agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2015, 16:13   #2041
Ağaçsever

karayel54's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2014
bu 2 yaşında. ki fidanlarıma göza aşısı yapmak istiyorum. 1:her fidana 1 den fazla göz aşısı yapabilirmiyi
2:fidanların bazıları gövde odunsu buraya göz aşısı yapabiliyor muyum

karayel54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 14:31   #2042
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2015
teşekkürler ahmetmut mutlaka bahçeni ziyaret etmeye çalışacağım fazlada uzak değiliz birbirimize zaten etrafımdaki bahçeleri gezip tecrübelerden faydalanmadan harekete geçmek istemiyorum bunun içinde önümde 3-4 ay sürem var 2015 kasımı hedefliyorum inşaallah.

Bu arada genel olarak soruyorum çeşit araştırmalarınızda altay çeşidine denk geldinizmi izlenimleriniz neler oldu bu çeşit hakkında

Kerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 18:01   #2043
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2015
*** arkadaşlar. rize de ceviz bahçesi kurmak niyetindeyim. denizden 20 km kadar yukarda rakım ortalama 700- 900 arası. okuduğum kadarıyla chandler yapmam en doğrusu. sizce olurmu? fiikir verirseniz sevinirim. şimdilik 4 tane diktim . henüz 2 yaşındalar. güzel gelişim gösteriyorlar. dikebileceğim alanları heapladım 150 taneye yakın dikebilirim sanırım. bizimi bölgede olurmu? şimdiye kadar yapan var mı? bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden sağolun

Tugsad beğendi.
lazrax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 19:35   #2044
Ağaçsever

karayel54's Avatar

resimdeki cevizin çeşidi ne olabilir acaba...

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2015, 20:40   #2045
Ağaçsever

ahmetmut's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kerem Mesajı Göster
teşekkürler ahmetmut mutlaka bahçeni ziyaret etmeye çalışacağım fazlada uzak değiliz birbirimize zaten etrafımdaki bahçeleri gezip tecrübelerden faydalanmadan harekete geçmek istemiyorum bunun içinde önümde 3-4 ay sürem var 2015 kasımı hedefliyorum inşaallah.

Bu arada genel olarak soruyorum çeşit araştırmalarınızda altay çeşidine denk geldinizmi izlenimleriniz neler oldu bu çeşit hakkında
Kerem forumda gezerken Altay çeşidi ile ilgili hararetli tartışmalar olduğunu gördüm. Bazı arkadaşlarımız bu çeşidin onaylı birçeşit olmadığından bahsetmişler. forumda Altay ceviz diye bir araştır istersen.

ahmetmut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 09:54   #2046
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lazrax Mesajı Göster
*** arkadaşlar. rize de ceviz bahçesi kurmak niyetindeyim. denizden 20 km kadar yukarda rakım ortalama 700- 900 arası. okuduğum kadarıyla chandler yapmam en doğrusu. sizce olurmu? fiikir verirseniz sevinirim. şimdilik 4 tane diktim . henüz 2 yaşındalar. güzel gelişim gösteriyorlar. dikebileceğim alanları heapladım 150 taneye yakın dikebilirim sanırım. bizimi bölgede olurmu? şimdiye kadar yapan var mı? bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden sağolun
Merhaba
size şöyle yardımcı olayım şu rakımda olur bunda olmaz diye birşey yok
Tamamen dikeceğiniz arazinin iklimi ile alakalı 300 rakım olup kışı sert geçen erkenden kar yağan bir yere chandler dikemeyebilirsiniz.Sert iklimde candler yerine fernor fernette dikebilirsiniz.
Ceviz dikeceğiniz yerin
1- ilkbahar geç don tarihini
2- Sonbahar erken don tarihini
3- Yıl boyu max-min sıcaklıkları
4- Taban suyu sorunu olup olmadığını
5- Toprak profilini,toprak ph toprak tuzluluğu sulama suyu ph ve tuzluluk değerlerini bilmeniz gerekir
öncelikle bunları iyi araştırıp dikeceğiniz alanın cevize uygun olup olmadığını belirleyin. sonra çeşidi ona göre seçmeniz gerekir.

minikivi ve Tugsad beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2015, 11:47   #2047
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2015
mühendis57 teşekkürler

Tugsad beğendi.
lazrax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2015, 19:07   #2048
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2015
Ceviz bahçesi kurmak

