agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni222Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2010, 20:37   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Bardacik mi bunlar? Benim eski is yerimde kaldirimin kenarindan cikmisti. Neredeyse yabani diye kesecektik; ama Temmuz ayinda resimdekilere benzer nefis incirler verdi. Kimse de kesmeye kiyamadi. 4 yilda cok buyumedi, 2 metre yuksekliginde dal gibi kaldi, dibinden surekli yeni iskinlar veriyor. Sanirim kaldirim yapilmadan once orada bir agac vardi, kestiler, yoksa tesadufen cekirdekten hem bu kadar guzel hem de bu kadar cabuk incir veren bir agac cikmazdi. Bu yil biraz gec de olsa 8-10 celik yaptim. Insallah en azindan biri tutar.
Kardeş bir siteden Eray beyin bahçesinden alıntıdır.Cinsini bende bilmiyorum.Bardacık biraz armudi yapıda oluyor.

aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 20:39   #122
Ağaç Dostu

İncir meraklısı biri olarak başımı döndürdü.

Eski 14-04-2010, 20:46   #123
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Link kaybolmadan bakabildim. Tesekkur ederim. Benim bahsettigim incir, formu, rengi, uzerindeki catlaklari ile fotograftakine cok benziyor. Yalniz meyve olgunlasmasi doneminde yaniliyor olabilirim, ama bizim Eylul'de cikan kara incirimizden cok once olgunlastigindan eminim, bu da onu daha değerli yapiyor.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 20:48   #124
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Forumda zaten varolan bilgi için başka linke neden baktınız ki.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 21:05   #125
Ağaç Dostu

Alıntı:
Link kaybolmadan bakabildim. Tesekkur ederim. Benim bahsettigim incir, formu, rengi, uzerindeki catlaklari ile fotograftakine cok benziyor. Yalniz meyve olgunlasmasi doneminde yaniliyor olabilirim, ama bizim Eylul'de cikan kara incirimizden cok once olgunlastigindan eminim, bu da onu daha değerli yapiyor.
Sevgili zappie, vermiş olduğum linkteki site üye olmadan resimleri açmıyor.O nedenle linki sildim. O anda benim üyelik bilgilerim üzerinden görmüş olabilirsiniz.Siz de elinizdeki incirlerin güzelliklerinden bahsedip incir merakımı depreştirmeyin.Yoksa seneye incir çeliği için sizi de rahatsız ederim

Eski 14-04-2010, 21:14   #126
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Fazla sayida koklensin, soz birisi sizin =)))))

Eski 14-04-2010, 21:21   #127
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Forumda zaten varolan bilgi için başka linke neden baktınız ki.
Bir fazla kaynak, bilgi goz cikartmaz

Eski 14-04-2010, 21:29   #128
Ağaç Dostu

Alıntı:
Burada bahsettiğiniz siyah incir patlıcan incirimi acaba? .Biraz daha açarmısınız.

Eski 14-04-2010, 21:31   #129
Ağaç Dostu

Benim gibi incir meraklıları için İngilizce forum( sadece incir)

Tarzanca üyelerle anlaşmaya çalışıyoruz

figs4funforum.websitetoolbox.com/

Eski 14-04-2010, 22:13   #130
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliok1 Mesajı Göster
Burada bahsettiğiniz siyah incir patlıcan incirimi acaba? .Biraz daha açarmısınız.
Vallaha patlican midir domates midir bilemeyecegim. Biz kara / siyah incir deriz. Pazarda cesit cesit acik kahve renginden koyu mora incirler olur. Kimisinin ici beyaza yakin seffaf saridir, kiminin oldukca koyu kirmizi. Ama genel itibari ile beyaz incirin koyu renklisi gibi degil, daha armudidirler. Illa ki patlican olacaksa, buradaki 2. ve 3. fotograf en yaygin gorulen turden orneklerdi. Incirin sofralik disinda bir degeri olmadigi icin olsa gerek, belli bir standartlasma, klasifikasyon yok. Dayaniksiz bir meyve oldugu icin lokal tuketiliyor, kim ne bulursa onu yiyor, adini sormuyor. Incir mi incir... Yakinda onu da bulamayacagiz, incir bahcelerine plazalar, siteler dikiliyor. En onemli incir bolgemiz Kerimbey sanayinin ortasinda kaldi.
Haaa isin ilginci her ne kadar inciri sevsem de yas olarak beyaz inciri ilk ve tek olarak bahsettigim agactan yeme firsatim oldu, zira Orta ve Dogu Karadeniz'de beyaz incir yaygin degil.

