agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni153Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2007, 13:36   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Tasdelenmurat, okaliptuslar buranin yerli agaclaridir, her adimda cesitli okaliptus agaclari gormek olasiligi var. Bu durumda bu agaclara karsi igisiz olamazdim.

Yanlis dusunmuyorsam, okaliptus agaclari uzerinde hava koklendirmesi yapmayi dusunuyorsun.

Okaliptus agaclari tohumdan yetistirilir, ender de olsa ozel sartlarda bazi cinsler celikten uretilebildi ama bu amatorce yapilacak bir is degildir tohumdan yetistirmek, yapmak istedigine en cabuk ulasacagin bir yontemdir.

son yillarda guzel cicekli olanlardan alinan celiklerden(sanirim yine ozel yontemlerle) fidanlar uzerine yapilan asilarla piyasaya surulen cicekli fidanlar vardir.

Okaliptus cok hizli buyuyen bir agactir yilda 1.5-2.5 metre buyuyebilir.

Bu agaclar hakkinda sormak istedigin baska birsey varsa sorabilirsin.
Iyi gunler.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 13:20   #92
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
havai köklendirmede kuruma sorunu

Havai köklendirme sıcak bölgelerde (denizli gibi) sardığımız bölge çabuk kuruduğu için imkansız oluyor.
Bende aşağıdaki gibi bir çözüm buldum. Hem malzeme sorunu yok. Sadece bir poşet lazım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (19.4 KB, 1430 views)

Düzenleyen karaselvi : 01-10-2007 saat 09:31 Neden: Yanlış de eki
karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 13:24   #93
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Poşetin alt kısmını ortadan değil köşesinden delip dala geciriyoruz.
Sonra bu köşeyi su geçirmeyecek şekilde dala bağlıyoruz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2.jpg (20.8 KB, 1410 views)
Eski 30-09-2007, 13:31   #94
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Sonrada poşeti ortasından su rahat geçecek şekilde kağlıyoruz ama toprak gecememeli.Poşetin üst kısmına toprağımızı bildiğimiz üzere dolduruyoruz.
Poşetin boşta kalan kısmı aşağıya sarkması lazım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 4.jpg (45.5 KB, 1401 views)
Eski 30-09-2007, 13:44   #95
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Dalımızı bolca suluyoruz ve fazla su poşetin altındaki bölümda toplanıyor. Poşetinizde delik yoksa ve bu bölümün büyüklüğüne göre toprağınız uzun bi süre buharlaşmayla nemli kalacaktır. Toprağın üstünüde kapatmanızda fayda var.
Vatana millet hayırlı uğurlu olsun.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 3.jpg (50.5 KB, 1473 views)
selis ve aykutansin beğendi.

Düzenleyen karaselvi : 30-09-2007 saat 14:52
Eski 12-10-2007, 01:10   #96
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Ali hocam ;
Valla okaliptus ile ilgili ne anlatırsanız seve seve alırım. Ağaçlar zati halen ( Temmuzdan beri , Ekim ayı oldu ) tohum saçıyorlar etrafa. Bir miktar stokladım. İlkbahara doğru dikeceğim 500 ağaç tohumundan biri olacak. ( Yalanım yok 500 e yakın ağaç tohumu dikeceğim. 1/5'i en azından tutar inşallah )

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2007, 23:52   #97
Ağaçsever

Menderes's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Merhaba Ali Bey
sizden öğreneceğimiz çok şeyler var öncelikle bir sorum olacak sizin denediğiniz yöntemi Doğada bulunan Sandal ağacında denemek istiyorum uygunmudur,Ayrıca Bonzai ağacına aşı yapılabilirmi?.
Gösterdiğiniz ilgi ve alaka için şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Menderes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 04:58   #98
Ağaç Dostu

Menderes merhaba aramiza hos geldininiz. Umarim agaclar.net'te istediginiz tum bilgilere ulasir ve bu bilgilere, deneyimlerinizi de ekleyip cok guzel BONSAI'ler yaparsiniz.

Sandal agaci uzerinde, hic hava koklendirmesi denemem yok, ama olabilecegini dusunuyorum.

