agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni520Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2016, 11:50   #91
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thunderon Mesajı Göster
Evinize hayran kaldım taşlıbahçe

Evin maliyeti ne kadar tuttu acaba?
Sağolun, küsuratlar atılınca kabaca şöyle:

Temel ve çatı dahil kabası 50.000 + ahşap ve marangoz 20.000 + mimar, proje, ruhsat, iskan vb. 10.000 + Elektrik-su tesisatı, ıslak zeminler ve diğer ıvır zıvır harcamalar: 7.000 = 87.000

Ve şebeke olmadığı için eklenen Solar sistem +11.000

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2017, 14:30   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2016
Solar sistem hangi ihtiyaçlarınızı ne kadar karşılıyor, bilgi verebilirseniz seviniriz.

ServetAydogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2017, 18:48   #93
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ServetAydogan Mesajı Göster
Solar sistem hangi ihtiyaçlarınızı ne kadar karşılıyor, bilgi verebilirseniz seviniriz.
Elektrik sisteminde 6 adet monokristal panel(SUNTECH195 Watt), 4 adet batarya (MUTLU 12 V / 210 ah Jel akü), bir adet şarj kontrol cihazı yani regülatör (VICTRON MPPT 70/50 Solar Şarj Kontrol), bir adet İnverter (VICTRON Phoenix 24 V / 4000 VA Tam Sinüs İnverter).

Bu sistemle buzdolabı sürekli çalışıyor. Akşamları yeterince ışık kullanıyoruz. Led lambalar daha iyi olur bu sistem için. Televizyon çalışıyor ama pek izlemiyoruz. Çamaşır ve süpürge işlerini güneşli günlerde yapmaya gayret ediyoruz. Yalnız çamaşır makinesinde en büyük enerji su ısıtma esnasında kullanıldığından gereksiz bir zorlanma oluyor; bu nedenle yine güneş enerjisiyle farklı bir sistemde ısıtılan suyu -kışın da soba üzerindeki güğümlerden- makinenin çekmecesinden biz veriyoruz. Böylece rezistans devreye girmiyor ve bu şekilde çamaşırlar birikmişse dört beş makine dahi çalıştırabiliyoruz ard arda.

Elektrikli süpürgeyi 15 dakika kadar çalıştırıp bir süre ara verip tekrar kısa aralıklarla çalıştırabiliyoruz. Rezistansı olmayan her tür ev ve el aletini rahatlıkla kullanıyoruz (blendır, matkap, meyve suyu sıkacağı vb.)

Kurduğumuz sistemde bulutlu geçen günlerde bataryalar dolmadığı gibi boşalmıyor da. Monokristal paneller bulutlu günlerde dahi -az da olsa- enerji üretebildiğinden sistem yerinde sayıyor aşağı yukarı. Tabii ki geceleri azalıyor bataryaların doluluk oranı ancak çok fazla değil, %10 kadar. Ve beşinci bulutlu güne geldiğimizde ise bataryaların yarısı boşalmış veya boşalmaya yaklaşmış oluyor.

Bataryanın ömrü için doluluk oranının % 40’tan aşağıya indirilmemesi öneriliyor. Biz yalnızca bir kez % 58’e indirdik. O da dediğim gibi en karanlık ve bulutlu beş günün ardından. Yazın, yani şimdi çok rahatız ve doluluk oranı ne yaparsak yapalım gün boyu %100’den aşağıya inmiyor.

Eski 02-03-2017, 20:20   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Evinize hayanlıkla izleyenlerden ve de sitenizin her konusunu birkaç kez okuyup gözümden kaçan bir şeyler var mı acaba diyenlerdenim. Hayallerinizin peşinden gitmek bu olsa gerek

özkan1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 16:41   #95
Yeni Üye

ilkermeric's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2012
Bir iki sene evvel Küçükkuyu civarı köyleri dolaşırken enfes manzarasıyla yamaca kurulmuş çok hoş, taştan bir ev görmüştüm. Önünde de harala gürele çalışan bir adam vardı. Bir süre bakakalmıştım çünkü o ev Taşlıbahçe idi.Utana sıkıla on dakika kadar rahatsız etmiştim. Domates fidelerinden alıkoymuştum kendisini. Her yıl, Adatepe'nin sırtlarında uzanıp imrenerek baktığım bir yerdir. Emeği ve azmi büyük bir insan. Huzur ve mutluluğu daim, bahçesi bereketli olsun.

ilkermeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 21:11   #96
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkermeric Mesajı Göster
Bir iki sene evvel Küçükkuyu civarı köyleri dolaşırken enfes manzarasıyla yamaca kurulmuş çok hoş, taştan bir ev görmüştüm. Önünde de harala gürele çalışan bir adam vardı. Bir süre bakakalmıştım çünkü o ev Taşlıbahçe idi.Utana sıkıla on dakika kadar rahatsız etmiştim. Domates fidelerinden alıkoymuştum kendisini. Her yıl, Adatepe'nin sırtlarında uzanıp imrenerek baktığım bir yerdir. Emeği ve azmi büyük bir insan. Huzur ve mutluluğu daim, bahçesi bereketli olsun.
sağolun, birdahaki sefere çaya beklerim, bahaneyle de dinlenmiş olurum

Eski 19-04-2017, 12:52   #97
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
harika olmuş elinize sağlık sitenizi zevkle okudum

Taşlıbahçe ve g.c. beğendi.
incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2017, 19:57   #98
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
sağolun, birdahaki sefere çaya beklerim, bahaneyle de dinlenmiş olurum
Uğrayanlara çay var mı?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2017, 21:27   #99
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Uğrayanlara çay var mı?
daha dün kulaklarını çınlattık hakan'la, bekleriz müsait bir zamanda

Eski 21-04-2017, 09:10   #100
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
daha dün kulaklarını çınlattık hakan'la, bekleriz müsait bir zamanda
Biz de pazar günü sizin kulaklarınızı çınlattık. Umarız her şey yolundadır oralarda.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 11:01   #101
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın taşlıbahçe

ben hayallerimin peşinde gitmekte yeni sayılırım yaşım 30 tasarımcı olarak çalışıyorum. sizlerden çok şey öğrenmeye devam ediyorum. çanakkale de 6 sene okudum gezmediğim görmediğim yeri kalmadı. o kadar güzel bir şehir ki hiç unutamadım. içimde kalan tek şey oralarda yaşamak için fırsat bulamadım. umarım o da tez zamanda olur. makalelerinizi okudukça içlendim diyebilirim. o kadar ki bunu nasıl yapabilirler. işleri güçleri bırakıp nasıl gidebiliyorlar dedim durdum. ankara da çalışıyorum işimi çok severek yapıyorum. ancak hiç bir şey bahçede balkonda bitkilerle uğraştığımdan daha fazla keyif vermiyor.

ben epey yol aldım diye düşünürken içine girdikçe büyüyen bir hayatım olmaya başladı. başladığım 10 çilek fidesini 50 fideye çıkardığımda mutlu olmaya başlamışken şimdi domates fidelerim, salatalıklarım vs. büyüdükçe daha bir mutlu oluyordum ki taki sizi görene kadar. bloğunuzu,yazılarınızı okudum, okudukça moralim bozuldu. tamda hayal ettiğim gibi bir hayat. daha doğrusu beni bu dünyada her şeyiyle mutlu edecek bir hayat.

sizlerden öğreneceğim çok şey olduğunu biliyorum. umarım bir gün yanlarınız da bende komşu olabilirim. evinizi, toprağınızı çok beğendim. her şey gönlünüzce olsun.

selametle

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 22:47   #102
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi computerboy Mesajı Göster
sayın taşlıbahçe

ben hayallerimin peşinde gitmekte yeni sayılırım yaşım 30 tasarımcı olarak çalışıyorum. sizlerden çok şey öğrenmeye devam ediyorum. çanakkale de 6 sene okudum gezmediğim görmediğim yeri kalmadı. o kadar güzel bir şehir ki hiç unutamadım. içimde kalan tek şey oralarda yaşamak için fırsat bulamadım. umarım o da tez zamanda olur. makalelerinizi okudukça içlendim diyebilirim. o kadar ki bunu nasıl yapabilirler. işleri güçleri bırakıp nasıl gidebiliyorlar dedim durdum. ankara da çalışıyorum işimi çok severek yapıyorum. ancak hiç bir şey bahçede balkonda bitkilerle uğraştığımdan daha fazla keyif vermiyor.

