agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-11-2013, 08:01   #1201
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
tarla sürmek ya da sürmemek, işte bütün mesele bu Biliyorsunuz bu konuda çokca tartışma var. Ben tarlamı iki kez sürdürüp yonca ektim, fidanları ektikten sonra etrafını malçlamayı dünüşüyorum. Yonca şu anda seyrek, yayılmazsa oturup tekrar düşüneceğim tabi

Tarlamda dikenli yabani armut ağacı vardı 30 kadar, tarla sürüldükten bir sür sonra baktım yüzlerce yabani armut fışkırmış her yerden.

Acemi çiftçi olarak gözlemim şudur: tarlayı sürmek = yabani otların tohumlarını ekmek

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2013, 08:41   #1202
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
tarla

Tarlamda dikenli yabani armut ağacı vardı 30 kadar, tarla sürüldükten bir sür sonra baktım yüzlerce yabani armut fışkırmış her yerden.

Acemi çiftçi olarak gözlemim şudur: tarlayı sürmek = yabani otların tohumlarını ekmek
gözlemlerinize ilave: Yabani otlar kurumuş ve tohumları olgunlaşmış ise, tarla sürüldüğünde tohumların %99 u ekilmiş olur.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2013, 11:16   #1203
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
gözlemlerinize ilave: Yabani otlar kurumuş ve tohumları olgunlaşmış ise, tarla sürüldüğünde tohumların %99 u ekilmiş olur.
Tarla sürüldüğünde yüzeyde bol miktarda bulunan ot tohumları, toprağın ters yüz edilmesiyle, kolay kolay çimlenip çıkamıyacakları derinliğe iner, yani iyi bir sürümle tohumların çoğunluğu 20-30 santim derinliğe, pulluk altına inmiş olur..
Ama fidanlıklarda bu kadar derin sürüm fidan kökleri için zararlı da olabilir..

Pulluk iyi ayarlanmaz ve pullukla sürüm çok sığ yapılırsa sizin dediğiniz doğrudur..

Bence bu tür yerlerde yabani otlar çimlenip biraz büyüdükten sonra, toprak yüzeyi 10 santim kadar kazayağı veya tiller ile yırtılıp yabani ot kökleri tahrip edildikten bir hafta kadar sonra diskaro ile enine boyuna yabani ot ve kökleri kıyılmalıdır..

Veya..illaki toprak pullukla sürülmek isteniyorsa, yine yabani ot tohumlarının çimlenmesi ve biraz boylanması beklenmeli ve baharda sürüm yapılarak, üstte filizlenmiş yabancı otlar pulluk altına alınarak aynı zamanda yeşil gübreleme yapılması sağlanmalıdır.Bir süre sonra, toprak havalandıktan sonra diskaro yapılmalıdır.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2013, 11:53   #1204
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2013
sürme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Tarla sürüldüğünde yüzeyde bol miktarda bulunan ot tohumları, toprağın ters yüz edilmesiyle, kolay kolay çimlenip çıkamıyacakları derinliğe iner, yani iyi bir sürümle tohumların çoğunluğu 20-30 santim derinliğe, pulluk altına inmiş olur..
Ama fidanlıklarda bu kadar derin sürüm fidan kökleri için zararlı da olabilir..

Pulluk iyi ayarlanmaz ve pullukla sürüm çok sığ yapılırsa sizin dediğiniz doğrudur..

Bence bu tür yerlerde yabani otlar çimlenip biraz büyüdükten sonra, toprak yüzeyi 10 santim kadar kazayağı veya tiller ile yırtılıp yabani ot kökleri tahrip edildikten bir hafta kadar sonra diskaro ile enine boyuna yabani ot ve kökleri kıyılmalıdır..

Veya..illaki toprak pullukla sürülmek isteniyorsa, yine yabani ot tohumlarının çimlenmesi ve biraz boylanması beklenmeli ve baharda sürüm yapılarak, üstte filizlenmiş yabancı otlar pulluk altına alınarak aynı zamanda yeşil gübreleme yapılması sağlanmalıdır.Bir süre sonra, toprak havalandıktan sonra diskaro yapılmalıdır.
Sayın pria,
Tarlayı sürerken fidanlara en fazla 70-80 cm yaklaşacak şekilde süreceğim. Fidanlarım henüz 1 yaşındalar, 30-40 cm derinlikte sürersem bu halde fidanların kök saçaklarına temas riski var mıdır sizce?

Dediğiniz gibi diskaro-tırmık işini otların çıkmasından sonra yaparak ot köklerini kesmeyi amaçlıyorum. O zamana kadar da toprak havalansın, kış yağmurlarını bünyesine alsın, ahır gübresiyle iyice karışsın düşüncesiyle şimdiden pullukla derin sürüm yapayım diyordum.

Fakat tiryaki, ykaya194 arkadaşların ve sizin, sürüm yapmak suretiyle yüzeydeki ot tohumlarını ekmiş olmakla, gelecekte ot popülasyonunun artmasına neden olmak konusundaki söylemleriniz beni tereddüte düşürdü.

