agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2015, 13:18   #2011
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ftuncer Mesajı Göster
Merhaba,

İngiliz dilcikli aşı ile aşılanmış açık köklü fidanların aşı yerleri bir miktar toprağın altında kalırsa ne olur? Nasıl bir sıkıntı ortaya çıkar? aşı yeri komple toprağın dışında mı kalmak zorunda.
Sayın ftuncer, yara yeri tamamen kapanmadan toprağın altında kaldığında hastalık ve çürüme olabiliyor, yara kapanana kadar güneş görmesi ve açıkta kalması faydalı.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 13:21   #2012
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevizadam Mesajı Göster
Merhaba sevgili ceviz yetiştiricileri,
Bu sene şubat gibi bahçeme diktiğim pedronun son durumu resimde gördüğünüz gibi. Hatta bir adet ceviz de tutmuş
Benim sormak istediğim konu, fidanın boylanması için bu filizleri koparmalımıydım? yoksa böyle bırakıp odunlaşmasını mı bekliycem?
İlk senesi olduğu için bu yaz olduğu gibi bırakılmalı önümüzdeki bahardan itibaren tek lider sürgünle olabildiğince boylanması sağlanmalı.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 13:01   #2013
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
su tut

1.RESİM:ağaçlar budandıktan sonra budanılan yeri kapatmak için kullanılan su tut bumudur ...
2.RESİM: Su bazlı bu tavan boyam var cevizlerimi bu boya ile boyayıp güneşten koruyabilirmiyim. ?

Saygılar...

Eklenen Resimler

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 13:08   #2014
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
ikiside doğrudur.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 21:02   #2015
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Bir an evvel yerini hazırlayın ve toprakla buluşturun, saksıda uzun ömürlü olmaz
kardeş; sağolasın dediğini yaptım 15 gün evel. ama tutmadı sanırım minik fidanım :'( 15 gün oldu ne kurudu ne de yeni yaprak çıkardı olduğu gib iduruyor (((((

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 21:32   #2016
Ağaçsever

ahmetmut's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2009
merhaba:
geçtiğimiz hafta ektiğim ceviz fidanlarımda çekirgeler var. Biraz yaprakların da tadına bakmışlar Normalde zeytinler için kullandığım böcek ilacım var onunla ilaçlama yapsam yeni fidanlara zarar verir mi? veya farklı bir önerisi olan var mı?

ahmetmut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 21:53   #2017
Ağaçsever

ahmetmut's Avatar

resmini de ekledim

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2015, 10:10   #2018
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2015
mavi sertifikalı faturalı ceviz fidanı aldım ama fidanlar KANSERLİ ÇIKTI

Sayın Arakadaşlar, Gecen sene 750 adet ceviz ağacı diktim, bunlardan 500 adetini bolu kaynaşlı da , televizyonlara ve videolardaki Selami bayraktar ve ortaklarının firmasından 16 tl ye aldım, mavi sertifikalı, diğer 250 yide balıkesir de başka bir firmadan, LÜTFEN UYANIK OLUN , bOLU kaynaşlıda Bu şahsın ve ortaklarının firması mavi sertifikalı diye dandik fidanları satıyorlar ve kendi hatalrında dolayı ( kök kanseri , aşının tutmaması gibi nedenler ) hiç bir fidanın arkasında durmuyorlar, ve sizden fidan için tekrardan para talep ediyorlar, 500 fidandan sadece 100 tanesi tuttu, ama balıkesirden aldığım 250 fidanın 235 i de tuttu, kalan 15 fidan için firma bana artı 20 tane daha bedava fidan gönderdi, BOLU KAYNAŞLIDAKİ sELAMİ DENEN ŞAHSIN VE ORTAKLARININ FİRMASI DA BENDEN 400 fidan için hem para talep ettiler, hem de asla hatalarını kabul etmediler, bütün hatayı sana mal ediyorlar, yani fidanlarınız bizden kaynaklalAnn bir hatadan dolayı TUTMAMIŞ ise değiştiriyoruz lafı bu firma için küllüyen YALAN, ben zarar ettim ve kuruyan fidanları balıkesirdeki firmadan tekrar sipariş ettim, fidan alacak ceviz yetiştiricisi arkadaşlar lütfen alacağınız firmayı iyi seçiniz, hayırlı günler.