Eski 14-04-2010, 22:26   #131
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
İncir böyle olmalı patlamamalı çatlamamalı, bu evrede ve biraz daha kuruduğu devrede çok severim.
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2&d=1250987144

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 23:41   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2009
çelik hakkında.

Sayın Lilium,

Bize gönderdiğiniz beyaz incir değilmi onlar.Bendeki çelikler daha uyanmadı.Siyah çeliklerinizin de fotoğrafı varmı.Tekrar teşekkürler.iyi geceler.

Şevket Yaşar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 00:14   #133
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ŞEVKET YAŞAR Mesajı Göster
Sayın Lilium,

Bize gönderdiğiniz beyaz incir değilmi onlar.Bendeki çelikler daha uyanmadı.Siyah çeliklerinizin de fotoğrafı varmı.Tekrar teşekkürler.iyi geceler.
Evet o incir, kurutmadığın hava aldırmadığın sürece uyanırlar, siyah incir fotoğraflarım varmı bilmiyorum, fotoğraf galerime bir bakayım.

Eski 15-04-2010, 00:47   #134
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Kanlıbalsıra

Ergin dişi köşeli yüzük şeklinde, beyazımsı renkte, mumsu kabuk altındadır. Bu kabuk ezildiği zaman kan gibi kırmızı sıvı çıkar. Bu nedenle kanlıbalsıra denmektedir.
Name:  kanlibalsira1.jpg
Views: 2384
Size:  4.9 KB
Name:  kanlibalsira.jpg
Views: 2370
Size:  32.2 KB

Ayırtedici Özellikleri
Yıldız koşniline çok benzer. Fakat ondan daha büyüktür.

Yaşam Döngüsü
Kışı ince dal ve sürgünler üzerinde 2. ve 3. dönem nimf veya ergin halde geçirir. Dişi ilkbaharda 500-2500 kadar yumurtayı kabuğunun alt kısmına bırakır. Mayısın son haftasından itibaren hareketli nimfler görülmeye başlar. Haziran sonu Temmuz başlarında ise ergin olurlar. Yılda iki döl verir.

Kimyasal Mücadele :
Ağaçların her tarafı iyice ıslanarak, ancak ilaç zayiatı olmayacak şekilde ilaçlama yapılmalıdır.

İlaçlama Zamanı :
İlaçla mücadeleye karar verebilmek için mart - mayıs aylarında bahçeye köşegenler doğrultusunda girilir. Sıradan veya birer ağaç atlamak suretiyle her ağacın dört yönünden rasgele alınan birer emzik ( bir yıllık sürgün ) kontrol edilir. Bu emziklerde bir adet bile kabuklu bit bulunursa, emzik bulaşık kabul edilir. Bu bahçede 50 ile 100 emzik sayılarak yüzde bulaşık emzik adedi saptanır. Bulaşık emzik adedi % 5'i geçerse ilaçlı mücadeleye karar verilir.

Mücadelesi gereken bahçelerde koşnilin % 90'dan fazlasının inficara başladığı zamanda ilaçlama yapılır. Bu zaman ise Ege Bölgesinde genellikle haziran başından itibaren ilk iteklemeden 1 hafta öncesine kadar olan zamana rastlamaktadır. İkinci bir ilaçlama zamanı son ileklemeden 2 gün sonra başlayarak temmuzun haftasına kadar olan süreyi kapsamaktadır, ilekleme bakımından en güvenli ilaçlama zamanı ise eylül ayı sonundan (incir hasadından hemen sonra) 10 ekime kadar olan süredir. Ancak bu zamanda yapılacak olan ilaçlama ertesi yılın ürününü korumayı amaçlar.

Eski 15-04-2010, 07:44   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Evet o incir, kurutmadığın hava aldırmadığın sürece uyanırlar, siyah incir fotoğraflarım varmı bilmiyorum, fotoğraf galerime bir bakayım.

Sn Lilium
Bende de incir çeliği var, hava aldırmama olayını anlamadım.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 13:38   #136
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Çeliğin ekilmiş olduğu toprağı sulamaya unuturuz toprak çatlama yapar ve çelik hava alır ve kurur.
Şimdi su derkende her gün de sulamayın bu seferde çeliği çürütürsünüz. Toprak çatlamayacak bir nem yeterlidir.

Eski 15-04-2010, 16:27   #137
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Boyle bir durumla karsilasmamak bahce topragi yerine adi perlit - vermikulit karisimini tavsiye ederim.

