agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2014, 13:45   #1711
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2014
Wink Ceviz işine başlıcağım bilgi almak istiyorum

20 adet ceviz ağacım var yaşları 20 ila 30 arası erzurumdadır bayadır bakılmıyor dere kenarındadır bunalrdan nasıl verim alırım

Hhakann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 14:15   #1712
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
Erzurum'un hangi ilçesi.

enginyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 14:57   #1713
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeyonsal Mesajı Göster
Budama ile karşılaşacak sorunları aşacaklarını söylüyorlar.
Bu hep söyleniyorda nasıl aşacaklarını söylemiyorlar, söyleseler de vatandaş da öğrense, ya da beni bir ikna etseler.

Çok zamanları kalmadı sessiz sessiz çare aramaktalarken sorunları aşacağız diye oyalanıyorlar ya da oyalıyorlar.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 18:08   #1714
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lookout06 Mesajı Göster
Ankara Ballıkpınar'da 1,5 dönüm damla sulama sistemli bahçem var. Hepi topu iki ceviz dikeceğim 20 küsür sayfa yazı okudum. Daha sırada kiraz,elma vs var Emeği geçen herkese teşekkürler. Çok değerli bilgiler edindim. Neyse cinsi belli oldu. Kaman diye düşünüyordum, chandler diye aratacağım artık.
Golbasi/Ballikpinar icin bence Chandler dikip risk almayin. Fernor dikin kafaniz rahat etsin.

ukaraymir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 18:11   #1715
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bu hep söyleniyorda nasıl aşacaklarını söylemiyorlar, söyleseler de vatandaş da öğrense, ya da beni bir ikna etseler.

Çok zamanları kalmadı sessiz sessiz çare aramaktalarken sorunları aşacağız diye oyalanıyorlar ya da oyalıyorlar.
Budama ile ilgili yazilarinizi ilgi ile takip ediyorum. Artik soyle dusunmeye basladim: 100 donum 4*4 ceviz bahcesi yaptiniz, agaclar birbirine gecti. Hava ve gunes kayboldu. Tum bahce kurudu ve iflas ettiniz

ukaraymir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 20:52   #1716
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeyonsal Mesajı Göster
Sn.Jinekolog,
Bilginiz ve tecrübeniz bize ışık tutuyor..
Derin geniş dikim çukuru kullanma durumunda dipkazana gerek olmaması konusunda mümkünse biraz daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Bu konuda detaylı araştırma için önerdiğiniz kaynak var mı?
Çok teşekkürler
Sn. Zeyonsal

Aşağıdaki alıntı daha önce Avustralya cevizciliği hakkında yazdığım yazıda bahsettiğim makaleden:

"Subsoil ripping, prior to planting a walnut orchard, is common in California even though field trials conducted on a sandy loam with a depth of topsoil ranging from 0.6m to 1.2m deep showed no significant effect on tree vigour nor on walnut yield (Edstrom et al. 1998). The trial was slip plowed (ripped) to a depth of 1.8m, planted as a hedgerow at a tree density of 500 trees ha-1 and irrigated by two drip lines on each treeline. By USA standards, the shallow soil was considered as marginal for walnuts even though the trial continues to produce high yields of walnuts 12 years after planting. In the USA, as an alternative to deep ripping, a backhoe pit dug to a depth of 1.8m to 3m and refilled for each tree site, is used in preparing the soil for a new walnut orchard (Begg et al., 1998). Based on the evidence from the USA, it is not clear why deep tillage continues to be widely used when there is little scientific fact to support it."

Söylenen özetle şu: Saha çalışmaları, bahçe kurulmadan önce yapılan derin riperlemenin, marjinal topraklarda bile ne ağaç gelişimi, ne ceviz verimi üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir...............Amerika'dan gelen verilerin ışığı altında, faydası olacağına dair bilimsel veriler çok sınırlıyken, derin riperlemenin hala neden yaygın bir şekilde uygulandığı anlaşılabilir bir şey değildir.

