agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2014, 09:37   #1741
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn. Cevizadam, 30 dönümlük bir üretici büyük üretici sayılmaz. Hadi diyelim ki 5 kg aldınız, 500 ağaçtan 2500 kg elde edersiniz. Bu sizin kendi ceviz işleme tesisinizi kurmanıza yetmez. Bir kısmını parakende satarsınız, bir kısmını hale gönderirsiniz.

Bence esas düşünmeniz gereken o 5 kg'ı nasıl elde ederim sorusunun cevabıdır. Dışarıdan fikir yürütmek kolaydır, gerçekte çok zordur. İnternette okuduğunuz şeylere inanmayın. Eğer bu işe başlamayı çok istiyorsanız o 30 dönümlük bahçeyi 1 seneliğine kiralamayı teklif edin, bir bakın bakalım bu iş nasılmış. 300 tane şebin varsa, ağaç başı 5 kg verse (verir mi?) 1500 kg ceviz eder. 8 TL'den pazarlasanız 12 bin TL gelir elde edersiniz. Ondan sonra bir senelik harcamanıza bakarsınız bu iş nasıl bir işmiş daha iyi anlama şansınız olur.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2014, 20:55   #1742
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2014
Arkadaşlar merhaba,
Sırta dikim konusunda nerden bilgi alabilirim?
Teşekkürler.

eenisel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 19:01   #1743
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Merhabalar,başka konu başlığında yayınladığım iki mesajı birleştirerek cevap bulma ümidiyle buraya taşıdım,yardımcı olacak üstadlarıma şimdiden teşekkür ederim.Geçtiğimiz yıl eylülde diktiğim chandler cins fidanlarım ilk senelerini doldurdular.Dikimde kepçe ile kazım yapılarak toprağın gevşemesi ve sonra fidanların dikimine geçilmesinin daha iyi sonuç vereceğini bilmeme rağmen imkanlarımın müsait olmaması nedeniyle bu işlemi gerçekleştiremedim.Bel küreği yardımıyla ilkel bir dikim yaptım ve fidan çukuruna da doğal ya da kimyasal hiçbir gübre katmadım.Daha sonra damlama sistemimi kurdum ve yaptırdığım toprak analizi sonuçlarına göre kısıtlı bir gübre programı uyguladım.Şu an fidanlarım 1-1.40 mt civarında.Sormak istediğim konu ilk yılını geride bırakan sağlıklı bir fidanın(tüplü olarak dikilmiş) boyunun ne kadar olması gerektiği?Yaz boyunca haziranın sonlarına kadar yan dalları budamaya ve tek sürgünü büyütmeye özen göstermiştim.Mart ayında nadir oluşan çift dalları teke indirmeyi ve 2. sene sonunda lider dalın istenen ölçülere gelmesini hedefliyorum.Tekrarlamam gerekirse bir yaşını doldurmuş bir fidanın boy ölçüsünün ne kadar olması gerekiyor?
Temin edebileceğim yanmış hayvan gübresi mevcut.Bu aylarda fidanların diplerine karıştırmayı düşünüyorum.
1.Bu gübreyi vermek için ağaçların yapraklarını dökmesini beklemeli miyim?
2.Küçükbaş mı büyükbaş gübresi mi versem daha iyi olur?
3.Bu mevsimde verdiğim gübreyi toprakla karıştırmalı mıyım yoksa olduğu gibi bırakıp baharda mı bu işle mi yapmalıyım?

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 20:09   #1744
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barba1981 Mesajı Göster
Şu an fidanlarım 1-1.40 mt civarında.Sormak istediğim konu ilk yılını geride bırakan sağlıklı bir fidanın(tüplü olarak dikilmiş) boyunun ne kadar olması gerektiği?
Anlattığınız koşullara göre büyüme hızı bence çok kötü değil.

Alıntı:
1.Bu gübreyi vermek için ağaçların yapraklarını dökmesini beklemeli miyim?
2.Küçükbaş mı büyükbaş gübresi mi versem daha iyi olur?
3.Bu mevsimde verdiğim gübreyi toprakla karıştırmalı mıyım yoksa olduğu gibi bırakıp baharda mı bu işle mi yapmalıyım?
1. Toprağınız killi bünyeye sahipse kıştan vermeniz, kumlu bünyeye sahipse bahar ayında vermeniz güzel olur. İyi yanmış gübreyse şimdi de verebilirsiniz. Ağaçların gövdesine değmemesine ve en az 30-40 cm uzak olmasına dikkat ediniz.
2. Bizim yöredeki tercih sıralamasına göre Keçi > Koyun > İnek. Tavuk gübresi tuzluluk sorunu yapabilir. Dolayısı ile eğer işinin uzmanı bir kurumdan almıyorsanız tavuktan kaçının.
3. Karıştırmanın zararı olmaz, ama kışın verdiğiniz gübrenin azotu her türlü uçacağı için toprak üstünde dursa da olur. Karıştırırsanız homojen dağılımı sağlamış olursunuz.

