agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2014, 20:23   #1681
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn Ukaraymir,

Videolarda konuşan saygıdeğer beyler hayatlarını ceviz fidanından kazanıyorlar. Ceviz piyasasının tatlı sert bir şişkinlik içinde olması elbette işlerine gelmektedir.

Bu arada, söz meclisten dışarı, Uzman TV gibi kanallarda tatlı tatlı bilgiler veren amcaların bu tip kanallara hangi koşullar altında çıktığını da bir soruşturun isterim.

İkisi de California'da bahçe gezdiklerini anlatsalar da, Sn. Jinekolog1959'un belirttiği gibi ceviz konusunda en ciddi bilimsel araştırmaları yapan UC Davis'in yayınlarında bu dikim sıklıklarına verilen bir referans yok. 8x4 mt demezler zaten, zira emperyal ölçü birimi kullanıyorlar

Sn. Jinekolog1959'un aşağıda yazdıklarına katılıyorum.
Alıntı:
Sonraki yıllarda 8 metreye büyümeye çalışan ağacı sürekli 4 metrede tutabilmek için normalin 2 katı budama faaliyetiyle uğraşır durursunuz, ya da bu sevdadan vazgeçer, aradan ağaçları çıkarır ve rahatlarsınız.
Dünya'da uygulandığı şekliyle uygulayacaksanız; büyük yatırım planlıyorsanız, çitvari budama ekipmanını temin edip, onu kullanabilecek elemanı kiralama veya istihdam yoluyla bulabilecekseniz, kesinlikle çit tarzı yetiştiricilik çok daha karlı ve verimlidir.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2014, 21:31   #1682
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2014
Guzel dusunceler ve karsit fikirler icin herkese tesekkur ederim. Velevki fidancilar ticari kaygilarla soylemde bulunuyorlar diyelim. (Ben onlarin soyledigine inaniyorum anlami cikmasin lutfen) Turkiye topraklarinda yetismis 10 yas ustu Yan dal verimi yuksek 8*8 veya 10*10 bahce orneklerini nerede bulabilirim? Ururn kalibresi, tonaj vs gibi bilgileri nerede bulabilirim? Resim, video ve web sitesi verebilir misiniz? Birde onlari inceleyelim, belkide siz haklisiniz ..

ukaraymir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2014, 22:02   #1683
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn. Ukaraymir

Ataman Çiftliği güzel bir örnektir.

HAKKIMIZDA

Syg.

Çamtepe

Eski 29-09-2014, 05:34   #1684
Yeni Üye

Bu bahcede UC Davis danismanliginda 7*5 Cit seklinde dikim uygulanmis.

Eklenen Resimler

Eski 29-09-2014, 10:21   #1685
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Cinsi pedroysa ölcüleri uygun, Chandler 8x6 dan aşağısı hayal bence.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 10:44   #1686
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ukaraymir Mesajı Göster
Bu bahcede UC Davis danismanliginda 7*5 Cit seklinde dikim uygulanmis.
Resimdeki görüntüde sıra arası ölçüleri 7*5 m olduğunu sanmıyorum, en az 8*5 veya 10*5 olabilir. Ağaç genişliği 4 m olsa geriye 3 m mesafe kalır_ki resimdeki görüntü ise bu mesafenin en az 4 m olduğunu gösteriyor (sıra arası).

ermana ve Feragnesim beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 11:38   #1687
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Resimdeki görüntüde sıra arası ölçüleri 7*5 m olduğunu sanmıyorum, en az 8*5 veya 10*5 olabilir. Ağaç genişliği 4 m olsa geriye 3 m mesafe kalır_ki resimdeki görüntü ise bu mesafenin en az 4 m olduğunu gösteriyor (sıra arası).
Camtenin verdigi linkte 7*5 yaziyo, ben araciyim

HAKKIMIZDA

Eski 29-09-2014, 11:41   #1688
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Cinsi pedroysa ölcüleri uygun, Chandler 8x6 dan aşağısı hayal bence.
yine Camtepenin verdigi linke gore ÜRETİM 25.000 Chandler ve 5.000 Fernor 7*5 olarak dikilmis.