Merhaba arkadaşlar ben bulgaristanda 110 mt rakımda 3 dekar deneme amaçlı ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum. Ceviz çeşitleri olarak chandler düşündüm ama tozlayıcı için çok kararsızım franquette düşündüm ama erkek çiçekleri 6 -7 yıl açıyor diye duydum bu da çok uzun bi süre , ronde için düşünüyorum ama onu da buigaristanda bulamadım. Bu konuda benden daha bilgili birileri bi yorumlarsa sevinirim

niki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 01:39   #2049
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
arkadaşlar lüffen yardım :'(

ben saksıda yetiştirdiğim 30-40 cmlik kaman cevizini köküyle beraber toprakla buluşturdum

yaklaşık 1 ay oldu ama ne soldu ne de büyüme gösterdi öylece duruyor

toprakta tutmadımı ki acaba ? yardımcı olursanız çok sevineceğim Ankara'da yaşıyorum. havalar sürekli yağmurlu şu sıralar

Tugsad beğendi.
djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 07:14   #2050
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi djtunc Mesajı Göster

ben saksıda yetiştirdiğim 30-40 cmlik kaman cevizini köküyle beraber toprakla buluşturdum

toprakta tutmadımı ki acaba ? yardımcı olursanız çok sevineceğim Ankara'da yaşıyorum. havalar sürekli yağmurlu şu sıralar
Tutmamış olsaydı sararıp solardı. Yeri bir ortam koşullarına geçirdiğiniz için olayın şaşkınlığını yaşıyordur. Yeri yerine alışma çabaları içerisindedir. Yavaş yavaş toparlar kendini asıl gelişmeyi önümüzde ki dönem yapar.

djtunc ve Tugsad beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 07:37   #2051
Ağaçsever

karayel54's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karayel54 Mesajı Göster
resimdeki cevizin çeşidi ne olabilir acaba...
Kimse cevap yazmadı .birde soyle sorayım Cevizin çeşidi tahlil edebilecek bir yer varmı chandler ise göz aşısı yapacağım için önemli

Eski 25-06-2015, 15:53   #2052
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2011
Sakarya ili, Geyve ilçesi, Ceceler köyünde bir tarla satın aldım. Eski sahibi 2 sene kadar önce Chandler cinsi olduğunu iddia ettiği 100 adet sertifikalı fidan dikmiş. Fidanları Bursa' dan aldığını ve çukurları el gücü ile kazdığını belirtti. Fidanların 80' den fazlası tutmuş. Tek tek saymadım ama tarlada gezdiğimde boş ocak çok az vardı. Bölge itibariyle Chandler doğru bir seçim mi ve ben bu ağaçların chandler olduğuna nasıl emin olabilirim?

Tugsad beğendi.
motie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 16:04   #2053
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi motie Mesajı Göster
Sakarya ili, Geyve ilçesi, Ceceler köyünde bir tarla satın aldım. Eski sahibi 2 sene kadar önce Chandler cinsi olduğunu iddia ettiği 100 adet sertifikalı fidan dikmiş. Fidanları Bursa' dan aldığını ve çukurları el gücü ile kazdığını belirtti. Fidanların 80' den fazlası tutmuş. Tek tek saymadım ama tarlada gezdiğimde boş ocak çok az vardı. Bölge itibariyle Chandler doğru bir seçim mi ve ben bu ağaçların chandler olduğuna nasıl emin olabilirim?

ceviz budama ustaları bilir. bizim burada 50 dekarlık araziye chandler diye alakasız fidanları satıp diktirdiler. bu yıl budayıcılar adamı uyardı ve aşı yaptılar.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 16:11   #2054
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi djtunc Mesajı Göster

bana bu yıl fidan firmaları tüplü fidan diye poşetli toprağa kakılmış çomakları gönderdiler. isimlerini vermiyecem onların. bu fidanlar ( çomaklar) aylarca öylece bekledi. ben sürekli sularken sulama sularına giberallik asit, naftalin asit,tonik vb. vererek bunları kurtardım.

hatta son aldığım ceviz fidanı dikerken toprağı döküldü tek bi kökü yok. 1 hafta içinde yapraklarınıda döktü. ben şimdi üzerinde ilaçlar deniyorum . bakalım başarılı olabilecekmiyim.

daha sonra ceviz çomağının resminide eklerim.

Tugsad beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2015, 12:47   #2055
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Ceviz bahçem bu sene 6. yazını yaşıyor 23 nisanı 24 nisana bağlayan gece sabah 3-3.30 sularında sıcaklığın -8 dereceye düşmesi ile chandler lerde uçlanmaya başlamış sürgünler, ceviz gözleri ve sülüklerin tamamı etkilenerek kurudu.
ceviz gözlerinin uçlarının ve sülük hazırlığındaki gözlern kurumasıyla birlikte bu sene 1 tane bile cevizim yok en az 3-4 ton ceviz beklerken bir saatte hepsi uçtu gitti.
Buna rağmen bahçe bakımını gübreleme ve sulama işlerini ihmal etmeden harfiyen uygulamaya devam ediyorum bakalım kısmet seneye

gecekorsanı ve Tugsad beğendi.
Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2015, 12:53   #2056
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
bahçeden görüntüler