ben epey yol aldım diye düşünürken içine girdikçe büyüyen bir hayatım olmaya başladı. başladığım 10 çilek fidesini 50 fideye çıkardığımda mutlu olmaya başlamışken şimdi domates fidelerim, salatalıklarım vs. büyüdükçe daha bir mutlu oluyordum ki taki sizi görene kadar. bloğunuzu,yazılarınızı okudum, okudukça moralim bozuldu. tamda hayal ettiğim gibi bir hayat. daha doğrusu beni bu dünyada her şeyiyle mutlu edecek bir hayat.

sizlerden öğreneceğim çok şey olduğunu biliyorum. umarım bir gün yanlarınız da bende komşu olabilirim. evinizi, toprağınızı çok beğendim. her şey gönlünüzce olsun.

selametle
Hay Allah; moralinizi bozmak için değil, genellikle paylaşmak ve nacizane yol yordam için yazıyordum. mesleğini de sevdiğine göre ikisini aynı yere koyabileceğin bir model bulursun umarım, örnekleri çok

Eski 16-08-2017, 09:32   #103
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-06-2017
Belki bunu çok kişiden duydunuz, bir de benden duyun Hikayeniz eşimi o kadar etkiledi ki senelerdir cesaret edemediğini sayenizde yaptık. Arazimizi aldık. Resmi izinlerimizi hallettik ve inşaatımıza başlıyoruz. İnsanlara yol açıyor, cesaret veriyorsunuz. Ne güzel. Taşlıbahçenizde sevdiklerinizle sağlıkla yaşlanmanızı dilerim.

ÇağanOnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2017, 14:07   #104
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÇağanOnur Mesajı Göster
Belki bunu çok kişiden duydunuz, bir de benden duyun Hikayeniz eşimi o kadar etkiledi ki senelerdir cesaret edemediğini sayenizde yaptık. Arazimizi aldık. Resmi izinlerimizi hallettik ve inşaatımıza başlıyoruz. İnsanlara yol açıyor, cesaret veriyorsunuz. Ne güzel. Taşlıbahçenizde sevdiklerinizle sağlıkla yaşlanmanızı dilerim.
Çok sevindim hem sizin ve hem de bizim adımıza, hayırlı, bereketli olsun... İyi dilekleriniz için de sağolun, bilmukabele...

bahtiyar02, kerkenez ve g.c. beğendi.
Eski 18-08-2017, 19:10   #105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Sn Taşlıbahçe

Sonunda bir fırsat bulup tüm blogunuzu okumayı başardım yazım diliniz gerçekten çok keyifle okumamı sağladı elinize yüreğinize sağlık.
Rabbim uzun uzun yıllar keyifle yaşamayı nasip etsin.
Bir gün rotamı o tarafa çevirip görmek niyetindeyim. Cesaret edebilirsem çayınızı içmeye
de gelirim belki

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2017, 17:03   #106
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blick Mesajı Göster
Sn Taşlıbahçe

Sonunda bir fırsat bulup tüm blogunuzu okumayı başardım yazım diliniz gerçekten çok keyifle okumamı sağladı elinize yüreğinize sağlık.
Rabbim uzun uzun yıllar keyifle yaşamayı nasip etsin.
Bir gün rotamı o tarafa çevirip görmek niyetindeyim. Cesaret edebilirsem çayınızı içmeye
de gelirim belki
Teşekkürler, bekleriz

g.c. beğendi.
Eski 03-04-2019, 20:40   #107
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Sayın Taşlıbahçe,
Güneş enerji sistemi kurmayı düşünüyorum bahçe evine. Bu konuda tecrübenizle yardımcı olacağınızı düşündüm.
4 veya 5 adet 275 watt panel ile 4 adet 100 amper jel akü ve 5kw 48 volt tam sinüs akıllı inventör almayı düşünüyorum.
Bunun üreteceği elektrik acaba ampüller (3-4) televizyon buzdolabı arda bir matkap ve 3-4 günde 1-2 saat 1.5kw dalgıç pompayı çalıştırmaya yeterli olur mu?

