agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2013, 14:20   #601
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Samet bey, size tavsiyem öncelikle 1 dönümde ceviz yetiştirmeyi denemeniz.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 16:37   #602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samet40 Mesajı Göster
haklısın dostum da ben hiç birşey bilmiyorum bilgi aldım biraz buralardan da her toprakda ceviz olmaz onu anladım. analiz yaptırdım diyelim olumlu sonuç oldukdan sonra neler yapmam gerek yok gösteren biri olur galiba..
bu sayfalarda gönüllü yardıma hepimiz hazırız
ancak her seyi yaşayarak ögrenmek gerekir
başkalarının doğruları size gelmeyebilir
siz kendi imkanlarınaıza göre
doğrularını belirlemelisiniz
ceviz ile ilğili ne varsa hatmetmelisiniz

hdoğan beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 16:47   #603
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
bu sayfalarda gönüllü yardıma hepimiz hazırız
ancak her seyi yaşayarak ögrenmek gerekir
başkalarının doğruları size gelmeyebilir
siz kendi imkanlarınaıza göre
doğrularını belirlemelisiniz
ceviz ile ilğili ne varsa hatmetmelisiniz
Haddim olmayarak cevap yazmak istedim.Hatmetme derken sadece okuyarak bilgi edinilmemeli. Yeni başlayan körpeleri(ben gibi) (BAZI)fidan satıcıların kucağına atmayın çünkü onlar yüzlerce kilo ceviz hasadı yaparlar kendinin ama bir tane bile ceviz bahçesi yoktur ve domates eker gibi fidan ektirirler bize bence okuyup anladıktan sonra bir bir bu işi gerçekten dürüst şekilde yapan insanlarla konuşmak eli topraklı kişilerden yardım almakta fayda var. Hatamız varsa af ola.

bulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 18:59   #604
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
öncelikle son 30 yılın ilkbahar geç son bahar erken don grafigini temin edin daha sonra her dekar için 1 noktadan olmak üzere 30 60 ve 90 cm derinliklerden toprak numunesi ve tahlil sonuçlarıyla burada tekrar görüşelim burada kimse kimseyi yalnız bırakmaz herkes imkanı dahilinde bildiği kadar yol göstermeye çalışır....
bu arada fidan işi en son mesele önce dediklerimi yapmanız gerek..

ladikli ve ömür-uşak beğendi.
yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 12:29   #605
Yeni Üye

zafer37's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Sayın Agaclar.net okurları 3 ay önce adını vermiyorum düzcede büyük bir firmadan denemek için 4 adet chanler 1 ader franquette aldım iklime uyumunu gözlemleyip 20 dönümlük candler bahçesi kurmayı düşünüyordum aldığım 5 fidandan 2 si kurudu diğerleride hiç bir gelişim göstermedi bu sorunlar topraktan **** dikim hatasından kaynaklanıyor olabilir.
bu fidanlar hakkında bilgi almak için fidan aldığım düzcedeki firmayı 3 haftadır 5 kez aradım her seferinde kendimi tanıttığımda müsait olmadıklarını sonra aramamı söylüyorlar **** telefonuma cevap vermiyorlar. Ben bunlardan ne paramı geri istiyorum nede yeni fidan istiyorum sadece sorunun neden olabileceğini daha önce başına gelen olmuşmu ne önlem almam gerektiğini sormak için arıyorum bugün enson aradığımda saat 13:10 firma sahibi ile görüştüm Dediği laf aynen şu cumartesi cumartesi niye arıyorsun müsait değilim bende bana bi numara verin onu arayım dedim yok dedi bende fidanları sattınız artık işimiz bitti mi dedim evet dedi. şok oldum ben hiçbir ters laf söylemedim gayet düzgün bir şekilde konuştum neden böyle bir şey yapıyorlar anlamadım web sitelerinde beraber bahçenizi kuruyoruz bakımını beraber yapıyoruz budamasını gösteriyoruz diye yazıyorlar ama iş başa düşünce müsait değilim kapat teli diyorlar başına böyle bir durum gelen oldumu bu firma kendini biliyor eğer agaclar.net deyse bi açıklama getirsin

