agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni409Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2012, 12:30   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Opuntia ...

Gece harekatından elde ettiğim opuntialarım bunlar da.
Çelikleri köşeli balkon saksısına diktim. Köşeli saksılar kök gelişimi için daha elverişliymiş sanırım.

Name:  opuntia ilk 1.JPG
Views: 3357
Size:  51.7 KB

Name:  opuntia ilk 4.JPG
Views: 3150
Size:  55.8 KB

Bu opuntiamı diktikten sonra bir hata yaptım sanırım. Kaktüs çelikleri ilk dikildikleri zaman su verirlmemeli ve ben bir ara yanlışlıkla sanırım sağ taraftaki 3. çeliğe su döktüm. Bir süre sonra o çelikte kararma başladı. Ellediğimde yumuşadığını gördüm. Hemen çıkarıp baktığımda aşağıdaki görüntüyü fark ettim. Dibi jöle gibi olmuştu. Halbuki bu çelikler de epey zaman beklemiş ve açık kısımları kurumuştu. Su vermenin zararını deneyimlemiş oldum.

Name:  opuntia ilk 3 yumuşayan.JPG
Views: 3184
Size:  51.5 KB

En üstte kalan sağlam küçük kısmı kestim ve yeniden kurumaya bıraktım.
Geçen gün paylaştığım ilk kaktüs aranjmanımdaki yassı opuntia işte o kurtardığım çelik.

Name:  opuntia jöle genel görünüm.JPG
Views: 3032
Size:  58.0 KB

Name:  opuntia jöle.JPG
Views: 2982
Size:  57.0 KB

selis beğendi.
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2012, 12:35   #152
Ağaç Dostu

Opuntia ...

Opuntiamın yeni hali de buradaki fotoğraflarda. Havalar ısındığından beri balkonda duruyor. Yağmur gelmeyecek dip kısımda tutuyorum. Önceki mesajda, su nedeniyle birini çürüttüm derken şimdi de sanırım susuzluktan pörsümeye başladılar. Saksının kenarlarına doğru, gövdeye su değmeyecek şekilde biraz su verdim. Umarım sağlam kalırlar.

Name:  opuntia yeni 1.JPG
Views: 2722
Size:  52.8 KB

Name:  opuntia yeni 2.JPG
Views: 2715
Size:  57.1 KB

Name:  opuntia yeni 3.JPG
Views: 2726
Size:  52.8 KB

Name:  opuntia yeni tepeden.JPG
Views: 2714
Size:  53.2 KB

Milla beğendi.
Eski 24-04-2012, 12:43   #153
Ağaç Dostu

Opuntia ficus indica

Bu minik çelikleri de akşamüstü kaktüs safarilerimden birinde, yol kenarındaki bahçelerden birinden aşırdım Kaldırıma yakındı zaten, elimle 4 tane çeliği kırıverdim. En yaygın ve rahat bulabileceğim tür aslında. 1 tane çelik kaktüs aranjmanımda yerini aldı. Diğer üçü hala bekliyor. Ne ayıp değil mi, hala ne yapacağıma karar veremedim. En iyisi yukarıdaki diğer opuntianın saksısına dikeyim ben bunları.

Name:  3 lü mini opuntia.JPG
Views: 3077
Size:  57.7 KB

Aranjmana eklediğim, zaten minicik kök salmıştı dikimden önce. Geçen gün baktım tepeden yeni sürgün vermiş bile. Toprakla buluşur buluşmaz büyümeye başladı. Harikulade bitkiler bu kaktüsler.

Name:  mini op. aranjaman yumru.JPG
Views: 2917
Size:  60.5 KB

gulayb, altintasna ve Milla beğendi.
Eski 24-04-2012, 12:47   #154
Ağaç Dostu

Aeonium arboreum

Kardeşimin komşusundan aşırdığım çeliklerden birisi Anaç bitki yukarıdaki fotolarda var. Kocaman olmuşlar hatta çiçeklenmişlerdi. Çok güzel bir sukulent. Hatta böyle tek rozet halinde daha etkileyici görünüyor bence.