Dediginiz gibi UC Davis yayinlarinda veya danismanliginda 8*8 veya 10*10 Chandler veya Fernor bahcesi varsa, paylasin, hem bizde ogrenelim, hem de yanlisimizdan donelim ..

ibas06 beğendi.
Eski 29-09-2014, 12:26   #1689
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lilium Mesajı Göster
yanlış anlama yok size istinaden resimleri koymadım herkes görsüm diye koydum.

7x4 sırta dikim ya da düz alana dikmenin arasında verim konusunda ne gibi faydaları var.
Sırta dikimde verimde çok bir şeyin değişeceğini sanmıyorum, ağacın daha sağlıklı olacağı sağlıklı olunca da azda olsa verim artışı görülebilir, sırta dikimin esas amacı verimle ilgili olmadığını düşünüyorum fakat dolayısıyla verime de etkili.
sayın arkadaşlar sırta dikim bahçede su birikimi olan yerlerde etkili olur diye biliyorum ceviz durgun suyu sevmez o yüzden yanlışmı

himmetvermez beğendi.
Feragnesim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 12:42   #1690
Ağaçsever

Feragnesim's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ukaraymir Mesajı Göster
sn lilium,
bazi fidancilar ellerinde kalani satmak icin boyleye bu cesit olur diyerek, sirf stok eritmek icin yanlis fidan secip, yanlis fidan diktiriyorlar. Hatta tozlayicilari bile yanlis verenler var. Bu para kazanma hirsiyla piyasadaki sahtekarlar konusunda %100 haklisiniz. Uc dal verimli agaclari 8*4 olur diyip satanlar da var fazla fidan satmak icin. Hatta ben bircok fidan fidancinin fernorun tozlayicisi olarak fernetteyi sattigini biliyorum. (bu forumda da onunla ilgili bir baslik vardi hatta bakabilirsiniz) niye ? Fidancinin elinde fernette var cunku o yuzden fernorun tozlayicisi fernettedir diyerek satiyolar.
Ama ben selami hocayi 3 senedir takip ediyorum. Kitabini da aldim okudum (287 sayfa). Yurtdisi gezilerini de biliyorum, takip ediyorum. Diger sahtekarla gibi fidan satmak icin soylemde bulundugunu hic dusunmuyorum.
peki hocam fernorun tozlayıcısı hangisi **** gerek varmı tozlayıcıya

Feragnesim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 13:04   #1691
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FERAGNESİM Mesajı Göster
peki hocam fernorun tozlayıcısı hangisi **** gerek varmı tozlayıcıya
Fernor icin %5 oraninda Ronde de Montignac dikmek yeterlidir.
Walnut Fruit Trees | Fernor | The Walnut Tree Co.

Eski 29-09-2014, 13:43   #1692
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

UC Davis 2005 dokümanlarında fizibilite çalışmalarında Chandler dikim aralığı 16 x 28 feet (4.8 x 8.5 mt) olarak kullanılmıştır.

Ancak aynı çalışmada kullanılan budama, ilaçlama, sulama kurulum ve işletme giderlerinin de aynı resimde değerlendirilmesi gerekir. Aradan cımbızla "bakın UC Davis 5x8.5mt dikimi önermiş" dersek doğru bir tanım olmaz, ancak sansasyonel haber yapmış oluruz.

UC Davis'in güncel çalışmalarını ben takip edemedim, ancak 7 x 3.5 mt gibi bir şey çıkacağını pek sanmıyorum.

Ataman çiftliği konusunda tüm çiftliği görmeden ve sahipleri ile konuşmadan yorum yapmak istemiyorum. Ancak görüldüğü kadarı ile olayı profesyonel şekilde ele alan arkadaşlar.. Aynı profesyonellikte bu işe girecekseniz 7 x 5 metre dikebilirsiniz siz de.

Eski 29-09-2014, 16:40   #1693
Ağaç Dostu

Name:  SAM_0416_Edited_Edited_0001.jpg
Views: 3857
Size:  41.2 KB

Ataman Çiftliği arazisi büyük dolayısıyla farklı dikim aralıklarında dikim yapmış olabilirler.

