View Single Post
Eski 15-01-2010, 17:04   #72
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 Mesajı Göster
arkadaşlar bu dut ağacından bende 2 adet ağac vardı bir tanesi diğer dut meyvesine oranla tatsız bahsedilen ekşi dut ise adı üstünde ekşi.
aroması kötü belki ilaç niyetine üç beş adet yenilebilir.
gerçekten ekşi tam olgunlaşmamış börtlen türü olan ahudutundan bile ekşi. yenmesi zevk vermediğinden onları kesip yerlerine pembemsi 5cm kadar meyvesi olan uzun dut ağacı dikmiştim.
Bu karadut' a kim ekşi dedi .?

Moru var, kırmızısı var, beyazı var, karası var hatta parmak gibi olanı bile var ama ekşisini hiç duymadım.

Bu ekşi dediğiniz karadut, 11 ve 27 iletilerdeki dut ise 'o' hiçte ekşi değildir.

Olgunlaşmadan önce yediğiniz için ekşi' dir.

Yoksa her küçük peteği simsiyah, kapkara olduğunda bana hiç ekşi gelmiyor.

Karadut ile diğer dutların aşı tutma oranları % 10 ile %90 gibi arada bir ucurumun olmaması gerekiyor.

Arada böyle aşı tutma oranını da aynı olmalı. Zira böyle tutulmuş bir istatistik olduğunu sanmıyorum. Biz farklı bir durum görmedim. Tevatir ya da köylü kurnazlığı olabilir. Az olan şeyler değerlidir, gibi.

Bütün dutları çelikle çoğaltabilirsiniz. Hiç fark olmaz.
Gözler uyanmaya yakın, kabarınca, bir dal kesilir. Birkaç gün yarıya kadar suda bekletilir. Suya doyar. Sonra dikilir. Tutması yüksektir.

Ve aşılanması gerekmez.

Beyazduta karadut aşılanmısşa_ siz aşıyı göremezseniz_ bu kara dutun meyvesini ister ergin haldeyken, ister kurutulmuş haldeyken dikerseniz dutunuz karadut olmaz. Bir jenerasyon geri gider ve siyah dut beyaz olur.

Yani meyveden yetiştiriyorsanız, aşılamanız gerekebilir. Bu da zaman kaybıdır.

En güzeli bir dut ağacına 4 çeşit dut aşılamaktır.

İlkbahar yaz sonbahar dut yemektir. Hemde sabahları, hele 'o' karadut ise; bir avuç yemek demek hayat demektir.

Karaduta akşamları hortum ile su tutarsanız, sabaları bal gibi dut verir.

Karadut aşı yapıldıktan sonra diğer dutlara göre hızlı büyümez. Çatallı gelişir. Sürgünleri güçlü olmaz ama güzel meyve verir.

Aşı sonrası_ aşı tuttuktan sonra_ aşısız dal kesilmelidir. Yoksa dal altında iyi gelişmez.

Aşıda göz aşısı terçih edilirse mutlaka üstten bilezik çıkarılmalıdır.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön