agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni542Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2011, 13:45   #541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Siz Tarım ve Köy İleri Bakanlığı'ndan iyi biliyorsunuz sanırım. Onlarda boş durmamışlar. Kezban Yazıcı'nın broşürünü, kendi broşürlerine eklemişler. Tarih ne yazıyor? Okurlarda görsünler.

Name:  tarim bakanligi.jpg
Views: 1669
Size:  41.4 KB

Name:  tarim bakanligi1.jpg
Views: 1797
Size:  34.7 KB

Üstelik Kezban Yazıcı, pestisit etkisi ile ilgili aşağıdaki satırları da yazmış.

"Günümüzde Partikül Film Teknolojisinin dünyanın değişikik ülkelerinde başarılı olarak kullanıldığı meyve türlerindeki zararlılar şunlardır; Armut yaprak piresi, kırmızı örümcek, hortumlu böcek, sürgün kesici böceği, fındık kabuk kurdu, turunçgil thripsleri, haziran böceği, tomurcuk böceği, cüce ağustos böceği, yaprak bükenler, gelin böcekleri, zeytin meyve sineği, Avakado thripsleri, elma kurdudur. Ayrıca organik meyve yetiştiriciliğinde bütün zararlılara karşı kullanılabilmektedir (Knight vd. 2000; Puterka vd. 2000b, Wunschhe vd. 2002,)."

Yani okumayı fazla sevmeyen okurlar, size inanabilir. Siz kendinizi kral sanabilirsiniz. Ama mahallenin cılız çocukları, hele başkası da ne demiş diye biraz merak edebilirler.

Çünkü daha önce de internette serbestçe dolaşan bir belgeyi "parayla aldım" diye yazmıştınız. Ayrıntısına girmiyorum.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 14:02   #542
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
...

Yani okumayı fazla sevmeyen okurlar, size inanabilir. Siz kendinizi kral sanabilirsiniz. Ama mahallenin cılız çocukları, hele başkası da ne demiş diye biraz merak edebilirler.

Çünkü daha önce de internette serbestçe dolaşan bir belgeyi "parayla aldım" diye yazmıştınız. Ayrıntısına girmiyorum.
Yanıt veremediğiniz şeyleri örtmek için sınırları zorlamayın isterseniz, ayıp olur. Seviyesizliğin kimseye faydası olmaz.

Name:  carandang.jpg
Views: 1512
Size:  16.2 KB

Okunabiliyor mu? Tarih 12 Ekim 2009. Business Name HERBANA FARMS.

Ne oldu şimdi? Hadi girelim her türlü ayrıntısına.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 14:05   #543
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Sayın acemi_caylak

2008 tarihli böyle bir broşürün olması, bu broşüre 2008 yılında internet vasıtasıyla ulaşılabildiğini göstermez.

Ayrıca şu an internette serbestçe dolaşmakta olan bir belge belki bir süre önce sadece parayla alınabiliyordu, bu ihtimalleri gözardı etmemek gerekiyor diye düşünüyorum.

ServetAydoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 14:10   #544
Ağaç Dostu

Evet, ben ingilizce bilmiyorum Dil bilgim sizinki kadar iyi olmayabilir. Ama cümlenin ana fikrini anlayacak kadarda ingilizce bilgim vardır.

"Engelhard ve ARS uzmanlarının görüşüne ve yaptıkları testlere göre, diğer sektörlerde de kullanılan kalsine kaolin %90’dan fazla saf kaolin içermek, %50’den fazlası 2 microndan düşük çapta öğütülmüş olmak ve beyazlık derecesinin %85’ten büyük olması koşuluyla tarımda da kullanılabilir."

Bu cümleyi de, daha da ileri giderek;

"Engelhard, ARS uzmanlarının, bağımsız bilim adamlarının görüşüne ve kaolin üreticilerinin değrlendirmelerine diğer sektörlerde de kaolin %90’dan fazla saf kaolin içermek, %50’den fazlası 2 microndan düşük çapta öğütülmüş olmak ve beyazlık derecesinin %85’ten büyük olması koşuluyla tarımda da kullanılabilir."

