agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2013, 14:07   #1
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Kendi elektriğini kendin üretmek

elektrik olmayan bağ evleri, yayla evleri, tarlalar,arıcılar, için fazla maliyeti olmayan ülkemizde güneşin bol olduğu yerlerde güneş enerjisinde elektrik üreterek, kendi elektriğinizi kendiniz üretebilirsiniz.

maliyeti önceki yıllara göre çok çok aşağılara düştüğünden dolayı herkesin bütçesine göre kullanabileceği sistemler kurulmaktadır.sadece aydınlatma sisteminin maliyeti 300tl civarında olurken,4 adet lamba akşamları tv,uydu cihazı,matkap vs küçük ev aletlerini çalıstırabileceginiz sistemler 1500tl civarında iken, bunlara ek buzdolabı çalıştırabilecek sistemlerde 3000tl civarındadır.

bu sistemlere bir kere masraf yapılıp senelerde elektriğiniz bağlansa bile ihtiyacınız olmayacaktır.bu sistemler istenilirse hazır paket şeklinde satılmakta olup montaj kitapçığı ile montajınıda kolaylıkla yapabilir ya da yaptırabilirsiniz.
Saygılarımla

Eklenen Resimler

teksavasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 20:35   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Peki 80 metreden su çekecek bir sistem de eklenirse maliyet nedir?
Not: Dalgıcım var. Jeneratörle su çekiyorum.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 23:33   #3
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulbaba Mesajı Göster
Peki 80 metreden su çekecek bir sistem de eklenirse maliyet nedir?
Not: Dalgıcım var. Jeneratörle su çekiyorum.
Kullandiginiz dalgic motor kac kva dir.

Eski 26-03-2013, 19:33   #4
Ağaç Dostu

Valla aslında bu su işleriyle babam falan ilgilenmişti vaktiyle ama muhtemelen 5 kva olması lazım. Öyle hatırlıyorum. Jeneratör 7.5 kva. Yanlış bir bilgi de vermek istemiyorum ama mevcut dalgıçla mı çalışacak su sistemi? 80 metreden 2lik su çekiyor.

Eski 29-03-2013, 21:02   #5
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Valla aslında bu su işleriyle babam falan ilgilenmişti vaktiyle ama muhtemelen 5 kva olması lazım. Öyle hatırlıyorum. Jeneratör 7.5 kva. Yanlış bir bilgi de vermek istemiyorum ama mevcut dalgıçla mı çalışacak su sistemi? 80 metreden 2lik su çekiyor.
Surekli 5kwa gucu almak icin bayagi maliyet gerektirir.bunun yerine gunes panelleri ile calisan solar pompa kullanmak daha uygun olur. Gunes oldugu surece devamli su cekebilir bu suyu depolayabilrsiniz.

Eski 19-05-2014, 22:25   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2011
manyetik döngü yoluyla bedava elektrik üretim
merhaba
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=azHOev4OzFs
mıknatıs döngüsüyle bedava elektrik üretimi konusunda epey yol alınmış,bizde kendi elektriğimizi üretmek için neler yapabiliriz.
güneş panelleri yerine mıknatıs döngüsüyle elektriği akülere arabalarda kullanılan alternatörler vasıtasıyla depolayıp,invertörler yardımıyla 220 v.50 hz.e çevirip kullanmak için neler yapabiliriz.
konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa birçok forumda olduğu gibi bunuda başarabiliriz diye düşünüyorum.
görebildiğim kadarıyla,enerjiyi depolamadan yapılan sistemlerde(rediktörle güç artırımı,alternatöre bağlanması...)verimli enerji alımı yapılamıyor.
mıknatıs döngüsünden elde ettiğimiz enerjiyi verimli kullanıp bir evin ihtiyacı olan(klima,fırın) gibi aletleride çalıştırabileceğimiz 10 kwh gibi enerjiyi nasıl elde edebiliriz

a.akıncı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 22:38   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi teksavasci Mesajı Göster
Surekli 5kwa gucu almak icin bayagi maliyet gerektirir.bunun yerine gunes panelleri ile calisan solar pompa kullanmak daha uygun olur. Gunes oldugu surece devamli su cekebilir bu suyu depolayabilrsiniz.
sn.teksavacı,süreklü 5kw gücü almak okadar zor değil aslında.****** bu benim düşüncem.manyetik döngüyle gücü elde edip,d.a alternatöründe üretip,akülerde depolayıp invertörle 220 volt alternatif akıma çevirerek kullanabiliriz düşüncesindeyim.invertör dışında maliyetinin 1000 t.l.yi bulmayacağını düşünüyorum.

