agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-08-2014, 06:59   #1621
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güngöry Mesajı Göster
Sayın Tiryaki,

bugün toprak numunelerini analiz için verdim. organik madde yönünde zengin olduğunu düşünüyorum, bu yıl işlenmemiş tarlamda 1 mt boyunda otlanma var, gübrelemeyle de zengilleşecektir. kil oranının yüksek olabileceğini düşünüyorum. sonuca göre gerekeni yapacağım.
Fidanları ekiz fidancıklıktan alacağım, onların önereceği zamanda, yine onların önereceği deneyimli bir ekibe diktireceğim. Burada aşırı yağış sözkonusu değil, eğim de makul seviyede, erozyonla ilgili bir kaygım yok. çiftçi arkadaşlarım ara tarımı olarak kavun yetiştirmemi önerdiler, toprak verimli, gübreleme de iyi olunca tesis masraflarına ciddi bir katkısı olacağını tahmin ediyorum, 3 yıl karpua kavun ekebiliriz. bir sakıncası olur mu bilmiyorum.
4-5. yılda toprak işlemeyi bırakarak, araya yonca ekmeyi düşünüyorum.. ayrıca baklanın toprağı azot yönünden zenginleştirdiğinden yola çıkarak, bu kış fidan çevrelerine 3-5 kök bakla ekmeyi düşünüyorum, bir tur ürün aldıktan sonra toprağa karıştıracağım. bu konularla ilgili forum üyelerinin görüşlerini almak isterim.
4.5. yılda fidanlar güzel bakılırlar ise araları kapatmaya ve gölge yapmaya başlayacaklar o zamandan sonra yonca olmaz. ayrıca benim organik madde oranım 1.2 civarında düşük ancak 2 hafta önce biçtiğim otlar şuanda yine iki karış oluyorlar. organik madde miktarı malesef çıkan otun boyu ile ölçülemiyor.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2014, 08:09   #1622
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
ermana'ya katılıyorum, ot kesinlikle organik maddenin ölçüsü olmuyor. Birçok ot türü zaten kısa bir zamanda yeşerip tohum verip ölmek üzere evrimleşmiş, taşların arasında birikmiş tozda ya da palmiye, hurma ağacının gövdesindeki nemli ortamda bile bunu başarabiliyor.
Ayrıca verdiğiniz hayvan gübresi de size daha fazla ot olarak geri dönebilir.

ermana ve güngöry beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2014, 08:12   #1623
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
4.5. yılda fidanlar güzel bakılırlar ise araları kapatmaya ve gölge yapmaya başlayacaklar o zamandan sonra yonca olmaz. ayrıca benim organik madde oranım 1.2 civarında düşük ancak 2 hafta önce biçtiğim otlar şuanda yine iki karış oluyorlar. organik madde miktarı malesef çıkan otun boyu ile ölçülemiyor.
Sayın ermana,
analiz sonuçlarına göre ne gerekiyorsa yapacağım. tabi sizler işin içindesiniz. ben 4-5 yıl sonrayı gözümde canlandıramıyorum, ağaçlarım yonca bitmeyecek kadar büyümüş olsun yeter ki, daha ne isteyeyim.

ermana beğendi.

Düzenleyen güngöry : 05-08-2014 saat 12:31
güngöry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2014, 14:17   #1624
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güngöry Mesajı Göster
Sayın ermana,
analiz sonuçlarına göre ne gerekiyorsa yapacağım. tabi sizler işin içindesiniz. ben 4-5 yıl sonrayı gözümde canlandıramıyorum, ağaçlarım yonca bitmeyecek kadar büyümüş olsun yeter ki, daha ne isteyeyim.
amacınız bu değilmi zaten 4-5 yaşına gelip hala 4-5 sene daha yonca yetiştirebileceğim kadar büyümediler derseniz sadece birkaç şey değil herşeyi yanlış yapmışsınız demektir. zaten ozaman cevizleri söküp sadece yoncaları bırakın daha iyi.
toprağınızın özelliklerini yan tarlalar ile üzerindeki bitki örtüsü ile anlamaya çalışmayın analiz sonuçlarını elinize alın ondan sonra planlamalarınızı yapın. burada ceviz yetişirmi? yetişmesi için toprağa ne kadar ıslah maliyetim olur? bu maliyetlere emeğe değer mi? ilk yıllarda ki ikincil ürünler için toprağım uygun mu? yoksa ikincil ürünleri toprak ıslahı adına mı ekmeliyim? bunların hepsinin analizini toprak tahlilinden sonra tasarlayın. 4-5 sene sonra neler ile karşılacağınızı öngörmezseniz baştan kaybetmiş olursunuz.
inşallah tüm tasarımlarınız kafanızda planladığınız gibi olur.

