agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni220Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2011, 19:12   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın alectoris,

Yukarıda yazdığım fidanlığa nihayet dün uğrayabildim. Elinde ekşi kara dut kalmamış, 15-20 güne gelecekmiş. Fiyat veremedi, 15-20 TL. civarı olur tahminim dedi.

Size fidanlığın ismini ve cep telefonunu yazıyorum. Elinde yedi veren dedikleri kara duttan var ancak o dut esas ekşi karadut değilmiş. Sahibini aradığınızda " ağız yaralarına iyi gelen, şifalı karaduttan istiyorum " deyin dutunuz ekşi dut olacak mutlaka, sera sahibi ile öyle konuştuk.

Gonca çiçekçilik 0.533.6256990

Düzenleyen hosseda : 04-01-2011 saat 16:46 Neden: Hataları düzelttim.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 12:15   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-06-2010
tohumbank ekşi kara dut ve biçok çeşit açık kök meyve fidanını 4.9 TL den satıyor.Ben bayağı bir fidan aldım.Kaliteli,güzel fidanlar.Tavsiye ederim.
http://urun.gittigidiyor.com/EKSI-KA...QQidZZ33024842

Virtue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 13:26   #123
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Virtue Mesajı Göster
tohumbank ekşi kara dut ve biçok çeşit açık kök meyve fidanını 4.9 TL den satıyor.Ben bayağı bir fidan aldım.Kaliteli,güzel fidanlar.Tavsiye ederim.
http://urun.gittigidiyor.com/EKSI-KA...QQidZZ33024842
verdiğniz linkteki resim ekşi karaduta ait değil. ekşi karadutun sapı çok kısa, adeta dala yapışıktır

orion1988 beğendi.
dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 13:53   #124
Ağaç Dostu

Evet resimdeki benzemiyor biliyorum.Ama tatlı kara dut da satılıyor aynı yerde ,aynı resmi kullanmış ikisine de.Satıcıya sormak gerek yine de.Ben ekşi kara dut olarak aldım.İnşallah bildiğim dutdur.Şu eli boyayan

Eski 27-01-2011, 15:57   #125
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Ekşi karadut nasıl toprak'lardan hoşlanır ne tür gübre vermeliyim geçen sene iki ad saksıya diktim bilgi veren olursa sevinirim.

vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2011, 12:36   #126
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Gerçek Ekşi Karadut

Forumda yer alan karadut fotoğrafları dala yapışık, olgunlaşmadan kırmızı pembe renkte olanlar. İstanbul Nihat Erim İlköğretim okulunun karşısındaki bahçede bir ağaç var. Oldukça da iyi meyveleri var. Bunların google map teki resimlerini yüklüyorum. Ancak bu meyvenin en güzel ve en büyük örneklerini; o zamanlar meyve tohumlarından büyütülebileceğini ve ağacın önemini fark etmediğim için dal almadığım ağaçların bulunduğu Avşa adası Yiğitler köyünün ilerisindeki Karadut plajı da denilen yerde bulunan Ekşi karadutlar olduğunu gördüm. Ağaçlar yarı bodur haldelerdi. İmkanı ve fırsatı olanların oradan aşı alması ve bu dutun yetiştirilmesi sağlanbilirse bayağı bir iş yapılmış olur diye düşünüyorum.
Selamlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen feyzon : 23-02-2011 saat 12:41 Neden: Son resim yüklenmedi.
feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2011, 12:44   #127
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Dutlar

İstanbul Maltepe yalı mahallesi civarında çeşitli dutlardan topladığım ve içinde ekşi karadut ta bulunan dut fotoğlarını şimdi ekleyerek gönderiyorum.

Eklenen Resimler

orion1988 beğendi.
Eski 23-02-2011, 14:59   #128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2010
Sayın Feyzon,

Devasa ekşi kara dut ağaçları Erdek Ocaklar'dan 8-10 km ileri gidince bir koyda görmüştüm. Harikaydılar. Tabii artık yerlerindeyseler. Yazlığa kurban olmadıysalar.

Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 15:03   #129
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Sayın Sonul,
Sanırım ekşi karadut ağaçları diğer dut ağaçları gibi çok fazla büyümüyor. Avşa adasındaki ağaçlar çok büyük olmamalarına rağmen dut meyveleri resimdeki dutlardan daha büyüktü. Özellikle dut gözleri çok daha fazla büyük. Fidan üreticileri için çok faydalı olacağına inanıyorum. Buradan alınacak aşılı fidanlardan da almak isterim doğrusu.