Bonsai yapilacak agaclara gerekirse asi yapilabiliyor. Yapilan bu asiya daha fazla ozen gosterilip, ileride agac uzerinde goze batan bir yara kalmamasina dikkat edilir.
Size iyi calismalar diliyorum.

Eski 20-11-2007, 17:00   #99
Yeni Üye

Sisyphos's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2007
selam.
Ben yarın bir zeytin dalına havi köklendirme uygulamak istiyorum. Çünkü çok sabırsızım hemen başlamak istiyorum. Acaba kışın yaşatmayı becerebilirmiyim? takviye için zirai ürünler varmı? Pahallılarmı?

Sisyphos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 17:58   #100
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Başlamadan önce, üzerinde çalışmak istediğin ağacın fotoğrafını çekmen mümkün mü?
Başlıktaki bilgiyi okumuşsundur. torfu kullanıp, gerekli uygulamayı yapıp, sonra sabretmelisin.
Kış olduğu için, köklenme zaman alabilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 22:27   #101
Yeni Üye

Sisyphos's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2007
evet aslında üç gündür sürekli okuyorum ama crt monitörde kitap okumak olduğu için tekrar tekrar okuyorum. Biraz yorgunum bu aralar. Ağaca da hasretim . Yapmayı düşündüğüm şey köklendirici, yosun kompostu ve boş pet şişelerle çeşmealtındaki zeytinliğe gidip orda bulcağım koni şekilli uygun dalın sonundan budağına doğru 10.cm den köklendirme yapmak. Sonra onu direk bonsai saksısına koymak. Benim istediğim oyun görüntü ve ışık üstüne değilde bir çeşit simulasyon. Yani ağaca farklı bir görünüm vermiyeceğim. Şehirde doğup büyümüş biri için ağaç şuanda çok kutsal.
Bunu yaptıktan sonra bir karaağaç ve bir orman çalışması düşünüyorum. Planlar çok. Yeterki 20cm i geçmesin. Fotoğraf makinam yok. Ama gayet açıklayıcı bir şekilde burda fotoğraflı olarak anlatılmış. Köklendirmeyi yapabileceğimden eminim. Ama köklendirme sonrası kışa denk geleceği için yaşatma konusunda kendimden emin değilim. Ve ben bunun sadece deneme olmasından korkuyorum. İlkokuldayken bir ağaç dikmiştim. Şuan kendimi baba gibi hissediyorum. O ağacı nereye diktiğimi numarasını kimse bana söylemedi. Evlat hasreti gibi o ağacı görmeyi çok istiyorum.
Birde bonsai saksısına koyduğumda solucan dışkısından elde edilen gübreden (bulabilirsem) kullanmam **** organik tarım yapan birinden rica edip yaprak artıklarından elde edilen gübreden kullanmamın nekadar faydası olur?(gübreleme bölümü kimyagerlerin forumuna dönmüş birşey anlayamadım ) hangisi daha faydalıdır?

Sisyphos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2007, 08:56   #102

memet's Avatar

Ağacının, ilk baharda gübreleme zamanı geldiğinde, gübreleme konusunda yardımcı oluruz.
Bunun için hangi gübreleri nasıl kullanacağına dair tarifleri de, bonsai başlığında okumuş olursun.

Eski 29-12-2007, 02:45   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2007
Herkese çok teşekkürler..Bilgiler süper , teknikler süper , paylaşım süper , samimiyet süper , hocalar süper , öğrenciler süper... Bonsai ile sizlerin aracaılığıyla tanışıyorum. Geçmiş yıllarda merak etmiştim(hatta forumda çok cahilce bi de sorum vardı yanlış hatırlamıyorsam) ama bu kadar araştırmamıştım.Belki de doğru zaman bugünlerdi.. 1 hafta kadardır forumları takip ediyorum. Ofiste,evde,her zaman ve heryerde Bonsai forumlarındaki tüm yazılanları bitirmem sanırım 4-5 günümü daha alacak..Bir yandan okuyor , bir yandan web'den fotoğrafları takip ediyor ve bir yandan da koca koca ağaçları bonsai olarak görüyorum.. Sabırsız biri olarak başarılı olabilecek miyim çok merak ediyorum.Sabrımı sınayacağım , güzel bonsailer yapacağım... Tekrardan tüm bilgiler için teşekkürler..