met7711 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 10:28   #2019
Ağaçsever

ahmetmut's Avatar

Met7711
eyvah eyvah o kadar emeğine yazık günah kardeşim. İnan okuyunca çok üzüldüm. Bende geçen hafta 105 tane ceviz diktim. İlk aradığım firmada bahsettiğin firmaydı. Telefonda bana çok paracanlısı insanlar gibi geldiği için onlardan almadım. İyi ki almamışım. Tekrar geçmiş olsun.

Tugsad beğendi.
Eski 02-06-2015, 13:00   #2020
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi met7711 Mesajı Göster
Sayın Arakadaşlar, Gecen sene 750 adet ceviz ağacı diktim, bunlardan 500 adetini bolu kaynaşlı da , televizyonlara ve videolardaki Selami bayraktar ve ortaklarının firmasından 16 tl ye aldım, mavi sertifikalı, diğer 250 yide balıkesir de başka bir firmadan, LÜTFEN UYANIK OLUN , bOLU kaynaşlıda Bu şahsın ve ortaklarının firması mavi sertifikalı diye dandik fidanları satıyorlar ve kendi hatalrında dolayı ( kök kanseri , aşının tutmaması gibi nedenler ) hiç bir fidanın arkasında durmuyorlar, ve sizden fidan için tekrardan para talep ediyorlar, 500 fidandan sadece 100 tanesi tuttu, ama balıkesirden aldığım 250 fidanın 235 i de tuttu, kalan 15 fidan için firma bana artı 20 tane daha bedava fidan gönderdi, BOLU KAYNAŞLIDAKİ sELAMİ DENEN ŞAHSIN VE ORTAKLARININ FİRMASI DA BENDEN 400 fidan için hem para talep ettiler, hem de asla hatalarını kabul etmediler, bütün hatayı sana mal ediyorlar, yani fidanlarınız bizden kaynaklalAnn bir hatadan dolayı TUTMAMIŞ ise değiştiriyoruz lafı bu firma için küllüyen YALAN, ben zarar ettim ve kuruyan fidanları balıkesirdeki firmadan tekrar sipariş ettim, fidan alacak ceviz yetiştiricisi arkadaşlar lütfen alacağınız firmayı iyi seçiniz, hayırlı günler.
kardeş akıl vermek gibi olmasında benden sana tavsiye Kırşehirin Kaman ilçesi 1 numaradır bu ceviz işinde aklında bulunsun iyi forumlar

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 20:31   #2021
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Bazı Fidanlarda sürgün ucundaki devamlı uzayan filiz kayboldu.
Fillizin altındaki sürgünler gelişti ama fidan boyu haliyle uzayamadı.
Şuan fidanlar Yeni sürgünler çıkartmaya çalıyorlar gibi.
Uçtaki sürgün neden kurur?
Sebebi ve çözümü hakkında bilgisi olan var mı?

cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 22:17   #2022
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
sn. Cnrtkt
aynı şekilde bahçemde ki fidan gözu surgün yerindn göz noktasının hemen başlangiç yerinden karardı.yapraklar iri canlı ama sürgün ucu karardı.sezon boyunca da tat vermedi.bu yılda aynı durumda bir fidan daha
var.
sebebi ;?
bilen arkadaşlar yardım cı olsun lütfen.

cnrtkt beğendi.
ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 23:06   #2023
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Arkadaşlar fotoğraf yüklerseniz daha doğru yorum yapabilir tecrübesi olanlar. Görmeden yanlış yönlendirme olabiliyor.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 08:59   #2024
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Arkadaşlar fotoğraf yüklerseniz daha doğru yorum yapabilir tecrübesi olanlar. Görmeden yanlış yönlendirme olabiliyor.
Haklısınız. Benim telefondan kaynaklı sıkıntı var.
Hata veriyor sürekli. Bugün yüklerim fotoğrafları.

