agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni220Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-07-2009, 12:53   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2009
istanbulbeylikdüzünde gerçek ekşi karadut

gerçekten şifa tam zamanı yemek isteyenler buyursun

kadir gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 13:14   #62
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
sevgili dostlar ekşi dut dediğiniz güney doğuda özellikle Adıyaman,G.Antep ve Ş.urfada urmu dut diye adlandırılır.bu illerimizde çoğunlukla vardır. dut hakkında geniş bilgi verilmiş.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...p?t=660&page=4

aşısız veya aşılı dut ağaçlarına kalem veya göz aşılarıyla çoğaltılmaktadır.meyvaları yeşil, koyu kırmızı ve tam olgunlaştığında siyah rengi alır.Çok lezzetli hafif ekşimtrak bir tada sahiptir.Yurdumuzda zeytine kostik kimyevi maddesi koyanlar olduğu gibi , dut(Urmu dut) şerbetinede limon tuzu katılması doğal tatını değiştirir.bu meyvayı bilenler farkı anlar. En doğalı bence meyvayı tabi doğal şekilde yemektir.orjinal tabiriyle urmu dut sinan1005 ve hosseda dostların yüklediği resimlerdeki dutlardır.
saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 23:26   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Benim ekşi kara dutumun fotoğrafını ekliyorum. Damla sulamadan sonra gelişme müthiş fidanda. Bu hızla nasipse ertesi sene meyvelerinin de fotoğraflarını ekleyebileceğim umudundayım. Fidan, çelikten üretildi.

Ekşi karadut piyasaya da çıktı. Çeşme pazarında Tireden geleni var ama pahalı satmaktalar ( kg. 10 TL.).
Alsancak pazarında da Foça tarafından getiren bir köylü var onda 1/2 kg. lık kutu 3.- TL.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.

Düzenleyen hosseda : 02-07-2009 saat 09:43
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 11:38   #64
Ağaçsever

lazuribo's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
bir şey sormak istiyorum.Geçenlerde dut ağacına üzüm aşılanarak daha lezzetli meyveler verdiğinden bahsediliyordu.Bunu yapan arkadaşlar var mı acaba?Eğer yaptıysanız ne gibi işlem yaptınız?

lazuribo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 23:11   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
aşısı tutmuş olan 2. karadutum.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 01:58   #66
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Elimizde çok farklı Dut çeşitleri mevcut olup bunları yakın zamanda web sitemize ekleeyceğiz.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 13:01   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2010
Arkadaşlar bende Kapıdağ yarımadasında bir koyda devasa bir ekşikara dut gördüm. Meyvesi ekşi ve aromatikti. Elerimi acaip boyamıştı. ben de bu ağaçtan bulunabilirse istiyorum. Ocakları 12 km geçince bir koydaydı...

Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2010, 19:58   #68
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Romantik Mesajı Göster
Elimizde çok farklı Dut çeşitleri mevcut olup bunları yakın zamanda web sitemize ekleeyceğiz.
Sn:Romantik elinizde ekşi karadut var mı?.

botanik2009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 11:05   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Bu ekşi karadutun aşısı çok zor tutuyormuş.
%10 tutma ,%90 fire oranı varmış?
Neden böyle oluyor ki?
Bilen varmı acaba!

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 22:13   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Nedenini bilmiyorum, öyle olduğunu biliyorum

Üç ayrı yerden üç ekşi karadut aldım, üç üreticide aynı şeyleri söyledi.

Birinci satıcı belkide pazarlık için öyle yapıyor diye düşünmüştüm, üçüde benzer şeyi söyledi.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 22:17   #71
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
arkadaşlar bu dut ağacından bende 2 adet ağac vardı bir tanesi diğer dut meyvesine oranla tatsız bahsedilen ekşi dut ise adı üstünde ekşi.
aroması kötü belki ilaç niyetine üç beş adet yenilebilir.
gerçekten ekşi tam olgunlaşmamış börtlen türü olan ahudutundan bile ekşi. yenmesi zevk vermediğinden onları kesip yerlerine pembemsi 5cm kadar meyvesi olan uzun dut ağacı dikmiştim.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 17:04   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 Mesajı Göster
arkadaşlar bu dut ağacından bende 2 adet ağac vardı bir tanesi diğer dut meyvesine oranla tatsız bahsedilen ekşi dut ise adı üstünde ekşi.
aroması kötü belki ilaç niyetine üç beş adet yenilebilir.
gerçekten ekşi tam olgunlaşmamış börtlen türü olan ahudutundan bile ekşi. yenmesi zevk vermediğinden onları kesip yerlerine pembemsi 5cm kadar meyvesi olan uzun dut ağacı dikmiştim.
Bu karadut' a kim ekşi dedi .?

Moru var, kırmızısı var, beyazı var, karası var hatta parmak gibi olanı bile var ama ekşisini hiç duymadım.