Yukarıdaki resim tüplü olarak aldığım ve 2012 mayısında 8*6 m aralıkla diktiğim fidanların bu yılki durumu. Resimde görüldüğü gibi şu an sıra aralarının 3 metresini kapamış durumda ve 8-10 yıl sonraki büyüklüklerini düşünürsek dallar birbirine çok girmiş olabilir. Hadi her yıl iç içe geçen dalları mart ayında budadığımızı düşünelim. Malum ceviz sürgünleri uçtan geriye doğru ne kadar çok budanırsa o kadar fazla uzar (literatür deyimiyle). Meyvelerinin güneşe en çok ihtiyacı olduğu Temmuz- Ağustos aylarında taze sürgünler tekrar birbirine girecek ve diğer dallara gölge yaparak verim ve kaliteyi düşürür kanısındayım.
Bir örnek vereyim: Evimin bahçesindeki 20 yaşında ceviz ağacımın dalları komşuya uzandığı için her yıl o tarafa uzayan dalları kışın budayarak kısaltma yaptığım halde temmuz- ağustos ayında yeni sürgünler dahada gürleşip uzadıkları için yazın yeşil budaması yaparak kısılmak zorunda kalıyordum. Bu yıl buna çare olarak o tarafa bakan dalları dibinden kestim ve şu an yalnızca birkaç cılız sürgün verdi.

Lilium ve YeniBON beğendi.
Eski 29-09-2014, 19:47   #1694
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Ufak bir neşeli matematik yapalım: Ataman sitesinde ceviz dikili alan 150 ha, yani 1.500 dönüm, dikim aralığı ise 7x5 olarak verilmekte. Toplamda da 30.000 ağaçları varmış.

Resimlerde görebildiğim kadarı ile baklava dikim değil, dikdörtgen dikim tercih edilmiş. Eğer böyle dikilldiyse 1500 dönüm alanda 42 bin civarında ağaçları olması gerekirdi. Demek ki dönüme 28 ağaç hesabından yaklaşık 420 dönüm alanları boş. (Ortada epey büyük bir yapay göletleri var, ama 420 dönüm eder mi bilemem).

Sitedeki resimler nefis bir çit dikimi gösteriyor, ancak sık dikim yerlerdeki ağaçlar sanki biraz ufak. (6-7 yaş gibi gösteriyor. Sn. Lillium'un tosuncukları bunların yanında orman kalır) Öte yandan bahçenin 1996'da kurulduğunu okuyoruz. Yani bu sene 18. sene.

Bu güzel bahçenin sahipleri ile konuşup bu konuları anlamak isterim. Elbetteki profesyoneller, belli ki ticari düşünmüşler. Yaptıkları site de bunu çok güzel gösteriyor. Allah hepimize daha da önemlisi ülkemize böyle işletmeler nasip etsin..

Eski 30-09-2014, 20:20   #1695
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
ufacık 35 yıllık bir araştrma dikim aralıkları, güneş alma üzdeleri, budama sertligi ve diger 'ayrıntılar '
http://cestanislaus.ucanr.edu/files/188306.pdf

sık dikimin bir faydasını görene uludag gazozu benden

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2014, 21:21   #1696
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Çok güzel bir paylaşım, teşekkürler Sayın Karabuz,
Ben bahçemi oluşturduğum için artık fidan arası konusun çok önemli değil ama budama için çok aydınlatıcı oldu
Şu kısmı ingilizce bilmeyenler için tercüme ediyorum:

Heavy pruning resulted in smaller trees and less yield in years 1-4
* Yoğun budama ilk 1-4 yılda daha küçük ağaç yapısı oluşumuna ve daha az verime sebep oldu

• After 6 years, cumulative yields are similar for unpruned and minimally pruned but significantly less for heavily pruned

* 6 Yılın sonunda kümülatif verim budanmamış ve az budanmış bahçeler için aynı ama yoğun budama yapılmış bahçeler için daha düşük

• Water use efficiency higher in unpruned

* Budanmayan bahçelerde suyun daha efektif kullanıldığı görülmüş

• There were no benefits to either minimal or heavy pruning in this trial

* Az ya da yoğun budamanın bir faydası saptanamadı

The Howard and Chandler pruned versus unpruned trials do not support the common wisdom that you need to prune walnuts to get them to grow and be productive

* Howard ve Chandler türlerinde yapılan denemelerde "budama yapılan ağaçlar daha iyi büyür ve daha çok verimli olur" öngörüsünü destekleyecek bulgulara rastlanmamıştır

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2014, 07:59   #1697
Ağaç Dostu

Önemli konuları vurgulamışsınız sayın Tiryaki, teşekkürler.

budama konusunda bir ayrıntı * hiç budanmamış dedikleri ağaçlarda - birbiriyle sürtüşen, çok düşük seviyeden çıkan, lidere rakip olan dallar minimum müdahale ile alınmış.

bir diğer gözden kaçırılmaması gereken tespit edilen ideal dikim aralığı - dikdörtgen 6,5 * 6,5 metre en düşük ve en fazla 8,5*8,5 metre.