zafer37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 12:43   #606
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafer37 Mesajı Göster
Sayın Agaclar.net okurları 3 ay önce adını vermiyorum düzcede büyük bir firmadan denemek için 4 adet chanler 1 ader franquette aldım iklime uyumunu gözlemleyip 20 dönümlük candler bahçesi kurmayı düşünüyordum aldığım 5 fidandan 2 si kurudu diğerleride hiç bir gelişim göstermedi bu sorunlar topraktan **** dikim hatasından kaynaklanıyor olabilir.
bu fidanlar hakkında bilgi almak için fidan aldığım düzcedeki firmayı 3 haftadır 5 kez aradım her seferinde kendimi tanıttığımda müsait olmadıklarını sonra aramamı söylüyorlar **** telefonuma cevap vermiyorlar. Ben bunlardan ne paramı geri istiyorum nede yeni fidan istiyorum sadece sorunun neden olabileceğini daha önce başına gelen olmuşmu ne önlem almam gerektiğini sormak için arıyorum bugün enson aradığımda saat 13:10 firma sahibi ile görüştüm Dediği laf aynen şu cumartesi cumartesi niye arıyorsun müsait değilim bende bana bi numara verin onu arayım dedim yok dedi bende fidanları sattınız artık işimiz bitti mi dedim evet dedi. şok oldum ben hiçbir ters laf söylemedim gayet düzgün bir şekilde konuştum neden böyle bir şey yapıyorlar anlamadım web sitelerinde beraber bahçenizi kuruyoruz bakımını beraber yapıyoruz budamasını gösteriyoruz diye yazıyorlar ama iş başa düşünce müsait değilim kapat teli diyorlar başına böyle bir durum gelen oldumu bu firma kendini biliyor eğer agaclar.net deyse bi açıklama getirsin
bu tarz firmalar her yerde var allah ömür versin daha neleriyle karşılaşacaksınız benim fidan aldıgım karakter özürlü satıcı kazık kökleri dibinden kesip torbalamış elma armut mu satıyor acaba? telefonla hiç aramadım arayıp sinirlerimi bozmanın anlamı yok bir digeri de ziraat mühendisi aracılıyla yavuz u kaman 1 diye sattı bizzat şahit oldum adamı uyandırdım telefon açtı firmaya firmada "kaman satma yetkimiz yok cevizler kaman ama sertifikaya yavuz yazmak zorundayız " dedi bir digeri agaçları yolladı sertifikalar bu gün yarın yollayacağım derken 1 sene geçti hepsinide allaha havale ettim benim agaçlarım nasıl sararıp kuruduysa onlarında elleri ayakları....... sonuçta işini yapan dürüst satıcılarda yok degil ama bi elin parmakları kadar.
keşke forumda ihbar bölümü olsada bu satıcıları bir bir yazsak bizden sonrakiler zarar görmese...

Eski 29-06-2013, 13:41   #607
Yeni Üye

zafer37's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolgezer2001 Mesajı Göster
bu tarz firmalar her yerde var allah ömür versin daha neleriyle karşılaşacaksınız benim fidan aldıgım karakter özürlü satıcı kazık kökleri dibinden kesip torbalamış elma armut mu satıyor acaba? telefonla hiç aramadım arayıp sinirlerimi bozmanın anlamı yok bir digeri de ziraat mühendisi aracılıyla yavuz u kaman 1 diye sattı bizzat şahit oldum adamı uyandırdım telefon açtı firmaya firmada "kaman satma yetkimiz yok cevizler kaman ama sertifikaya yavuz yazmak zorundayız " dedi bir digeri agaçları yolladı sertifikalar bu gün yarın yollayacağım derken 1 sene geçti hepsinide allaha havale ettim benim agaçlarım nasıl sararıp kuruduysa onlarında elleri ayakları....... sonuçta işini yapan dürüst satıcılarda yok degil ama bi elin parmakları kadar.
keşke forumda ihbar bölümü olsada bu satıcıları bir bir yazsak bizden sonrakiler zarar görmese...
Sayın yolgezer2001 söylediklerinize katılıyorum Keşke Fidancılar Hakkında diye bi konu olsa bu konuda isim vererek memnun kaldığımız fidancıları ve şikayetci olduğumuz fidancıları yazsak böylece elindeki üç beş kuruşu da fidancılara kaptıran vatandaşlarımız olmasa iyi olur ben iyiki 5 fidanla kurtardım ya 800 tane fidan almış olsaydım ne olurdu artık mahkeme lerle uğraş işim yoksa