a.akıncı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 23:51   #8
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Teksavacı yalnız dikkat etmek gereken bir şey var orada,dediniz ki 3000 tl maliyetle buzdolabı ve diğer bazı aletleri çalıştıracak gücü üretebilirsiniz.pekala kullanılan akü ne olacak,üretilen elektiriği depolamak ve sonra kullanmak lazım,aküler lazım bir çok aleti çalıştırmak için yüksek güç lazım bu nedenle alınacak akülerin fiyatı panelleri katlayacak durumda ve yanlış bilmiyorsam bu aküler belirli zamanda 5 yıl gibi yenilenmek durumunda oda kaliteli bir akü ise kalitesi düşük aküler 2 yılda bir değişecek ve esas sisteme gelen yük akü maliyeti.

Düzenleyen celalim01 : 01-12-2014 saat 14:54
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 22:12   #9
Ağaç Dostu

Şu anda iki akü, iki panel ve30 metrede duran 400 lt/saat pompam ile 55 ya da 60 tonluk havuzuma suyumu çekebiliyorum. Bedavaya.

Rtanyel ve makovad beğendi.
Eski 30-11-2014, 00:13   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Alıntı:
Şu anda iki akü, iki panel ve30 metrede duran 400 lt/saat pompam ile 55 ya da 60 tonluk havuzuma suyumu çekebiliyorum. Bedavaya.
Üstat, Sisteminin teknik özelliklerini bizimle paylaşabilir misin? Sana zahmet görsellerini de ekleyebilirsen bizlerde faydalanmış oluruz. İyi Forumlar.

agacsever06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2014, 22:39   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
solar paneller ve invertör bir şekilde temin edilir maliyet karşılanabilir lakin depolama için kullanılacak akü sistemi çok pahalı ne kadar güç istenirse akü sayısı artacağı için maliyette o kadar yüksek olacaktır

Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 22:21   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2015
Fransadan ornekler

Eklenen Resimler

zeyve ve ihsaniye beğendi.
DAGET46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 15:00   #13
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

güneş enerji sistemlerinde bir adet tv uydu, 3 adet led lambayı calıştıracak bir sistemde 150w güneş paneli,100A jel akü,10A şarj kontrol cihazı ve 600w invertör ile sıkıntısız akşamları 4-5saat tv ,uydu 3 adet led lambanızı calıştırabilir,kücük el aleti matkap,dekopaj vs cihazlarınızıda çalıştırabilirsiniz. bunun maliyeti 1200tl dir.

bu sisteme buzdolabı eklendigi zaman güneş panel sayısı 4 adet 150w olarak degişir. aküler 4adet 100A 40A solar şarj kontrol ve 1000w invertör olması gerekiyor.bu sistem ilede buzdolabınız 24saat calışır ve tv-uydu,4-5 adette led lamba yakabiir. ufak el ve ev aletlerinizi kısa süreli calıstırabilirsiniz. bunun fiyatıda 4500tl ile 5000tl civarında olur.

panel sayısını 2 adet yaparsanı sadece gündüzleri buzdolabı calısabilir akşamları tv-uydu led lambalar yanabilir akü sayısı2 olur fiyatıda 2500tl civarına düşer.

piyasada 2 panel ile 24 saat buzdolabı çalıştırdıgını idda edenler vardır. 24 saat çalıstıranların sistemlerinde panellerden gelen eksik enerji akülerden karsılar ve 5-6 gün sonra aküler dip yapar sistem çöker.

buzdolabı 24 saat üzerinden çalısmaktadır ve günde 12-14 saat faal calışır. tabi birde buzdolabının kapagı ne kadar ok acılırsa çalışması o kadar fazla olur.

biz müsterilerimize en sattığımız sistem 1000w (1kwa) güneş paneli,3kwa tam sinüz invertör,6 adet 100A akü bu sistemin fiyatı 7500tl dir
bu sistem ile 3kwa kadar tüm cihazlar belli saatler arasında çalışabilir. tv-uydu,lambalar,buzdolabı,haftada bir,iki çamaşır mak. **** dalgıc pompa vs vs

sistemler sizin hangi cihazları ne kadar zaman kullanacaksınız nekadar süre çalışacak hesabı yapılır, ihtiyacınıza göre bir sistem cıkartılır. ufak olan sistemlerde kuruluma hazır şekilde Türkiye'nin her yerine gönderilir. büyük sistemlerde de Türkiye'nin her yerine montaj yapılır.