Zor bir karar durumu... Tam olarak ne yapmalı?
Tarla zaten son 10 yıldır hiç sürülmedi, bundan sonra da sürmesek ne olur?

faruk demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2013, 12:07   #1205
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruk demirel Mesajı Göster
Sayın pria,
Tarlayı sürerken fidanlara en fazla 70-80 cm yaklaşacak şekilde süreceğim. Fidanlarım henüz 1 yaşındalar, 30-40 cm derinlikte sürersem bu halde fidanların kök saçaklarına temas riski var mıdır sizce?
Faruk Bey,

Fidanlık tesis edilmeden, yani fidan dikimi yapılmadan tarlayı toprak kuru iken 80-90 santim derinlikte tekli patlatma ile enine boyuna karıştırıp havalandırdıysanız, 30-40 santim derinlikte sürmenize gerek yoktur..Zaten 3'lü pullukla 40 santim sürdüremezsiniz..
Ayrıca böylesine derin sürümler, araziniz eğimli ise erozyon açısından sakıncalı olabilir..

Yine de, 40 santim derinlikte sürdürmek istiyorsanız fidanlara 1 metre kadar yaklaşmamak şartıyla köklere zarar vermeyecektir..Traktörcü usta olmalı..Pulluk arka iki teker arasında değil, sağ tekerleğin izinden gidecek şekilde, onun çiğnediği yerden geçecek şekilde sürüm yapmalıdır..

Fidanlıklarda pulluk mahzurlu bence..Pulluk tabanı oluşturur..Ayrıca son sıralarda pulluk derin kanallar oluşturur..
Pulluk yerine 5'li, 7'li patlatma ile enine boyuna karıştırmak daha iyi olur..Patlatma, pulluk gibi taban yapmaz aksine tabanı yırtarak suyun işlemesini sağlar..

faruk demirel beğendi.
Eski 28-11-2013, 13:01   #1206
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2013
tarla sürme, pulluk vs. patlatma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Faruk Bey,

Fidanlık tesis edilmeden, yani fidan dikimi yapılmadan tarlayı toprak kuru iken 80-90 santim derinlikte tekli patlatma ile enine boyuna karıştırıp havalandırdıysanız, 30-40 santim derinlikte sürmenize gerek yoktur..Zaten 3'lü pullukla 40 santim sürdüremezsiniz..
Ayrıca böylesine derin sürümler, araziniz eğimli ise erozyon açısından sakıncalı olabilir..

Yine de, 40 santim derinlikte sürdürmek istiyorsanız fidanlara 1 metre kadar yaklaşmamak şartıyla köklere zarar vermeyecektir..Traktörcü usta olmalı..Pulluk arka iki teker arasında değil, sağ tekerleğin izinden gidecek şekilde, onun çiğnediği yerden geçecek şekilde sürüm yapmalıdır..

Fidanlıklarda pulluk mahzurlu bence..Pulluk tabanı oluşturur..Ayrıca son sıralarda pulluk derin kanallar oluşturur..
Pulluk yerine 5'li, 7'li patlatma ile enine boyuna karıştırmak daha iyi olur..Patlatma, pulluk gibi taban yapmaz aksine tabanı yırtarak suyun işlemesini sağlar..
Teşekkürler sayın pria,
Söyledikleriniz gayet mantıklı. Sayenizde pulluktan vazgeçtim, sürme işini de bahara bıraktım. Otlar biraz filizlendiklerinde patlatma makinasıyla onları 30 cm dibe gömerek mücadele edeceğim.

pria beğendi.
faruk demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2013, 13:31   #1207
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Baharda patlatma yaptırdıktan sonra, otların kökleri oynadığı için 5-10 gün içinde yaprakları da solmağa başlıyacaktır..Yağmurun yağmadığı günler sonrasında bir güzel de diskaro yaptırırsınız, fidanlığınız tertemiz olur..
Gerçi tarlanın otu bitmez ama fidanları boğacak kadar ot kalmaz bu işlemler sonucunda..
5'li 7'li patlatma yapmak zordur..Hiç olmazsa 90 beygirlik bir traktöre yaptırun bunu..Ufak traktörler bu patlatmaları derine batırıp çekemez..
Yaptırırken de mutlaka traktörün yanında olun..güvenmeyin..

faruk demirel beğendi.
Eski 28-11-2013, 15:00   #1208
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Okuduğum bir kitapta 80-90 santim derinlikte tekli patlamayı her sene aynı yerden yapmanın toprağın organik madde miktarını geliştirdiğini iddia ediliyordu.

Eski 28-11-2013, 16:00   #1209
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Okuduğum bir kitapta 80-90 santim derinlikte tekli patlamayı her sene aynı yerden yapmanın toprağın organik madde miktarını geliştirdiğini iddia ediliyordu.
Bu doğrudur..Sebebi de şudur:

Toprağın altını ve üstünü 80-90 santim patlatan tekli patlatma asla toprak ıslakken değil, yazın kuru iken yapılır..ve bu esnada toprak tezek tezek yerinden oynar; en üstteki organik maddelerce zengin olan toprak ve ot yaprak çürüntüleri, tekli patlatmanın açtığı yarıktan aşağılara doğru akarak toprağın organik maddece en zayıf olan dip kısımlarını zenginleştirir..ayrıca dip toprağı oksijen yönünden de zenginleşir..üst katmanlardaki faydalı organizmalar da aşağılara ulaşır..

