agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bakım ve tedaviler
(https)

Beğeni Düzeni153Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2008, 22:54   #121
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Havai köklendirme

[QUOTE=Ali H. ALI;61623]

ALİ BEY
Vallahi sizi tebrik ediyor, çalışmalarınızı büyük bir ilgiyle izliyorum.

Bir gün sayenizde bana da bulaşacak bu bonzai hastalığı...

Fakat şu anda müsaadenizle size danışmak istediğim konu" ;kauçuk başlığı " altındaki resimleyip sorduğum havai daldırma.Oraya 1 göz atmanız mümkün mü acaba?

En başarılı köklendirmeyi sizin fotolarda gördüm.

Ama bilgisi olan başka arkadaşlarım var ise onların da fikirlerini bekliyorum.

Saygılar.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 08:32   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Berduray Bey,

Bahsetmiş olduğunuz konu başlığının altına kauçukla kendi tecrübemi yazdım. Orada da belirtiğim gibi ev bitkileri esas ilgi alanım değil. Belki havai köklendirme yapmanıza gerek olmaya bilir. Sadece, size fikir verebilir diye tecrübemi eklemek istedim.

Başarılar.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 10:49   #123
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Berduray Bey,

Bahsetmiş olduğunuz konu başlığının altına kauçukla kendi tecrübemi yazdım. Orada da belirtiğim gibi ev bitkileri esas ilgi alanım değil. Belki havai köklendirme yapmanıza gerek olmaya bilir. Sadece, size fikir verebilir diye tecrübemi eklemek istedim.

Başarılar.
Merhaba Sayın Eaglion ben bayanım, ama farketmez konu bitkiyse kadın erkek değişmez nasılsa, hepimiz yeşile sevdalıyız.

Ben öyle ya da böyle kauçuğumla oynayacağım, bu formunu sevmiyorum.

1.10cm boy tepede 5 yaprak, hiç benim tarzım değil.

Görüntü zevkinden de öte bitkiyi gençleştirmeliyim, gövde buruşuk, sağlıksız duruyor.

Birkaç fikir daha alırsam harekete geçeceğim.

Yanlış 1 şey yapmadan önce iyice araştırmalıyım.

Teşekkür ederim.

Hoşçakalın, "AĞAÇLAR"la kalın...

Eski 07-03-2008, 11:55   #124
Ağaç Dostu

Yanlışlık için özür dilerim. Normalde mesaj yazmadan önce profile bakmaya çalışıyorum. Bu sefer ihmal ettim.

Eski 07-03-2008, 14:41   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin Berduray, bahsettiginiz kaucuk agacinizin fotografina baktim.(orada cevaplamak yerine burada cevaplamayi uygun gordum. Nednmi? belki bonsaiye basliyacaginiz zamani daha da hizlandiririm diye) Sizin de belirtiginiz gibi pek saglikli durmuyor bunun yaninda surekli boyu uzarken, uzayan uc uzerinde hic bir budama yapilmadigindan tum enerjiyi uzayan uc aldigi icin alt taraftaki yapraklar da hep dokulmus. Havalar isininca agacinizin daha saglikli olacagina inaniyorum(agacinizin saksisi altinda suyu toplamak icin bir kab varsa onun icerisine su birikmemesine dikkat ediniz)

Agaciniza bahar sonlarina dogru hava koklendirmesi yapabilirsiniz.

Agac govdesinden cikaracaginiz bilezik seklindeki kabugun genisligi agacin uzerinde koklendirme yapacaginiz yerin capi buyuklugunde olursa soyulan yer kendini yenileyip kapanma firsati bulmadan koklenme olacaktir dar bir bilezik cikarirsaniz kabuk kendini yenileyip orada tekrar bir kabuk baglama olabilir.