zafer37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 14:48   #608
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
Burada yapılması gereken adına doğru cevizi sertifikasyonlarını tamamlamış firmalardan almak. böyle firmalardan alışveriş yapmak garantili çünkü herhangi bir sorun olduğunda faturayı sertifika veren kuruma götürüp bu adam adına doğru fidan satmıyor diyebilirsiniz.

doğa64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 15:00   #609
Ağaç Dostu

Efendiler birkaç sorum olacak. Şuan Balıkesir merkez köyler bölgesinde tarla bakmaktayız ama aklımı kurcalayan birkaç sorum olacak eğer cevap yazarsanız sevinirim.
Bulduğum ve anladığım cevapları ekledim.

1-Tarla alırken taban suyu yüksekliğini nasıl anlarız ceviz için uygun olup olmadığını?(tam detayını bilmediğimi için sorum düşük oldu)Tarlayı almadan mı toprak analizi yaptırmalıyım yoksa aldıktan sonra yaptırsam olur mu? Bunun geri dönüşü var mı?(toprak uygun olmazsa telafi edilebilir mi?
Cevap: Tarlayı almadan toprak analizi yapılmalı killi olup olmadığını kontrol edilmeli ve ilçe tarım ziraat mühendisi(hediye karşılığı ) getirtilip kontrol edilmeli ve ayrıca kepçe ile tarlanın farklı noktalarında kontrol yapılmalı.
2-Tarla çevresine tel örgü çit yapmazsan ne olur? Çit yaparsam makul ücretli çit mi yoksa uzun yıllar gidecek sağlam çit mi yapmalıyım? Ayrıca çiti nasıl fiyat bakımından nasıl hesaplı yaparım?
Cevap: Çit yapılmazsa ise yabancı varlıkların örneğin domuz gibi hayvanlar ağaca zara verebiliyor. Bir bahçe kuran bahçesini etrafını kavak ağaçları ile çevirmiş bunun sonuncunu ne olur bilinmiyor ama.
3-Devletten arazi kiralasam mı yoksa tarla mı alsam daha iyi olur sizin fikriniz nedir?
Cevap: Arazi kiralarsam toprak düzenlemesi için çok masraf gidiyor ve de devletin iyi yerlerde toprağı yok. Konu hakkında gönlüne ve gözüne yatan iyi bir yerden arazi al deniyor.
4-İlk cevizci işine başlayan bir veya birileri sizce en az kaç dönümle en çok kaç dönüme kadar bu işe girmemeliler?
Cevap: İlk tecrübe açısından 5 dönüm 10 dönüm gibi yerler başla derdini sıkıntısını anla ona göre değerlendir büyült. Âmâ birden büyük işe kalkışma tecrübe edin gibi tavsiyeler de bulunanlar var.
5-Bazı arkadaşlar ceviz aralarına başka cins meyve ağacı dikmekten bahsediyorlar? Bu olay mümkün müdür? Bu olay yapılırsa cevizim verimi düşmez mi ?iç doldurmama hastalık gibi problemler yaşanır mı?
Cevap: Yapanlar varmış ancak sıkıntılı bir seçim çünkü toprağı sürmek ve aralardaki meyveler birbirine değme gibi problemler yaşayanlar var.
6-İlk etapta masrafları en aza indirerek 15 dönüm yerine 20 dönüm bahçe kurmak mantıklı bir hareket midir? Küçük ve sağlam bir bahçe mi kurmak daha iyidir.?
Cevap:4.sorunu cevabı
7- Mavi sertifikalı fidan nedir? Kapama ceviz bahçesi ne demek?
Cevap:

