agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2013, 10:23   #1651
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Kamkat çiçek vermesi için Haziran temmuz aylarında suyunu biraz eksiltip zorlamak gerekiyor. Çok yararı var meyve alımına. Suyu ve gübreli toprağı bol olunca meyve de vermiyor

Hülyab beğendi.
KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 18:52   #1652
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-02-2013
ewet arkadaşlar sero90 arkadaşım sayesinde burada sizinle bulunuyorum mersinli değilim ama mersinde yaşıyorum doğal olarak turunçgillerin merkezi denebilir kumkuatlar aşı ile elde edilen bitkilerdir tüm turunçgiller(limon, mandalina, portakal vs. ) gibi

emrullah mutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 07:21   #1653
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadecegeçen Mesajı Göster
Sadece torf mu kullanıyorsunuz ?
kusura bakmayın anca gördüm mesajınızı ben kamkatı geçen yaz sonu almıştım aldığım gibi duruyor yani gübreleme **** toprağını değiştirme gibi birşey yapmadım yapmalı mıyım?

Birde alırken çok soğuk sevmez kamkat diyerek sattılar bana hatta balkonunuz kapalıysa yetişir açık olsaydı olmazdı bile dediler bende o sebepten kış aylarında aldım içeri ama ne olduysa ondan sonra oldu zaten

Şimdi ben ne yapayım?

Hülyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 14:43   #1654
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hülyab Mesajı Göster
kusura bakmayın anca gördüm mesajınızı ben kamkatı geçen yaz sonu almıştım aldığım gibi duruyor yani gübreleme **** toprağını değiştirme gibi birşey yapmadım yapmalı mıyım?

Birde alırken çok soğuk sevmez kamkat diyerek sattılar bana hatta balkonunuz kapalıysa yetişir açık olsaydı olmazdı bile dediler bende o sebepten kış aylarında aldım içeri ama ne olduysa ondan sonra oldu zaten

Şimdi ben ne yapayım?
Bence toprağını değiştirmeniz gerekiyor. Benimki kış aylarında bile dışarda durdu gayet sağlıklı. Hatta burda bir arkadaşın fidanı karın altında buz tutmuş resmini görmüştüm. Yani içerde bu bitki bunalıma giriyor

sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 14:57   #1655
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Alıntı:
Bence toprağını değiştirmeniz gerekiyor. Benimki kış aylarında bile dışarda durdu gayet sağlıklı. Hatta burda bir arkadaşın fidanı karın altında buz tutmuş resmini görmüştüm. Yani içerde bu bitki bunalıma giriyor

Teşekkür ederim peki nasıl bir toprak kullanmalıyım torfla karıştırmalımıyım veya gübre gerektirir mi birde bu mevsimde yapılabilir mi? birde yeniden çiçeklenip meyve vermesi için üstündeki meyveleri toplamalımıyım? çok oldu ama artık acemiliğime verin

sadecegeçen beğendi.
Eski 19-03-2013, 15:18   #1656
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkür ederim peki nasıl bir toprak kullanmalıyım torfla karıştırmalımıyım veya gübre gerektirir mi birde bu mevsimde yapılabilir mi? birde yeniden çiçeklenip meyve vermesi için üstündeki meyveleri toplamalımıyım? çok oldu ama artık acemiliğime verin
Bende acemiyim bu sorduklarınızın hepsini kendim yaptım ama daha sonucu görmedim.

Meyveleri topladım çiçeklenmesi için.

Toprağını değiştirdim tarla toprağı, torf, gübre, hatta perlit bile karıştırdım bakalım ne olcak.

Sanırım böyle olması gerekiyor

Eski 19-03-2013, 15:26   #1657
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Alıntı:
Bende acemiyim bu sorduklarınızın hepsini kendim yaptım ama daha sonucu görmedim.

Meyveleri topladım çiçeklenmesi için.

Toprağını değiştirdim tarla toprağı, torf, gübre, hatta perlit bile karıştırdım bakalım ne olcak.

