agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2014, 12:10   #1381
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Merhaba Arkadaşlar,

Chandler için bordo bulamacı atmak için en uygun sonbahar ayı ve günü nedir? 20 nisan gibi vaktim olacak ve ancak ozaman atabileceğim? Fidanlar 1,5 yaşında yüzde kaçlık atmam gerekiyor?

kolay Gelsin

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 13:05   #1382
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

Chandler için bordo bulamacı atmak için en uygun sonbahar ayı ve günü nedir? 20 nisan gibi vaktim olacak ve ancak ozaman atabileceğim? Fidanlar 1,5 yaşında yüzde kaçlık atmam gerekiyor?

kolay Gelsin
yöreye göre değişir..sonbaharda ağaçlarınız yapraklarını döktükten sonra ılıman bölgede iseniz %2 soğuk bölgede iseniz %1. baharda ağaçlarınız uyanmadan minumum bir ay önce % 1 lik bordo bulamacı uygulayabilirsiniz artık bordo bulamacı uygulamak için geç kabarmış gözlere zarar verirsiniz..

ladikli, sedatkso ve akikem beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 15:14   #1383
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Teşekkürler bilgi için ncp1963. Sonbaharda uygulayacağım artık.

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 15:17   #1384
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi permakültür Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

kolay Gelsin
Sayın ncp1963'e katılıyorum. Bu saatten sonra bordo bulamacı atmak riskli. Onun yerine Bayer'in Cupravit ob 21 bakırlı ilacını atarsanız kabaran tomurcuklara ve çıkan yarakçıklara zarar vermeden aynı faydayı sağlamış olursunuz.

ncp1963 ve akikem beğendi.
juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 12:50   #1385
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Ceviz üretimine başlamak istiyorum yardım lütfen

herkese selamlar ,

en az 20 dönümlük bir arsa alıp ceviz yetiştirmek istiyorum , istanbula en yakın nerede bu iş için tarla alabilirim.Okuduğum kadarıyla tokat , kırşehir , tosya taraflarında en çok yetişiyor...karlilik orani nedir 20 donuk bir arazide nenkadar ceviz yetisir tavsiyeleriniz ne olur sabırsızlıkla bekliyorum

darnglove Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 07:14   #1386
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
15 000 m2 arazime Fernor cinsi ceviz fidanı dikmiştim ve ziraat mühendisi olan bir arkadaşım ile konuştum bana hata yapmışsın dedi.Ben Fernor u geç çiçeklenen, rakımı yüksek olan arazilere ve karasal iklimin hakim olduğu soğuğa karşı dayanıklılığı yüzünden tercih etmiştim bana dediki Fransız orjinli olduğu için ılıman bölgelere daha elverişli oluyor sen zaman kaybetmeden chandler ile dğiştir dedi california da yetişen bir çeşittir ve geç çiçeklenir fransaya göre daha soğuktur diye bir konuşma yaptı benimle .Kafam karıştı Fernor fidanlarımı şimdi chandler ile değiştirmelimiyim bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen .?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 16:12   #1387
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
15 000 m2 arazime Fernor cinsi ceviz fidanı dikmiştim ve ziraat mühendisi olan bir arkadaşım ile konuştum bana hata yapmışsın dedi.Ben Fernor u geç çiçeklenen, rakımı yüksek olan arazilere ve karasal iklimin hakim olduğu soğuğa karşı dayanıklılığı yüzünden tercih etmiştim bana dediki Fransız orjinli olduğu için ılıman bölgelere daha elverişli oluyor sen zaman kaybetmeden chandler ile dğiştir dedi california da yetişen bir çeşittir ve geç çiçeklenir fransaya göre daha soğuktur diye bir konuşma yaptı benimle .Kafam karıştı Fernor fidanlarımı şimdi chandler ile değiştirmelimiyim bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen .?
Fernor çeşidi chandler'dan 12-13 gün sonra açar ve 10-12 gün önce kapar. Bu durumda soğuk vurma riski chandler'a göre çok daha düşüktür. Fernor fransanın yüksek rakımlı ve karasal bölgelerinde yetiştirilir. Sizin bildikleriniz doğru.

Fernor verim olarak chandler'ı pek aratmaz.Chandler 10 verirse,fernor 8 verir. Yeter ki, budama ve bakımlarını düzgün yapın.