Saygılarımla
DMRSOLAR
OLCAY YANAR

eko-lojik ve mso82 beğendi.
Eski 10-09-2015, 22:09   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2014
Merhaba, iki adet 100 amper akü, iki adet 150 w güneş paneli, 1000 w inverter ortalama 6 saat güneşlenme ile ortalama 2000 watt güç elde edilir. A+ bir mini buzdolabı tv uydu, 5-6 led lamba sorunsuz çalıştırılabilir.
Maliyet
2 panel 2×380 tl
2 akü 2× 250 tl (oto aküsü)
İnverter 350 tl
30 amper Sarj kontrol 130 tl
Kablolar 50 tl
1800 tl ye halledilebilir.

N.Cebeci, Resulgur ve blop beğendi.
agactoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2017, 14:35   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-08-2015
konuyu hortlatmış olacağım ama acaba şuan 2kW/h lik güneş paneli ve rüzgar gülü fiyatları nedir?

bahçe heveslisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2017, 15:51   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2015
Sayın Bahçe Heveslisi, 8 adet 250 w panele ihtiyacınız olacaktır. Tanesini 700 tl civarında alabilirsiniz, rüzgar jeneratörü için maliyet daha da yüksek olacaktır ayrıca yanlış hatırlamıyorsam rüzgar hızı saniyede 3 metreden az olmamalı.

vgezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2017, 20:30   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agactoprak Mesajı Göster
Merhaba, iki adet 100 amper akü, iki adet 150 w güneş paneli, 1000 w inverter ortalama 6 saat güneşlenme ile ortalama 2000 watt güç elde edilir. A+ bir mini buzdolabı tv uydu, 5-6 led lamba sorunsuz çalıştırılabilir.
Maliyet
2 panel 2×380 tl
2 akü 2× 250 tl (oto aküsü)
İnverter 350 tl
30 amper Sarj kontrol 130 tl
Kablolar 50 tl
1800 tl ye halledilebilir.
Bu sistem bugün itibarı ile nasıl bir maliyet alır acaba ? Tavsiye edebileceğiniz tedarikci varmıdır ?

samatyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2017, 12:24   #18
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

hocam detaylı bilgi için 212 4411014 0532 4344999 dmrsolar enerji sistemleri

Eski 03-11-2017, 13:02   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samatyalı Mesajı Göster
Bu sistem bugün itibarı ile nasıl bir maliyet alır acaba ? Tavsiye edebileceğiniz tedarikci varmıdır ?
Sayın samatyalı

Bende yaklaşık olarak 1 ay kadar önce bir sistem satın alıp kurulumunu ve montajını kendim yaptım. Eğer böyle bir imkanınız varsa internet üzerinden sipariş verip kurulumu kendiniz yaparsanız 300-500 lira arası bir meblağ cebinizde kalır.
Ben ürünleri solardepo.com adındaki siteden aldım. kullandığım sistem lintekidir. Siz ihtiyacınıza göre daha küçük paketlere yönelebilirsiniz lakin ileride ekleme yapacağınızı hesaba katarak en azından inventörü seçerken üst model tercih etmeniz yararınıza olur.
https://www.solardepo.com/profesyone...et-pro-15.html

mso82 beğendi.
blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2017, 18:10   #20
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
hocam detaylı bilgi için 212 4411014 0532 4344999 dmrsolar enerji sistemleri
Daha önceki mesajlarınızda çekinmeden fiyat bilgileri vermişsiniz, şimdi telefon numarası vermeniz, bu tip işlerle uğraşmadığınız anlamına mı geliyor?

Benim de bir sorum var, eğer cevap vermek yerine telefon numarası verecekseniz zahmet etmeyin. Telefon numaralarını bulmak zor değil. Önemli olan foruma üye olan birinin ilgilenmesi.

