agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-11-2013, 00:08   #1171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
Türkiye'nin en büyük bahçesi Beyşehir'de kuruldu.

Türkiye

Beyşehir Ürününü Seçti: Ceviz

Bu bahçeyle ilgili bilgisi olan var mı? Haber yeni ama 2008 de kurulmuş.
Bu bahçeyle ilgili olarak daha önce biraz yazışmıştık ama hangi sayfada kaldığını hatırlamıyorum.

Umarım yatırım sahibi emeğinin karşılığını alır. Ancak,ağaçlar 5. yılında olmasına rağmen 2-3 yaşında gibi görünüyor. Toprağın yapısı zayıf görünüyor,bir de ağaçların dipleri çok otlu ve bakım eksiklikleri var gibi.

Her bahçede bir eksik bulmak zorunda mısın diye düşünenler olacaktır,ne var ki gerçekleri söylemek gerek. Bu toprak yapısı,süper bakım,bol gübre ve su ister. Yoksa,ağaçlar pek gelişmez.

ladikli ve ömür-uşak beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 00:55   #1172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ms200 Mesajı Göster
Elimdeki ceviz kaman-1. Şu an 400 kg kadar kaman-1 var. Abartmıyorum ama cevizlerin hepsi böyle dolgun çıkıyor, fotodaki gibi.

-Kaman -1 cevizlerim için fiyat olarak toptan 14 tl ye düşünüyorum.
Tabi canlı canlı görmek önemli o yüzden. Numune konusunda istediğini gönderirim.
fiyatı chndlere göre biraz yüksek gibi geldi bana

dediğiniz gibi iç oranı chandlere göre daha yüksek olabilir.okonuda pek bi bilgim yok.
size yardımcı olmak isterdim gerçekten.ama şu anda okadar yoğunumki

bu yoğunluğun arasında kalan vaktimi malum bi bahçe kurmayı planlıyorum onla ilgili araştırma yapıyorum forumdaki bütün başlıkları tek tek okumaya çalışıyorum
en güzel bilgileride bu siteden alıyorum...
bu siteye benzer başka bi forumda(bahçesel) okuduğum bi msj'dan sonra iyiki bu siteden başlamışım diyorum araştırmaya ...yazıyı aynen aktarayım sizde gülün biraz.
bir üye şu kadar arazim var kaça kaç dikim yapıyım diye soruyor

cevap:4x4 dik 6-7 sene sonra seyreltmeyle 8x4 e dönersin böylece arazini daha verimli kullanmış olursun
cevabı verende ziraat mühendisi rumuzlu..

TRAKLI ve ms200 beğendi.
ersin1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 10:26   #1173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:

Türkiye

selamlar

ektede video linki var. sayın formullaone de haklı ağaçlar yaşını göstermiyor. biraz ihmal edilmişler veya belkide bilerek yavaş geliştiriliyorlarda olabilir.

içanadolu biraz sert kış yapar kış soğuklarından ve bu sene olduğu gibi sonbahar erken donlarından korunmak için de olabilir. ama bence bakım veya besin eksikliği değilde bilerek yavaşlatma var gibi.. bu kadar büyük yatırımda başında mutlaka bir danışman vardır yatırımcı es geçsede danışman toprak analizlerini mutlaka yaptırıyordur diye düşünüyorum.

bölgedeki bu ölçekteki yatırımı ilçe tarımın mühendisleri bile boş bırakmıyordur mutlaka takip ediyorlardır.

birde beyşehirde çok sayıda büyük ölçekli besi çiftliği var hayvan gübresi ihtiyaçlarını ücretsiz olarak buralardan çok kolayca sağlarlar.

ben bir bildikleri vardır diye düşünüyorum

bunların hepsi benim temennilerim, bu kadar büyük bir yatırımda bakımsızlık hüsran getirir. ama sanki bakımsızlıkta yok gibi değil. ağaçların yaprakları cansız, renksiz, solgun duruyor. cılızlar üzücü

https://www.youtube.com/watch?v=WJNIG616AP4

formullaone ve ladikli beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 17-11-2013 saat 12:55
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 10:41   #1174
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
2012 Mayıs ayında bahçeme diktiğim chandler cinsi ceviz fidanları son durumu

Eklenti 442091

]

Banada çok az gelişmiş gibi geldi. Benim 2012 de diktiğim chandler cevizler aynı büyüklüğe gelmiş gibi gözüküyor.

