agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni539Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-12-2016, 16:02   #151
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
2 gün önce yeni çay yapmaya başladım. Su soğuk olduğu için oluşma geç olacak sanırım. Otlar neredeyse olduğu gibi duruyor. Salı sabahı şişenin içindeki su donmuştu.

Sıcaklığıda kontrol altına almak lazım, bunun için neler yapabilirim. Veya geç olmasında bir sakınca var mı?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2016, 16:11   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Merhaba. Blogunuz da irfan çayının durgun su kültüründe nasıl davranacağını bilemediğinizi yazmışsınız.Ben durgun su kültürü kullanmak istiyorum.Acaba yapacağım çayda sürekli aynı bitkileri kullanırsam mikroflora dengeli olur mu?Son bir yıl içinde hiç durgun su kültüründe deneme yaptınız mı?

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2016, 16:12   #153
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Bugün şöyle bir bilgi aldım, önceden su analizi için bayağı çalışma yapılmış. Özellikle çay bölgesi yani bizim olduğumuz alandan başlayıp çayın sonuna kadar incelenmiş.

Bulunca ayrıntılı olarak ekleme yapacağım. Şuan en temiz bölge bizim bölge ile başlayıp otellerin olduğu kısma kadarmış. Bundan sonrası için felaket. Nedeni ise atıklar..

Sodyum ve ph oranı bizim oralarda 1.10-7.0 iken bir köy aşağıda 1.40-8.0, sonraki köy arasında 1,70-9.0 son kısımda ise 1,70-10.0 arasında degısıyormus.

1.10'dan kasıt me/l mi acaba?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2016, 16:17   #154
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çamkokusu Mesajı Göster
Merhaba. Blogunuz da irfan çayının durgun su kültüründe nasıl davranacağını bilemediğinizi yazmışsınız.Ben durgun su kültürü kullanmak istiyorum.Acaba yapacağım çayda sürekli aynı bitkileri kullanırsam mikroflora dengeli olur mu?Son bir yıl içinde hiç durgun su kültüründe deneme yaptınız mı?

Durgun su kültürünü inorganik solusyon ile denemiştim. Organik İrfan çayı ile denemedim. Organik İrfan çayı biyolojik olarak aktif bir ortam. Uzun süre aynı çayın kullanımı biyolojik kırılmaya uğrayabilir.

İnorganik veya organik durgun su kültürü hiç töleranssız bir yöntem olduğu için tercih etmiyorum. Katı ortamın töleransları çok yüksek ve başarı olasılığı çok daha yüksek.

blnturkek beğendi.
Eski 22-12-2016, 17:16   #155
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Şöyle bir rapor buldum me/lt olarak geçiyor. Tam bölgesi yazmıyor sadece. Diğerleri için sadece ortalama ph 10, kondaktivite 0.21 denmiş.

Name:  su-analiz.png
Views: 792
Size:  23.0 KB

Eski 22-12-2016, 18:06   #156
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu raporun sizin suyunuzu da temsil ettiğini düşünürsek;

Na 1,7 me/l x 23 = 39,1 ppm

Cl 1 me/l x 35,5 = 35,5 ppm

Bu durumda sodyum oranı çok tanıdık geldi. Klor da epey yüksek. Muhtemelen sizin suyunuzu analiz ettirdiğinizde klor oranı daha yüksek çıkacaktır.

Tahmin ediyorum ki yapraklardan suya geçecek sodyum ve klor oranları 3-4 ppm'i geçmez.

Sudaki bu kadar yüksek sodyum oranı sizi sıkıntıya sokar.

Silisyum yapraklardan gelmiş olabilir ve bir sorun olmadığı gibi gayet de iyi.

Eski 22-12-2016, 18:59   #157
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Sulama suyu için şöyle bir içerik buldum;

"Sodyums Bitki büyümesi için çok küçük konsantrasyonlarda gereksinim duyulur. Yüksek konsantrasyonlarda bitkilere toksik etki yapar. Ayrıca toprak fizik*sel özellikleri üzerine olumsuz etkide bulunur. Sodyumlu topraklar yağlı görünüm*de, su geçirgenliği düşük topraklardır. Kuruduklarında sertleşir, kaymak tabakası bağlar ve büyük çatlaklar meydana getirirler. Sulama suyu kaiitesi sınıflandırma bakımından sodyum en önemli iyonlardan birisidir."

Şimdi sodyum değerini yüksek kabul edersek, yukarıdaki değerlerin birisi bile toprakta gözükmüyor. Acaba toprağın değerleri bu yüksekliği azaltıyor mu? Toprak kumlu tınlı ve bugün aşırı yağmur yağsa 2 gün sonra toprak tava gelir. Hiç sulama olmasa bile çatlamalar olmaz. Bahçe eskiden çay yatağıymış, 100 cmden sonrası kum ve çakıl.