Mad-Bloody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 12:58   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
karaselvi'nin önerisini çok zekice buldum; kendisine çok teşekkürler. Çok iyi fikir. Aşağıdan sürekli nemli kalacak böylelikle torf, toprak vs.

Bu arada, benim bu başlığı farketmeden önce açmış olduğum şu başlıktaki Gardenyada Havai Köklendirmesi denemem bu haftasonu itibarı ile nihayete kavuştu. Bilgilerinize sunarım.

Bu arada, oturduğum apartmanın arka bahçesinde, çiçekleri aynen gardenya formunda ve kokusunda olan ancak yaorakları bizim bildiğimiz gardenyalrdan daha küçük ve sivri olan gardenya benzeri, kışa dayanıklı, çalı formlu bir bitki var. Gözüme onu kestirdim.

Kıştan çıktıktan sonra size onun fotoğraflarını yollayıp nereden havai köklendirme yapmayı düşündüğümü aktaracağım.

Burada sizlerin öÖnerileriniz doğrultusunda devam ederiz artık zamanı geldiğinde hayırlısı ile...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 15:37   #105
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Aynı dal üzerinde farklı 2 noktada havai köklendirme yapılabilir mi?

Bitkinin boyu uzun, kökten 10-15 cm yukarıda bir köklendirme, çatal yapıp ayrıldıktan 70-80 cm sonra aynı dallardan biri üzerinde başka bir köklendirme yapılabilir mi?

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 16:24   #106
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Uzman16, bu konuda yatırma yöntemi ile köklendirmeyi deneyebilirsin.
Fidanının köklenmesini istediğin yerlerinden açıp İBA türü bir hormon sürer ve o bölgeler yere gelecek şekilde toprağa yatırıp gövdenin üzerini yine toprakla kaplarsın.
Yeterli köklenme gerçekleştikten sonra topraktan çıkarıp keserek ayrı ayrı fidanlar haline getirebilirsin.

image005.jpg

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 12:25   #107
Ağaç Dostu

Farkli dallara hava koklendirmesi yapilabilir ve bir fidan uzerinde dal veya govde uzunlugu yeterliyse birden fazla hava koklendirmesi de yapabilirsiniz.

Eski 01-01-2008, 17:06   #108
Ağaç Dostu

Ben de bugün, yukarıda bahsettiğim gardenyanın havai köklendirdiğim noktanın üzerindeki gözden bir kez daha aynı uygulamayı deneyeceğim.

Bakalım gelişmeler nasıl olacak...

Eski 12-01-2008, 23:13   #109
Ağaç Dostu

nalan dayıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2007
Merhaba bende şu ana kadar tüm mesajları okuyarak edindiğim bilgiler doğrultusunda bonsai çalışmalarına başlamak istiyorum bahçemdeki sarmasık gülü ve ceviz ağacını hedef seçtim umarım başarılı olurum. Ali beyin ayrıntılı anlatımı ile havai köklendirmeyi çok iyi anladım İzmirin havasınında yardımı ile bu işi başarırım inşallah

nalan dayıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2008, 23:52   #110
Ağaç Dostu

Dış mekanda havai köklendirme için şu mevsimdeki sıcaklıkların -İzmir için dahi olsa- elverişli olmadığını düşünüyorum, ama uzman arkadaşlarımız ne derler bilemem...

Eski 13-01-2008, 01:21   #111
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Havai köklendirme için havaların ısınmasını beklemeniz bence de daha iyi olur Nalan Hanım. Bu sonbaharda bizde karaağaçta bir köklendirme çalışmasında bulunduk fakat havaların soğukluğu nedeni ile başarılı olamadık. İlkbaharı beklemek daha mantıklı.