Bu bulguları göz önüne alırsak ve çit dikime karar vermişsek 8*6 doğru secim olur.

Düzenleyen karabuz : 01-10-2014 saat 08:05 Neden: imla
Eski 02-10-2014, 09:19   #1698
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Üstteki mesajı attıktan sonra aklıma takıldı, dokümanda sanki goble taç oluşacak şekilde yapılmış budamalar. Oysa modifiye lider budaması daha revaçta, farkı olur mu diye düşünmeden edemedim.
Budama bildiğim bir konu değil, bilenler yanıtlarsa sevinirim

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2014, 20:13   #1699
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
Önemli konuları vurgulamışsınız sayın Tiryaki, teşekkürler.

budama konusunda bir ayrıntı * hiç budanmamış dedikleri ağaçlarda - birbiriyle sürtüşen, çok düşük seviyeden çıkan, lidere rakip olan dallar minimum müdahale ile alınmış.

bir diğer gözden kaçırılmaması gereken tespit edilen ideal dikim aralığı - dikdörtgen 6,5 * 6,5 metre en düşük ve en fazla 8,5*8,5 metre.

Bu bulguları göz önüne alırsak ve çit dikime karar vermişsek 8*6 doğru secim olur.
Merhabalar,

- Uc Davis Chandler için ideal dikim şekli olarak çit sistemi ve mesafe olarak ta 7X5 metreyi tavsiye eder.(Ataman çiftliği ile aynı) Howard türü için ise 6X4 m. dir.
- Bu değer, Birim alana düşen ışık miktarı ve meyve gelişimi için geçerli olan ışık alma süresi hesaplanarak bulunmuştur.
-Ceviz yetiştiriciliğinde 80 li yıllardan itibaren, klasik kare sistem dikimini terk
ettiler. 1910 yılında aşısız ceviz üretimini bıraktıkları gibi.
-Çit dikime geçmenin gerekçesi ise aynı birim alandan daha fazla verim almaktır. Kare sistemde 3.500 pound/acre iken, çit sisteminde 5.500 pound/acre dir.
-Çit sistemde ideal olan zaten sıra aralarının hızla kapanmasıdır. Aksi halde güneş yanıklığı için kaolin uygulamaya başlarsınız. Ürün kaybı da cabası. Budama ile ağaç yüksekliğini ve sıra arasını sabit tutarak tüm sıraya bir tek ağaçmış gibi bakım yapıyorlar.
- Terk ettikleri bir diğer uygulama ise Juglans Regia çöğür kullanımı. Bizden tek farkları bence bu konu. Paradox hibrit türünde çöğür kullanıyorlar.
Selamlar.

Çamtepe ve ENERJİİ beğendi.

Düzenleyen seayden : 02-10-2014 saat 22:34
seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2014, 10:24   #1700
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seayden Mesajı Göster
Merhabalar,

- Uc Davis Chandler için ideal dikim şekli olarak çit sistemi ve mesafe olarak ta 7X5 metreyi tavsiye eder.(Ataman çiftliği ile aynı) Howard türü için ise 6X4 m. dir.
- Bu değer, Birim alana düşen ışık miktarı ve meyve gelişimi için geçerli olan ışık alma süresi hesaplanarak bulunmuştur.
Sayın Uc Davisın bu araştırmalarını elle tutulur gözle görülür şekilde nereden ulaşabiliriz, net bir şekilde karşılaştırmalı araştırmaları vardır muhakkak .

