agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2013, 19:07   #1231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mstkrdnz Mesajı Göster
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Fidanları dikeceğim yer konusunu atlamışım. Ben Bursa'da yaşıyorum fakat arazim Kütahya Domaniç İlçesinde. Orada rakım yüksek ve ilkbahar geç donlar nisan ayı sonlarına kadar devam ediyor. Bu nedenle Fernor tercih ettim. Tüplü fidan tercihim de bu sebepten. Fidanları alırken de nelere dikkat edeceğimi bilmiyorum. tavsiyelerinizi bekliyorum.
şimdi fernoru öneren arkadaşa bir özür borcumuz oldu...

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 23:21   #1232
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Bu güzide topluluğun sayın üyeleri;
Kış geldi kapıya dayandı..! Gencecik fidanlarımızın dondan korunması meselesi son derece güncel, son derece önemli ve son derece ivedi bir konudur, malum...

Benim chandler fidanlarım 1 yılı doldurmak üzereler.. Diktiğimde plastik boya ile dondan koruma yönteminden habersizdim, yoksa ki hemen diktiğimde boyardım. Aylar sonra Prof. Yaşar AKÇA hocanın sitesinde bu bilgiyi öğrendiğimde zaten bahar gelmişti.

Önümüzdeki hafta ben de su bazlı plastik boyayı 1:1 oranında sulandırarak fidancıklarımı boyamaya niyetliyim. Uygulama konusunda bazı detay sorular aklıma takıldı;

- Bazı yazılarda "silikonlu" plastik boya denmektedir. Silikonlu olması şart mıdır? Neden?
- Sadece ana gövde mi boyanacaktır, yoksa yeni sürgün dalcıklar da boyanır mı?
- Aşı yerleri de boyama alanına dahil midir?
- Önümüzdeki baharda çıkacak olan tomurcuk ve yapraklar açısından, boyama sırasında dikkat edilecek hususlar var mıdır?
- Henüz dökülmemiş yapraklar boyama sırasında koparılmalı mıdır?

Bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi vermelerini istirham ediyorum.

Tüm ağaç dostlarına teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

faruk demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 13:39   #1233
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruk demirel Mesajı Göster
Bu güzide topluluğun sayın üyeleri;
Kış geldi kapıya dayandı..! Gencecik fidanlarımızın dondan korunması meselesi son derece güncel, son derece önemli ve son derece ivedi bir konudur, malum...

Benim chandler fidanlarım 1 yılı doldurmak üzereler.. Diktiğimde plastik boya ile dondan koruma yönteminden habersizdim, yoksa ki hemen diktiğimde boyardım. Aylar sonra Prof. Yaşar AKÇA hocanın sitesinde bu bilgiyi öğrendiğimde zaten bahar gelmişti.

Önümüzdeki hafta ben de su bazlı plastik boyayı 1:1 oranında sulandırarak fidancıklarımı boyamaya niyetliyim. Uygulama konusunda bazı detay sorular aklıma takıldı;

- Bazı yazılarda "silikonlu" plastik boya denmektedir. Silikonlu olması şart mıdır? Neden?
- Sadece ana gövde mi boyanacaktır, yoksa yeni sürgün dalcıklar da boyanır mı?
- Aşı yerleri de boyama alanına dahil midir?
- Önümüzdeki baharda çıkacak olan tomurcuk ve yapraklar açısından, boyama sırasında dikkat edilecek hususlar var mıdır?
- Henüz dökülmemiş yapraklar boyama sırasında koparılmalı mıdır?

Bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi vermelerini istirham ediyorum.

Tüm ağaç dostlarına teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.
Merhaba. Kullanacağınız boya ''silikonsuz mat beyaz kaliteli plastik boya'' olmalı. ( marshall,filli boya vb..)

''silikonlu'' olursa,fidanlar gövdeden hava alamaz. Hava ve nem aktarımı çok önemlidir.

Biz de 2 yıldır bu şekilde boyuyoruz. Bir sorun yaşamadık.

Sadece gövdeleri boyadık,dalları boyamadık. Bu konuda bilgim yok.

Aşı yerlerini de bolca boya sürerek boyadık ki,çatlaklarını ve boşluklarını kapatmış olduk. Bunun da bir zararı olmadı.