(Konu dışına çıkmıyoruzdur umarım?)

Eski 22-12-2016, 19:10   #158
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sodyumun toprağa olan etkileri konusu çok göreceli ve sizin toprağınızın fiziksel durumuna göre tamamen değişkendir.

Bence şöyle bakmak daha doğru olur. Yetiştirdiğiniz bitkiler köklerinden beslenirken besinleri suda çözünmüş olarak alırlar. Dolayısı ile köklerden alınan şey, içinde erimiş mineraller vs. bulunan sudur.

Daha dün rastladığım bir araştırmada bitkiler için 12 ppm sodyumun üst sınır olduğunu, bunun üstünün toksik olduğu söyleniyordu.

(gerekirse bu yazışmaları daha ilgili başka bir başlığa taşırız)

Eski 22-12-2016, 19:26   #159
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Şu anlamda anlatmak istedim, sodyum değeri yüksek olan sulama sularında topraklarda bu özellikler gözüküyormuş. Sodyum değeri fazla ama neden bitki bunu belirti olarak göstermiyor. Mesela eksik olduğunda yaprakların küçülmesi sıcaklarda solgunluk gibi denmiş. (Topraklı üretim için ne gibi bir zararları olur, ki sanırım bu analiz tüm bölgeyi kapsıyor.)

Katı ortam topraksız tarım için sodyumun yüksekliği nasıl bir sorun teşkil eder, bitkiye geçer mi? Bizi nasıl sıkıntıya sokar?

Eski 22-12-2016, 21:27   #160
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Sol kısım İrfan Çayı, sağ tarafın yarısı kimyasal diğer yarısı sadece sulama suyu. Aşırı bir fark olmayacak gibi.

Name:  IMG_7450.jpg
Views: 784
Size:  71.6 KB

Bu serada ise 1:1 oranında İrfan Çayı'nı sulandırıp yapraktan uyguladım. Bu serada sadece yapraktan uygulama yapacağım.
Name:  IMG_7498.jpg
Views: 788
Size:  63.5 KB

Bunlar burada kalsın. İlerde lazım olur.

Eski 24-12-2016, 00:17   #161
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sulama suyundaki sodyumun etkileri ile ilgili epey bir literatür taradım. Aslında söz konusu olan sadece sodyum değil, sodyum klorür, yani bildiğimiz tuz.

Tuzun bitkiler üzerindeki etkileri muhtelif. Bitkisine göre değişiyor. Buna göre bitkileri tuz töleransı bakımından gruplamışlar. Bazılar tuza çok hassas, bazıları kısmen tölere edebiliyor. Bazıları daha fazla tölere edebiliyor. Neticede tuzun bitkilere etkisi negatif.

Sizin suyunuzda da NaCl'nin formülüne uygun olarak hafif-orta seviyede tuzluluk var. Elimizde yakın zamanda yapılmış bir toprak analizi de olsaydı hedefe daha çok isabet eden çıkarımlarda bulunabilirdik.

Söz gelimi toprağınızdaki kalsiyum ve magnezyum miktarlarının ne olduğu çok önem arzediyor.

Sulama suyunuzda sodyum ve klor oranlarınız yüksek ama kalsiyum ve magnezyum oranlarınız düşük. Bu yüzden SAR (Sodium Adsorption Rate) oranınız yüksek. Yüksek derken, o kadar da değil. Orta seviyede sayılır ve tuza hassas bitkilerde sorun yaşayabilirsiniz. Bir de toprağınızda zaman içinde birikim yaratabilir, yapısal olumsuz değişimlere yol açabilir. Bir de sodyumun toprakta potasyum ile rekabet edip bitkilerin potasyum alımını azaltması söz konusu.

Yaptığınız İrfan çayını ilk analiz ettirdiğiniz yerde SAR için 0,611 me/l denmiş. Bu değer gayet iyi. Sebebi de çaydaki yapraklardan suya geçen kalsiyum ve magnezyum değerleri. Bu sayede kabaca olumsuz etkiler nötralize olmuş diyebilriz.

Öte yandan suyunuzu kısmen de olsa temsil ettiğini var saydığımız su analizinde SAR değeri 1,46

Toprağınızın durumu bilsek kalsiyum sülfat (cips) ve magnezyum sülfat eklenmesinin uygun olup olmayacağını görebilirdik.

SAR değeri;
Name:  sar.JPG
Views: 789
Size:  15.7 KB
şeklinde hesaplanıyor. Kaynak

Etkileriyle ilgili bir dolu döküman var. Özetin özeti 1 değerini aşmaması gerekiyormuş.