g.c. beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2019, 19:02   #108
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Sayın Taşlıbahçe,
Güneş enerji sistemi kurmayı düşünüyorum bahçe evine. Bu konuda tecrübenizle yardımcı olacağınızı düşündüm.
4 veya 5 adet 275 watt panel ile 4 adet 100 amper jel akü ve 5kw 48 volt tam sinüs akıllı inventör almayı düşünüyorum.
Bunun üreteceği elektrik acaba ampüller (3-4) televizyon buzdolabı arda bir matkap ve 3-4 günde 1-2 saat 1.5kw dalgıç pompayı çalıştırmaya yeterli olur mu?
Böyle bir sistemde yaz aylarında sıkıntı yaşamazsınız ama kış aylarında ard arda gelen kapalı günler ve mevsim itibariyle kısa gün ışıklanması birleştiğinde bazı günler sistem yetersiz kalır. Bizdeki 4 adet jel akünün her biri 210'luk ve kışın buna rağmen sıkıntı yaşadığımız zamanlar oluyor ama çok değil; belki toplamda yılda 15 gün. Özellikle de kasım ve aralık aylarında yoğunlaşıyor bu günler.

Bir de satıcı firmadan da bilgi alın ama bence invertör 5 yerine 4 kw olsa da olur.

g.c. ve chelik26 beğendi.
Eski 07-04-2019, 20:12   #109
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Teşekkür ederim, Bana yaz aylarında lazım. ekimden sonra kalmayı düşünmüyorum. Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Faydalı oldu.

g.c. beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2019, 07:51   #110
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Rica ederim. Buzdolabında yeni nesil, az elektrik harcayanları tercih etmenizi öneririm. Tüm bunların dışında da panel temizliğine dikkat. Üzerini kaplayan ince bir polen veya toz tabakası dahi verimi düşürüyor. Özellikle invertörde iyi bir marka almaya çalışın bence. Ucuz invertörleri iyisi ile değiştiren pek çok arkadaş oldu bir iki sene içerisinde.

g.c. ve chelik26 beğendi.
Eski 20-05-2019, 11:10   #111
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Köydeki bahçemin toprağını nasıl iyileştirebilirim düşüncesiyle başladı her şey. Kompost, EM derken sizin internetteki sayfanıza ulaştım. Son üç gündür bulduğum her fırsatta yazılarınızı okuyorum. Amaç bilgi almak, öğrenmekti ilk zamanlar. Ama okudukça, değişti, bir roman tadında okuyorum. Hem de bulduğum her fırsatta. Hani yatmadan önce kitap okur ya insan, o kitap alıp götürür seni, bırakamazsın, gözlerinden uyku aksa bile bırakamazsın. Hızlı da okunmuyor, sadece okumak olsa, okuyup geçmek olsa... Her fotoğrafı incelemek gerekli, büyütmek, ayrıntılara bakmak, sonra orijinal haliyle bir daha bakmak.
Sonuç olarak üç gündür sizin ( belki de artık bizim, hepimizin) taşlıbahçe ile yatıp kalkıyorum. Hem okumak, daha sonraki yazılarda neler olduğunu öğrenmek istiyorum hem de bitecek diye korkuyorum. Hem bilgi hem okuma keyfi veren hem de harika fotoğrafları olan bu paylaşımınız için teşekkürler.
Haddim olmayarak şunu da söylemek istiyorum. Bu yazıları toparlayıp, düzenleyip biraz daha fotoğraf ekleseniz harika bir kitap olur bence. Okumayı sevmeyen ülkemde çok okunur demek yanlış olur belki ama değerini bilecek çok kişi de olur.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 21:54   #112
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Köydeki bahçemin toprağını nasıl iyileştirebilirim düşüncesiyle başladı her şey. Kompost, EM derken sizin internetteki sayfanıza ulaştım. Son üç gündür bulduğum her fırsatta yazılarınızı okuyorum. Amaç bilgi almak, öğrenmekti ilk zamanlar. Ama okudukça, değişti, bir roman tadında okuyorum. Hem de bulduğum her fırsatta. Hani yatmadan önce kitap okur ya insan, o kitap alıp götürür seni, bırakamazsın, gözlerinden uyku aksa bile bırakamazsın. Hızlı da okunmuyor, sadece okumak olsa, okuyup geçmek olsa... Her fotoğrafı incelemek gerekli, büyütmek, ayrıntılara bakmak, sonra orijinal haliyle bir daha bakmak.
Sonuç olarak üç gündür sizin ( belki de artık bizim, hepimizin) taşlıbahçe ile yatıp kalkıyorum. Hem okumak, daha sonraki yazılarda neler olduğunu öğrenmek istiyorum hem de bitecek diye korkuyorum. Hem bilgi hem okuma keyfi veren hem de harika fotoğrafları olan bu paylaşımınız için teşekkürler.
Haddim olmayarak şunu da söylemek istiyorum. Bu yazıları toparlayıp, düzenleyip biraz daha fotoğraf ekleseniz harika bir kitap olur bence. Okumayı sevmeyen ülkemde çok okunur demek yanlış olur belki ama değerini bilecek çok kişi de olur.