Agaciniz kalan kismi hangi boyda kalmasini istiyorsaniz oradan koklendirme yapabilirsiniz. Koklenen yeri kasip agaciz uzerinden aldiktan sonra kalan govde uzerindeki tomurcuklar acilip acilacak ve iki agaciniz olmus olacak.
Kolay gelsin, bonsai calismalarinizi da bekliyoruz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 21:39   #126
Yeni Üye

nilüfer28's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2007
merhabalar,
elimde köklendirici hormon(toz şeklinde) var ceviz ve manolya ağacına havai köklendirme uygulamasını yapmak istiyorum.
ne derece başarılı olabilirim? denemesini yapan var mı?
cevaplarınızı bekliyorum...

nilüfer28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 22:24   #127
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Yanlışlık için özür dilerim. Normalde mesaj yazmadan önce profile bakmaya çalışıyorum. Bu sefer ihmal ettim.
Hiç önemli değil, gerçekten...

Eski 07-03-2008, 23:42   #128
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nilüfer28 Mesajı Göster
merhabalar,
elimde köklendirici hormon(toz şeklinde) var ceviz ve manolya ağacına havai köklendirme uygulamasını yapmak istiyorum.
ne derece başarılı olabilirim? denemesini yapan var mı?
cevaplarınızı bekliyorum...
Eminim konunun uzmanları daha detaylı cevaplar verecektir ama...

Benim okuduğum kadarıyla...

*her ağaca bu uygulama yapılabilir mi?

*sadece hormon tek başına ne kadar başarılı olabilir?

*ağaçlarınızın durumu ne?(ağaçların durumu bu uygulamayı kaldırabilecek kadar uygun mu? yaşı, gelişimi?)

*bu ağaçlar için bu mevsim uygun mu?

*elinizde bu ağaçların ihtiyacına cevap verecek donanım mevcut mu?(hormon+torf+sera ortamı yaratacak malzemeler)

*ağaca bu uygulamayı yaptıktan sonra ihtiyacı olan sabit ışığı ve ısıyı sağlayabilecekmisiniz?

Görüldüğü üzre bu konular hassas, ben istedim yapıyorum olmuyor.

Başarıya ulaşmak için 1 sürü adım var.

Tüm bu uygulamalara ;

olayı fotoğraflamayla paralel bilgi akışı sağlarsanız, hem size yardımcı olabilecek profosyenellerin daha net bilgi vermelerine

hem de sizden sonra bu uygulamayı yapmak isteyen arkadaşların az hatayla çabuk sonuca ulaşmasına neden olursunuz diye düşünüyorum

bizler ölümlüyüz ama bilgi ölümsüzdür,

biz başaramasak ta bizden sonrakiler bizim hatalarımızdan ders alıp başarabilirler ,

net soru=net cevap ilkesiyle

başarılar dilerim.

Eski 08-03-2008, 07:53   #129
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
*her ağaca bu uygulama yapılabilir mi?

*sadece hormon tek başına ne kadar başarılı olabilir?

*ağaçlarınızın durumu ne?(ağaçların durumu bu uygulamayı kaldırabilecek kadar uygun mu? yaşı, gelişimi?)

*bu ağaçlar için bu mevsim uygun mu?

*elinizde bu ağaçların ihtiyacına cevap verecek donanım mevcut mu?(hormon+torf+sera ortamı yaratacak malzemeler)

*ağaca bu uygulamayı yaptıktan sonra ihtiyacı olan sabit ışığı ve ısıyı sağlayabilecekmisiniz?
Berduray Hanım sizi de bonsaiciler arasına alıyoruz galiba. Hoşgeldiniz.

Nilüfer Hanım,
O soruların bazılarına genel yanıtlar verebilirim. Ceviz ve manolya için özel bilgileri yine de bakmak gerek. Benim o türler hakkında bilgim yok.

Sorulduğu sırayla;

* Her ağaçta uygulanmaz. İğne yapraklılarda başarı daha düşük. Çamlarda ise kesinlikle mümkün değil. Buna karşılık tropik bitkilerde çok daha kolay. Bazı ficus türlerinde sadece yüksek nem olması bile kendi kendine havai köklerin oluşmasına yetebiliyor. Salkım ve söğüt ağaçları içerdikleri salisilat sayesinde çok çabuk köklenen türler. Havai köklendirmeye gerek kalmadan direk çeliklerle bile kolaylıkla kök oluşuyor.

* Hormon köklenme sürecini teşvik eden bir yardımcı. Ancak daha önemli olan bu bölgenin sürekli olarak nemli tutulabilmesi. Elinizde hormon olmasa da havai köklendirme işlemlerini gerçekleştirirseniz başarılı olabilirsiniz. Tersi ise mümkün değil.