Düzenleyen bulgur : 02-07-2013 saat 22:43 Neden: Ek soru-cevaplar bulundu eklendi
Eski 03-07-2013, 09:03   #610
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2013
Arkadaşlar merhaba,

Babamın yaklasık 6 yıl önce diktiği ağaçlardan oluşan yaklaşık 200 ceviz ağacından oluşan bir bahçemiz var. Fakat ağaç verimleri oldukça düşük. Ağaç verimlerini yükseltmek istiyorum. Lakin ilk dikim sırasında bilinçsizliğimizden dolayı dikilen cinsler hakkında da bilgimiz yok. Şu ağaç şu cins diyemiyorum. Verimi artırmak için nereden başlamak lazım. Ağaç cinslerini nasıl öğrenebilirim. Yol gösterici arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

exssspy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 09:33   #611
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi exssspy Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Babamın yaklasık 6 yıl önce diktiği ağaçlardan oluşan yaklaşık 200 ceviz ağacından oluşan bir bahçemiz var. Fakat ağaç verimleri oldukça düşük. Ağaç verimlerini yükseltmek istiyorum. Lakin ilk dikim sırasında bilinçsizliğimizden dolayı dikilen cinsler hakkında da bilgimiz yok. Şu ağaç şu cins diyemiyorum. Verimi artırmak için nereden başlamak lazım. Ağaç cinslerini nasıl öğrenebilirim. Yol gösterici arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
İlk etapta Sana tozlaşma diyecekler ve bu yüzden o ağaçların cinslerini öğrenmen lazım.

Eski 03-07-2013, 10:33   #612
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Merhaba Sayın Bulgur

Sorularınızın çoğunu telefonda konuştuk, ancak arada kalmış bir iki soru olmuş. Naçizane yorumlarımı iletiyorum. Yorumlar kendi görüşümdür, forumdaki bazı ustalar daha farklı da düşünebilir, siz kendiniz bu görüşleri tartıp aklınıza yatanı uygulayınız.

Selamlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulgur Mesajı Göster
2-Tarla çevresine tel örgü çit yapmazsan ne olur? Çit yaparsam makul ücretli çit mi yoksa uzun yıllar gidecek sağlam çit mi yapmalıyım? Ayrıca çiti nasıl fiyat bakımından nasıl hesaplı yaparım?
Cevap: Çit yapılmazsa ise yabancı varlıkların örneğin domuz gibi hayvanlar ağaca zara verebiliyor. Bir bahçe kuran bahçesini etrafını kavak ağaçları ile çevirmiş bunun sonuncunu ne olur bilinmiyor ama.
En ucuz çözüm aralıkları 15-20 cm olan dikenli tel olur. Koyun, keçi gibi hayvanların dalıp taze yapraklı fidanlarınızın tadına bakmasına engel olur. Ancak domuza karşı tam koruma sağlamaz, ya da hayvanlar telin altını kazıp girebilirler. Bu tip vakalara karşı düzenli kontrollerinizi yapabilirseniz en optimal çözüm olabilir.

Ağaç, taflan vs. çözüm olmaz.