Eski 15-04-2010, 22:39   #138
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Sayın aliok1, ilekleme incirinin meyveleri kurtlanmıyor mu? Böcek içine girdiğine göre yumurta da bırakıyor olmalı!
Ege üniversitesi ziraat fakültesinden incir üzerine değişik araştırmaları olan yardımcı doçent bir akademisyen ile facebook aracılığıyla arkadaş oldum.İncir konusunda bana yardım sözü verdi.Sevgili nariçi sorunuzu kendisine yazdım.Cevabını kopyala yapıştır yapıyorum.

ilek arısı incir meyvesinin içinde kalabilir ama çoğunlukla ostiol kısmından (meyvedeki delik) girip, aynı yerden çıkar... ilek arısı erkek çiçeklere yumurtasını bırakabilir... erkek çiçeklerin dişi organı kısadır... dişi incir meyvesindeki dişi çiçekler daha uzundur bu sebeple yumurtasını bırakamaz... sırayla bir çok dişi çiçeği gezer ama bırakamaz ve dışarı çıkar... ama içeride de kalabilir... ama kurtlanmaya sebep olmaz... bu arada, incie meyvesinin içindeki çekirdek olarak bildiğimiz her bir yapı birer çiçektir ve o çekirdekler aslında birer meyvedir... incir meyvesi bir meyveler topluluğudur... umarım yararlı ve yeterli olmuştur... iyi geceler dilerim...

Eski 18-04-2010, 10:49   #139
Ağaç Dostu

İncir 8-10 m boyunda, yumuşak odunlu bir ağaçtır. Anayurdu Önas-ya ve Akdeniz dolaylarıdır. Taşlı ve kurak yerlerde yetişir. Çiçekleri bir-evciklidir. Dişi ve erkek çiçekler torba biçiminde bir çiçekliğin iç yüzüne dizilidir. Torbanın tepesinde, yani sapın tam karşısına gelen geniş tarafında «göz

Lop incir denen kurutmalık incirin tozlaşması çok ilgi çekicidir. Bu incirlerde erkek çiçekler güdük kalmış, dişi çiçekler gelişmiştir. Çiçektozları kendiliğinden saçılıp dişi çiçeklere ulaşamaz. Bu tozlaşma işini ilek sineği (Blastophaga psenes) sağlar, İlek inciri denen yabanî incirlerde yaşayan bu sinek, incirin gözünden girer, yumurtlama iğnesini dişi çiçeklerin dişicik borusuna sokarak yumurtalarını çiçeğin yumurtalığına bırakır. Ancak lop incirde dişicik borusu oldukça uzundur.

İlek sineği iğnesini bunun yumurtalığına kadar sokamayınca bırakıp ilek inciri aramağa koyulur; böyle böyle birçok inciri dolaşır, girip çıkarken üzerine bulaşan çiçektozlarını lop incirin dişicik tepesine bırakmış olur.
İlek sineği Türkiye'de yaşar. Amerikalılar üretmek için ilek sineğini Kaliforniya'ya götürdüler, ama aldıkları sonuç pek başarılı olmadı.

Eski 21-04-2010, 20:14   #140
Ağaç Dostu

Mersin ilinin Mut ilçesinde yetiştiriciliği yapılan Mutinciri.

Name:  PICT0790.jpg
Views: 2444
Size:  43.1 KB

Eski 22-04-2010, 17:16   #141
Ağaç Dostu

Ülkemizde yetiştirilen 130 çeşit incir ve duyusal özellikleri

Düzenleyen aliok1 : 17-01-2014 saat 17:35
Eski 22-04-2010, 17:57   #142
Ağaç Dostu

Bazı sofralık incir çeşitlerinin meyvelerinin duyusal özellikleri

Düzenleyen aliok1 : 17-01-2014 saat 17:41
Eski 22-04-2010, 18:06   #143
Ağaç Dostu

Bazı sofralık incir çeşitlerinde ağaç ve sürgün özellikleri:

Eklenti 138038

Düzenleyen aliok1 : 17-01-2014 saat 17:41
Eski 24-04-2010, 22:40   #144
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Yabani incirlere yaptığım göz aşılarında o yaz bir metreden fazla dal atımı oluyor, meyve yapıyor. Birde birşey sormak istiyorum incir çeliklerini ben her zaman ilkbaharda yaparım, incirler uyandıktan sonra çelik alınıyor sanırım. Hangi dallardan çelik alınmalı yeni süren sürgünlerden mi, iki yıllık sürgünlerden mi?