Eski 05-08-2014, 14:38   #1625
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

pazar günü 25 dekar olan bir bahçe dolaştım. bahçe sahibi türlerinin yalova ve bilecik olduklarını söyledi. oda benim türlerimi sordu bende chandler dedim.neden chandler ektiğimi sordu bende verimi ve kalitesinin daha fazla olduğu için dedim. aldığım cevap "yalan o" oldu.
tebessüm ettim geçtim (tabi içimden be mübarek insan tüm dünya yalanda bir sen mi doğrusun demek geçti ancak uçan kuşun kanadını pek kırmamak istedim). bahçeye ot ilacı atılmış otlar kurumuştu bende hangi ilacı attığını sorum ot ilacı dedi tamamda hangisi ismi ne dedim aldığım cevap "ne bulduysam onu attım" oldu. bahçede su namına tek sistem kurmuş olduğu kulübe için yaptığı çeşmeydi. fidanlar hiçbir şekilde sulanmıyorlar. bunun nedeninide sorduğumda "ceviz su istemez" oldu. fidanlarda budama namına tek bir işlem yapılmamıştı. aşı yerinin üç,dört parmak üzerinden ilk yan dalları başlıyordu. bunun nedenini sormaya bile gerek duymadım kolay gelsin dedim zaman kaybetmeyerek işimin başına döndüm fidanlar üç yaşındaymışlar ancak ilk yazında gibiler. iyi ile kötü arasındaki farkı görmek isteyenler iyi bakılmış bahçe hangisidir bilemem ama bu bahçe en kötülerin en büyük adaylarındandı biri bence.

Eski 05-08-2014, 16:35   #1626
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Sevgili üstatlar sizlere sorum olacak ilk yıl dikilen fidanların bu zamanda taze filizlerin odunlaş ması için potasyum gübresi verilmesini duymuştum doğru mudur bu bilgi yardımcı olursanız sevinirim.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

parlasanteberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2014, 20:50   #1627
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Bende bu sene nisan ayında yapmış olduğum kalem aşılarım yaklaşık 3 metreyi geçti hala uzama eğilimindeler hiç sulama yapmadım bu sene yağmur bereketi çok iyiydi bu şekilde uzamaya devam edrlerse kışa kendilerini hazırlayamayacaklar ne yapmam lazım acaba.

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2014, 11:51   #1628
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Hayırlı olsun umarım idalinize göre bir bahçe kurarsınız

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2014, 23:09   #1629
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2014
[IMG][/IMG]Bende ceviz hakkında uzun araştırmalar yaptım. Sonunda chatner cins cevizde karar kıldım. Toprak analizimde kireç oranı fazla çıktığı için endişe ettim açıkçası. Sizlerden yardım almak istiyorum.

Düzenleyen malina : 15-08-2014 saat 11:28 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
sezer250 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2014, 08:44   #1630
Yeni Üye

Isparta Uluborlu Ceviz Dikimi Başlama

İyi günler
bizim ısparta uluborluda 10 dönüm bahçemizde hali hazırda 28 adet 30 yaşın üzerinde ceviz ağaçlarımız var. 5 dönüm bölümde hiç bir ağaç yok oraya ceviz fidanı dikmek istiyoruz. Bu yıl arpa buğday ekildiği için kasım ayında dikime geçeceğiz. Fakat toprak analizi yaptırınca %50-60 arası kireç olduğunu öğrendik.

Sizden bizim bahçe için nasıl bir önerinizin olduğunu öğrenmek istiyorum.Nasıl bir yöntemle kireç oranı düşürülür?Tarla aşağı yukarı 50*200 m uzunlukta. Google Earttan rakım ölçtüğümde alt tarafın rakımı 1046 üst tarafın rakımı 1058 burası için ne tür ceviz önerirsiniz.