Boyarken, 40% su ,, 60% boya kullandık. Daha kalıcı oluyor ve su gibi akıp gitmiyor.

Yapraklar döküldükten sonra boyamıştık. Ama boyarken gözleri koparmamaya dikkat edin.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 16:02   #1234
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Forumda gördüğüm bir video kafamı karıştırdı, sorum şu ceviz fidanları dikilirken aşı yerleri hangi yöne bakmalıdır?

a) kuzeye
b) güneye
c) hakim rüzgara karşı
d) kıbleye

ahmettugrul55 beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 16:07   #1235
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Forumda gördüğüm bir video kafamı karıştırdı, sorum şu ceviz fidanları dikilirken aşı yerleri hangi yöne bakmalıdır?

a) kuzeye
b) güneye
c) hakim rüzgara karşı
d) kıbleye
Aşı yara yeri güneye (güneş görmesi açısından), aşı filizi kuzeye bakacak şekilde.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 18:43   #1236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Merhaba. Kullanacağınız boya ''silikonsuz mat beyaz kaliteli plastik boya'' olmalı. ( marshall,filli boya vb..)

''silikonlu'' olursa,fidanlar gövdeden hava alamaz. Hava ve nem aktarımı çok önemlidir.

Aşı yerlerini de bolca boya sürerek boyadık ki,çatlaklarını ve boşluklarını kapatmış olduk. Bunun da bir zararı olmadı.

Boyarken, 40% su ,, 60% boya kullandık. Daha kalıcı oluyor ve su gibi akıp gitmiyor.

Yapraklar döküldükten sonra boyamıştık. Ama boyarken gözleri koparmamaya dikkat edin.

Sn formullaone,
Temiz bir anlatımla yaptığınız, aydınlatıcı paylaşımlarınızdan çokça istifade ediyoruz, teşekkürler.
Ben de 1 yıllık Fernor fidanlarım için aldığım hazır bordo bulamacını, sade olarak pompa ile uygulamak yerine, plastik boyaya ilave edip fırça ile uygulasam daha mı doğru olur acaba?

AVCI016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 20:16   #1237
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AVCI016 Mesajı Göster
Sn formullaone,
Temiz bir anlatımla yaptığınız, aydınlatıcı paylaşımlarınızdan çokça istifade ediyoruz, teşekkürler.
Ben de 1 yıllık Fernor fidanlarım için aldığım hazır bordo bulamacını, sade olarak pompa ile uygulamak yerine, plastik boyaya ilave edip fırça ile uygulasam daha mı doğru olur acaba?
ben de aynı soruyu düşünüyordum?a
Ayrıca boyarsak bordo bulamacı nı subarta da atmamız gerekiyor.Ama ağaçlar boyalı ne fayası olacak?

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 22:09   #1238
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn formullaone,
Ben kendi bahçemde fidanların sadece gövdelerini boyadığım için,bu konuda tecrübem yok. Dallarını hiç boyamadım. Kış ayları çok sert geçmediği için gerek duymadım.

Yine de,bordo bulamacını saf olarak uygulamak daha uygun olur sanırım. Belki de boyanın içinde bulunan bir madde bordo bulamacının yapısını bozacaktır. Bunu bir bilene sormak gerek.

Eski 04-12-2013, 22:30   #1239
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn formullaone,
Sayın AVCI016,bahçeniz Bursa'da mı ? Bursa'nın iklimi Chandler için uygun diye biliyorum. Bahçeniz kaç rakımda ve neden Fernor tercih ettiniz diye sorsam ?

Eski 05-12-2013, 00:39   #1240
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Alıntı:

Sayın formullaone;
Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Birde Tubex diye bir ürün var aşağıda fotoğraflarda görülüyor. Birçok fiziksel etken ve zararlıdan fidanı korurken, fidan boyunca oluşturduğu mikro sera etkisiyle dona karşı korumayı da vaadediyor. Muhtelif uzunlukta 40-60-75-90 cm olanları var.

Plastik boyaya nazaran pahalı bir çözüm olmakla birlikte, bu ürünü kullanarak dona karşı tedbir almanın yanısıra; aşı yerlerini bununla koruma altına alarak, dikim çukuru çökmelerini toprakla doldurmak suretiyle dikim hatamı telafi edebilirim diye bir şimşek ışıdı kafamda...!