Size göre Engelhard referanstır, bana göre birden fazla kaynak referanstır. Dikkat ederseniz kalsine olmasını da çıkardım. O alıntıyı sizin iddia ettiğiniz gibi Engelhard dökümanından olduğu gibi almadım. Diğer kaynaklardan da yararlanarak hazırladım. Üstelik siz Kalsiyum Karbonatı bile kabul etmezken, ben bütün inert tozların kullanılabileceğini yazdım.

Dünyada, %40'ı 2 mikron altı, %90'ı 5 mikron altı ürünlerde var.

Eski 11-07-2011, 14:15   #545
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ServetAydoğan Mesajı Göster
Sayın acemi_caylak

2008 tarihli böyle bir broşürün olması, bu broşüre 2008 yılında internet vasıtasıyla ulaşılabildiğini göstermez.

Ayrıca şu an internette serbestçe dolaşmakta olan bir belge belki bir süre önce sadece parayla alınabiliyordu, bu ihtimalleri gözardı etmemek gerekiyor diye düşünüyorum.
Sayın ServetAydoğan,

En azından ben o belgeye, parasız ulaşmıştım. Meyvelitepe para verip almış olabilir. Ki az önceki mesajında faturasını da gösterdi. Ancak o belgenin bende olduğuna dair bilgi o belge forumda yayımlanmadan önce Dogasever'e benim tarafımdan iletilmişti.

Dikatli bir tarama yaparsanız, ulaşabiliyorsunuz.

Eski 11-07-2011, 14:22   #546
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Engelhard ve ARS uzmanlarının görüşüne ve yaptıkları testlere göre, diğer sektörlerde de kullanılan kalsine kaolin %90’dan fazla saf kaolin içermek, %50’den fazlası 2 microndan düşük çapta öğütülmüş olmak ve beyazlık derecesinin %85’ten büyük olması koşuluyla tarımda da kullanılabilir.
Bu sizin cümleniz, benim değil. Orada yazılı olan "engelhard ve ars uzmanları" başka kimse değil.

Orijinalinde de engelhard diye bir şey yok. Amerikan Tarım Bakanlığının Tarım Araştırmaları Servisinin Parçacık Film Teknolojisinin minimum gereksinimlerini saptadıklarını yazdığı bölümden. Orada daha başka şeyler de yazıldı.

Her neyse, sıkıldım artık.

Eski 11-07-2011, 14:26   #547
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Doğrudur. Sn Acemi Çaylak bana o belgeyi iletti. Yanlız, Sn Acemi Çaylak bana o belgeyi ilettiğinde ben de o belge zaten vardı ve ben de sözü geçen belgeyi, Sn Acemi Çaylak bana iletmeden yaklaşık 2 yıl önce parayla (sanırım 20 USD'dı) satın almıştım. Konu kaolinden uzaklaştı yine.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 14:26   #548
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sayın ServetAydoğan,

En azından ben o belgeye, parasız ulaşmıştım. Meyvelitepe para verip almış olabilir. Ki az önceki mesajında faturasını da gösterdi. Ancak o belgenin bende olduğuna dair bilgi o belge forumda yayımlanmadan önce Dogasever'e benim tarafımdan iletilmişti.

Dikatli bir tarama yaparsanız, ulaşabiliyorsunuz.
Alıntı:
Bunun manası ne? O zaman bilmediğin bir şeye böyle yazıp da ne elde etmeyi umuyordun ki? Gil Carandang gibi bir adamın ürettiği çok güzel bir belgenin korsanını mı bulacaktım? Tarih de 12 Ekim 2009. O tarihte siz ne ile uğraşıyordunuz?

Size güzel güzel yazıyorum bir de, belki hala pozitif bir şeyler çıkar diye.

Bitti...

Eski 11-07-2011, 14:41   #549
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Ortalığın biraz sakinleşmeye ihtiyacı var.