Name:  aeonium çelik.JPG
Views: 2766
Size:  50.8 KB

Toprakla ilk buluşturduğum çeliklerden birisi. Küçük bir saksıya kum-torf-bahçe toprağı karışımına dikmiştim. Hala iyi durumda. Muhtemelen tuttu.

Name:  aeonium saksı.JPG
Views: 2901
Size:  57.9 KB

elta, sevim4, mrmusti ve 7 kişi beğendi.
Eski 24-04-2012, 13:04   #155
Ağaç Dostu

Crassula ovata mı arborescens mi?

Netteki, başlıklardaki fotolara bakıyorum kararsız kaldım. crassula ovata mı arborescens mi bu arkadaşlar? Epey iri yaprakları var. Anaç bitkiyi kardeşimin komşusunun saksılarında paylaşmıştım.

Name:  ovata çelik.JPG
Views: 2781
Size:  60.8 KB

Name:  ovata dal çelik.JPG
Views: 2768
Size:  51.9 KB

İlk önce bir yaprak aşırmıştım ama sonra dayanamayıp ertesi gün dal çaldım Çook güzel bir sukulent bu da. Kocaman etli dolgun yapraklar müthiş bir his veriyor. Dalı da yaprağı da aynı saksıya diktim. Aşağıdaki foto ilk diktiğimdeki görüntüsü.

Name:  ovata ilk dikim.JPG
Views: 3121
Size:  53.5 KB

Yaprak hiç çürümedi henüz bir yavru da göremedim. Henüz erken muhtemelen. Biraz fazla beklediğinden dal halindeki çeliğin bir yaprağı sarardı ama gerisi iyi. Yeni yaprak açmaya devam ediyor ağır ağır. Alttakiler de yeni görüntüsü.

Name:  ovata yeni 1.JPG
Views: 2814
Size:  58.2 KB

Name:  ovata yeni 2.JPG
Views: 2713
Size:  57.4 KB

Geçen günki toz fırtınasında tozlanmışlardı. Dikimden sonra 2 kez azar azar su vermiştim. Tozlandığını ve toprağının da kuruduğunu görünce fısfısla yıkadım ve su verdim.

Eski 24-04-2012, 13:18   #156
Ağaç Dostu

Gasteria bicolor

Bunu da kardeşimin sitedeki bir saksıdan köklü olarak yürüttüm. Ben bir kök çıkarmak isterken yandaki başka bir köklü yavru da geldi Benekli hali çok hoşuma gidiyor. Köklü olduğu halde epey zaman bunu da toprakla buluşturamadım Dayaklık biriyim vallahi.

Name:  gasteria çelik.JPG
Views: 2751
Size:  58.8 KB

Balkonda yağ tenekesine kum, bahçe toprağı-torf karışımına ipomea ekiyorum 2 yazdır ama teneke epey çürümeye başlamıştı. İçindeki toprağı boşalttım. Tabii tenekeden, paslı demir parçaları açısından zengin bir harç haline geldi Kışın çeliklerle geldiğimde elimde uygun sukulent harcı yoktu. En uygunu buydu. Gasteria da dahil bazılarında bu harcı kullandım. Demirin zararı olmaz umarım.
Aşağıdaki foto ilk dikildiğindeki görüntüsü.

Name:  gasteria ilk dikim.JPG
Views: 3002
Size:  54.8 KB

Bunlar da yeni görüntüler. Havalar ısınınca bunu da balkona almıştım. Uzun süre fazla su vermedim. 2 kez filan azıcık suladım ama kaktüs muamelesi yapmayıp daha fazla mı sulamalıydım? Aslında kökleri de vardı ama çürütmekten çekinmiştim. Şöyle bir durum var: Çelikleri aldığımda renkleri daha yeşildi. Bir süredir renkler soldu ve kahverengiye döndü. Geçen gün yapraklarını yıkarken bir şeyi fark ettim: Öndeki büyük yaprakların örttüğü küçük yapraklar ilk zamanki yeşil renkteydi. Hatta bir yaprağın yarısı güneşte yarısı altta kalıyordu ve açıktaki kısım kahverengi kapalı kalan yer yeşildi. '' aha '' dedim bu arkadaş sanırım gölge seviyor. Düşününce, bunu aldığım saksı da bir ağacın gölgesinde duruyordu aslında. Ne yapsam, gölgede mi dursa?