"Walnut Production Manual" kitabınız geldiyse 6.bölüm sayfa 51'de derin dikim çukurları açmanın, riperlemeye alternatif olarak geliştirildiği ve ona karşı üstünlükleri sıralanıyor. İki yöntemin eşzamanlı olarak kullanılması gerektiğine ait hiçbir bilgi bulunmuyor.

Kendi bahçemi oluştururken bu konu benim de kafamı kurcalamış ve sayın Yaşar Akça'ya sormuş, derin dikim çukurları açtığımda riperleme gerekmediği bilgisini kendisine de teyit ettirmiştim.

Not: Bu yazınızla tesadüfen karşılaştım, normalde bu forum sayfasını takip etmiyorum. Bana yönlendireceğiniz soruları sayfama yazarsanız memnun olurum.

ncp1963 ve Zeyonsal beğendi.

Düzenleyen jinekolog1959 : 14-10-2014 saat 21:39
jinekolog1959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2014, 22:47   #1717
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2014
tortum

Hhakann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 06:56   #1718
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhakann Mesajı Göster
tortum
Tortum'un hangi köyü?

Eski 16-10-2014, 16:20   #1719
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2014
Herkese merhaba,
Ben forumun yeni üyelerinden birisiyim. Ankara'nın Güdül'e bağlı Güneyce Köyü'nde ufak bir tarlamız var (yaklaşık 6,5 dönüm) ve orada ceviz yetiştirmek istiyorum. Eğer başarılı olursak daha büyük ölçekte girişimlerde bulunmayı düşünüyorum. Bunun içinde bir iki haftadır ceviz ile ilgili internet ortamında ne bulursam okuyorum. Bilgilerin oldukça dağınık ve çelişkili olduğunu ve kafa karıştırdığını söylemeliyim. Bu belki de benim acemiliğimden kaynaklanıyordur. Burada bulunan tecrübeli arkadaşların aşağıdaki konularda yardımlarını bekliyorum.
Öncelikle tarlanın bilgilerini vereyim.

1- Ankara-Güdül-Güneyce Köyü
2- Rakım 650 mt
3- Batıdan doğuya doğru hafif bir eğim var
4- Tarlada halihazırda 60'a yakın 4 yaş muhtelif çeşit meyve ağacı bulunmakta

Önümüzdeki bir kaç hafta içinde taban suyu ve toprak analizi yaptıracağım. Şimdi(lik) sorularıma gelince;

1- Tür olarak chandler ve fernor düşünüyorum, tozlayıcı olarak da ronde de montignac. Bu konuda görüşleriniz nelerdir?
2- Dikim çukurları henüz açılmadı. Bu sebeple ilkbaharı bekleyim mi, yoksa çukurları ekim sonuna kadar açtırıp kasım sonuna dikim yapayım mı?
3- Ceviz konusunda kitap tavsiyeniz nelerdir?

Başka sorularım da olmakla birlikte sizi boğmak istemiyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

eenisel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 18:52   #1720
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
hemserim bende yogunpelitliyim.. senin oralari biliyorum .. bahceme giderken arkadasimin marketi ilhan markete ugramadan gitmem..benim gorusum hic cukur falan acma once guzelce bi patlatma cektir sonra siralari sirt yaptirt biraz yukselt yani.. sonra yerlerini isaretleyip ucer tane tohumunu dik birak onumuzdeki sene guzel guzel buyusunler sonra da iyi bi asici bul istedigin cinse asilatirsin ..

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 19:28   #1721
Ağaçsever

Eğim varsa ve vadi tabanından 50- 100 metre rakım olarak yukarıdaysanız erken ve geç dona yakalanma riskiniz az olur. Chandler olur diye düşünüyorum. Arazinizin yönü bir dezavantaj oluşturabilir (ikindi ve akşam güneşi alma açısından). Çukurları hemen açarsanız iyi olur, Ocak ayında açık kök dikim yaparsınız. Çukurları geniş açmayla ve uygun toprak harcıyla toprak ıslahı mümkün olabilir.

vetinte beğendi.
Eski 16-10-2014, 23:53   #1722
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Gübre takviye

