agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni429Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2016, 11:50   #91
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thunderon Mesajı Göster
Evinize hayran kaldım taşlıbahçe

Evin maliyeti ne kadar tuttu acaba?
Sağolun, küsuratlar atılınca kabaca şöyle:

Temel ve çatı dahil kabası 50.000 + ahşap ve marangoz 20.000 + mimar, proje, ruhsat, iskan vb. 10.000 + Elektrik-su tesisatı, ıslak zeminler ve diğer ıvır zıvır harcamalar: 7.000 = 87.000

Ve şebeke olmadığı için eklenen Solar sistem +11.000

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2017, 14:30   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2016
Solar sistem hangi ihtiyaçlarınızı ne kadar karşılıyor, bilgi verebilirseniz seviniriz.

ServetAydogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2017, 18:48   #93
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ServetAydogan Mesajı Göster
Solar sistem hangi ihtiyaçlarınızı ne kadar karşılıyor, bilgi verebilirseniz seviniriz.
Elektrik sisteminde 6 adet monokristal panel(SUNTECH195 Watt), 4 adet batarya (MUTLU 12 V / 210 ah Jel akü), bir adet şarj kontrol cihazı yani regülatör (VICTRON MPPT 70/50 Solar Şarj Kontrol), bir adet İnverter (VICTRON Phoenix 24 V / 4000 VA Tam Sinüs İnverter).

Bu sistemle buzdolabı sürekli çalışıyor. Akşamları yeterince ışık kullanıyoruz. Led lambalar daha iyi olur bu sistem için. Televizyon çalışıyor ama pek izlemiyoruz. Çamaşır ve süpürge işlerini güneşli günlerde yapmaya gayret ediyoruz. Yalnız çamaşır makinesinde en büyük enerji su ısıtma esnasında kullanıldığından gereksiz bir zorlanma oluyor; bu nedenle yine güneş enerjisiyle farklı bir sistemde ısıtılan suyu -kışın da soba üzerindeki güğümlerden- makinenin çekmecesinden biz veriyoruz. Böylece rezistans devreye girmiyor ve bu şekilde çamaşırlar birikmişse dört beş makine dahi çalıştırabiliyoruz ard arda.

Elektrikli süpürgeyi 15 dakika kadar çalıştırıp bir süre ara verip tekrar kısa aralıklarla çalıştırabiliyoruz. Rezistansı olmayan her tür ev ve el aletini rahatlıkla kullanıyoruz (blendır, matkap, meyve suyu sıkacağı vb.)

Kurduğumuz sistemde bulutlu geçen günlerde bataryalar dolmadığı gibi boşalmıyor da. Monokristal paneller bulutlu günlerde dahi -az da olsa- enerji üretebildiğinden sistem yerinde sayıyor aşağı yukarı. Tabii ki geceleri azalıyor bataryaların doluluk oranı ancak çok fazla değil, %10 kadar. Ve beşinci bulutlu güne geldiğimizde ise bataryaların yarısı boşalmış veya boşalmaya yaklaşmış oluyor.

Bataryanın ömrü için doluluk oranının % 40’tan aşağıya indirilmemesi öneriliyor. Biz yalnızca bir kez % 58’e indirdik. O da dediğim gibi en karanlık ve bulutlu beş günün ardından. Yazın, yani şimdi çok rahatız ve doluluk oranı ne yaparsak yapalım gün boyu %100’den aşağıya inmiyor.

Eski 02-03-2017, 20:20   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Evinize hayanlıkla izleyenlerden ve de sitenizin her konusunu birkaç kez okuyup gözümden kaçan bir şeyler var mı acaba diyenlerdenim. Hayallerinizin peşinden gitmek bu olsa gerek

Taşlıbahçe beğendi.
özkan1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 16:41   #95
Yeni Üye

ilkermeric's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2012
Bir iki sene evvel Küçükkuyu civarı köyleri dolaşırken enfes manzarasıyla yamaca kurulmuş çok hoş, taştan bir ev görmüştüm. Önünde de harala gürele çalışan bir adam vardı. Bir süre bakakalmıştım çünkü o ev Taşlıbahçe idi.Utana sıkıla on dakika kadar rahatsız etmiştim. Domates fidelerinden alıkoymuştum kendisini. Her yıl, Adatepe'nin sırtlarında uzanıp imrenerek baktığım bir yerdir. Emeği ve azmi büyük bir insan. Huzur ve mutluluğu daim, bahçesi bereketli olsun.

ilkermeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 21:11   #96
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkermeric Mesajı Göster
Bir iki sene evvel Küçükkuyu civarı köyleri dolaşırken enfes manzarasıyla yamaca kurulmuş çok hoş, taştan bir ev görmüştüm. Önünde de harala gürele çalışan bir adam vardı. Bir süre bakakalmıştım çünkü o ev Taşlıbahçe idi.Utana sıkıla on dakika kadar rahatsız etmiştim. Domates fidelerinden alıkoymuştum kendisini. Her yıl, Adatepe'nin sırtlarında uzanıp imrenerek baktığım bir yerdir. Emeği ve azmi büyük bir insan. Huzur ve mutluluğu daim, bahçesi bereketli olsun.
sağolun, birdahaki sefere çaya beklerim, bahaneyle de dinlenmiş olurum

Eski 19-04-2017, 12:52   #97
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
harika olmuş elinize sağlık sitenizi zevkle okudum

Taşlıbahçe beğendi.
incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2017, 19:57   #98
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
sağolun, birdahaki sefere çaya beklerim, bahaneyle de dinlenmiş olurum
Uğrayanlara çay var mı?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2017, 21:27   #99
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Uğrayanlara çay var mı?
daha dün kulaklarını çınlattık hakan'la, bekleriz müsait bir zamanda

bahcedenn, TCM ve dongyul beğendi.
Eski 21-04-2017, 09:10   #100
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
daha dün kulaklarını çınlattık hakan'la, bekleriz müsait bir zamanda
Biz de pazar günü sizin kulaklarınızı çınlattık. Umarız her şey yolundadır oralarda.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 11:01   #101
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın taşlıbahçe

ben hayallerimin peşinde gitmekte yeni sayılırım yaşım 30 tasarımcı olarak çalışıyorum. sizlerden çok şey öğrenmeye devam ediyorum. çanakkale de 6 sene okudum gezmediğim görmediğim yeri kalmadı. o kadar güzel bir şehir ki hiç unutamadım. içimde kalan tek şey oralarda yaşamak için fırsat bulamadım. umarım o da tez zamanda olur. makalelerinizi okudukça içlendim diyebilirim. o kadar ki bunu nasıl yapabilirler. işleri güçleri bırakıp nasıl gidebiliyorlar dedim durdum. ankara da çalışıyorum işimi çok severek yapıyorum. ancak hiç bir şey bahçede balkonda bitkilerle uğraştığımdan daha fazla keyif vermiyor.

ben epey yol aldım diye düşünürken içine girdikçe büyüyen bir hayatım olmaya başladı. başladığım 10 çilek fidesini 50 fideye çıkardığımda mutlu olmaya başlamışken şimdi domates fidelerim, salatalıklarım vs. büyüdükçe daha bir mutlu oluyordum ki taki sizi görene kadar. bloğunuzu,yazılarınızı okudum, okudukça moralim bozuldu. tamda hayal ettiğim gibi bir hayat. daha doğrusu beni bu dünyada her şeyiyle mutlu edecek bir hayat.

sizlerden öğreneceğim çok şey olduğunu biliyorum. umarım bir gün yanlarınız da bende komşu olabilirim. evinizi, toprağınızı çok beğendim. her şey gönlünüzce olsun.

selametle

Musa Gündoğan Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 22:47   #102
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi computerboy Mesajı Göster
sayın taşlıbahçe

ben hayallerimin peşinde gitmekte yeni sayılırım yaşım 30 tasarımcı olarak çalışıyorum. sizlerden çok şey öğrenmeye devam ediyorum. çanakkale de 6 sene okudum gezmediğim görmediğim yeri kalmadı. o kadar güzel bir şehir ki hiç unutamadım. içimde kalan tek şey oralarda yaşamak için fırsat bulamadım. umarım o da tez zamanda olur. makalelerinizi okudukça içlendim diyebilirim. o kadar ki bunu nasıl yapabilirler. işleri güçleri bırakıp nasıl gidebiliyorlar dedim durdum. ankara da çalışıyorum işimi çok severek yapıyorum. ancak hiç bir şey bahçede balkonda bitkilerle uğraştığımdan daha fazla keyif vermiyor.

ben epey yol aldım diye düşünürken içine girdikçe büyüyen bir hayatım olmaya başladı. başladığım 10 çilek fidesini 50 fideye çıkardığımda mutlu olmaya başlamışken şimdi domates fidelerim, salatalıklarım vs. büyüdükçe daha bir mutlu oluyordum ki taki sizi görene kadar. bloğunuzu,yazılarınızı okudum, okudukça moralim bozuldu. tamda hayal ettiğim gibi bir hayat. daha doğrusu beni bu dünyada her şeyiyle mutlu edecek bir hayat.

sizlerden öğreneceğim çok şey olduğunu biliyorum. umarım bir gün yanlarınız da bende komşu olabilirim. evinizi, toprağınızı çok beğendim. her şey gönlünüzce olsun.

selametle
Hay Allah; moralinizi bozmak için değil, genellikle paylaşmak ve nacizane yol yordam için yazıyordum. mesleğini de sevdiğine göre ikisini aynı yere koyabileceğin bir model bulursun umarım, örnekleri çok

malina, oz26, TCM ve 1 kişi beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017