Name:  gasteria yeni 1.JPG
Views: 2723
Size:  60.7 KB

Name:  gasteria yeni 2.JPG
Views: 2669
Size:  53.4 KB

Eski 24-04-2012, 13:30   #157
Ağaç Dostu

Aloe ...

Name:  aloe çelik.JPG
Views: 2844
Size:  60.4 KB

Kıbrıslı komşunun çitlerinden aldığım aloe çeliklerini geç dikmek en büyük aptallık oldu aslında. Sukulentlere kaktüs muamelesi yaptım resmen. Halbuki daha kolay su kaybedeceklerini düşünmeliydim. Onları da ektim ve uzun süre salonda kaldılar. Bir süredir salonun mini balkonunda güneşteler. Yanına da geçen yaz Kıbrıs' tan getirdiğim buz çiçeği çeliğini diktim. Onun hikayesi de ayrı.

Name:  aloe- autum.JPG
Views: 2786
Size:  58.7 KB

Toz fırtınasında sanırım kirlendi. İlk gördüğümde hastalık sandım. Ama daha çok kurumuş gibiydi. Emin de değilim hala. Biraz canlılığını yitirdi. Geçen günki sağanak yağışlarda epey ıslandı ondan da olabilir. Şimdi balkonun içteki kısmında tutuyorum. Güneş ve yağmurdan daha az etkilensin diye. Umarım kurtulur. Yoksa yeni hırsızlık operasyonuna girişilecek

Name:  aloe tozlu.JPG
Views: 2650
Size:  57.2 KB

Eski 25-04-2012, 18:21   #158
Ağaç Dostu

Paskalya Kaktüsü ( Rhipsalidopsis gaertneri )

Bugün okul dönüşü TEDİ Mağazasına uğradım. Yeni çiçekler gelmiştir belki umuduyla. İyiki gecikmemişim. Çanta çiçeği vs bir iki yeni çeşit gelmiş. Bakınırken bir an ne göreyim: Bir saksı paskalya kıpkırmızı çiçekleriyle arada duruyordu. Son kalana yetişmişim neyseki. Ranunculuslar 2 TL ye inmişti. Son kalan ranunculusu da alıp kasaya yöneldim. Biraz daha ucuz olmasını isterdim ama Paskalya 6 TL idi. Yine de Bauhaus' tan ucuzdu( oradakiler daha büyüktü galiba).

Name:  PIC_0025.JPG
Views: 2780
Size:  56.2 KB

Name:  PIC_0027.JPG
Views: 3144
Size:  58.6 KB

Name:  PIC_0028.JPG
Views: 3476
Size:  56.1 KB

Kaç gün önce geldiğini sordum çünkü hırpalanmış olmasından endişeliydim. 3-4 gün olmuş. Bazı çiçekler solmuş ve gövdenin dip kısmında renk biraz sararmıştı ama dokunduğumda sert duruyordu. Umarım bir şey olmaz. Geçen yaz aldığım 2 yılbaşı saksıma bir de paskalya eklendi.

Name:  PIC_0029.JPG
Views: 4769
Size:  53.2 KB

Bir iki çelik ayırıp ayrı bir saksıda köklendirmeye çalışacağım çoğaltmak ve yedeklemek için. Diğer renklerdeki paskalyaları da edinmek istiyorum. Satın almaktan ziyade kendim köklendirsem daha zevkli olur.