Eklenti 442091

İthal cevizlerde toprak yapısı, iklim şartları ve bilhassa bakımı çok önemli.

Lilium beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 17-11-2013 saat 11:28
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 15:58   #1175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2013
Yeni ceviz bahçesi icin yaptığım çalışmaların fotoğraflarını yukleycem ama nasil bilmiyom

kuzeybatılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2013, 16:12   #1176
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
Bilgisayarınızda bulunan bir fotoğrafı forum sayfasına yüklemek :

1- Öncelikle fotoğrafımızın boyutunu ayarlıyoruz
(Fotoğrafların boyutu maksimum:70 kb ve eni 500 - 600 piksel)

Fotoğrafın üzerine yazı yazmayın, yazı varsa, dışarıda bırakacak biçimde kesin.

Bunu herhangi bir fotoğraf işleme programı ile yapabilirsiniz. Forumdaki fotoğraf işleme programları hakkındaki bilgiler işinize yaracaktır.

Fotoğraf işleme programları: Faststone Photo Resizer
Fotoğraf işleme programları - Faststone İmage Viewer
Fotoğraf işleme programları: GetPaint, Picasa
Fotoğraf işleme Programları : PowerBatch
Fotoğraf işleme programları: IrfanView ve Gimp
Fotoğraf işleme programları: Photoshop
Fotoğraf işleme programları: Photo Studio (Türkçe)

2-
düğmesine tıklayın. Hızlı Mesaj yazma bölümüne yazdı iseniz, Gelişmiş Moda Dön düğmesine tıklayın.

3- Mesaj yazma bölümünün üst kısmında bulunan ikona tıklıyoruz. Açılan pencereden gözat'a tıklayıp bilgisayarımızda ekleyeceğimiz fotoğrafı bulup seçiyoruz ve yükle diyoruz ve pencereyi kapatıyoruz.

Eklenti 23487
4- Daha sonra tekrar ikonuna tıkladığımızda, eklediğimiz fotoğrafların adlarını göreceğiz. Hangi fotoğrafı, yazının neresine eklemek istiyorsak, kursörü oraya getirip, fotoğrafı seçiyoruz. Mesaj alanında [ATTACH]xxxx[/ATTACH] yazısını gördüğümüzde fotoğraf eklenmiş oluyor.

Eklenti 23488

Eklediğiniz fotoğrafları, yazı içinde uygun yerlere yerleştirmek
  • İlk resimdeki gibi okun gösterdiği yere tıklayın.
  • Fotoğraf yükle diye bir yer açılıyor.
  • Sonra aşağıya gelip yüklemek istediğiniz resmi tıklayın.
  • Sayfaya resimi görünür şekilde eklemiş oluyorsunuz.
  • Son resimdeki yüklenmiş hali.
Eklenti 23484
Eklenti 23485
Eklenti 23486

[ ATTACH]xxxxxx[ /ATTACH] yazısıyla temsil edilen fotoğrafı yazının içinde uygun bir yere yapıştırırsanız, fotoğraf orada görünecektir.
Alıntıdaki bilgilerden yararlanın.

