agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni153Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2007, 13:47   #61
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sevgili ali hocam tebrik ederim gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş, imrendim vallahi. Umarım bizim çalışmalarımızda bu kadar güzel olur...

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2007, 13:17   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi pazarlar Sebahattin, bitkilerle ic icesin, yaninda bilgi aldigin degerli hocalarin var. Bonsaiye meraklisin, yeterli bilgi birikimin oldugunu da dusunuyorum. Is el becerisine kaldi bunu da deneyimlerinle her gun artirarak, benim yaptigim agaclardan daha guzel agaclar yapacagina inaniyorum.
Yarisma icin agac hazirliyorsun deyilmi?
Dusledigin tum bonsailer gercek olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2007, 22:22   #63
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Ali hocam desteğiniz için teşekkür ederim. Selahattin hocam ile birlikte köklendirme çalışmalarımızı tamamladık ve saksıladık. Ben bonsai macerama kısmetse eğer acer negundo ile başlıyacağım. Ama hayalimde güzel bir söğüt bonsaisi yapabilmek var . Bakalım çalışmalarımda başarılı olabilecekmiyim? Sevgi ve saygılarımla....

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2007, 22:25   #64
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Selamlar;

Bütün bu okuduklarımdan sonra belki biraz komik ve cahilce olacak ama fulden bonsai olur mu?
Sanırım Selahattin Bey çiçeklerden de olacağını söylemişti ama ben yine de sorayım dedim.
Önümüzdeki hafta bende bir bonsai yapıp aranıza katılmayı düşünüyorum.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 07:11   #65
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Fulde en büyük sorun hassas olmasından kaynaklanacak bence, çabuk kuruma eğiliminde olması heves kırıcı olabilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 07:44   #66
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Zor bir bitki seçmişsin diyorsun yani.
Tamam teşekkür ederim.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2007, 13:26   #67
Ağaç Dostu

Penelophe selamlar, fuldan bonsai yapabilirsin, olur. Yalniz ben de Memede katiliyorum. Zor bir cicek secmissin. Nazik bir bitki olmasinin yaninda, govdesini kalinlastirman icin uzun yillar gerekecek. O yuzden ful ile bonsaiye baslasan bile, fulun yaninda daha baska agaclar uzerinde de calisma yapmalisin diye dusunuyorum.

Yapacagin calismalari bizlerle paylasmayi unutmazsin deyilmi?
Yapacagin calismalarda kolayliklar dilerim.

Eski 25-06-2007, 22:37   #68
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba,

Başka bir air-layering uygulaması fotoğrafları için tıklayın. Air-layering yerine kullanılan bir başka terim ise "marcotting" imiş.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 08:16   #69
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Buna bayılacaksınız

Eski 10-07-2007, 14:35   #70
Ağaç Dostu

M.Saygin selamlar, paylastigin icin tesekurler.
Elma dalindan bir haber varmi? kokler gorundumu? Baska agaclar uzerinde de denemeler yaptinmi?

Eski 10-07-2007, 20:49   #71
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

merhaba Ali Bey,

Elma dalını bir hafta ziyaret edemedim, dün gittiğimde torf kurmuştu bayağı, yeniden iyice nemlendirdim, sardım.
1cm çapında toplar haline gelmiş o beyazlıklar ama uzayan kök yok henüz.Bu sefer, sanki alan azmış, torf zayıf kalmış gibime geldi.5ltlik bir pet şişeyi kesip, bolca torfla yeniden mi sarsam diye düşünmekteyim.
Başka ağaçla deneme yapmadım, buralar çok sıcak, kolay kolay çiftliğe gidilmiyor

Eski 11-07-2007, 16:12   #72
Ağaç Dostu

Iyi gunler M.Saygin, su an artik kok cikacak yerleri rahatsiz etmesen diye dusunuyorum. sarili yeri mumkun oldugu kadar nemli tutmaya calismalisin.
Uzakta isen bu nasil olacak bilmiyorum ama nem cok onemlidir.

Baska agaclar uzerinde de denemelisin gozune kestirdigin ve bonsai olabilecegini dusundugun bir baska cins agac uzerinde de deneyebilirsin.
Bol sanslar.

Eski 13-07-2007, 09:16   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Mehmet bey;
Air Layering için en zor sonuç verecek, belkide hiç veremeycek bir ağacı seçtiğinizi belirtmek isterim.

Ayrıca elma ağaçından hastalık eksil olmaz, Layer uygulamanız başarılı olsa ve bundan bir bosai ortaya çıkarmış olsanız bile Elmaya özgü birçok hastalıkla her yıl mücadele etmek zorunda kalacaksınız.

Başkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 10:39   #74
Joy
Fatih

Joy's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2006
Sayın Ali H. Ali bey bir sorum olacaktı.Air Layering köklendirme aşılı Mavi Ladinde yapma imkanımız varmıdır yapılıyorsa mavilik oranı azalırmı tekrar aşılamak gerekirmi bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler.

Joy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 13:33   #75
Ağaç Dostu

Iyi gunler Joy, herhangi bir agac uzerinde yaptiginiz hava koklendirmesinden sonra elde edeceginiz fidan ana acacin tum ozelliklerini tasiyacaktir[asili agaclarda asi yapilmis yerin uzerinden bir yerlerde hava koklendirmesi yapmalisiniz. asilanmis yerin alt tarafindan cikan surgunler uzerinden hava koklendirmesi ile fidan elde ederseniz, uzerine asi yapilmadan once nasil bir agacsa onun gibi fidan elde etmis olacaksiniz.]

Mavi ladinin, asi uzerinden, hava koklendirmesi ile alacaginiz fidanlari, tekrar asilamaniza gerek yoktur.

Ladin uzerinde hava koklendirmesi yaparken, goz onunde bulundurmaniz gereken onemli ozellik, igne yapraklilarda koklenme suresinin uzun olmasidir.
Bu sure 6aydan bir yila kadar uzayabilir.
Kolay gelsin.

Eski 26-07-2007, 08:38   #76
Joy
Fatih

Joy's Avatar

Ali Bey bir sorum daha olacak size. Elimde bir adet acer palmatum var ama dalları çok küçük hava köklendirmesi yapabilmemiz için dalın çapı minimum ne kadar olması gerekir yardımlarınız için teşekkürler .

Eski 26-07-2007, 12:29   #77
Ağaç Dostu

Joy merhaba, akcaagacinin dallari cok ince ise biraz beklemen gerekecek, dallarin en az kursun kalem kalinligindan, daha kalin olmasi gerektigini, kabuk soyulduktan sonra geriye dali tutacak bir odunsu kisim kalmalidir diye dusunuyorum.

Hava koklendirmesi yaptiginiz dal uzerinde, plastik ile sardiginiz yeri kokler, doldurduktan sonra ana agactan kesip genisce bir saksiya dikmelisiniz.
Kokler iyice cikmadan dali kesip dikerseniz, dalin kok salip yasama sansi az olur.

delielveli beğendi.
Eski 27-07-2007, 10:28   #78
Joy
Fatih

Joy's Avatar

Ali bey ben bu işi sevdim ben soruyorum siz cevap veriyorsunuz elleriniz dert görmesin çok teşekkürler.Sizin gibi bir insan ne dikse ne ekse tutar tabi bu kadar yardım seversiniz.Çelik yöntemi yapsam küçük acerimden tavsiye edermisiniz köklendirme tozu kullanarak konusu başka bölümde vardı orayada bakmıştım ama çok akıl karıştırıcı şeyler yazmış arkadaşlarda bilmeyen yani benim gibi arkadaşlar için zor oluyor sizler her şeyi biliyorsunuz sizin için kolay anlatırken misal hava köklendirmesi yapabilmek için dalın kalınlığı tepe orta veya alt dallardan yaparsak daha iyi olur örnek köklerin gelişmiş olması için olan belirtiler dalı ağaçtan ayırıken düz kesim **** açılı bir kesim yapmamız gerekir hangi mevsimde yapmalıyız vs. bu şekilde yazınca bilmeyenler için daha kolay olur bence siz daha iyi bilirsiniz ama her kezin anlayışı bir dehil.Ben köklendirme tozunu çözemedim misal biri nemlendirip batırın fazlasını silkeleyin yazıyor biri %96 netil alkol la karıştırın yazıyor bunlar benim gibi amatör arkadaşlar için zor gelen şeyler.Kusura bakmayın yazdıkça yazıyorum takıntı oldu çözmeden uyku uyuyamıyorum ben bu işi öğrenmem lazım sevgiler saygılar Ali abi

Eski 28-07-2007, 00:18   #79
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Joy, mavi ladin düşük rakımlı yerlerde zaman geçtikçe rengini kaybederken yüksek rakımlı yerlerde bunu uzun süre koruyor.
Aşılama konusunda pek bilinmeyen bir yöntem kullandıkalrını ve Türkiyede aşılamayı yapamadıklarını duymuştum.
Aslında mavi ladin yetiştirme merkezlerinin biri hemen yanınızda.
http://www.samilfidancilik.com/
Buraya uğrayıp bize de bilgi aktarırsanız seviniriz