Tekli patlatma işini beygir gücü düşük traktörler yapamaz..

Ayrıca, eğer kendi malınız ve traktörünüzle yapamıyorsanız, bir başka çiftçiye yaptıracaksınız, tekli patlatmanın ucunda bir zincire bağlı demir topuz olup olmadığına mutlaka bakın..Demir topuzdur dipteki toprağı patlatan..

Yine tekrar edeyim; tekli patlatmayı başkasına parayla yaptırırken mutlaka hep yanında bulunun..Çünkü, tekli patlatma traktörü çok zorlar ve çok mazot harcatır..''Tamam abi, merak etme sen, halederiz'' diyene pek kanmayın..Siz arkanızı döndüğünüzde bile iş bir an bitsin diye hidrolikle azıcık kaldırıverir patlatmayı..Gözünüzle yapılan işi görün..içiniz rahat etsin ve ödediğiniz para hakedilsin..

Mutant, Çamtepe, bozy ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen pria : 11-05-2014 saat 12:04
Eski 29-11-2013, 08:30   #1210
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tonbul19 Mesajı Göster
15 da alana ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum
toprak tahlilimi aldım aşağıdadır.
en yüksek sıcaklık 42,6 en düşük ise 27 dereceyi görmüş.
ayrıca en geç ve en erken don tarihleri ise 20 nisan - 15 ekim
arazimin kotu 810 m
hangi çeşiti önerirsiniz ve sırta dikim nasıl olmaktadır.
% işba = 66,22 Hafif tınlı
pH = 7,89 Hafif Alkali
% Toplam Tuz = 0,03 Tuzsuz
Kireç = 12,46 Orta Kireçli
Organik Madde = 2,4 Orta
Fosfor = 2,75 Çok az
Potasyum = 68,84 Yeterli
hayırlısı olur inşallah tahlili tekrar yaptırınız bence

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 08:40   #1211
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

"beni telden ararsanız size yardımcı olurum" demeyi unutmuşsunuz

Eski 02-12-2013, 22:13   #1212
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Peki o ziraatçıya sorsaydınız ya, kök olmadan (kök gelişmeden) ağaç nasıl olacak.

Ağaçın nasıl bir kök oluşturacağına kimse karar veremez ağaç kendi yaşamını devam ettirebilmesi için en büyük gereksinimi nem su dur, kökte nemi suyu bulabildi yöne göre hareket eder, nemlilik derinlerdeyse toprakda kil kist geçirmeyen bir tabaka yoksa geçirgense derinlere iner yaşamını sürdürmeye güçlü olmaya çalışır. Siz buna özürlü muamelesi yaparsanız her şeyini temin ederseniz besin dedi besin, su dedi su derseniz, zaten aylaz olup kökler derinlere gitmeyecektir ve bunu hep bekleyecektir, vermediğinizde de ağaç gelişimi duracak sitrese girecektir.

Fidanı hazırlarken tüm şartları düşünerek hazırlamak gerekir, susuzsa susuzluğa don riski varsa dona karşı tedbirleri alırsak fidanda kendini buna göre hazırlar, doğaya bakınız doğa bir dengedir bizim yaptığımız takviyelerle dengelemek sağlığını korumak daha iyi besin almasını kolaylaştırmak ve daha iyi verim almak.

Sayın ermana,

Önerilerimiz hep kepçeyle derin kazılmasından yanadır ve doğrudur, toprağın gevşetişmesi kökün daha iyi çalışması anlamına da geliyor ki doğrudur, fakat biz bunu yazın yapılmasını öneriyoruz,
Yani, çukurlar açılıp bir iki ay dursun güneş alsın daha sonra doldurulup bir iki ayda öyle durup bir yağmur görmesi toprağın oturuşması olup ve bu aylarda ekilmesinin doğru olduğunu hep söylüyoruz ve doğru olanda budur.

Şimdi böyle söyleniyor diye Bu söylemi bu ayda yaparsanız yanlış yaparsınız, şimdi kepçeyle kazılamaz diye bir şey yok kazılabilir fakat derin kazdığınız çukurun toprağı oturuşmadığından dolayı kış sularını tutabilir ve fidanlarınız bozulabilir kurumalar görülebilir, o nedenle bu mevsimde derin kazdırıp ekmeni önermem.

Bir arkadaşıma bahçe kurma işini dün bitirdik, ona önerimde aynı üstte yazdığım gibiydi fakat oda tüm yaz boyunca bu işlemleri yapamayınca hem kazı işini hem ekimi birlikte yaptık,
Çukurları yine kepceyle kazdırdık ama derin değil hemen bir kepçe 50-60 cm kadar aldırıp bıraktırdık taban gübresi hayvan gübresini verip fidanları ektik.