Bu ekşi dediğiniz karadut, 11 ve 27 iletilerdeki dut ise 'o' hiçte ekşi değildir.

Olgunlaşmadan önce yediğiniz için ekşi' dir.

Yoksa her küçük peteği simsiyah, kapkara olduğunda bana hiç ekşi gelmiyor.

Karadut ile diğer dutların aşı tutma oranları % 10 ile %90 gibi arada bir ucurumun olmaması gerekiyor.

Arada böyle aşı tutma oranını da aynı olmalı. Zira böyle tutulmuş bir istatistik olduğunu sanmıyorum. Biz farklı bir durum görmedim. Tevatir ya da köylü kurnazlığı olabilir. Az olan şeyler değerlidir, gibi.

Bütün dutları çelikle çoğaltabilirsiniz. Hiç fark olmaz.
Gözler uyanmaya yakın, kabarınca, bir dal kesilir. Birkaç gün yarıya kadar suda bekletilir. Suya doyar. Sonra dikilir. Tutması yüksektir.

Ve aşılanması gerekmez.

Beyazduta karadut aşılanmısşa_ siz aşıyı göremezseniz_ bu kara dutun meyvesini ister ergin haldeyken, ister kurutulmuş haldeyken dikerseniz dutunuz karadut olmaz. Bir jenerasyon geri gider ve siyah dut beyaz olur.

Yani meyveden yetiştiriyorsanız, aşılamanız gerekebilir. Bu da zaman kaybıdır.

En güzeli bir dut ağacına 4 çeşit dut aşılamaktır.

İlkbahar yaz sonbahar dut yemektir. Hemde sabahları, hele 'o' karadut ise; bir avuç yemek demek hayat demektir.

Karaduta akşamları hortum ile su tutarsanız, sabaları bal gibi dut verir.

Karadut aşı yapıldıktan sonra diğer dutlara göre hızlı büyümez. Çatallı gelişir. Sürgünleri güçlü olmaz ama güzel meyve verir.

Aşı sonrası_ aşı tuttuktan sonra_ aşısız dal kesilmelidir. Yoksa dal altında iyi gelişmez.

Aşıda göz aşısı terçih edilirse mutlaka üstten bilezik çıkarılmalıdır.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 18:13   #73
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
[QUOTE=Halil Önen;564474]

Karadut ile diğer dutların aşı tutma oranları % 10 ile %90 gibi arada bir ucurumun olmaması gerekiyor.

Arada böyle aşı tutma oranını da aynı olmalı. Zira böyle tutulmuş bir istatistik olduğunu sanmıyorum. Biz farklı bir durum görmedim. Tevatir ya da köylü kurnazlığı olabilir. [B]Az olan şeyler değerlidir.

Karadut aşı yapıldıktan sonra diğer dutlara göre hızlı büyümez. Çatallı gelişir.
Sürgünleri güçlü olmaz ama güzel meyve verir.
--------------------------------------------------------------------------

Sayın Halil Önen;
Ekşi karadut'un ayırdedici özelliklerini o kadar güzel anlatmışsınız ki, bir çırpıda okudum.
Ben Samsun-Çarşamba-Kızılot köyü' ndeki bahçeme dikmek için çok aradığım bu fidanı, İstanbul-Zeytinburnu Tramvav istasyonu yanındaki bir fidan satış noktasında buldum. Kargo hizmetleri olmadığı için 20 liraya aldığım fidanı, diktiğimde 90 lira gibi bir maliyet ortaya çıktı. Zira kamyonet, otobüsteki kaptan yardımcısına bagaja zarar görmeyecek biçimde yerleştirmesi için ödediğim rüşvet! gibi ek masraflar 70 lira tuttu..
2008 mayısında diktiğim fidanın ilk meyvelerini(15-20 tane) bu yaz yedik. Tabii tam olgunlaştıktan sonra..

Sözünü ettiğiniz gibi bol çatallaştı.
Ancak; satın aldığım fidanlıkta birkaç senedir artık kanka gibi olduğumuz, Hilmi Bey adında çevre fidanlıklarda görev yapan Orman Mühendisleri'nin ''O bizim pirimiz!'' dedikleri bir görevlide, bir sohbet arasında, Ekşi Karadut aşısı tutturmanın çok zor olduğunu söylemişti.
Nitekim, sanırım bu baharda (veya erken yazda) bir arkadaşım benden aldığı kalemin gözlerini kendi beyaz dutuna aşılamıştı. Tutmamış.
Yani doğruluk payı olabilir.
Saygılarımla.
[ATTACH][ATTACH][ATTACH]
121940[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 19:20   #74
Ağaç Dostu

Ekşikara dut var Halil bey.

Tadanlar bilir, benim bildiğim ağacın gövdesi belimiz (şimdi epey geniş) kadardı.