Resimleri bigisayarınıza yüklemede en kolay fhoto studio programı

Eski 17-11-2013, 18:20   #1177
Yeni Üye

Usta yukleyemedim ya tlf dan

Eski 17-11-2013, 18:23   #1178
Yeni Üye

Hata veriyo devamlı

Eski 17-11-2013, 18:54   #1179
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzeybatılı Mesajı Göster
Hata veriyo devamlı
Resimlerin boyutu büyükse 650*450 ölçülerine küçültmen gerekli

intelli studio programı ile küçültebilirsin.

Eski 18-11-2013, 07:21   #1180
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın ermana, hayırlı uğurlu olsun,

nacizane bir öneride bulunayım, beton direkleri daha sonrada dikersiniz, böyle uygun havaları bulmuşken fidanlarınızı dikmeye bakın zaman kaybetmeyin derim, yağışlar başlarsa bi daha zor olur.

Yarın balıkesirde küçüm bir bahçede fidan dimine yardım gideceğim, martta şarköydeyim, bahçeniz kırklarelindemi? belli olmaz kırklareline geçebilirim.
fidanlarımı chandler nickli Ekiz fidancılık Okan beyden alıyorum. kendileri denizlide bulundukları için aralık ortasına doğru çıkartacaklar fidanları. bahçem kırklareli nin lüleburgaz ilçesinin oklalı köyünde her zaman herkezi beklerim.

formullaone ve ncp1963 beğendi.

Düzenleyen ermana : 18-11-2013 saat 08:43
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 18:50   #1181
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Merhaba, ceviz ağaçlarıma damlama sistemi kurduruyorum.
Önce her ağacın dibine 20 lik 20 cm aralıklarla damlatan sistem koyduracaktım. Fakat daha sonra internette gezinirken ceviz ağaçlarına HALKA DAMLAMA SİSTEMİ denilen bir sistem de kuruluyormuş. Çok mantıklı geldi.

Okuduğum sayfa linki:
Halka Damla Sulama Sistemleri | Ceviz | Ceviz Hakkında Herşey

Bu şekilde sulayanlar var mı? Düşününce çok mantıklı geliyor fakat bu sistemin negatif yönleri var mı?

ms200 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 21:18   #1182
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
fidanlarımı chandler nickli Ekiz fidancılık Okan beyden alıyorum. kendileri denizlide bulundukları için aralık ortasına doğru çıkartacaklar fidanları. bahçem kırklareli nin lüleburgaz ilçesinin oklalı köyünde her zaman herkezi beklerim.
Sayın ermana,bizim fidanlar da 2011 yılında, 7 Aralık gibi gelmişti. Hepsinin köklerini nemli toprağa gömüp,her sabah bahçeye giderken,yarım günlük dikebileceğimiz kadarını yanımıza alıp,dikim yapmıştık.

Bahçede dikim yaparken de,römorkta bekleyen fidanları nemli keten çuvallarla örtmüştük. Yaz geldiğinde,tutma oranının 95% civarı olduğunu gördük.

Fidanların nemini korumalarını mutlaka sağlayın,bu çok önemli.

En güzel dikim ayı Aralık olsa da,bahçeniz hazır durumdaysa,kış kapınızı çalmadan,fidanları dikmenizde yarar var.

Fidancınızdan rica edin,eğer yaprak dökümleri tamamlandıysa,biraz daha erken göndermeye çalışsın. Çamur içinde fidan dikmek hiç hoş olmuyor. İnsanın nefesini kesen,trakya ayazından bahsetmiyorum bile

pria ve ladikli beğendi.
Eski 19-11-2013, 07:19   #1183
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

şuan ki tahminlere göre aralık ortasına kadar biraz yağışlar olacak ancak aralık ortasından yılbaşına kadar yağmur gözükmüyor. Tahminim 2 günde dikerim fidanları. evin hemen yanında olduğu için bahçe o avantajımı kullanarak 10 tane diker 10 tane daha sökerim çok fazla kökü kurutmamış oluruz. kasım sonunda tekrar görüşürüz bakalım okan bey ile fidanlar ne durumda.