Sulamada, özellikle de hidroponik uygulamalarda yağmur suyu depolayıp kullanabilseniz çok daha iyi olur ama bunu yapamasanız da bence çok önemli bir engel değil. İrfan çayı bu problemi kendiliğinden çözmüş görünüyor. İnorganik besleme yaparsanız da besin eriyiklerini hazırlarken uygulayacağınız formüllerde dikkate almanız gerekecek.

Okunmasında fayda gördüğüm birkaç kaynak:
Water Quality Evaluation - FAO
Plants and sodium ions: keeping company with the enemy
Effects of poor quality water on plants and soil FACTSHEET 2

Eski 28-12-2016, 19:47   #162
Ağaç Dostu

Acaba irfan çayını daha fazla saklmak istersek,bakterilere besin olarak ne vermeliyiz?

Eski 28-12-2016, 20:09   #163
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Acaba irfan çayını daha fazla saklmak istersek,bakterilere besin olarak ne vermeliyiz?

http://www.agaclar.net/forum/1375814-post16.htm

Eski 29-12-2016, 11:48   #164
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Bugün Adwa ad-31 ec metre siparişi vermiştim o geldi. Sonuçları aşağıdaki şekilde mi okuyoruz? Durum bu şekilde ise, tuzluluğun sebebini buldum sanırım.

Name:  ec-metre.png
Views: 666
Size:  1.9 KB

Eski 29-12-2016, 13:21   #165
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, mS kolonundaki gibi okuyoruz.

Eski 29-12-2016, 13:57   #166
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Sadece havalandırmak yeterli yani?

Ben koca bir varilde yapamayacağım,küçük bir kovada olacak muhtemelen.Kovaya kendim her gün 200-300 kez hava pompasıyla hava bassam olur mu?

Eski 29-12-2016, 14:45   #167
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sadece havalandırmak yeterli yani?

Ben koca bir varilde yapamayacağım,küçük bir kovada olacak muhtemelen.Kovaya kendim her gün 200-300 kez hava pompasıyla hava bassam olur mu?
Olmaz. Siz şimdilik yapmayın, ileride, sonra yaparsınız.

Eski 29-12-2016, 19:43   #168
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Bugün marullarda yapraktan bir uygulama yaptım. Ec değerini sulama suyu ile 1e indirdim. Daha sonra marullara uyguladım.

Ec metre ile kullanım daha kolay ve garanti olacak gibi. Sanırım uygulamada yanlışlık yok?

Büyük serada damlamadan ve yapraktan kullanacağım. Tünel serada ise sadece yapraktan uygulayacağım.

Name:  IMG_20161229_133254.jpg
Views: 708
Size:  68.9 KB

Name:  IMG_20161229_140911.jpg
Views: 711
Size:  27.8 KB

Name:  IMG_20161229_141009.jpg
Views: 727
Size:  46.9 KB

Name:  IMG_20161229_141323.jpg
Views: 700
Size:  43.9 KB

Name:  IMG_20161229_141333.jpg
Views: 688
Size:  70.3 KB

Eski 30-12-2016, 19:20   #169
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Olmaz. Siz şimdilik yapmayın, ileride, sonra yaparsınız.
Desenize besin eriyiği arayacağım

Eski 05-01-2017, 18:17   #170
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Soğuk hava gelmeden damlamadan ve yapraktan İrfan Çayı uygulaması yaptım. Sağ tarafta ise azot ve potasyum kullandım.

Bu sefer ki çay daha canlı renkte oldu, bakalım nasıl etki gösterecek. Şu anlık neredeyse hiç fark yok gibi, sağ tarafta göbeklenme biraz daha fazla.

Bu gübrelemelerin dışında başka hiçbir ürün kullanmıyorum.

Name:  IMG_20170105_120223.jpg
Views: 658
Size:  72.3 KB

Eski 15-01-2017, 18:19   #171
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Çay bittikten sonra geriye kalan artıklar. Saplarda olmasa neredeyse hiç bişey kalmayacakmış.

Salıdan sonra yeni marul dikeceğiz, 100 litrelik bidon ve hava motoru yetersiz gelecek. En az 2 adet 250 litrelik bidon gerekecek. Karıştırmak içinde 1 tonluk tanker, sistemi güzelce kurup motor ile hepsini birbirine bağlayıp otomatik yapacağım.

2 bidondan ve kuyudan ayrı ayrı emiş alıp, sonra bunları ayrı ayrı 1 tonluk tankere aktarağım. Tankerden emiş ilede sisteme gidecek.