Alıntı:

-Ceviz yetiştiriciliğinde 80 li yıllardan itibaren, klasik kare sistem dikimini terk
ettiler. 1910 yılında aşısız ceviz üretimini bıraktıkları gibi.
Kitaplarda İnternet sayfalarında bunu okuyoruz hep, neden gerçek hayatta böyle olmuyor peki? Teknoloji artık çok gelişti, evinizden çıkmadan Amerika da ceviz bahçelerini gezmek mümkün Google eart programıyla, gezmediyseniz öneririm, bahçeleri gezer iken tarihi resimler sayesinde bahçenin hangi yıl kurulduğu çok net bir şekilde anlaşılıyor. programın verdiği imkanlardan birisi de bahçelerde her türlü ölçümün yapılabilmesi. incelediğim bahçelerde 7*3,5 metre mesafeye hiç rastlamadım

Alıntı:
-Çit dikime geçmenin gerekçesi ise aynı birim alandan daha fazla verim almaktır. Kare sistemde 3.500 pound/acre iken, çit sisteminde 5.500 pound/acre dir.
-Çit sistemde ideal olan zaten sıra aralarının hızla kapanmasıdır. Aksi halde güneş yanıklığı için kaolin uygulamaya başlarsınız. Ürün kaybı da cabası. Budama ile ağaç yüksekliğini ve sıra arasını sabit tutarak tüm sıraya bir tek ağaçmış gibi bakım yapıyorlar.
- Terk ettikleri bir diğer uygulama ise Juglans Regia çöğür kullanımı. Bizden tek farkları bence bu konu. Paradox hibrit türünde çöğür kullanıyorlar.
Selamlar.
son söylenenlere katılmamak mümkün değil, çit dikimin faydaları tartışılmaz, ataman çiftliğinde mesafe 5*7 sıklık limitinde , ondan aşağısı sürekli sorun demektir. Ataman cifliği 1500 dönüm 200 ton ürün beklendığı okudum dekara 133 kg ... 18 inci yıl ......

Eski 03-10-2014, 12:20   #1701
Ağaç Dostu

Alıntı:

son söylenenlere katılmamak mümkün değil, çit dikimin faydaları tartışılmaz, ataman çiftliğinde mesafe 5*7 sıklık limitinde , ondan aşağısı sürekli sorun demektir. Ataman cifliği 1500 dönüm 200 ton ürün beklendığı okudum dekara 133 kg ... 18 inci yıl ......
Bence burada dikim aralıkları önemli değil, önemli olan birim alanda alabileceğimiz verimdir. Sayın Lilium 8.yalında 8*8 aralıklarla dikilen bahçede 450-500 kg/da verim alabiliyor. Yurdumuzda ortalama verim 200-250 kg. Çit dikim yapsan bile 400-450 kg a ulaşmak zor. Dolayısıyla aralıkları geniş tutup ağaçlara düzgün bakım yapılırsa ( budama, ilaçlama, gübreleme, yeterli güneş alabilir olması, iyi toprak yapısı vs.), 10. yılından itibaren dünya standartların üzerine de çıkılabilir. Önemli olan çok ağaç değil, az olsun ama iyi verim alınabilsin.

Eski 04-10-2014, 00:35   #1702
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Ataman cifliği 1500 dönüm 200 ton ürün beklendığı okudum dekara 133 kg ... 18 inci yıl ......
Bu rakamlar doğrumu sayın karabuz,

Doğruysa, mühendislerin işine hemen son versinler, oraya toprağı tarımı iyi bilen birini koysalar daha iyi sonuç alırlar.

Çiftlik 18 yaşında olabilir Ağaçları 18 yaşında değil bildiğim kadarıyla.

Şu hesap işi hep kafamı kurcalamıştır dekar başına verim hesaplanırken neye göre hesaplanıyor bilmiyorum, Örneğin Ataman çifliğinde göletler binalar kullanılmayan alanlar epey var diye biliyorum, bir başka 1500 dönüm bahçedeyse bu kadar boş alan olmayabilir ve dolayısıyla ağaç sayısı fazla olabilir Hesap yaparken her iki kıyaslamayı neye göre yapacağız o zaman.

Bence durum itibarıyla Ataman çifliği dekar bazında hesaplandığında dekardaki verimde hep düşük çıkacaktır.