Name:  isparta.jpg
Views: 2347
Size:  32.8 KB

Eski 16-08-2014, 16:02   #1631
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sezer250 Mesajı Göster
İyi günler
bizim ısparta uluborluda 10 dönüm bahçemizde hali hazırda 28 adet 30 yaşın üzerinde ceviz ağaçlarımız var. 5 dönüm bölümde hiç bir ağaç yok oraya ceviz fidanı dikmek istiyoruz. Bu yıl arpa buğday ekildiği için kasım ayında dikime geçeceğiz. Fakat toprak analizi yaptırınca %50-60 arası kireç olduğunu öğrendik.

Sizden bizim bahçe için nasıl bir önerinizin olduğunu öğrenmek istiyorum.Nasıl bir yöntemle kireç oranı düşürülür?Tarla aşağı yukarı 50*200 m uzunlukta. Google Earttan rakım ölçtüğümde alt tarafın rakımı 1046 üst tarafın rakımı 1058 burası için ne tür ceviz önerirsiniz.

Eklenti 513496
yöntemini bilmiyorum ama kireçe dayanıklılık %27 filandı galiba yanlışiım yoksa eğer.

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2014, 16:45   #1632
Yeni Üye

Bizim Uluborlu ilçesine yolunuz düşmüşse eğer görmüşsünüzdür. Yer gök kiraz. Öyle ki çoğu kişi toprağındaki verimde olan diğer ağaçlarını söküp yerlerine kiraz diktiler. Kiraz olgunlaşınca bir kaç gün içinde topladın sattın. Satamazsan olmaz. Babamda aracılaramı çalışacam deyip boş dediğim tarlayaceviz dikmeye karar verdi. Gerçi içinde bir kaç yaşlı ve kuru badem ağaçları olsa da pek verimli olmadığından onları keseceğiz. Yan komşu bahçede de sınıra dikilmiş chatner cinsi 2-3 yaşında cevizler var. İnanmazsınız öyle güzel ürün olmuş. Şimdi benim aklım ermiyor yan bahçede olurda bizim orda olmazsa.

Eski 18-08-2014, 17:25   #1633
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013

1400 Metre rakimda bu iki tarlaya Ceviz düşünüyorum ***. Toprak numuneleri aldım sonuçlarını bekliyorum. köyümüzün içinde bizde dahil çok eski ceviz ağaçları var aynı çeşitten yani şebinden düşünüyoruz. resimde görünen yerin biri 28 dönüm biride 8 dönüm toprak yapısı eğer ugun olur ise 30 döbüm daha rakımı 1270 civar olan bir tarlaya daha yapacağız. Rüzgar eğimi olarak tarlanın birinin tam eğim cephesi kuzeyde kalıyor. Bu cevizin gelişimini çok etkilermi? Muhendiz arkadasların ve ceviz yetiştirici arkadaslar yorum yapabilirmi.

puar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2014, 17:47   #1634
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013

Zamanında dikilmiş bostan olarak kullanılan tarlanın ortasındaki ağaçlardan sadece bir tanesi.

puar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2014, 12:49   #1635
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Herkese ***. Ukrayna'da 4 hektarlık arazim var. Ceviz yetiştirilebilen bir bölgede.Ukrayna da yaşam türkiye ye göre 3 kat daha ucuz. Elektirik, su , işçilik. Toprakları çok zengin. Ceviz yetiştirmek için maddi ve bilgi olarak destek olabilecek ortaklar arıyorum. Detayları ilgilenen arkadaşlar varsa timur.yavuz@gmail.com adresine mail atabilirler.

timur0028 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2014, 13:59   #1636
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
ermana'ya katılıyorum, ot kesinlikle organik maddenin ölçüsü olmuyor. Birçok ot türü zaten kısa bir zamanda yeşerip tohum verip ölmek üzere evrimleşmiş, taşların arasında birikmiş tozda ya da palmiye, hurma ağacının gövdesindeki nemli ortamda bile bunu başarabiliyor.
Ayrıca verdiğiniz hayvan gübresi de size daha fazla ot olarak geri dönebilir.
Sayın tiryaki ve ermana,
tahlil sonuçları sizleri haklı çıkadı. yabani ot organik madde ölçüsü değilmiş .
sonuçları aşağıya eklyorum, yorumlarınızı bekliyorum, bu arada analiz örneklerini aldıktan sonra 16 dekara 14 kamyon olacak şekilde hayvan gübresi vererek tekli sabanla sürdürdüm tarlayı, çukurları açmak için yağmur yağıp toprağın tavlanmasını bekliyorum. çukurlar açıldıkran sonra 50 cm e kadar doldurtup, 5-10 cm yanmış koyun gübresi ve ürerine 5-10 cm üst toprak koyarak beklemeye bırakacağım, aralığın 1. veya 2. haftası dikim yapacağım.