Eski 29-03-2011, 22:26   #130
Ağaç Dostu

Ekşi karadut,Koşuyolu Validebağ Öğretmenler evinin bahçesinde birkaç tane var.Aynı zamanda piknik alanında birkaç çeşit armut da var.Temmuzda gittiğimizde toplardık

Eski 02-04-2011, 18:37   #131
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Hafta icersinde, eksi kara duttan ters T goz asisi ile Bahcemdeki beyaz dutu asilayacagim. Celik tutturmada basarili olamadim, bakarsiniz , bunda basarili olurum. Olmaz ise, haziranda tekrar deneyecegim. Onerisi olan var mi ?

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 19:38   #132
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Sn. hosseda

Gecen hafta bahsettiğiniz fidanlığı aradım ama maalesef ellerinde yokmuş.

Gelir mi dedim? Gelmez dediler. Kısmet değilmiş.

İlginiz için tekrar çok teşekürler

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 20:00   #133
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Hafta icersinde, eksi kara duttan ters T goz asisi ile Bahcemdeki beyaz dutu asilayacagim. Celik tutturmada basarili olamadim, bakarsiniz , bunda basarili olurum. Olmaz ise, haziranda tekrar deneyecegim. Onerisi olan var mi ?
Bizim buralarda dut aşısının haziran ayı sonunda yapılır. Bence erken.

Düzenleyen bahtiyar02 : 02-04-2011 saat 20:50
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 20:38   #134
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Aslinda en iyisi, agacin uzerinde havai koklendirme yapmak. Fakat, gelip gecenler gordukce (zaten adimiz deliye cikmis) iyice percinlemis olurum diye korkuyorum.
Bildigim, o agaci mutlaka yasatmali(neslini devam etmeli ) diye de dusunuyorum.
Bu ay ve de Haziran da deneyecegim. Cunku anac agac, bayagi yasli....
Sizin oralardaki asi cinsi nedir ?

Eski 02-04-2011, 20:58   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Sayın alectoris,
O aradığınız satıcıya da fidanlar Tire'den geliyor büyük ihtimal. Tirede ( Bayındır da olabilir) netten üretici arayarak bulabilirsiniz ekşi karadut fidanı.
(ancak ekşi karadut diye bana bu satıcının yaptığı gibi yediveren karadut yollamasınlar, mutlaka ağız yarasına iyi gelen dut diye tembihlemelisiniz.)

Sayın sındırgılı,
Bendeki ekşi karadut ağacıda ( 3 yaşına girdi) aşıyla oldu, ancak aşılanan dut erkek beyaz duttu. Aşıyı yapan köylü aşılarının tutması hususunda nam salmış , dediki bir konuşmada bana, erkek olmasaydı dut ağacın tutturamazdık bu aşıyı.
( Erkek dut yollara dikilen ve meyvesi olmayan dutmuş)

Düzenleyen hosseda : 02-04-2011 saat 21:33
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 21:08   #136
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Bendeki beyaz dut, hic bir zaman meyvasini bizden esirgemeyen bir hanimefendiymis. (Yillar sonra sizden ogrendim)
Desenize, deliligimiz tescillenecek
Artik, agaca cikip havai koklendirme yapmaktan ve de nemliligini saglamaktan baska yol yok
Bagdat Caddesi uzerinde bir Veli ( deli, demeye dilim varmiyor ), dal suluyor.....

Eski 02-04-2011, 21:37   #137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Sinancığım,
Sayın bahtiyar02 nin haziranda dediği aşı biliyorsun buralarda haziran 15 - temmuz 15 arası yapılan göz aşısıdır.
Bu, ekşi karayı şu anda yarma aşı ile tutturabilirsin.Ancak tutma oranı 10 aşıda sadece 2 dir.Çok itinalı olursa belki 10 taneden 2 si zor tutar.En fazla tutma ihtimali eylül civarı yapılacak durgun göz aşısıdır derler.
Sen şayet,göz hastanesinin oradaki o şahane duta havi köklendirmeye karar verirsen ben de varım arkadaş.

