agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2013, 14:50   #571
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Bu arada mecliste alt komisyonda görüşülen taslak haberini nette okudum. Farklı bir şey göremedim.

ugurhakan71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 18:18   #572
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2013
yaw forumda sürekli yok şu cevizin döllecisi bu...yok dölleyicisi olmazsa verimi düşer..çiçekleri dökülür diye yazılar okudum... cevizlerin çiçekleri zaten cevizin ucunda bulunuyorlar benim bölgemde ilkbaharda bunları görebiliyorsan zaten cevizin verimini anlayabiliyorsun o sene için...daha bir tanesinin tutmayıp döküldüğünü görmedim...bulunduğum bölgenin her yerinde irili ufaklı hatta devasa diyebileceğim cevizler var acaba dölleyici sayısının fazla olmasından mı hepsi tutuyor...ha şu olur senelere göre erken geç açması sebebi ile verimi değişiyor ama o dediğiniz çiçeklerin döllenmesi olayı saçma geldi bana...

mustafa431 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 10:24   #573
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi puar Mesajı Göster
Selamun Aleyküm.
Haftalardır aklımda ceviz içini düşünüyorum.
20 Sayfalık forumu okudum ama tamamen kafam karıştı.
Yaklaşık 1250 rakımlı dereye tarlanın mesafesi 25 metre yıl aşırı nohut arpa fi ekilen bir tarla. 32 Dönümlük tarlada bu işi yapmak istiyorum.
Cevizde rakım çok önemlimi.?
suyun olması yeterlimi?
Birde Bizim orada ekilen yıllar öncesinin ceviz kalitesini oraya açılayabilirmiyim?
Teşekkürler.
cevizde rakım önemli rakıma göre olabilecek ceviz çeşitleri dikmelisiniz yoksa dikilen fidanlar kurur

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 12:00   #574
Ağaçsever

papatya367's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
arkadaşlar merhaba, konuyu yanlış yere mi yazıyorum tam emin değilim ama bir şey sormak istiyorum, eşim dün akşam ufak bir ceviz fidesi getirmiş tutturdu hanım bunu saksıya dik büyüsün köye götürücem seneye diye ama balkonumuz kapalı gerçi yaz kış camları açık sigara orda içildiği için balkonda yetişir mi acaba bir de ne kadar büyüklükte bir saksıya dikmeliyim normal mi yoksa büyük bir saksı mı almaya gidiyim yardımcı olursanız sevinirim

papatya367 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 12:08   #575
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Derin bir saksıya ekmenizde fayda var. Bu şekilde mümkün olan en uzun kökü bu arada geliştirebilir.

Sigara cevize zarar verebilir diyorsanız, kendinize ne kadar zarar verdiğinizi düşünün bir de

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 14:30   #576
Ağaçsever

papatya367's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Derin bir saksıya ekmenizde fayda var. Bu şekilde mümkün olan en uzun kökü bu arada geliştirebilir.

Sigara cevize zarar verebilir diyorsanız, kendinize ne kadar zarar verdiğinizi düşünün bir de
Sayın Çamtepe verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim şimdilik çok çok büyük bir saksı almadım ama yine de fideye göre derin sayılır 9 no saksı, bu arada ben sigara içmiyorum ama eşim içiyo evin içinde içirmediğim için de balkonda içiyo akşamdan akşama zaten sürekli balkonun camları açık olduğu için havalanıyo yani.

papatya367 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 07:04   #577
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Sayın papatya dikeceğiniz cevizi saksı içine değilde büyük bir fidan poşeti içine dikerseniz oradan alıp toprağa dikerken toprağını dağıtmadan dikmiş olursunuz.Saksı içine dikeceğiniz fidan toprağa dikilirken mutlaka toprak dağılacaktır o zamanda fidanınız muhtemelen tutmayacaktır.

orkide01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 07:44   #578
Ağaçsever

