agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2007, 21:55   #901
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Mine Hanım merhabalar.
Sizi yormayacaksam, bir iki sorunumum çözümlerini sorabilir miyim?

1- 1.30 mt. eninde, 2.70 boyunda, öğleden sonra güneşi alan küçük bir balkonumu, bu yıl sebze ve meyvelere ayırdım. Pepino, kaz üzümü, domates, biber ve yerelması fidelerim, bir de limonum var. Bunların hepsi de güneş istiyor. güneş alan duvardan da yararlanabilmek için , (www.duvartarimi.com) dakine benzer bir uygulama yaptım. Ancak oradaki kalıplar gözüme küçük geldiği için ben kalın poşetlere domates fidelerimi dikip duvara sabitledim. Bu naylon poşetlerde bitki gelişebilir mi, bir zarar görür mü?

2-Sebzelerim için nasıl bir gübre kullanmam konusundaki okuduklarım iyice kafamı karıştırdı. humikasit, leonardit, fulvikasit. (www.tarimtedarik.com/site/page.asp?dsy_id=4036) bu veya benzeri bir organik düzenleyiciden alsam, tüm bu gereksinimleri karşılayabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.
1. Naylon poşette bitki yetişebilir, ancak büyüklüğü çok önemli. Domates derin kök yapısı olan bir bitkidir. Poşette iyi performans göstermeyecektir. Bir de, poşet içine ısı daha kolay işleyeceğinden toprak suyu hızlı kaybedecektir. Sulama zaman ve miktarınıza hep dikkat ediniz, kontrolü elden bırakmayınız.
2. Gübre dediğimiz zaman azot fosfor, potasyum gibi besin elementlerini bitkiye verecek besinlerden bahsediyoruz. Balkon yeteiştiriciliğinde saksı harcına kontrollü eriyen gübre karıştırınız. Yok karıştırmadıysanız NPK yani azot fosfor ve potasyum oranları dengeli bir gübre alıp sulama suyu ile beraber kullanabilirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-06-2007, 14:39   #902
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Mine Hanım
Ben dün şehire indiğim için zirai ilaç satan bir yerden "doğuş humate 15" adlı bir organik toprak düzenleyici aldım. Üzerinde hümik+fulvik asit 15, toplam organik madde 5, potasyum oksit 1,5 ph ve hammade leonardit yazıyor. Yanlış bir şey mi aldım acaba? Bunu kullanayım mı yoksa söylediğiniz azot, fosfor içeriğinde başka bir gübre mi bulayım? Tam ne soracağım konusunda bana yardımcı olursanız ben de satıcılara daha net anlatırım istediğimi.

Tekrar teşekkür ederim.

nevsune Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-06-2007, 20:42   #903
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu aldığınızı mutlaka kullanın. Ancak bu bir gübre değil, toprak düzenleyici, yani toprağınızın yapısını iyileştirici. İçerisinde bir miktar besin elementi var, ancak yeterli değil. Siz buna ilaveten ayrıca lütfen bir gübre alınız. Hipermarketlerin bahçe bölümlerindeki sıvı bitki besinlerinden alsanız da olur, sulama suyu ile verirsiniz. Ancak siz askılı bir sistem yaptığınıza göre yaprak gübresi alsanız belki daha kolay uygularsınız. Bir püskürtücü vasıtasıyla yapraktan gübrelersiniz.

Eski 06-06-2007, 11:15   #904
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Binlerce teşekkür Mine Hanım

Konuyu şimdi kavradım. Hemen dediklerinizi alıp, uygulayacağım. Hasatım iyi giderse, sebze- meyvelerim de, ben de size hep teşekkür edeceğiz.

nevsune Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-06-2007, 20:51   #905
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Mine hanım yardımınıza ihtiyacım var;
sellukamın boyu iki metreyi geçti! Bu kadar hızlı büyüme bana pek sağlıklı gibi gelmiyor.İstanbulda az güneş alıyordu,ondan uzadı sanırım.(adabayrakoğluyla da konuşmuştuk belkide bunun genlerinde birşey var çünkü diğer sellukalarımla yan yana duruyor ve onlar böyle uzamadı)Şimdi yazlıktayım ve alıştırarak güneşe çıkarmaya çalışıyorum.
Esas sorum şu:Artık saksı değiştirme zamanı geldi diye düşünüyorum ama doğrudan bahçeye mi yoksa büyük bir saksıya mı dikeyim karar veremiyorum.Bahçeye dikersem daha iyi gelişeceğini düşünüyorum ama toprak altı zararlılarından(kadı lokması) korkuyorum.
saksıya dikersem de kışın soğuklara dayanmayacak.Acaba Yıldızları dikerken yaptığım gibi önce toprağı endosülfanla ilaçlayıp dikeyim,belli aralıklarla devamlı ilaçlıyayım mı?