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2008, 12:57   #112
Ağaç Dostu

Nalan Dayioglu merhaba aramiza hos geldiniz.
Bonsai yapmak icin sectiginiz hedeflerden sarmasik gulu iyi de ceviz icin ayni seyi soyliyemiyecegim. Cevizden hava koklenmesi olurmu bilmiyorum denemedim, baska birinden de duymadim. Cevizden bonsai yapimi zordur, yapraklari kucultmek icin zorlanirsiniz, makas ve soz dinlemiyorlar. Dallarda geri olumler olabiliyor. Bence cevizden bonsai yapma isini daha sonraya birakmalisiniz. Ceviz yerine bir yabani zeytinle(delice) bonsaiye basliyabilirsiniz.
Izmirde kolayca yetisen ve kolayca bulabileceginiz bir zeytin cesidi her cesit budamaya olumlu cevap veren yaprak kucultme sorunu olmiyan bir agac.

Havai koklendirme yapmak icin, Lardemir ve Sebahattinin dedigi gibi bahari veya yazin ilk aylarini beklemelisiniz. su an oralarda havalar cok soguk oldugundan havai koklendirme yapsaniz bile havalar isinana kadar hicbir gelisme olmiyacaktir.
Bonsaide size bol sanslar dilerim.

Eski 28-01-2008, 12:57   #113
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Ali Bey merhaba,

Balkonda bekleyen acer palmatumda havai köklendirme deneyeceğim.IBA hormon getirdi Selahattin Bey dünkü Bursa toplantısına.

Öğrenmek istediklerim:

1- Havai köklendirme için baharı beklemem gerekiyor. Ama eğer ağacı içeri alırsam köklendirme yapabilir miyim? Bunun bir zararı olur mu?

2-Eğer içerde köklendirme yaparsam, ağacın iç ortamdan dolayı sürgün vermesi hızlanacağı için kök budaması yapamayacağım. Bu durumda küçük saksıya alamayacağım . Oysa ben şu anki ana köklerde budama da yapmak istiyorum. Sizin tavsiyeniz nedir?

Bir de oya ağacım var. Aynı soru onun için de geçerli.
Teşekkür ederim.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 13:36   #114
Ağaç Dostu

Uzman 16 selamlar Bursa toplantiniza baktim keyifli bir toplanti yapmissiniz. Guzel bilgiler paylasmissiniz, dostluklari pekistirmissiniz, ne guzel olmus.

Hepinizin heyecanini ve tez elden bonsai sahibi olmanizi anliyorum. Bunlar bonsaiye basliyan herkesin basina geliyor, ama bonsainin temel kurallarindan biri de beklemeyi sabretmeyi ogrenmektir. Bonsaide siz agaclariniz uzerinde calisip onlari istediginiz foruma sokarken agaclariniz da sizi degistiriyor. Size beklemeyi, sabri, sevgiyi, bakmayi, bakarken gormeyi, gorurken dusunmeyi ogretiyor. Bonsai bir omur boyu suren bir ugrastir. bir iki mevsimde bir iki yilda bitmez, bitirilemez.

Akcaagaclar ve oya agaci dis mekan bitkileridir. Uzun zaman ic mekanda yasiyamazlar. Su an oralarda kis ve havalar oldukca soguk, dusundugunuz gibi agaclarinizi ic mekana alip havai koklendirme yaparsaniz ic mekandaki sicakliktan etkilenip belki koklenme olabilir. Ama bu sure belk biri iki ay kadar surebilir ve agacinizi tekrar dis mekana aldiginiz zaman olumsuz etkilenebilir.

Bence bahari bekleyiniz, Yeni surgunler acilmadan once kok budamasi yapiniz agacinizi tekrar genis bir saksiya aliniz, yeni surgunler acilip buymeye basladiktan sonra da istediginiz yerden havai koklendirme yapiniz.
Dilediginiz kadar bol, bol bonsaileriniz olsun.

Eski 29-01-2008, 13:16   #115
Ağaç Dostu

Kim bilir, belki dusundugunuz toplanti bir gun gerceklesir

Eski 29-02-2008, 21:01   #116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Acer palmatum

İki farklı boyutta acer palmatum fidanım var. Sizce havai köklendirme için uygun zaman geldi mi? Geçtiğimiz yaz aylarında birinci (daha büyük olan) Acer'e havai köklendirme yaptım ama bu, dalın ölümüne neden oldu. Şimdi IBA da kullanarak havai köklendirme yapsam, başarılı olabilir miyim? İstanbul'da hava sıcaklığı 10-15 derecelere çıktı.
Aşamaları tek tek fotoğraflayıp foruma yükleyeceğim.

