agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni520Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2014, 09:11   #61
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Sayın Taşlıbahçe; Dün Blog'tan okudum yeni yazınızı, ve gelişmelerin görüntülerine baktım: Tek kelamla herşey harikaydı. Çevre düzeni falan çok güzel ve doğal olmuş, foseptik içini bile doğal taşla örmüşsünüz ya kıskandık, biz briketle örmüştük. O güzelim taş oraya gömülür mü oğlum. Dışarıda en gereksiz bir yere de olsa bir kot önüne öreydiniz de o taşlar gözönünde olaydı.
Hele bahçeye inen merdiven de üstüne döşediğiniz taş ta çok çok güzel olmuş. Ev içindeki ahşap merdiveniniz, sahanlığınız, küpeşteleriniz çok çok güzel. Demekki üst katta iki üç oda var. O da çok iyi bir imkan hatta; Doğada tek başına diye bir doğacı var adını şimdi hatırlayamadım. O ikinci katın merdivenini çekme yapmıştı. Gece odalara çıkınca merdiveni yukarı çekmek için. Tabi o kadarı fazla eksantrik olur diyebilirsiniz
Tabii ki o görüntüler geçmişe dair. Şimdi kimbilir ne güzel olmuş ne değişimler olmuştur. Hatta sizin sebzeleriniz bile hazırdır tarhlarda. Güle güle günlere...

asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 09:27   #62
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Sayın Taşlıbahçe; Dün Blog'tan okudum yeni yazınızı, ve gelişmelerin görüntülerine baktım: Tek kelamla herşey harikaydı. Çevre düzeni falan çok güzel ve doğal olmuş, foseptik içini bile doğal taşla örmüşsünüz ya kıskandık, biz briketle örmüştük. O güzelim taş oraya gömülür mü oğlum. Dışarıda en gereksiz bir yere de olsa bir kot önüne öreydiniz de o taşlar gözönünde olaydı.
Hele bahçeye inen merdiven de üstüne döşediğiniz taş ta çok çok güzel olmuş. Ev içindeki ahşap merdiveniniz, sahanlığınız, küpeşteleriniz çok çok güzel. Demekki üst katta iki üç oda var. O da çok iyi bir imkan hatta; Doğada tek başına diye bir doğacı var adını şimdi hatırlayamadım. O ikinci katın merdivenini çekme yapmıştı. Gece odalara çıkınca merdiveni yukarı çekmek için. Tabi o kadarı fazla eksantrik olur diyebilirsiniz
Tabii ki o görüntüler geçmişe dair. Şimdi kimbilir ne güzel olmuş ne değişimler olmuştur. Hatta sizin sebzeleriniz bile hazırdır tarhlarda. Güle güle günlere...
Sağ olun sayın Asmalıtepe.

Çukura döşediğimiz taşlar çukurun kazıldığı sırada çıktı, parçalayıp kullandık.

Yukarıda iki oda var; biri mutfağın, diğeri de oturma odasının üzerinde; alt katın oda bölmeleri üst kattaki bölmelerle devam ediyor. Kat arası ahşap olduğundan başka bir şansımız da yoktu; olsaydı da yine böyle yapardık herhalde.

O günden sonra bir değişiklik olarak mutfak dolapları yapıldı, 3 yazı sonra

Sebzeler ise sizin sayfada yazmış olduğum gibi; Allah'a emanet

"Bizimkilerin son hallerini bilmiyorum. Tohumdan yetiştirdiğim ve henüz çok küçüklerken dışarıya alıştırdığım fideleri 2 mayısta dikmiştim toprağa ki bir daha ne bakan oldu, ne de sulayan.

İki kez niyetlendim gitmeye, yağmur yağınca vazgeçtim. Aklım orda, ben burda... Haftaya gider görürüm artık tekrar yağmur yağmazsa.."

Ve bu hafta da yağmurlu olunca yine gitmedim. Bahar yağmurları geçen sene de böyleydi.

Muhtemelen son yağmurlar bunlar; arkasından eylül ortasına kadar yağmur damla düşmez artık...

asmalıtepe beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 10:06   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Nazar değmesin herşey mükemmel gidiyor...