Eski 19-11-2013, 09:51   #1184
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Ben de aynı yere sipariş verdim. Heyecanla bekliyorum.

ermana beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 10:47   #1185
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Ben de aynı yere sipariş verdim. Heyecanla bekliyorum.
hayırlısı olsun. kaç tane ekeceksiniz? aynı fidanlıktan aynı anda ekeceğimiz için eliride ki gelişimlerini kıyaslıyabiliriz. bir çok harcama yapıyoruz bir çok emek veriyoruz okan beyin güvenilir olduğunu düşünüyorum. ceviz.com adresini okan bey satın aldı ve siteyi oluşturmaya çalışıyor yararlı bir çok bilgi döküman yükleyeceğini söyledi.

formullaone beğendi.
Eski 19-11-2013, 16:17   #1186
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Sağolun, size de hayırlı olsun. Eylül başında açtığımız 400 adet çukurum var, 10-15 kadarında biriken yağmur suları gitmiyor, sanırım drenaj problemi var onları kapatmayacağım ve birşey ekmeyeceğim. Çukurları bugün yarın kapatacağız. Mümkün olduğunca toprağı yüksek kapattırım, sırta dikim tarzında ekmek istiyorum.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 07:05   #1187
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Sağolun, size de hayırlı olsun. Eylül başında açtığımız 400 adet çukurum var, 10-15 kadarında biriken yağmur suları gitmiyor, sanırım drenaj problemi var onları kapatmayacağım ve birşey ekmeyeceğim. Çukurları bugün yarın kapatacağız. Mümkün olduğunca toprağı yüksek kapattırım, sırta dikim tarzında ekmek istiyorum.
evet sırt dikim yaparak bir parça mesafe daha kazınırsınız. burada da 3 gün yağmurlu geçicek ve suyun ne etki yapacağını izleyeceğim çukurlarda, ondan sonrada kapatacağım ben biraz geç kaldım hazırlıklar için.

Eski 20-11-2013, 16:50   #1188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2013
sapancada bahcem war 2 donumluk , 4 tane cevız agacım war gerı kalan agaclarda kıraz armut hurma . bıraz bos yerım war oralara salkım cevız fıdanı dıkecegım arkadaslar . salkım cevız en ıyısı dıolar pazar acısından daha cok cevız verıormus

Sızlere sorum , daha once bırılerı bakıordu sımdı ben bakacagım , ılaclamayı nasıl yapmalıyım Var olan cevız agaclarına .

Sevenhillli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 17:51   #1189
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Fernor Bahçesi

selamlar arkadaşlar, antalya korkutelide 1600 m rakımdaki köyümüze 153 adet ceviz fidanını ( 117 Fernor, 10 Fernette, 26 adet Altay (deneme amaçlı) tüplü olarak 20-25 Ekim tarihinde diktim. Fidanları denizliden almıştık. Cukurları kepçeyle açtırdık ancak ilk başlarda cok büyük oldugunu düşünmüştüm, sanırım ilerde faydasını görecegim. Kök altına potasyum ve fosfor gübresinden attık yaklaşık 250 gr. köklere katı olarak leonardit attık geneline ise suya karıştırarak verdik. ancak gübre ve leonarditi köklerin yaklaşık 20-30 cm altında kaldı sanırım 1-2 yıl sonra ulaşabilecek kökler. malesef topragı analiz yaptırmadım, toprak biraz kireçli bahardan itibaren ona yönelik gübre verecegim bu konuda tavsiyelerini bekliyorum. ilk yıl soguklara karşı korumak için gövdeyi boyadık, sonrasında da toprakla fidanı kapattık. Elimizden geldigince sırt dikim yapmaya çalıştık. Dikim mesafeleri çit dikim 7-5 m. İnşallah bahar ayında güzel bir sonuçla karşılaşırız. Forumda bilgi ve fikir paylaşan herkese çok teşekkürler sizlerin sayesinde daha verimli ve daha bilinçli üretim giderek artacaktır. Hepinize teşekkürler
Name:  IMG_0561.jpg
Views: 2232
Size:  70.7 KB
Name:  IMG_0562.jpg
Views: 1489
Size:  71.0 KB
Name:  IMG_0563.jpg
Views: 1523
Size:  72.5 KB
Name:  IMG_0568.jpg
Views: 1678
Size:  40.2 KB
Name:  IMG_0570.jpg
Views: 2056
Size:  70.1 KB