Fernor'un bir avantajı da,antraknoz ve bakteriyel yanıklık gibi hastalıklara chandler'dan çok daha fazla dayanıklı olmasıdır.

Türkiye'de verime yatmış fernor bahçesi ataman ceviz çiftliğinde var bildiğim kadarıyla. İsterseniz arayıp bilgi alabilirsiniz.

Bizim de bahçelerin yarısı fernor yarısı chandler. Henüz verim başlamadı ancak fernor'un chandler'dan daha hızlı ve güçlü bir gelişim gösterdiğini söyleyebilirim.

Ben olsam,değiştirmezdim. Ziraat mühendisi arkadaşınızın bilgileri yetersiz olabilir. Önce iyice araştırın derim.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 17:40   #1388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2014
çok güzel bir site çok faydalı yazılar için gönülden teşekkürler.
İnşallah kısa süre içerisinde bende küçük te olsa bir ceviz bahçesine sahip olmayı ümit ediyorum.

cevizaşkı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 17:33   #1389
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
selamlar

selamlar arkadaşlar, 1600 m rakımda fernor bahçesi kurmuştum. Gecen ekimde topraklı diktiğim fidanlar hala açmadı bölgedeki diğer fidanlarda açmadı. Gecen hafta olan soğuktan dolayı uçlarında donma meydana geldi. Bu kararan yerleri budamalı mıyım? Bu ağaçlar tutar mı? yardımlarınız için cok teşekkürler

Name:  IMG_1427 (Copy).jpg
Views: 1555
Size:  74.0 KB

Name:  IMG_1430 (Copy).jpg
Views: 1487
Size:  70.1 KB

Name:  IMG_1431 (Copy).jpg
Views: 1549
Size:  71.7 KB

Name:  IMG_1434 (Copy).jpg
Views: 1555
Size:  70.1 KB

ladikli beğendi.
deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 18:29   #1390
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
sayın deli dervish bekleyin biraz agaçlar uyandıktan sonra güçlü süren sürgünlere bakıp öyle karar verirsiniz.. hemen budama yapmayın ..

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 19:05   #1391
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
ben de bugün 1. yaşlarını bitirmiş chaner bahçeme gittiğide 30 mart soğuklarından dolayı soğuk yemiş ağaçlarıma bakım yaptım.boyları aynı bu kadarlardı.alttan patlamışlar ,üstten sürgün veren pek nadir idi.en güçlü süren alt sürgünler üzerinden çoğunu kesip su tut ile kapadım.eğer aşı noktası üzerinden patlarsalar sizin de bu uygulamaı yapmanızı tavsiye ederim

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 22:35   #1392
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Sayın deli dervish tam ben de sizin sorduğunuz soruyu soracaktım. 4 tane resim koymuşsunuz. Güz döneminde ben de biraz ağaç diktim, chandler cinsi. Fidanların yüzde 90 ı sizin koyduğunuz resimlerden birincisi gibi. Üstten kuruma başlamış ve aşının 40 cm üstüne kadar kurumuş. Alttan, aşı üstünden gözler patlamış.Sizin fidanlarda yeşil görünen yerlerden gözler uyanır ve tutar diye tahmin ediyorum. Çünkü Fidanlar aynı bizim fidanlar gibi. Yalnız şu aralar sulamak tutma oranını artırıyor bence. Ağaç sayınız az ise şişelerle, çok ise tankerle falan su verin.

Bizim fidanlar Bandırma dan bir fidancılıktan geldi. Yok şöyle iri, kökleri büyük fidan yollayacağız falan dediler, kargo bir geldi. Yarıdan fazlası ot gibi çıktı. Zayıf, ince idiler. Belki tutar dedik diktik. Nisan başında fidanlara bir baktık üstleri aşağı kadar kurumuş, onca emek boşa gitti gibi geldi. Fakat belki bir ihtimal tutar diye şişelerle suladık baktık ki yeşil kısımlar ve gözler canlandı ve altlardan patlamaya başladı. Bence iş fidanların güçlü olmasında. Denizli den de geçen yıl fidan getirttik. Fidanlar çok iyiydi. Onlarda kuruma gibi bir şey yok. Aynı soğuğu o fidan da gördü.

