agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2014, 13:32   #1501
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın omar, gökhan07'nin de dediği gibi 2 numaranın üzerinden kesip sutut ile kapatın. Diğer gözlerde kalsın. Haziran ayının sonuna kadar bekleyin, hangisi dikine ve güçlü gelişirse onu bir bezle hereğe bağlayıp dikine büyümesini sağlayın. Diğerlerinin de, Haziran sonuna doğru uçlarını kesip lidere rakip olmalarını engelleyin. Böylece liderinin rakipsiz olarak Temmuz,Ağustos ve Eylül aylarında büyümeye devam etsin ve 2 metrelere ulaşsın.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 12:01   #1502
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Özel ağaçlandırma sahalarıyla alakalı araştırma yapıyorum. Dün Bursa tarafında 15 hektarlık bir alanı keşfe gittim. Arazinin bir kısmı nisbeten taşlık-kayalık ve ufak meşelik. Karşı yamaç ise daha düzgün bir toprak yapısı olduğu halde 7-8 metrelik meşelikle kaplı.

Müracaat kabul edildikten sonra arazi üzerindeki emval; işletme tarafından temizleniyor, ihaleyle satılıyor. Ancak aklıma takılan soru şu. Traşlanmasına rağmen meşe kökleri ve dipleri ceviz bahçesi kurulumunu etkiler mi ? Ekstra maliyetler getireceği aşikâr ama bu ekstra maliyetler kabul edilebilir düzeyde kalır mı? Yoksa astarı yüzünü geçer mi?

Eklenen Resimler

ametarasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 12:49   #1503
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Mine Pakkaner hanım benzer durumdaki arazim için Armillaria kök hastalığı olasılğına dikkat çekip bütün köklerin sökmemi söylemişti, ekim için de en az iki sene beklememi ve arada buğday ekmemi tavsiye etmişti.
Bütün kökleri sökmek maliyeti ciddi oranda artırtıyor tabi ki. Ben bir buçuk sene bekleyip dikim yaptım.

cetiner beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 18:03   #1504
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ametarasu Mesajı Göster
Özel ağaçlandırma sahalarıyla alakalı araştırma yapıyorum. Dün Bursa tarafında 15 hektarlık bir alanı keşfe gittim. Arazinin bir kısmı nisbeten taşlık-kayalık ve ufak meşelik. Karşı yamaç ise daha düzgün bir toprak yapısı olduğu halde 7-8 metrelik meşelikle kaplı.

Müracaat kabul edildikten sonra arazi üzerindeki emval; işletme tarafından temizleniyor, ihaleyle satılıyor. Ancak aklıma takılan soru şu. Traşlanmasına rağmen meşe kökleri ve dipleri ceviz bahçesi kurulumunu etkiler mi ? Ekstra maliyetler getireceği aşikâr ama bu ekstra maliyetler kabul edilebilir düzeyde kalır mı? Yoksa astarı yüzünü geçer mi?
Sayın ametarasu, bizim de ceviz bahçesi kurduğumuz arazinin büyük bölümü ( sizin baktığınız arazideki kadar olmasa da) meşeyle kaplıydı. Ağaçlar kesilerek köylüye yakacak olarak dağıtıldı. Geriye kökleri kaldı. Bu köklerin mantar hastalığına sebep olma ihtimali yüksek olduğu için hepsini kepçe ve dozer yardımıyla söktürüp temizlettik. Bu işçiliğin de maliyeti, meşe köklerinin yoğunluğuna göre değişir. Makineciyle saat hesabı anlaşırsınız. Ancak hatırladığım kadarıyla oldukça masraflı olmuştu.