Soruma gelince; Derin kuyudan dalgıç ile sulama yapıyorum. 17 adet polikristal 250 watt panelim mevcut. İnverter, akü vs hiç bir parça yok. Panellerden gelen kablolar direkt sigortaya oradan da pompaya bağlı. Sistemi kuran arkadaşa bunlara akü bağlayıp, sulama yapmadığım zaman elektrik üretecek bir sisteme çevirebilir miyim dediğim de, "pompa arıza yapar, sana elektrik için ayrı bir sistem kuralım" dedi. Bu işleri bilmeyenler çok çabuk aldatılabildiği için araştırma yapıyorum. Mono kristal panel istediğim halde "konya da poli kristal panel daha iyidir" diyerek maliyeti düşürüp beni kazıkladığını da belirteyim.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2017, 18:26   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Daha önceki mesajlarınızda çekinmeden fiyat bilgileri vermişsiniz, şimdi telefon numarası vermeniz, bu tip işlerle uğraşmadığınız anlamına mı geliyor?

Benim de bir sorum var, eğer cevap vermek yerine telefon numarası verecekseniz zahmet etmeyin. Telefon numaralarını bulmak zor değil. Önemli olan foruma üye olan birinin ilgilenmesi.

Soruma gelince; Derin kuyudan dalgıç ile sulama yapıyorum. 17 adet polikristal 250 watt panelim mevcut. İnverter, akü vs hiç bir parça yok. Panellerden gelen kablolar direkt sigortaya oradan da pompaya bağlı. Sistemi kuran arkadaşa bunlara akü bağlayıp, sulama yapmadığım zaman elektrik üretecek bir sisteme çevirebilir miyim dediğim de, "pompa arıza yapar, sana elektrik için ayrı bir sistem kuralım" dedi. Bu işleri bilmeyenler çok çabuk aldatılabildiği için araştırma yapıyorum. Mono kristal panel istediğim halde "konya da poli kristal panel daha iyidir" diyerek maliyeti düşürüp beni kazıkladığını da belirteyim.
Panellerin sabit kalıp şarj kontrol sisteminin degişmesi gerekir bunuda yeni bir sistem kuralım cümlesiyle anlatmış olabilir ama dediğim gibi yeni güneş paneli almana gerek yok. 4250 watt aslında güzel bir değer, bu sistemi ne zaman kurdurdunuz ve kaç para verdiniz ?

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2017, 19:10   #22
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Panellerin sabit kalıp şarj kontrol sisteminin degişmesi gerekir bunuda yeni bir sistem kuralım cümlesiyle anlatmış olabilir ama dediğim gibi yeni güneş paneli almana gerek yok. 4250 watt aslında güzel bir değer, bu sistemi ne zaman kurdurdunuz ve kaç para verdiniz ?
2015 haziran ayında yapıldı. Yaklaşık maliyeti 20 bin lirayı buldu. Ziraat bankasının faizsiz kredisini kullandım, 5 senede ödeyeceğim.

Yeni sistemden bahsettiği yeni panel ve sulama için kullanılan panellerden ayrı bir üniteydi. 4 kW lık panel varken yeni panel almak hiç mantıklı gelmediği için yaptırmadım.

blick beğendi.
Eski 06-11-2017, 10:11   #23
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster

Merhabalar

telefon numarası vermemde ki amacım konuşarak daha detaylı bilgi verileceğine inandığımdan dolayıdır. Sahalarda olmam ve yoğunluğumdan dolayı Formları takip edemiyorum. 8 senedir bu sektör içindeyim.herkesin güneş enerjisi konusunda doğru **** yanlış bilgilerinden dolayı tartışmalara girmekten kaçınıyorum.Herkesin bildiği kendine doğrudur.

sorunuza gelince, güneş panellerinden gelen kabloların direk motora bağlandığını ilk defa duyuyorum. arada inverter sürücü olması gereklidir.Sizdeki sistem 3kw bir motoru sabahtan akşama kadar çalıştıracaktır. Depolama isterseniz offgrid sistem kurmanız gereklidir. Kullanmak istediğiniz cihazların güçlerine yazarsanız size bir fikir verebilirim. (motor gücü,offgrid de kullanılacak cihazlar.?)