*Ağaçların sağlıklığı, canlılığı (vigor) ve gençliği şansı artırıyor. Çelimsiz ve zaten yaprak bile üretmeyen ağaçlarda başarıyı bırakın risk dahi olabilir. Aynı risk , köklenme şansı yüksek olsa da çok genç ağaçlarda da var.

*Her türün uygun mevsimi farklı olabiliyor. Bunun için tür rehberlerine bakmak gerek. Bu bilgiyi bulmak mümkün olmuyorsa genel olarak tomurcuklar patlamadan kısa süre önce yapmak düşünülebilir.

* Havai köklendirme için sadece yosun veya torf, plastik poset, ip ve su yeterli. Sadece bunlarla doğada her hangibir yerdeki ağaçta deneyebilir ve başarılı olabilirsiniz.Ekstra bir donanım gerekmez.

Bahsettiğiniz donanım ise ağacın hayatta tutulması için önemli. Bir sonraki sorudaki ısı ve ışık da öyle. Eğer havai köklendirme öncesi ağacınızı canlı tutmayı başarabiliyorsanız ekstra donanımı dert etmenize gerek yok demektir.

Ek olarak,
-Aynı tohumlarda olduğu gibi, havai köklenmede de, türler arasında farklılıklar olabilir. Bazı türler bir iki ayda köklenirken bazılarında 6-12 ay beklemek gerekebilir. Çabuk vazgeçmemek gerekir.

-Köklendirme yaptığınız bölgeden sonra olan dal miktarı ne kadar çok ve uzunsa kesip toprağa aldığınızda o kadar çok zorlanacaktır. Kesmeden önce bu dalları besleyecek kadar kök meydana geldiğinden emin olmanız lazım. Bazı yazarlar aşamalı ayırma da öneriyorlar.

-Eğer yosun yerine torf kullanırsanız mantarlanma olabilir. Dikkat etmek lazım. Ayrıca torfu iyice sterilize etmekte fayda var. Açtığınızda kök yerine yabani otlar bürümüş olabilir.

SON OLARAK
- Ağaca yakın zamanda yoğun kök budamsı yapılmışsa, kökler dalları ancak besleyebilirler. Havai köklendirme için yeterli kök olduştuğundan emin olana kadar beklemekte fayda var.

Başarılar dilerim.

Eski 08-03-2008, 11:07   #130
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Merhaba Eaglion tekrar hoş bulduk.
O kadar nefis bonzai resimleri konuyor ki siteye görünce kayıtsız kalamıyor insan.

Hele o işin sabır kısmı,meğer 1 bonzainin oluşması için 1 sürü basamak varmış, hakikaten büyük emek, özveri.

Şansımız sizlerin çalışmalarınızı fotoğraflayıp bilgilerinizle aktarmanız,foto olayı çok önemli.

Ali Bey'i de gerçekten yürekten kutluyorum, bu ne azimdir, maşaallah.

Yani ucundan kıyısından bulaştım bu işe galiba.

Bahçemde gözüme kestirdiğim 1 zeytin fidanım var.

Şu kauçuğu 1 köklendireyim , sıra ona da gelecek.

Ali Bey havai daldırma için bahar sonu demiş, bahar başında başlamıyor mu kök gelişimi?

En uygun zamanı saptamaya çalışıyorum.

Bir de bilezik kısmına saracağım yosunun yeşil kısmını mı sarmalıyım?
köklü topraklı kısmını mı?

Ben tabiattan naturel olarak buldum ,kayalıkların üzerinden topladım, arada 1 fısfıslıyorum, iyi durumdalar onu kullansam olurmu mesela?

Eski 08-03-2008, 16:30   #131
Yeni Üye

nilüfer28's Avatar

teşekkürler arkadaşlar bilgileriniz için
ceviz ağacı yaklaşık 20 yaşında çok iri meyvaları oluyor
onun için denemek istiyorum aslında ,manolya ise daha küçük
yeterli donanımı sağlarım fakat tek sorun yapacağım yer yaşadığım yerden uzakta
belki 1 ay göremeyebilirim.Okuduğum kadarıyla nem oranını sürekli kontrol altında
tutmak gerekiyor bu da önemli bir konu tabi...
yinede deneyeceğim

Eski 08-03-2008, 17:10   #132
Yeni Üye

nilüfer28's Avatar

esas sizinle mutluluk verici birşeyi paylaşmak istiyorum
kasım sonu gibi manolya ağacından çelikler almıştım bunları köklendirici toza batırarak
dikmiştim(keşke o zaman fotoğraflarını çekseydim gayet canlılardı ) 1 haftadır bakmıyordum ,bir ara çok soğuk oldu buralar bende üzerlerine büyük poşetler geçirdim
pet şişenin içine ektiğim bir gruptan pek umudum yok çünki bayağı kurudular birkaç yaprak kopardım kurumuş ama diğer bir saksımdaki bir manolyam gayet canlı ucundaki filizi bile bayağı büyümüş yinede inanamayıp bir yaprağını feda edip koparttım keşke kopartmasaydım çünki gayet sağlıklı ve tazeydi
bunların resimlerini en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım
ama yinede en sağlıklı mevsim bahar diye düşünüyorum su yürümesi olduğu için
çünki hormonsuz olarak daha önce birçok şey denedim daldan tutturdum

tekrar ***.ler

Eski 08-03-2008, 18:17   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Cevizde havai köklendirmenin olacağını sanmıyorum olsada epey zor olur ama bu manolyada mümkün ben hormon kullanmadan manolya dalı köklendirdim gerçi benimki kısmi havai köklendirmeydi yani dibe yakın dalından yüksük şeklinde kabuk çıkarıp toprağa gömdüm uygun nemli ortam sağladığınızda bu şekilde kökleniyor havai köklendirme olmasa da yöntem aynı... Ama cevizinizi aşı yapmak dışında bu şekilde kolay üretebileceğinizi sanmıyorum...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 19:30   #134
Yeni Üye

nilüfer28's Avatar

manolyamdam görüntüler

Eski 11-03-2008, 19:48   #135
Yeni Üye

nilüfer28's Avatar

sanırım bir problem yaşıyorum hata veriyor

Eski 11-03-2008, 19:55   #136
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Yüklediğiniz resim 70 kb'dan büyük mü?

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 20:39   #137
Yeni Üye

nilüfer28's Avatar

sanırım bu sefer oldu

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg manolya.jpg (64.3 KB, 1192 views)
Eski 02-04-2008, 18:52   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2008
merhabalar bende yeni bir bonsai satın aldım araştırırken forumlarınızı okudum ve yapmasını becerebileceğim bir iş olduğunu düşündüm.. bugün tarım ürünleri satan biryere gittim bana köklendirmem için humigold diye birşey verdi pek güvenemedim arkasından büyük bir çiçekciye girdim oda bir avuç beyaz ufak ufak topcuklar şeklinde birşeyler verdi ve adam çok suratsızdı bundan dolayı onada güvenemedim bu humigold işe köklendirmek için işe yararmı arkadaşlar??

microbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 08:41   #139
Ağaçsever

TreePedagogue's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi microbil Mesajı Göster
merhabalar bende yeni bir bonsai satın aldım araştırırken forumlarınızı okudum ve yapmasını becerebileceğim bir iş olduğunu düşündüm.. bugün tarım ürünleri satan biryere gittim bana köklendirmem için humigold diye birşey verdi pek güvenemedim arkasından büyük bir çiçekciye girdim oda bir avuç beyaz ufak ufak topcuklar şeklinde birşeyler verdi ve adam çok suratsızdı bundan dolayı onada güvenemedim bu humigold işe köklendirmek için işe yararmı arkadaşlar??
Köklendirme hormonu şart değildir,
Önemli olan köklenecek bölgeyi nemli tutmak ve ışık, hava almamasını sağlamaktır. Ancak bölge sıcak olmalıdır.
Köklenmeyi tetikleyen madde Salisilattır bu Aspirin içinde yeterince vardır.
Aspirini toz hale getirip kullanabilirsin.