Konuyu bir süre için kapatıyorum.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 17:56   #550
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Gülleci + Kaolin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Alkali bir sıvı olduğunudan,

çiçeklenme dönemi kullanılmamalı.
......
Taze sürgünler zamanı atılırsa bitkiyi durdurabilir, bu zaten kükürtün etkisidir. Bunu deneyerek öğreneceğiz.

...
Küçük fidan dönemi büyümeyi yavaşlatabilir belki; bunu denemem gerekiyor, özellikle sebze fidanlarında...
...
Domates v.b gibi her dönem çiçek veren bitkilere atacağız _ ki atıyorlarmış_ nasıl etkisi olur kendimiz test edeceğiz.
....
Sebze de kullanılmasında pilot denemeler yapmak _şimdilik_ öğrenme için daha iyi olacak...
demişim bi zamanlar...

Gülleci Bulamacı+ Kaolin için,

''çiçeklenme dönemi kullanılmamalı;'' ama deneyeceğimiz söylemiştik.

Her bitkide ( zeytin,domates, üzüm, biber, fasulye, börülce, vb. çiçekte denedik.

Hiç bir zararını görmedik.

'' Taze sürgünlere atılırsa _ alkali olduğu için_ durdurabilir'' demişim.

Halt işlemişim.

Gülleci içindeki kireçten sağlanan kalsiyum ve kaolinin etkisi sürgün verdirdi. Yani kalsiyum da atmış oluyorduk.

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 18:24   #551
Ağaç Dostu

Alıntı:
demişim bi zamanlar...

Her bitkide ( zeytin,domates, üzüm, biber, fasulye, börülce, vb. çiçekte denedik.

Halt işlemişim.

Gülleci içindeki kireçten sağlanan kalsiyum ve kaolinin etkisi sürgün verdirdi. Yani kalsiyum da atmış oluyorduk.

Saygılar

Kaolini 3 yıl önce gibi oluyor armutta denemiştik.

Name:  IMAG0012 [640x480] - Kopya.jpg
Views: 1332
Size:  52.2 KB

Bu yıl denemezsek ne olur dedik.

Name:  IMAG0002 [640x480] (2).jpg
Views: 1383
Size:  57.1 KB

Bu ağacı hatırlıyorsunuz. Hani kaolin atmış '' zehirlidir'' yazmıştım ya...

Kuşa...

Name:  IMAG0003 [640x480] (2).jpg
Views: 1302
Size:  39.3 KB

kurda...

Name:  IMAG0004 [640x480] (2).JPG
Views: 1282
Size:  55.1 KB

ve çocuklara...

Name:  IMAG0007 [640x480].JPG
Views: 1304
Size:  53.7 KB

kaptırdık.

Saygılar

Eski 13-07-2011, 19:55   #552
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Alıntı:
demişim bi zamanlar...

Halt işlemişim.

Saygılar
Halil bey bende bundan 10 gün önce fasulye domates ve salatalıkta çiçeklenme döneminde kullanmıştım hiç bir zararınıda görmedim. bugün tekrar kaolin uygulaması yaptım bahçemdeki bütün bitkilere , sebzelere ve meyve ağaçlarına.

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 20:07   #553
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Kaldığımız yerden resimlere devam.

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 21:35   #554
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi athena -asena Mesajı Göster
Halil bey bende bundan 10 gün önce fasulye domates ve salatalıkta çiçeklenme döneminde kullanmıştım hiç bir zararınıda görmedim. bugün tekrar kaolin uygulaması yaptım bahçemdeki bütün bitkilere , sebzelere ve meyve ağaçlarına.
Fasulyede kaolin kullanamadım; zaten adımız organiğe çıktı,' bu fazla organik olmuş satın almıyoruz' derler diye.
Ama domates ve börülcede kullanıyorum.