Kuruyan kısımları da şöyle yapacağım. Alttan patlayan sürgünlerden en güçlüsünün üzerinden keseceğim.
İnşallah fidanların tutar ve gelişir.

ms200 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 23:24   #1393
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_dervish Mesajı Göster
Gecen ekimde topraklı diktiğim fidanlar hala açmadı
Gördüğüm kadarıyla ekerken aşı yerleri de gömmüşsünüz, resimlerdeki fidanlardan hayır gelmez, kökler sağlamsa patlayabilirler bunları daha sonra aşılarsanız olur.

Bir umut deyip kuruyan yerleri derhal kesiniz, aşının üzerinde bir canlı göz olsa bile yeter diyeceğim fakat aşılarında gömülmesi umudu tüketiyor. İnşallah sonuç alırsınız.

Arkadaşlar böyle üstten kuruma görüldüğü an fidanın patlamasını beklemeyin, canlı dokuya kadar derhal kesiniz.

alimallah ve kamkat38 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 13:24   #1394
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
sn. lilium
ben de yukardaki mesajımda belirttim gibi kuruyan yer lerden göz patlaması olan noktalarında kesim yaptım.
sorum su:kaç göze izin verip boylandırmak lazım?
2.sorum:burdaki yeni kurulan bahçede aynı kuruma oldu.fidancı 1 karış alttan sürgünler gelene kadar fidana dokunmayın demiş?ne dersiniz

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 00:21   #1395
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
Alıntı:
sn. lilium
ben de yukardaki mesajımda belirttim gibi kuruyan yer lerden göz patlaması olan noktalarında kesim yaptım.
Doğrusunu yapmışsınız.
Alıntı:
sorum su:kaç göze izin verip boylandırmak lazım?
Bu tip kesimlerde genelde bir göz liderliği alır, bazen iki ya da üç göz liderlik mücadelesi verebilir, bu gibi durumlarda daha kuvvetli olanı lider seçilir diğerleri ya eğerek ya da uç alımıyla durdurulur, yani bir lider tercih edeceksiniz.

Alıntı:
2.sorum:burdaki yeni kurulan bahçede aynı kuruma oldu.fidancı 1 karış alttan sürgünler gelene kadar fidana dokunmayın demiş?ne dersiniz
Yanlış bir bilgi, kuru dalın fidana zarardan başka hiç bir faydası yok, canlı doku üzerinden kesilip aşı macunuyla kapatılmalı.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 10:40   #1396
Ağaçsever

Ceviz ağacının ilk yılında kök gelişimi için hangi gübreleri kullanmalıyım?
Bir de kireçli toprağı verimli hale getirebilmek için neler yapılabilir?

Eski 30-04-2014, 19:08   #1397
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ms200 Mesajı Göster
Kök gelişimi için DAP öneriliyor.MAP gübreside kullanabilirsin.Bizim topraklarda çok kireçli. Bulabilirsen yanmış çiftlik gübresi,Bulamazsan leonardit veye humik asit.Ayrıca her yıl mart başında EDHA şelatlı demir olmazsa olmaz.Kireç demiride fosforuda bağlar.Her yıl mart başında humik asit+demir+map gübresi kullanmak zorunda kalıyorum.Kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 22:00   #1398
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Alıntı:
hekagro firmasına ait patentli struçture diye bir ürün var sıvı fosfor %100 bitki tarafından alınabilir formda içinde ayrıca organik asit var birde aynı firmanın liquid humus adında ürünü var bakınızHEKAGRO Bitki Besleme Ürünleri bu iki ürünü topraktan uygula kök gelişimi süper olur

ms200 ve ENERJİİ beğendi.

Düzenleyen fındıkçı74 : 30-04-2014 saat 22:03 Neden: kelime ekleme
fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 22:44   #1399
Ağaç Dostu

işte bu gübreName:  10291835_1387497668200944_9025818242374834981_n.jpg
Views: 1669
Size:  42.1 KB

Eski 01-05-2014, 07:01   #1400
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
İzlediğim bir TED konuşmasında gübrelerle verilen fosforun %80ninin bitki tarafından kullanılmadan havaya ve suya karıştığı söyleniyordu. Yani fosfor için verdiğimiz 10 liranın 8 lirası boşa verilmiş oluyor.
Mikoriza mantar uygulamaları bu oranı artırıp daha fazla sürdürülebilir bir tarım imkanı sağlıyor.

Ben fidan ekimi esnasında sevgili Ermana sayesinde bu uygulamayı yaptım. Videoyu izledikten sonra bir kez daha sevindim bu uygulama için.