Eski 03-06-2015, 15:38   #2025
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Abbass Mesajı Göster
Merhaba hemşo

Tarla tam olarak nerede, kaç Yaşında, cinsler nedir ?..........

Osmancık Köyü
kusura bakma yenı gordum. luleburgazda ayvalı koyunde. 100 tane fernor var 5 yasnda

BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 15:42   #2026
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2015
arkadaslar, lüleburgazda nerede toprak ve yaprak analizi yaptırabılırım

BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 15:49   #2027
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
sn. Cnrtkt
aynı şekilde bahçemde ki fidan gözu surgün yerindn göz noktasının hemen başlangiç yerinden karardı.yapraklar iri canlı ama sürgün ucu karardı.sezon boyunca da tat vermedi.bu yılda aynı durumda bir fidan daha
var.
sebebi ;?
bilen arkadaşlar yardım cı olsun lütfen.
Bahsettiğiniz fidanlar daha sonra ne duruma geldi?
Siz de fotoğraf varsa ekler misiniz.

Eski 03-06-2015, 15:54   #2028
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cnrtkt Mesajı Göster
Bazı Fidanlarda sürgün ucundaki devamlı uzayan filiz kayboldu.
Fillizin altındaki sürgünler gelişti ama fidan boyu haliyle uzayamadı.
Şuan fidanlar Yeni sürgünler çıkartmaya çalıyorlar gibi.
Uçtaki sürgün neden kurur?
Sebebi ve çözümü hakkında bilgisi olan var mı?
Fotoğraflarda görüldüğü gibi.

Eklenen Resimler

Eski 03-06-2015, 16:43   #2029
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Fotoğraflarda görüldüğü gibi.
Resimlere bakarak şu yorumu yapabilirim: Aşırı sulamadan dolayı fidan diplerinde göllenme olmuş, kuruyunca da toprakta çatlamalar oluşmuş ve oralardan kökler hava almış, dolayısıyla sürgün gelişimi de durmuş, yakında yapraklarda da sararmalar olabilir.

Salma su ile yapılan sulamalarda, gövdeye çok yakın kısımlara su verilmemeli ve ayrıca aşırı su vermekten kaçınılmalı. Araziniz killi ve geçirgen olmayan yapıda görünüyor dolayısıyla sulamadan sonra su hemen emilmediği için kök boğazı havasız kalmış ve fidan bundan etkilenmiş. Sulama peryodunu, miktarını ve uygulamayı çok dikkatli yapmanızı tavsiye ederim. Her sulamadan sonra mutlaka fidan dipleri çapalanmalı ki toprak çatlayıp kökler hava almasın.

cnrtkt ve Tugsad beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 20:20   #2030
Ağaç Dostu

Sayın cnrtkt, fidanlarınız yakında 2. evreye geçip sürgün vermeye devam edecektir merak etmeyin. Chandler çeşidi bu şekilde ilkbaharda önce açar ve ucunda meyve yapıp 20 gün kadar bekler. Sonra 2. evreye girip sürmeye devam eder. Çapalama çok önemli, suyu fazla kaçırmayın. Kolay gelsin.

Eski 03-06-2015, 21:49   #2031
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
sayın, formullaone, geçen sene havalar Gömeç'te sıcak gitti, bana Ekim başı gibi 3. bir vejetasyon dönemi daha yaşadı benim fidanlar gibi geldi. Sulamayı 15 Ağustos'ta kesmiştik.
Siz böyle birşey gözlemlediniz mi?

ermana beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 22:01   #2032
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
sayın, formullaone, geçen sene havalar Gömeç'te sıcak gitti, bana Ekim başı gibi 3. bir vejetasyon dönemi daha yaşadı benim fidanlar gibi geldi. Sulamayı 15 Ağustos'ta kesmiştik.
Siz böyle birşey gözlemlediniz mi?
Tabi ki, Chandler'da 3. evre de var. 2. evre bitince yine duraklıyor ama 10-15 gün sonra 3. evreye girip tekrar 30-40 cm sürgün yapıyor.