pria, tevmen, ladikli ve 4 kişi beğendi.
deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 19:00   #1190
Ağaç Dostu

Bahçeniz hayırlı olsun. Arazinin eğimi güzel,ceviz için uygun görünüyor. Rakıma baktığımda,yabancı çeşitler içinde Fernoru seçmeniz doğru bir karar olmuş. Chandler dikseydiniz çok büyük risk olurdu. Böylece riski büyük ölçüde azaltmışsınız. Yine de,sonbahar erken donları için tedbiri elden bırakmayın.

Çukurları derin açtırmakla iyi yapmışsınız. Ancak toprak tahlilini keşke yaptırsaydınız.

Yine de,zararın neresinden dönerseniz kardır hesabı,toprak tahlili yaptırın bence. Ona göre de gübreleme yaparsınız. Toprağın neye ihtiyacı olduğunu bilmeden nasıl gübreleme yapacaksınız?

Diğer bir konu da,fidanları salma sularken,gövdelerinden uzak sulayın. Ayrıca,aşırı sıcaklarda ve bir defa da bol su dökerek boğmayın. Fidanların köklerini haşlarsınız,aman dikkat. Az ve sık sulamak daha faydalı. Umarım en kısa zamanda damlama sulamaya geçersiniz.

Etrafta hiç ağaç görünmüyor,tepeler çok kurak. Bunun sebebini araştırdınız mı? Bölgeniz,yağmur almayan bir yer ise,sulama kaynağınızı idareli kullanmanızda yarar var.

Başarılar dilerim.

pria, tevmen ve ladikli beğendi.
Eski 20-11-2013, 19:14   #1191
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

damla sulamayı döşemeye başladık hatta ana boru hatlarını gömdük bile, bahardan itibaren damlama ile başlayacagız. söylediginiz gibi baharın gübreye ve sulamaya başlamadan önce toprak analizini de yapacagım. dikim yaptıgımız bölge de fazla agaç yok, az yukarısında elma ve kayısı bahçeleri var. köydede aşısız olarak ceviz yetişmekte hatta verimleride aşılı fidanlarla yarışacak seviyededir. Egim olması, güneye bakması ve sürekli rüzgar alan bir yer olması sebebiyle tutacagını düşünüyorum ancak kış sogukları cok cetin geçmektedir -25, 30 a varan derecelere inebilmektedir. köyde yeteri kadar kaynak suyu mevcut sulamada köyden su basarak sulayacagız. ancak civarın agacsız olması hakkında bir bilgim yok

Eski 21-11-2013, 12:16   #1192
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

dün akşam ben tarlanın ortasında beton direkleri dikmeye çalışırken aniden yoğun bir yağmur başladı ve sabaha kadar sürdü. geçen hafta açtırdığım çukurlar için bu yağmur iyi geldi. sabah hemen çukurlara baktırdım ve annem tarlanın için de kalanlarda hiç su kalmadığını sadece daha önce tarım yapılmayan sert toprakta açtırdığım 2 çukurda 2-3 teneke su birikmiş dedi. o sularda 2 saat sonra 2-3 parmak kadar kalmış. sanırım drenajımız iyi. zaten çukurları açtırırken kepçeciye bir çukuru 3 metre açtırdım 2 metreden sonra çakıl ile kum başladı 3 metreye kadarda öyle devam etti.