Arkadaslar 1 yıl önce bugünlerde 170 adet tüplü diktigim fernor fidanlarının dikim sırasındaki ve bugüne kadarki süreçteki fotografları ektedir. Toprak kireçli ve organik madde bakımından zayıf ve bahar ayında uyandıklarında soguktan uçları baya kurumuştu hatta sayın Lilium büyük ihtimal kuruyabilecegini söylemişti, cok şükür soguktan kuruma olmadı. Dikimde verdigim gübreler biraz derinde kalmıştı sanırım kökler yetişemedi. Sizce büyümeleri nasıl ? Şu anda da yurtdışında çalıştıgımdan ancak 3-4 ayda bir fidanlarla ilgilenebiliyorum. yabani otlarla mücadele pek yapılmamıştı. Ve bazı bölgelerde drenaj sorunu var. Aralık ayında veya mayıs ayında gübre, kompos takviyesi yapmayı planlıyorum. Ayrıca sıra aralarına korunga ekmeyi planlıyorum. Yoncaya göre sudan dolayı artısı var ve topragım kireçli oldugundan. Birde yabani otla mücadele için malçlama yapmayı planlıyorum (hepsini izinde yapabilirmiyim bilmiyorum) Bu eylem planım ile ilgili yorum yapabilir misiniz?

Daha önce forumda sırasıyla saman,kompost,perlit,ahır gübresi (en altta) olacak şekilde malç hazırlamayı önermiş. Malç örtüsü sadece izdüşüme olacak sanırım. Hem gübre hem de kompos fazla mı gelir ? uygulamayı nasıl yapayım.

Siz ne tavsiye edersiniz. İlginiz ve yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Dikim zamanı
Name:  1-Dikim zamanı.jpg
Views: 1454
Size:  72.2 KB
Mayıs ayında
Name:  2-Mayıs Ayında.jpg
Views: 1354
Size:  72.4 KB
Yazın
Name:  3-yaz.jpg
Views: 1387
Size:  70.6 KB
Güzün
Name:  4 (2).jpg
Views: 1376
Size:  67.3 KB
Name:  5.jpg
Views: 1347
Size:  69.3 KB

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 07:40   #1723
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
resimlerin devamı
Name:  4.jpg
Views: 1370
Size:  70.2 KB

Name:  6.jpg
Views: 1414
Size:  70.5 KB

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 08:00   #1724
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Bence hiç yoktan iyidir. Belki sene kaybınız olacak ama iyi bakımla telafi edebilirsiniz.

Bende durum şu şekilde. 2013 Aralık ayında ekmiştik
Fidanların bazıları 2 metreyi geçti, bazıları hala çalı gibi, bazıları arada. Toprağın yapısına göre de farklılık gösterdi gelişim. Kayıp olmadığı için ve bazılarındaki gelişim güzel olduğu için genel olarak memnunum ama daha iyi olabilirdi.

Eklenen Resimler

himmetvermez ve ermana beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 08:02   #1725
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

devamı

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2014, 08:07   #1726
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

son

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2014, 09:12   #1727
Yeni Üye

Sayın bozy ve sayın enginyılmaz,
Cevaplarınız için her ikinize de teşekkür ederim. Bu arada sayın bozy tohum, sayın enginyılmaz açık kök fidan ekmemi önermiş, ben de tüpü fidan ekmeyi düşünüyordum Bir yerlerde yanlış hatırlamıyorsam tohumdan yetişen ağaçların daha dayanıklı, açık kök fidanların ise gelişiminin daha güçlü olduğunu okumuştum. Bu bilgiler doğru mudur, görüşleriniz nelerdir?
Ayrıca sayın bozy sizinle bahçelerimizin arası sanırım 40 km civarında. Bir gün bahçenizi ziyaret etmek, sizinle tanışmak ve bilgi / tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Eski 17-10-2014, 10:13   #1728
Ağaçsever

Tohumdan yetişen fidanlar daha iyi olduğu doğru olabilir ancak daha sonra aşı yapılacağından en az 2-3 yıl zaman kaybınız olabilir.