tiryaki, ermana ve Tugsad beğendi.
Eski 03-06-2015, 23:10   #2033
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Fidanları ilk kez suladım, 30-40 litre kadar.
Üstüne yoğun bir şekilde yağmur da yağınca sanırım biraz fazla gelmiş olabilir.
Suyun Fidan gövdesine en fazla bir karış kadar yaklaşmasına müsade ediyorum.
Toprak yapısı oldukça killi. Bu miktardaki suyu bir kaç seferde vermeliyim.
Damlama sistemi birdahaki sulamada aktif olur.
Hava durumunu da daha iyi takip etmek gerek.
Fotoğraflar sulamadan sonraki gün çekildi.
Henüz fidan dipleri çamur
Genelde, sulamadan sonrası Çamurlaşma azaldıktan sonra toprak tavındayken ve sulamadan hemen önce çapalama yaparım.
Sulama bu şekildeydi, uç sürgünün kurumasına bunlar etki eder mi?
Sulamadan önce de vardı bu sıkıntı..

Eski 03-06-2015, 23:31   #2034
Ağaç Dostu

Alıntı:
Fidanları ilk kez suladım, 30-40 litre kadar.
Üstüne yoğun bir şekilde yağmur da yağınca sanırım biraz fazla gelmiş olabilir.
Suyun Fidan gövdesine en fazla bir karış kadar yaklaşmasına müsade ediyorum.
Toprak yapısı oldukça killi. Bu miktardaki suyu bir kaç seferde vermeliyim.
Damlama sistemi birdahaki sulamada aktif olur.
Hava durumunu da daha iyi takip etmek gerek.
Fotoğraflar sulamadan sonraki gün çekildi.
Henüz fidan dipleri çamur
Genelde, sulamadan sonrası Çamurlaşma azaldıktan sonra toprak tavındayken ve sulamadan hemen önce çapalama yaparım.
Sulama bu şekildeydi, uç sürgünün kurumasına bunlar etki eder mi?
Sulamadan önce de vardı bu sıkıntı..
Fazla sudan olsa tamamen yapraklar sararır solardı. Bence sürgünleri böcek, çekirge gibi bir şey kesmiş koparmış olabilir. Ya da kuş konup kırmıştır. Üzülmeyin tekrar yeni gözler sürer.

cnrtkt beğendi.
Eski 04-06-2015, 00:05   #2035
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Burgaz da bilmiyorum. Çanakkale de yaptırmıştım.
Kırklareli nin Babaeski yolunda tarım il müdürlüğü ve Laboratuvarı var.
Bir de Keşan da yeni açılan özel varmış, yaprak analizi de yapıyorlarmış.

Bir de niye Fernor ?
Chandler ile Fernor arasında tereddütteyim. Sonbahar erken donlarından korkuyorum, yoksa Chandler derdim. ???

Yıllık verim ne kadar oluyor ?

3 YAŞ
4 YAŞ
5 YAŞ

Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 08:57   #2036
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın cnrtkt, Chandler çeşidi bu şekilde ilkbaharda önce açar ve ucunda meyve yapıp 20 gün kadar bekler. Sonra 2. evreye girip sürmeye devam eder.
Doğru teşhis. Çiçek açıpta sonradan döken sürgünlerin büyümesi bir müddet duruyor daha sonra hızla tekrar uzuyor.

