agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2017, 12:24   #61
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
toz.PNG

Bu bölgedeki gibi toz görünümünde olurlar ama hareket etmiyorlarsa sorun yok.

Aldığınız yapı market koşullarıyla çok farklı bir ortama geçiş yapmış ağacınız, klimalı bir ofiste zaten herhangi bir ağacın uzun süre sağlıklı kalması zordur çünkü çok değişken ve tutarsız bir çevre yaratır ağaç için.

Ağaçlar stabilite isterler. Mevsimler arasında günden güne değişen yumuşak geçişler isterler ki kendilerini iklime adapte edebilsinler. Yaz sıcağında, ona uyum sağlamış bir ağacı bir anda neredeyse kış ısıları olan bir ortama koyarsanız bocalaması son derece normal.

Ağacınıza en iyi açık havada bakabilirsiniz. Bazı türlerin çok dayanıklı olmasından dolayı iç mekan şartlarına uyum sağlayabiliyor olmaları da dışarda daha mutlu olacakları gerçeğini değiştirmez. Onlara açık hava koşulları sağlamanın bizler için en kolay yolu da balkonlarımızdır. Bu ortamlarda ağaçlarımıza son derece sağlıklı şekilde bakmamız mümkündür.

Ağacınızı açık havaya çıkarın. Direk güneş görmesin toparlayana kadar. Sulamasını kontrol ederek gidin. Yaprak dökmeye bir süre daha devam eder yine ortam değişeceği için ama bu kez yeni ortamı onun sevdiği şartlarda olacağı için dökmeyi bırakması lazım. Sulamaya dikkat ettiğiniz sürece kısa sürede toparlar kendini.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2017, 11:45   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2017
Lütfen Yardım !!!

merhabalar, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ağaç doğrudan güneş almayan ancak aydınlık ve havadar bir ortamda, Sulamayı sprey ile günde 3-4 defa ağacın dallarını ve gövdesini ıslatacak şekilde (4-5 fıs) yapıyorum. Ayrıca sabah erken saatlerde toprağın üzeri nemlenecek şekilde yine sprey ile sulama yapıyorum. Mersinde bulunmam nedeniyle hava çok sıcak olabilmekte. Saksının ilk hali aşağıdaki resimlerdeki gibiydi (bahçeli bonsai idi) ancak ağaç bu şekilde olunca diğer yosun ve dekorları kaldırdım (belki yosunlar nedeniyle yeterli sulama yapamıyorum diye düşünmüştüm). saksının altında delik bulunmakta ve bu deliği parmağımla kontrol ettiğimde toprakta aşırı bi nemlilik bulunmamakta. Ayrıca yukarıda bahsettiğiniz gibi beyaz kağıt testini yaptım ve hareketli bir organizma göremedim.
Önerilerinizi bekliyorum. Tekrar çok teşekkür ederim.
https://i.hizliresim.com/293orA.jpg
https://i.hizliresim.com/jWON8m.jpg
https://i.hizliresim.com/mkyN30.jpg
https://i.hizliresim.com/YNLEDZ.jpg
https://i.hizliresim.com/Ddb5Pv.jpg

srnty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2017, 14:40   #63
Yeni Üye

Hulmus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2017
Sevgili nicholai hel.

Evde bir kaç çakıltaşı buldum fakat renkliler. Renklendirilmiş olmaları toprağa dolayısıyla ağacıma zarar verir mi? (Evet toprağını henüz değiştirmedim :/)

Ve ağacımın son hali şu şekilde çokca filiz çıkarttı fakat çoğu ya kurudu ya da soldu. Büyüyen filizleri de var ama Filizlerinin kuruması köklerinde problem olduğunu gösteriyor gibi.

Kırmızı örümcek biti şimdilik ağacımda görünmüyor. İlaçlamayı bu nedenle sonlandırdım. En son 5gün önce ilaçlamıştım. 5gün öncesine kadar 3gün arayla arap sabunu uygulamıştım bayağı abartmıştım.

Son 4gündür il dışında olduğum için toprağını değiştiremedim. Şimdi değiştirmek için kurumasını bekliyorum toprağın. Kök budamasını sadece çürük kökleri alarak yapacağım. Umarım hangisi çürük hangisi sağlıklı anlayabilirim

Önerilerinize her zaman açığım. Resimdeki çakıl taşları uygun mudur? (Küçük yeşil olanları ve büyük beyazları kullanacağım.)
Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_8857.jpg (49.1 KB, 125 views)
Dosya Türü: jpg IMG_8860.jpg (72.1 KB, 124 views)
Hulmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2017, 16:30   #64
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi srnty Mesajı Göster
merhabalar, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ağaç doğrudan güneş almayan ancak aydınlık ve havadar bir ortamda, Sulamayı sprey ile günde 3-4 defa ağacın dallarını ve gövdesini ıslatacak şekilde (4-5 fıs) yapıyorum. Ayrıca sabah erken saatlerde toprağın üzeri nemlenecek şekilde yine sprey ile sulama yapıyorum. Mersinde bulunmam nedeniyle hava çok sıcak olabilmekte. Saksının ilk hali aşağıdaki resimlerdeki gibiydi (bahçeli bonsai idi) ancak ağaç bu şekilde olunca diğer yosun ve dekorları kaldırdım (belki yosunlar nedeniyle yeterli sulama yapamıyorum diye düşünmüştüm). saksının altında delik bulunmakta ve bu deliği parmağımla kontrol ettiğimde toprakta aşırı bi nemlilik bulunmamakta. Ayrıca yukarıda bahsettiğiniz gibi beyaz kağıt testini yaptım ve hareketli bir organizma göremedim.
Önerilerinizi bekliyorum. Tekrar çok teşekkür ederim.
https://i.hizliresim.com/293orA.jpg
https://i.hizliresim.com/jWON8m.jpg
https://i.hizliresim.com/mkyN30.jpg
https://i.hizliresim.com/YNLEDZ.jpg
https://i.hizliresim.com/Ddb5Pv.jpg

Yeniden merhaba,
Ağacınızın toprağı muhtemelen fazlaca kuru kalmış.
Bonsailerde sulamanın sadece spreyle yapılacağı gibi yanlış bir kanı var, sanıyorum siz de böyle yapıyordunuz.
Spreyi sadece toprak yüzeyini nemlendirmek için kullanırız, toprağın suyu kabul etmesi için, ardından normal çiçek sular gibi bolca sularız ağacı, toprağın her yeri suya doyana ve alttan bolca su akana kadar.

Sadece spreyle sık sık da olsa toprağı nemlendirmek ağacın kökleri seviyesindeki toprağı yeterince doyurmaz. Sıcak havanın da etkisiyle bu yüzey toprağı kısa sürede kurur fakat ağacın köklerine yeterince nem ulaştıramaz.
Her gün sprey yapmak yerine ağacın gövdesinin çevresindeki yüzey toprağı kurudukça önce spreyle nemlendirip arkasından derinlemesine sulayın. Toprak yüzeyini kontrol edin her gün, kuru değilse sulama da sprey de istemez ağacınız.

Bir de foruma fotoğraf yüklemekle ilgili şu konuları inceleyin lütfen;

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Dikkat: Fotoğrafları neden foruma yüklemelisiniz?

Kolay gelsin.

Eski 09-08-2017, 16:40   #65
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn. Hulmus,
o çakıl taşlarının beyazlarını düşünmeyin bile ama yeşil olanlar bile fazlaca büyük görünüyorlar. Daha önce de tane boyutunun 2-4 mm civarında olmasının uygun olacağını belirtmiştim. Bunlar 1 -1.5 cm gibi görünüyorlar. Gereksiz derecede büyükler. Daha ince çakıl bulmanızı tavsiye ederim.

