp ayrıntılı analiz ettirmen. Eğer fidanlarda ceviz yoksa, iyi bir gözün bile ceviz türünü anlaması çok zor. Böyle bir durumda ya satıcıya kardeşin kadar güveneceksin, ya da en sağlamı fidanlarının sertifikasını isteyeceksin.

CEVİZ FİDANI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 17:12   #2091
Yeni Üye

CEVİZ FİDANI's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korkete Mesajı Göster
Budama ile ilgili bir sorum olacak.

Bahçemde 2 ve 3 yaşında fidanlar var.
Baharda gözler ilk uyanmaya başladığında yere çok yakın ve aşı gözünün altında çıkan küçük sürgünleri temizlemiştim.
Sonrasında yine altlarda yeni sürgünler oluştu ve bunları temzilemeye fırsat bulamadan gelişip nispeten kalınlaştılar.

Bir yerde yaz aylarında bu sürgünleri budamanın ağaca su kaybına yol açacağı ve yaraların sıcakta iyileşmesinin güç olacağından bir sonraki budama dönemine kadar dokunulmaması gerektiğini okumuştum.
Aşağıda resimde örnek bir ağacı kırmızı ile işaretleyip bahsettiğim yere yakın dalları mavi ile gösterdim.

Bunları yaz aylarında kesmem gerekir mi? Yoksa kışın budama zamanına kadar bırakmalı mıyım?

Resimde gözüken fidanların budamasını geciktirerek gelişimini yavaşlatmışsın. Şu an budama için seçilebilecek en kötü zaman. Kış soğuklarını atlatınca, yapraklanmadan ve tomurcuklanmadan önce budamanı yaptırabilirsin. Gördüğüm kadarıyla fidanların ara mesafelerini kısa tuttuğundan budamayı birbirlerini daha az kapatacak doğrultuda(ki bu mesafe azlığında illaki kapatma olacaktır) doğrultuda yapman tavsiyedir.

Eski 20-07-2015, 21:25   #2092
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CEVİZ FİDANI Mesajı Göster
Resimde gözüken fidanların budamasını geciktirerek gelişimini yavaşlatmışsın. Şu an budama için seçilebilecek en kötü zaman. Kış soğuklarını atlatınca, yapraklanmadan ve tomurcuklanmadan önce budamanı yaptırabilirsin. Gördüğüm kadarıyla fidanların ara mesafelerini kısa tuttuğundan budamayı birbirlerini daha az kapatacak doğrultuda(ki bu mesafe azlığında illaki kapatma olacaktır) doğrultuda yapman tavsiyedir.
Haklısınız, ne yazıkki dikim zamanı çok iyi araştırmadık ve biraz da yanlış yönlendirilerek aralıkları kısa tuttuk.

Bazı kuruyan fidanlarım yerine yeni fidan dikimi düşünmüyorum, bu şekilde kötü bir yöntem de olsa biraz seyreltme olacak.
Şekil budaması sırasında önerinizi dikkate alarak yapıyı ona göre oluşturmaya çalışacağım.

Sonuçta öğrenmek için ve hobi olarak giriştiğim küçük bir bahçe burası. İşallah nasip olur da ileri de daha büyük bir bahçem olursa burdan edindiğim tecrübeleri kullanırım..

korkete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 22:55   #2093
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CEVİZ FİDANI Mesajı Göster
Eğer fidanlarda ceviz varsa, iyi bir göz türünü anlayabilir ama en sağlamı tarım laboratuvara götürüp ayrıntılı analiz ettirmen. Eğer fidanlarda ceviz yoksa, iyi bir gözün bile ceviz türünü anlaması çok zor. Böyle bir durumda ya satıcıya kardeşin kadar güveneceksin, ya da en sağlamı fidanlarının sertifikasını isteyeceksin.
Teşekkür ederim.sertifika isteme fikri benim de aklıma gelmişti.

Eski 22-07-2015, 11:10   #2094
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2012
Merhabalar,
İki arkadaş Mustafakemalpaşanın bir köyünde yaklaşık 60 da ceviz bahçesi kurmak üzereyiz.
İzmir, Manisa, Balıkesir taraflarında ceviz bahçelerini ziyaret etmek istiyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim.
Not: kendimizi tanıtma kuralı var ama ilgili yeri bulamadım, kusura bakmayın.