Sayın puar cevizde rakım kalite ve verim açısından çok önemlidir.Benim dış ülkelere gitmiş olan uzmanlarla yapmış olduğum görüşmelerde bu konuyla ilgili çok önemli tesbitler bulunmaktadır.Yüksek rakımda dikilen çeşitler mevcuttur ben bu yıl diktiğim fidanlarda dahi ceviz olduğunu gördüm konu çok uzun olduğu için ancak bu kadar yazabiliyorum.Daha detaylı bilgi için özelime mesaj atabilirsiniz.

puar beğendi.
Eski 16-06-2013, 20:32   #579
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2013

bizim bölgede ceviz ağacı müthiş büyüklüklere ulaşabiliyor..gittiğim hiçbir yerde de bu büyüklüklerde ceviz ağaçları görmedim resmin bir tanesinde karşılaştırabilmeniz için normal boyutlarda elma ağacını belirttim..arkadaşlar merakım şu başka bölgelerde bu boyutlarda ceviz ağacı gören var mı...

unsalevren14 beğendi.
mustafa431 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 02:19   #580
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Boluda cevız yetıstırıcılığı

*** bızım boluda 130 donum arazımız var ve ben kucukluğumden berı cevız ağaclarına mrklıyım koyde alet edavat ve ıs gucumuz bulunmasına rağmen devletın verdığı desteklemelerden nedens yararlanamayan bır koylu vatandasım uzun bır zaman arastırma yapmama rağmen koyumuzdekı ıssızlığe geçım sıkıntısına bır care bulmadık gencler olarak cevız fıkrı geldı aklımıza ama bılgıden yoksunuz abıler burada okuduğum kadarıyla cevız ağaclarından oldukca bahsedılmıs ve bılgı verılmıs benımde bır kac sorum olucak sızlere cahıllıgımızı mahsur gorun yıllarca tarımın ıcınde olmamıza ragmen bılınclı ısler yapamadığımız ıcın pek ılerleme ve pek gelısme gosteremedık koyum bolu mengende 1300 m yukseklıkte kısım kısım taslı tarlalarla bırlıkte coğunlukta tassız sıyah topraklardan olusmakta ve koyumuzde bır cok devasa cevız ağacları bulunmakta kendınden yetısme cevızler 1-2 yılda 4 m kadar yukselebılmekte bahcelerımızde ama bunlar cetın cevız dıye tabır ettığıgımız ufak cevızler ben ılk olarak sunu sormak ıstıyorum 2 donumluk baya dık eğımlı ufak bır bahçem var ben buraya ıthal cevız fıdanları alıp dıkmk ıstyorum topragı sarı ve tassız bır tarla ve cvresınde bır cok devasa cvız ağacı bulunmakta mrk ettığım ne kadar malıyetı olucak cunkı dfletın verdığı hıcbır dsteklemeyı kullanmak ıstemıorum sutten azım yandı cunkı ve bu tarlada cevız ağacı yetısırmı eğer bu ısı basarabılırsem 100 donumluk arazımı komple cevız ekmek ıstıyorum ayrıca boluda ılk bahar grafı yağar ve bazen ağacların yapraklarını kurutup sarartır buna dayanıklı bır ağac onerebılırmısınız ayrıcada coğunlukla yağıs alan bır bole olduğu ıcın sulama sartmıdır bırde kıs sartları ağır geçmekte ne onerebılırsınız sımdıden teşekkur ederım ayrıca sıteyı acan abılerede elınıze sağlık demek ıstıyorum ıyı gunler

unsalevren14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 10:48   #581
Ağaçsever

Değerli unsalevren14 bahsetmiş olduğunuz rakımda ve bölgede rahatlıkla yetişebilecek ceviz çeşitleri mevcuttur.Yurt dışına gidip oralarda inceleme yapan uzmanlarla yaptığım görüşmelerde edindiğim bilgiler doğrultusunda 1400 metre rakımda bende ceviz diktim ilk diktiğim yıl dahi üzerlerinde meyvesi görüldü bol meyve vermeleri nedeniyle iyi bir bakım programı uygulandığı tarihte o bölgede kesin olarak ceviz yetişir.05382422565 nolu telefondan ararsanız size daha detaylı bilgi verebilirim.Saygılar.