Bölgesel sağlıklı filizler ve ölen sürgünlerin açıklaması çoğu zaman kök problemidir. Bu az ya da fazla sulamadan dolayı ağacın köklerinde belli bölümlerin öldüğünü gösterir. Az sulama durumunda çoğu zaman toprak değişimine gerek yoktur. Düzenli bir sulama ve bakımla ağaç toparlar. Fazla sulama kaynaklı kök çürümesi oldu ise çoğu zaman sulamayı azaltmak çözüm olmaz. Çıkarıp çürük bölgeleri temizlemek daha doğru olur.

Yine de eğer o sağlıklı bölümdeki sürgünler çok iştahlı gidiyorlarsa dokunmamayı seçebilirsiniz. Ağaç onları uzattıkça güç kazanır yeniden ve problemin üstesinden gelebilir. Sulamayı tam doğru ayarda yapmanız önemli bu süreçte. Toprak değişimi yapmayı seçerseniz ağacı fazla hırpalamanız durumunda o sağlıklı sürgünleri de küstürme ihtimaliniz mevcut.
Seçim sizin.

Kolay gelsin.

Eski 09-08-2017, 20:38   #66
Yeni Üye

Sn. nicholai hel,
İlginiz için gerçekten çok teşekkür ederim. Sulama işlemini dediğiniz gibi yaptım ve bu şekilde devam edeceğim. Umarım bonsaide tekrar salığına kavuşur. Resim konusunda da daha dikkatli olurum. Tekrar çok teşekkür ederim...

Eski 12-08-2017, 15:10   #67
Yeni Üye

Hulmus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2017
Sevgili nicholai hel.

Dediğiniz gibi toprağını değiştirdim ağacımın. Daha büyük bir saksıya aldım ve çürümüş köklerini elimle çektim. Fakat çürüdüğünden iyice emin olduğum kökleri kestim. Bu da demek oluyor ki hala çürük kökleri olabilir. Bunun için ne önerirsiniz? Köklendirici demiştiniz önceden şuan içinde geçerli mi? Kullanmalı mıyım köklendirici.

Köklerini hafif budadığım için kurumuş filizlerini ve yapraklarını kestim. Bu iyi bir yöntem midir bilemiyorum. Hala filiz verip kurutuyor :/

Bu arada giderine plastik bir şey koydum ve birazını deldim. Ağaca su verdiğimde damla damla akıyordu altından sanırım bu yeterli?

Her şey resimdeki gibidir.

Ve tekrardan teşekkürler!

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_8944.jpg (71.1 KB, 120 views)
Dosya Türü: jpg image.jpg (46.9 KB, 119 views)
Dosya Türü: jpg IMG_8948.jpg (67.6 KB, 116 views)
Dosya Türü: jpg IMG_8946.jpg (71.8 KB, 118 views)
Hulmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2017, 18:59   #68
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Evet köklendirici bir ürün edinin ve kullanın.

Drenaj için koyduğunuz plastik parça umarım bol deliklidir. Suyun çok rahatça akıp gitmesini isteriz tahliye deliklerinden.

Tamamen kurumuş sürgünleri almanızın bir zararı yok ama artık ağacı bir süre uygun bir ortamda kendi haline bırakın.

Üzerinde sağlıklı sürgünler var, onların gelişimini takip edin. Uzamaya devam etmeleri en çok isteyeceğiniz şey şu an.

Sulama düzenini iyi ayarlamanız lazım. Yüzey toprağı kuruyana kadar bekleyin, sonra bolca sulayın.

Sağlığına yeniden kavuşur umarım.
Kolay gelsin.

Eski 29-08-2017, 09:19   #69
Yeni Üye

Sn. nicholai hel,
Tekrar merhabalar. Sulamaya dediğiniz gibi devam ettim. Ağacın eski yaprakları tamamen kurudu ancak alt taraftan yeni bir filiz çıkıyor. Yeni bir gövde sanırım. Bundan sonrası için yapacaklarım konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Tekrar teşekkürler...