Arazinin diğer taraflarını bilmiyorum ama kayalık olan bölüm ceviz için pek uygun görünmüyor. Toprak tahlili yaptırmadan önce bir kaç profil açtırıp toprağın altındaki kaya oluşumunu incelemekte fayda var. Eğer kayalık ve sert zemin devam ediyorsa, bu toprak yapısını cevize uygun hale getirmek çok maliyetli olur.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 12:21   #1505
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Geçen Haftaya kadar hemen her dalda 2-4 arası ceviz varken 2 gün içinde cevizlerin yarıdan fazlası döküldü. neden konusunda çok farklı görüşler var bazı ziraatçılar ve çeviz fidanı satanlar chandlerin 6-7 yaşına kadar "silkme" yaptıklarını bunun normal olduğunu söylerken bazıları yine döllenme yetersizliğinden döküldüğünü ileri sürerken bir kısmıda nisan ayından beri 10 günde bir uyguladığımız yapraktan püskürtme olarak verilen çinko-zn9, Nutrikal,antraknnoz ve iç kurdu için nuspan-4 bileşenlerinin etkisiyle döküldüğü ileri sürüldü Açıkçası Tatmin edici bir cevap bulamadım
Dökümden geriye kalan cevizler her uçtan 1-2 ceviz düşmüş durumda

cetiner beğendi.
Rıfat Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 13:07   #1506
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
bence döllenme yetersizliği, misal bizde 30 yaş kadar bir cevizimiz var ilk defa bu sene bu kadar döküldüğünü gördüm daha önce hiç yoktu hatta, zaten yemiş(erkek organ) göremedik doğru düzgün bu sene, soğuk herşeyi geriletti, yemişler tomurcuk gibi kurudu kaldı dalda.

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 16:32   #1507
Ağaçsever

Cevizlerde dökülme olayı ile ilgili bir makale buldum Bir sürü sebebi var çık çıkablirsen işin içinden

CEVİZDE DİŞİ ÇİÇEK DÖKÜMLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA

GİRİŞ
Cevizin çiçek yapısı monoiktir. Diş i çiçekler ilkbahar sürgünlerinin ucunda olur.
Stigma iki parçalıdır (lobludur) ve geniŞ bir yüzeye sahiptir. Dii çiçek, stigma
loblarının birbirinden ayrılmaya baŞlaması ile çiçek tozu kabul etme olgunluğuna ulaşır ve yaklaşık 7günreseptif kalır. Erkek çiçekler(püskül)bir yıllık dallar üzerinde oluşur. Bir püskül ekseni üzerinde yaklaşık 10&100 adet taç yaprağı olmayan erkek
çiçek bulunur. Her çiçekte 40 kadar erkek organ yer alır. Cevizde tozlanmanın rüzgarla gerçekleşiyor olması çok sayıda çiçek tozu üretilmesini gerekli kılmaktadır.
Herbiranter yaklaşık 900adet, herbirpüskül1&4milyon adet, herbir ağaç ise5&20
milyar kadar çiçek tozu üretebilmektedir (:ekil 1). Tozlanan ve döllenen dişi çiçekler gelimeye devam eder ve stigmalar yaklaşık 3 hafta sonra buruşarak kararır. Ancak tozlanmayan dişi çiçekler stigmaların rengini muhafaza ederek birkaç hafta daha gelişmeye devam eder fakat sonrasında dökülür

CEVİZDE DİŞİ ÇİÇEK DÖKÜMLERİ
Çiçek ve küçük meyve dökümleri genellikle yetersiz tozlanma veya besin maddeleri
rekabetinden kaynaklanmaktadır. Ancak cevizde Dişi Çiçek Aborsiyonu
(DÇA) olarak tanımlanan bir çiçek dökümü daha görülmektedir. Cevizde tozlanmadan itibarengörülen çiçek&küçükmeyvedökümleri şunlardır;
1- DÇA nedeniyle ortaya çıkan dişi çiçek dökümleri
Tozlanan dişi çiçekte 3&5mm büyüklüğe ulaşan ovaryumun büyümesi durur, dişi çiçek
hızla kahverengileşir ve mumyalaşarak dökülür (:ekil 2). Kopma tabakası çiçek sapı
(peduncle) ile sürgün arasında oluştuğundan çiçek sapı dişi çiçeğe bitişik halde döküm
gerçekleşir. Bu özellik DÇA ve diğer dökümler arasındaki en önemli farklılığı oluşturur.
DÇA tipik olarak çiçeklenmeden 2&3 hafta görülür. Dişi çiçeğe gelen çok sayıdaki çiçek
Tozu bu döküme neden olur

2- Çiçekler arasındaki rekabetten kaynaklanan dökümler
Sürgün ucunda bir arada bulunan dişi çiçeklerden bazıları diğerlerine göre daha yavaş gelişir ve küçük kalarak dökülür. Kopma tabakası dişi organın ovaryumu ile çiçek sapıarasında gerçekleir(:ekil3).