Eski 17-06-2013, 13:24   #582
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Arkadaşlar 50 metreden Çıkan Kuyu suyu ile direkt olarak damlama su yapılır mı ? Çevize bir zararı olur mu? Yoksa Havuzda güneş görmesini mi sağlamalıyım.

parlasanteberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 14:42   #583
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi parlasanteberi Mesajı Göster
Arkadaşlar 50 metreden Çıkan Kuyu suyu ile direkt olarak damlama su yapılır mı ? Çevize bir zararı olur mu? Yoksa Havuzda güneş görmesini mi sağlamalıyım.
Kuyu suyunun direkt verilmemesi iki sebepten dolayı tavsiye edilir:
1. Kuyu suyu oksijen oranı düşüktür. Dolayısı ile direkt verildiğinde kökleri havasız bırakma olasılığı daha yüksektir. Özellikle ağır bünyeli topraklarda dikkatli olunması gerekir.
2. Kuyu suyu 10-12 derece sıcaklıkta olabilir. Çok soğuk su bir anda toprağa verilirse kökler yine zarar görebilir.

Dolayısı ile kuyu suyunun önce bir havuza basılarak oradan damlama sistemine verilmesi daha tercih edilir.

Yine de etrafımda direkt kuyu suyu ile sulayanlar var, bugüne kadar kararında sulayarak çok sıkıntı yaşamadılar diye biliyorum.

Eski 17-06-2013, 14:45   #584
Ağaçsever

Teşekkür ederim.

Eski 17-06-2013, 15:12   #585
Ağaçsever

M.Fıstık's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi parlasanteberi Mesajı Göster
Dinlendirilmiş kuyu suyu her zaman daha sağlıklı olacaktır. Direkt olarak su basımının çok fazla zararı yoktur zorunlu durumlarda kullanılabilir. Ancak neden bu suyu daha yararlı kullanmayasınız Bence bir havuz kullanmayı denemelisiniz...

M.Fıstık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 17:12   #586
Ağaçsever

Teşekkür Ederim

Eski 18-06-2013, 17:05   #587
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Ankara Çamlıdere ilçesine kış erken geliyor ve sert geçiyor. Kış öncesi diktiğim zaman ,fidanlar başka bir bölgeden geleceği için, kışın donma riski var diye düşünüyorum. Tüplü dikeceğim için hemen dikip 15 günde bir sulamak daha doğru olur gibi geliyor.Kışa kadar yerine alışsa daha doğru olmaz mı?

Ne dersiniz?

Saygılarımla

Düzenleyen fsuzen : 18-06-2013 saat 17:05 Neden: .
fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 18:07   #588
Ağaçsever

Sayın fsuzen Benim Ankarada dikimden itibaren takip ettiğim bahçeler bulunmaktadır.Bu bahçelerin en yaşlısı 4 yaşındadır.Bir arkadaşımızın mayıs ayında tüplü olarak diktiği cevizler kışın hemen hemen tepeden itibaren yarıya ve dahada aşağılara kadar kurudu.Diğer bir bahçede kasım ayı dikimi olmasına rağmen her dikimde olabilecek kadar zayiat verdi.Dikilecek ağacınız çokmu bilemem ama dikerseniz dikkatli olmanız gerekir.Ağustos ayının 15 inden sonra kesinlikle sulamanızı tavsiye etmem. çünki sürğünler kışa kendini hazırlıyamadığı için önemli ölçüde kurumalar meydana gelmektedir. Saygılar.

Eski 18-06-2013, 20:28   #589
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Ankara Çamlıdere ilçesine kış erken geliyor ve sert geçiyor. Kış öncesi diktiğim zaman ,fidanlar başka bir bölgeden geleceği için, kışın donma riski var diye düşünüyorum. Tüplü dikeceğim için hemen dikip 15 günde bir sulamak daha doğru olur gibi geliyor.Kışa kadar yerine alışsa daha doğru olmaz mı?

Ne dersiniz?