Beş yaşına giren ekşi karadut bu yıl çoştu. İki genç dalına su şişesi bağladım toprakla dolu, tutarsa fidanın bir tanesini size ayıracağım. Birde tavşan böbreği veya köylü diliyle tavşan taş...ı diye bilinen yayla üzümü yapan asmam var onun bu yılki budanmasında ayırdığım çeliklerden bir kaçı tuttu, toprakta büyümekteler bir tane de ondan yollamam lazım bahçenize...

Vakti gelince yazacağım size.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 11:52   #64
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Çok sağolun sayın hosseda.

Fidanlar gelmiş de dikmişim gibi sevindim; sabırsızlıkla bekliyorum.

Ekşi karadut buralarda çok güzel oluyor, "kanlı kara" diyorlar; en sevdiğim dut desem doğrudur. Henüz dikmedim; saksıda bir tane var, iki olursa daha iyi olur; asmalara gelince yalnızca iki kök diktim çoğaltmayı isterim...

Zamanı gelse de benim de gönlümden kopsa fidanlar

bahcedenn beğendi.

Düzenleyen Taşlıbahçe : 06-06-2014 saat 21:42 Neden: Hoşseda-hosseda
Eski 11-06-2014, 10:24   #65
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Son iki yazı yayınlandı arka arkaya.

"Laputa", bulut, yağmur, sis ve başka bir alem hakkında...

"Çok uzun zamandır beklediğim, bir türlü denk gelemediğim şey oldu nihayetinde ve bulutlar arasında kaldık; ıssızlığın ortasında. Aşağıda olsa adına sis derdik ama burada olunca sis demek ne kadar doğru bilmiyorum.

Sis veya bulut, bir şekilde sizin dünyanıza gelmişlerse hiç fark etmez, her ikisi de zamanı, mekanı, hissiyatı değiştirebilme sihrine sahipler. Dört yıl oldu Taşlıbahçe’yle tanışalı. Ve o zamandan bugüne, bu başka alemin içine ne zaman düşeceğimizi, zamanın ne zaman duracağını ve bildiğimiz her şeyin nasıl bilmediklerimize dönüşeceğini merak edip durdum… Nasipte dört yıl beklemek varmış. Bekledikçe değerini bilmek varmış(...)"

Name:  10-laputa.jpg
Views: 2685
Size:  13.0 KB

"Çukur-kültür" ise daha çok "hugelkültür"ün bir yorumu hakkında.[/CENTER]

"(...) Sistemin drenaj ve buna bağlı gelişen havalanma faydalarından feragat edip su tutma kapasitesine yüklendik. Kanımca, böyle yapmazsak, yani yüksek bir tepecik olarak orijinal sistemi kurarsak yatak hızlı kuruyacak ve sulama sarfiyatı artacaktır. Burada su fazlası olmadığından ve bu suyun da drenaj problemi olmadığından ve drenaj yetersizliğinden kaynaklanan oksijen yetersizliği problemi de olmadığından dolayı “tepekültür” yerine “çukurkültür” yapalım dedik.(...)"

Name:  4-kasc4b1m-13.jpg
Views: 2684
Size:  73.2 KB

Eski 20-06-2014, 12:13   #66
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Selamlar, bu konunun açıldığı bölüm anladığım kadarıyla daha çok kaçma fikri ve ev yapımlarıyla ilgili; ev işi büyük ölçüde bitti, önümüzdeki iki ay içerisinde geri kalan işleri de biter diye düşündük.

Diğer taraftan işin toprak kısmı var. İnşaat faaliyetleri azalırken toprak faaliyetleri de haliyle artıyor. Burası yeri olmadığından bu faaliyetlerin duyurusunu bundan böyle burada yapmıyorum. Blogdan takip edebilirsiniz.

Önümüzdeki süreçte vakit buldukça ağaçlar net'in ilgili yerlerine eklemeye severek devam ederim. Tabii ki elektrik ve internet işi hallolduktan sonra. Muhtemelen iki ay sonra...