Konuşma Fransızca, alt yazı olarak ingilizce ve birçok dil var ama Türkçe yok maalesef ama agaclar.net içinde de bir sürü kaynak var bu konuda.
Bu kadar çok sentetik gübre tartışılırken ben de araya girip hatırlatayım dedim

Mohamed Hijri: A simple solution to the coming phosphorus crisis | Talk Video | TED.com

Mikoriza - Vikipedi

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 11:19   #1401
Ağaç Dostu

Structure o kadar etkilidir ki, bünyesindeki %7 Organik Asitten dolayı konvansiyonel ürünlere oranla çok daha düşük dozlarda kullaanılabilmekte, üstelik onlardan daha etkili olmaktadır. Konvansiyonel ürünler, elde ediliş yöntemleri nedeniyle ağır metal içeriklerinin yanında yüksek oranda tuz da ihtiva etmektedirler. Üretiminde kullanıln teknolojiden dolayı Structure'da bu oran çok düşüktür (0,5EC) Bundan dolayıdır ki ağaçlar için son derece güvenilirdir.

Structure eşsiz teknolojisi sayesinde o kadar güvenlidir ki Amerika'da açık tarla ürünlerinin yetiştiriciliğinde ekim sırasında tohum altına denk gelecek şekilde toprağa saf olarak enjekte edilebilmekte ve herhangi bir fitotoksite sorunu yaratmamaktadır. Çimlenme anında direkt olarak fosfora temas eden kökler hızlı bir şekilde yayılmaktaa ve bitki gelişimini hızlandırmaktadır.

Structure'ın bu kadar güvenli ve etkili olmasını sağlayan teknolojilerinin patenti Actagro firmasına aittir. Bu teknoloji ile yapılan üretim yaklaşık olarak 45 gün sürmekte ve bu süreç içerisinde ısı, basınç, pH gibi değişenlerin kontrol edildiği bir dizi reaksiyon ile ürüne ilaveler yapılmaktadır. Ortaya çıkan ürün Organik Asit ismini aalmaktadır ve özel modifiye edilmiş hüminler olarak adlandırılabilir. Organik asit değişik oranlarda N-P-K ya da iz element için şelat malzemesi olarak kullanılır ve Structure veya diğer ürünler ortaya çıkarılmaktadır.

ladikli, ms200 ve ENERJİİ beğendi.
Eski 01-05-2014, 11:21   #1402
Ağaç Dostu

Fosfor Teknolojileri (Sayfa-2)
Ortaya çıkan organik asit, toprakta 50-250 yılda meydana gelen sabit humusun benzeridir ve çok yüksek katyon değişim kapasitesine sahiptir. Structure damla sulama sisteminden uygulandığında, yüksek katyon değişim kapasitesine sahip organik asit sayesinde hem toprakta Fe, Al, Ca gibi elementler ile etkileşime girmeyerek bitki için büyük öneme saahip fosforun kaybolmadan taşınmasını sağlar, hem de toprakta bağlı olan elementleri kopararak bitki bünyesine taşır. Bu şekilde daha az ürün kullanarak daha fazla başarı elde edilmiş olur. Structure bünyesinde bulunan organik asitler sayesinde yüksek çözünürlüğe ve kök membranlarından rahat geçişe sahiptir. Bu avantajlar Structure'ın üreticiler tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır. Örneğin, sezonda 30kg/Da dozunda konvansiyonel bir ürün kullanıyorsanız, bunun yerine 6lt/Da Structure uygulaması çok daha etkili olacaktır.

2007 yılında Kaliforniya Üniversitesinde Dr. Adjwa tarafından yapılan bir çalışmada, Structure, Map içerikli bir ürün ve Fosforik asitin toprakta damlama hattından aşağı ve yanlara doğru hareketi araştırılmıştır. Araştırmalarda ürünler damla sulama hattından çıktıktan 42 gün boyunca gözlemlenmiş ve hareketleri belirlenmiştir.

Çalışma sonuçlarında çıkan sonuçlar şunlardır.