Kepçe çukurları kazarken

Eklenti 454290
Degerli ceviz dostları siz sadece duyduğunuzu tv kanalından gördüğünüzü bir hocanın kazık kok kesiliyor tekrar kazık kok yapmaz söylemlerini alıp buradan bilgi olsun diye paylaşıyorsunuz.Kusura bakmayın bu olayı anlamak için iki yıl onceki diktıgınız ağacı çıkartıp sıze zahmet olacak ama kazık kok yapıp yapmadıgını görmelisiniz,her duydugunzu burdan söylemeyin kepçeyle çukur kazılsın o fidan oyle bir kok yapıyorki kazık kok yapmaz diyenin suratına kamçı gibi çarpar ve o kok size derki sız körmüsünüz ben böyle kazık kok ve yan kok yapıyorum hayata tutunmak için bana gereken kökleri
yapıyorum.Aksini söyleyene görsel olarak cevap verebilirim .

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 22:27   #1213
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun. Arazinin eğimi güzel,ceviz için uygun görünüyor. Rakıma baktığımda,yabancı çeşitler içinde Fernoru seçmeniz doğru bir karar olmuş. Chandler dikseydiniz çok büyük risk olurdu. Böylece riski büyük ölçüde azaltmışsınız. Yine de,sonbahar erken donları için tedbiri elden bırakmayın.

Çukurları derin açtırmakla iyi yapmışsınız. Ancak toprak tahlilini keşke yaptırsaydınız.

Yine de,zararın neresinden dönerseniz kardır hesabı,toprak tahlili yaptırın bence. Ona göre de gübreleme yaparsınız. Toprağın neye ihtiyacı olduğunu bilmeden nasıl gübreleme yapacaksınız?

Diğer bir konu da,fidanları salma sularken,gövdelerinden uzak sulayın. Ayrıca,aşırı sıcaklarda ve bir defa da bol su dökerek boğmayın. Fidanların köklerini haşlarsınız,aman dikkat. Az ve sık sulamak daha faydalı. Umarım en kısa zamanda damlama sulamaya geçersiniz.

Etrafta hiç ağaç görünmüyor,tepeler çok kurak. Bunun sebebini araştırdınız mı? Bölgeniz,yağmur almayan bir yer ise,sulama kaynağınızı idareli kullanmanızda yarar var.

Başarılar dilerim.
Degerli dostum Edirne tarafında fernor bahçeleri kaç yaşında en yaşlı fernor ağacından ortalama kaç kğ meyve alıyorsunuz? BİR FERNOR MEYVESİ KAÇ GR ? BİR KĞ KABKLU FERNOR MEYVESİNDEN KAÇ GR İÇ ALIYORSUNUZ?YAN DAL VERİMİ NEDİR ? TOZLAYICI OLARAK HANGİ ÇEŞİTLER KULLANILDI?FERNOR ÇEŞİDİNE HANGİ ÇEŞİT TOZLAYICI KULLANDINIZ ?FERNORUN ÇİÇEKLENMESİ İLE TOZLATICI ÇEŞİDİN SIZİN BOLGENİZDE UYANMA TOZLANMA TARİHLERİ NEDİR?YAPRAK DOKÜM TARİHLERİ NEDİR ben bu konuda yeterli bilgim olmadığından bilgilendirirseniz menmun olurum.SAYGILARIMLA

Eski 02-12-2013, 22:55   #1214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostum Edirne tarafında fernor bahçeleri kaç yaşında en yaşlı fernor ağacından ortalama kaç kğ meyve alıyorsunuz? BİR FERNOR MEYVESİ KAÇ GR ? BİR KĞ KABKLU FERNOR MEYVESİNDEN KAÇ GR İÇ ALIYORSUNUZ?YAN DAL VERİMİ NEDİR ? TOZLAYICI OLARAK HANGİ ÇEŞİTLER KULLANILDI?FERNOR ÇEŞİDİNE HANGİ ÇEŞİT TOZLAYICI KULLANDINIZ ?FERNORUN ÇİÇEKLENMESİ İLE TOZLATICI ÇEŞİDİN SIZİN BOLGENİZDE UYANMA TOZLANMA TARİHLERİ NEDİR?YAPRAK DOKÜM TARİHLERİ NEDİR ben bu konuda yeterli bilgim olmadığından bilgilendirirseniz menmun olurum.SAYGILARIMLA
Sayın arif göçmen,bizim Fernor bahçemiz 2011 Aralık ayında kuruldu. Fidanlar 2. yazını bitirip kışa girdiler. Edirne'de daha önce kurulmuş bir Fernor bahçesi olduğunu duymadım. Edirne ve kuzey ilçelerinde,Chandler çeşidinin erken sonbahar donlarından büyük zarar gördüğünü düşünürsek,Fernor'a olan ilgi kaçınılmaz olacaktır. Biz de,örnek bahçe olarak varlığımızı sürdürmekten mutluluk duyarız.

Henüz verime yatmış bir bahçe olmadığı için ağaç başı kg bilgisi veremiyorum. Sadece,Fernor'un bir kaç meyvesini görebildik,tadına bakabildik. Bana göre oldukça lezzetli idi. Kabuğu ince ve içi beyazdı. Tartmadığım için kaç gram olduğunu bilmiyorum ancak dış kabuğu Chandler'a göre daha pürüzlü ve şekilsiz. Diğer taraftan,iç olarak Chandler kadar güzel.

Tozlayıcı olarak 5% Fernette ve 2% Balkal kullanıldı. Henüz tek tük erkek çiçek yapıyorlar,bu yüzden tozlama zamanları tam belli değil.