Alıntı:
3-Devletten arazi kiralasam mı yoksa tarla mı alsam daha iyi olur sizin fikriniz nedir?
Cevap: Arazi kiralarsam toprak düzenlemesi için çok masraf gidiyor ve de devletin iyi yerlerde toprağı yok. Konu hakkında gönlüne ve gözüne yatan iyi bir yerden arazi al deniyor.
Devletin kiralayacağı arazi esasen tarımsal arazi olmayacağı için çok yatırım gerektirecektir. Yine de gözünüzü açık tutabilirsiniz.
Alıntı:
4-İlk cevizci işine başlayan bir veya birileri sizce en az kaç dönümle en çok kaç dönüme kadar bu işe girmemeliler?
Cevap: İlk tecrübe açısından 5 dönüm 10 dönüm gibi yerler başla derdini sıkıntısını anla ona göre değerlendir büyült. Âmâ birden büyük işe kalkışma tecrübe edin gibi tavsiyeler de bulunanlar var.
eğer tarım konusunda yeterli tecrübeniz yoksa tarımsal değeri yüksek ama küçük bir arazide tecrübe kazanın, daha sonra yatırım amaçlı büyük hamlenizi yapın derim ben.

Alıntı:
5-Bazı arkadaşlar ceviz aralarına başka cins meyve ağacı dikmekten bahsediyorlar? Bu olay mümkün müdür? Bu olay yapılırsa cevizim verimi düşmez mi ?iç doldurmama hastalık gibi problemler yaşanır mı?
Cevap: Yapanlar varmış ancak sıkıntılı bir seçim çünkü toprağı sürmek ve aralardaki meyveler birbirine değme gibi problemler yaşayanlar var.
İlaçlama zamanlarının uymaması, ceviz ağaçlarının bakımını zorlaştırması, gereksiz yatırım ve bakım maliyeti getirmesi sebebiyle ben tavsiye etmiyorum.
Alıntı:

7- Mavi sertifikalı fidan nedir? Kapama ceviz bahçesi ne demek?
Cevap:
Sadece tek bir meyve çeşidi olan bahçelere kapama bahçe denilir. Fidan desteği sadece kapama bahçelere verilir.

Mavi sertifikalı fidanın tanımı forumda bir ara yazılmıştı

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 02:44   #613
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
8 dönümlük bir arazim var.8*6 metre aralığında chandler fidanı dikmeyi düşünüyorum.Şuan arazide buğday ekili.Yarın biçilecek ve sürdürüp tırmıklatacağım.Sonra toprak analizi ve profili ölçümü yaptırıcam.Analiz sonuçlarında çok ekstrem bir durum olmazsa toprağa gereken gübre ve mineral takviyesi yapıcam.Eylül gibide derin patlatma yaptırıp tüplü olarak fidanlarımı dikmeyi düşünüyorum.Ölçüm ve dikim için fidanları temin edeceğim şirketle anlaştım.Fidanlar ölçüm çukur açımı ve dikim hepsi beraber bir anlaşma yaptım.Arazinin rakımı 390.Bursa Yenişehir Aydoğdu Köyü Soğucak mevkiinde.20 tonluk su tankı aldım.Arazi düz çok hafif bir eğim var.Su tankından damlama sistemi çekmeyi planlıyorum.Sizlerden önerilerinizi tavsiyelerinizi bekliyorum.Eylül ayı tüplü fidan dikimi için uygunmudur ya da en ideal dikim mevsimi nedir?Dikim esnasında verilmesi gereken sıvı **** toz gübre markası ve değerleri nelerdir?Dikim sonrası hereklere fidanları bağlayıp plastik boya ile boyamak doğrumudur?Eylülde dikilecek fidanlar yapraklı mı yoksa çıplakmıdır?Şimdiden teşekkürler.

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 07:31   #614
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

eylülde tüplü ekimdede tüpsüz dikim yapabilirsin hayırlı olsun şimdiden

Eski 05-07-2013, 00:45   #615
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolgezer2001 Mesajı Göster
eylülde tüplü ekimdede tüpsüz dikim yapabilirsin hayırlı olsun şimdiden
Teşekkürler,diğer sorularıma da yardımcı olabilirsen sevinirim.

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 23:25   #616
Ağaç Dostu

Toprak analiz örneği ama üstatların fikirlerinide takip edelim.

http://www.asmakivi.com/mynet_resiml...i_alma_son.jpg

Eski 07-07-2013, 21:55   #617
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Fidanlarımın bir kısmını diktim ama yüzeyden 20 cm aşağıda kaldı.Sizce sorun olurmu?