Eski 14-07-2011, 08:35   #555
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
taze olarak tüketılen fasulyede veya domateste kaolın artıkları çok oluyormu
yanı yıkayınca rahatca çıkıyormu
bilmeyen ınsanlara nalatmakta zorlanılır gıbıme gelıyor
bırde benım kullandıgım tekerleklı çekmelı tıp el pompası kaolınde kullanılabılırmı

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 13:05   #556
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Bizde sebzelerimizde kaolin ve gülleci bulamacı kullandık şu an gönül rahatlığıyla tüketebiliyoruz.

kaolini suyla yıkadığınızda sebze meyve üzerinde kalıntı bırakmıyor yıkarken sizi yormuyor

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 13:46   #557
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Su ile hafifçe ovuşturunca kaolin suda eriyip akıp gidecektir. Pestisitleri meyve ve sebzelerden uzaklaştırmak eminim çok daha zordur! Zaten çok az kaolin kalsa bile vücuda zarar vereceğini sanmıyorum. Ben yıllarca midemdeki rahatsızlık için içmiştim.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 16:36   #558
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Bu başlığı uzun zamandır dikkatli bir şekilde takip ediyorum. Umuyorum burada yaşananlarla, konuşulanlarla, tartışılanlarla ve belgeleriyle tarihsel süreçte bir çok kişi ve kuruma ışık tutacağını düşünüyorum.

Tamamen hobi amaçlı olan bahçemizde ilk defa sebzelerde ve iki elma ağacında kaolin kili (sunguard) uygulaması yaptık. Kaolin uygulamasını 18/06/2011 tarihinde yapmıştık o hafta 3 gün yoğun yağmur yağmıştı. Geçtiğimiz hafta sonu çektiğim fotoğrafları ekliyorum. Benim gözlemim elma ağaçlarının yapraklarında daha yoğun kaolin kili kalmışken sebze yapraklarında daha az kaolin kili kalmış. Bu farkın nedeni olarak aklıma iki şey geliyor uygulama aynı miktarda kaolin kili kullanılarak yapılmıştı. İlk önce sebze bahçesine kaolin uygulaması yapmıştım. Sonra elma ağaçlarına uygulamayı site görevlimiz yaptı. Aklıma gelen ya yapıştırıcıyı fazla koydu ya da fazla uygulama yaptı. Uygulamayı şarjlı 4 litrelik pompayla yaptık. Ayrıca kaolin kili uygulaması yapılan iki elma ağacı kaolin kili sonrasında dallarında 12-13 cm'lik uzama gözlemledim. Bu normal mi bilmiyorum.

Haftaya tekrar kaolin uygulaması yapmayı düşünüyorum. Sizce yapmalımıyım, bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Name:  100720111403.jpg
Views: 1329
Size:  76.1 KB

Name:  100720111409.jpg
Views: 1370
Size:  71.1 KB

Name:  100720111411.jpg
Views: 1325
Size:  71.0 KB

Name:  100720111427.jpg
Views: 1328
Size:  58.9 KB

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 22:26   #559
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tturt Mesajı Göster
Bu başlığı uzun zamandır dikkatli bir şekilde takip ediyorum. Umuyorum burada yaşananlarla, konuşulanlarla, tartışılanlarla ve belgeleriyle tarihsel süreçte bir çok kişi ve kuruma ışık tutacağını düşünüyorum.

Tamamen hobi amaçlı olan bahçemizde ilk defa sebzelerde ve iki elma ağacında kaolin kili (sunguard) uygulaması yaptık. Kaolin uygulamasını 18/06/2011 tarihinde yapmıştık o hafta 3 gün yoğun yağmur yağmıştı. Geçtiğimiz hafta sonu çektiğim fotoğrafları ekliyorum. Benim gözlemim elma ağaçlarının yapraklarında daha yoğun kaolin kili kalmışken sebze yapraklarında daha az kaolin kili kalmış. Bu farkın nedeni olarak aklıma iki şey geliyor uygulama aynı miktarda kaolin kili kullanılarak yapılmıştı. İlk önce sebze bahçesine kaolin uygulaması yapmıştım. Sonra elma ağaçlarına uygulamayı site görevlimiz yaptı. Aklıma gelen ya yapıştırıcıyı fazla koydu ya da fazla uygulama yaptı. Uygulamayı şarjlı 4 litrelik pompayla yaptık. Ayrıca kaolin kili uygulaması yapılan iki elma ağacı kaolin kili sonrasında dallarında 12-13 cm'lik uzama gözlemledim. Bu normal mi bilmiyorum.