Yaprak dökümünde ise,Fernor bugün itibari ile 60 % yaprak döktü,Chandler 10% döktü diyebilirim.

Fernor,Chandler'dan 10 gün geç uyanıp,10 gün de erken yaprak döküyor. Yani en az 20 gün avantajlı.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 22:56   #1215
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Degerli ceviz dostları siz sadece duyduğunuzu tv kanalından gördüğünüzü bir hocanın kazık kok kesiliyor tekrar kazık kok yapmaz söylemlerini alıp buradan bilgi olsun diye paylaşıyorsunuz.Kusura bakmayın bu olayı anlamak için iki yıl onceki diktıgınız ağacı çıkartıp sıze zahmet olacak ama kazık kok yapıp yapmadıgını görmelisiniz,her duydugunzu burdan söylemeyin kepçeyle çukur kazılsın o fidan oyle bir kok yapıyorki kazık kok yapmaz diyenin suratına kamçı gibi çarpar ve o kok size derki sız körmüsünüz ben böyle kazık kok ve yan kok yapıyorum hayata tutunmak için bana gereken kökleri
Sayın Arif GÖÇMEN, biraz kızmışsınız belli ama bence tartışılan konu fidan olarak dikilen'in tohum olarak yerine dikilen kadar kuvvetli ve aynı derinliğe gidebilen bir kazık kök sistemine sahip olup olmadığı. Tohumdan dikilen ceviz fidanının ilk yıl sulanmadan bile nerdeyse yazı geçirmesi, diğer yıllar da da susuzluğa daha dayanıklı olması fidan olarak dikilenin tohumdan yerine dikilen kadar derine kök salamadığının göstergesi değilmidir. Fidan olarak dikilip yazı susuz atlatabilen bir fidan ben bizim bölgede görmedim. Değil yaz boyu yazın sıcak günlerinde sulamayı 1 hafta geçirince kuruyup geçen fidanları çok gördüm. Ama tohumdan dikilen o sıcak günlerde bile kurumadı. Selamlar

yalıçapkını ve pria beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 23:27   #1216
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Sayın arif göçmen, bu konuda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum, bir çok kereler fidan kendi kazık kökünü yapar diye yazmışımdır, mesajım yanlışmı algılandı açaba.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 04:33   #1217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2013
Herkese Merhaba,
Öncelikle forumda değerli bilgilerini paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu forumu keşfettiğim günden buyana sürekli okuyorum. Müdavimi oldum diyebilirim.
Uzun zamandır kafamda olan bir projeyi hayata geçirmeye karar verdim. 70 dönüm arazim var. Yıllardır sadece arpa-buğday ekiliyordu. Başlangıç olarak 5 dönüme önümüzdeki baharda ceviz dikeceğim. Tabi bunun için ilk önce Tarım il müdürlüğünün düzenlediği kursa katıldım. Orada edindiğim bilgiler ışığında, ilk önce toprak analizi yaptıracağım. Sonra tarlayı sürüp çukurları kıştan önce açacağım. Baharda da Allah nasip ederse tüplü Fernor ve %10 Fernette fidanlarımı dikeceğim. 5 dönüm yapmamdaki amaç deneyimsiz olmam. Eğer yapabilirsem zamanla bu diktiğim fidanlar kendini amorti ettikçe kademeli olarak işi büyütmek istiyorum. Benim soruma gelince; Şu anda fidan alma aşamasındayım. Bursa'da Tarım il müdürlüğündeki hocamın tavsiye ettiği bir fidancıdan fidanlarımı alacağım ama, tüplü olarak alacağım fidanlarda dikkat etmem gereken bir husus var mı? Örnek olarak dilcikli aşı veya göz aşısı olması gibi. Veya fidanların küçük veya büyük olması gibi. 1. kalite, 2. kalite vs. Önerileriniz nelerdir?
Not: Bu benim forumdaki ilk yazım. Bu nedenle sürç-i lisan ettiysem affola.
Saygılarımla.

ladikli ve OLİSTAR beğendi.
mstkrdnz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 07:44   #1218
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Sayın Arif GÖÇMEN, biraz kızmışsınız belli ama bence tartışılan konu fidan olarak dikilen'in tohum olarak yerine dikilen kadar kuvvetli ve aynı derinliğe gidebilen bir kazık kök sistemine sahip olup olmadığı. Tohumdan dikilen ceviz fidanının ilk yıl sulanmadan bile nerdeyse yazı geçirmesi, diğer yıllar da da susuzluğa daha dayanıklı olması fidan olarak dikilenin tohumdan yerine dikilen kadar derine kök salamadığının göstergesi değilmidir. Fidan olarak dikilip yazı susuz atlatabilen bir fidan ben bizim bölgede görmedim. Değil yaz boyu yazın sıcak günlerinde sulamayı 1 hafta geçirince kuruyup geçen fidanları çok gördüm. Ama tohumdan dikilen o sıcak günlerde bile kurumadı. Selamlar
Değerli dostum herhangi bir fidan dikildiği zaman en az iki yıl haftada bir defa sulanmalı sulanmaz ise sadece ceviz fidanı degil bütun fidanlar sulanmak zorundadır.Bu süre boyunca sulanırsa fidan çok saglıklı kazık kok yapar.Bunu ğomlemleyerek ögrenebilirsiniz ben gözlemleyerek ogrendim.Diğer taraftan tohumdan dikilen bitün bitkiler daha güçlü kok yapar bu fikri savunan rahmetli lokman avşar hocamdı ben onunla tohumdan dikilen 6 aylık bir fidan soktuk kazık kok 1.60 cm idi bunu inkar eden yok sadece fidanın kazık kok yapıp yapmadıgı ,düzenli sulanan fidanda çok güzel kok yapıyor.SAYGILARIMLA