Eski 21-11-2013, 14:57   #1193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
sayin deli dervish fotolardan yuzunuzdeki mutluluk ve hevesi rahatlikla goruyorum zaten yazmissiniz deneme amacli diye bende 1600 rakimda ceviz yetistiriciliginin denenmeden yapilmamasi gerektigini dusunuyorum cok riskli bir is insallah basarili olursunuz.. valla meraklada bekliyorum acikcasi.. Allah emeklerinizi bosa cikartmasin.

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 16:41   #1194
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

sayın bozy mesajınız için teşekkürler resimdeki bize yardımcı olan işcimiz .inşallah ilerleyen yıllarda da aynı şekilde bizde mutlu oluruz. 12-13 bin liraya yakın masrafı oldu. asısız olarak verim o bölgede iyi seviyede ancak asılı ne olur bilmiyorum.

Düzenleyen deli_dervish : 22-11-2013 saat 05:21
Eski 22-11-2013, 07:19   #1195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2013
15 da alana ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum
toprak tahlilimi aldım aşağıdadır.
en yüksek sıcaklık 42,6 en düşük ise 27 dereceyi görmüş.
ayrıca en geç ve en erken don tarihleri ise 20 nisan - 15 ekim
arazimin kotu 810 m
hangi çeşiti önerirsiniz ve sırta dikim nasıl olmaktadır.
% işba = 66,22 Hafif tınlı
pH = 7,89 Hafif Alkali
% Toplam Tuz = 0,03 Tuzsuz
Kireç = 12,46 Orta Kireçli
Organik Madde = 2,4 Orta
Fosfor = 2,75 Çok az
Potasyum = 68,84 Yeterli

tonbul19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 09:35   #1196
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
Yaprak sıyırarak fidan sökümü yapmıyoruz ve bu nedenle fidanlarımızın teslimi Aralık ayı ilk haftasını bulur

chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 09:39   #1197
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Alıntı:

Türkiye

Fidanlar firmamızdan gitti ancak toprak yapısı zayıf ve ayrıca bahçede arada kiraz ekili, birde maalesef bakım zayıf ancak yinede ürün almaya başladılar, iç anadoluda chandler olmaz diyenlere örnektir.

Lilium, ladikli ve ermana beğendi.
chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 19:07   #1198
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2013
alçak dikim hatası

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın ermana,biz kendi bahçemizi hazırlarken,çukurları 1m - 1m olarak açtırıp,bir süre sonra üst toprakla tekrar kapattırmıştık. Ancak,kapattıktan sonraki yağmurlarla çukurlarda 25 cm den fazla çökmeler oldu ve toprak kalıcı zeminini oluşturdu. Ardından,toprak ilavesi yapılarak fidan dikimleri yapılmasına rağmen alçak dikim hataları oluştu.

Çukurları 1m - 1m olarak açtırırsanız,fidanları dikerken mutlaka 20 cm kadar toprak ilavesi yaptıktan sonra,o yükseltinin üzerine dikin. Böylece,kış yağmurlarında çukurlar 20-25 cm çöktüğünde ( mutlaka çökecektir ) fidanlarınız tam olarak zemin seviyesine inecektir. Çukurda kalmamış olacaklardır.

Alçak dikim hatası yapmış birisi olarak,bu konuda olumsuz tecrübelerim var,ve sizin de aynı sorunları yaşamanızı istemem.
Sayın formullaone,
Tam 1 yıl önce diktiğim chandler fidanlarımda, çukurun 20-25 cm çökmesinden dolayı ben de sizin gibi alçak dikim hatası yapmış durumdayım. Bu sene planladığım yeni dikimlerde, aynen önerdiğiniz gibi çukuru zeminden 20-25 cm yükselterek tümseğin üstüne dikim yapacağım.

Peki geçen yıldaki çökmeleri nasıl telafi ederiz?