Haftaya tekrar kaolin uygulaması yapmayı düşünüyorum. Sizce yapmalımıyım, bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Eklenti 234258

Eklenti 234259

Eklenti 234260

Eklenti 234261

Her iki sebepten de olabilir. Yani yoğun kaolin kullanımı veya yapıştırıcının fazla olmasından kaolin daha uzun süre yaprakta kalıyor.

Birde bitki yaprağı tüylü ise bu sebepten tutunma fazla oluyor.

Domates de _ yeşil kurt ve tuta _ ve elma da _ elma iç kudu_ için kaolinin içine B. F bakterisi ( delfin wg) kullanırsanız etkisini genişletmiş olursunuz.

Saygılar

Eski 23-07-2011, 08:54   #560
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2011
Selamlar...
Öncelikle Kaolin le tanışmama vesile olan ve bana her türlü bilgi birikimini aktaran
Sn; Halil ÖNEN Beye ve Sn; Acemi Çaylak`a teşekkürlerimi sunarım.Ben İzmir Menemen deki Zeytin tarlamda bunu uyguladım ve çok memnun kaldım.Benden kaolin uygulamasını duyan bir domates yetiştiriciside uyguladı,o da çok faydasını gördüğünü belirtti.Bundan sonra da SUN SHADER uygulamaya devam....Uygulama fotoğraflarını pek yakında paylaşacağım...
Sevgiyle kalın....

egeselin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2011, 13:39   #561
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Sn.Acemi Çaylak Merhaba,
Senin gönderdiğin SunShader'i biraz geçde olsa uyguladım. İçerisine hiçbir madde katmadım.Uygulamadan önce acaba holderin pompasını tıkarmı diye korkmuştum ama bir sıkıntı yaşamadım. Uygulama resimlerini eklemeye çalışacağım. ağaçların yükseklerine iyi uygulama yapamadık galiba. halbuki toz halinde tepelere doğru ilaçlama olmuştu. ilaç kuruyunca beyazlaşacağını düşündüm. ama olmadı.sizce tepelerede etkisini gösterecek mi? görüşlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum. sağlıcakla kalın..

çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2011, 14:16   #562
Ağaç Dostu

Kaolin uyg.

resimler.

Eklenen Resimler

Eski 28-07-2011, 14:17   #563
Ağaç Dostu

devamı

resimler

Eklenen Resimler

Eski 28-07-2011, 21:05   #564
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çaça Mesajı Göster
Sn.Acemi Çaylak Merhaba,
Senin gönderdiğin SunShader'i biraz geçde olsa uyguladım. İçerisine hiçbir madde katmadım...
Sn. çaça;

Sn. acemi cevap verecek belki,

ama kaoline mutlaka yapıştırıcı karıştırın. İsterseniz 100 lt. suya 1 kg. kesme şeker _ toz şekere göre daha iyi yapıştırır_ katabilirsiniz.

Bahçeniz güzelmiş;

ben olsaydım kaoline biraz edidot 67 ve bor katardım.

Kolay gelsin.

Eski 29-07-2011, 11:44   #565
Ağaç Dostu

Halil Bey. Merhaba;
Kesme şeker ve bor öneriniz için teşekkür ederim. (Sizin önerilerinizde benim için önemli. Pekmezli EMA üertimini de sizin tarifinize göre yapıyorum. Hala elimde EM1 var.) bir daha ki sefere şeker katmayı düşünüyorum. çinko ve bor içerikli yaprak gübresi kullanıyorum.Çok da faydasını gördüm. ağaçların meyve tutumunda inanılmaz değişiklik oluyor.

Eski 05-08-2011, 06:35   #566
Ağaç Dostu

Sn. Çaça,

Halil Bey cevabını vermiş ama bende vereyim. Ağaçların tepesini kaplamama nedeni tamamı ile uygulama yapılan pompanın gücü ile ilgili. Sırt pomplarında yükseğe püskürtmek maalesef zor gerçekleşiyor. Sırt pompalarını altlarda sisleme modunda, üstlerdeyse püskürtme modunda kullanmak yüksek ğaaçlarda daha iyi sonuç veriyor.