Hemen yanında beyaz dutlarımızda vardı. Tadı olğunlaştığında ekşi, mayhoş ve tatlı yani; bir başka

Ev yapmak için kesildiğini çook sonraları öğrendim.

Name:  IMG_3281.jpg
Views: 8903
Size:  29.7 KB

Ekşikara ustası Tokat'ın ünlü fidancısı Hüseyin usta.

Name:  IMG_3273.jpg
Views: 8955
Size:  66.2 KB

Aşılı ekşikara.

Name:  IMG_3274.jpg
Views: 9032
Size:  73.9 KB

Aşı tutmayanların (kurumuş anlamında değil) dal yapıları farklı.

Name:  IMG_3275.jpg
Views: 8842
Size:  72.5 KB

700 aşıdan 92 adedini tutturmuş, tutmuşu arıyor

Name:  IMG_3277.jpg
Views: 8732
Size:  73.1 KB

Son not : boyası kolay kolay çıkmaz, dikkat edilmeli

pria ve Muda beğendi.
Eski 17-01-2010, 22:51   #75
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
[QUOTE=Halil Önen;564474]Bu karadut' a kim ekşi dedi

sayın Halil önen
ekşi ya da acı kavramı benim icadım değil , yenilen her ne olursa olsun insanın tat alma organındaki(dil)girintili ve çıkıntılı alıcı tarafından algılanır.
bu algılama sonucunda dört unsur ortaya çıkar.
bunlarda: tatlı,tuzlu,ekşi ve acı olarak adlandırılmıştır.bu nedenle ekşiye acı denilmez. acı dut olmayacağına göre ekşisi var.
yememiş olabilirsiniz
Halil Önen bey zamanı olsa da; size gönderebilsem
aşağıda yazdıklarımın birebir daha küçükleride var

siyah (en az 5 cm)
pembemsi uzun 5cm
beyaz uzun 5 cm
misket gibi tamamen oval tatlı
ve ekşi diye adlandırdığım
bunlardan tam emin olmak için haziran ayında isteyiniz.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 23:15   #76
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Bende geçen sene bir çeşme başında rastlamıştım, daha meyveleri olgunlaşmamıştı ama ekşi karadut olduğunu söylemişti köylüler..

Eklenen Resimler

pria ve Muda beğendi.
bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 11:06   #77
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Amasya'da bazı arkadaşların uyguladığı köklendirme sisteminden bahsedeceğim.Genç bir sürgünün daldan ayrıldığı yerin biraz üstünden bir kaç küçük çizik dala atılır.Daha sonra çizik atılan yere bir teneke(konserve kutusu gibi) veya pet şişe yarılarak geçirilir.İçi nemli toprak doldurulur.Güzün veya gelecek baharda köklenmiş toprağıyla beraber dikilir.Toprak sık sık kontrol edilerek nemli olup olmadığına bakılmalı.Çok yaş olması iyi değildir,ama kuru da olmamalı.

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 11:12   #78
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
11 ve 68 nolu mesajlardaki ekşi karadut komsumuzun bahcesinde var ve ne zaman dikildiğini kimse hatırlamıyor. o kadar yaşlı yani. yıllardır aşılama yapmamıza rağmen hiç tutumadı. çocukluğumuz onun dallarında gecti. bu yıl tepe dalları kurumaya başladı . yeni bir fidan istiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim.

eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 19:33   #79
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Ben de çelik almayı veya aşılamayı çok denedim. çok zor tutuyor %10 gibi. Bence de en iyi yöntem Kurtkus'un 69 o'lu mesajındaki havai köklendirme.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 20:40   #80
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Ekşi kara dut veya bizim yöresel ismiyle urmu dut'un çelikten köklendirildiğini ne duydum nede gördüm.Çoğunlukla aşılama yöntemiyle meyvesiz dut veya meyve veren dut ağaçlarına mart ve nisan aylarında aşı yapılarak çoğaltılır.Burda çelikle köklendirildiğini öğrenip, köklendirme hormonu kullanarak perlit ve torf karışımındaki toprağa diktim.Şuan seramda.İlk kez ters dut çelikleri dikmiştim. Şuan gözleri patlamak üzere.

Eski 18-02-2010, 21:00   #81
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Feneryolu, Dünya Göz Hastanesi önünde epey yaşlı bir kara dut var.Ellerimin, siyah renk olmasına aldırmadan geçen sene biraz toplayıp yedim.Dediğiniz gibi hafif mayhoş bir tadı vardı. Hatta geçen sene, çelik alıp üretmeye çalıştım. Belki acemilikten, belkide gerçekten zor köklenmesi nedeniyle tutturamamıştım. Bu sene tekrar denemeli..