_murat_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2015, 16:30   #2095
Yeni Üye

Hayat ve Doğa's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2015
Cevizde dikim aralığı ne olmalı sorusuna cevap

Evet Saygıdeğer Ceviz sever arkadaşlar.Bu konu gerçekten çok tartışılacak bir konu gibi ama gerçekte tarlada dikilmiş bulunan ağaçlar üzerinde sözü geçen ölçülere uygulamalı olarak bakıldığında tahmini ağaç büyüklükleride baz alınarak ölçünün en uygun olanına yaklaşık olarak ulaşmış oluruz.
Çok seyrek dikerek 10 x 10 gibi hasat zamanında ürün kaybı adetten dolayı çok fazla olmaktadır.
Çok sık dikimde de 7 x3.5 gibi ilerleyen zamanlarda bahçede budama ve ağaçların gelişmesinde sorunların çıkma ihtimali sözkonusu.

Şunuda unutmadan belirtmek isterim bu hesaplamalar chandler gibi yabancı menşeili cevizler içindir.

Benim şimdiye kadar araştırmalarım ve izlenimlerim sonucu dikimde en uygun ölçünün 8 x 4 olduğudur.Ekte resimde adete bağlı olarak hasat zamanı elimize geçecek ürün farkını sizlere göstermek istedim.Aklın yolunun bir olduğuna inananlardanım.Bu uygulamanın eksi taraflarının olduğunu söyleyenlerinde ispatlamalarını rica ederim.Biraz uzun oldu galiba ama şimdiden herkese teşekkür ederim.Tüm ceviz sever arkadaşlara Selamlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozcantekin Mesajı Göster
Bende sizin gibi düşünüyorum ancak tereddütlüyüm, prof yaşar akça, ibrahim balkal, selami bayrak hep sırta dikim diyor ve dünya buna geçti diyor,

Dün Mehmet Sütyemez ile mailleştim, en az 7x7 veya 8x8 olsun dedi

Forum üyelerinden Cemal Özcan ile mailleştim kendisi 6x6 tavsiye etti kendisine tekrar geri dönüş yapacağım,aynı şehirdeyiz bahçesini görmek istediğimi ileteceğim kabul ederse ziyaretine gideceğim.

Ben kendi 12,5 dönümlük tarlama 8x4 dikme niyetindeydim, ancak 10 yıl ve üzeri chandler bahçesi görmedim bilmiyorum, bu tür tarlası olan duyan gören varsa lütfen paylaşsın,

Dün

Eklenen Resimler

Hayat ve Doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2015, 00:38   #2096
Ağaçsever

-Yan dal verimli ürünlerde kimse 10 x 10 dikimi önermez ki.
-10x 10 dikimde bile plantasyona 81 değil 100 ağaç girer, ağaç - ağaç arasına ağaç başına 5 mt bırakırken, ağaç sınır arasına 10 metre bırakmak olmaz.
-7x3,5 önermezken 8x4 dikimi öneriyorsunuz, yani ağaç arası ağaç başına 1,75 mt. yetersizdir fakat 2 mt. yeterlidir diyorsunuz.
-8x4 dikim de ki ağaç başına verim ile 10x 10 dikimdeki ağaç başına verimi eşit hesaplıyorsunuz.
- ağaç başına 20 kg verimi 10+ yaşlarda ulaşabileceğinizi tahmin ediyorum, bu yaşta bir ağaç için 2mt. taç yarı çapı sizce yeterli olacakmı?