Önce birkaç fidanda uygulayacağım, görüntüleri paylaşırım.

Eklenen Resimler

faruk demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 11:20   #1241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2012
Alıntı:
Sayın AVCI016,bahçeniz Bursa'da mı ? Bursa'nın iklimi Chandler için uygun diye biliyorum. Bahçeniz kaç rakımda ve neden Fernor tercih ettiniz diye sorsam ?
Sn formullaone,
Fidan seçiminde ben de, Chandler ve Fernor arasında çok kararsız kalmıştım. Bahçem; Bursa'da, Uludağ eteklerinde, 750m rakımda, orman ikliminde, güney cepheli ve eğimli bir arazidedir.

Bursa'daki tecrübeli fidancım, bu nemli ve soğuk orman ikliminin chandler için her zaman risk olacağını ve Fernorun daha uygun olduğunu söyledi.

Chandler'in daha verimli olmasına rağmen daha garanti gibi duran Fernor'u tercih ettim. Deneme amaçlı 1 adet Chandler'da diktim ve bir eski ağacımın yarısını Chandler yarısını Fernor aşıladım.

Ve aynen dediğiniz gibi Fernor'lar 60%, Chandler 10% yaprağını döktü. Bu hafta sonu da Bursa'da kar bekleniyor.

Bakalım zaman ne gösterecek. Saygılar.

ladikli ve kamkat38 beğendi.
AVCI016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 12:21   #1242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2013
Değerli ustalar,

Benim Aksarayda 14 dekarlık bir tarlam var. Uzun bir süredir ceviz yetiştiriciliğini araştırıyorum. Zaten tarlayı alma sebebim de bu ceviz sevdası oldu. Fakat öğretmen olduğum için maddi açıdan işler biraz ağır ilerliyor. Forumun ceviz ile alakalı bir çok başlığını baştan sona okudum ama hala kafama takılan sorular var. Öncelikle iklim olarak ve rakım olarak (800-900 arası) Kaman-1, Kaman-5 ve Chandler çeşitlerini düşünüyorum. 11 dekara yaklaşık 8x8 den 155-160 arası ceviz dikmeyi düşünüyorum. Aşağıda kendimce bir tablo oluşturdum. Kafama takılan ise tüplü dikim mi yoksa tohumdan dikim mi daha iyi olur? Ben önce tohumdan ekip sonra aşı yaptırmayı düşünüyorum aslında. Kökü sağlam olsun istiyorum. Burda da şu sıkıntı başlıyor, aşı işini ben yapamam açıkçası ve aşılanan kalemlerin verimi iyi olan ağaçlardan alınması gerekiyor. Burada bu konuda güvenebileceğim birini bulmam çok zor. Aksaraya yakın illerde aşı işiyle ilgilenen ve bana kalem sağlayabilecek bir usta biliyorsanız tavsiyelerinizi bekliyorum.

antitem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 13:24   #1243
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
sayın antitem,
bunlar çok tartışıldı. forumda hepsini cevabı var. Tavsiyem kış aylarında açık köklü dikmeniz. Tabi öncesinde dikim hazırlığı yapmanız gerekiyor.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 15:07   #1244
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın antitem ben aşı yapan kişileri tanıyorum. Öncelikle ceviz bahçelerini dolaşmanızı tavsiye ederim. Aşıcı konusu sorun değil.Ben Kırşehirliyim.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 19:12   #1245
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antitem Mesajı Göster
Değerli ustalar,

Benim Aksarayda 14 dekarlık bir tarlam var. Uzun bir süredir ceviz yetiştiriciliğini araştırıyorum. Zaten tarlayı alma sebebim de bu ceviz sevdası oldu. Fakat öğretmen olduğum için maddi açıdan işler biraz ağır ilerliyor. Forumun ceviz ile alakalı bir çok başlığını baştan sona okudum ama hala kafama takılan sorular var. Öncelikle iklim olarak ve rakım olarak (800-900 arası) Kaman-1, Kaman-5 ve Chandler çeşitlerini düşünüyorum. 11 dekara yaklaşık 8x8 den 155-160 arası ceviz dikmeyi düşünüyorum. Aşağıda kendimce bir tablo oluşturdum. Kafama takılan ise tüplü dikim mi yoksa tohumdan dikim mi daha iyi olur? Ben önce tohumdan ekip sonra aşı yaptırmayı düşünüyorum aslında. Kökü sağlam olsun istiyorum. Burda da şu sıkıntı başlıyor, aşı işini ben yapamam açıkçası ve aşılanan kalemlerin verimi iyi olan ağaçlardan alınması gerekiyor. Burada bu konuda güvenebileceğim birini bulmam çok zor. Aksaraya yakın illerde aşı işiyle ilgilenen ve bana kalem sağlayabilecek bir usta biliyorsanız tavsiyelerinizi bekliyorum.
Degerli hocam toprak tahlili yaptımadınsa öncelikli toprak tahlili yaptır.belirlediğin çeşitler ise bizim kaman çeşitleri iklim olarakta aksarayla aynı çeşitlerin doğru seçim kolay gelsin