barba1981, ncp1963 ve akikem beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 00:14   #1745
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2014
bilecikte 8 dönüm araziye ceviz dikmek istiyorum tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum tecrübelerinizden n yardımcı olursanız teşekkür ederim

ersin41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 22:18   #1746
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2007
Merhaba. Sakarya da 23 dönüm araziye ceviz ekip aşılayacağım. Bu seneki mahsüllerden tohumluk kaliteli yerli tohum olan var mı?

ahter54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 20:52   #1747
Yeni Üye

Sutut

arkadaşlar
fidan ekiminde
özellikle ceviz fidanında sutut kullananız varmı varsa bildikleri hakkında bilgi aktarırsa memnun olurum
tşkrlr

Manifesto beğendi.
Eski 30-10-2014, 21:01   #1748
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Su tutmayan geçirgen topraklarda veya sulama problemi olan bölgelerde perlit, vermiculit benzeri su tutucuiar kullanabilirsiniz.

Su tutucu meteryalleri fidanlarınızın taç iz düşümüne uygulamanız kaliteyi arttıracaktır.

ersin41 beğendi.
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 21:32   #1749
Yeni Üye

toprakta su problemi yok fakat nemli toprak yani genelde sondaj da vurucaz ilerki zamanda ekimden sonra yani normal ekim mi yapalım yoksa bu sutut u kullanalım mı diyoruz normal ekim derken bu cumartesi köklü cester ve pedro cinsi ekim yapıcaz siparişimizi verdik kullanalım diyoruz sutut yoksa yanık gübreyle eski yöntem mi ekim yapalım diye karar veremiyoruz

Eski 30-10-2014, 21:39   #1750
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
O halde uğraşmayın su tutla falan.

Fidan başına 3-4 kğ yanmış ahır zibili dökün.Yıllardır su tutan topraklarda her çeşit fidanı bu şekilde dikeriz/diktiririz,problem yaşamadık.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2014, 10:03   #1751
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2014
Bugün 1 Kasım, bulunduğum bölgede (EDİRNE-KEŞAN) havalara bir haftadır soğuk ve yağışlı geçiyor. Ocakta 2 yaşını dolduracak fidanlarımız daha yapraklarını tamamen dökmedi. Bugünlerde fidanlara bordo bulamacı atsam zararı olurmu?

memoli22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2014, 12:45   #1752
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memoli22 Mesajı Göster
Bugün 1 Kasım, bulunduğum bölgede (EDİRNE-KEŞAN) havalara bir haftadır soğuk ve yağışlı geçiyor. Ocakta 2 yaşını dolduracak fidanlarımız daha yapraklarını tamamen dökmedi. Bugünlerde fidanlara bordo bulamacı atsam zararı olurmu?
Yaprakların 3/2 si döküldüğünde yağış olmayan bir havada yapmanız daha iyi sonuç verecektir.

ahmettugrul55 beğendi.
barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 11:20   #1753
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2014
merhaba,
denizlide 15 dekar arazime 7.5x7,5 arakıklarla ceviz dikimi yapacağım, yarın kepçeile çukur açılacak, aralık ayı içerisinde dikim yapacağım. Herek hazırlamam gerek, forumda daha önce okumuştum, şimdi aradım bulamadım , çamdan 2 metre hazırlamayı düşündüğüm hereklerin kalınlığını ne önerirsiniz, 2x4 cm, 2x5cm?
deneyimli arkadaşların önerilerini bekliyorum. saygılarımla...

güngöry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 12:01   #1754
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güngöry Mesajı Göster
merhaba,
denizlide 15 dekar arazime 7.5x7,5 arakıklarla ceviz dikimi yapacağım, yarın kepçeile çukur açılacak, aralık ayı içerisinde dikim yapacağım. Herek hazırlamam gerek, forumda daha önce okumuştum, şimdi aradım bulamadım , çamdan 2 metre hazırlamayı düşündüğüm hereklerin kalınlığını ne önerirsiniz, 2x4 cm, 2x5cm?
şu aşamada Hereğe gerek yok boşuna uğraşmayın bir daki yıla herek yapın
selamlar

karabuz ve Feragnesim beğendi.
ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 00:52   #1755
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
merhaba,
Çamdan herek bir yıl sonra çürür, hereklerinizi 4-5 yıl kulanacak gibi yaptırın bir sefer masraf edin ve bunu meşe ağaçından yaptırın.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 07:35   #1756
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2014
Tarlayi sürmenin faydalari nelerdir? Surmezsek ne olur? Otlanma çok asiri değilse mesela..

cevizadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 10:31   #1757
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2014
tarlanızı tavında sürerseniz toprağı havalandırmış yabancı otlardan arındırmış toprağın su tutması daha iyi olur bunun yanında sürümünüze göre 10 dönümü de en az 100 tl lik mazotla sürebilirsiniz ancak 1 hafta önce karşılaştığım bir ziraatçi direk çukurları aç otlar da yonca yaprağı gibi olduğunda randup ot ilacı atarsın dedi kişinin kendine kalmış

sevdamızceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 10:40   #1758
Yeni Üye

15 ocakta dikilen cevizler ağustosta çekilmiş fotolar ektedir görünüm ile ilgili yorum yapabilirmisiniz toplam 17,5 dönüm bu sene ocaktan önce de 15 dönüme yeni bahçe tesis etmek istiyorum ismine doğru fernor chadler pedro (ayrı ayrı üç parçaya dikilecek )fidan temini fiyatlar ile ilgili güvenilir bilgiler verebilecek var mı?

Eklenen Resimler

Feragnesim beğendi.
Eski 05-11-2014, 12:22   #1759
Yeni Üye

ceviz sulamada farklı bir yöntem

maliyeti 500 tl olan bu uygulamada 1 adet ctp boru 10 adet cimento 2 kepçe kum kullanılmıştır

Eklenen Resimler

Düzenleyen sevdamızceviz : 05-11-2014 saat 15:18
Eski 05-11-2014, 12:22   #1760
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevdamızceviz Mesajı Göster
15 ocakta dikilen cevizler ağustosta çekilmiş fotolar ektedir görünüm ile ilgili yorum yapabilirmisiniz toplam 17,5 dönüm bu sene ocaktan önce de 15 dönüme yeni bahçe tesis etmek istiyorum ismine doğru fernor chadler pedro (ayrı ayrı üç parçaya dikilecek )fidan temini fiyatlar ile ilgili güvenilir bilgiler verebilecek var mı?
gelişme güzel fena değil kök'e çalışmıştır bunlar bu sene seneye daha iyi performans gösterirler. çok çeşittedi maksadınız nedir bilmiyorum ama ben olsam tek çeşit yaparım.

Feragnesim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 12:27   #1761
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2014
Alıntı:
merhaba,
Deneyimli arkadaşların önerilerini bekliyorum. Saygılarımla...
hayırlı olsun hemşerim. Nerde yer bu sene ******* hereğe gerek yok seneye bakarsın zaman çok daha

Feragnesim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 12:53   #1762
Yeni Üye

çeşitten maksat merak tarlalarımın olduğu yerde ilk bahar donlarından yerli cevizler 5 yılda bir ancak meyve veriyor chandler var 3 dönüm kadar pedro 5 dönüm fernor 5 dönüm de chadler dikmek istiyorum kavaklarım vardı kestikten sonra 15 dönüm daha dikeceğim ama 5 yıl sonra bu arada da yöreye en uygunçeşidi de kendim bulmuş olacağım tabi bu arada ismine doğru kaliteli ve uygun fiyatlı fidan aramaya başladım ama güvenilir fidancı konusunda tüm ceviz yetiştiricileri gibi tereddütlerim var

Eski 05-11-2014, 13:32   #1763
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizadam Mesajı Göster
Tarlayi sürmenin faydalari nelerdir? Surmezsek ne olur? Otlanma çok asiri değilse mesela..
Bu konu üzerinde ciltlerce kitap yazılmış, birçok araştırmaya konu olmuş bir konu
İsterseniz buradan başlayın
Toprak sürülmeden tarım yapılması (No till)

Arazim eğimli olduğu için erozyon riski yüzünden araları sürdürmüyorum. Toprağı suyu tutması için keyline tabir edilen bir çalışma yapacağız bu sene. Onun dışında aralarda yonca var tuttuğu kadar

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 20:02   #1764
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
15 ocakta dikilen cevizler ağustosta çekilmiş fotolar ektedir görünüm ile ilgili yorum yapabilirmisiniz
Fidan dipleri çukur kalmış ve kaymak tabakası oluşmuz aksine biraz tümsek olmalı ki kök boğazında su birikimi olmasın. Bu şekilde sulamaya devam edilirse fidanların gelişiminde sorun yaşanabilir. Fidan aralarındaki uzamış otları biçmenizi öneririm.