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 08:11   #145
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Aliok1
Bu başlığı çok güzel bir paylaşımla İncir Okulu'na dönüştürdünüz. Bilgiler için teşekkürler. Benim bahçeme dikmek için düşündüğüm, ancak sonradan "Ocağına İncir Ağacı Dikmek" deyimini araştırınca vazgeçtiğim incir çelikleri suda yapraklanınca saksıya aldım. Bu ortamda gelişebilirler mi? Ne kadar gelişme sağlanabilir?

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 21:04   #146
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın Aliok1
Bu başlığı çok güzel bir paylaşımla İncir Okulu'na dönüştürdünüz. Bilgiler için teşekkürler. Benim bahçeme dikmek için düşündüğüm, ancak sonradan "Ocağına İncir Ağacı Dikmek" deyimini araştırınca vazgeçtiğim incir çelikleri suda yapraklanınca saksıya aldım. Bu ortamda gelişebilirler mi? Ne kadar gelişme sağlanabilir?
Sevgili k_dönmez, köklendirmek için aldığınız incir çelikleri üç dallı olarak görülüyor.Her bir kovaya 20 cm boylarında ve tek dallı incir uç sürgünü dikmek daha sağlıklı olurdu.

Name:  FP972-25.jpg
Views: 4184
Size:  33.1 KB

Diktiğiniz incir çeliklerinin toprak altında kalacak kısmına bıçakla bir kaç çentik atmak ve böyle dikmek buralardan köklenmesini kolaylaştıracaktır.Ayrıca toprak yüzeyinde incirin 5cm kadar üst bölümünün kalması bence daha iyi olacaktır.

Düzenleyen aliok1 : 25-04-2010 saat 23:47
Eski 25-04-2010, 21:29   #147
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Aliok1
Bilgiler için teşekkürler. Çelikler uzun süre suda kaldılar. Tam olarak kök diyemesem de su içindeki bölümlerde beyaz kök benzeri uçlar oluşmuştu. Uygun olduğunu düşündüğüm büyük bir saksıya iki çeliği diktim. Canlı kalabilirlerse daha büyük saksılara sonbaharda aktarsam uygun olur mu?

Eski 25-04-2010, 23:46   #148
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın Aliok1
Bilgiler için teşekkürler. Çelikler uzun süre suda kaldılar. Tam olarak kök diyemesem de su içindeki bölümlerde beyaz kök benzeri uçlar oluşmuştu. Uygun olduğunu düşündüğüm büyük bir saksıya iki çeliği diktim. Canlı kalabilirlerse daha büyük saksılara sonbaharda aktarsam uygun olur mu?
Bana kalırsa daha büyük saksıya aktaracağınıza bahçenizin uygun bir köşesine şubat ayı gibi dikebilirsiniz.Bu arada incirler Ankarada mı yoksa yalovada mı?

Eski 26-04-2010, 16:14   #149
Ağaç Dostu

ERBEYLİ İNCİR ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ TARAFINDAN TAVSİYE EDİLEN İNCİR ÇEŞİTLERİ

1-DİŞİ ÇEŞİTLER

a-Kurutmalık çeşitler

Sarılop, Sarı zeybek
.................................................. ......................................
b-Sofralık çeşitler

Bursa Siyahı, Sultan Selim, Morgüz, 208 Siyah, Yeşilgüz, Bardacık, Göklop, Beyaz Orak, Siyah Orak, Akça, Darpak, Horasan, Halebi, Kavak-Patlıcan, Devetabanı, Karayaprak

--------------------------------------------------------------------------
2-ERKEK ÇEŞİTLER
Hamza, Kara İlek, Mor Demirtaş, Armut İlek, Elma İlek, Ak İlek, Kıbrıslı, Küçük Konkur, Damarlı, Taşlık.

Eski 26-04-2010, 18:14   #150
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Aliok1
İncirler Ankara'da. İnciri bahçede evden ve su/kanalizasyon hatlarından uzağa dikmek gerektiğini öğrendim. O yüzden bahçeye dikemiyorum. Birkaç tane karaçam ve yeni filizlenen fıstık çamlarım da var. Onlar için uygun bir yer arayışındayım. Belki yeni ve daha büyük bir bahçe için bana motivasyon da olur. Hepsini oraya dikerim diye hayal kuruyorum. Kim bilir? Belki olur.

Düzenleyen k_donmez : 26-04-2010 saat 20:44

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024