Eski 17-10-2014, 10:28   #1729
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enginyilmaz Mesajı Göster
Tohumdan yetişen fidanlar daha iyi olduğu doğru olabilir ancak daha sonra aşı yapılacağından en az 2-3 yıl zaman kaybınız olabilir.
Sayın Enginyılmaz, aynı tarihte hem tüplü hemde tohumdan yerine dikip aşıladığım fidanların gelişimini Maraş 18, Chandler, Sütyemez 1, Altay 1, Kaman1 ve Franquette’den oluşan ceviz bahçem sayfamda resimleri ile birlikte ekledim. Yıl sonu itibari ile yaprak döktükten sonraki son halini de eklerim. Önümüzdeki yıl sonunda daha da net ortaya çıkacağını düşünüyorum.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 12:22   #1730
Yeni Üye

Sayın enginyılmaz tohumdan yetiştirilen fidanlarda aşı sebebiyle 2-3 yıl kaybedilebileceği hususunu açabilir misiniz? Çünkü halihazırda bahçemde 2-4 yıl önce dikilen 10 kadar chandler ceviz var; ancak bir kısmı geç sulama (eylül 15) sebebiyle bir kısmı ise geçen kışa iyi hazırlamamış olmamız sebebiyle kurumuştu. Şu anda aşı yerlerinin altından sürgünleri mevcut. Ben onları gelecek sene aşılamayı düşünüyordum ama 2-3 sene kaybedilecek ise yeni dikeceğim fidanlarla birlikte onları da değiştirebilirim.

Eski 17-10-2014, 12:44   #1731
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eenisel Mesajı Göster
Sayın bozy ve sayın enginyılmaz,
Cevaplarınız için her ikinize de teşekkür ederim. Bu arada sayın bozy tohum, sayın enginyılmaz açık kök fidan ekmemi önermiş, ben de tüpü fidan ekmeyi düşünüyordum Bir yerlerde yanlış hatırlamıyorsam tohumdan yetişen ağaçların daha dayanıklı, açık kök fidanların ise gelişiminin daha güçlü olduğunu okumuştum. Bu bilgiler doğru mudur, görüşleriniz nelerdir?
Ayrıca sayın bozy sizinle bahçelerimizin arası sanırım 40 km civarında. Bir gün bahçenizi ziyaret etmek, sizinle tanışmak ve bilgi / tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
Tohumu ektiniz. 1 sene vejetatif büyümesi için uğraştınız. İkinci sene aşıladınız üst tepe budamasını yaptınız. Yani iki senede açık köklü aşılı hazır ağacın konumuna anca gelebildiniz. Bu açıdan düşünmüştüm.

Eski 17-10-2014, 16:09   #1732
Yeni Üye

Şimdi anladım.

Eski 17-10-2014, 16:17   #1733
Yeni Üye

Alıntı:
Herkese merhaba,
Ben forumun yeni üyelerinden birisiyim. Ankara'nın Güdül'e bağlı Güneyce Köyü'nde ufak bir tarlamız var (yaklaşık 6,5 dönüm) ve orada ceviz yetiştirmek istiyorum. Eğer başarılı olursak daha büyük ölçekte girişimlerde bulunmayı düşünüyorum. Bunun içinde bir iki haftadır ceviz ile ilgili internet ortamında ne bulursam okuyorum. Bilgilerin oldukça dağınık ve çelişkili olduğunu ve kafa karıştırdığını söylemeliyim. Bu belki de benim acemiliğimden kaynaklanıyordur. Burada bulunan tecrübeli arkadaşların aşağıdaki konularda yardımlarını bekliyorum.
Öncelikle tarlanın bilgilerini vereyim.

1- Ankara-Güdül-Güneyce Köyü
2- Rakım 650 mt
3- Batıdan doğuya doğru hafif bir eğim var
4- Tarlada halihazırda 60'a yakın 4 yaş muhtelif çeşit meyve ağacı bulunmakta

Önümüzdeki bir kaç hafta içinde taban suyu ve toprak analizi yaptıracağım. Şimdi(lik) sorularıma gelince;

1- Tür olarak chandler ve fernor düşünüyorum, tozlayıcı olarak da ronde de montignac. Bu konuda görüşleriniz nelerdir?
2- Dikim çukurları henüz açılmadı. Bu sebeple ilkbaharı bekleyim mi, yoksa çukurları ekim sonuna kadar açtırıp kasım sonuna dikim yapayım mı?
3- Ceviz konusunda kitap tavsiyeniz nelerdir?