Eklenen Resimler

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-06-2007, 18:36   #906
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kadı lokması probleminiz varsa mutlaka ilaçlamalısınız. Dediğiniz şekilde uygulayabilirsiniz. Saksıya veya bahçeye dikim konusunda seçimi acil yapmanız gerek Bitkiniz çok büyümüş. Bahçeye dikilince çok güzel sonuç vereceği kesin.

Eski 08-06-2007, 20:35   #907
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Mine Hn merhaba,

Benim 2 yıldır baktığım bambularım (lucky bambu denilenlerden) var.
Bir kaç önce koyu kahverengi bombeli alçak cam vazodan dar ve uzunca şeffaf cam vazoya aktardım.

Dibinde sürekli iyi su bulunduruyordum. Haftada bir suyunu değiştirmek yerine hep, suyu eksildikçe üzerine iyi su ilave ederek son derece güzel serpildiklerini tecrübe etmiştim... VE SUYUNDA DA HİÇ KOKU OLMUYORDU.

Ancak, eski iyice arapsaçına dönen köklerini geçtiğimiz ay kesip daha önceki kahverengi cam vazosunun yerine şu anki şeffaf cam vazosuan yerleştirdim.

ANCAK bu şeffaf vazoya geçtiklerinden beri SUDA KOKU oluşmaya başladı.

Sulama rejimimde herhangi bir değişiklik olmamasına karşın; acaba kökleri kısalttım diye mi birşey oldu?

Yoksa koyu renk camlı vazodan şeffaf cama geçiş mi sebep?

Bambularımdan da birkaçında yumuşama var sanki hava almışcasına.
Sürgünleri ve yaprakları sağlıklı gerçi henüz.

BU PİS KOKU gerçekten iğrenç. Vazodaki suyu döküp, içini gazete kağıtları ve bir miktar çamaşır suyu ile çalkaladım, duruladım ve bambuları tekrar yerleştirdim ve iyi su ekledim ama 1 hafta sonra sonuç yine aynı idi.

Nedendir acaba? Ne yapmalıyım? Ne dersiniz? Yardımmm...

lerdemir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-06-2007, 12:22   #908
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Mine Hanım dün CONVOLVULUS CNEORUM (gündüz sefası) aldım. Fotoğrafları ekte. Google'dan araştırdım fakat bakımı hakkında pek bir bilgi bulamadım. Bir yerde de köpeklere zehirli olduğundan bahsediyordu. Ama gündüz sefası adında bir çok değişik çiçek var. Bu pek onlara benzemiyor. Güneş mi sever gölge mi? Sulamayı nasıl yapmam gerekli? Bahçemde nereye dikeceğime ona göre karar vericem. Dikerken dibine yanmış koyun gübresi koyayım mı? Şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler,
Name:  10_haziran 011.JPG
Views: 1307
Size:  67.7 KBName:  10_haziran 012.JPG
Views: 1119
Size:  46.3 KB
Name:  10_haziran 013.JPG
Views: 1126
Size:  58.1 KB

limon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2007, 11:49   #909
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Mine Hn merhaba,

Benim 2 yıldır baktığım bambularım (lucky bambu denilenlerden) var.
Bir kaç önce koyu kahverengi bombeli alçak cam vazodan dar ve uzunca şeffaf cam vazoya aktardım.

Dibinde sürekli iyi su bulunduruyordum. Haftada bir suyunu değiştirmek yerine hep, suyu eksildikçe üzerine iyi su ilave ederek son derece güzel serpildiklerini tecrübe etmiştim... VE SUYUNDA DA HİÇ KOKU OLMUYORDU.

Ancak, eski iyice arapsaçına dönen köklerini geçtiğimiz ay kesip daha önceki kahverengi cam vazosunun yerine şu anki şeffaf cam vazosuan yerleştirdim.

ANCAK bu şeffaf vazoya geçtiklerinden beri SUDA KOKU oluşmaya başladı.

Sulama rejimimde herhangi bir değişiklik olmamasına karşın; acaba kökleri kısalttım diye mi birşey oldu?

Yoksa koyu renk camlı vazodan şeffaf cama geçiş mi sebep?

Bambularımdan da birkaçında yumuşama var sanki hava almışcasına.
Sürgünleri ve yaprakları sağlıklı gerçi henüz.