Eski 25-07-2015, 11:16   #2097
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torun60 Mesajı Göster
2. arazi ph 7.80 H.Alkali
ec:0.38
kireç:50.09 çok fazla
organik madde:0.98 çok az
bünye:37.73 tınlı
toplam tuz:0.01 tuzsuz
fosfor:8.18 yeterli
potasyum:83.91 yeterli
kalsiyum:3,276,80 yeterli
magnezyum:535.05 fazla
demir:0.49 az
çinko: 0.30 az
mangan: 1.06 çok az
bakır: 0.37 yeterli

Bu arazide arpa buğday yetiştirilmekte. Rakım 1000-1100 m İklim soğuk İlkbahar erken donları ve sonbahar donlarından etkilenmeyecek ceviz yetişirmi?
Bu arazide hangi tür ceviz yetişir.
2 araziinin de kireç seviyesi uüksek gibi ama aktif kireç oranı düşük, bu pH değerinden anlaşılıyor. Daha düşük kireç seviyeleri daha yüksek pH değerlerine neden olabilmektedir. Yani kireç pH değerlerini yükselterek minor elemenlerin alımını engeller (bor,demir mangan, çinko, bakır gibi minor elementleri ve fosforu kireç bağlayarak alımını engeller).
Yani diyeceğim o dur ki, iki arazide de ceviz yetişir( toprağın alt katmanlarında sorun yoksa).
Size tavsiyem arazi çevresindeki ağaçları incele, gelişimlerine bak, (bakarken ağaçların yaprak rengine, yaprak çokluğuna ve yaprak büyüklüğüne bak) eğer erken sararma varsa toprakta kireç problemi vardır. Gübreleme yaparken asitli gübrelere yönel... Kolay gelsin. Unutma civardaki yaşlı ağaçlara bak...

derdiman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 13:25   #2098
Yeni Üye

CEVİZ FİDANI's Avatar

Ceviz Fidanı

Genel Yaklaşım: Ülkede toprağa, iklime, hastalıklarına, gelecek on yılların muhtemel değişikliklerine(binlerce yıldır olduğu gibi), Anadolu insanının fizyolojisine uyumlu Anadolu cevizi türlerine karşı yürütülen (Kaman, Tokat, Bİlecik, Şebin, Oğuzlar, Yalova, Şen vs.) çalışmalar olabilir mi?.... Yerli türlerin birim başına üretim ve verimini, bilimsel çalışmalar ışığında, bilinçli hale getirmek ilk yapılması gerekenlerden iken, son yapılacaklar listesinde mi?…Parodox anaç kullanılmadan J Rejia anaç kullanılarak üretilen yüzbinlerce ithal çeşidi düşündüğümüz de, yurt dışında Parodox anaç kullanılarak üretilenlerinde uzun vadede çıkan problemlerin yanında, ülkemizde Parodox anaç kullanılmadan üretilen ithal çeşitlerin 10-20 sene sonra, yöreden yöreye yakalanabileceği değişik hastalıklar araştırıldı mı? Fidanın komple yok olmasına yol açabilecek etmenler ve ağacın kullanım ömrü üzerine yapılmış araştırma var mı? Gelişmiş ülkelerde gerekirse bir bahçedeki tüm fidanların yerine yenileri 15 yıl sonrada olsa dikilecekken, ülkemizde küçük çaplı bir üretici 15 yıl sonra değişimi göze alabilecek mi?

Fiyat Yaklaşımı: Lezzetiyle tüketiciler tarafından rahatlıkla ayırt edilebilen ve tercih edilen, yerli cevizin kabuklu fiyatı 15- 30 lira arasındayken; kötülemek amacıyla değil ama bir soru işareti olsun diye; Mükemmel çit dikim Chandler bahçesi kursak. 5-6 seneden itibaren tüm her şeyi ideal yapıp, örneğin dekara 600 kg. kadar ideal verim alsak, acaba alıcı kaç liraya alacak bu cevizi? Amerika borsalarında Chandler, Vina, Serr, Tulare, Howard, Ashley vs. çeşitlerinin satış fiyatı, sonbahar 2014’te 6,8-7,8 TL iken, 2015 bahar aylarında 5,2-7,1 TL iken, mesela, Alibababa da bile Ülkemiz teslimi chandler fiyatlarını Kabuklu ithal türler 5-10 TL’ye, iç cevizi 15 TL’ye bulabilirken, Amerika da ve Avrupa’da üretimi sürekli artan ithal türlerin 10 yıl sonraki fiyatları da tasavvur edildiğinde, alıcı 5 liraya kabuklu chandler alacakken sizden chandleri kaça alacak acaba? Verilen ücret, maliyetleri yüksek ülkemizde maliyetleri zar zor karşılarsa veya üreticiye yeterli gelmezse yüzbinlerce ithal ağaca sahip bahçelerin durumu ne olacak?