Eski 25-04-2012, 19:44   #159
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Bir hayli mücadele veriyorsunuz. Onlar bu çabanın karşısında yüzünüzü güldürecektir. Kıbrıs'ta beş yıl yaşadım. İklim o kadar müsait ki, su sorunu çözüldüğünde yetiştirilemeyecek hiçbir bitki yok. Ayrılmadan son sene oldukça fazla bitkim vardı. Daha sonra onları bırakıp Türkiyeye dönmüştüm. Magosa ara ara burnumda tüter.

MKurtoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 14:50   #160
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Sayın MKurtoğlu. Bizim kafalar pek normal değil onu anladım artık. Yolda beride giderken gözüm habire bitkileri özellikle sukulentleri arıyor. Yoğun geçtiğim güzergahlardaki her bahçe, kaldırım, camönü vs. bitkilerin envanterini dökebilirim yani Aslında çocukluğumdan beri durum böyleydi. Tabi üzülüyorum aslında bitki yönünden çok fakir bir halkımız var. O çirkin yüzbinlerce binanın, evin önünde, balkonlarında vs. en azından birer saksı olsa daha çekilir olmaz mıydı metropoller. Hergün monoton şekilde işe-okula vs giderken camlardan, balkonlardan sarkan çiçekleri, bitkileri görsek toplumsal ruh sağlığımız daha iyi olmaz mıydı? Belediyelerin yol kenarı, refüj gibi yerlere diktiği tek tip, bir elin parmağını geçmeyen türde bitkiler midir reva olan? İstanbul gibi iklimi elverişli bir şehirde bile durum bu mu olmalı? İçimi size döktüm bir an kusura bakmayın

Kıbrıs' la 1998 den beri bağım var. Her sene olmasa da yıl aşırı veya 3 senede bir gittim. Kızkardeşim artık orada evlendi ve kaldı. Bu nedenle daha sık aşındıracağım Kıbrıs yollarını. Bir yanım özler orayı. Belki dinginliğini, belki denizini, belki de memleketin rutininden kaçıp daha farklı bir kültürle kısa süreliğine ilişki kurmayı.

elta, sevim4, mrmusti ve 2 kişi beğendi.
Eski 08-05-2012, 13:12   #161
Ağaç Dostu

Uzun zamandır istediğim türlerden birisini dayanamayıp aldım. Cuma okul dönüşü çarşıya uğradım. Bir çiçekçiye bakınacaktım. Öğretmen arkadaşım, kaynanasına anneler gününde hediye etmek için benden çiçek önerisi istemişti. Bitki manyaklığımı biliyor O çiçekçinin yakınında oturuyor bende bakınayım oraya dedim ama çok pahalıya satıyorlardı. Bir kutu kaktüs vardı ama. Miniklerden. Bunu dayanamayıp aldım. 5 TL.

Name:  PIC_0029.JPG
Views: 3248
Size:  55.6 KB

Daha sonra çarşıda dolaşa dolaşa epey yürüdüm ve sabah okula giderken otobüsle önünden geçtiğim, arka mahalledeki Migros' a kadar yürüyeyim dedim. O sabah geçerken yeni bitkiler geldiğini görmüştüm çünkü. Markete gelince büyük sürpriz oldu. Kocaman ve bol yumrulu-dallı kaktüsler gelmişti 12 TL ye. Ayrıca turuncu, beyaz, pembe renkli Paskalyalar ve kalanşolar vardı. Sarı şeritli sansevierialar, sardunya vs başka bitkiler. Paskalyalara dayanamadım özellikle. Hemen öğretmen arkadaşımı aradım ve paskalyaları önerdim. '' Sana güveniyorum hocam, al 2 renk '' dedi. Paskalyalar 6.90 TL idi. Pembe ve beyazdan aldım. Tabii rahat durur muyum, turuncudan ve diğer saksılardan da çelik aşırdım Biliyorum ki bu bitkilerin yarısı zaten markette heder olacak her zamanki gibi. Hem zaten 2 paskalya 1 de kaktüs aldım o kadarcık eşantiyon normal değil mi
Bir iki dalcık da arkadaşımın saksılardan aşırayım diyorum yedekleme babında