Name:  IMG_20170114_145549.jpg
Views: 611
Size:  55.6 KB

Eski 15-01-2017, 18:27   #172
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kalanları da bir köşede biriktirin, üzerlerine ince bir toprak atın. Baharda kullanırsınız.

Eski 17-01-2017, 07:06   #173
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
uzun zamandan beri konuyu takip ediyorum araştırma uygulama imkanım olmadı
hernekadar sn meyvelitepe uygulama yapsada
toprakta var olan minarel gübre vs elenementlerimi çözüyor yoksa gerecekten gübremi!

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2017, 11:27   #174
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
uzun zamandan beri konuyu takip ediyorum araştırma uygulama imkanım olmadı
hernekadar sn meyvelitepe uygulama yapsada
toprakta var olan minarel gübre vs elenementlerimi çözüyor yoksa gerecekten gübremi!
Hiç topraksız ortamda inorganik gübre ile aynı şekilde bitkiyi büyütüp meyve vermesini sağlıyor ise "gerçekten" ne olabilir?

Eski 17-01-2017, 13:38   #175
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2011
İrfan çayının tüm mineralleri ve iz elementleri olması gereken miktar ve dengede içerdiğini varsayıyoruz. Ancak toprakta bu denge bozuksa irfan çayının doğru dengede olmasının bir anlamı kalır mı?

Özge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2017, 15:28   #176
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pin-up Mesajı Göster
İrfan çayının tüm mineralleri ve iz elementleri olması gereken miktar ve dengede içerdiğini varsayıyoruz. Ancak toprakta bu denge bozuksa irfan çayının doğru dengede olmasının bir anlamı kalır mı?
Bitki kökleri mineralleri suda çözünmüş olarak alırlar. İrfan çayı zaten çözünmüş mineral içerdiği için köklerin ilk elden alacağı çaydaki minerallerdir.

Özge, kerkenez ve dongyul beğendi.
Eski 18-01-2017, 10:05   #177
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Hiç topraksız ortamda inorganik gübre ile aynı şekilde bitkiyi büyütüp meyve vermesini sağlıyor ise "gerçekten" ne olabilir?
ovakit sıfır kalıntı diyebilirmiyiz
bu yöntem dışında daha organik bir ürün yetiştirmek $ imkansız gibi

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2017, 10:26   #178
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
ovakit sıfır kalıntı diyebilirmiyiz
bu yöntem dışında daha organik bir ürün yetiştirmek $ imkansız gibi
"Kalıntı" pestisitlerle ilgili bir söylem. Özetle uygulandıktan sonra bitkinin yüzeyinde, dokularında aktif maddenin belirli bir oranda ve belirli bir sürede kalmaya devam etmesini tarif eder.

İrfan çayı mikrobiyal ve organik mineral içerikli bir bitki besleyicidir. Dolayısıyla "kalıntı" kavramıyla ilişkisizdir.

Eski 18-01-2017, 13:24   #179
Ağaç Dostu

Sayın Mine Pakkaner bana irfan çayına söğüt yaprağı ve dalları eklememi tavsiye etti,bu sayede çay asetik salsilik asitte içerirmiş..Söğüt mineral içeriği bakımından irfan çayına uygun mudur?

Düzenleyen çamkokusu : 18-01-2017 saat 13:24 Neden: ekleme
Eski 18-01-2017, 13:37   #180
Ağaç Dostu

Bu soruyu Mine Pakkanere danışmak üzere buraya bırakıyorum.

Sayın meyveli tepe daha çok bitki beslenmesini dikkate aldığını,bitki hastalıklardan koruma gibi özellikleri araştırma fırsatının olmadığını belirtmişti.Benim bu konuda iki sorum var:

1-Çaya kadife yaprağı,söğüt yaprağı-dalı-kabuğu gibi bitkilere hastalıklarla mücadelede etkin olduğunu bildiğimiz kimyasal maddeler içeren bu kısımları eklersek kimyasallar tatmin edici derecede suya geçer mi?

2-İkinci olarak ta irfan çayı oksijen verme yoluyla demlenen bir çay.Birde bizim bildiğim bitkiyi suya atıp bekleterek içindekilerin suya geçmesini sağlama var.Hangisi kimyasalların suya geçmesi konusunda daha etkilidir?

Benim ikinci bahsettiğim yol,aşağıdaki tarifteki gibidir:

Bir avuç kadife çiçeği, havanda ezilerek, bulamaç kıvamına getirildikten sonra, 1 litre suyun içinde erittiğiniz 2 kaşık arap sabunu karışımına ekleyin. Bir saat bekletip, süzdükten sonra bitkilerin üzerine püskürtebilirsiniz.

Düzenleyen çamkokusu : 18-01-2017 saat 13:38 Neden: ekleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024