Başka sorularım da olmakla birlikte sizi boğmak istemiyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.
Fernor ile Chandler aynı bahçede kullanılabilir mi? Fernor'u aynı zamanda Chandler için tozlayıcı olarak düşünmüştüm; ancak, bahçeyi yarı yarıya (40 Cahndler - 40 Fernor) kurmayı planlıyorum. Bu durumda aşırı tozlayıcı sebebiyle bir sorun yaşar mıyım? Örneğin çiçek dökülmesi ya da meyve tutmaması vb.

Eski 20-10-2014, 09:41   #1734
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Biraderimle beraber dededen kalma boş bir bağımız var. Biz de ceviz bağı yapmayı planlıyoruz. Araştırma yaparken bu foruma rastladım. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
Bizim tarlada henüz bişey yok. Öncesinde Dut ağaçları varmış, zamanla teker teker kurumuşlar. Biz de şimdi ceviz niyetindeyiz. Ama tam olarak nerden başlayacagımızı da bilemiyoruz. Ama sanırım önce elektrik işini halletmemiz gerekecek.

İlçe Elektrik işletmeden bir şef ile görüştüm . Tarımsal elektrikte tüm tesisi abone yaptırıyor dedi. Eywallah dedik. Ama öncesinde başvuru yapıp keşif yapılmasını saglamalıyız dedi ve ne kadar elektrik gücü istediğimizi sordu. Ben de cevap veremedim . Sorum şu : 7 dönümlük bir ceviz bahçesinde, damlama sulama ve suyu akarsudan çekmek için ne kadar KW güçe ihtiyacımız olur acaba? Bir de ilerde belki bag evi yaparsak onu da hesaba katmalıyız.
Necip bey, siz ne kadar KW'lık elektrik aldınız ?

Teşekkürler

salim.engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2014, 13:02   #1735
Yeni Üye

Alıntı:
Fernor ile Chandler aynı bahçede kullanılabilir mi? Fernor'u aynı zamanda Chandler için tozlayıcı olarak düşünmüştüm; ancak, bahçeyi yarı yarıya (40 Cahndler - 40 Fernor) kurmayı planlıyorum. Bu durumda aşırı tozlayıcı sebebiyle bir sorun yaşar mıyım? Örneğin çiçek dökülmesi ya da meyve tutmaması vb.
Bu konuda yorumlarınız yok mu?

Eski 20-10-2014, 17:27   #1736
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
salim.engin
merhabalar

yakınınızda 380 volt elektrik varsa 5,5 kw geçmemek şartı ile tarımsal kullanıma izin veriliyor.

7 dönüm yeri iki parça halinde sulayacak şekilde borularınızı döşerseniz 1kwh güçle güle oynaya halledersiniz.

siz evide düşünerek elektrik bağlantınızı biraz kalın kesitte yaptırın ilerde sıkıntı yaşamayın, başvurunuzu 2 kw kurulu güç olacak şekilde yaparsınız bağlandıktan sonra kimse sizin ne kadar güç kullandığınızla uğraşmaz.

şimdiden hayırlı olsun.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2014, 17:36   #1737
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2014
Merhaba arkadaslar uzun zamandir forumdan ceviz yetiştiriciliğini arastiriyorum ve salihlide 30 dönümlük bir tarla almak uzereyim. Tarlanin icinde 200 adet 7 yasinda sebin bilecik var 17 donum bos ve dikime hazir. Bos olan bolgeye chandler dikmeyi dusunuyorum toplamda 500 ağaç olmasini planliyorum. Ben memurum bu isi ek gelir olarak düşünüyorum. Ayrıca toprakla ağaçla uğraşmak hoşuma gidiyor. Beni kaygilandiran konu ise gerçekten ceviz para kazandiriyormu? Yani 5. yasinda en az 5 kilo ceviz almak mümkün mu (herturlu bakimi yapildigini düşünürsek) ve pazarlaması kolay mi? Marketlerde 20tl den asagi ceviz satan yok. Siz yetiştiriciler kactan satiyorsunuz kilosunu. Biraz kafam karisik yani teşvik edilmek istiyorum. Çünkü tarlayi almak için ciddi borca girecegim. Sayin tecrübeli abilerim kardeşlerim bana isin gerçek yüzünü anlatirsaniz çok sevinirim. Tesekkur ederim.

cevizadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2014, 18:18   #1738
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn Cevizadam,

Şebin'ler 7 yaşındaysa onlardan da 5 kg ceviz çıkıyor olması lazım. Siz bu Eylül ayında bahçeyi gözlemleme şansınız oldu mu?