3-Döllenme eksikliği veya yetersizliği nedeniyle oluşan dökümler
Tozlanmayan çiçekler döküm öncesinde ileri gelişme safhasına (8&10 mm) ulaşabilir ve
küçük meyve görünümü alabilir. Dökümler DÇA nedeniyle oluşan dökümlerden yaklaşık
1&2 haftasonra(tamçiçeklenmeden3&4haftasonra)gerçekleş ir.
4- Küçük meyve dökümleri
Küçük meyve dökümleri genellikle besin maddesi rekabeti nedeniyle oluşur. Bu meyveler
Yaklaşık 12&18 mm çapa kadar büyüyebilmektedir.
Ceviz bahçesinde %10&20 çiçek & küçük meyve dökümü normaldir ve iyi bir verimiçin%80
meyve tutumu gereklidir. DÇA nedeniyle oluşan döküm genellikle tozlanma yetersizliği
nedeniyle oluşan dökümden çok daha fazladır ve özellikle ‘Serr’ çeşidinde %90’lara
kadar çıkabilmektedir. Yetersiz döllenme sonucu oluşan dökümler ise genellikle %3&1arasında değişmektedir.

DİŞİ ÇİÇEK ABORSİYONU
DÇA nedeni ile oluşan dökümler ilkolarak1978’de‘Serr’ bahçelerinde görülmüştür ve
Döküm oranı%90’lara ulaşabilmektedir .DÇA oranını etkileyen faktörler:
-yıllara göre değişir
-bahçeler göre değişir
-tozlayıcı çeşit ve esas çeşidin çiçeklenme tarihlerinin çakışmasına göre değişir
-İklim koşullarına göre değişir
-çeşidin hassasiyetine göre değişir

Hastalıklar (ceviz yanıklığı,siyah çizgi hastalığı), Zararlılar (akar) ,bitki besin maddeleri noksanlığı (azot, kalsiyum, bor), ağaç yaşı, gölgelenme etkisi, budama uygulamaları,su stresi, organlar arasındaki besin maddeleri rekabeti, anaç farklılığı, çiçek tozu uyuşmazlığı ve yetersiz tozlanma gibi faktörler etkili değildir.

‘Thema’ (tozlayıcı) ile ‘Serr’ arasındaki mesafenin 195 m’den 24 m’ye azalması ile
birlikte bir dişi çiçeğe gelen çiçek tozu miktarının 17’den 203’e çıkması ve DÇA’nın
%7.5’den %87.5’ye yükselmesi çiçektozu etkisini ortaya çıkarmıştır. ‘Serr’ çeşidinde
uygulanan yüksek miktardaki çiçek tozunun dişi çiçekte DÇA’ya neden olduğu gösterilmiştir. Çiçek tozlarının ölü veya canlı olması sonucu değiştirmemektedir.
‘Chandler’,‘Vina’,‘Chico’ve‘Sunland’çeşitleri nde düşük seviyede görülmektedir