IMG_20170829_082156.jpg

IMG_20170829_082137.jpg

IMG_20170829_082209.jpg

Eski 29-08-2017, 14:04   #70
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Kötü haber, ağacınızın muhtemelen o yeni sürgünden daha yukarıdaki kısmı daha önce belirttiğim gibi az sulamaya bağlı olarak öldü.

İyi haber, ağacı kaybetmeden kurtarmayı başardınız, şimdi yeni bir ağaç planlayıp bonsai yapabilirsiniz.

Tecrübeler ancak böyle kazanılıyor. Kuruyan kısım için şimdilik yapacak birşey yok. Siz yine sık sık o bölümü de spreyleyin, belki ana gövde üzerinde daha yukarıdan bir yerden de sürgün verebilir, pek sanmasam da, deneyin.

Şimdi yapmanız gereken ağacın bundan sonra sulama düzenine önem vererek onu geliştirmeniz. Bonsai adına yapacağınız bir işlem şu anda yok. Yetiştiricilik yapacaksınız. O sürgün serpilip büyüyecek. Gövde kalınlığı yarım santim civarına geldiğinde telleyip şekil verebilirsiniz. Bu sürgün ağacınızın yeni gövdesi olacak. Üzerinden ilerde yeni dallar çıkacak ve onlarla ağacınızı oluşturacaksınız. Bu sürgünden daha yukarı bölümün öldüğüne emin olduğunuzda o kısmı kesip atabilirsiniz. Şimdilik kalması daha iyi.

Kolay gelsin. Görüşmek üzere.

Eski 30-08-2017, 11:07   #71
Yeni Üye

İlginiz için tekrar teşekkür ederim. Görüşmek üzere...

Eski 04-09-2017, 22:41   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2017
Merhaba,
1 aydır bende olan Adeniumun yapraklarında sararma başladı. Yeni çıkan küçük yaprakların bazılarında da sararma var. Çok sulama yapmıyorum 15 günde bir defa suluyorum. Bu sararma normal mi? Ne yapmam gerekir?
Şimdiden teşekkrüler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image1 (2).jpg (31.4 KB, 102 views)
kamil35 beğendi.
nitroxs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2017, 17:24   #73
Yeni Üye

Yine Ben :)

Sn nicholai hel,
Tekrardan merhabalar. Bonsaimin son hali aşağıda. Yeni filizlenen yerden üstü dediğiniz gibi kurudu ve sanırım artık kesmem gerekiyor. Ayrıca yeni filizler uzamaya devam ediyor. Bu filizler için yapmam gereken bir işlem varmıdır Şimdiden Teşekkürler...

IMG_20170916_171547.jpg

IMG_20170916_171551.jpg

IMG_20170916_171613.jpg

Eski 24-10-2017, 14:04   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2017
bonsaim sağlıklı mı

Merhaba, 1 ay kadar önce aldım fakat sararıyor ve yaprak döküyor, toprağı kurudukça sulama yapıyorum, normal mi bu durum sağlıklı görünüyor mu sizce?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_20171024_130056.jpg (32.1 KB, 94 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20171024_130111.jpg (34.4 KB, 94 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20171024_130123.jpg (36.2 KB, 94 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20171024_130138.jpg (39.0 KB, 94 views)
NURALP Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2017, 14:30   #75
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Merhabalar. Aldığınız yerdeki bakım şartları değiştiği için stres yaşaması normal fakat bu kadar fazla dökmesi başka bir sorunun işareti.
Serissa pek kolay bir tür değildir. İç mekan diye satarlar ama değildir. Tüm türler gibi uygun iklimde ve dış mekanda yaşamayı severler. Bazı çok dayanıklı türler sevdikleri için değil, güçlü ve toleranslı oldukları için yaşarlar iç mekanda. Serissa o kadar toleranslı değildir.

Ağacınızı dışarıya alın. Sulamasına dikkat edin. Toprak yüzeyi kurudukça derinlemesine su verin.