Sanırım böyle olması gerekiyor
Hmm umarım iyi sonuç alırsınız ben birkaç hafta daha bekliyeyim o zaman işimi şansa bırakmayayım belki deneyimli arkadaşlar duyarlar sesimizide yanıt verirler ben üstündeki meyveleri toplasammı diye düşünürken 14 aylık olan kızım dalından koparıp koparıp bitirmiş olucak

Eski 19-03-2013, 16:58   #1658
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sayın Hülyab, kamkatınız için gerekli saksı harcı ve gübreleme konularında birşey diyemem ancak genel itibarla turunçgiller dona karşı hassas, çok aşırı soğuktan korumak gerekli. Dolayısıyla Ankara şartlarını düşünürsek (her ne kadar bu kış çok kar ve soğuk olmasa da) içeri almanız yerinde olmuş bence - uzman değilim ama şahsi fikrim bu. Ancak turunçgillerin yer değişikliğinden kolay etkilendiğini de yazıyor forumda. Turunçgillerle ilgili temel özet bilgi için buradaki ilk mesajda bilgi verilmiş:

http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/1295.htm

Ayrıca bu Kamkat başlığının ilk mesajlarında da ve aralarda kamkatın ev içinde yetiştirilebileceğinden bahsediyor, çok kısa göz attım. Siz de okumuşsunuzdur.

Sanırım Sn sadedecegecen ile sizin yetiştirme koşullarınız farklı olacaktır, bulunduğunuz şehirler açısından (sıcaklık ve nemi göz önüne alırsak).

Bitkiler kışın daha pasif konumda, bahar ve yazla onlar da çalışmaya başlıyor Örneğin limon için bana saksı ve toprak değişimi için bahar öncesi tavsiye edilmişti. Artık havalar ısınmaya başlıyor ama belki çok çok geç kalmamışsınızdır toprağını değiştirmek için. Ancak altını çizeyim ben uzman değilim. Gene de yanlış yönlendirmek istemem

Hemen ilave edeyim, üzerinde meyve veya çiçek varken de saksı (toprak) değişimi olumlu ya da olumsuz, nasıl sonuç verir bir fikrim yok. Sizinkinde şu an meyve varmış üzerinde.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 17:02   #1659
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Sayın Hülyab, kamkatınız için gerekli saksı harcı ve gübreleme konularında birşey diyemem ancak genel itibarla turunçgiller dona karşı hassas, çok aşırı soğuktan korumak gerekli. Dolayısıyla Ankara şartlarını düşünürsek (her ne kadar bu kış çok kar ve soğuk olmasa da) içeri almanız yerinde olmuş bence - uzman değilim ama şahsi fikrim bu. Ancak turunçgillerin yer değişikliğinden kolay etkilendiğini de yazıyor forumda. Turunçgillerle ilgili temel özet bilgi için buradaki ilk mesajda bilgi verilmiş:

http://www.agaclar.net/forum/turuncgiller/1295.htm

Ayrıca bu Kamkat başlığının ilk mesajlarında da ve aralarda kamkatın ev içinde yetiştirilebileceğinden bahsediyor, çok kısa göz attım. Siz de okumuşsunuzdur.

Sanırım Sn sadedecegecen ile sizin yetiştirme koşullarınız farklı olacaktır, bulunduğunuz şehirler açısından (sıcaklık ve nemi göz önüne alırsak).

Bitkiler kışın daha pasif konumda, bahar ve yazla onlar da çalışmaya başlıyor Örneğin limon için bana saksı ve toprak değişimi için bahar öncesi tavsiye edilmişti. Artık havalar ısınmaya başlıyor ama belki çok çok geç kalmamışsınızdır toprağını değiştirmek için. Ancak altını çizeyim ben uzman değilim. Gene de yanlış yönlendirmek istemem
zaten artık satın aldığım yere gidip bir sormayı planlıyorum burda net bilgi sahibi olan kimse yanıt vermedi bana birde dediğiniz yerede bakayım bakalım belki orda işime yarayan bilgiler vardır.

Eski 19-03-2013, 17:18   #1660
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Google'dan bir iki link vereyim ama yetiştirme koşullarına dair fazla birşey yok:

Kamkat - Vikipedi

Citrus fortunella 'Margarita'

Online Bitki Fidan Market

Hülyab beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 01:30   #1661
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Alıntı:
zaten artık satın aldığım yere gidip bir sormayı planlıyorum burda net bilgi sahibi olan kimse yanıt vermedi bana birde dediğiniz yerede bakayım bakalım belki orda işime yarayan bilgiler vardır.
benim bahçeme bakarsanız kamkatların 6yıldan beri 4 mevsim kapıda olduğunu görürsünüz.
neticede saksıda yetişdiğinden gübre verilmeli(hayvansal) dörtte bir torf, bahçe toprağı ve gübre, birde toprağa mutlaka demir koyunuzki demir ihtiyacını alsın.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 13:44   #1662
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Alıntı:

Şimdi ben ne yapayım?
Her bölgenin mevsim şartları farklı, bence bu nedenle ağaçlar da farklı davranıyor. Ben İstanbulda kamkatıma 2 yıl yazları balkonda, kışları da salonda baktım, sonuç felaket oldu. Her seferinde mekan değiştiren bitki ne kadar yaprağı varsa döktü. Bizde sorun bir içeri bir dışarı ortam değişikliği idi. Sonunda balkonda rüzgar almayan kuytu bir noktayı sabit aldım. Bu kış yumuşak geçti ama geçen kış çok soğuktu ve ağaca bir şey olmadı. Bence balkonda pek don olmuyor, en kötüsünden naylon benzeri bir malzeme ile korunabilir.
Bu şekilde bir iyi bir kötü bitki iyice saçak saçak oldu, geçen ay ne kadar dalı varsa budadım. Sonucu merakla beklemekteyim

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 11:32   #1663
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Phin Mesajı Göster
Her bölgenin mevsim şartları farklı, bence bu nedenle ağaçlar da farklı davranıyor. Ben İstanbulda kamkatıma 2 yıl yazları balkonda, kışları da salonda baktım, sonuç felaket oldu. Her seferinde mekan değiştiren bitki ne kadar yaprağı varsa döktü. Bizde sorun bir içeri bir dışarı ortam değişikliği idi. Sonunda balkonda rüzgar almayan kuytu bir noktayı sabit aldım. Bu kış yumuşak geçti ama geçen kış çok soğuktu ve ağaca bir şey olmadı. Bence balkonda pek don olmuyor, en kötüsünden naylon benzeri bir malzeme ile korunabilir.
Bu şekilde bir iyi bir kötü bitki iyice saçak saçak oldu, geçen ay ne kadar dalı varsa budadım. Sonucu merakla beklemekteyim
satın aldığım çiçekçi her sabah fısfısla yapraklarını ıslatmamı söyledi nemi seviyormuş bakalım şimdide bunu deniyorum umarım kısa sürede toparlanır

Eski 07-04-2013, 15:02   #1664
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2013
benim kumkuatın hali perişan

2 senedir bende olan kumkuatım geçen seneden kalan meyveleri hala duruyor, ama bu sene yaprakları cansızlaştı, ve daha kötüsü meyveler yumuşamaya başladı, yapraklar da yavaş yavaş dökülüyor, yeşiller ama çok cansızlar, deneyimli arkadaşlardan sebebini ve çözümünü öğrenmek isterim teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

binbilinmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 11:14   #1665
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Sevgili Binbilinmez, benim kamkatımı aldığım seracı ve sorduğum başka birkaç seracı daha sabahları fısfısla sulayın kamkat nemi çok sever dediler bende her sabah ıslatıyorum yapraklarını. Bir dönem benimkinin meyveleride yumuşamış hatta buruşuk bir hal almıştı ama sonra kendi kendine toparladı ve meyveler daha sert ve sulu hale geldiler bilmiyorum neden.

Eski 09-04-2013, 11:26   #1666
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Haftasonu birsürü sera gezdim Ankara'da yerli kamkat bulamadım birtürlü ithal olanlar var çook güzeller ama 200TL'den kapı açıyor seracılar pazarlıkla ancak 130a indirebildim ama buda bence çok fazla. Fidesinden umudumu kesip çekirdekten yetiştirebilirim belki die umut ettim birkaç seradan aldığım olgun meyvelerin çekirdeklerini ektim ama hiçbir hareket yok kamkat çekirdeği ne kadar sürede çimlenir acaba bir bilen var mıdır?

Eski 09-04-2013, 12:31   #1667
xar
Yeni Üye

hülya hanım ben de ankara da yaşıyorum kamkat için gezdiğim seralarda bana da 150 civarı fiyat verdiler.Kamkat yediverendir dediler bu konuda bir bilginiz var mı?İnternetten bilgi aldığımda satıcı bana yediveren değildir yılda sadece 1 defa meyve verir dedi.İthal olanlar mı yediveren yoksa seracılar satış yapabilmek için yanlış mı yönlendiriyor?

xar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 15:48   #1668
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Kamkatin yedivereni oluyor. Bende bir tane var. Yalniz turuncgil uzeri asili. Gecen sene 3-4 defa cicek acti. Farkli buyukluklerde meyvesi oldu. Meyvesinide cok cabuk buyutuyor, uc yapraga asili kamkata gore.