Şayet Ekili ağaç alanları 1500 dölümse ve aldıkları 133 kg sa ve bunca mühendis ziraatcı çalıştırmaları sonucu gerçekten dekar bazında aldıkları 133 kg sa bir yerde hata yaptıkları haşikardır, buradan örnek alınacak bir şey yok demektir.
Alıntı:
Sayın Lilium 8.yalında 8*8 aralıklarla dikilen bahçede 450-500 kg/da verim alabiliyor.
Bir düzetme yapayım.
Arkadaşımız (abim) ykaya194, 450-500 kg lardan bahsetmiş, henüz bu rakamları yakalayamadığımı belirtmek isterim, belki biliyor belki bilmiyorsunuzdur her yazımda sıkça bahsederim bıkmışsınızdır belki de, benim durumum itibarıyla 450-500 kg ları yakalamak süper ve süperin ötesi olur,

1- toprağım cevize çok elverişli değil.
2- dozlayıcı hiç yok, (gelecek sene bu sorun ortadan kalkıyor bu rakamları yakalayacağımı belkide geçeceğimi görebiliyorum)

Toprağımın cevize çok elverişli olmaması gibi nedenlerden bahçemde ekili olan 60 ağaçtan kısmen benim hatalarımdan kısmen toprak yapısından kuruyan küçük kalan verim alamadığım ağaçlar var verim aldığım ağaç sayısı 36 aldığım ürün 900 kg tüm bu eksiklere don zararına rağmen 900 kg iyi bir rakam olduğunu düşünüyorum,

İyi toprak dozlama ekim aralık hatası sorunu olmayan bir bahçede dönümde 600 kg ları görmek gayet normal bir şey buna hiç şüphem yok, 10 cu yılda ben bile bu toprak koşullarında bu rakamları gözüme kestirebiliyorum.

Bir kere şunu görebiliyorum sık dikimde 6 cı 7 ci yıllarda hadi 8 zide katalım dekar bazında daha çok verim alabilirsiniz, sık dikimde daha çok verim bir aldatmadan öte değildir, 5-6-7 ci yıllar 8x8 ekili bir bahçeden dekardan alacağınız ürün 100 kg sa 8x4 ekili bir bahçeden alacağın ürün 150 kg hadi 200 olsun.
Bu durum ilk başta ilk yıllar için cazip gelebilir evet iki misli ürün denebilir, burada göze giren 50 kg fark

Ama gözden kaçan nokta 9-10 yıl ve üstü yıllarda 8x8 ekili bir bahçede 600 kg alırken 8x4 bahçe 500 kg mı geçemez, nedeniyse sıklıktan kaynaklanan sebepler mantari hastalıktan verim kayıpları başlar güneş göremeyip meyva gözü oluşmaz verim kayıbı yaşanır.

Şimdi düşünün ilk başta bir kaç yıl 50 kg kazanç mı? sonraki uzun yıllar için 100 kg kazanç mı? hangisi daha karlı?

Büyük bahçelerde Dekar bazında olsun ağaç sayısına göre olsun en iyi verimi 8x6 ölcülerin de alınabilir.

Küçük bahçelerde 7x6 olabilir, bahçe küçük olduğu için yanlardan etrafından rüzgar sirkilasyonu yapabilir birazda budamaya dikkat edilerek olabilir, büyük bahçe dediğiniz de çok şey değişir, bir kere şunu söyleyeyim gerisini siz düşünün 8-9-10 yıllık 50 dönüm bir bahçenin içinde temmuz ayında sıcaktan duramazsınız boğulursunuz bahçe dışında sıcaklık 30 dereceyse bahçe içinde 40 derecedir ağaçın ve meyvanın nem ve ısıdan olusan durumlarını bir düşünün.

7x-3.5 - 8x4 ekili bir bahçenin durumunu düşünmek dahi istemiyorum.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2014, 14:26   #1703
Ağaç Dostu

Alıntı:

1- toprağım cevize çok elverişli değil.
2- dozlayıcı hiç yok, (gelecek sene bu sorun ortadan kalkıyor bu rakamları yakalayacağımı belkide geçeceğimi görebiliyorum)

verim aldığım ağaç sayısı 36 aldığım ürün 900 kg tüm bu eksiklere don zararına rağmen 900 kg iyi bir rakam olduğunu düşünüyorum,

İyi toprak dozlama ekim aralık hatası sorunu olmayan bir bahçede dönümde 600 kg ları görmek gayet normal bir şey buna hiç şüphem yok, 10 cu yılda ben bile bu toprak koşullarında bu rakamları gözüme kestirebiliyorum.