Eklenen Resimler

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 09:28   #618
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Fidanlarımın bir kısmını diktim ama yüzeyden 20 cm aşağıda kaldı.Sizce sorun olurmu?
Henüz yol yakınken hatanızı düzeltmenizi tavsiye ederim. İleride sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sulama yaparken de köküne su gelmemesine dikkat ediniz.

Lilium beğendi.
juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 10:17   #619
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Cahilliğimi mazur görün.Özetle;

1.Çukurları şimdi kazıyorum.
2.Kasım ayında boylu açık kök dikiyorum
3.Ağustos 15 'e kadar suluyorum.

Cins olarak Kaman1 düşünüyorum.Ne dersiniz?

Saygılarımla
kaman çeşidini önermem iyi araştırınız lütfen

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 12:19   #620
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal61 Mesajı Göster
kaman çeşidini önermem iyi araştırınız lütfen
sayın cemal61

neye dayanarak kaman1 i önermiyorsunuz??

şu rakım işinide bi tatlıya bağlasanız artık bir yerde 600 mt diğerinde 700 mt en son 800 mt ye kadar çıktınız.

bir kez sordum cevap vermediniz. çeşitleri önerirken okuduklarınıza dayanarakmı öneride bulunuyorsunuz, yoksa danışmanlığını yaptığınız kurulu bahçelermi var.

eğer kurulu bahçeler var ise, sizden rica etsek resimlerini yükleseniz. bizide gittiğimiz yanlış yoldan dönderseniz.

sadece yazıp susuyorsunuz, formda bir iddiada bulununca ya iddianızı doğrulayacak birşeyler sunun. resim, video, v.s

bence çeşit önererek kimseyi etkilemeyin, ilerde ne şekilde anılacağınızdan emin olun.

bakın burada yazan arkadaşların hemen hepsinin dikili ağaçları var hepsi cevizle içiçe yaşıyor. hepimizin etrafında değişik türlerle kurulu bahçeler var gidiyoruz bakıyoruz sahiplerinden bilgi alıyoruz. ona rağmen kimseye şu çeşidi dik veya dikme deme cesaretini şahsen ben kendimde göremedim. soran kişye yakın, bildiğimiz bahçe varsa onu adres gösterip orayla temasa geçmesini istiyoruz çeşit kararını kendisine bırakıyoruz.

linkte olduğu gibi

Kapama ceviz bahçesi (Kırşehir, Mucur)

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 13:30   #621
Ağaç Dostu

Efendiler forumda 7-8 yıllık veya daha fazlasına ait ağaçları olan arkadaşlar yok heralde.Onlar aramızda olsalar dertler sıkıntılar daha iyi anlaşılır herhalde. Umarım onlarda aramızda olurlar.Ayrıca veri bankası gibi bir bölüm oluşturabilsek keşke.

Eski 08-07-2013, 19:41   #622
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
13 yıllık bakımlı şebin-bilecik-yalova 3-yavuz çeşiti ceviz görmek isteyen arkadaşları Uşak yapağılar köyüne beklerim.150 ağaçtan 85 tansini çeşit değiştirdim.En iyi olanlarını bıraktım cevizimiz bulunsun diye.Ağaç başına 3-5 kg ceviz vardır.Ceviz dostları çayımız kahvemiz var misafirm olun. verimlerini görün.Ömür Aynacı uşak yapağılar köyü. Tel 0535 816 63 54

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2013, 07:57   #623
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
sayın cemal61

neye dayanarak kaman1 i önermiyorsunuz??