Name:  PIC_0014.JPG
Views: 2534
Size:  59.5 KB

Name:  PIC_0015.JPG
Views: 2505
Size:  57.4 KB

Name:  PIC_0016.JPG
Views: 2522
Size:  58.0 KB

Hırsızlık malları

Name:  PIC_0017.JPG
Views: 2574
Size:  58.5 KB

Kasada görevliyi de uyardım bu arada. Kaktüsler sulanmıştı ama sırılsıklamdı toprakları. Altta da su kalmıştı. Ne kadar umursarlar bilmem ama ben yine de üzerime düşeni yapayım dedim. Umarım bir an önce satılırlar da ziyan olmazlar.

Eski 08-05-2012, 13:20   #162
Ağaç Dostu

Migros' dan aldığım kaktüsüm de bu. Adını unuttum. Üyelerde görüp heveslendiklerimden birisi. Benim gördüklerimin dikenleri kırmızımsı oluyordu ama bununkiler pembe renkte. Epey yavru var. 11.90 TL idi. Bütçemi bu ay da tarumar ettim ama ne yapayım artık battı balık yan gider. Bunlarla kalsa iyiydi, pazar günü de Eminönün' den aldım yeni kaktüsler Allah şifa versin vallahi.

Name:  PIC_0018.JPG
Views: 2601
Size:  56.6 KB

Bunlar da diğer 2 türden aşırdığım çelikler. Bir gün yakalanıp rezil olacağım ama arsızlığa vurup bahane uydururum herhalde Hem ne olmuş canım, coğrafya öğretmeniyim, akademik araştırma için numune topluyor olamaz mıyım yani Kamu hizmeti bir yerde

Name:  PIC_0025.JPG
Views: 2514
Size:  53.6 KB

Eski 08-05-2012, 13:35   #163
Ağaç Dostu

Pembe paskalya çeliklerinden birini ertesi gün arajmanıma diktim. Çiçek açtı ve hala canlı. Bu arada, parmak kaktüsler hızla yeni yumru veriyorlar. Opuntialar da aynı şekilde.

Name:  PIC_0070.JPG
Views: 3397
Size:  58.3 KB

gingy, pamuktopu ve Milla beğendi.
Eski 08-05-2012, 13:51   #164
Ağaç Dostu

Kaz ayağı

Haftasonu arkadaşımın yanına gittim. Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri' ne katıldım yıllar sonra. Gül ağacına geceden dileklerimizi yazıp astık. Ertesi gün de denize attık
Bu öğretmen arkadaşım da benim gibi çiçek meraklısı. Hatta yoldan çıkarıyorum iyice. Pazar günü Samatya sahilde dolaştık. Yabani aslanağızları bulmuştu surlarda ve beni gezdirdi orada da. Tohum topladık hatta. Dolaşırken yol kenarında zamanı geçmiş solmuş lalelerin soğanlarını eşelemeye başladık. Epey mesafede topladık soğanlardan. Bizi görenler eminim anlam vermeye çalışmışlardır. Caddenin ortasındaki refüjde kaz ayakları dikiliydi ve çiçeklenmişti. Dayanamadım o trafikte refüje geçtim fotoğraf çektim. bir dalı tutunca zaten elimde kaldı. Kocaman kaz ayağını da koydum heybeme Elimizde poşetlerde soğanlar, aslanağızları, bir ağacın dibinden aldığım köklü dal vs. Yörük gibi sahil yolundaki görüntümüz cidden komikti.

Name:  PIC_0053.JPG
Views: 3185
Size:  68.8 KB

Bitki mitki uğraşmadan bir haftasonu geçireyim, insan içine karışayım dedim ama kendimi yine böyle bir halde buldum. O torbalarla Samatya' dan Eminönü' ne gelip daldım mı çiçek pazarına? Oradan da 2 kaktüs alıp vapurla Üsküdar, oradan binbir meşakkatli bir otobüste Çekmeköy' e gelişim, sıkış tepiş otobüste kendimi ve bitkilerimi ezilmeden, dökülmeden korumaya çalışmam, zarar gelmesin diye kaktüs poşetini elimde tutup elimin uyuşması, getirdiğim bitkiler ölmesin diye o yorgunlukla hemen bahçeye dalıp akşam karanlığında kazma salla, ağaç, bitki dik, komşunun çocuklarını bahçeye zarar vermemeleri için pedagojik ikna çabalarına giriş filan derken gece oldu eve zor attım kendimi.

Çok ciddi rehabilitasyona ihtiyacım var

Eski 08-05-2012, 16:05   #165
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Çok güzeller ellerinize sağlık.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 13:06   #166
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-01-2014
Elıne saglık cok guzeller

SU2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2014, 12:46   #167
Ağaçsever

avea

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Arkadaşlar, çok mu gevezeyim bu arada? Umarım sıkıcı olmuyordur ben böyle uzun uzun anlatınca. Çenem düştü gece gece. aylardır foto da yükleyemeyince tüm biriken olayları vs dökmeye başladım
kolay gelsın bende evın yakınlarında bır aveya bıtkısı var celıkle urettım dedınız yapragınımı kestınız nasıl yaptınız soylermısınız

Eski 11-04-2014, 12:53   #168
Ağaçsever

Red face kıbrslı komsu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Magosa' da eski kaleiçinde akşamları yürüyüşe çıkıyordum. Gözüm sürekli sağda solda kaktüs aranıyordu tabii. Bu güzellerin her birini gördüğümde dilim tutuldu. Müthiş gelişmişlerdi. Yürüyüşe çıkarken her ihtimale karşın yanıma bir parça gazete ve poşet almıştım. Gazeteyi katlayıp zar zor çelik koparıp poşete tıktım. Dönüş yolunda benden mutlusu yoktu galiba.)

Bu arkadaşı görünce filmlerde duvarları saran canavarlar geldi aklıma. Kimbilir kaç yaşındadır? Duvarı boydan boya sarmıştı. Yukarda kaldığı için atlaya zıplaya dal koparmaya çalışıyordum. Resmen akrobasi yaptım. Bir yandan da dikenleri battı tabii. Biri görse deli diye düşünürdü herhalde

Eklenti 285939

Bu da aynı tür. Başka bir yerde izbe bir binaya tırmanmıştı. Bundan da daha yassı ve iri çelikler aldım.

Eklenti 285940

Eklenti 285941

Bu canavarı görünce nutkum tutuldu. Gecenin içinden karşıma çıkan bir masal yaratığı gibiydi. Dikenleri çok uzun ve sert. Mızrak gibi. Bağırtıyor vallahi adamı Çelikler çok kolay kopuyordu ama. Gazeteyle biraz bastırınca boğumlar kopuverdi. Bundan çeşitli boyda 5 çelik aldım. Poşete tıktım ama karanlıkta gelene kadar bacağıma orama burama battı habire)

Eklenti 285942

Bu opuntia değişik geldi bana. Daha dalgalı bir yapısı var. Çok güzel görünüyordu gelişmiş haliyle. Bir işletmenin önündeydi. Bir akşam görünce zar zor bir dal koparıp eve kadar elimde dikenleri habire bata bata geldim. Sonra bu akşam gezisinde 2 dal daha aldım. Yanındakiler de agave türü muhtemelen. Agave americanadan biraz farklı galiba. Çok karanlıktı, şimdi fotoda daha iyi görüyorum
selam arkadasım bende kıbrıslıyım sen bunlara nerden aldın bende bır zıyaret edeyım şu evin onunu merak ettım sımdı

Eski 21-04-2014, 22:14   #169
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Bitkilerinizin görüntüleri çok güzel. Maaşallah.

altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2017, 01:40   #170
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Yürüttüm demenize çok güldüm! : ' )
Her bitkiseverin gözü hep dışarıda değil mi?
Şundan bir çelik alsam, şunun tohumu var sanki üstünde, hmmm bu iyi bakılmamış ben daha iyi ilgilenirim... gibi gibi.
Elinize sağlık!

Derya ünal beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024