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 21:01   #1669
xar
Yeni Üye

siz mi aşıladınız yoksa satın mı aldınız?Sanırım piyasada satılan kamkatlar genelde yediveren değil.meyvelerinin tadında farklılık oluyor mu?

xar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 01:20   #1670
Ağaç Dostu

Kamkat ne zaman çiçek açıyor ?

Eski 10-04-2013, 01:29   #1671
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2013
Alıntı:
Sevgili Binbilinmez, benim kamkatımı aldığım seracı ve sorduğum başka birkaç seracı daha sabahları fısfısla sulayın kamkat nemi çok sever dediler bende her sabah ıslatıyorum yapraklarını. Bir dönem benimkinin meyveleride yumuşamış hatta buruşuk bir hal almıştı ama sonra kendi kendine toparladı ve meyveler daha sert ve sulu hale geldiler bilmiyorum neden.
Teşekkür ederim, deneyeceğim umarim eski şanlı haline döner :-)

Hülyab beğendi.
binbilinmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 07:38   #1672
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Arkadaşlar banada bir seracı ithal olanların yediveren olduğunu söylemişti bende tanıdığım seracıya gidip sordum ondakilerde ithaldi fakat yediveren değildir yediveren kamkat cinsi varsada ben bilmiyorum dedi. Yani bazı yerlerde satış amaçlı böyle söylüyorda olabilirler. Eskişehirli (Hemşerim) Sevgili Bari'nin dediğine göre varmış yediveren olduğundan emin olsam alıcam ama emin olmak zor.

bari beğendi.
Eski 11-04-2013, 22:30   #1673
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Arkadaşlar kamkat hakkında merak ettiğiniz herşeyi yazışmalarda bulabilrsiniz ayrıca biz bu sitede de satış yapıyoruz merak ettiğiniz herşeyi cevaplandırırız.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 18:51   #1674
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
2 senedir evimde kumkuat bakıyorum daha önce kumkuatım salonun balkonunda idi sulama suyuna 1 litre suya yarım kapak NPK'lı gübre verdim yeni sürgün ve yaprak vermeye başladı ama kumkuatın yerini değiştirdim yeni veren yapraklar dökülmeye başladı odam az güneş alıyor sanırım tekrar salonun balkonuna geri koydum salonun balkonu bütün gün güneş alıyor birde meyve vermesi için başka hangi gübre vermem lazım saksısında 2-3 avuç yanmış büyük baş hayvan gübresi var geçen sene çiçek verdi ama çiçekleri döktü

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 13:45   #1675
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Fukushu Kamkat! :)

15 gün önce aldım. Citrus Fortunella Obovata diye yazıyor. Üzerinde iki meyve vardı. Bir meyvesi de koparılmıştı, iki de yavru meyvecik vardı çok küçük.

Çok su ister, başıma iş aldım diye düşünüyordum. Meyveleri var bol ışık lazımdır diye sabah güneşi alan doğu penceresine koydum hiç sevmedi. Küçük meyvecikleri attı. Ancak kısa sürede sevdiği şeyleri keşfettim.

Batı penceresinin içine aldım. Güzel bir aydınlık ve ikindi-akşam güneşi görüyor. 3-4 günde bir sürü filiz verdi, hemen yaprak oldu onlar, 4-5 gün sonra çiçeğe bezendi! Şoktayım. Çünkü internette baharda çiçeklenip meyve verir diye okudum. Yani aldığımda çiçeklenmesi bitmişti. Fazla olgunlaşan bir meyvesini aldım. Toprağını henüz değiştirmedim nasıl bir şey ister bilmiyorum.

Japonya ve Uzak Doğu'da meyvesi çok popüler. Ancak nasıl yetiştirildiğine dair pek bilgi yok.

Sulamasının tıpkı orkide gibi yapılması gerektiğini keşfettim. Başta üstten su veriyordum ama ertesi güne toprak yine kupkuru oluyordu. Su dolu kaba oturtmayı denedim ve işe yaradı. (Yani saksım küçük, ondan mümkün belki de.) 4-5 gündür su istemedi. Toprağın üstü biraz kuru kalıp, alt taraflar nemli olacakmış, üzerindeki kartta öyle yazıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen SerDag : 28-04-2013 saat 14:10 Neden: ekleme
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 13:47   #1676
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Misssss kokulu çiçekler....