şu rakım işinide bi tatlıya bağlasanız artık bir yerde 600 mt diğerinde 700 mt en son 800 mt ye kadar çıktınız.

bir kez sordum cevap vermediniz. çeşitleri önerirken okuduklarınıza dayanarakmı öneride bulunuyorsunuz, yoksa danışmanlığını yaptığınız kurulu bahçelermi var.

eğer kurulu bahçeler var ise, sizden rica etsek resimlerini yükleseniz. bizide gittiğimiz yanlış yoldan dönderseniz.

sadece yazıp susuyorsunuz, formda bir iddiada bulununca ya iddianızı doğrulayacak birşeyler sunun. resim, video, v.s

bence çeşit önererek kimseyi etkilemeyin, ilerde ne şekilde anılacağınızdan emin olun.

bakın burada yazan arkadaşların hemen hepsinin dikili ağaçları var hepsi cevizle içiçe yaşıyor. hepimizin etrafında değişik türlerle kurulu bahçeler var gidiyoruz bakıyoruz sahiplerinden bilgi alıyoruz. ona rağmen kimseye şu çeşidi dik veya dikme deme cesaretini şahsen ben kendimde göremedim. soran kişye yakın, bildiğimiz bahçe varsa onu adres gösterip orayla temasa geçmesini istiyoruz çeşit kararını kendisine bırakıyoruz.

linkte olduğu gibi

Kapama ceviz bahçesi (Kırşehir, Mucur)
kaman çeşidi ceviz bahçesi karadeniz bölgesinde nerede görmüş isem içini doldurmuyor ve küflenerek çürüyüp gidiyor resim yazın koyacağım bazı arkadaşlarımız resim çekip siteye koymamızı istiyorlar yazın meyvelerden resim çekip siteye koyacağım ancak acele etmeyelim lütfen
rakım olayına gelince bazı yerler vardır ki 600 rakımda 800 rakımdaki ilkbahar donları veya son bahar donlarından çok daha şiddetlidir onun için 600-800 arası rakım diyorum ve bu formda kastamonuda ceviz bahçesi kurulumu konu başlıklı datada ercan332 isimli kardeşimiz 850 rakımda 3 yaşında 120 adet chandler çeşidi cevizlerinin 70 tanesinin kuruduğunu not etmişler ve bu yazı benim tecrübemi doğruluyor şükürler olsun. verim konusuda beni doğrulayacak ama beklemek lazım çünkü verim kısa zamanda ortaya çıkmıyor

Eski 09-07-2013, 09:58   #624
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal61 Mesajı Göster
kaman çeşidi ceviz bahçesi karadeniz bölgesinde nerede görmüş isem içini doldurmuyor ve küflenerek çürüyüp gidiyor resim yazın koyacağım bazı arkadaşlarımız resim çekip siteye koymamızı istiyorlar yazın meyvelerden resim çekip siteye koyacağım ancak acele etmeyelim lütfen
rakım olayına gelince bazı yerler vardır ki 600 rakımda 800 rakımdaki ilkbahar donları veya son bahar donlarından çok daha şiddetlidir onun için 600-800 arası rakım diyorum ve bu formda kastamonuda ceviz bahçesi kurulumu konu başlıklı datada ercan332 isimli kardeşimiz 850 rakımda 3 yaşında 120 adet chandler çeşidi cevizlerinin 70 tanesinin kuruduğunu not etmişler ve bu yazı benim tecrübemi doğruluyor şükürler olsun. verim konusuda beni doğrulayacak ama beklemek lazım çünkü verim kısa zamanda ortaya çıkmıyor
öneride bulunduğunuz kişi karadenizde dikim yapmıyorki ????
Ankara çamlıderede dikim yapacak kişiye kaman1 olmaz yazmışınız.
ben kamanda sayın arif göçmenin damızlık bahçesinde 1050 mt rakımda chandleri dalları kırılmasın diye altında destekle kendi gözümle gördüm.