Bugün işteki son günüm; önümüzdeki hafta gidiyoruz Taşlıbahçe'ye... Dolayısıyla şimdilik hoşçakalın...

Bloğun son yazısının linkini de ekliyorum izninizle, her ne kadar tohum ve fidelerle ilgili olsa da...

Hoşçakalın

Uyansın da Büyüsün, Yaprak Yaprağa Bürünsün -Mart, Nisan 2014- | taşlıbahçe

Name:  3-tohum-14.jpg
Views: 2554
Size:  40.1 KB

Name:  11-tohum-14.jpg
Views: 2559
Size:  55.2 KB

Eski 20-06-2014, 12:59   #67
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Güle güle..güle güle sayın Taşlıbahçe yeni oluşumlar hayırlar getirsin, herşey gönlünüzce olsun..Bloğunuzu okudum biliyorsunuz çok güzeldi bu bölüm de yine. Hoşcakalın.

Taşlıbahçe beğendi.
asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 13:09   #68
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2011
Allah'ım darısı isteyen herkesin başına inşallah bizlerde bir gün artık gidiyoruz deriz...

Nefin Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 13:15   #69
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Güle güle..güle güle sayın Taşlıbahçe yeni oluşumlar hayırlar getirsin, herşey gönlünüzce olsun..Bloğunuzu okudum biliyorsunuz çok güzeldi bu bölüm de yine. Hoşcakalın.
Teşekkürler sayın Asmalıtepe, herşey gönlünüzce olsun...

Eski 20-06-2014, 13:17   #70
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nefin Nur Mesajı Göster
Allah'ım darısı isteyen herkesin başına inşallah bizlerde bir gün artık gidiyoruz deriz...
Teşekkürler Sayın Nefin Nur; İnşallah siz de en kısa zamanda "gidiyoruz!" diye yazarsınız, hoşçakalın...

Nefin Nur beğendi.
Eski 25-07-2014, 15:55   #71
Ağaçsever

mimarsertac's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Uzun zamandır yazmıyorsunuz. Yeni yazılarınızı bekliyoruz.

Taşlıbahçe beğendi.
mimarsertac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2014, 15:37   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Merhaba Taşlıbahçe, Merhaba Hoşseda
Taş evler konusunda bilgi ararken hem sizleri hem de ağaçlar.net gibi mükemmel bir siteyi keşfettim. Yeni üyeyim...
Benim gibi taş evi hayali olanlar için paylaşımlarınız müthiş yararlı.
Hepinize evlerinizde sağlıklı mutlu ve huzurlu güzel günler dilerim...

Taşlıbahçe beğendi.
AlparE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2014, 22:00   #73
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mimarsertac Mesajı Göster
Uzun zamandır yazmıyorsunuz. Yeni yazılarınızı bekliyoruz.
Bir buçuk aydır topraktaydık. Elektriğimiz ve internetimiz henüz yok. bir haftalığına İstanbul'dayız ve yeni yazıyı yarın ekliyorum; teşekkürler, hoşçakalın

Eski 11-08-2014, 10:28   #74
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Taşlıbahçe'den "havadis"ler yayınlandı; bu yazı bahçe işleri ve hasat hakkında; birkaç güne de diğer işlerle ilgili olanı gelir; keyifle okumanız ve keyfimizi paylaşmanız dileğiyle...

Name:  39-temmuz-14.jpg
Views: 2313
Size:  34.8 KB

Düzenleyen Taşlıbahçe : 11-08-2014 saat 10:36 Neden: link hatası
Eski 16-08-2014, 19:08   #75
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Taşlıbahçe'nin yeni yazısı Havadis 2 çıktı az evvel. Yapılan bir takım işlerle ilgili.

En güzel fotoğrafı da buraya ekliyorum; evin bir yanında yerler kaplandı, çardak yapıldı...