Eski 24-08-2014, 14:26   #1637
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Sayın güngöry,
Ülkemizin toprakaları genelde böyle zaten, o yüzden şaşırmadım desem yeridir.
Hayvan gübresini vermişsiniz, bu durumda seneye daha da büyük ot probleminiz olabilir, hazırlıklı olun. Aynısı başıma geldi oradan biliyorum. Yoncaları tutup kalan otları biçmek için bu sene baya bir mücadele verdik.

Meyvelitepe isimli kullanıcının foruma ve blog'larına aktardığı yeşil gübre çalışmaları var. Örneğin ilkbaharda fiğ, yazın sorghum ekerek ve bunları çiçeklenme zamanında toprağa karıştırarak hem ot mücadelesi yapıp hem de yeşil gübre üretmek mümkün.

Benim arazim engebeli olduğu için ben bu çalışmayı yapamadım, yoncalarım bu sene biraz daha yayılırsa böyle devam edeceğim.
Traktör aldığımda ise keyline çalışması yapmayı düşünüyorum her sene aynı hattı işleyerek
Keyline design - Wikipedia, the free encyclopedia

Eski 24-08-2014, 15:16   #1638
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Sayın güngöry,
Ülkemizin toprakaları genelde böyle zaten, o yüzden şaşırmadım desem yeridir.
Hayvan gübresini vermişsiniz, bu durumda seneye daha da büyük ot probleminiz olabilir, hazırlıklı olun. Aynısı başıma geldi oradan biliyorum. Yoncaları tutup kalan otları biçmek için bu sene baya bir mücadele verdik.

Meyvelitepe isimli kullanıcının foruma ve blog'larına aktardığı yeşil gübre çalışmaları var. Örneğin ilkbaharda fiğ, yazın sorghum ekerek ve bunları çiçeklenme zamanında toprağa karıştırarak hem ot mücadelesi yapıp hem de yeşil gübre üretmek mümkün.

Benim arazim engebeli olduğu için ben bu çalışmayı yapamadım, yoncalarım bu sene biraz daha yayılırsa böyle devam edeceğim.
Traktör aldığımda ise keyline çalışması yapmayı düşünüyorum her sene aynı hattı işleyerek
Keyline design - Wikipedia, the free encyclopedia
sayın tiryaki,
teşekkür ederim, size de kolaylıklar diliyorum. 'sorghum' yazmışsınız anlamadım ne olduğunu. ben de kavun ekmeyi düşünüyorum, böyle bir gübreleme sonrası güzel kavun olacağını söylüyor arkadaşlar, sanırım bir sakıncası olmaz ceviz için. masraflara katkısı olur diye düşünüyorum. ağaçların çevresine bakla ekmeyi de düşünüyorum sanırım şubat gibi ekiliyormuş, çiçekte veya bir tur ürün aldıktan sonra çapalamayı düşünüyorum, bu konuda görüşünüz nedir?

Düzenleyen güngöry : 24-08-2014 saat 15:19 Neden: ekleme
Eski 24-08-2014, 15:36   #1639
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

sudan otu diye de geçiyor.

Eski 27-08-2014, 16:28   #1640
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2013
*** Sayın Lilium 2 ve 3 nolu resimler fidanlarım son halleridir. Diğer Resimlerde cevizlerimin önceki fotolarıdır burada budamada bir yanlışlık yapmış olabilirmiyim 3 nolu resimim şuan 180 cm boylarında diğer fidanlar genel konuşmak gerekirse 1 - 1,20 civarlarında ve dik olarak çoğu büyümedi hep geniş olarak büyüdüler bunlara nasıl bir budama yapmam lazım. Cevabınız İçin Şimdiden Teşekkürler.