Tozlayıcı ağaçların silkelenerek erkek çiçeklerin düşürülmesi ile çiçek tozu yoğunluğu azaltılabilmekte ve buna bağlı olarak DÇA’da azalma sağlanabilmektedir.
Stil içinde aşağı doğru ilerleyen çim borusunun yüksek seviyede etilen biyo sentezine
neden olduğu, bu hormonun etkisiyle kopma tabakasının oluşumunun aktive edildiği
belirlenmiştir. DÇA’yı etilen sentezini önleyerek azaltmak amacıyla yapılan bir etilen
inhibitörü olan amino ethoxy vinyl glycine (AVG) kullanılmaaktadır. Retamales ve
Petracek (2010) tozlanmayan, tozlanan ve tozlama+AVG uygulanan ‘Serr’ dişi çiçeklerinde etilen miktarını ölçmüş ve tozlanma ile birlikte etilen miktarının artığını belirlemiştir (Çizelge 1). AVG uygulaması ile özellikle ‘Serr’çeşidinde ürün miktarında artış sağlanmıştır. Uygulama için dişi çiçeklerin %20&30 reseptiviteye ulaştığı dönem, uygulama dozu olarak ise 125 ppm AVG kullanımı önerilmektedir. AVG uygulandıktansonra yaklaşık11gün kadar etkisini korumaktadır.

DÇA :ili, Fransa, Macaristan, İspanya, ABD ve İran gibi ülkelerde de rapor edilmiştir. Bütün ticari ceviz çeşitlerinde DÇAfarklı seviyelerde görülmektedir. Yerli 11 Türk ceviz çeşidi üzerinde yapılan bir çalışmada çeşitlerin orta (%65.4) ile yüksek (%100) seviyede DÇA gösterdiği belirlenmiştir (Günveark.2010) (Çizelge 2). Oldukça fazla fidan üretimi ve bahçe tesisi gerçekleştirilen ‘şebin’ ve ‘Bilecik’çeşitlerinde DÇA sırasıyla %94.8 ve %93.4 olmuştur. 125ppm AVG (RETAIN) uygulamasıyla DÇA ortalama %82.4’ten %43.6’ ya düşmüş ve meyve tutumu En-1 hariç incelenen bütün çeşitlerde önemli derecede artmıştır. Üreticilerin DÇA konusunda dikkatli olması gerekmektedir

Veli ERDOĞAN
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü
06110, Ankara

Eski 04-06-2014, 00:59   #1508
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RIFAT TOSUN Mesajı Göster
Geçen Haftaya kadar hemen her dalda 2-4 arası ceviz varken 2 gün içinde cevizlerin yarıdan fazlası döküldü. neden konusunda çok farklı görüşler var bazı ziraatçılar ve çeviz fidanı satanlar chandlerin 6-7 yaşına kadar "silkme" yaptıklarını bunun normal olduğunu söylerken bazıları yine döllenme yetersizliğinden döküldüğünü ileri sürerken bir kısmıda nisan ayından beri 10 günde bir uyguladığımız yapraktan püskürtme olarak verilen çinko-zn9, Nutrikal,antraknnoz ve iç kurdu için nuspan-4 bileşenlerinin etkisiyle döküldüğü ileri sürüldü Açıkçası Tatmin edici bir cevap bulamadım
Bahçenizde dozlayıcı konusunda sıkıntınız yoksa ve dökme olayı yaşıyorsanız en doğru olanını kırmızıyla işaretledim.

Her ne kadar chandler erken verime yatıyor deniliyor olsa da ki, doğru, siz hala verim budaması yapmamış ve ağaçlarınızı verime yatırmayıp iyi bakım ile geliştirmeye çalışıyorsanız bahsedildiği gibi 6-7 yaşına kadar bu dökümü görebilirsiniz doğaldır.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 09:26   #1509
Ağaçsever

Sayın Lilium bu sene sonunda bir yol ayrımına gelinecek sanırım ağaçları büyütmek için sert bir budamamı yapılacak yoksa meyveye yatırmak için sadece uç alımı yapılarak ağacın yan dallara yönelmesi ve meyve tutumuna gitmesimi sağlanacak budama şekline bu sene sonunda ağaçların yapısına göre karar verilecek. bahçedeki tüm ağaçlar aynı oranda büyümedikleri için tek bir standardın uygulanacağını sanmıyorum bahçede geçmiş yıllardan tutmayan-donan ağaçların yenilenmesi nedeni ile 2-3 yaşlı ağaçlar olduğu gibi çoğunluğu 4 yaşlı olmasına rağmen eşit gelişemedikleri için büyüklükleri farklı ağaçlar mevcut, onların gövde ve dal yapılarına göre budama şekline karar verilecek. Cevizlerin dökülmesi can sıkıcı bir durum ancak yukarda paylaştığım makalenin devamında bazı istatistiklerde var, onalara göz attığımda bu durumun hemen her çeşitte farklı nedenlerle yaşandığını gördüm. demekki ALTAY ceviz satıcılarının dediği gibi 3 yılda 20 kilo 5 yılda 50 kilo ceviz alınamıyormuş