Name:  13-temmuziş-14.jpg
Views: 2323
Size:  56.2 KB

Eski 12-09-2014, 22:02   #76
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Sevgili Taşlıbahçe;
Dilerim evinizde sağlıklı ve mutlu uzun yıllar sevdiklerinizle birlikte yaşarsınız. Umarım bir gün çayınızı içmeye geliriz.
Saygılar

Taşlıbahçe beğendi.
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2014, 09:32   #77
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Sevgili Taşlıbahçe;
Dilerim evinizde sağlıklı ve mutlu uzun yıllar sevdiklerinizle birlikte yaşarsınız. Umarım bir gün çayınızı içmeye geliriz.
Saygılar
Çayın yanında da gönderdiğiniz undan yapılmış kek olur bekleriz herzaman, sevgiler, saygılar...

malina ve bahtiyar02 beğendi.
Eski 26-11-2014, 09:11   #78
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Taşlıbahçe'nin son dört yazısı çıktı. Buraya, konunun açıldığı yerden dolayı yalnızca evle ilgili işlerin linkini ekliyorum. Nihayey evle ilgili inşaat işleri bitti. Bir elektriğimiz kaldı. O da olur bir aya. Gerçi ben bunu her ay bir kere söylüyorum, sürekli yaşamaya başladığımızdan bu yana baktım dört ay geçmiş elektiriksiz, yaptırmasak mı acaba

https://taslibahce.wordpress.com/201...sler-2014-yaz/

Name:  4-eviçi-14.jpg
Views: 1913
Size:  23.8 KB

Name:  12-eviçi-14.jpg
Views: 1914
Size:  62.3 KB

mozen, h_dogan, ezo ve 17 kişi beğendi.
Eski 29-11-2014, 20:52   #79
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2011
Sanırım bu tür konuların bu kadar çok ilgi çekmesinin sebebi, başkalarının " bizlerin hayallerini" gerçekleştirmesini izlemek...

Meyveli tepe ve sizin blogunuzu takip ediyorum, sıkıldıkça sevdiğim bir romanı tekrar okur gibi zevkle bir daha okuyorum.

Evinizde aileniz ile sağlıklı, mutlu yaşamlar...

ardacan2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2014, 20:54   #80
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2011
Merkezlere uzaklığı ve arsa fiyatları ne kadar?

ardacan2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2014, 21:51   #81
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardacan2000 Mesajı Göster
Sanırım bu tür konuların bu kadar çok ilgi çekmesinin sebebi, başkalarının " bizlerin hayallerini" gerçekleştirmesini izlemek...

Meyveli tepe ve sizin blogunuzu takip ediyorum, sıkıldıkça sevdiğim bir romanı tekrar okur gibi zevkle bir daha okuyorum.

Evinizde aileniz ile sağlıklı, mutlu yaşamlar...
Teşekkürler, yazdıklarınız çok güzel...

Merkeze 8 km kadar uzağız. Köye yakınız.

Dönümü birkaç bin liradan 40 binlere kadar çıkıyor. Fiyatlar değişken; yerine, üzerindeki dokuya, ağacına, fidanına, yola yakınlığına, suya ulaşımına, başkalarının ne kadara sattığına veya aldığına ve hatta satıcının ihtiyaçlarına göre değişiyor. Bu durumda tek bir fiyat vermek mümkün değil.

Birkaç senedir ederinin çok üzerinde, takip etmek lazım. Muhtemelen satış olmayınca düşer yakında.

YeniBON ve Angel Aki beğendi.
Eski 04-12-2014, 16:38   #82
Ağaçsever

mimarsertac's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Blogdan sürekli takipteyim çok iyi gidiyorsunuz.

Taşlıbahçe beğendi.
mimarsertac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 21:56   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Sayın Taşlıbahce,

Size sözüm olan asma fidanını topraktan alacağım bu hafta sonu gidebilirsem bahçeye. Pet su şişesine aktarırım ve bana yollayacağınız adrese kargo ile ulaştırırım. Bir seneye yakın oldu çubuk olarak dikileli. Ama aceleye gerek yok derseniz uyanınca aynı yerde büyümeye devam eder. Siz isteyince yollarım, o asma sizindir nasipse.