Killi topraklarda her dönem sulamaya dikkat etmek gerekir bilhassa fidanların gövde kısımlarında çukur açarak sulamak doğru tercih değil tam tersi, 1 m çapındaki kısmı biraz tümsek bırakıp yağmur ve sulama suyun gövdeye yakın bölümde göllenmesini önlemek gerekir.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 09:55   #2037
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BURGAZ73 Mesajı Göster
arkadaslar, lüleburgazda nerede toprak ve yaprak analizi yaptırabılırım
ilçe tarım müdürlüğüne örneğini bırakırsan 2 hafta sonra sonuçlarını alabilirsin. ilçe tarım müdürlüğü toplayıp bir labaratuvarda analizleri yaptırıyor.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 22:37   #2038
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2015
Merhaba

Tum uyelere merhabalar

Resul Patan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 14:11   #2039
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Tüm Değerli Yetiştiricilere Selam olsun

Öncelikle Rabbim hepinizin yar ve yardımcısı olsun her şeyden önce bir fidan dikmek, toprakla uğraşmak ve üstüne böyle bir ortamda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmak gerçekten takdire şayan ve ülkemiz ceviz yetiştiriciliği adına onurlu ve çok faydalı.
Bende cevizin ana vatanı olarak bilinen ülkemizin ceviz ihtiyacının %75 ini dışarıdan temin edildiğini öğrendiğimde daha önce hiç tarla bahçeyle ilgili tecrübem olmamasına rağmen,bir genç girişimci olarak yaşadığım yerde kapama ceviz bahçesi kurmaya niyetlendim,yaptığım araştırmalarda genelde doğuştan köyün,tarlanın,bahçenin içinde olan insanlarımızın bu konuda fazla araştırma yapmadığını,işe profesyonel yaklaşmadığını gözlemledim(örneğin etrafımda 100-200 ceviz fidanı diktim diyen 10 kişiden 8 ine hangi tür diktiğini sorduğumda ne bileyim ziraatçi verdi bizde diktik şeklinde cevaplar aldım) bundan dolayı işe iyice cesaretlendim,çünkü bu işde; bir fabrika kurar gibi yeni bir işletme açar gibi daha profesyonelce yapıldığında Rabbiminde yardımıyla başarılı olunacağını düşünüyorum.
Bu girişin ardından; değerli tecrübelere sahip bilgilerini burada Hak için halk için paylaşan siz kıymetli yetiştiricilerin başını epey ağrıtacağım

Rakım olarak 635 m de 10 dönüm ,hafif meyilli kuzeybatıya bakan satılık bir tarla buldum,burayı başlangıç olarak düşünüyorum tabii tarlayı almadan evvel toprak analizi yaptırmayı düşünüyorum tarla evime 23km mesafede mevcutta kendi işimiz var serbest meslek,yani günde 2-3 saatimi bu işe rahat ayırabileceğimi düşünüyorum,
-yeri almadan önce neler yapmalıyım toprak su analizi vs??
-tür seçimine ne zaman neye göre karar verilmeli
-yer Kütahya-Tavşanlı da bana yakın fidancı vs tavsiyeleriniz varmıdır.
-Tecrübeleriniz ışığında tüm tavsiyelerinizi bekliyorum.
Saygılar...

ahmetmut ve Tugsad beğendi.
Kerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 16:11   #2040
Ağaçsever

ahmetmut's Avatar

Kerem

Öncelikle hoşgeldin. Bende Bu sene fidanlarımı diktim. Acemiyim bende. Senin gibi bende çok araştırma yaptım ve 92 adet chandler tozlayıcı olarak da 6 fernor 6 tanede franquette ektim. Yerim Bursa Nilüfer'de 4,500 m2 arazide 8x6 metre mesafede dikim yaptık.
Benim sana nacizane tavsiyem en az 5-6 farklı fidancı ile görüş. benim en çok karşılaştığım durum Fidancıların fazladan fidan satmak için uygun olmayan ekim araları tavsiye etmeleri oldu 7x3,5 ve 6x4 gibi.
ben çok fazla kişiyle görüştüm ve tavsiyelerini aldım. daha sonra oturup etraflıca düşündüm ve benim mantığıma uyan kararlar aldım.
Eğer kütahyada uygun fidan bulamazsanız Bursadaki fidancılar konusunda size yardımcı olmaya çalışırım.
saygılar.

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024