Saygılarımla
Bence kuvvetli kök yapısı olan sağlam pişkin fidan alın boylu poslu olsun.Mart ortası dikin Ağustos 15 e kadar aralıklı sulayın. Tüplü fidanlar küçük oluyor topraktan yükselmesi geç oluyor. Kırağı zarar veriyor. Birde baştan sağlam iş yapmak için fidan parasından kaçınmayın güvenilir yerden alın 2-3 lira fazla verin bir kere olsun. Kolay gelsin başarılar dilerim.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 09:13   #590
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Selamlar

Kışın diktiğiniz fidan diktiğinizde uyuyor olacaktır ve soğuktan etkilenme ihtimali düşüktür. Erken bahar don olayı olmadığı takdirde sıkıntı olmayacaktır. Kasım-Aralık'ta ekilen fidanın bahara yeni yerinde uyanması çok daha sağlıklı olacaktır ve yerine alışmış olacaktır. Kök çalıştırmasını daha erken başlatmış olacağından daha az su isteyecektir.

Mayıs ayında diktiğiniz fidana göre avantajları budur. Yine de karar sizin.

Saygılar,

Ç.

Eski 19-06-2013, 10:30   #591
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Cahilliğimi mazur görün.Özetle;

1.Çukurları şimdi kazıyorum.
2.Kasım ayında boylu açık kök dikiyorum
3.Ağustos 15 'e kadar suluyorum.

Cins olarak Kaman1 düşünüyorum.Ne dersiniz?

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 10:31   #592
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide01 Mesajı Göster
Sayın puar cevizde rakım kalite ve verim açısından çok önemlidir.Benim dış ülkelere gitmiş olan uzmanlarla yapmış olduğum görüşmelerde bu konuyla ilgili çok önemli tesbitler bulunmaktadır.Yüksek rakımda dikilen çeşitler mevcuttur ben bu yıl diktiğim fidanlarda dahi ceviz olduğunu gördüm konu çok uzun olduğu için ancak bu kadar yazabiliyorum.Daha detaylı bilgi için özelime mesaj atabilirsiniz.
Zamanındada babamlar dikmiş bundan 20 25 sene önce. Bir ağaçtan nerden baksanız 30 35 kilo alınabiliyor o cevizin cinsini aşılayıptamı elde edebilirim.

puar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 10:51   #593
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Cahilliğimi mazur görün.Özetle;

1.Çukurları şimdi kazıyorum.
2.Kasım ayında boylu açık kök dikiyorum
3.Ağustos 15 'e kadar suluyorum.

Cins olarak Kaman1 düşünüyorum.Ne dersiniz?

Saygılarımla
Kasım dikimi elbette çok iyi ama kışlar normal geçerse avantaj sağlar.İç bölgelerde -20 dereceleri bulan soğuklarda taze fidanların gözleri ve odun dokusu harap oluyor.2012 yılı uşakta -29 dereceyi kendim ölçtüm 12 yaşındaki ağaçlar bile meyve vermedi.Ben 2000 yılında 26 kasımda diktim ağaçlarım tepeden itibaren 50 cm kurudu.2 yılda zor toparladım.Kök gelişimi yerine adaptasyon yönüyle kasım dikimi iyi ama iç bölgelede kış şartlarına göre değişir.Çamtepe arkadaşın yorumlarına güvenirim.Boş yorum yapmaz araştırır bilgilidir forumdan yazılarını okurum.Sadece Ankara şartlarını göz önünde bulundur.Belki kaman 1 de sorun çıkmaya bilir zaten Ankara iklimine adapta olmuş sende kaman 1 dikmeyi düşünüyorsun kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 12:40   #594
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2013
geçen gün bir bankaya gittim kredi konusunda danışmaya. bankanın adı bende kalsın ancak banka şartları ile normal bir köylü ziraat kredisi alamaz çünkü köylü kredi almaması ve üretim yapmaması için elinden geleni yapmışlar resmen köylünün şirket olmasını istiyorlar. köycülük ölmemiş öldürülmüş üretim büyük şirketlerde ve taraftarda güçlüden yana. Çok üzüldüm.

ilahi morluk beğendi.
bulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2013, 21:16   #595
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2013
pikan cevizi yetiştiren varmı?Bahçe olarak kuran varmı?

bulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 00:42   #596
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Yetişir. Moralinizi bozmayın.