formullaone beğendi.
Eski 04-06-2014, 11:39   #1510
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RIFAT TOSUN Mesajı Göster

yukarıda bahsettiğin ve kullanmış olduğun ürünler çok kaliteli Amerikadan ithal aynı firmanın döllenme üzerine çok etkili essantial plus adlı ürünü var onuda kullanmanı öneririmHEKAGRO Bitki Besleme Ürünleri

Rıfat Tosun beğendi.

Düzenleyen fındıkçı74 : 04-06-2014 saat 11:41 Neden: kelime düzeni
fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 15:49   #1511
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-06-2014
selamlar,belli bir bilgi sahibi sizlere bir sorum olacak. 2 ay önce bir kaç adet açık kök ceviz fidanı aldım cevizlere bakarken şuan birinin aşı gözünün patlamamış olduğunu gördüm. sizce bu fotoğraftaki fidan aşı yerinden patlayan aşısı tutmuş bir fidan mı?

Eklenen Resimler

batık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 16:01   #1512
Ağaçsever

bu da diğer bir fidanla karşılaştırma.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2014, 22:47   #1513
Ağaçsever

bir bilen varsa cevaplıyabilirmi? bu aşı tutmuş mu?yoksa anaçtan çıkan sürgün mü?

Eski 04-06-2014, 22:52   #1514
Ağaçsever

benim gördüğüm iki çizik arasındaki göz deri halini almış.göz çalışmamış.fidancıya söyledim, fotoğrafını gönderdim aşı tutmuş göz sağlam diyor.bana göre göz kuru değil ama fidan üstten sürgün verdiğinden aşı deri yerine geçmiş.sizin düşünceleriniz nedir?

Eski 04-06-2014, 23:00   #1515
Ağaçsever

sözde fernette almıştık.şimdi ne olduğu belirsiz herhalde.

gökhan07 beğendi.
Eski 05-06-2014, 00:49   #1516
Ağaçsever

forum sakinleri diğer üyelerden de cevap bekliyorum.biraz daha resim ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2014, 00:57   #1517
Ağaçsever

1520 . mesaj ilk foto yukarıya doğru çıkan odunsulaşmış sürgünnün altındaki sarı renkli kabarık doku anacın olduğunu kanıtlar gibi.siz değerli ,tecrübeli forum sakinlerinin yorumlarını bekliyorum.

Eski 05-06-2014, 10:48   #1518
Ağaçsever

herkes sertifikalı fidan alıp dikin diyor. bu fidanı alırken üzerinde çeşidini yazan fidana sarılı beyaz renkli plastik vardı.bu şimdi sertifika mı?ben üzerinde tarım bakanlığı onaylı bir şey göremiyorum.rengi de sarı değil.firma buna sertifika diyor.sizce ney.

Eski 05-06-2014, 11:08   #1519
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi batık Mesajı Göster
selamlar,belli bir bilgi sahibi sizlere bir sorum olacak. 2 ay önce bir kaç adet açık kök ceviz fidanı aldım cevizlere bakarken şuan birinin aşı gözünün patlamamış olduğunu gördüm. sizce bu fotoğraftaki fidan aşı yerinden patlayan aşısı tutmuş bir fidan mı?
Bu aşı tutmamış. Üstten süren ise yabani. Söyle hemen yenisini yollasınlar.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2014, 17:16   #1520
Ağaçsever

bugün yine konuştuk. ısrarım sonrası inceliyeceklermiş.ben iyice bunlara güvenmemeye başladım.fotoğraftan anlaşılmıyor mu ki. selami hoca da tam bir öngörüde bulunmadı.kafalar yine karıştı.