3-4 yıl geç ürün veren, araştırmalar yapılmadığı için şimdilik 8*8 dikilen, 100 lerce yıl yaşayacak verimi yüksek ve çeşitli sebeplerle fiyatı yüksek olacak yerli çeşitleri dikmek acaba maddi ve manevi açılardan daha karlı olabilir mi? Yoksa ithal türler dikip, örneğin 7*3,5 daha fazla chandler dikip, 3-4 yıl erken ürün, bol ürün alıp, geleceğe bakma gereği duymayarak, yatırım maliyetlerini daha erken çıkarmak mı daha karlı?

Kendi açımdan cevap aramıyorum. Sadece, herkesin fidan seçiminde kendine sorduğu sorulara bu soruları da ilave etmesinin faydalı olacağı kanaatindeyim.

Eski 27-07-2015, 16:26   #2099
Yeni Üye

Hayat ve Doğa's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat kayadelen Mesajı Göster
-yan dal verimli ürünlerde kimse 10 x 10 dikimi önermez ki.
-10x 10 dikimde bile plantasyona 81 değil 100 ağaç girer, ağaç - ağaç arasına ağaç başına 5 mt bırakırken, ağaç sınır arasına 10 metre bırakmak olmaz.
-7x3,5 önermezken 8x4 dikimi öneriyorsunuz, yani ağaç arası ağaç başına 1,75 mt. Yetersizdir fakat 2 mt. Yeterlidir diyorsunuz.
-8x4 dikim de ki ağaç başına verim ile 10x 10 dikimdeki ağaç başına verimi eşit hesaplıyorsunuz.
- ağaç başına 20 kg verimi 10+ yaşlarda ulaşabileceğinizi tahmin ediyorum, bu yaşta bir ağaç için 2mt. Taç yarı çapı sizce yeterli olacakmı?
Sayın Murat Kayadelen ilginiz için teşekkür ederim.Sırayla gidecek olursak ;

10X10 Hakkında haklısınız ben fazla inceye girmeden örnekleme olsun hesabı yaptım.

Bu hesabı yaparken ana boşluk yani 8 metrelik alan önemli olan.Diğer ölçü yani 4 metrede iki ağaç dalları birbirine yaklaşabilir.1.75 ile 2 metre arasında ölçü az gelebilir fakat bu hesabın sonu yok.8x5 olsun desek 5 lik yer iki ağaç arası 2,5 metre oluyor 2 metre arası ile fark 0,5 metre çok az gözükebilir fakat 10 dönümlük yerde toplam hesap yaparsan farkın ne büyük ölçüde olduğunu görürsünüz.

8x8 ile 10x10 verim farkı demişsiniz tahminim en fazla fark %20 civarı olacaktır.Sadece tahmin.Toplam tonaja bakıldığında 3 katına yakın bir fark oluşuyor.Gerisine siz karar verin.

Verim ağacın bakımına bağlı olarak değişeceğinden 8 yaşlarında bu üretime ulaşabiliriz.Taç yapısı olarak 2 metre yetecekmi derken ağacımızı budama ile iyi terbiye etmemiz gerektiğini belirtmek isterim.Ağacı 8 metrelik yerlerinde uzatabiliriz fakat uzun daldan çok verim olacak diye bir kaide olmadığınıda belirtmek isterim.

Neyse Murat Bey aslında bu işin ehli olan Nail Abi bu maili okurda bizlerden aydınlatıcı cevaplarını esirgemezse çok memnun oluruz beraberce.He baktık Nail Abi (Lilium)mesajı görmedi özelinden yazar bu konu hakkında en doğru olan bilgiyi ediniriz. Hoşçakalın

Hayat ve Doğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2015, 22:34   #2100
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
https://www.youtube.com/watch?v=R37Qq8iBV7o

anlatım oldukça etkileyici, fakat konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığım için buradaki usta üreticilere sormak istedim. bu videoda anlatılanları doğru buluyor musunuz, bu işe yeni başlayacaklara tavsiye eder misiniz?

arkeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024