BU PİS KOKU gerçekten iğrenç. Vazodaki suyu döküp, içini gazete kağıtları ve bir miktar çamaşır suyu ile çalkaladım, duruladım ve bambuları tekrar yerleştirdim ve iyi su ekledim ama 1 hafta sonra sonuç yine aynı idi.

Nedendir acaba? Ne yapmalıyım? Ne dersiniz? Yardımmm...
Levent Bey, ışık suda mikroorganizma faaliyetini arttırıyor bu yüzden diye tahmin ediyorum. Yeniden kahverengi vazonuza alın ve bekleyin, bakalım sonuç ne olacak. Bu arada yumuşayan ve bozulanları mutlaka uzaklaştırın.

Eski 11-06-2007, 12:04   #910
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Mine Hanım dün CONVOLVULUS CNEORUM (gündüz sefası) aldım. Fotoğrafları ekte. Google'dan araştırdım fakat bakımı hakkında pek bir bilgi bulamadım. Bir yerde de köpeklere zehirli olduğundan bahsediyordu. Ama gündüz sefası adında bir çok değişik çiçek var. Bu pek onlara benzemiyor. Güneş mi sever gölge mi? Sulamayı nasıl yapmam gerekli? Bahçemde nereye dikeceğime ona göre karar vericem. Dikerken dibine yanmış koyun gübresi koyayım mı? ...
Convolvulus son derece kanaatkar bitkidir. Hatta Convolvulus arvensis tarla sarmaşığıdır ve yabani ot mücadelesine konu olur.

Convolvulus arvensis (tarla sarmaşığı)

Convolvulus güneşli alanlarda daha güzel gelişir. Yanık koyun gübresi koyar ve bol sularsanız iyi sonuç alırsınız. Bu bitkiye gündüz sefası dendiğini ilk kez duydum. Sizin bitkiniz toplu bir form alacak, ancak çiçeklenme sonrası hafifçe budayın. Soğuğa hassas bir bitki. Kışın dondan koruyun.

Eski 11-06-2007, 13:24   #911
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bilgilerinize çok teşekkür ederim Mine Hanım. Ben fotoğraftaki formda aldım bitkimi. Bu sarmaşık değil dediğiniz gibi toplu bir form halinde. Yabani ot mücadelesi dediniz, çimlere doğru yayılım gösterir mi? Bahçenin bir köşesine dikmeyi düşünüyorum çünkü. Aldığım fidanlığa da yeni gelmişti ve bitki hakkında pek bilgileri yoktu.

Eski 11-06-2007, 18:24   #912
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Benim bahsettiğim tarla sarmaşığı olan türü. Sizinki yayılıcı değil,top şeklinde. Dolayısıyla çimlerinize doğru yayılış göstermeyecek, güvenle dikebilirsiniz. Gri yeşil yapraklarıyla çiçeksizken de pek şık olacak.

Eski 11-06-2007, 21:48   #913
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok teşekkür ederim Mine Hanım.

Eski 12-06-2007, 14:11   #914
saim ergin
Guest

Mine Hanım'dan rica ediyorum vermicülit kanserojen madde içerip içermediği şimdiden teşekkürler.

Başa Dön
Eski 12-06-2007, 22:34   #915
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Saim Bey, vermikülit organik tarımda da bütün dünyada kullanılan bir kil mineralidir. Organik tarımda kullanım izinleri geniş araştırmalar sonucu verilmektedir. Bu yüzden kanserojen olmadığını düşünüyorum.

Eski 15-06-2007, 21:14   #916
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Mine Hanım Selamlar;

Ben bir hata yaprım.
Fullerimi kafama göre budadım
Fotoğraflarını yüklüyorum.
Yaptığım yanlışlıkları söyleyebilir misiniz?
Çok teşekkürler.

Eklenen Resimler

Penelophe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-06-2007, 21:26   #917
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Mine Hanım yardımınıza ihtiyacım var;
Mayıs ayı ortalarında bir marketten frezia soğanı aldım,ambalajında Mayıs sonuna kadar dikilmelidir deniliyordu.
Elenmiş kum,toprak,torf ve ahır gübresi ile bir harç hazırlayıp bahçeye boyunun 2-3 katı derinliğe gömdüm,düzenli suladım.
Bir ay sonra bugün toprak üzerinde herhangi bir hareket görmediğim için toprağı kaldırdım,soğanlarda hiçbir kök faaliyeti yoktu ve soğanlar hafifçe yumuşamıştı.
Mine Hanım şimdi ne yapmalıyım?Soğanların durumu ne olacak,ne önerirsiniz?
Bulunduğu ortam yarı güneşli idi.
İlgilerinize şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar.