Malum, aşı yerleri genç fidanların "yumuşak karnı" ve mutlaka toprakla temastan korunması gerekiyor. Ben de fidanların diplerinin çukur çukur kalması pahasına aşı yerleri toprağa değmesin diye dipleri henüz toprakla doldurmadım. Bununla birlikte aşı yerleri de sanki geçen yıl diktiğim konumuna göre 5-10 cm boy atarak yükselmiş gibi görünüyor.

Bu durumda çöküntüleri doldurmadan aşı yerinin biraz daha yükselmesini beklemeye devam etmek mi doğru? Yoksa, aşı yerini uygun bir kasnakla çevrelemek suretiyle muhafaza ederek, kasnağın dışında kalan kısmı toprakla doldurmak mı?

Bir türlü karar veremiyorum. Siz ne yaptınız? Bu duruma ne dersiniz?

faruk demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 20:00   #1199
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruk demirel Mesajı Göster
Sayın formullaone,
Tam 1 yıl önce diktiğim chandler fidanlarımda, çukurun 20-25 cm çökmesinden dolayı ben de sizin gibi alçak dikim hatası yapmış durumdayım. Bu sene planladığım yeni dikimlerde, aynen önerdiğiniz gibi çukuru zeminden 20-25 cm yükselterek tümseğin üstüne dikim yapacağım.

Peki geçen yıldaki çökmeleri nasıl telafi ederiz?

Malum, aşı yerleri genç fidanların "yumuşak karnı" ve mutlaka toprakla temastan korunması gerekiyor. Ben de fidanların diplerinin çukur çukur kalması pahasına aşı yerleri toprağa değmesin diye dipleri henüz toprakla doldurmadım. Bununla birlikte aşı yerleri de sanki geçen yıl diktiğim konumuna göre 5-10 cm boy atarak yükselmiş gibi görünüyor.

Bu durumda çöküntüleri doldurmadan aşı yerinin biraz daha yükselmesini beklemeye devam etmek mi doğru? Yoksa, aşı yerini uygun bir kasnakla çevrelemek suretiyle muhafaza ederek, kasnağın dışında kalan kısmı toprakla doldurmak mı?

Bir türlü karar veremiyorum. Siz ne yaptınız? Bu duruma ne dersiniz?
Malesef aşı yeri sabit kalıyor ve uzamıyor. Sanırım bu konuda göz yanılgısı yaşamışsınız. Alçak dikimin geri dönüşü yok ancak tek yapabileceğiniz aşı yerlerine kadar kazıp güneş ve hava almasını sağlamak. Bunu, 5 yıl kadar yaparsanız yeterli olur .Zaten gövde kalınlaşıp aşı yeri iyice kapandıktan sonra toprak örtse de pek zararı olmaz.

Ben alçak dikim olan fidanları baharda ve sonbaharda olmak üzere kürekle aşı yerlerini açıyorum. Tabi ki bu şekilde en fazla bir kaç ay kadar kalıyorlar ve yağan yağmur açtığım çukurları tekrar dolduruyor. Yine de,en azından bir kaç ay da olsa güneş görmelerini sağlıyorum.

Etraflarına kasnak koymak iyi fikir,ancak bu defa da açılan çukurlar su dolacak ve kış aylarında buz tutup fidanları kurutacak ya da köklerin bol sudan çürümesine sebep olacak. Diğer taraftan,kasnağı çok geniş yapmazsanız,sadece toprağın aşı yerine değmesini engelleyecek kadar yaparsanız sanırım olabilir. Tabi kasnağı sert bir maddeden yapmakta fayda var,yoksa ezilir.

Ben bir kaç yıl daha kürekle senede 2 defa aşı yerlerini açarak idare etmeye çalışıcam. Şimdilik alçak dikim olanlarla normal dikim olanlar arasında büyüme farkı olmadı,hepsi güzel gelişiyor.

Bu arada,yüksek dikim yapacağınızı yazmışsınız. Eğer tümseğin çökme payını iyi hesaplayamazsanız,bu defa da fidanlar yüksek kalır,kökleri zemine yakın olur,çapa yaparken kesilirler,yağmur yıkayarak kökleri açar,sularken sıkıntılar da olabilir. Kısacası,alçak dikim ne kadar zararlıysa yüksek dikimin de zararları olur. Yurt dışında sırta dikim teknikleri uygulanıyor ancak bu tamamen farklı bir çalışma gerektiriyor.

Siz yine de,çok yüksek dikmeyin,orta halli bir dikim olsun )

Eski 27-11-2013, 21:47   #1200
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2013
ot mücadelesi ve toprakta pH ıslahı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Malesef aşı yeri sabit kalıyor ve uzamıyor.
Etraflarına kasnak koymak iyi fikir,ancak bu defa da açılan çukurlar su dolacak ve kış aylarında buz tutup fidanları kurutacak ya da köklerin bol sudan çürümesine sebep olacak. Diğer taraftan,kasnağı çok geniş yapmazsanız,sadece toprağın aşı yerine değmesini engelleyecek kadar yaparsanız sanırım olabilir. Tabi kasnağı sert bir maddeden yapmakta fayda var,yoksa ezilir.

Yurt dışında sırta dikim teknikleri uygulanıyor ancak bu tamamen farklı bir çalışma gerektiriyor.

Siz yine de,çok yüksek dikmeyin,orta halli bir dikim olsun )
Sayın formullaone,
Öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.
Kasnak olarak taban dairesi kesilerek çıkartılmış 20-25 cm çapında ve 25-30 cm yüksekliğinde konik plastik saksılar kullanmayı düşünüyorum.
Kasnakların içine su dolacağını pek zannetmiyorum çünkü toprağın su geçirgenliği oldukça iyi durumda ve drenaj sorunum yok. Şiddetli yağışlarda bile zeminde su birikmesi olmuyor.
Yüksek dikim konusundaki uyarılarınız için teşekkür ederim. Sizinle paralel düşünüyorum, risklerin farkındayım. Bu yüzden çökmeler bazı çukurlarda 25 cm den fazla olmasına karşın ben yeni tümsekleri 20 cm ile sınırlayacağım.

Sırta dikim hazırlığı zor iş biliyorum, dozer çalıştırarak tarla zeminde geniş sırtlar oluşturmayı gerektiriyor. Geçenlerde Bereket tv de izledim Kırklareli'de uygulamışlar ceviz için.

Bu arada gündemimde tarlayı sürmek de var. Geçen yıl dikimden önce sürme fırsatım olmamıştı fakat tarlada oldukça yoğun halde deve dikeni (eşek dikeni) diye tabir edilen kalın gövdeli ve köklü, fotoğrafta görülen otlardan mevcut. Aralık ayında tarlayı hem bu otlarla mücadele etmek, hem yüzeye yayacağım hayvan gübresini homojen dağıtabilmek, hem de toprakta pH ıslahı için (pH=8,2) önceden planladığım mikronize öğütülmüş elementel kükürt uygulamasını yapabilmek için tarlayı sürmeyi planlıyorum.
- Yaklaşık 2 ton/dekar yanmış ahır gübresini yüzeye dağıttıktan sonra, fidan çukurlarına yaklaşmadan pullukla 40 cm derinlikte sürmeyi,
- Geç bahara kadar bu halde bırakmayı,
- Nisanda otların çıkmasını takiben (ama fidanlar nisan sonu çiçeklenmeden önce) toz kükürdü serptikten sonra diskaro-tırmık çekmek suretiyle ot mücadelesi yapmayı planlıyorum.

İşlemleri yaptıkça fotoğraflarla birlikte burada paylaşırım. Fikir katkılarınızı ve deneyimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Eklenen Resimler

ladikli beğendi.
faruk demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024