Tarım işinde gelir elde etmek zordur. İklime bağlıdır, size bağlıdır, böceğe, hastalığa bağlıdır. Sizin gelir elde etmenizin önünde bir sürü potansiyel engel vardır. Dolayısı ile ciddi borca girerek bu işe kalkışmayınız. Hele hele ceviz işini önceden bilmiyorsanız muhtemelen acemilikten ötürü hatalar yapacaksınız, bu hatalarınızın bedelini seneler boyu çekebilirsiniz, aman diyeyim ödeme dengenizi ceviz tarlasından elde etmeyi umduğunuz herhangi bir gelire bağlamayınız.

Örneğin, İzmir Urla'da Urla Şarapçılık'a bir gidin görün. 7-8 sene hiç üretimleri olmamış. 7-8 sene sırf zarar. Ancak son 3-4 yıldır ticari olarak üretim yapıyorlar. Eğer tarım işine girecekseniz tarım harici gelirleriniz bahçenin finansman yükünü karşılayabilecek durumda olmalıdır. Urla Şarapçılık'ı senelerce başka işlerinden gelir kaydırarak ayakta tutmuşlar.

Sanıyorum yüreklendirilmek istiyorsunuz ama eğer bu işte tecrübeli değilseniz çok ama çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Selamlar

Çamtepe

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2014, 06:36   #1739
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2014
Merhaba arkadaşlar. Ben foruma yeni katıldım. Konya da 1600 rakımda, 2 yaşında, 700 adet fernor ve tozlayıcısından oluşan tarlam var. Kışın sert geçmesi ihtimaline karşı ağaçlarımı koruma altına almak istiyorum (ilkbahar erken donları değil. kış soğukları ve soğuk rüzgarları...). Arazideki ısı ölçer kayıtlarına göre geçen yıl sıcaklık -16 ya kadar düşmüş eğimli bir arazi olmasına rağmen. Bu durumda aktif mücadele olarak ne önerirsiniz acaba tecrübesi olan var mı ? Topraktaki potasyum ve diğer değerler gayet iyi durumda ve humik + fulvik asit uygulamasını da yeni yaptım fidanların kışı rahat geçirmesi için. Sizce fidanların gövdesini veya çatısı ile birlikte tümünü örtü altına almalı mıyım ? Tarımda kullanılan nonwoven ve tyvek kumaşlar var duymuşsunuzdur belki. hava aldırıyor, ısı yalıtımı sağlıyor ama su geçirmiyor. Tarımsal örtü olarak bahsedilen malzeme bu nonwoven kumaştır zaten ama tyvek için hiç bir deneyimi olana rastlamadım. Bu konuda bana ve diğer fidanı olanlara bilginizle ve tecrübelerinizle yardımcı olur musunuz acaba ? Fidanları örtü altına almalı mıyız ? Almalı isek hangi kısımdan, nasıl ve ne tür bir örtü ile (nonwoven ve tyvek olmaz ise...) Selamlar....

Ethio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2014, 08:52   #1740
Ağaçsever

cevizadam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2014
Sayin çamtepe cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Bence asıl sorun ürünü pazarlamak. Ögrendigim kadariyla toptan 3tl gibi cok komik rakamlara aliyorlarmis. 1ton ve uzeri ürünüde perakende olarak nasil satabiliriz ki. İnternetten satmaktan başka bir yol aklima gelmiyor. Veya ceviz isleme tesisi kurup marketlere pazarlayabiliriz. Şu durumda isletme kurmak da beni aşıyor. Hayirlisi..

cevizadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024