Çok teşekkürler; tesadüf olmalı, daha bugün artık yeni yazılarla bloğu canlandırmak geçti içimden; sizin yorumunuz da eklenince şart oldu

Biraz da bloktaki son yazıda bahsi geçen kitap çalışmasıyla uzak kaldım yeni yazılara ama bahçe işleri devam ediyor; zaman içerisinde daha da keyiflendi bahçe.

Bu arada Taşlıbahçe ile ilgili olan ama faydalı olacak bilgilerle daha da harmanlanan bir kitap fikri de geldi yayınevi olan bir arkadaştan; henüz çok yeni ama sizin de istediğiniz böyle bir çalışma başlıyor gibi...

Eski 21-05-2019, 07:58   #113
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Çok teşekkürler; tesadüf olmalı, daha bugün artık yeni yazılarla bloğu canlandırmak geçti içimden; sizin yorumunuz da eklenince şart oldu

Biraz da bloktaki son yazıda bahsi geçen kitap çalışmasıyla uzak kaldım yeni yazılara ama bahçe işleri devam ediyor; zaman içerisinde daha da keyiflendi bahçe.

Bu arada Taşlıbahçe ile ilgili olan ama faydalı olacak bilgilerle daha da harmanlanan bir kitap fikri de geldi yayınevi olan bir arkadaştan; henüz çok yeni ama sizin de istediğiniz böyle bir çalışma başlıyor gibi...
"Taşlıbahçe'vanın hikayesi" ne güzel bir müjde bu. Ön sipariş alın

Bir de bu kadar uzak kalmayın gelin anlatın ara sıra biz dinlemeye hazırız.

abk, TCM ve Portakal Rengi beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2019, 19:08   #114
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Alıntı:

Ben en baştan başlayıp tarih sırasına göre okuyorum, dolayısıyla son yazınızı okumadım. Gerçekten bir kitap fikri olduğunu da bilmiyordum. Ama harika bir fikir olduğunu düşünüyorum. Aklın yolu birdir, derler ya.

İnsan kitap okurken bir süre sonra o kitapla yaşıyor, sanki yazarı veya kitaptaki kahramanı tanıyor gibi oluyor. Kitapta yazılan anlatılanlar yaşanırken sanki okuyucu da hemen orada, onların yanıbaşındaymış gib. Sonra kitap bitiyor ve yapayalnız kalıyor okuyucu. Sanki kitapta yaşananlar gerçek dünyamışda bambaşka bilmediği bir yere savrulmuş gibi, evi, odası, oturduğu koltuğu yabancı geliyor. İşte bunu yaşamayı istemediğim için ağır ağır, tadını çıkara çıkara okuyorum yazılarınızı. Blogun canlanması, bu yüzden de çok güzel bir haber. Sabırsızlıkla yazmanızı, fotoğraflar paylaşmanızı bekleyen benim gibi bir çok kişi olduğuna eminim.

Taşlıbahçe beğendi.