Eklenen Resimler

ömür-uşak beğendi.
parlasanteberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 08:04   #1641
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2014
Ceviz çeşitlerini öğrenebileceğim kaynak kitap var mıdır? ***!

gokmenf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 14:33   #1642
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2014
7*3.5

7.3,5 cok az en az mesafe 7*7 veya 8*8 olmalıdır

celil68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2014, 01:27   #1643
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celil68 Mesajı Göster
7.3,5 cok az en az mesafe 7*7 veya 8*8 olmalıdır
kime veya neye göre ? varmı tezini destekleyen bir kaynak ? (dededen kalma bilgi dışında) müşterek dikim hakkında varmı bilginiz? insanları yanlış yönlendirmeyiniz lütfen

gökhan07 beğendi.
Kursatates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2014, 01:34   #1644
Ağaçsever

Kursatates's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokmenf Mesajı Göster
Ceviz çeşitlerini öğrenebileceğim kaynak kitap var mıdır? ***!
ceviz çeşitlerini öğrenmekten kastınız fidana bakarak cinsini tahmin etmekse çok yanılırsınız.. yok hangi cins ceviz fidanı dikeceğinize karar vermesi açısından ise kaynak çok bu sitede veya internette biraz araştırırsanız para vererek kitap almanıza gerek kalmayacaktır. yeri gelmişken söylemekte fayda var. kitap olayına mecbur kalmadıkça girip bağlı kalmayınız. çünkü kitabın şöyle bir negatif yönü var.. yazarımız neyi doğru derse ona inanır ve aklınızın almadığı kısmı soracak muatap bulamazsınız.. ama bu site gibi muatab bulabileceğiniz yardım alabileceğiniz kaynakları kendınize rehber edinmekte fayda görüyorum.. saygılar

Kursatates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2014, 21:14   #1645
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Merhaba,

Fidan aralığı konusunda birçok farklı görüş var uzun süreli araştırmalarımdan öğrendiğim kadarıyla. Aşağıdaki yabancı kaynaklı linkte bu konuda bir makale var, yapılan araştırma sonuçlarıyla ulaştıkları sonuç; chandler fidanında dönümde maksimum verim için 7,5x7,5m lik standart dikim, howard gibi daha bodur cinslerde 7x3,5m gibi sıra dikim. Ana neden olarak ise ışık alma oranı olarak açıklanmış.

Proper Walnut Spacing For Light Exposure | Growing Produce

tiryaki beğendi.
duraemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2014, 21:35   #1646
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
BU CEVIZ FIDANLARINDAKI FIYAT ARTIŞINA, FAHIŞ FIYATA FIDAN SATMAYA KIMSE BIŞEY DEMIYECEKMI ACABA, yahu güvendiğimiz bildiğimiz firmayı arıyoruz ilgilenmiyolar, başka firmanın cevizin fiyatına bakıyon o Tv'deki dolandiricilardan farkı yok, yav arkadaş nasıl ceviz severliktir, bu nasıl anlayıştir, nasıl bi ticari anlayıştır, anlıyorum kaliteli, bi sözümüz yok, ancak kazık yemeyede gerek yok yav, Valla çok doluyum bu konuda , sevgili ceviz severler yokmu bildiğiniz güvenilir titiz bi firma cevizci,

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2014, 23:03   #1647
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kursatates Mesajı Göster
kime veya neye göre ? varmı tezini destekleyen bir kaynak ? (dededen kalma bilgi dışında) müşterek dikim hakkında varmı bilginiz? insanları yanlış yönlendirmeyiniz lütfen
Sayın Kursatates, mesajınız biraz sert olmuş ya da ben öyle algıladım, Sayın celil68, arkadaşımıza insanları yanlış yönlendirmeyle suçlamış ve kırmışsınız,

3.5 - 4 metrelerde cevizin olmayacağını bir çok yazılarımda yazmışımdır söylemişimdir şimdi bende mi yanlış yönlendirmiş oluyorum?