Halil Bey'in kesme şekerine ek olarak, kaynatılarak bal kıvamına getirilmiş şekerden (ağdalaşmadan biraz önceki hali) 100 litreye 100 cc, arap sabunundan ise 1 tatlı (yaklaşık 10 gr) kaşığı katarsanız daha iyi sonuç alırsınız. Şeker yapıştırıcı, arap sabunu yayıcı yerine geçiyor.

Eski 07-08-2011, 13:31   #567
Ağaç Dostu

Bir doğal yetiştirici daha kazandık

Alıntı:
Sn. Çaça,

Halil Bey cevabını vermiş ama bende vereyim. Ağaçların tepesini kaplamama nedeni tamamı ile uygulama yapılan pompanın gücü ile ilgili.
Evet bir doğal yetiştirici daha kazandık ve yaşamımıza kattık...

Serdar hoca yani genç bir öğretmen. Benim köyün Belen köyünün bir köy ilersinde Hasanlar köyünde doğmuş büyümüş.

10 dönümde 150 yetikin, 250 adet 3 yaşında genç zeytin fidanlarında kaolin uygulamasına başladı.

İlk kaolin uygulamasını 2 ay kadar gibi yapmıştı Serdar Hoca...

Bu defa yeni bir yol deneyeceğiz.

Kaoline edidot 67 de koyacağız. Serdar hocaya bunu söylediğimde, Sn. Yakup bey _eti bor da görevli _ ve Acemi Çaylak ile de görüştü...

Acemi' nin yukarıdaki görüşleri çok önemli. Pompanın gücü kaplamayı belirliyor.

Name:  IMAG0134 [640x480].jpg
Views: 1028
Size:  43.3 KB

Ve püskürtme çok önemli. Altan iki memeyi iptal ettik. Yukarı bakan iki meme bize daha yukarılara atma ve daha az sarfiyat sağlayacak.

Name:  IMAG0122 [640x480].jpg
Views: 1045
Size:  72.4 KB

Zeytin yapraklarında sararmalar vardı. İlk kaolin uygulamasında kaybolmaya başlamıştı.

Yakup bey, kaoline edidot 67 kullanırsanız 21, 20 gün gibi farkı görürüsünüz demiş...

Name:  IMAG0107 [640x480].jpg
Views: 991
Size:  51.3 KB

Bir anda her yere toz duman sardı. Ağacın altından üstüne doğru beyaz bir toz tabakası kapladı.

Bu yöntemi sevdim... Pompayı havaya kaldırıyorsun ve elle uygulama yapmıyorsun.

Ağacın yanlarından ve altından taa tepelerine kadar her yer bembeyaz. Yukarı ağacın üzerine kadar çıkan kaolin zerreleri tekrar üzerine yağmur gibi daha doğrusu sis gibi yağıyor.

Name:  IMAG0121 [640x480].jpg
Views: 1012
Size:  61.6 KB

Burada;

600 lt. suya 4 paket x 3 kg.= 12 kg. kaolin uyguladık.

Yani Sun_ Shader uygulaması yaptık.

6OO gr. editod 67 yani _binde bir_ attık kaoline.

2 kg. şeker kulladık yapıştırıcı için.

Bir daha ya konuştuğumuz ve acami'nin dediği gibi;

şekeri şurup yapacağız_ yapıştıcı için_ ve içine biraz çiçek yağı koyacağız _ yayacı için...

Editod 67 de bor olduğunu söylemiş Yakup bey, kaoline bor kullanmanıza gerek yok demiş.

Teşekkürler Acemi, teşekkürler Yakup bey;

başarılar Serdar hoca...bol verimler;

aramıza hoş geldin...

Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 07-08-2011, 21:30   #568
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2011
Unhappy Teşekkürler Halil ÖNEN,Teşekkürler Acemi ÇAYLAK::))

Alıntı:
Evet bir doğal yetiştirici daha kazandık ve yaşamımıza kattık...