Fosforik Asit
Topraktaa ancak 7,5cm ilerleyebilmiş ve %100 oranında bağlanmıştır.
Map türevleri (app vs.)
Map içerikli ürün 12,5-15,0cm kadar ilerleyebilmiş ve %60-70 oranında bağlanmıştır.
Actagro Structure
Actagro Structure yapılan araştırmada, ölçüm yapılan en derin mesafe olan 22,5cm'ye kadar ilerlemiş ve bu derinlikte dahi tamamen alınabilir formda kalmayı başarmıştır.
Kaynak: University of California, Davis, 2007
U.S. Patent No: 4698090
Ürün İsmi Topraktaki Hareketi (cm) Serbest halde alınabilir Fosfor Miktarı
Fosforik Asit
7,5cm
%0
Map
12,5-15cm
%30-40
Actagro Structure
22,5cm
%100
HEKAGRO Bitki Besleme Ürünleri

ms200 ve ENERJİİ beğendi.
Eski 01-05-2014, 11:30   #1403
Ağaç Dostu

struçturenin topraktaki ilerleyişi alınabilirliği ile ilgili üniversite araştırması Name:  structure-e.jpg
Views: 1321
Size:  19.0 KB

kamkat38 ve ENERJİİ beğendi.

Düzenleyen fındıkçı74 : 01-05-2014 saat 11:31 Neden: kelime düzeni
Eski 01-05-2014, 11:36   #1404
Ağaç Dostu

buda aynı firmanın omri sertifikalı özel şelatlı %100bitki tarafından alınır çinko esaslı gübresiName:  zn9-copy_s.jpg
Views: 1205
Size:  7.1 KB

ENERJİİ beğendi.

Düzenleyen fındıkçı74 : 01-05-2014 saat 11:45 Neden: kelime ekleme
Eski 01-05-2014, 11:41   #1405
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
işte bu gübreEklenti 488049
Verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim. Anlaşılan kök için baya faydalı bir gübre imiş. Araştırmalar, diğer gübre çeşitleri ile karşılaştırmalar falan da koymuşsun.

Bu gübre katı halde mi, sıvı halde mi satılıyor? Çiçeklenme döneminde uygulanıyormuş onu internetten öğrendim. Bir de fiyatı hakkında bilgin varsa yazabilir misin?

Eski 01-05-2014, 11:48   #1406
Ağaç Dostu

Alıntı:
Verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim. Anlaşılan kök için baya faydalı bir gübre imiş. Araştırmalar, diğer gübre çeşitleri ile karşılaştırmalar falan da koymuşsun.

Bu gübre katı halde mi, sıvı halde mi satılıyor? Çiçeklenme döneminde uygulanıyormuş onu internetten öğrendim. Bir de fiyatı hakkında bilgin varsa yazabilir misin?
Gübre sıvı halde ben geçen yıl 20lt sine 200tl ödemiştim

ENERJİİ beğendi.
Eski 03-05-2014, 09:37   #1407
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2008
TÜRKİYE CEVİZ ÇÖPLÜĞÜNE DÖNEBİLİR| Bereket TV

truva17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2014, 10:48   #1408
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi truva17 Mesajı Göster
Altay Cevizi için güzel bir uyarı yapılmış.

Lilium beğendi.
acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2014, 13:36   #1409
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Akademisyenlerin uyarılarını devlet kulak ardı ediyor. Adamlar her bölgede köylere kadar uzanmışlar. Vasıtaları ile gezerek her köyde beş on kişiye satış yapıyorlar. Örneğin, bahçemin bulunduğu köyde bir çok kişi her biri 25 tl/fidan fiyattan üç beş fidan almış ve geneli toplarsak çok büyük miktarlarda satış yapabildikleri anlaşılıyor. İleride kalitesiz ürün olduğu anlaşılsa bile atı alan Üsküdar'ı geçmiş olacak.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 23:46   #1410
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Kış soğukları

Arkadaşlar,
Geçen kışın soğuk geçmesinden dolayı zarar görenlerden biriyim ben de.. Chandler fidanlarım henüz 1 yaşında iken yoğun soğuğa maruz kaldılar ve pek çoğunun geçen yaz gelişen dalları kurudu.. Gerçi çoğu ölmediler bu bahar yeni sürgünler vermekteler ancak geçen yıl kat ettikleri gelişimleri heba oldu.

Bu yaz daha kuvvetli sürgünlerle kayıplarını telafi etmelerini umuyorum.

Böyle soğuk kayıpları yaşamamak için başka neler yapabiliriz? Beyaz plastik boya uygulayanlar memnunlar mı?

Ekte kendi ölçümlerimden elde ettiğim, önceki kış ve bu kışın sıcaklık grafiklerini veriyorum.

Eklenen Resimler

faruk demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024