Eski 11-12-2017, 13:04   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2017
Hediye bir bonsai aldım fakat türü hakkında çok bir fikrim yok zelkova diye düşünüyorum 1 hafta olmadan yaprakları sararmaya dökülmeye başladı sulamaya dikkat ediyorum içerde hergün saat üçte toprağı nemli bırakacak kadar suluyorum sabaha toprağı kurumuş oluyor ama çok su verip çürütmekte istemiyorum ayrıca kıştayız bide güneşe de doğrudan maruz bırakmıyorum internette dayanıklı bir bitki yazıyor ama ne yapacağımı şaşırdım kışın bazen yaprak dökebilirmiş ama korkuyorum ölmesinden lütfen yardım edin

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_3469.jpg (62.0 KB, 87 views)
Dosya Türü: jpg IMG_3470.jpg (56.0 KB, 84 views)
Dosya Türü: jpg IMG_3471.jpg (55.7 KB, 87 views)
Ezgideniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 18:01   #77
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bu tür dış mekan son baharı yaşıyor yaprakları döküp uyumaya hazırlanıyor. En azından kapalı bir balkona koyun kışı uyuyarak geçirip ilkbahara dinç girsin.
Aksi halde bu sene ölmese bile seneyi atlatamaz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2018, 09:38   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2018
Merhabalar.
2 gün önce hediye olarak gelen bonsai bitkim hakkında bilgim olmadığı için foruma hemen üye olup bilgi edinmeye başladım. Türü Zelkova sanıyorum. Ancak daha 2 gün olmasına rağmen yaprakları kıvrılmaya kuru bir görüntü almaya başladı. Geldiğinde saksısına yeni ekilmiş gibi tepeleme bir toprağı vardı acaba bu solmasına sebep olur mu? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim arkadaşlar.

yagmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2018, 15:58   #79
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yagmurat Mesajı Göster
Merhabalar.
2 gün önce hediye olarak gelen bonsai bitkim hakkında bilgim olmadığı için foruma hemen üye olup bilgi edinmeye başladım. Türü Zelkova sanıyorum. Ancak daha 2 gün olmasına rağmen yaprakları kıvrılmaya kuru bir görüntü almaya başladı. Geldiğinde saksısına yeni ekilmiş gibi tepeleme bir toprağı vardı acaba bu solmasına sebep olur mu? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim arkadaşlar.
Hoşgeldiniz.
Market bonsaileri malesef son derece sağlıksız koşullarda bakılıyor ve bizlere ulaşıyorlar.
Muhtemelen kök problemi içindedir. Zaten çok sağlıksız halde bizlere ulaşıyorlar, bir de yakın zamanda herhangi bir sebeple saksıdan çıkıp tekrar saksılandıysa kökleri zarar görmüş olabilir.

Bir fotoğraf koyarsanız daha net birşeyler söyleyebiliriz belki.

Eski 23-07-2018, 00:13   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2018
Merhaba, ben de bir hafta önce hediye yoluyla bir Zelkova sahibi oldum. Anlamadığım şu, bunlar madem sağlıksız, bize geldiklerinde neden yemyeşil oluyor da bir hafta sonra sararmaya başlıyorlar? Sağlıksız hatta kökü ölmekte olan bir ağacı nasıl iyi tutabiliyorlar? Benimki de sararıp dökülmeye başladı maalesef.. camları sürekli açık kapalı balkon, dış mekan sayılır mı? Yoksa açık balkona mı almalıyım? Bir de bu kök budaması için ne kadar beklemeliyim? Yardımcı olabilen olursa sevinirim. Çok teşekkürler..