Serdar hoca yani genç bir öğretmen. Benim köyün Belen köyünün bir köy ilersinde Hasanlar köyünde doğmuş büyümüş.

10 dönümde 150 yetikin, 250 adet 3 yaşında genç zeytin fidanlarında kaolin uygulamasına başladı.

İlk kaolin uygulamasını 2 ay kadar gibi yapmıştı Serdar Hoca...

Bu defa yeni bir yol deneyeceğiz.

Kaoline edidot 67 de koyacağız. Serdar hocaya bunu söylediğimde, Sn. Yakup bey _eti bor da görevli _ ve Acemi Çaylak ile de görüştü...

Acemi' nin yukarıdaki görüşleri çok önemli. Pompanın gücü kaplamayı belirliyor.

Eklenti 239062

Ve püskürtme çok önemli. Altan iki memeyi iptal ettik. Yukarı bakan iki meme bize daha yukarılara atma ve daha az sarfiyat sağlayacak.

Eklenti 239063

Zeytin yapraklarında sararmalar vardı. İlk kaolin uygulamasında kaybolmaya başlamıştı.

Yakup bey, kaoline edidot 67 kullanırsanız 21, 20 gün gibi farkı görürüsünüz demiş...

Eklenti 239064

Bir anda her yere toz duman sardı. Ağacın altından üstüne doğru beyaz bir toz tabakası kapladı.

Bu yöntemi sevdim... Pompayı havaya kaldırıyorsun ve elle uygulama yapmıyorsun.

Ağacın yanlarından ve altından taa tepelerine kadar her yer bembeyaz. Yukarı ağacın üzerine kadar çıkan kaolin zerreleri tekrar üzerine yağmur gibi daha doğrusu sis gibi yağıyor.

Eklenti 239069

Burada;

600 lt. suya 4 paket x 3 kg.= 12 kg. kaolin uyguladık.

Yani Sun_ Shader uygulaması yaptık.

6OO gr. editod 67 yani _binde bir_ attık kaoline.

2 kg. şeker kulladık yapıştırıcı için.

Bir daha ya konuştuğumuz ve acami'nin dediği gibi;

şekeri şurup yapacağız_ yapıştıcı için_ ve içine biraz çiçek yağı koyacağız _ yayacı için...

Editod 67 de bor olduğunu söylemiş Yakup bey, kaoline bor kullanmanıza gerek yok demiş.

Teşekkürler Acemi, teşekkürler Yakup bey;

başarılar Serdar hoca...bol verimler;

aramıza hoş geldin...

Saygılar
Asıl sizler beni aranıza kabul ettiğiniz için Teşekkürler...Benim bu güzel yoldaki maceram kaolin maddesini bir arkadaşımdan duymamla başladı...Araştırmaya başlayınca önce seninle ve daha sonra Acemi çaylakla tanıştım ...Sizlerde bıkmadan usanmadan benim meraklı sorularıma cevap verdiniz...Evet ben bir öğretmenim ve sevdiğim içinde hoby olarak tarımla uğraşıyorum.Babamın 10 dönüm zeytin tarlasının hemen hemen her şeyiyle ben ilgileniyorum.Öncelikle şunu belirteyim ilk uygulamamızı 3 Temmuz da yapmıştım.İkinci uygulamayı da 4 Ağustosta beraber yaptık.Senin tavsiyen ve Acemi çaylağın yardımıyla (malzemeyi bulma konusunda) ilave olarak Editod 67 kullandık.İlk uygulamadan önce sarı yapraklar vardı ağaçlarda..Şu anda onlardan eser yok.Editod 67 ile dahada keyiflenecekler gibi.Editod 67 yi Bandırmadan bir firmadan buldum ama çok pahalı.1 kg. 15 tl + kargo 10tl. Bunu daha ucuz temin etmenin yollarını bulucam...Tüm bu uğraşıların tamamı doğal ürün yemek ve daha fazla hasat için.(Her ne kadar köydekiler benimle kafa bulsada...Kaoline saten alçı , ema ya turşu suyu dedikleri gibi.)Pervaneli Taral ile gerçekten çok daha güzel bir uygulama oldu.seninde gördüğün gibi...Bundan sonra tüm uygulamalar böyle olacak.Tarlamızın ilk suyunuda verdik.Ve beklemeye çekildik....Toprak tahlilimizin sonuçlarına göre yeni planlarımızı beraber konuşacağız...
Her şey için tekrar teşekkürler:)

egeselin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2011, 10:00   #569
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kullanılabilir Yeni Ürün