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 19:14   #1246
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antitem Mesajı Göster
Değerli ustalar,

Degerli hocam ben kamanlıyım kalem aşı kalemi konusunda yardımcı olurum.

Eski 05-12-2013, 21:02   #1247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
sayın antitem,
bunlar çok tartışıldı. forumda hepsini cevabı var. Tavsiyem kış aylarında açık köklü dikmeniz. Tabi öncesinde dikim hazırlığı yapmanız gerekiyor.
Haklısınız birçok şeyin cevabını burada buldum zaten. Ama hak verirseniz hiç bir şeyi yanlış yapma lüksüm yok. Malum imkanlarım sınırlı herşeyi sil baştan yapıp sonradan burada şunu yapsaydım keşke demek istemiyorum. O yüzden ince eleyip sık dokumam lazım. Dikim hazırlığı ve toprak tahlili olmazsa olmaz ******. Ben sadece Arif Beyinde dediği gibi iklim koşullarının benzer olmasından dolayı bu türleri seçtim. Allah bi yürü ya kulum derse ilk işim Kamana uğrayıp oradaki ustaları ziyaret etmek olacak inşallah. Saygılar

antitem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 08:43   #1248
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Ben kendi bahçemde fidanların sadece gövdelerini boyadığım için,bu konuda tecrübem yok. Dallarını hiç boyamadım. Kış ayları çok sert geçmediği için gerek duymadım.

Yine de,bordo bulamacını saf olarak uygulamak daha uygun olur sanırım. Belki de boyanın içinde bulunan bir madde bordo bulamacının yapısını bozacaktır. Bunu bir bilene sormak gerek.
Degerli ceviz dostları fidanlarımızın boyama sebebi kışları sert geçen yerlerde taze fidan ve sürgünler boyanır bitkiye kışın üzerine bir palto gorevi gorur ben bunu ilk denediğimde bana olmaz diyorlardı çok şükür şimdi herkes bunu oğrendi ve fidanların kışın kurumaları buyuk olçüde engelledik bunu ilk yaşar hocamla paylaştıgımda pek olumlu bakmamıştı ama şimdi kendi oneriyor.Degerli dostum plastik boyanın içerisine bir şey katmayın,sadece yeteri kadar sulandirin aşagıdan yukarı dogru fırça ile sürün aşagı dogru surmeyin gozlere zarar verirsiniz.B u yıl kaolın deniyorum sonuç başarılı olursa buradan gene buradan paylaşırız.Saygılarımla

kamkat38 beğendi.
Eski 06-12-2013, 09:14   #1249
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli ceviz dostları fidanlarımızın boyama sebebi kışları sert geçen yerlerde taze fidan ve sürgünler boyanır bitkiye kışın üzerine bir palto gorevi gorur ben bunu ilk denediğimde bana olmaz diyorlardı çok şükür şimdi herkes bunu oğrendi ve fidanların kışın kurumaları buyuk olçüde engelledik bunu ilk yaşar hocamla paylaştıgımda pek olumlu bakmamıştı ama şimdi kendi oneriyor.Degerli dostum plastik boyanın içerisine bir şey katmayın,sadece yeteri kadar sulandirin aşagıdan yukarı dogru fırça ile sürün aşagı dogru surmeyin gozlere zarar verirsiniz.B u yıl kaolın deniyorum sonuç başarılı olursa buradan gene buradan paylaşırız.Saygılarımla
Merhaba Arif Hocam Bende boyadım silikonlu iç cephe boyasıyla herhangi bir sakıncası olurmu ? selamlar (Filli boya coparol)

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 10:10   #1250
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Ben Vernik sürücem. Ne güzel olur biblo gibi )

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 10:17   #1251
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
ben vernik sürücem. Ne güzel olur biblo gibi )
gırgır mı gecıyon ?