Oyaman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-06-2007, 23:54   #918
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Mine Hanım Selamlar;

Ben bir hata yaprım.
Fullerimi kafama göre budadım
Fotoğraflarını yüklüyorum.
Yaptığım yanlışlıkları söyleyebilir misiniz?
Çok teşekkürler.
Penelophe yanlışlıkları veya doğruları söyleyebilmem için yaptığın işlemi değerlendirmem gerekirdi. Keşke kesmeden önce de resimleyip ikisinide koysaydın, burası böyle olmalıydı şurasını şöyle yapmalıydın derdik. Eski formunu bilmediğim için bu halini ona göre değerlendirmem imkansız.

Eski 16-06-2007, 00:27   #919
Yeni Üye

fulane's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2007
Selamlar Mine Hanım,

Limon (Citrus) çekirdekten yetiştirme sayfasındaki 113 ve 118 no'lu yazılarımda resimsiz olarak bahsettiğim limon ağacımın bir sorunu var. Bu sefer resimleri yolluyorum.

Sağdaki fotoğraf arkadaşların -fotoğrafsız sadece anlatımımdan yola çıkarak- rüzgar ya da doludan kaynaklanan delikler olabilir dediği yapraklar. Soldaki ise en tepedeki sararmış bir de kenarlarından kahverengi birşeylerin olduğu yapraklar...Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Teşekkürler, selamlar...

Eklenen Resimler

fulane Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-06-2007, 01:04   #920
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deportivo Mesajı Göster
Mine Hanım yardımınıza ihtiyacım var;
Mayıs ayı ortalarında bir marketten frezia soğanı aldım,ambalajında Mayıs sonuna kadar dikilmelidir deniliyordu.
Elenmiş kum,toprak,torf ve ahır gübresi ile bir harç hazırlayıp bahçeye boyunun 2-3 katı derinliğe gömdüm,düzenli suladım.
Bir ay sonra bugün toprak üzerinde herhangi bir hareket görmediğim için toprağı kaldırdım,soğanlarda hiçbir kök faaliyeti yoktu ve soğanlar hafifçe yumuşamıştı.
Mine Hanım şimdi ne yapmalıyım?Soğanların durumu ne olacak,ne önerirsiniz?
Bulunduğu ortam yarı güneşli idi.
İlgilerinize şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar.
Biraz geç kaldığınızı düşünüyorum. Sizin soğanları ektiğiniz mevsimde çoktan çiçeklenmişlerdi. Yumuşamış olmaları çok da hoş değil. Acaba herhangi bir hastalık ya da zararlı var mı?

Eski 16-06-2007, 01:29   #921
Doğasever

turkiss's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Mine Hanım merhaba,
Size kocaman tebriklerimi yolluyorum ve bilginizi, becerinizi, deneyimlerinizi sabırla aktardığınızı izleyip hayranlık duyuyorum.
Ekimine niyetli olduğum bir bitki için google'da arama yaptırırken tesadüfen girdiğim bu siteden hiç çıkamıyorum. Eşim, "sana artık ziraat masterı verecekler" diye takılıyor(aslında kadın-doğum uzmanıyım).
Tekirdağ'da 5-6 dönüm arazi aldım ve ne ekeceğime karar veremiyorum. Bodur elma, leylandi, kiraz arasında kararsız kaldım. Toprak analizi toprağın hafif alkali, kireçli ve organik maddeden fakir olduğu şeklinde geldi.
Başlangıç noktam ne olmalıdır?
Teşekkürler.

turkiss Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-06-2007, 08:39   #922
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
...Ben bir hata yaptım.
Fullerimi kafama göre budadım ...
Bence ilk saksıda soldaki bitkiyi bonzai yap.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkiss Mesajı Göster
...Eşim, "sana artık ziraat masterı verecekler" diye takılıyor(aslında kadın-doğum uzmanıyım)...
Tıp fakültesinden her meslekten adam çıkar arada sırada da doktor çıkarmış sizinkide o hesap olmuş.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-06-2007, 11:18   #923
Doğasever

turkiss's Avatar

Hiç sormayın....

Oldubitti doğaya ilgi duyardım ama, sanırım bu site artık beni daha aktif bir doğaya dönüş sürecine soktu. Meslek stresinden uzaklaşmamı da sağlıyor. Şu 2 aylık zaman içinde sadece teorik bilgilenme/araştırma aşamasında bile kendimi daha iyi hissediyorum. Sanırım bilfiil uğraşmaya başladığımda daha da zevkli olacak.