Köklendirmede kullanılan iki çeşit hormonda takılmışsınız anlaşılan.
Bunlardan biricisi toz olarak sürülen hormon.
Ağacın kalem büyüklüğünde veya daha büyük odunsulaşmış bir dal bulunur
Bu dalın en az eni kadar genişlikteki dış kabuğunu, alttaki odunsu yapıya zarar vermeden bıçak yardımıyla yüzük şeklinde çizilip alınır.
Ortaya çıkan beyaz odunsu bögeye toz köklendirici sürülür ve çevresi torfla kaplanıp, naylon bir poşetle kapatılır.

ac306e01.gif

İkincisi ise profesyonel yetiştiricilerin, bir çok çeliği, bir kerede köklendirmek için kullandığı indol buturik asit (İBA) dir.
Toz halinde satılan, metil alkol ve su ile eritilip sıvı olarak kullanılan bu köklendirici hormon için; ağacın köklenme derecesini bilmeniz, buna göre tozu ve sıvılarını ayarlayıp kullanmanız gerekmektedir.
Fazla veya eksik kullanmanız köklenmesini sağlamayacaktır.
Pahallı ve amatör yetiştiriciler için kullanımı zor olan bu yöntemi, mutlaka bir profesyonelin yanında denemenizi tavsiye ederim.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 12:44   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2007
havayi köklendirmede zamanlama??

Merhaba, arkadaşımın bahçesinde kırmızı erik ağacı var. Bu ağaçtan bonsai yapmak istiyorum. Acaba bu mevsim air-layering için uygun mu? Sitede uygun mevsimle ilgili bir yazı bulamadım. Varsa da gözümden kaçtı. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim...

huso68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2007, 11:25   #81
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Daldırma ile üretim (Dal Köklendirme)

Alıntı:
Bir de eğer köklenme gerçekleşmeden ayırmayı yapmamanızı öneririm. Mevsim kışa giriyor. Toprak sıcaklığı düşecek. Siz en iyisi baharda köklenen dalı, anaçtan kesin.
Doğal olarak sorduğunuz sorunun tam karşılığı olacak biçimde yazılar bulamayabilirsiniz. Ama bazı ipuçları bulursunuz. Öğrendikçe bunlar birleşecek ve anlam kazanacaktır.

Sonbahara girdik sayılır. Bitkilerin canlanma zamanı ise bahar. Yani dalda köklendirme yapacağınız için bitki ölmeyecek ama kök oluşması gecikecektir. En iyisi denemek; bir dalı şimdi deneyin, diğerini baharda

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2007, 12:17   #82
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huso68 Mesajı Göster
Merhaba, arkadaşımın bahçesinde kırmızı erik ağacı var. Bu ağaçtan bonsai yapmak istiyorum. Acaba bu mevsim air-layering için uygun mu? Sitede uygun mevsimle ilgili bir yazı bulamadım. Varsa da gözümden kaçtı. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim...
Havai köklendirme için havaların ısınmaya başladığı dönem uygundur .
2008 bahar ortası bu işlem için en uygun zamandır. Bu mevsimde havai köklendirme işleminin başarısız olacağını düşünüyorum.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2007, 23:19   #83
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Aynı soru benimde aklımda var.

Etrafımdaki bazı ağaçlara Ağustos ayı itabariyle hava köklendirmesi uygulamaya çalışmak sonuçsuz kalabilir mi? ( örn zeytin ağacı )

Köklendirme hormonu "olmazsa olmaz" bir olgumudur?

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2007, 00:32   #84
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
Ben bu konudaki gözlemlerimi anlatmak istiyorum Bence herhangi bir zamanda köklendirme yapılabilir ama bahar dönemlerinde yani ağacın hızlı büyüme evrelerinde daha hızlı köklenebilir.Ancak bence bu dönemde (ağustos eylül) aylarında köklendirme yapmak daha iyi çünkü kök oluştuğunda kış veya bahar aylarınd olacağımız için saksıya almakta sorun olmuyor; ama ilkbaharda köklendirmeye başladığımız dalları yaz sıcağında saksıya almak zorunda kalacağımız için muhtemelen kuruyor, en azından bende öyle oluyor.
Diğer bir konuda; köklendirici kullanmak gerçekten avantaj sağlıyor hatta zor köklenen ağaçlarda şart diyebilirim. Ben bir incir ağacında önce normal denedim 1 adet kök verdi aradan bir aya yakın zaman geçtiği halde kök sayısı artmayınca açıp köklendirici toz ilave ettim 20 gün sonra 10-15 adet kök oluştu çok belirgin bir faydası olduğunu söyleyebilirim.....saygılarımla

dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2007, 01:53   #85
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Üstat Harumi miyao ait bir hava köklendirme çalışmasında kendisi ile yapılan bir söyleşide havada köklendirmenin en uygun zaman aralığının mart ayında başlaması.
Kendisine göre mart ayında yapılaçak köklendirmenin haziran sonunda tamalanaçağını agustos ayının sonunda ise köklendirilen dalın anaç dan kesilerek saksıya alınmasını öneriyor.
Bu geçen süre 6 ay lık bir zaman dilimini oluşturuyor.
Ekilen bu dal ekim ayında dan itibaren ağaçın türüne bağlı olarak bonsai için şekilendirmeye uygun hale geliyor ve ilkbaharın başlanğıçında yavaş yavaş görsel güzelliğini bizlere sergiliyeçeğini belirttiyor.

Bu yazıyı bonsai art dergisinin 2001 kasım ayı sayısında hava köklendirme tekniğinin ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı 6 sayfalık yazısında size aktardım.

Saygılarımla

MaynaVira beğendi.
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2007, 14:11   #86
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
tabii olabilir benim iddiam yom sadece kendi gözlemlerimi aktardım ama unutmayınki heryerin iklimi şartları farklı (o kişi nerede yaşar bilmem) ama marmaris te ağustos sıcağında köklendirdiğiniz dalı keser ve saksıya alırsanız büyük olasılıkla kaybedersiniz..

dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2007, 14:20   #87
Ağaç Dostu

Hava koklendirmesi icin, bazi bitki cinslerinde en uygun zaman baharin ilk gunlerinden basliyor. Ornegin, ardic,sedir,cam, nar,azelya, kamelya,sarmasik gibi bitkilerde hava koklendirmesi baharin ilk gunlerinde yapilabilir. Yazin ilk gunleri ise diger bazi cinsler icin daha uygun oldugu belirtilmistir. Ornegin akcaagac, zelkova, karaagac, alic, yasemin,armut gibi agaclar.

Bu bitki isimlerini Peter Chan'in "Bonsai masterclass" adli kitabindaki bir cetvelden alintiladim.

Yukardaki bazi cinsler uzerinde deneyimlerim var. Ornegin karaagac, akcaagac, yasemin, alic, incir sogut gibi ve hepsini uzerindeki denemelerim kis cikisi baharin ilk gunlerine rasliyor ve hepsi de hava koklendirmesine olumlu cevap vermislerdir.

baharin ilk gunlerinden(kista yapilan hava koklendirmesi havalar isinana kadar buyuk bir olasilikla hic kok salmiyacaktir) yazin ilk gunlerine kadar hava koklendirmesi yapilabilir diye dusunuyorum. Bu bilgiler dogrultusunda herkes yapacagi hava koklendirmesi deneyimlerini paylastigi surece daha fazla bilgi sahibi olacagimizi dusunuyorum.

Koklendirme tozu kullanmak, daha erken ve guclu koklerin cikmasini sagliyor.
Koklendirme tozu kullanilmadigi zaman ise koklenme sureci daha uzun olabiliyor bu da agacin cinsine bagli. Ornegin kok salmak icin firsat kollayan sogut agacinda yapacaginiz bir hava koklendirmesi, koklendirme tozu kullanmasaniz bile uc dort hafta icerisinde bircok kok verecektir.
Hepinizin hava koklendirmesinden elde edeceginiz, Bircok bonsainiz olsun.

delielveli beğendi.
Eski 10-09-2007, 20:34   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2007
bu yöntemin kolay yapılabileceği bir ağaç var mı acaba? ve de köklendirme tozu kullanmadan yapılabilir mi? mesela söğüt gibi kolay köklenen bir ağaçtan da bonsai olur mu?

thev3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2007, 16:33   #89
-

Giriş Tarihi: 08-03-2007
*Bu mesaj kar amaçlı değildir.* Havai köklendirme (air layering -marcottage) için kullanılan saksılardan ülkemizde malesef bulamadım. (Muhtemelen aşağıdaki linkteki şirketten ) Yurtdışından O ülkede yaşayan tanıdıklarım vasıtası ile ilk elden temin etmeyi düşünüyorum.
Benimle aynı durumda olan üyeler varsa görüşmek isterim.

http://www.rootrainers.co.uk/gardene...pots/rooterpot

Not:İngiltere de daha uygun fiyatlarla bulabilirsek ordan da temin edebiliriz.

nartsawa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 00:00   #90
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Ali hocam Okaliptus ağacıyla ilgili bilginiz varmı?
Görev yaptığım okulun bahçesinde 5 katlı bina boyunda 4 okaliptus ağaçı var. Bir öğretmen arkadaşım "çok arsız" bir ağaçtır dedi.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024