ncp1963, ladikli ve hdoğan beğendi.
Eski 03-12-2013, 08:00   #1219
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Sayın arif göçmen,bizim Fernor bahçemiz 2011 Aralık ayında kuruldu. Fidanlar 2. yazını bitirip kışa girdiler. Edirne'de daha önce kurulmuş bir Fernor bahçesi olduğunu duymadım. Edirne ve kuzey ilçelerinde,Chandler çeşidinin erken sonbahar donlarından büyük zarar gördüğünü düşünürsek,Fernor'a olan ilgi kaçınılmaz olacaktır. Biz de,örnek bahçe olarak varlığımızı sürdürmekten mutluluk duyarız.

Henüz verime yatmış bir bahçe olmadığı için ağaç başı kg bilgisi veremiyorum. Sadece,Fernor'un bir kaç meyvesini görebildik,tadına bakabildik. Bana göre oldukça lezzetli idi. Kabuğu ince ve içi beyazdı. Tartmadığım için kaç gram olduğunu bilmiyorum ancak dış kabuğu Chandler'a göre daha pürüzlü ve şekilsiz. Diğer taraftan,iç olarak Chandler kadar güzel.

Tozlayıcı olarak 5% Fernette ve 2% Balkal kullanıldı. Henüz tek tük erkek çiçek yapıyorlar,bu yüzden tozlama zamanları tam belli değil.

Yaprak dökümünde ise,Fernor bugün itibari ile 60 % yaprak döktü,Chandler 10% döktü diyebilirim.

Fernor,Chandler'dan 10 gün geç uyanıp,10 gün de erken yaprak döküyor. Yani en az 20 gün avantajlı.
dGERLİ DOSTUM anladıgım kadarı ile 03.12.2013 tarihi itibari ila yazıyorsunuz benim bulundugun kaman da ve iç anadoluda bundan 40 gun once bir don oldu oldu butun cevizler etkilendi bu don yanı sonbahar erken donları sızın oradada yaşansa idi inşallah yaşanmaz en buyuk zararı sizin fernorlar gorurdu çunku bizim burada en buyuk zararı fernor gordu ,size tavsiyem çiçeklenme zamanını takip edin ağaçlarınız çiçek dokumu yapıyormu,fernor çeşidi ne kaman 1 ,nede çhantler kadar verimli iç verimi yuzde 45 bu bilglileri de unutmayın saygılarımla,

Eski 03-12-2013, 08:05   #1220
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mstkrdnz Mesajı Göster
Herkese Merhaba,
Öncelikle forumda değerli bilgilerini paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu forumu keşfettiğim günden buyana sürekli okuyorum. Müdavimi oldum diyebilirim.
Uzun zamandır kafamda olan bir projeyi hayata geçirmeye karar verdim. 70 dönüm arazim var. Yıllardır sadece arpa-buğday ekiliyordu. Başlangıç olarak 5 dönüme önümüzdeki baharda ceviz dikeceğim. Tabi bunun için ilk önce Tarım il müdürlüğünün düzenlediği kursa katıldım. Orada edindiğim bilgiler ışığında, ilk önce toprak analizi yaptıracağım. Sonra tarlayı sürüp çukurları kıştan önce açacağım. Baharda da Allah nasip ederse tüplü Fernor ve %10 Fernette fidanlarımı dikeceğim. 5 dönüm yapmamdaki amaç deneyimsiz olmam. Eğer yapabilirsem zamanla bu diktiğim fidanlar kendini amorti ettikçe kademeli olarak işi büyütmek istiyorum. Benim soruma gelince; Şu anda fidan alma aşamasındayım. Bursa'da Tarım il müdürlüğündeki hocamın tavsiye ettiği bir fidancıdan fidanlarımı alacağım ama, tüplü olarak alacağım fidanlarda dikkat etmem gereken bir husus var mı? Örnek olarak dilcikli aşı veya göz aşısı olması gibi. Veya fidanların küçük veya büyük olması gibi. 1. kalite, 2. kalite vs. Önerileriniz nelerdir?
Saygılarımla.
Degerli yeni ceviz hastası egerki sizin dikeceğiniz yer bursa ekolojisi ise neden çhantler onermediler.Çhantler verimi ile kendini ispatlamış bir çeşit,

Eski 03-12-2013, 08:17   #1221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mstkrdnz Mesajı Göster
Herkese Merhaba,
Saygılarımla.