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 22:39   #138
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Tam adresini bulmussun, desene 2 adet divane olduk.Sirtimiz yere gelmez.Bu aksam agaca bakarken, komsu dukkandakiler de bana ``Celikleri tutturamadin galiba ? Gerci, kimse tutturamamis`` dediklerinde uzuldum.
O agac ta cok yasli. Sevgili Yolac, hafta ici bir gun deneme yapalim.
Yarin, toplantida konusalim.

Eski 03-04-2011, 09:23   #139
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2009
.Nerdeyse 3 senedir Eşki karadut fidanı çoğaltımı ile uğraşmaktayım . Literatürlerde olduğu gibi en iyi çoğaltım yöntemi ağustos ayında yapılan göz aşısı iledir. Şimdi diyebilirsiniz ben kalem aşısı yaptım doğrudur ama sorun şu eğer aşıyı yere çok yakın bir yerden yapmıyorsanız ilerleyen bir kaç yıl sonunda anaç aşıyı besleyemeyecek ve üst kalın alt ince olacaktır . Burada anaç kullanılmasının tek sebebi iyi ürün değil çoğaltılaması zor olan bir türün çoğaltılmasına imkan vermektedir. Acizane tavsiyem yapılan aşı göklerde değil yere çok yakın olmalı ve aşı tuttukdan sonra toprak ile örtülmeli ki Karadut kendi kökünü verebilsin .
aslında çelikle üerebilmekte imkanı var ama çok zor . Şu an çelikle çoğaltma üzerine uğraşıyoruz şu var ki kökleri çok nazlı . Geçen senede köklendirme üzerine uğraşmıştık .ama kökleri hastalanınca bir çoğunu kaybettik .
yüklediğim fotoğraflar geçen sene köklendirdiklerim ama sonra hastalıktan kaybettiğim karadutlar

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
kyalcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 18:01   #140
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Geçen yıl perlit ve torf karışımı toprağa köklendirici hormon kullanarak 2 adet Urmu dut( Ekşi karadut) Çeliğini köklendirdim.Bir adetini Eskişehire bir dostuma hediye ettim. Diğerini sonbaharda saksıya aldım o da bir başka dostuma giddecek.Urmu dut köklenmesi zor olan bir tür. 6 adet çelikten sadece 2' si tutu.
Bu yılda hormon kullanmadan köklendirmeye çalıştığım 5-6 adet çelik var.
Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 07-04-2011, 10:35   #141
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Alıntı:
Sayın Sındırgılı selamlar,
Göz aşısının bir kaç yöntemi ve zamanı var. Sürgün ve durgun göz aşısı diye adlandırılıyor. Sürgünlerde hemen sürgün verdiriliyor, bu Hazirana kadar yapılanlarda oluyor. Hazirandan sonra yapılanlar ise durgun göz aşıları bir sonraki yılda sürmeye başlıyorlar.
Ben kendi tecrübemi anlatayım. Sitemizin bahçesindeki dutlara yarma ve kabuk aşısı ile birlikte bir tanede flüt göz aşısını mart ayında yapmıştık. Gözler uyanmadan. Bunlar beyaz ve mor dutlardı. Maalesef göz aşısının dışında hepsi kurudu. Flüt göz aşısında kabuğun tamamını çıkarıp yeni kabuk onun yerine konuluyor. Ancak bunda biraz ağacı kurutma riski var. Sonradan denediğim göz aşıları ise o yıl yeni yerine dikilen dut anaçları olduğu için sanırım anaç yeterince kuvvetli olmadığı için tutmamışlardı. Size tavsiyem hemen ters T göz aşılarını yapmanız. (Not: Düz T aşısını ben hiç tavsiye etmiyorum.) 15 gün içinde eğer aşı gözünüz kurumamışsa aşı yerinin üzerindeki ilk göz üzerinden anacı kesmeniz gerekiyor. Aşınız tutmazsa yeni sürgünlerin üzerine de tekrar aşıyı Haziran ayı içinde deneyebilirsiniz.

Eski 07-04-2011, 19:34   #142
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Bugun, Buyukadaya gittigimde diger asilarimi ve havai koklendirme calismalarimi yaptim.Pazar gunu gidersem, eksi kara duttan kalemler alip ters T asisi ve de dilcikli asi deneyecegim. Hafta arasi da, eksi kara dutta genc dala havai koklendirme yapmayi dusunuyorum. Fakat, devamli nemli kalmasini nasil sagliyacagim onu dusunuyorum.
Sn.Feyzon, bilgilendirme icin tesekkur ederim.