TreePedagogue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 10:23   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2008
humigold yani humirik asit köklendirme işine yararmı peki?

microbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 11:06   #141
Ağaç Dostu

Hoşgeldin microbil,

Humik asit köklendirme hormonu değil. Kimyasal yapısı nedeniyle, doğada bulunan katı ve organik gübrelerin parçalanarak bitki ve ağaçlar tarafından kullanımını kolaylaştırıyor. Bu arada oluşan kimyasal ve fiziksel reaksiyonlar sayesinde toprağın asiditesinin düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Bonsaide organik toprak ve organik gübre kullananlarda gübre kullanımını kolaylaştırdığı için tercih edilebilir. İnorganik toprak ve inorganik gübrelerde bu amaçla çok gerekli değil. Arasıra asidite düzenlemek için kullanılabilir.

Çelik ve tohumları, IBA'daki gibi humik aside daldırmak mümkün değil. Yanmaya neden oluyor. Saksıya koymadan önce toprak karışımına (seyreltilerek hazırlanan soluyonudan) az miktarda konulması bir miktar avantaj sağlayabiliyor. Ama bu avantaj köklenmeyi hızlandırmak değil.

Eski 03-04-2008, 12:54   #142
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Kimi arkadaslar koklendirme hormonu bulmakta zorluk cekebilir. Aslinda diger arkadaslarin da belirtigi gibi hormon kullanmadan da koklendirme yapilabilir. yine de hormon kullanildigi zaman koklenme sansi daha yuksek ve daha erken bir zamanda koklenme gerceklesir.

Buralarda koklendirme hormonu rahatca bulundugundan ve pahali da olmadigindan, asagida verecegim iki tarifi ben hic kullanma geregini duymadim ama bir dahaki celik koklendirmede kullanip sonuclari da sizlerle paylasacagim.

1. tarife:
3/4 bardak kaynamis su
1/4 bardak bal
Bal su icerisinde karistirildiktan sonra buz dolabinda 6-8 saat bekletilip kullanilir.
Celiklerin dikilecegi saksidaki toprak karisimina kursun kalem veya baska birseyle delik acilir sonrada celigin topraga girecek ucu bu karisima batirilir ve topraga acilan delige dikilir.(havai koklendirmede de bir suluboya fircasi ile istenilen yere surulur.)

2. tarife:
sogut agaclarindan toplaycaginiz, taze filizleri su icerisinde 24 saat beklettikten sonra, sogut filizlerini icerisine koydugunuz suyu, bal tarifinde oldugu gibi kullanabilirsiniz.

Benden once denemeyi dusunen arkadaslar sonuclari paylasmayi unutmasin.
Bu yil hepinizin celikten urettigi onlarca bitkisi olsun.

Düzenleyen Ali H. ALI : 16-05-2008 saat 13:50
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 15:09   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Havai Köklendirme Hakkında Danışma

Merhabalar,

Oturduğum apartmanın arkasındaki otopark-bahçede açıkhava yıllardır yaşamını sürdürmeyi başarmış bir çalı var. Geçen baharda o bitkinin yanından geçerken algıladığım enfes kokunun kaynağını bulmaya çalışırken, o çalının çiçeklerine odaklandım.

Bir de ne göreyim! Benim tutkunu olduğum gardenya çiçekleri ile özdeş kokuya ve yapıya sahipti çiçekleri, sadece biraz daah ufaktılar. Aynı şekilde yaprakları da çok benzemekle beraber, biraz daha ufak olup sivrice yapıda idiler.

Aşağıda; o bodur çalıya ait görüntüler var. Geçen yıl budanmış bizim apartman görevlisinin söylediğien göre ve de tepede taç oluşturmuş. İşte o tacın altından havai köklendirmeyi düşünüyorum.

Ayrıca bitki gövdesinin en kalın olduğu dip noktalarına yakın bir yerden de kalın gövdeyi de tekrar köklendirmeyi düşünüyorum.

Konunun ustalarından tam olarak nereden işe başlamam ve köklendirme çalışmam için en uygun görülecek noktaları tespit etmeleri için konuyu ilgilerinize sunarım...

Şimdiden teşekkürlerimle...