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 14:29   #1252
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibas06 Mesajı Göster
Merhaba Arif Hocam Bende boyadım silikonlu iç cephe boyasıyla herhangi bir sakıncası olurmu ? selamlar (Filli boya coparol)
Degerli dostum bizler su bazlı plastik boya bizim buralarda yavan boyası olarak bilinir her boya firmasına ait su bazlı boya ama sen silikonlu deyince biraz korktum silikon agaca zarar verirmi bilmiyorum,siz slikonlu boyayı bir işe yaramaz agaçta kullan su ile bir yıka su ile çıkıyorsabir sorun olmaz.

Eski 06-12-2013, 14:47   #1253
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
su bazli plastik ic cephe boyasi ... tavanlari falan boyuyorlar ondan 1 e 1 olcek su ile karisacak.. silikonlu olmaz yagli boya vesaire olmaz ..

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 15:15   #1254
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Selamlar herkese . Arkadaşlar pazar günü uygulamak üzere" bordeaux caffaro" bordo bulamacı aldım. Yalnız %1 için karışım oranını sorunca satıcı arkadaşlarında konuya çok vakıf olmadıklarını farkettim. Toz halinde satılıyor bu ürün , net 800 gr . %1 için 800 gr 'mı kaç lt ile sulandırmam gerektiğini söyliyebilecek biri varsa sevinirim.

Sanırım 100 lt ye karıştırsam sonuç %0,8 oluyor?

not : %20 Metalik Bakıra eşdeğerdir yazıyor kutuda.

m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 16:01   #1255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2009
sayın m.gökhan,
Benim aldığım bayi % 1 lik değer için 1500 gr gerekir demişti.
(değerler sizin belirttiğiniz gibi)

m.gökhan beğendi.
can993 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 16:48   #1256
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi can993 Mesajı Göster
sayın m.gökhan,
Benim aldığım bayi % 1 lik değer için 1500 gr gerekir demişti.
(değerler sizin belirttiğiniz gibi)
100 lt suya 1500 gr bordo bulamacı yani ? doğrumuyum ?

m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 17:53   #1257
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
100 lt suya 1500 gr bordo bulamacı yani ? doğrumuyum ?
%1 hazır borda bulamacı = 1 litre sönmüş kireç (sulandırılmış) + 1 kg göztaşı

%1 borda bulamacı, 100 litre suya 2 kg hazır borda bulamacı karıştırılarak elde edilir.

Eğer yalnız göztaşı almış iseniz, yukardaki işitliği sağlayacak şekilde sönmüş kireç ve su karışım yaparak elde edersiniz..

kamkat38 beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 12-12-2013 saat 15:53 Neden: rakam hatası
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 18:19   #1258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
1 kg hazır borda bulamacı = 0.5 litre sönmüş kireç (sulandırılmış) + 0.5 kg göztaşı

%1 borda bulamacı, 100 litre suya 1 kg hazır borda bulamacı karıştırılarak elde edilir.

Eğer yalnız göztaşı almış iseniz, yukardaki işitliği sağlayacak şekilde sönmüş kireç ve su karışım yaparak elde edersiniz..
100 litre suya 1 kg hazır bordo bulamacı karıştırıldığında % 1 olmadığı bana aldığım bayi tarafından söylendi
arkadaşın belirttiği markanın sitesin dede 100 lt suya 1500 gr hazır bordo bulamacı karıştırıldığını yazıyor.

can993 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 18:58   #1259
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Benim aldığım ziraatçı 18 litre suya 400 gr hazır bordo bulamacı önerdi bu şekilde kullandım.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 19:06   #1260
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi can993 Mesajı Göster
100 litre suya 1 kg hazır bordo bulamacı karıştırıldığında % 1 olmadığı bana aldığım bayi tarafından söylendi
arkadaşın belirttiği markanın sitesin dede 100 lt suya 1500 gr hazır bordo bulamacı karıştırıldığını yazıyor.
O firma formülü ona göre hazırlamış olabilir. Tarifte nasıl yazıyorsa doğrudur.