@feride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2018, 14:42   #81
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi @feride Mesajı Göster
Merhaba, ben de bir hafta önce hediye yoluyla bir Zelkova sahibi oldum. Anlamadığım şu, bunlar madem sağlıksız, bize geldiklerinde neden yemyeşil oluyor da bir hafta sonra sararmaya başlıyorlar? Sağlıksız hatta kökü ölmekte olan bir ağacı nasıl iyi tutabiliyorlar? Benimki de sararıp dökülmeye başladı maalesef.. camları sürekli açık kapalı balkon, dış mekan sayılır mı? Yoksa açık balkona mı almalıyım? Bir de bu kök budaması için ne kadar beklemeliyim? Yardımcı olabilen olursa sevinirim. Çok teşekkürler..
Merhabalar.
Bu ağaçlar satın aldığınız yapı marketlere zaten yeni gelmiş oluyorlar ve kısa süre sonra sağlıkları bozuluyor, çoğu zaman o halde göremiyorsunuz çünkü görevliler onları önce satış dışı depo alanına alıp yeniden satış formuna getirmeye çalışıyor ama çok büyük oranda oralarda telef olup gidiyorlar. Yerlerine sürekli yenileri geliyor.

Tabi bir de eklenen stres faktörleri var. Ağaç uzakdoğuda üretildiği tarladan sökülüp saksılanıp uzun bir yolculuğa çıkıyor, hedef ülkede önce merkez depolara sonra şubelere dağıtılıyor ve orada satış için belirlenen yeni yerlerinde sizin almanızı bekliyor. Buraya kadar ciddi bir stres yükü var, güçlü bir ağacın yeni ortamına uyum sağlayıp biraz rehabilitasyon döneminden sonra eski sağlığına kavuşması da olası, ama tam bu sırada siz alıcı olarak onu o alışmaya çalıştığı ortamdan alıp yepyeni ve bambaşka bir çevreye götürüyorsunuz. Bu, zaten güçsüz bir ağaç için artık kaldırılması zor bir hal almaya başlıyor.

Bir de o son ortamında bakım şartları uygun değilse, ölümcül darbe vurulmuş oluyor.

Camları açık kapalı balkon yarı dış mekan sayılır, çin karaağacı/zelkova için uygun olabilir ama pek çok dış mekan ağacı için uygun değildir.

Ağacın sağlığı yerinde değilken kök budaması yapmayın. Ama kökleri hiç bozmadan daha büyük bir saksıya geçirebilirseniz bunun faydası olur. Büyük saksıdaki kalan boşlukları yeni ve kaliteli toprak karışımıyla doldurmalısınız.

Eski 31-07-2018, 13:31   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2018
Aydınlattığınız içi çok teşekkür ederim. Forumdan çıkarımlarımla sulamayı ve spreylemeyi yoğunlaştırdım, toparlanıyor gibi.. bu toprak konusunda önerilen oranları hazır bulabileceğim veya yaptırabileceğim bir yer yok maalesef.. hazır satılan karışımlar ağacımızn beklentisini karşılar mı?

@feride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2018, 20:53   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2018
Bonsai Hakkında Sorular

Arkadaşlar Merhaba aranızda yeniyim, Çok hevesli şekilde bonsai'ye başladım, evde 2 adet bonsaim var biri ficus ginseng biri de zelkova bonsai.

Resim ekledim altta, güneşi direk almadan ışıklı bir ortamdalar. Forumlarda hergün sulanması gerektiğini okudum alalı yaklaşık 2 hafta oldu, hergün fisfisla yaprakları ve toprağını suladım, aldığımdan beri hergün 1-2 yaprak kuruyup döküldü, Şimdi bazı yapraklarında resimlerde görünen siyah noktalardan var. Müsadenizle birkaç sorum olacak;

1. Bu lekeler fazla sulamadan kaynaklaniyor olabilir mi? Uyguladigim sulama yöntemi doğru mudur?

2. Bitki sudan başka besine ihtiyaç duyar mı? Internette satılan bonsai için besinleri kullanmam gerekir mi?

3. Siyah lekeli yaprakları uçlarından kesmem doğru olur mu?

4. Görsellik açısından Yaprakları küçültmek ve bazı dalları budamak istiyorum bunu için doğru zaman ne zamandır? Bugünlerde yapsam ağaca zarar verir miyim?