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 20:47   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Wink

Merhabalar arkadaşlar,
Karadut ve Akdut türlerinin yetiştirilmesi ile ilgili bilgi almak istiyorum. Forumdan ve diğer internet sitelerinden takip ettiğim kadarıyla "Dut" en iyi olarak çelik ile verimli çoğalma sağlıyor. Çelik alımı da ilkbaharda toprağa su yürümeden birkaç hafta önce yapılıyor. (Yaklaşık Mart ayı ortası ve sonuna doğru) Hem fidanı üretme hem de yetiştirme konusunda, çelik zamanı, sulama, gübreleme ve ışık miktarı bakımından bilgiye ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim, ben de yeni şeyler öğrendikçe eklerim, dut hakkında bir veritabanı oluşturmaya çalışırız.

Bir de bu konuya ilgilenme nedenimi belirten özel durumumu bildireyim;

Bizim köyümüzde de asırlık dut ağaçları var (karadut). Çok verimliler ve çok iyi meyve veriyorlar. Onlardan çelik almak istiyorum. Fakat Eskişehir'in bir köyündeyim ve iklimi biraz karasal, toprak çok su göremiyor. Bu durumda nasıl bir metot izlemeliyim nasıl bir gübreleme yapmalıyım? Teşekkür ederim şimdiden

Bir de duyduğuma göre köyümüzde yetiştirmeye çalışan birçok kişi dutu yetiştirememişler, fakat sadece bir kişi yetiştirebilmiş o da çelik almış ve at gübresi ile dikmiş fidanı. Bilmiyorum bilimsel açıdan hakikatı var mıdır... At gübresinde özellikle dut yetiştirme açısından özel organik materyal bulunuyor mudur?

seratblyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 23:27   #83
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ediyorum bahtiyar02, özellikle 3 sayfadaki bilgiler çok faydalı olacağa benziyor. Ben bulamamıştım bu sayfayı. Bir de dolaylı yoldan ulaştığım bir alıntı var onu vermek istiyorum:

-alıntı- Tekin
Alıntı:
DUT çimlendirmek için illada tohumları kurutup yasdıklamaya gerek yok.
Yediğimiz DUT ları yere düşüp yemediklerimizi anında alıp elde yoğuşturark tohmları çıkarıyoruz sonra torfla karıştırıp ekiyoruz 7 gün sonra filizlenmeye başlıyorlar.
Ama bu demek değildir ki bundan kara DUT **** ak DUT elde edeceğiz bunları ananç olarak kullanıp aşılamalıyız.
çelikden üretmeliyiz çelikden üretim kolay ve köklenme yüzdesi yüksekdir.
ŞUBAT ayında bir yaşındaki filizlerden aldığın 15 20 cm veya dört beş göz çlikleri alt tarafı toprağa gelecek kısmı yatay kesdikden sonra yukarıdan aşşağı doğru iki cm uzunluğunda kabuk kısmına falçatayla 3 adet çizik çekip torf veya suyu iyi tutan toprağa dik nemini koru ikinci yaza DUT yiyebilirsin başarılar dilerim..
http://www.agaclar.net/forum/showthr...p?t=736&page=6

Eski 26-02-2010, 07:31   #84
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Ekşi karadut için çelikden üretmek hemen hemen mümkün değil.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2010, 10:07   #85
Ağaç Dostu

Benim istediğim de ekşi karaduttu zaten. Sevgili Selahattin Yılmaz ekşi karadut için çekirdekten mi denemeliyim? O zaman akdut için geçerli çelik yöntemi daha çok...?

Eski 26-02-2010, 11:17   #86
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Ekşi kara dut için tohumdan çöğür yetiştirip kalem aşısı veya göz aşısı yapmalısınız. Elimde şu an 1000 kadar çöğür var ve kalem **** göz aşsıyla aşılayıp sonbahara fidan olarak çıkartacağım. O kadarda kolay değil üretimi geçen yıl yaptığım aşışların çoğu tutmadı.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2010, 11:28   #87
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Ekşi karadut için çelikden üretmek hemen hemen mümkün değil.
Sevgili dostum bu bölgede ekşi kara dut çok.Ancak sizin dediğiniz gibi çelikten üreteni hiç duymadım.Ama bende deneme mahiyetinde 3-4 adet çeliği torf ve perlit karışımına sizden aldığım köklendirici hormonu kulanarak diktim.Umarım tutar.
Saygılar

Eski 27-02-2010, 23:29   #88
Ağaç Dostu

Ankara'da Karşıyaka Dallıoğlu peyzaja ekşikara gelmiş.

Geçen sene gelenler birkaç günde tükenmişti.

Fiyatıda makul.

Eski 27-02-2010, 23:43   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Gerçek ekşi kara mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 12:09   #90
Ağaç Dostu

Hiç bir şey diyemem

Bu güne kadar duyduğum en düşük fiyattı.

Etiketler
karadut

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024