Saygılarımla

Eski 06-11-2017, 10:58   #24
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Merhabalar

telefon numarası vermemde ki amacım konuşarak daha detaylı bilgi verileceğine inandığımdan dolayıdır. Sahalarda olmam ve yoğunluğumdan dolayı Formları takip edemiyorum. 8 senedir bu sektör içindeyim.herkesin güneş enerjisi konusunda doğru **** yanlış bilgilerinden dolayı tartışmalara girmekten kaçınıyorum.Herkesin bildiği kendine doğrudur.

sorunuza gelince, güneş panellerinden gelen kabloların direk motora bağlandığını ilk defa duyuyorum. arada inverter sürücü olması gereklidir.Sizdeki sistem 3kw bir motoru sabahtan akşama kadar çalıştıracaktır. Depolama isterseniz offgrid sistem kurmanız gereklidir. Kullanmak istediğiniz cihazların güçlerine yazarsanız size bir fikir verebilirim. (motor gücü,offgrid de kullanılacak cihazlar.?)

Saygılarımla
Cevabınız için teşekkürler.

İnverter sürücü dediğiniz cep telefonu boyutlarında bir alet olabilir mi? Açıp, kapama yaptığım üzerinde tuşlar olan küçük bir cihaz var.
Öncelikle öğrenmek istediğim konu, bu panelleri kullanarak, sulama sistemine zarar vermeden araya bir switch gibi bir şey koyarak sulama yapmadığımda depolama yapabilir miyim? Kullanılacak cihazlara ve güce daha sonra karar vereceğim ama örneğin depolama yaparak pompayı gece kullanabilir miyim?

Telefonda derdi anlatmak daha kolay demişsiniz de, yazarken bile ne yazacağımı iki saat düşünürken, telefonda derdimi nasıl anlatacağım? İnsanın bilmediği konularda soru sorması bile zor.

Eski 14-12-2017, 22:03   #25
Yeni Üye

Cevizlik Sokak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2017
Selamlar,

Tek ihtiyacım kanal suyundan 10-12 ton depoyu doldurup daha sonra bu su ile damlama sulama için yeterli basıncı oluşturacak hidrafor çalıştırmak...

600 metre mesafeden yeraltından kablo çektirip abonelik almak mı yoksa 2000 W'lık güneş enerjisi sistemi kurmak mı maliyet etkin olur?

ihsaniye beğendi.
Cevizlik Sokak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2017, 19:03   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2013
Solar Akü Ömrü

merhaba ,

Güneş enerjisinde kullanılan akülerin ortalama ömrü kaç yıl olmalıdır, akü özelliklerinde belirtilen bir parametresi varmıdır ?

chndlr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2019, 21:07   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
bir evin tüm ihtiyaçları için güneş ve rüzgar ile hibrit bir sistem kaça mal olur bilen varmı acaba

Asya'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2019, 10:42   #28
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asya'm Mesajı Göster
bir evin tüm ihtiyaçları için güneş ve rüzgar ile hibrit bir sistem kaça mal olur bilen varmı acaba
Kabaca 30 u geçer tahminim. 5 kw güneş sistemi minimum 20 bin civarı ideal olanı 30,
Buna birde rüzgar trübünü ekleyin minimum 3 bin civarı,

Ben 6500 tl ye 3 kw sadece güneş kurdm. 1 haftadır deniyorum gayet güzel yetiyor,
1500 w spiralden 2500 w plastik kaynak makinasına kadar her şeyi çalıştırıyor.

Asya'm beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2019, 10:45   #29
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cevizlik Sokak Mesajı Göster
Selamlar,

Tek ihtiyacım kanal suyundan 10-12 ton depoyu doldurup daha sonra bu su ile damlama sulama için yeterli basıncı oluşturacak hidrafor çalıştırmak...

600 metre mesafeden yeraltından kablo çektirip abonelik almak mı yoksa 2000 W'lık güneş enerjisi sistemi kurmak mı maliyet etkin olur?
Güneş ******,
elektrik çektirmek hem prosedür hemde maliyetli. Akü kullanmayacaksan elektriğin 1/3 fiyata maal olur güneş.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2019, 12:53   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Kabaca 30 u geçer tahminim. 5 kw güneş sistemi minimum 20 bin civarı ideal olanı 30,
Buna birde rüzgar trübünü ekleyin minimum 3 bin civarı,

Ben 6500 tl ye 3 kw sadece güneş kurdm. 1 haftadır deniyorum gayet güzel yetiyor,
1500 w spiralden 2500 w plastik kaynak makinasına kadar her şeyi çalıştırıyor.
5 KWA yeterli olur mu ki, oyle ise devlette bu konuda ruhsatı kaldırdı çok güzel olur.

Asya'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
elektrik, güneşten elektrik, solar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024