5. Toprağın üzerinde yosun var altındaki toprak ta resimde görünen şekilde, önereceğiniz bakım şekli nedir?

6. Ağaç bir tarafa fazla yatik duruyor, diğer tarafını ışığa çevirdim o tarafa yönelme olur mu?

7. Küçük bonsai'yi ofisimde tutuyordum birkaç gün şehir dışına gidince susuzluktan kurumuş, eve getirip resimde görünen yere koydum hergün fisfisla sulayınca 2 gündür yeşil yaprakların çıktığını gördüm, bugün kurumus olan dalları kestim ve kuru yaprakları temizledim bunun ağaca yararı veya zararı olur mu? bu konuda önerileriniz nelerdir?

8. Ağaçların ikisine de fazlaca özeniyorum ve sağlıklı olmalarını istiyorum, nasil bakmalıyım? bakımında önereceğiniz ipuçları ve tüyolar var mıdır?

Cevaplarınız için şimdiden Çok teşekkür ederim

_diplomat_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2018, 17:15   #84
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi @feride Mesajı Göster
Aydınlattığınız içi çok teşekkür ederim. Forumdan çıkarımlarımla sulamayı ve spreylemeyi yoğunlaştırdım, toparlanıyor gibi.. bu toprak konusunda önerilen oranları hazır bulabileceğim veya yaptırabileceğim bir yer yok maalesef.. hazır satılan karışımlar ağacımızn beklentisini karşılar mı?
Gerekli olabilecek malzemeleri de, hazır karışımları da internette arama yaparak bulabilirsiniz. "bonsai karışımı" olarak aratırsanız alternatifler çıkacaktır karşınıza.
Keyifli hobiler dilerim.

Eski 01-08-2018, 17:46   #85
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _diplomat_ Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba aranızda yeniyim, Çok hevesli şekilde bonsai'ye başladım, evde 2 adet bonsaim var biri ficus ginseng biri de zelkova bonsai.

Resim ekledim altta, güneşi direk almadan ışıklı bir ortamdalar. Forumlarda hergün sulanması gerektiğini okudum alalı yaklaşık 2 hafta oldu, hergün fisfisla yaprakları ve toprağını suladım, aldığımdan beri hergün 1-2 yaprak kuruyup döküldü, Şimdi bazı yapraklarında resimlerde görünen siyah noktalardan var. Müsadenizle birkaç sorum olacak;

1. Bu lekeler fazla sulamadan kaynaklaniyor olabilir mi? Uyguladigim sulama yöntemi doğru mudur?

2. Bitki sudan başka besine ihtiyaç duyar mı? Internette satılan bonsai için besinleri kullanmam gerekir mi?

3. Siyah lekeli yaprakları uçlarından kesmem doğru olur mu?

4. Görsellik açısından Yaprakları küçültmek ve bazı dalları budamak istiyorum bunu için doğru zaman ne zamandır? Bugünlerde yapsam ağaca zarar verir miyim?

5. Toprağın üzerinde yosun var altındaki toprak ta resimde görünen şekilde, önereceğiniz bakım şekli nedir?

6. Ağaç bir tarafa fazla yatik duruyor, diğer tarafını ışığa çevirdim o tarafa yönelme olur mu?

7. Küçük bonsai'yi ofisimde tutuyordum birkaç gün şehir dışına gidince susuzluktan kurumuş, eve getirip resimde görünen yere koydum hergün fisfisla sulayınca 2 gündür yeşil yaprakların çıktığını gördüm, bugün kurumus olan dalları kestim ve kuru yaprakları temizledim bunun ağaca yararı veya zararı olur mu? bu konuda önerileriniz nelerdir?

8. Ağaçların ikisine de fazlaca özeniyorum ve sağlıklı olmalarını istiyorum, nasil bakmalıyım? bakımında önereceğiniz ipuçları ve tüyolar var mıdır?