Eklenen Resimler

Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2015, 15:24   #2057
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rıfat Tosun Mesajı Göster
Ceviz bahçem bu sene 6. yazını yaşıyor 23 nisanı 24 nisana bağlayan gece sabah 3-3.30 sularında sıcaklığın -8 dereceye düşmesi ile chandler lerde uçlanmaya başlamış sürgünler, ceviz gözleri ve sülüklerin tamamı etkilenerek kurudu.
ceviz gözlerinin uçlarının ve sülük hazırlığındaki gözlern kurumasıyla birlikte bu sene 1 tane bile cevizim yok en az 3-4 ton ceviz beklerken bir saatte hepsi uçtu gitti.
Buna rağmen bahçe bakımını gübreleme ve sulama işlerini ihmal etmeden harfiyen uygulamaya devam ediyorum bakalım kısmet seneye
Geçmiş olsun.Tarımcılık böyle bir şey. Emek verirsin uğraşırsın bir don gelir 1 yıllık beklentini alıp götürür. Bizler yılmadan, azimle daha iyisini yapabilmek,zararlardan daha çok nasıl korunabilmek için uğraşıp mücadele etmeliyiz. Gerisi Allah tan.
İnşallah seneye bol verimli bir yıl geçirirsiniz.

Rıfat Tosun ve Tugsad beğendi.
Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2015, 02:34   #2058
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efedag Mesajı Göster
merhaba
Ağacınız zamanında kalem aşısı ile aşılanmış ise çıkan sürgünün aşılı olma ihtimalini yüksek.Sanki kalem aşısı gibi duruyor.Benimde bu sene 2-3 yaşındaki ağaçlarım köküne kadar kurudu.Sebebi hakkında tatmin edici bir cevap bulamadım.
tek sebebi soğuk.yabancı cinslerin hepsinde ilk 2 3 sene
bu oluyor.ama sonra etkilenmiyor.

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2015, 02:48   #2059
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi niki Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ben bulgaristanda 110 mt rakımda 3 dekar deneme amaçlı ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum. Ceviz çeşitleri olarak chandler düşündüm ama tozlayıcı için çok kararsızım franquette düşündüm ama erkek çiçekleri 6 -7 yıl açıyor diye duydum bu da çok uzun bi süre , ronde için düşünüyorum ama onu da buigaristanda bulamadım. Bu konuda benden daha bilgili birileri bi yorumlarsa sevinirim
zaten 6 7 sene cevizi büyütmek lazım meyve almayı duşunme.erken meyve almak istersen fernette ve fernoru
tozlayıcı olarak kullanabilirsin.ayrıca tam verim istiyorsan rolde ve Balkal kullanman lazım.rondeyi netten satan fransız firmaları var

Tugsad beğendi.
Eski 28-06-2015, 03:22   #2060
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Vallah ne yalan söyleyeyim aynı düşünceleri bende düşünüyorum, bu uygulamalar bu politikalar ile görünen o ki, ön tekerlek nereye giderse arka tekerlek de oraya gider.

Bir tek umudum plansız ve uygun olmayan topraklara ekenler bu işi başaramayacak tek umudum budur.
umudunda çok haklısın nail abi.bulunduğum bölgede
benle beraber 5-6kişi aynı sene bahçe kurduk yaklaşık 4 bine yakın fidan dikildi
ben 120 ağaç diktim sadece benim bahçem kaldı geriye. hepsi bıraktı.3 kişi bahçe kurarken benden yardım istedi toprak anayaptırmalarını soyledim yapmadılar.iki yaşındaki ağaçlarda 1 metre sürgün yok

Lilium beğendi.
Eski 28-06-2015, 07:32   #2061
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gecekorsanı Mesajı Göster
zaten 6 7 sene cevizi büyütmek lazım meyve almayı duşunme.erken meyve almak istersen fernette ve fernoru
tozlayıcı olarak kullanabilirsin.ayrıca tam verim istiyorsan rolde ve Balkal kullanman lazım.rondeyi netten satan fransız firmaları var
bu kadarda çok dişi çiçeklere polen yüklememek lazım sonuçta fazla döllenmede çiçek dökümüne sebep veriyor. ayrıca tüm çiçekleri uygun dölleyecek olursak ağacımız büyük ihtimal ile o meyveleri yeterince büyütemeyecek. o yüzden bu döllenme gereksinimini de abartmamak gerekiyor.

kkeremk beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 01:14   #2062
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2015
Herkese iyi forumlar diliyorum,uzun zamandır forumu takip ediyor ve bilgileniyorum çok güzel paylaşımlar oluyor gerçekten.Uzun zamandır ceviz bahçesi kurmak istiyorum ama bir türlü işler istediğim gibi gitmedi ve henüz nasip olmadı daha.Bende bol bol araştırma yapıyorum.Rıfat bey ben de denizliliyim eğer mümkünse müsait bir zamanda bahçenizi gezmek ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Tugsad beğendi.
hrz_20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2015, 12:37   #2063
Yeni Üye