Düzenleyen abk : 21-05-2019 saat 19:09 Neden: Yazım hatası
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 12:26   #115
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Ben en baştan başlayıp tarih sırasına göre okuyorum, dolayısıyla son yazınızı okumadım. Gerçekten bir kitap fikri olduğunu da bilmiyordum. Ama harika bir fikir olduğunu düşünüyorum. Aklın yolu birdir, derler ya.

İnsan kitap okurken bir süre sonra o kitapla yaşıyor, sanki yazarı veya kitaptaki kahramanı tanıyor gibi oluyor. Kitapta yazılan anlatılanlar yaşanırken sanki okuyucu da hemen orada, onların yanıbaşındaymış gib. Sonra kitap bitiyor ve yapayalnız kalıyor okuyucu. Sanki kitapta yaşananlar gerçek dünyamışda bambaşka bilmediği bir yere savrulmuş gibi, evi, odası, oturduğu koltuğu yabancı geliyor. İşte bunu yaşamayı istemediğim için ağır ağır, tadını çıkara çıkara okuyorum yazılarınızı. Blogun canlanması, bu yüzden de çok güzel bir haber. Sabırsızlıkla yazmanızı, fotoğraflar paylaşmanızı bekleyen benim gibi bir çok kişi olduğuna eminim.

Son yazıda bahsetmiş olduğum kitap Taşlıbahçe'yle ilgili değil; İstanbul'un anıt ağaçlarıyla ilgili ve basıldı mart ayında. Forumda da var duyurusu:

"Eski İstanbullu Ağaçlar" Kitabı (Volkan Yalazay)

Taşlıbahçe ve tarımla ilgili olan çalışma henüz bir fikir aşamasında; teklif geldi arkadaştan; bakalım nasıl ilerleyecek. Bu arada madem baştan başlayarak okuyorsunuz, gözünüze takılan, şundan da bahsedilseydi iyi olurdu gibi düşünceleriniz olursa iletirseniz sevinirim

abk ve CornusMas beğendi.
Eski 22-05-2019, 21:05   #116
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Gunes enerjisi paneli ve ruzgar turbini kullanmak gibi bir yontem izlemeyi ben de dusunuyorum. Yanilmiyorsam eger elektrik uretimi soz konusuysa sebekeye baglama zorunlulugu var. Uretilen elektrik sebekeye satiliyor, sonra geri satin aliniyor. Aksi takdirde EPDK tarafinda sikinti oluyor diye biliyorum. Siz bu konuda nasil ilerlediniz?

Diger yandan ruzgar turbini ile ilgili deneyiminiz var mi? Gokceada'da ruzgar orani uretime uygun diye biliyorum. Ancak pratige gecince ne derece fayda sagliyor cok emin degilim. Deneyiminiz veya bilginiz varsa ogrenmek isterim.

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 07:53   #117
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi ciftci Mesajı Göster
Gunes enerjisi paneli ve ruzgar turbini kullanmak gibi bir yontem izlemeyi ben de dusunuyorum. Yanilmiyorsam eger elektrik uretimi soz konusuysa sebekeye baglama zorunlulugu var. Uretilen elektrik sebekeye satiliyor, sonra geri satin aliniyor. Aksi takdirde EPDK tarafinda sikinti oluyor diye biliyorum. Siz bu konuda nasil ilerlediniz?

Diger yandan ruzgar turbini ile ilgili deneyiminiz var mi? Gokceada'da ruzgar orani uretime uygun diye biliyorum. Ancak pratige gecince ne derece fayda sagliyor cok emin degilim. Deneyiminiz veya bilginiz varsa ogrenmek isterim.
Kuramsal düşünce yapısı şebekeye bağlanmak. AB ülkelerinde o şekilde. Türkiye istisna. Lisanssız üretim; belediye, sanayi sitesi vb kuruluşlara tanınan hak. Enerji dağıtım şirketlerine ciro garantisi verilmesi nedeni ile bireysel üretimin yolu tıkalı. Ürettiğiniz elektriği akü ile depolayarak kullanmanıza ses çıkarılmıyor, o kadar. Çift yönlü sayaç kullanarak alım-satım yapılamıyor. Satıcılara aldanmayın. EPDK yönetmeliğine bakın.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024