Not: Bildiğimiz standart gardenyaya ilişkin havai köklendirme çalışmamı ise dilerseniz "Gardenya'da Havai Köklendirme Denemesi / Air Layering Gardenia jasminoides" başlığında bulabilirsiniz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0217web edited.jpg (44.9 KB, 1163 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0218web edited.jpg (33.5 KB, 1127 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0219web edited.jpg (33.0 KB, 1120 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0220web edited.jpg (38.8 KB, 1116 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0221web edited.jpg (39.6 KB, 1128 views)
lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 19:31   #144
Ağaç Dostu

Hiç gardenya denemedim. Verdiğiniz linkteki bilgiler dışında ek bir bilgi veremem. Yazma nedenim, aklıma takılan başka bir konu oldu. Başlamadan önce araştırmanız gerekebileceğini düşündüm.

Resimde görünen yapraklar belirttiğiniz gibi normalden daha küçük. Yine de oran açısından bonsai için biraz büyükler. Acaba daha sonradan daha da küçülmeniz mümkün olabilecek mi? Yoksa boşa emek harcamış olursunuz.

Eski 03-04-2008, 21:49   #145
Ağaç Dostu

Bilemiyorum Eaglion;

Bonsai konusuna -doğumgünümde hediye gelen 3 bacaklı ficus bonsai dışında- neredeyse tamamen yabancıyım.

Uç alma ve budama teknikleri ile zaman içinde yaprakları da küçültebileceğimi düşünüyordum.

Havai köklendirme konusunda sıkıtım yok; linkte de görüleceği üzere başarılı ilr sonuçlanan bir köklendirme denemem oldu.

Fotoğrafladığım dış mekan çalısının zaten kalınlaşmış gövdesi ve tepesinde oluşmuş taç beni cezbetti. Uygun olabilecek bir kaç yerinden köklendirerek belki tam bir bonsai niteliği olmasa da çok kalın göveli ve yaşlı görünümlü bir gardenyam olur ne dersiniz?

Bu noktada, tam nerelerden köklendirme yapmam gerektiği konusunda uzman görüşlerine ihtiyaç duymaktayım. Belki de sonrasında uygulanacak form ile de ilgili...

İlginize teşekkürlerimle...

Eski 03-04-2008, 22:47   #146
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Ben de kendi çapımda yaptım birşeyler beklemedeyim, şanssızlığım köklendirme hormonumun olmayışı ve Ali Bey'in bal tarifinin benim çalışmamdan sonra verilmesi ve son olarak sürekli yağmurun yağması.Dolayısıyle güneşi az görür olduk.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Photo-0057.jpg (35.7 KB, 1118 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0058.jpg (32.3 KB, 1114 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0060.jpg (36.8 KB, 1108 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0061.jpg (42.1 KB, 1111 views)
Dosya Türü: jpg Photo-0064.jpg (51.1 KB, 1123 views)
Eski 04-04-2008, 08:51   #147
Ağaç Dostu

Sayın berduray,

Uygulamanızda yosun mu kullandınız? Eğer öyleyse ne yosunu spaghnum mu?

Bir de uygulama yerine sardığınız mavi malzeme balon mu yoksa?

Eski 04-04-2008, 09:51   #148
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Havanın içindeki nedir ?
Bu arada Lerdemir benim havai kökde hala gelişme yok .Yazda geliyor ben gidince kim enjektörle su verecek derdine düştüm .Eşime sulaması gerektiğini hatırlatmaktan helak olurken birde enjektörü nasıl anlatacağım .

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 09:55   #149
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Lerdemir geçenlerde Koçtaş'ta bahçe gardenyası görmüştüm . Yukarda resimdeki ona çok benziyor .Hala var mı bilmiyorum .Gerçi akşam üstü bir Koçtaş ziyaretim olacak gene bakarım .Eğer kalmışsa birtane alayım bari .Ben evdeki ile cebelleştiğim için bahçedekini bakamam diye o zaman almamıştım .

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 09:55   #150
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Merhaba arkadaşlar; hormonum yoktu yarım aspirini havanda dövdüm çıkardığım bilezik kısmına sürdüm.

O mavi şey balon, yosunun cinsini bilmiyorum, nemli bir yerden kayalıkların üzerinden kendim topladım, latincesini bilmiyorum.

Sim u Zer beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024