Eski 16-06-2007, 13:37   #924
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Selahattin Bey fulden bonsai olur mu?
Çokta benziyor cidden

Eski 16-06-2007, 21:10   #925
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Biraz geç kaldığınızı düşünüyorum. Sizin soğanları ektiğiniz mevsimde çoktan çiçeklenmişlerdi. Yumuşamış olmaları çok da hoş değil. Acaba herhangi bir hastalık ya da zararlı var mı?
Mine Hanım hastalık ve zararlı olduğunu sanmam.Üye olan bazı arkadaşlarımında
frezia konusunda aynı sorunları varmış.Çimlenmeme ve çiçek açmadan kuruma gibi.
Acaba soğanlarda bir problem olabilirmi?Bu soğanlar marketlerde satılan ithal
Frezia hibritleri,dikim ayı mayıs sonuna kadar çiçeklenme temmuz ayı olarak açıklama yapılmış.

Oyaman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-06-2007, 21:16   #926
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Evet benim fresialarım da çiçek açmadan kurudular Bende soğanları bahçeye kaldırdım belki öenümüzdeki yıl açarlar diye.

Eski 16-06-2007, 22:13   #927
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Deportivo şimdiye dek hiç temmuzda çiçeklenen frezya görmedim. Frezya soğuk seven bir soğanlı bitkidir. Acaba hangi ülkenin, iklim koşulları neydi, soğan bayat mı, soğuklatma süreci geçmiş mi, akla bin türlü soru geliyor. Ben olsam beklerim. Ne kaybedeceksiniz? Madem hastalık da yok diyorsunuz.

Eski 16-06-2007, 22:17   #928
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkiss Mesajı Göster
Mine Hanım merhaba,
Size kocaman tebriklerimi yolluyorum ve bilginizi, becerinizi, deneyimlerinizi sabırla aktardığınızı izleyip hayranlık duyuyorum.
Ekimine niyetli olduğum bir bitki için google'da arama yaptırırken tesadüfen girdiğim bu siteden hiç çıkamıyorum. Eşim, "sana artık ziraat masterı verecekler" diye takılıyor(aslında kadın-doğum uzmanıyım).
Tekirdağ'da 5-6 dönüm arazi aldım ve ne ekeceğime karar veremiyorum. Bodur elma, leylandi, kiraz arasında kararsız kaldım. Toprak analizi toprağın hafif alkali, kireçli ve organik maddeden fakir olduğu şeklinde geldi.
Başlangıç noktam ne olmalıdır?
Teşekkürler.
Sadece topraka analizi yetmez, bahçenin konumu, su varlığı, etrafının çevrili olup olmaması, komşularda yapılan ziraat, pazar durumu, sizin buraya harcayacağınız emek, para ve zaman, uzun ve kısa vadeli beklentileriniz, bakım işlemleri için temin edeceğiniz işgücü gibi konuları da dikkatle değerlendirmelisiniz. Bu arada nazik sözleriniz için de teşekkürler.

Eski 17-06-2007, 19:39   #929
Doğasever

turkiss's Avatar

Cevabınız için teşekkürler Mine Hanım.

Arazinin etrafı çevrili, su artezyenle bulundu, komşu tarlalarda da kiraz bahçeleri ve üzüm bağları hakim. Rakım 200 metre kadar, güneybatıya bakan hafif bir eğimi var, hakim rüzgar güneybatıdan esiyor, iklimimiz ılıman sayılır, kışın soğuk oluyor, emek ve masraf ise sorun olmayacak.
Beklentim para kazanmaktan ziyade, civardaki şarap fabrikalarının tekelci fiyat politikalarıyla sürünen köylülere alternatif tarım örneği göstermek. Çünkü maalesef köylü sadece gördüğüne inanıyor ve yeni fikirlere direnç gösteriyor.
Becerebilirsem, buraya örnek bir bodur elma bahçesi kurup civar köylere örnek olmak istiyorum. Zaten topu topu 4 dönüm kadarına ekebilirim (kalan 2 dönüme bahçe/peyzaj düzenlemesi yapacağım), yani buradan çook para kazanmak planım ve niyetim yok. Herkesin torpil yaptırıp gitmediği yerlere torpilleri teperek zamanında mecburi hizmet için gitmiştim, o zamanki idealistliğim az biraz depreşti anlayacağınız
Teşekkürler,

Eski 18-06-2007, 08:57   #930
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

En yakın tarım il veya ilçe müdürlüğüne giderseniz gereken teknik desteği almanız mümkün olacaktır.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024