Karadut için bir şey diyemiyorum, dalda şişeler hala topraklı durmakta. Dalı kesince aktaracağım bir kaba. Bakalım ne olacak. Tutarsa onun da bir tanesi sizin.

Taşlıbahçe beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 00:51   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
sitede yeni olduğum için okumaya yeni başladım. hem buradan hemde burada verdiğiniz linklerle blogdan okumaya çalışıyorum. ve imreniyorum. Kolay gelsin.

Taşlıbahçe beğendi.
Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 22:41   #85
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sayın Taşlıbahce,

Size sözüm olan asma fidanını topraktan alacağım bu hafta sonu gidebilirsem bahçeye. Pet su şişesine aktarırım ve bana yollayacağınız adrese kargo ile ulaştırırım. Bir seneye yakın oldu çubuk olarak dikileli. Ama aceleye gerek yok derseniz uyanınca aynı yerde büyümeye devam eder. Siz isteyince yollarım, o asma sizindir nasipse.

Karadut için bir şey diyemiyorum, dalda şişeler hala topraklı durmakta. Dalı kesince aktaracağım bir kaba. Bakalım ne olacak. Tutarsa onun da bir tanesi sizin.
Sevgili asmanın yeri hazır, özelden adresi gönderirim birazdan, sağolun, hoşcakalın...

Eski 05-03-2015, 22:46   #86
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bal Kaktüs Mesajı Göster
sitede yeni olduğum için okumaya yeni başladım. hem buradan hemde burada verdiğiniz linklerle blogdan okumaya çalışıyorum. ve imreniyorum. Kolay gelsin.
Sağolun, bundan sonra paylasımlar artar. Bugün elektrigimiz baglandi artik, temmuzdan bu yana ilk kez bu saate kadar kalmamin nedeni de bu

Eski 18-06-2015, 10:47   #87
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Taşlıbahçe'nin son birkaç yazısı çıkmış olmalı buraya link vermeyeli. Bahçede yapılmış işlerle ilgili olsa da son yazının linkini veriyorum; bağlantı kopmasın

“İşsiz Güçsüz”

Name:  8a.jpg
Views: 1360
Size:  52.3 KB

Name:  22.jpg
Views: 1390
Size:  59.6 KB

Name:  18a.jpg
Views: 1415
Size:  55.9 KB

Name:  8b.jpg
Views: 1354
Size:  69.3 KB

Eski 20-12-2016, 06:07   #88
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Karsima gelen sorunlarla veya bahcede yetistireceklerimle ilgili onden bilgi edineyim diye arastirmalara baslamistim bir kac ay once. Ne kadar baska yerde yasasin, baska dile ait bir yasantisi olursa olsun insanin, gene de kendi dilinde arama yapiyormus. Karsima ne cikti dersiniz, Taslibahce blogunuz. Bir solukta okudum diyebilirim cogunu, okumaya da devam edecegim... O an farkettim ki aslinda bu forumu ve forumda olmayi ozlemisim. Blogunuzu sessiz sedasiz takip etmeye devam edecegim, o konuda bir degisiklik olmayacak ama, harika bir is basardiginizi soylemek istedim sadece.... Devamini heyecanla bekliyorum...

Kazdaglarinin o temiz havasini benim icin de icinize bir kez ceker misiniz?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2016, 14:27   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Taşlıbahçe'nin son iki yazısıyla inşaatın kabası başladı bitti

taşlıbahçe

Eklenti 489879

Derz dolgudan sonra duvarların hali

Eklenti 489880

Küçük pencereli arka cephe
eviniz çok güzel olmuş hayırlı olsun güle güle oturun

Taşlıbahçe beğendi.
doğa07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2016, 00:25   #90
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Taşlıbahçe'nin son iki yazısıyla inşaatın kabası başladı bitti

taşlıbahçe

Eklenti 489879

Derz dolgudan sonra duvarların hali

Eklenti 489880

Küçük pencereli arka cephe
Evinize hayran kaldım taşlıbahçe

Evin maliyeti ne kadar tuttu acaba?

Taşlıbahçe beğendi.
thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024