Büyük bahçelerde Dekar bazında olsun ağaç sayısına göre olsun en iyi verimi 8x6 ölcülerin de alınabilir.
Sayın Lilium, 900/36= 25 kg/ağaç, bir dönümde 20 ağaç olsun ve kuruma veya başka nedenlerle 10% fire olsa bile yinede 450 kg/da. verim çok iyi demektir_ki zaten profesyonel üreticilerin ulaşmak istediği de ortalama bu rakamlardır. Dolayısıyla bunu başarı addediyorum ve bu durum, çit dikim yapıp yapmamakta kararsız olanlara iyi bir referans olmuş oldu.

Eski 06-10-2014, 08:36   #1704
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu rakamlar doğrumu sayın karabuz,

Doğruysa, mühendislerin işine hemen son versinler, oraya toprağı tarımı iyi bilen birini koysalar daha iyi sonuç alırlar.
bilgi internet te satış ilyanından

*** Yorum Sahibi : aycan KEMAHLI ataman cevi | aycan.kemahli@ataman ciftligi. com | 05495201727

Zaman : 25 Eylül 2014 Perşembe | 20:24
İp no : 176.219.163.56

Turkiye nin en buyuk ceviz ciftligi olarak 200 ton Chandler üretimi mizin hasatina baslamis bulunuyoruz satış icin gorusulur.***

ilyan adresi
2014 Kabuklu Ceviz Fiyatlar - Kabuklu Ceviz Borsas

Lilium ve ENERJİİ beğendi.
Eski 06-10-2014, 22:55   #1705
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2014
Selamlar

Merhaba arkadaslar,
Usak bolgesinde 780m rakimda 120 donumluk bir arazimiz var ve ceviz yetistiriciligi dusunmekteyiz. arazimizde su(sondaj icin daha once jeolojik ve hidrojeolojik etut yapilmisti) ve elektrik mevcut.

Chandler cinsi agac dikmeyi dusunuyoruz (bolgemizde yaygin tercih edilen bir cesit) ve bu konuda arastirma yaparken bu siteyi gordum ve cok degerli bilgiler ogrendim. Hepinize cok cok tesekkur ederim.

insallah onumuzdeki ay toprak analizini yaptirip islemlere baslayacagiz.

burton123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2014, 18:55   #1706
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
[QUOTE=burton123;1323076]Merhaba arkadaslar,
Usak bolgesinde 780m rakimda 120 donumluk bir arazimiz var ve ceviz yetistiriciligi dusunmekteyiz. arazimizde su(sondaj icin daha once jeolojik ve hidrojeolojik etut yapilmisti) ve elektrik mevcut.

Chandler cinsi agac dikmeyi dusunuyoruz (bolgemizde yaygin tercih edilen bir cesit) ve bu konuda arastirma yaparken bu siteyi gordum ve cok degerli bilgiler ogrendim. Hepinize cok cok tesekkur ederim.

insallah onumuzdeki ay toprak analizini yaptirip islemlere baslayacagiz.[/QUOTE
Bu sezona yetişirse iyi olur. Tarla uşağın neresinde.Yardımcı olabileceğim bir konu olursa ara görüşelim. 0535 816 63 54

ncp1963 ve karabuz beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 21:26   #1707
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2014
Dipkazan gerekli mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jinekolog1959 Mesajı Göster
Sn. Ukaraymir

Bir liste halinde dikkat edilecekleri ve yapılacakları sıralamış ve “tecrübeli arkadaşların” yorumlarını istemişsiniz. Ben her ne kadar bu işin henüz başında olan bir ceviz dostu olarak kendimi tecrübeliler arasında görmesem de, birkaç konuda yazma ihtiyacı hissettim:

-"Bahçe kuzey cepheli seçilmeli" demişsiniz. Bahçenin kuzey cepheli seçilerek uyanmanın birkaç gün geciktirilmesi, şimdiki gibi geç yapraklanan türlerin mevcut olmadığı dönemlerde faydalı bir uygulama olabilirdi. Zaten ilkbahar donlarını tamamen atlatabilecek kadar geç yapraklanan türler varken kuzey cephe seçimi kesinlikle yanlıştır. Ceviz güneşle büyür, fotosentez güneşle yapılır, verim direk olarak ışıklanma süresiyle orantılıdır. Güney cephe, uzun vejetasyon süreli bölgelerde dahi önemli bir avantaj sağlarken, İç Anadolu gibi kısa vejetasyon süreli bölgelerde arazi alımında bence birincil önemdeki kriterlerden biri olmalıdır.