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2008, 21:03   #117

memet's Avatar

Acer sıcaktan etkilenmiş olabilir.
Bonsaiseverin denemesi vardı. bir sorun yaşamıyordu, ama sıcaktan etkilendiğini söylemişti.

Eski 29-02-2008, 21:06   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nartsawa Mesajı Göster
*Bu mesaj kar amaçlı değildir.* Havai köklendirme (air layering -marcottage) için kullanılan saksılardan ülkemizde malesef bulamadım. (Muhtemelen aşağıdaki linkteki şirketten ) Yurtdışından O ülkede yaşayan tanıdıklarım vasıtası ile ilk elden temin etmeyi düşünüyorum.
Benimle aynı durumda olan üyeler varsa görüşmek isterim.

http://www.rootrainers.co.uk/gardene...pots/rooterpot

Not:İngiltere de daha uygun fiyatlarla bulabilirsek ordan da temin edebiliriz.
Ben olumlu bakıyorum. Ama mucidi olan İspanyol'un sitesinden **** dağıtımcısından alırsak çok daha uygun olabilir. Ama 450'lik kolilerde satılıyormuş. Çok sayıda istekli bulabilirsek, ortak sipariş verebiliriz. Çok ucuza gelir.

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2008, 21:13   #119

memet's Avatar

Çok sık kullanılan bir teknik değil. Pratik çözümleri uygulayan arkadaşların fotoğraflı çalışmaları var. Bir köklendirme için masrafa girmemeli derim

Eski 29-02-2008, 21:43   #120
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Sevgili polatuz,

Ben de yeni bir acer sahibi oldum. Benzer şekilde havai köklendirmek isterdim. Okuduğum kadarı ile havai köklendirmede başarılı olunsa dahi toprağa alındığında ölüyorlarmış. Bunun nedeni için acerların zor köklenmesi ve oluşan köklerin çok cılız olması gösteriliyor.

İllaki bir şekilde denenecekse kullanılacak İBA konsantrasyonun %2'den de konsantre olması öneriliyor. Bu konsantrasyon Türkiye'de sanırım yok.

Bizim burada bulabildiğimiz İBA'lar ise binde 5-8'lik. Sanırım sen de Selahattin Bey'den aldın. Biz genelde ondan binde 5'lik istiyoruz. Bu konsantrasyon çoğu ağaç ve bitki için yeterli. Ama acer'lara yetmiyormuş.

Köklendirme saksısına gelince,

ABD'de rootmaker I, Rootmaker III, rootbooster gibi daha işlevsel ve daha ucuz köklendirme teşvik edici saksılar var. Ama Mehmet Bey'in de dediği gibi bunlar getirtmek için uğraşmaktansa kendiniz de yapabilirsiniz.

Ayrıca bu saksılar havai köklendirme için değil. Taze filizlerin daha güçlü kök geliştirmesi ve çabuk kalınlaşması için kullanılıyorlar. Çoğunlukla yere gömülüyorlar.

Bu saksıların mantığı şu;

1.Toprak altında ana kök gövdesini saran bir plaka oluyor. Hem kökün kalınlaşmasını hem de nebari için yanları düzgün gitmesini sağlıyor.
-Bu klasik turnike uygulaması ve kök pulu (tile) uygulamasının bir benzeri.

2. Saksı olabildiğince büyük tutularak gerçek toprak taklit edilmeye çalışılıyor. Ancak köklerin sınırlı bir bölgede kalması için bir iç bölme de var.
-Bu büyük bir saksının içine yerleştirilen tül, sinek teli veya süzgeç ile de sağlanabilir.

3.Saksı, içinden çok miktarda su geçmesine izin veriyor. Saksının her tarafı kevgiri andırıyor.
-Yine sinek teli ile sarılmış kafes çöp kutuları aynı işi görür.

Kolay gelsin.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024