merhaba

kursa katılarak en doğru olanı yapmışınız en azından toprak analizinin olmazsa olmaz olduğunu kavramışınız. bu sizi ilerde çok rahatlatacak.
fidan seçimi konusunda arif hocam haklı, bursa gibi bir ekolojide neden chandler değilde fernor ???

işte bizim okumuşların en büyük sorunu bu kulaktan dolma bilgilerle yıllardır çiftçi üzerinde denemeler yaparlar yanıldıklarındada pişkince kendilerini hiç sorumlu hissetmezler. deneme parselleri varda denememi yapmışta fernoru öneriyor?

size tavsiyem mutlaka çevrede bulunan ( bursada bolca var) bahçeleri gezin sahipleri ile görüşün çeşide o şekilde karar verin..

eğer zaman sıkıntısı yaşamazsanız yetiştirebilme imkanınız varsa açık kök fidan alıp bu kış bu işi bitirin. eğer yetiştiremem sıkıntı olur derseniz deneme amaçlı iki üç açık köklü fidan dikin baharda tüplü dikecekelrinizle yıl sonu kıyaslayın. fidan baharda yerinde uyandığı yaz boyunca olması gerektiği gibi gelişim gösteriyor. mayıs sonunda dikeceğiniz tüplü fidan yeterli gelişimi bir sonraki bahardan sonra yaparak size bir yıl kaybettirir.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 10:15   #1222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2013
Merhaba..benimde yozgat'ta 30 donum arazim var.rakim 1100 civari.topragin durumu ceviz yetistirmek icin uygunsa,burada hangi cevizi yetistirsem daha verimli olur? cevap vereceginizi umuyor,simdiden tesekkur ediyorum

umur777 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 11:16   #1223
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

bu konu yardımcı olabilir size
Bölgeler için uygun ceviz türleri

Eski 03-12-2013, 12:35   #1224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2008
Sayın Arif GÖÇMEN fernor hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınızı söylemişsiniz daha sonraki yazdığınız mesajda da ne kaman 1 nede chandler kadar verimli iç verimi yüzde 45 yazmışsınız. Ülkemizde fernor cevizin bildiğim kadarıyla 3-4 yıllık geçmişi var. Siz bu fernor'un iç verimini neye göre hesapladınız?

truva17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 12:44   #1225
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Değerli dostum herhangi bir fidan dikildiği zaman en az iki yıl haftada bir defa sulanmalı sulanmaz ise sadece ceviz fidanı degil bütun fidanlar sulanmak zorundadır.Bu süre boyunca sulanırsa fidan çok saglıklı kazık kok yapar.Bunu ğomlemleyerek ögrenebilirsiniz ben gözlemleyerek ogrendim.Diğer taraftan tohumdan dikilen bitün bitkiler daha güçlü kok yapar bu fikri savunan rahmetli lokman avşar hocamdı ben onunla tohumdan dikilen 6 aylık bir fidan soktuk kazık kok 1.60 cm idi bunu inkar eden yok sadece fidanın kazık kok yapıp yapmadıgı ,düzenli sulanan fidanda çok güzel kok yapıyor.SAYGILARIMLA
Sayın Arif GÖÇMEN, sulanmasa bile, demiştim, sulamaya gerek yok dememiştim bunu tartışmak bile anlamsız. Daha önce salma sulama ile ağaçları suluyordum son beş yıldır damlama sulama ile haftada bir suluyorum. Kenarda köşede kendiliğinden tohumdan bitmiş ve sulanmayan ceviz fidanları ile aynı yaşta benim suladıklarım arasında dağlar kadar fark var. Ben sadece tohumdan dikilenin susuzluğa diğerine göre çok daha fazla dayanıklı olduğunu belirtmek istemiştim. Selamlar.

ladikli beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 13:54   #1226
Ağaç Dostu

Alıntı:
dGERLİ DOSTUM anladıgım kadarı ile 03.12.2013 tarihi itibari ila yazıyorsunuz benim bulundugun kaman da ve iç anadoluda bundan 40 gun once bir don oldu oldu butun cevizler etkilendi bu don yanı sonbahar erken donları sızın oradada yaşansa idi inşallah yaşanmaz en buyuk zararı sizin fernorlar gorurdu çunku bizim burada en buyuk zararı fernor gordu ,size tavsiyem çiçeklenme zamanını takip edin ağaçlarınız çiçek dokumu yapıyormu,fernor çeşidi ne kaman 1 ,nede çhantler kadar verimli iç verimi yuzde 45 bu bilglileri de unutmayın saygılarımla,
Evet,40 gün önce yaşanan erken don etkisini burada da hissettik ancak çok hafif olduğu için bir zararı olmadı. Eğer uzun süren bir soğuk olsaydı,Chandler dayanamazdı ama Fernor'un filizleri daha erken odunlaşmaya başladığı için,muhtemelen göreceği zarar daha düşük olurdu.Sizin bölgenizde Chandlerın değilde fernorun en fazla zarara uğramasına şaşırdım açıkçası.

Fernor çeşidi Chandler'a göre biraz daha verimsiz evet. Chandler 10 meyve verirse,Fernor 8 verir. Bunu,Fransadaki fernor bahçelerini gezenler de söylüyor. Yine de,karasal iklimdeki riski azaltmak adına,biraz daha az meyve almış olmayı bir çok insan tercih edecektir diye düşünüyorum.