Eski 05-06-2014, 18:56   #1521
Ağaçsever

bu üstten aşı tutsa üstteki aşı gözüne benzeyen deri kabarmış beslenmiş olmazmı.sarı renk anacın özü mevcut.bunu nasıl öğreneceğiz.fidancı da inceleme yapmak için fidanı istiyor.ne incelemesi yapacaksa bilemiyorum.fotoğraftan anlaşılamıyorsa nasıl anlaşılacak.

Eski 05-06-2014, 20:48   #1522
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
1520 deki 1 ve 2 tutmuş, 3 nolu resim tutmamış 4 tutmuş gibi görünüyo..fidanların birde uzaktan fotolarını yükleyin dümdüz fidansa zaten tutmamıştır,aşı noktasındaki kıvrım ise tuttuğuna işarettir.Bu fotolara göre karar vermek zor..

Düzenleyen yalıçapkını : 05-06-2014 saat 21:12 Neden: düzeltme
yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2014, 21:11   #1523
Ağaç Dostu

yalıçapkını's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
1515 ve 1520 deki 3 ve 5 nolu fotolar tutmamış...Fidanları dikkatli inceleyin yerleştirilen gözden fidan sürmemişse fidanlar şüphelidir.

yalıçapkını Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2014, 21:23   #1524
Ağaçsever

bu fotoğraflar aynı fidana ait farklı açılardan çekildi.360 derece hesabı.yine de yorumunuz için ***.

Eski 05-06-2014, 21:25   #1525
Ağaçsever

1516 2.fotoğraf 1520 bütün fotoğraflar aynı fidana ait.

Eski 05-06-2014, 22:11   #1526
Ağaçsever

ismail bey,şimdi bakacak olursak burda 1- ilk yapılan göz aşı tutmamış, onun üstünde yapıldığı düşünülen rengine benziyen ikinci göz aşının sağ tarafındaki parçanın şişmediği,beslenmediği görülüyor.yanındaki sarı sıvı fidanın öz sıvısı orayı kapatmış.2-üstteki aynı renkteki parça alttaki parçanın ürünümü ve üstten anaç kendini büyütünce bu parça yarıldımı.4-bu parçada tutmadı ve gelişmedi ve anacın kendi gözü beslenince içindemi kaldı.böyle birçok olasılık var.ben ceviz aşısını şu ana kadar hiç yapmadım.burada asıl önemli olan bu işin piri defalarca aşı yapmış kişilerin görüşü.bu olay bir iki gündür sıkıntı yarattı.Fidanı kaldırıp atacaksın kurtulacaksın.aslında fidandada sorun yok. sorunu yaratan bu fidanı incelemeden gönderen fidan satıcısında. Sorunu kendisine ilk ilettiğimde fidanın gayet sağlıklı olduğunu kendilerince hiçbir sıkıntının olmadığını söyledi.biraz diretince fidanın altı anaç (beyaz) ile üstteki rengin (yeşil) farklı olması sebebiyle fidanın aşısını tuttuğunu söyledi.aşı yerine tırneğımla bastırdığımda yeşil(canlı) olduğunu anlayacağımı belirtti.ben 152. mesajdaki gözün patlamayıp deri halini aldığını söyleyince de fidanı inceleyeceklerini söyleyip kendilerine ulaştırmamı istediler.işi ilginç yanı biraz korkmaya başladım çünkü bu konuştuğum fidancı ilk söylediği noktadan farklı bir noktaya geldi.madem aşısı sağlam neyini inceliyeceksiniz diye sorduğumda bizce aşısı sağlam dediler.biran ameliyat edip içini inceliyecekler düşünmedim değil.birde söyledikleri fidan kendilerine göre sağlammış .onlara söküp gönderecekmişim.fidan bu mevsimde sökülür mü ?kurur dediğimde sağlam olduğunu anlarlarsa fidan göndermiyeceklermiş.bu çıkmazdaki durumu ben mi yarattım o zaman ona göre fidan gönderilseydi dediğimde mesailerimi bitti **** bana verecek cevaplarımı kalmadı anlayamadım?bu olay diğer konudaki roman tarzı (polatlıda bir ceviz bahçesi olayına) benzedi. fidanı kaldırıp atmayı düşünmüyor değilim.