Yazılarımı yazarken de edindiğim tecrübeler doğrultusunda yazıyorum, efendim 3.5- 4 metrelerde bahçemi kurdun gördün de yazıyorsun diyebilirsin, Ne kurarım nede öneririm.
Şu ana kadar edindiğim tecrübelerden ustadlardan aldığım bilgilerden 8-9 yaşında yetiştirdiğim ağaçlarımdan, hocalardan aldığım küçük nüanslardan 3.5-4 metrelerde ceviz olmayacağı kanaatindeyim ve söylemekteyim ama ısrarla ekmeyiniz de diyemem herkesin kendi tercihidir eker yaşar görür ve kararını verir.

Bu konuda ısrarcı olanlara da son olarak şunu söylüyorum 15- 20 yıllık bahçeleri değil (zaten bu yaşlarda bahçe yok) mutlaka 8-10 yıllık bahçeleri gezip görsünler etraflarında yoksa gelsinler ben göstereyim bir çok arkadaşı götürüp göstermişimdir gördükten sonra abi haklıymışın hakiketen olmaz demişlerdir. 8x8 ekili 9 yaşında bahçenin araları daha şimdiden kapandı bu ağaçlar 100- 150 sene nasıl yaşayacaklar.

Efendim budamayla kontrol altına alınır budayarak taç yapısını küçük tutarsın gibi söylemlere inanmayınız böyle bir şey olamaz, Tabi ki, budamayla taç yapılarını kısmen de olsa kontrol edebilirsin fakat gereğinden fazla kesim ya da kişinin istediği taç yapısı oluşturmak kişinin elinde değildir taç yapısı ağaçın elindedir siz sadece gerektiği kadar uygun olduğu kadar kesim yapabilirsiniz daha fazla kesimde ağaçı dince kaçırırsınız filize çalışır meyvayı atar bu dafa da meyva alamazsınız,
Sık dikimin bu hataları olduğu gibi daha bir çok hatalar sayabilirim bunları bir çok kez yazdım tekrar etmeyeyim, Yalnız şu kadarını söyleyeyim gerisini siz düşünerek bulun.

İstediğiniz kitabı açın bakın okuyun tüm litaritürlere bakın hepsinde de şu yazar, "güneş görmeyen ağaç ya da dal meyva gözü oluşturamaz". Ki, bu doğrudur. Peki doğruysa Şimdi ben size soruyorum 4 metreye ekilmiş ağaçın dalları beşinci sene birbirine girmeye başlar 6-7 sene arap saçı gibi olur bu durumda bu dallar nasıl güneş görecek ve meyva gözü oluşturacak?

Lütfen çok rica edeceğim siz ya da bilen biri bunu bana lütfen anlatsın ikna etsin. Bu bahçe hem rüzgar alacak hem güneş alacak hem mantari hastalık oluşturmayacak hem daha çok meyva verecek.

Lütfen buyrun dinliyorum.

Sakın budayarak demeyin mesajı okumadan geçerim, aşırı budamanın etkilerini defalarca yazmıştım. Bu konuda çok eminim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2014, 23:39   #1648
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horanlı.66 Mesajı Göster
BU CEVIZ FIDANLARINDAKI FIYAT ARTIŞINA, FAHIŞ FIYATA FIDAN SATMAYA KIMSE BIŞEY DEMIYECEKMI ACABA, yahu güvendiğimiz bildiğimiz firmayı arıyoruz ilgilenmiyolar, başka firmanın cevizin fiyatına bakıyon o Tv'deki dolandiricilardan farkı yok, yav arkadaş nasıl ceviz severliktir, bu nasıl anlayıştir, nasıl bi ticari anlayıştır, anlıyorum kaliteli, bi sözümüz yok, ancak kazık yemeyede gerek yok yav, Valla çok doluyum bu konuda , sevgili ceviz severler yokmu bildiğiniz güvenilir titiz bi firma cevizci,
Ocak ayında 1.boy açıkkök chandler fidanlarımı 12 liradan temin ettim. Hepsi ismine doğru çıktı ve tuttu.UĞURLU FİDANCILIK Karamürsel.

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 13:32   #1649
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2014
fidan yetiştiriciliği

Merhabalar kırıkkalede 700-800 rakımda 50 dönüm yerim var. burada fidan üretimi yapmak istiyorum. nereden başlamam gerektiği konusunda bilginize ihtiyacım var. *** ederim.

emir gunes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2014, 22:37   #1650
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2014
foruma katılım

yeni üye oldum tüm forumdaşlara iyi geceler diliyorum.

altar74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024