Fernor çeşidini çiçeklendiği dönemde yakından inceledim. Aynı Chandler çeşidi gibi,baharda patlayan gözlerin hepsinin ucunda meyve tuttu. Daha sonra fidanlar gelişsin diye tamamını koparıp attık. Gördüğüm kadarıyla,Chandler'dan aşağı kalır bir tarafı yoktu. Sonuçta,Fernor'da uç değil,yan dallarda meyve veren en iyi Fransız çeşidi olarak biliniyor.

Fernor'un bir diğer olumlu tarafı ise,güçlü ve sağlıklı gelişmesi,iştahlı bir yapıya sahip olması ve mantari hastalıklara dayanım bakımından yapılan araştırmalarda,yan dal verimli olan çeşitler içinde 1. sırayı almış olmasıdır.

Diğer taraftan,hayatta hiç bir canlı mükemmel olmadığı için,mükemmel ceviz çeşidi de yoktur. Her çeşidin kendine göre artıları ve eksileri var. Henüz fernor hakkında çok fazla yorum yapacak tecrübede değilim. Zamanla verim konusu da netleşicektir. Söyleyebileceklerim bundan ibaret.

Bahar dönemi geldiğinde,Fernor çeşidinin 3. yazına uyanışını,meyve gözlerinin sıklığını,üzerinde oluşan cevizleri ve ağaçların genel görünümünü fotoğraflamaya ve paylaşmaya devam edicem.

Eski 03-12-2013, 14:10   #1227
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umur777 Mesajı Göster
Merhaba..benimde yozgat'ta 30 donum arazim var.rakim 1100 civari.topragin durumu ceviz yetistirmek icin uygunsa,burada hangi cevizi yetistirsem daha verimli olur? cevap vereceginizi umuyor,simdiden tesekkur ediyorum
önce toprak tahlilini yaptırırsanız size yardımcı olmak isterim

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 14:33   #1228
Ağaç Dostu

Fernor çeşidi hakkında.

Walnut Fruit Trees | Fernor | The Walnut Tree Co.

Eski 03-12-2013, 14:49   #1229
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Evet,40 gün önce yaşanan erken don etkisini burada da hissettik ancak çok hafif olduğu için bir zararı olmadı. Eğer uzun süren bir soğuk olsaydı,Chandler dayanamazdı ama Fernor'un filizleri daha erken odunlaşmaya başladığı için,muhtemelen göreceği zarar daha düşük olurdu.Sizin bölgenizde Chandlerın değilde fernorun en fazla zarara uğramasına şaşırdım açıkçası.

Fernor çeşidi Chandler'a göre biraz daha verimsiz evet. Chandler 10 meyve verirse,Fernor 8 verir. Bunu,Fransadaki fernor bahçelerini gezenler de söylüyor. Yine de,karasal iklimdeki riski azaltmak adına,biraz daha az meyve almış olmayı bir çok insan tercih edecektir diye düşünüyorum.

Fernor çeşidini çiçeklendiği dönemde yakından inceledim. Aynı Chandler çeşidi gibi,baharda patlayan gözlerin hepsinin ucunda meyve tuttu. Daha sonra fidanlar gelişsin diye tamamını koparıp attık. Gördüğüm kadarıyla,Chandler'dan aşağı kalır bir tarafı yoktu. Sonuçta,Fernor'da uç değil,yan dallarda meyve veren en iyi Fransız çeşidi olarak biliniyor.

Fernor'un bir diğer olumlu tarafı ise,güçlü ve sağlıklı gelişmesi,iştahlı bir yapıya sahip olması ve mantari hastalıklara dayanım bakımından yapılan araştırmalarda,yan dal verimli olan çeşitler içinde 1. sırayı almış olmasıdır.

Diğer taraftan,hayatta hiç bir canlı mükemmel olmadığı için,mükemmel ceviz çeşidi de yoktur. Her çeşidin kendine göre artıları ve eksileri var. Henüz fernor hakkında çok fazla yorum yapacak tecrübede değilim. Zamanla verim konusu da netleşicektir. Söyleyebileceklerim bundan ibaret.

Bahar dönemi geldiğinde,Fernor çeşidinin 3. yazına uyanışını,meyve gözlerinin sıklığını,üzerinde oluşan cevizleri ve ağaçların genel görünümünü fotoğraflamaya ve paylaşmaya devam edicem.
Degerli dostum bu fernor ve diger çeşitleri incelemek için bu yıl fransa ve amerıkaya gidecegim en kesin bilgileri oradan alacagım nasip olursa saygılarımla

Eski 03-12-2013, 18:27   #1230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2013
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Fidanları dikeceğim yer konusunu atlamışım. Ben Bursa'da yaşıyorum fakat arazim Kütahya Domaniç İlçesinde. Orada rakım yüksek ve ilkbahar geç donlar nisan ayı sonlarına kadar devam ediyor. Bu nedenle Fernor tercih ettim. Tüplü fidan tercihim de bu sebepten. Fidanları alırken de nelere dikkat edeceğimi bilmiyorum. tavsiyelerinizi bekliyorum.

mstkrdnz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024