Cevaplarınız için şimdiden Çok teşekkür ederim

Merhabalar.

Ağaçların hergün sulanması gerektiği bilgisi çok çok yanlış. Hiçbir ağaç için belirli bir sulama düzeni uzun vadede sürdürülemez. Her ağacın istekleri ve hatta aynı ağacın mevsimsel istekleri büyük fark gösterir.
Toprak yüzeyleri kuruyunca sulayın, tekrar kuruyana kadar sulamayın, suladığınızda bolca sulayın, toprak tamamen suya doysun. Genel prensip bu şekildedir.

1 - Sulama şeklini düzeltirseniz ficustaki o lekeler sorun olmaz. Yeni yapraklarda bu durum düzelecektir.

2 - Bitkiler yaşamak için suda bulamadıkları başka elementlere de ihtiyaç duyarlar. Gübre kullanımı bunun içindir. Herhangi bir gübreyi üreticisinin önerdiği dozda kullanabilirsiniz ama acelesi yok. Bana göre eylülde başlayın gübrelemeye, önce ortama bir alışsınlar.

3 - Lekeli yaprakları takip edin, artış olursa komple kesip alabilirsiniz.

4 - Ficus üzerinde çok abartmadan budama yapabilirsiniz. Karaağaç önce kendini toparlamalı.

5 - O yosun tamamen görsel amaçlı ama aslında bu durum sizin toprağın su ihtiyacını gözlemleme imkanınızı engelliyor. Ayrıca toprağın havalanmasını da önlüyor. Kaldırılması daha doğru olur.

7 - Karaağaç susuz kalmış ve muhtemelen o yeni çıkardığı sürgünlerin daha yukarısı ölmüş durumda. Hiçbir müdahale yapmayın. O sürgünlerin gelişip güçlenmesi önemli. Onlar da sağlıksız düşerse ağacı kaybedersiniz.

8 - Ficus ve çin karaağacı için bakım koşulları forumdaki pek çok konuda konuşuldu geçmişte. Arama bölümünden bu türleri aratarak ilgili başlıkları okuyun.

Kolay türlerle başlamış olmanız avantaj yaratıyor.
Karaağacın sağlığını iyileştirmeye yönelin derim.

Keyifli hobiler, sağlıklı ağaçlarınız olsun.

Eski 02-08-2018, 11:05   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2018
hocam çok teşekkür ederim değerli önerileriniz için

_diplomat_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2018, 17:00   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2018
Merhabalar,
Daha önce hiç bonsai yetiştirmedim.
Zelkova bitkisi yaklaşık 1 hafta önce hediye geldi çiçek sepetinden. ancak bugün yapraklarının çoğunun sarardığını farkettim. Ne durumda olduğuyla ilgili hiçbir fikrim yok. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

WhatsApp Image 2018-08-02 at 16.53.15 (1).jpg

WhatsApp Image 2018-08-02 at 16.53.15.jpg

WhatsApp Image 2018-08-02 at 16.53.16.jpg

WhatsApp Image 2018-08-02 at 16.53.17 (1).jpg

WhatsApp Image 2018-08-02 at 16.53.17.jpg

Gül Batur beğendi.
hanifeerdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2018, 19:52   #88
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
İyi akşamlar arkadaşım galiba susuz kalmış Bir su bardağı su ver bakalım sabaha nasıl olacak yapraklar girilecek mi .

hanifeerdem beğendi.
Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2018, 12:22   #89
Yeni Üye

Teşekkür ediyorum inşallah düzelir. Sabah suyunu verdim tamamen sararan yaprakları aldım. Beklemedeyim

Eski 10-08-2018, 12:23   #90
Yeni Üye

Bonsaimi suladıktan sonra herhangi bir düzelme olmadı. Aksine diğer yaprakları ve genç sürgünlerin uçları da kurudu. Ne yapmam lazım?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024