((Bordo bulamacının dozları, kullanılacağı zamana göre değişmektedir. Meyve ağaçlarına sonbahar ve ilkbaharda uygulanacak koruma amaçlı genel kullanım dozları %2 ve %1’liktir.
Aşağıda örnek olarak verilen %2’lik bordo bulamacının hazırlanışı esas alınarak %1 ve diğer oranlarda bordo bulamacı hazırlanabilir.
%2’lik Bordo Bulamacının Hazırlanışı (1.000 Litre) İçin Gerekli Madde Ve Malzemeler:
·20 kg göztaşı ve 20 kg sönmüş kireç (veya 10 kg sönmemiş kireç),

·40-50 litrelik 2 adet plastik kova,
·Yaklaşık 1 m uzunluğunda ağaçtan iki adet sopa.
a) 20 kg sönmüş kireç bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak ayran kıvamına getirilir.
b) Benzer şekilde 20 kg göztaşı ayrı bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak 40-50 litreye tamamlanır.
c) İlaçlama tankı (örneğin; 1 tonluk) deposuna bir miktar su (100-200 litre) konur. Bunun üzerine önce hazırlanan sönmüş kireçli su tankın süzgecinden geçirilerek boşaltılır. Daha sonra ilaçlama tank deposuna hazırlanan göztaşı eriyiği yine tank süzgecinden geçirilerek yavaş yavaş boşaltılırken bir yandan da devamlı karıştırılır. Böylece açık mavi renkli bir bulamaç meydana gelir.
İlaçlama tankı su ilavesiyle 1.000 litreye tamamlanır. Böylece %2 lik 1.000 litre ,bordo bulamacı hazırlanmış olur.
Bordo Bulamacını Kontrol Ediniz
Usulüne uygun olarak hazırlanan bordo bulamacının mavi renkte, nötr veya alkali olması arzu edilir. Tek başına göztaşı eriyiği yakıcıdır. Konulan kirecin yeterli gelip gelmediğini kontrol etmek için 3-5 cm boyunda, passız, parlak bir çivi hazırlanan bordo bulamacına batırılarak 4-5 dakika bekletilir ve sonra çıkarılır. Çivi üzerinde esmer, kırmızı bir leke meydana geldiyse biraz daha kireçli su ilavesi gereklidir. Şayet çivi olduğu gibi lekesiz çıkar ise ilaç iyi hazırlanmış ve kullanıma hazır demektir.
Bu işlem turnusol kağıdı kullanılarak da yapılır. Kırmızı turnusol kağıdı bordo bulamacına batırıldığında, mavi renge dönüşür ise bulamaç iyi hazırlanmış demektir, kırmızı renkte kalırsa bir miktar daha kireçli su ilave etmek gereklidir.
Bordo Bulamacı Hazırlanırken ve Kullanırken Dikkat Edilecek Bazı Hususlar:
1. Bordo bulamacı hazırlanırken demir, saç gibi metal kaplar kullanılmaz.
2. Bordo bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine, göztaşı eritilmiş su ilave edilir.
3. İlaçlama tankına sönmüş kireç eriyiği ve göztaşı eriyiği boşaltılırken süzgeçten geçirilmesi gerekir. Süzgeç kullanılmaz ise bazı artık parçacıklar ilaçlama aletinin memesini tıkar.
4. Bordo bulamacı hiçbir ilaçla karıştırılıp atılmaz.
5. Ağacın üst dallarından başlayarak alta doğru aşırıya kaçmadan, yıkama şeklinde (boş, kuru dal kalmadan tüm gövde) ilaçlama yapılır.
6. İlaçlamadan sonra 10 saat içinde yağış olursa ilaçlamayı tekrar etmek gerekir.
7. Hazırlanan ilacın en geç bir gün içinde kullanılması tercih edilir.
9. Hemen kullanılmayacaksa hazırlanmış olan 1.000 litre bordo bulamacına 2 kg şeker **** 10 litre yağsız süt karıştırılmak suretiyle 15-20 gün muhafaza etmek mümkündür.
10. Bordo bulamacı atıldıktan sonra ilaçlama aleti temizlenmelidir.))

Kaynak: google amca

Düzenleyen ykaya194 : 06-12-2013 saat 20:37
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024