Eski 08-04-2011, 05:55   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Geçen yıl perlit ve torf karışımı toprağa köklendirici hormon kullanarak 2 adet Urmu dut( Ekşi karadut) Çeliğini köklendirdim.Bir adetini Eskişehire bir dostuma hediye ettim. Diğerini sonbaharda saksıya aldım o da bir başka dostuma giddecek.Urmu dut köklenmesi zor olan bir tür. 6 adet çelikten sadece 2' si tutu.
Bu yılda hormon kullanmadan köklendirmeye çalıştığım 5-6 adet çelik var.
Saygılar
Sayın Bahtiyar2 çeliği ne zaman alıyorsunuz.Çeliğin uzunluğu kalınlığı ne kadar olmalı.

Suna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 09:29   #144
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Alıntı:
Bugun, Buyukadaya gittigimde diger asilarimi ve havai koklendirme calismalarimi yaptim.Pazar gunu gidersem, eksi kara duttan kalemler alip ters T asisi ve de dilcikli asi deneyecegim. Hafta arasi da, eksi kara dutta genc dala havai koklendirme yapmayi dusunuyorum. Fakat, devamli nemli kalmasini nasil sagliyacagim onu dusunuyorum.
Sn.Feyzon, bilgilendirme icin tesekkur ederim.
Sayın sındırgılı,
artık ağaç gözleri patlamaya irileşmeye başladı. Budama zamanının bittiğini ifade edenler oldu. Eğer alacağınız aşı gözü patlamış, iyice irileşmişse tutma olasılığı düşer. Gerçi ekşi karadutlar diğerlerinden daha geç uyanıyor sanırım, ama yinede bu hususları dikkate almanızda fayda var. Bir şansınızı deneyin derim ama çokda güvenmeyin. Olmazsa Haziranda tekrar denersiniz. Bol şanslar.

Eski 08-04-2011, 13:57   #145
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Suna Mesajı Göster
Sayın Bahtiyar2 çeliği ne zaman alıyorsunuz.Çeliğin uzunluğu kalınlığı ne kadar olmalı.
Sevgili Suna;
Sonbaharda kurşun kalem kalınlığındaki genç sürgünlerden alıp perlit ve torf karışımı toprağa köklendirici hormon kullanarak dikiyorum. şimdiye kadar 2 adet çeliğim köklendi.Bu yılkiler ise gözleri patlamak üzere ama bu köklenmiş anlamına gelmez. Gelişmelerini takip ediyorum 2. veya 3'cü yapraklarını açarlarsa bu sağlıklı bir köklenme olmuştur. Şayet tek yaprakta kalırsa o zaman problem olabilir.
Saygılar

Eski 10-04-2011, 17:43   #146
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Bugun, ters T asi, dilcikli asi yaptim. 1 saat sonra da siddetli yagmur yagdi. Sonuclari ileride gorecegim.
Sn. Bahtiyar02, sonbaharda tekrar celik alip denemek lazim.

Eski 10-04-2011, 17:57   #147
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Sevgili sındırgılı bence haziranı bekleyin derim.

Eski 10-04-2011, 19:59   #148
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Haklisin, Sevgili Bahtiyar.....
Hocanin gole, maya calmasi gibi bir sey oldu.. ``Ya tutarsa ``
Haziranda tekrar denenecek. Sevgiler....

Eski 15-04-2011, 07:42   #149
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
üstatlar bizim köyde bir tane kara dut var benim dedem bilmiyormuş nezaman dikildiğini ben çocukken bile gövdesi kurumuş içi boşalmıştı okadar yaşlıki anlatamam ama hala meyve veriyor meyvesini de olgunlaştıktan sonra bile kopartırken zorlanıyorsunuz. Sanırım dutlar anadoluda türklerden önce yaşamış uygarlıklar tarafından dikilmiş
SORUM ŞU;
Bu ağacın meyvesinden tohum alabilirmiyim?
Aldığım tohumları nasıl saklamalıyım ne işlemlere tabi tutmalıyım?
tohumdan aynı duttan yetiştirmem mümkünmü?
konuyla ilgili bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 11:36   #150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Karadut çelikden üretiliyor niye tohumla uğraşıyorsun ki?Saksıda bile kökleniyor.Hiç bir işlemede gerek duymadan direkt toğrağa dik.

Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
karadut

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024