Eski 06-06-2014, 12:27   #1527
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Öncelikle tüm ceviz dostlarına selamlar ismim Çağrı siteye üyeyim fakat yazışma konusunda pek aktif bir üye değilim, ceviz yetiştiriciliğinde kendi araştırmalarım dışında en çok faydalandığım yer ağaçlar.net sitesi oldu.

Benim Sivas da 40 ağaçlık (kaman) ceviz bahçem var bu bahçe 2001 yılında kuruldu.

Bahçe kurulduğunda ceviz konusunda haliyle pek bilgi sahibi değildim babam ve dedem kurulum ve fidan seçiminde aktif oldular, bu bahçeden geçen sene 36 ağaçtan olmak üzere 200 kg ceviz alındı, cevizlerin bir kısmını 1-2 yaşlarında iken domuzlar kırdı ve haliyle çoğu aşısız durumda dipten sürdü vede verim düştü.

Bu sene tüm köy ve çevre köylerde cevizleri soğuk vurdu cevizleri diyorum aslında tüm meyve ağaçlarını vurdu ancak cevizler uçlardan kuruyup tekrar sürmeye başladılar 5 haziran itibariyle bu fotoyu ekleyeyim.

Benim değerli üyelerimize 2 sorum olacak.

1-) Mevcut bahçemden daha çok verim almak için neler yapabilirim (örneğin kesip kabuk aşısı için çok mu geç veya kabuk aşısı yapılabilirse kaman cevizine fernor aşılayabilirmiyim) fernor konusu ikinci sorumda.

2-) İkinci bir bahçe kurmayı planlıyorum aslında plan demiyelim 2015 baharda kısmetse ağaçlar dikilecek rakım ve soğuk ele alındığında fernor cevizinde karar kıldım dikilecek bahçenin rakımı 1415 m ( bahçe 160 ağaçlık olacak)

İkinci sorum soru değilde yardım isteği, alacağım fernor ceviz fidanlarının gerçekten o cins olmasını istiyorum ve güvenilir satıcıyı nerede bulacağım konusunda değerli üstatlardan yardım istiyorum, Ankara da hobi bahçem için ağaç aldığım fide satan yerler var ancak ceviz konusunda bilgileri konusunda şüphelerim var , ben bu yerlerde şöyle olaylarla karşılaşıyorum satıcıya fernor cevizi dikeceğimi bu cevizin belirli iklimler için ideal olduğunu söylüyorum
Cevap: abi ben sana bir ceviz getirecem 2. senede meyve veriyor süper

Uzun lafın kısası ben fernor fidesi seçimi ile ilgili güvenebileceğim satıcıyı nereden bulabilirim, Ankara da ikamet etmekteyim Türkiyenin her yerinden fide alımı yapabilirim, internette gezen çok fazla firma var bu sitede çok fazla ceviz bahçesi kurmuş ve ürün almış üreticiler var bizzat sizlerden bilgi almak istiyorum.

coztek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 13:55   #1528
Ağaçsever

bahçeniz Sivasın tam olarak neresin de?

Eski 06-06-2014, 16:46   #1529
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Sivas Şarkışla

coztek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 18:11   #1530
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2014
Herkese selamlarr yaklasik 1 bucuk yil once diktigim ceviz agacim 2 metreye ulasti usttende yeni filizleri olusuyor fakat alt yapraklarinda yanmalar meydana geldi, heyecanla onun buyumesini bekliyorum, neden boyle olmustur acaba ? En kisa surede resminide gonderirim

krmzrj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024