-Yapılacak işler listesinin başına 1. Madde olarak ‘Tarla dipkazanla sürdürülmelidir’ yazmışsınız. Amerika'da yıllar süren kontrollü çalışmalar neticesinde dikim öncesi riperlemenin, ileriki yıllarda ne ağaç çaplarında, ne ağaç başına verimde anlamlı, ölçülebilir bir artışa yol açmadığı gösterilmiştir. Riperlemeye alternatif olarak geliştirilen derin ve geniş dikim çukurları açma uygulamasının fidan gelişiminde aşikar olumlu etkileri bulunmuştur. Önce riperleme, ardından derin ve geniş dikim çukurları açma uygulamasında ise fidan köklerinin dikim çukurlarından dışarıya uzanması için gereken süre zarfında riperlemenin etkisinin kaybolduğu ortaya konmuştur. Bu bulguların ışığı altında, örneğin Avustralya cevizciliği'nde dikim öncesi riperleme uygulaması terk edilmiştir. Ben de şahsen kendi bahçemde riperleme uygulamadım.

(devam edecek)
Sn.Jinekolog,
Bilginiz ve tecrübeniz bize ışık tutuyor..
Derin geniş dikim çukuru kullanma durumunda dipkazana gerek olmaması konusunda mümkünse biraz daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Bu konuda detaylı araştırma için önerdiğiniz kaynak var mı?
Çok teşekkürler

Zeyonsal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 21:43   #1708
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2014
Ataman çiftliği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Ufak bir neşeli matematik yapalım: Ataman sitesinde ceviz dikili alan 150 ha, yani 1.500 dönüm, dikim aralığı ise 7x5 olarak verilmekte. Toplamda da 30.000 ağaçları varmış.

Resimlerde görebildiğim kadarı ile baklava dikim değil, dikdörtgen dikim tercih edilmiş. Eğer böyle dikilldiyse 1500 dönüm alanda 42 bin civarında ağaçları olması gerekirdi. Demek ki dönüme 28 ağaç hesabından yaklaşık 420 dönüm alanları boş. (Ortada epey büyük bir yapay göletleri var, ama 420 dönüm eder mi bilemem).

Sitedeki resimler nefis bir çit dikimi gösteriyor, ancak sık dikim yerlerdeki ağaçlar sanki biraz ufak. (6-7 yaş gibi gösteriyor. Sn. Lillium'un tosuncukları bunların yanında orman kalır) Öte yandan bahçenin 1996'da kurulduğunu okuyoruz. Yani bu sene 18. sene.

Bu güzel bahçenin sahipleri ile konuşup bu konuları anlamak isterim. Elbetteki profesyoneller, belli ki ticari düşünmüşler. Yaptıkları site de bunu çok güzel gösteriyor. Allah hepimize daha da önemlisi ülkemize böyle işletmeler nasip etsin..
Merhabalar,
Ataman çiftliği ile ilgili bildiğim birşeyi paylaşmak istedim: 1996 yılında yerli çeşitler ile kurulduktan sonra 2006 yılında tamamen yeniden chandler ile bahçe kurulumu yapmışlar. Yani, ağaçları 8 yıllık.
Bazı bölümlerindeki ağaçları daha da yeni.. Ama elimde tam bilgi yok kaç dönüm kaç yıllık gibi..
Ağaçlar birbirine epey girmiş görünüyordu ama bundan memnun olduklarını belirttiler. Budama ile karşılaşacak sorunları aşacaklarını söylüyorlar.

Zeyonsal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 21:51   #1709
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2014
Sa bende bu işe önumuzdekı sezon atılmayı düşünüyorum kışı atlattıktan sonra elımde 20 ceviz ağacı var 30 yıllık fılan 20 yıllık o civarlarda erzurumda bunlardan nasıl verim alırım nasıl geliştiririm

Hhakann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 09:40   #1710
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Ankara Ballıkpınar'da 1,5 dönüm damla sulama sistemli bahçem var. Hepi topu iki ceviz dikeceğim 20 küsür sayfa yazı okudum. Daha sırada kiraz,elma vs var Emeği geçen herkese teşekkürler. Çok değerli bilgiler edindim. Neyse cinsi belli oldu. Kaman diye düşünüyordum, chandler diye aratacağım artık.

lookout06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024