Lilium beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 11:15   #1765
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
maliyeti 500 tl olan bu uygulamada 1 adet ctp boru 10 adet cimento 2 kepçe kum kullanılmıştır
İyi düşünmüşsünüz. Betonun zamanla çatlamaması için biraz demir kullanılsaydı daha sağlam olurdu.
Ben böyle bir depo yapacak olsam. ctp borunun açık iki ağzını ctp malzemeden kapak yaparak kapatır ve yatay yerleştirirdim hem beton ile takviye yapmaya gerek kalmaz hem de maliyeti daha ucuz olurdu.
Depodaki suyun dibe ve yanlara doğru yaptığı basınç deponun yüksekliği ile doğru orantılıdır yani seviye yükseldikçe en alt seviyedeki cidarlara gelen (cm2 ye düşen) basınçta yükselir . Montajı yatay yapılırsa yükseklik daha az olacağı için basınçta bir kaç kat az olurdu dolayısıyla ctp boruya takviye yapmaya gerek kalmazdı.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 12:03   #1766
Yeni Üye

ctp

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
İyi düşünmüşsünüz. Betonun zamanla çatlamaması için biraz demir kullanılsaydı daha sağlam olurdu.
Ben böyle bir depo yapacak olsam. ctp borunun açık iki ağzını ctp malzemeden kapak yaparak kapatır ve yatay yerleştirirdim hem beton ile takviye yapmaya gerek kalmaz hem de maliyeti daha ucuz olurdu.
Depodaki suyun dibe ve yanlara doğru yaptığı basınç deponun yüksekliği ile doğru orantılıdır yani seviye yükseldikçe en alt seviyedeki cidarlara gelen (cm2 ye düşen) basınçta yükselir . Montajı yatay yapılırsa yükseklik daha az olacağı için basınçta bir kaç kat az olurdu dolayısıyla ctp boruya takviye yapmaya gerek kalmazdı.
Ctp boru kalınlığı yaklaşık 10 santim balyozla kırılmıyor aynı zamanda esnek ve en az 50 yıl ömrü var yatay olarak düşünseydim basınç az olabileceğinden damlama sisteminde sorunlar oluşabileceğini düşünerek dikey konumlandırdım zemin sağlam olduğu için de dmir kullanmadım daha sonrakilerde kullansam iyi olacak sızıntı falan da oluşmadı su tankı düşünmüştüm aslında ama su tankına güneş yanıklığı yosunlaşma olabileceği ve iş güzarların delme avcıların hedefi olabilme ihtimaline karşı saplam malzemeli ctp kullandım defoluydu ve buna nakil parası dışında para ödemedim 4-5 tane daha su kaynaklarından uzak tarlaya bu sistemi kurmayı planlıyorum

Eski 06-11-2014, 12:30   #1767
Yeni Üye

dekara gidecek ağaç sayısı

dekara gidecek ağaç sayısı tabloda ki gibidir

Eklenen Resimler

Eski 07-11-2014, 00:31   #1768
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2014
***.bende bu sektörün içinde olarak cvp vereyim bence zarar vermez ..

yilmazpala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2014, 08:03   #1769
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2014
Merhaba
Ankara çubuk ilçesinde 11 dönümlük araziye ceviz dikmek istiyorum.
Tarladaki tüm hazırlıkları yaptım. 5*7 dikim tekniği ile fidanları dikmeyi planlıyorum. 1.5m genişlik 1 m derinlik olacak şekilde çukurları açtım toprak analizi sonuçlarına göre; çıkan toprağı yanmış hayvan gübresi ve kum oranı düşük olduğu için kum ile karıştırarak geri doldurdum ve 70 cm yüksekliğinde 2 m genişliğinde sırtları hazırladım. Tekrar 30-40 cm çukurları açıp fidanları dikmeyi planlıyorum.

Özellikle Sn Jinekolog bey bahçenizi ve çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ederim.
Tecrübelerinize istinaden çeşit seçimini fernor yaptığınızı belirtmişsiniz ama tozlaşma için kullandığınız çeşit ve dikim tasarımını nasıl yaptığınızı merak ediyorum.
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

fatih-06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2014, 12:55   #1770
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Sayın Fatih-06, 70 cm yükseklik ve 2 m genişlikteki sırtları nasıl oluşturdunuz? Yeni kuracağım bahçeyi sırta dikim olacak şekilde planlıyorum. Alper firmasıyla sırta dikim pulluğu konusunda görüşme halindeyiz. Siz kepçeylemi sırtı oluşturdunuz yoksa başka bir ekipmanlamı?
Selamlar

YESHILL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024