Ceviz yetiştiriciliğine yeni başlayacak olanların soruları

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2013, 18:09   #625
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2013
*** siteye yeni üye oldum. bukadar seviyeli, faydalı bir site oluşturan herkeze şimdiden çok teşekkür ederim. bende 20 dönüm ceviz ekmek istiyom. chandler düşünüyorum ve siteyi yakından takip etmeye çalışıyom. sormak istediğim soruların tamamı zaten soruluyor bu sayede cevapları öğrenmiş oluyom. hepinizin emeğine çok teşekkür ederim.... ben hüseyin tekirdağ/malkara'dan

kuzeybatılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 13:58   #626
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
öneride bulunduğunuz kişi karadenizde dikim yapmıyorki ????
Ankara çamlıderede dikim yapacak kişiye kaman1 olmaz yazmışınız.
ben kamanda sayın arif göçmenin damızlık bahçesinde 1050 mt rakımda chandleri dalları kırılmasın diye altında destekle kendi gözümle gördüm.

bu yazı kastamonuda ceviz bahçesi kurulumu başlıkta yazan ercan332 isimli üyeye aittir bir okursanız sizde ne dediğini anlayacağınızı düşünüyorum

Yücel bey benim bahcem Daday'da rakım yaklaşık 850m civarında. Benim 2 bahcem var biri 3 yaşında chandler 120 fıdan diğeri 1 yaşında fernor 420 fidan olmak üzere yaklaşık 500 ağacım var. Kastamonu'da ben satıcıların tavsiyesi üzerine chandler çeşidi seçmiştim ilkbahar geç donlarınden etkilenmiyor diye evet ilkbahar geç donlarından etkilenmedi ancak sonhabar erken donlarında yaklaşık 70 adet 3 yaşındaki fidanım tamamen kurudu. O yüzden kastamonu için fernor çeşidini öneriyorum. Tabı fernorunda ne olacağını bilmiyorum. tamamen satıcıların tavsiyesi üzerine diktim.
Sizin bahçeniz nerde özelden telimi gönderiyorum sormak istediğiniz bişey olursa yardımcı olurum. Saygılar...

Eski 11-07-2013, 14:49   #627
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2013
Sayın Cemal61 ben Mersin'de 650 rakımlı bir araziye 60 adet fidan ektim. Türünü bilmiyorum,satıcının tavsiyesi ile aldım.Oldukça iri meyvesi vardı.Bu fidanlara aşı yapılması zorunlu mu?Şu anda yaklaşık 1 ve birbuçuk metre boyundalar. Şehir suyu ile sulama yapmanın sakıncası var mı? Teşekkürler.

murat sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 08:45   #628
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat sarı Mesajı Göster
Sayın Cemal61 ben Mersin'de 650 rakımlı bir araziye 60 adet fidan ektim. Türünü bilmiyorum,satıcının tavsiyesi ile aldım.Oldukça iri meyvesi vardı.Bu fidanlara aşı yapılması zorunlu mu?Şu anda yaklaşık 1 ve birbuçuk metre boyundalar. Şehir suyu ile sulama yapmanın sakıncası var mı? Teşekkürler.
fidanlar aşılımı bilmiyorum ama genelde satılan fidanlar aşılı satılır. şayet ceviz veriminden memnun iseniz aşıya gerek yok aşı verimi iyi olmayan çeşitlere yapılır. şebeke suyu ile sulamanızın bir mahzuru olmaz

Eski 12-07-2013, 12:56   #629
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Arkadaşlar merhabalar toprak analizini yaptırdım rica etsem değerlere bakabilirimisiniz ))

Mesajı Gören Olmadı Sanırım

Name:  tahlil 1.jpg
Views: 3422
Size:  51.9 KB

Name:  tahlil 2.jpg
Views: 3195
Size:  63.2 KB

Düzenleyen parlasanteberi : 15-07-2013 saat 09:35
parlasanteberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2013, 23:39   #630
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
hemşerim taban suyunu anlamak için toprağı bence kışın almak daha uygun kışın toprağın su stutup tutmadığı anlaşılır mavi bandrollü ağaçlar daha şuan balıkesirde çıkmadı sanırım 2yıla kadar damızlıklar hazır olur ben fidancımın damızlıklarını inceledim baya güzel gelişim göstermişler

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024