Her ne kadar kimilerine göre gayrı-ciddi ya da satılmış gibi sıfatlarla nitelenen, Parçacık Film Teknolojisini oluşturan bilim adamlarının yıllar süren çalışmaları ve ortaya çıkan kocaman bir literatür ile oluşturdukları optimum formülasyona uygun, ya da kabul edilebilir seviyede çok yakın ürün alternatiflerini arayıp bulmaya devam ediyoruz.

Name:  k90_large.jpg
Views: 882
Size:  34.0 KB

Ürün, halka açık web sitesinde bu özellikleriyle ilan edilmiyor. Araştırmalarımız sonununda firmanın portföyünde bulunduğu anlaşıldı. Yukarıdaki bilgi de bir tür ürün tanıtımı gibi isteyen olursa ilk bilgi gibi gönderiliyor.

Bu bilgi ilk geldiğinde, yazılı özellikler sebebiyle çok ilgilendiğimi ve sevindiğimi belirtmeliyim. Rafine, kalsine, ISO beyazlık ölçümü bir derece daha yüksek gösteriyor ama önemli değil, %96 beyazlık ve tabii en önemlisi %90'ı 2 mikrondan küçük tanecikler. Bu haliyle literatürdeki M-97 formülasyonunu sapmasız olarak karşılıyor.

Yalnız, 330gr'lık serbest yoğunluk pek uymadı. %90 <2mikron için daha hafif olmalıydı.

Firmadan numune istedim önce. Sağolsunlar gönderdiler. Bizim basit tartı ve çokeltme testlerini yaptık. Bir litresi 367gr geldi. Diğer üç ürün ile karşılaştırmalı çökeltme testi yapınca da AT-80 ile birebir aynı davranışı gösterdi. Birim hacimdeki ağırlık da AT-80 ile aynı idi.

Dolayısıyla, ürün ile bildirilen özellikler arasında çelişki çıkınca moralim bozuldu biraz. Allahtan bu bilgileri web sitelerinde yayınlamıyorlar, yoksa hoş olmayan bir duruma düşeceklerdi. Fakat görüştüğümüz sırada da, yazılı bilgi gönderdiler ama %90 diye bir iddiada bulunmadılar.

Buna dayanarak tane dağılım analizi istedim. Firma gayet dürüst davranarak ürüne ait analizi gönderdi, ve her şey yerli yerine oturdu.

Rapora göre ürünün standardı, %93 beyazlık (%96 değil). Ölçüm sonunda %94.1 çıkmış, hiç fena değil.

Tane dağılımında ise ürünün standardı %84'ü 2 mikron altıymış. Ölçümde ise %84,14 çıkmış. Bu da sapmalı olarak kabul edilebilir limitler içine giriyor.

Bu haliyle, basit tartı ile de anlaşıldığı üzere K-90, AT-80'in %83,14 2 mikron altı tane dağılımı ile hemen hemen aynı ürün.

Tonuna $800 +KDV dediler. Kilo fiyatı (kur oynamalarını göz ardı edersek) 1,36TL + KDV'ye geliyor. Toptan alınırsa daha ucuz olur belki. Bu haliyle biraz pahalı. Fakat bir seçenek olarak az sapmayla tarımda kullanılabilirliğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Düzenleyen MeyveliTepe : 16-08-2011 saat 08:57
Eski 15-08-2011, 11:54   #570
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Teşekkürler

Tarımda Kullanılabilir kaolin markalarının artması, en uygun fiyata, en kaliteli ürünün temin edilebilmesi gelişme açısından çok önemli.

En kısa zamanda numune istemeliyim.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024