Gerçekten internette yazdığı kadar varmış. Öyle muhteşem kokuyorlar ki. Bugün ilk çiçekleri açtı.

Şimdi fazla olgunlaşan meyvesinden kendisini nasıl çoğaltırım diye araştırıyorum.. İsteyeni çok!! Bir de ne kadar uzuyor, büyüyor merak ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2013, 13:58   #1677
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

sayın Hülyab,
ben Ankara'da yaşıyorum ve CEPA'dan çok ucuz bir fiyata aldım. Üzerinde Fukushu kumquat yazıyordu, başta limon sanmıştım. Bir turunçgil türü o da. Yediveren mi bilmiyorum ama meyveliyken tekrar çiçeklenmesi bana olumlu hisler veriyor.

Başta ben fısfıs ister diye düşünerek her gün ıslatıyordum. Hatta doğru sulamasını öğrenene dek bildiğiniz musluk altına tutuyordum dalları. Artık hiç yapmıyorum.

Batı-güney penceresinde mutlu gözüküyor. Tabii pencereyi sık sık açıyorum. Yanında bir sürü menekşe ve orkideler de vardı, menekşeleri güneş güçlendiği için aldım ama kamkat seviyor güneşi. 1 aya Orkideleri de geriye çekerim, ama bu durur, dayanıyor gibi.

Yerdeğiştirmeden keyfinin kaçtığını ben de okudum ve tevrübe ettim. İlk başta doğu penceresine koydum, hiç hoşlanmadı oradan. 2-3 günde belli etti sevmediğini, 1-2 yaprak attı, hemen buraya koydum çabuk toparladı.

Hülyab beğendi.
Eski 28-04-2013, 18:19   #1678
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
sayın Hülyab,
ben Ankara'da yaşıyorum ve CEPA'dan çok ucuz bir fiyata aldım. Üzerinde Fukushu kumquat yazıyordu, başta limon sanmıştım. Bir turunçgil türü o da. Yediveren mi bilmiyorum ama meyveliyken tekrar çiçeklenmesi bana olumlu hisler veriyor.

Başta ben fısfıs ister diye düşünerek her gün ıslatıyordum. Hatta doğru sulamasını öğrenene dek bildiğiniz musluk altına tutuyordum dalları. Artık hiç yapmıyorum.

Batı-güney penceresinde mutlu gözüküyor. Tabii pencereyi sık sık açıyorum. Yanında bir sürü menekşe ve orkideler de vardı, menekşeleri güneş güçlendiği için aldım ama kamkat seviyor güneşi. 1 aya Orkideleri de geriye çekerim, ama bu durur, dayanıyor gibi.

Yerdeğiştirmeden keyfinin kaçtığını ben de okudum ve tevrübe ettim. İlk başta doğu penceresine koydum, hiç hoşlanmadı oradan. 2-3 günde belli etti sevmediğini, 1-2 yaprak attı, hemen buraya koydum çabuk toparladı.
Sevgili Serdağ,

Cepadan sanırım bauhaus'tan aldınız kamkatınızı ben nerde olduğunu şimdi hatırlamadığım bir bauhausta bir kamkat gördüm fakat boyu çok ufak ve üstünde iki üç meyvesi vardı fiyatıda 50tl civarıydı sanırım. Benim evdeki daha büyük ve aldığımda üstünde 45 civarı meyvesi vardı ve 35tl.ye almştım sanırım aynı şansı tekrar yakalamam zor olucak

Eski 29-04-2013, 14:58   #1679
Ağaç Dostu

Bu kamkat türünü daha önce hiç görmemiştim meyveleri daha yuvarlak sanki ve yapraklarda daha değişik biraz kalın gibi yakından incelemeyi isterdim

Eski 07-05-2013, 21:53   #1680
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Arkadaşlar merhaba,
kamkatım gitti gidecek derken yeni yeni bişeyler gözlemledim bugün hemen sormak istedim. Sevgili Serdağ'ın 1675 nolu mesajında 4. fotoğrafta çam iğnelerine benzer çubuklar gördüm benim kamkatımda da özellikle tepe noktalarında yoğun olmakla beraber genelinde böyle oluşumlar var. Foto çekemedim ama en kısa sürede çekip göndereceğim sizce bunlar çiçek olabilirmi?

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024