Arkadaşlar eğimli arazide ceviz fidanlarının diplerini nasıl yapmalıyız? Daha önce hortumla sulandığı için şu anda krater şeklinde hazırlanmış ocaklar. Ben ocakları temizleyip genişleteceğim çaplarını ve arazinin eğimi ile aynı şekilde düz bırakacağım. Çünkü damla sulama ile sulayacağım bundan sonrasında. Ağacın gövdesine yakın bir kubbe ile ağacın suyla temas etmemesini sağlayacağım. Doğrusu bu mudur? Teşekkürler

Tugsad beğendi.
Eski 30-06-2015, 13:00   #2064
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
evet, kubbe şeklinde yapmaya çalışın ama aşı yerinin de topraktan 10 cm civarında yukarında kalmasını sağlayın

Tugsad beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2015, 13:27   #2065
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
evet, kubbe şeklinde yapmaya çalışın ama aşı yerinin de topraktan 10 cm civarında yukarında kalmasını sağlayın
Arazi az denilmeyecek kadar eğimli. Ağaçların etrafını yabani ot ve taşlardan arındırıp çapaladıktan sonra arazinin eğimiyle uyumlu olarak dümdüz mü bırakmalıyım? Bir de her ağaç için kaç cm çapında bir daireyi temizleyip çapalamalıyım?

Eski 30-06-2015, 16:44   #2066
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
biz düz bırakıyoruz, su çanakta toplansın diye. taç iz düşümü denir çapa için. fidanlar küçükse 1 metre yarı çap iyidir bence. en azından bizim öyle

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 08:37   #2067
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2015
Yeni Diktiğim Fidanların Yaprakları Eğilip Büküldü

İyi çalışmalar,
2015 Mayıs ayında 10x10 metre aralığında 57 adet ceviz dikimi gerçekleştirdik. Malum ege bölgesi havalarının yaz ayı olmasına rağmen yağmurlu geçmesinden dolayı bu dikilen cevizlerde herhangi bir anormal durum olmadı. 10'a yakın cevizim arttı. Bende 28.06.2015 tarihinde ev önündeki farklı bir bahçeye 4 tanesini diktim. Dikerken yaprakları gür ve müthiş sağlıklıydı. Ancak bu sonradan dikilen 4 tanesinin bir hafta sonra yapraklarının cansızlaştığını eğilip büküldüğünü bir anormallik olduğunu gördüm. Bilgi almak istediğim ,
1- Diktiğim yer son yağmurlar nedeniyle fazla ıslak ve çamurlu olduğundan olabilir mi ?
2- Yedekte beklenen ceviz fidanı yerini beğenmemiş olabilir mi ?
3- Eğilip bükülen yapraklar kendini tekrar toparlayabilir mi ?
4- İlaveten hayvan gübresi , veya suni gübre takviyesi yapsam faydası olur mu?

Teşekkürler.

Tugsad beğendi.
Denone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 13:48   #2068
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Denone Mesajı Göster
1- Diktiğim yer son yağmurlar nedeniyle fazla ıslak ve çamurlu olduğundan olabilir mi ?

Teşekkürler.
Bir çok nedeni olabilir ama söylediklerinizin içinde en uygunu birinci şık.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 11:23   #2069
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2015
Teşekkürler

Bilgileriniz için sağolun.

Denone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 01:08   #2070
Yeni Üye

SavaşFidancılık's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2015
Ceviz fianı ürecisi ( sorularınıza ve genel preoblemlerinize yardımcı olmak )

Sevgili arkadaşlar
Öncelikle ceviz yetiştiriciliğiyle ve fidanlarla ilgili genel bi problem olduğunu görmekteyim. Fidan satıcılarına genel bi güvensizlik hakim ve haklısınızda.
Yaklaşık 10 yıldır bu ceviz fidanı yetiştirmekte ve satmaktayımve bu konuyla ilgili insanların nasıl kanırıldığına çokça kez şahit oldum.
Aşısız fidanın aşılı deyip satılmasına iklim rakım (yükseklik) toprak çeşidi gibi analizlere sikkat edilmeden fidan satılmasına bölgeye göre yanlış fidanın verilmesine. Evet kötü bi durum ama paragöz insanlardan dolayı üreticilerimizin çokça canı yandı. Lütfen sormadan danışmadan araştırmadan bu işe girmeyiniz .
ceviz yetiştirmek istiyorsanız severek size bilgi verir e yardımcı olmaya çalışırım mail adresimden veya forum üzerinden bana ulaşabilirsiniz savasfidancilik@gmail.com saygılarımla

SavaşFidancılık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024