Toprak derinliği nedir? sanırım 30-60-90 santimden toprak alıp analiz yaptırdınız, toprağın daha altı nasıldır biliyormusunuz?

İkinci bir şey 7x3.5 ğu hiç önermediğim gibi 8x4 de önermiyorum, çok sık bu ölçülerde ceviz yetiştiriciliğin olması mümkün değil.

Bu fidancıların çok fidan satma düşüncesinden başka bir şey değildir.

Karar sizlerin, ben nacizane düşüncemi paylaşıyorum.
Sn Lilium

Sizin iyi bir ceviz yetiştiricisi olduğunuzu umarak nacizane fikrimi belirtmek istiyorum.
7-3,5 ve 8-4 önermiyorum diyorsunuz ve ceviz yetiştirmenin bu ölçülerde olmasının mümkün olmadığını söylüyosunuz. Fakat Amerika , Avustralya, Fransa, Portekiz v.s gibi ülkeler bu sıklıkla dikim yapıp dünyanın üretim ve ihracatını elinde tutuyorlar. Diyebilirsinizki onların teknolojik imkanları var. Bende size şunu söyleyeyim biz bu kafayla gidersek daha çok yaya kalırız.
Yapılamaz diyeceğimize, bizde başarabiliriz neden olmasın dememiz gerekmezmi? Bence fikrinizi oralardaki ceviz bahçelerini izleyerek veya gidip görenlerden sorarak birdaha gözden geçirin...
Bunun öncülüğünü sizin gibi ceviz yetiştiricilği anlayan kimseler yapmazsa biz ne yapabiliriz. Ben yaklaşık 1 ay önce ceviz fidanına merak sardım 25 da bir tarla satın aldım. İnşaallah sizler gibi bilgisi olan kişilerin de desteğiyle bu aldığım tarlaya 7-3,5 mesafeyle ceviz dikeceğim. Allah (c.c) utandırmasın. Saygılarımla...

doğa64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 08:52   #597
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Degerli ceviz dostları havalar çok sıcak olacak ve olmayada başladı biz kaman belediyesi olarak ilçemizdeki ceviz agaçlarının tamamına cavolin (kaolın kil) ile püskürtme yapıyoruz .Bu uygulamayı herkesin uygulanması faydalı olacagını düşünüyoruz bu konudaki uzmanlarda tavsiye ediyorlar.

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 11:08   #598
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2013
***.. ben kırşehir de 55 dönümlük bir araziye ceviz ekmeyi düşünüyorum.. yalnız hiç bir bilgim yoktur.. toprak analizi yaptırmadım.. lütfen detaylı bilgi sahibi arkadaşlar irtibata geçebilirmi acaba ? sametkocak40@hotmail.com 0541 637 57 49 tüm detayları öğrenmek için lütfen geri dönüş yaparmkıısnz..

samet40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 11:10   #599
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samet40 Mesajı Göster
***.. ben kırşehir de 55 dönümlük bir araziye ceviz ekmeyi düşünüyorum.. yalnız hiç bir bilgim yoktur.. toprak analizi yaptırmadım.. lütfen detaylı bilgi sahibi arkadaşlar irtibata geçebilirmi acaba ? sametkocak40@hotmail.com 0541 637 57 49 tüm detayları öğrenmek için lütfen geri dönüş yaparmkıısnz..
dostum
hazır hap şeklinde bir reçete yok malesef
bu sayfaları sindire sindire okumalısın...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 11:15   #600
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2013
haklısın dostum da ben hiç birşey bilmiyorum bilgi aldım biraz buralardan da her toprakda ceviz olmaz onu anladım. analiz yaptırdım diyelim olumlu sonuç oldukdan sonra neler yapmam gerek yok gösteren biri olur galiba..

samet40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024