agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni221Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2010, 20:53   #61
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Sn. aliok1, hemen hemen bütün cinslerin bir arada bulunduğu çok değerli bir kaynak paylaşmışsınız. Bu kadar çok beyaz incir çeşidi ve yabani (erkek) incir çeşidi olacağını hiç düşünmemiştim. Gecen kış çelik yapıp ektiğim sarı lop incirlerden bile şüpheleniyorum, çok fazla geldi çeşitler, birbirlerinede çok benziyorlar Bu konuyu incir zamanı resimlerle tekrar gündeme getireceğim, unutursam hatırlatırsınız Çok teşekkürler...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 19:53   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Sn. aliok1, hemen hemen bütün cinslerin bir arada bulunduğu çok değerli bir kaynak paylaşmışsınız. Bu kadar çok beyaz incir çeşidi ve yabani (erkek) incir çeşidi olacağını hiç düşünmemiştim. Gecen kış çelik yapıp ektiğim sarı lop incirlerden bile şüpheleniyorum, çok fazla geldi çeşitler, birbirlerinede çok benziyorlar Bu konuyu incir zamanı resimlerle tekrar gündeme getireceğim, unutursam hatırlatırsınız Çok teşekkürler...
Sevgili samsunlu55 sizde ne gibi incir çeşitleri var?Sultan selim inciri var mı sizde?

aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 20:07   #63
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Bende sadece patlıcan inciri ve sarı lop olduğunu sandığım incir var. Patlıcan inciri zaten yöremizde ünlüdür, festival düzenlenir. Sizin verdiğiniz linklerdeki beyaz incirlerden birbirine çok benziyenler var. Şöyle bir anlatmak gerekirse, ağacın meyvesi altın sarısı renkte, üstü fazla parlak değil sanki çok ince bir tabaka var. Ağacının gelişimi çok hızlı yaptığım aşılarda patlıcan inciri aşısından daha hızlı gelişiyor ve çok kalın sürgünler atıp anaçtan daha kalın oluyor. Kalem aldığım ağacın meyveleri yumruk kadar oluyordu şu anda yol açılacağı için o ağaç kesildi...

Eski 16-02-2010, 20:08   #64
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Aydın-İncirliova-Erbeyli İncir araştırma merkezi koleksiyon bahçesin de 272 adet incir çeşidi vardır.(Alıntıdır)

Eski 16-02-2010, 20:09   #65
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliok1 Mesajı Göster
Aydın-İncirliova-Erbeyli İncir araştırma merkezi koleksiyon bahçesin de 272 adet incir çeşidi vardır.(Alıntıdır)
Maşallah

Eski 16-02-2010, 21:12   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-11-2009
Galeri: 3
merhabalar

incir konusunu görünce bende kulak misafiri olayım dedim benim de bahçemde 2 adet incir vardı , biri beyaz diğeri patlıcan inciriydi ama beyaz inciri yarıdan yukarısını patlıcan incirene aşıladım . alt tarafı beyaz üst kısımları patlıcan inciri oluyor ilk önce beyaz incir yeniyo sonrada patlıcan inciri arkasından da siyah üzüm sardım ona üçü bi arada güzel bir görüntü veriyor. saygılar....

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 00:47   #67
Ağaç Dostu

Köyde naylon tüplere diktiğim 15 çeşit incir resmi,incir çeşitlerini 20'ye tamamlayacağım.

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2010, 22:50   #68
Ağaç Dostu

Merhabalar sevgili forumdaşlar.Bugün internette incir çeşitlerini araştırırken Bursa
beyazı adında bir incir çeşidi buldum.Bu incir Bursa siyahının açık renklisi sanki yani Bursa siyahına çok benziyor ,rengi hariç tabi.Bursa yöresindeki arkadaşlarda bu cins incirden varmı acaba?

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2010, 15:04   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Name:  ficuscarica.jpg
Views: 5440
Size:  25.2 KB
Arkadaşlar
yurt dışı sitelere baktığımızda en çok rağbet gören incirin "Ficus Brown Turkey " adlı incir olduğunu görüyoruz.

Bu incir patlıcan incir dediğimiz cins olabilir mi?Değilse cinsi nedir?

Ficus Brown Turkey
http://www.brooksidenursery.co.uk/fi...pot-2618-p.asp

http://www.shootgardening.co.uk/site...hp?plantid=614

http://www.daleysfruit.com.au/plant/...36c5291c27397a

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 18:28   #70
Ağaç Dostu

Köyümüzün inciriyle ilgili ulusal basında çıkan yazılar:

Manisa'nın Turgutlu ilçesine bağlı Dalbahçe köyünde yetişen ünlü Yediveren incirinin hasadına başlandı.

2008 yılında yağmursuz geçen bir yıl nedeniyle rekoltede büyük düşüş yaşayan Yediveren yetiştiricileri bu yıl ise bekledikleri rekolteyi yakalayarak büyük mutluluk yaşıyorlar.

Türkiye’de sadece Turgutlu’nun Dalbahçe, Avşar, Derbent, Çıkrıkçı ve Kurudere köylerinde yetişen ve Dalbahçe Yedivereni diye tanınan incir sadece yaş tüketiliyor.

Yıllık rekoltesi onbin tonu bulan Dalbahçe Yediverenini almak için tüccarlar ve ihracatçıların temsilcileri Avşar ile Dalbahçe köylerinde alımlara başladılar. Kalitesine göre alımı yapılan incir kiloda 2 TL ile 4 TL arasında üreticisine para kazandırıyor.

Uzun yıllardır incir üretimi yapan Ahmet Umut “Geçtiğimiz yıl rekoltenin havaların sıcak gitmesi ve yağmurun yağmamasından dolayı düşmesi toplama maliyetini karşılamadığı için ürünlerimizi ağaçta bırakmıştık. Bu yıl ise yağışların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi beklenen rekoltenin üzerine çıkılmasına sebep oldu. Köylerimizde alımına başlanan incirin bu yıl üreticinin yüzünü güldüreceğini tahmin ediyorum. Beş köyümüzde yetişen bu ürünün tahmini rekoltesinin on bin tonu geçmesini bekliyoruz. Ürünlerimizde bu seneki kalite hem ihracata hem de iç piyasa tüketimine uygun görülmektedir” dedi.

Turgutlunun beş köyünde hasadına başlanan Dalbahçe yediverenin alıcılar tarafından ihracata ve iç piyasaya göre paketleniyor. Turgutlu’da toplanan Dalbahçe yedivereni ihracatçılar tarafından başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç ediliyor.
.................................................. .................................................. ....

Manisa'nın Turgutlu ilçesine bağlı Dalbahçe köyünde yetişen ünlü Yediveren incirinin hasadına başlandı.

2008 yılında yağmursuz geçen bir yıl nedeniyle rekoltede büyük düşüş yaşayan Yediveren yetiştiricileri bu yıl ise bekledikleri rekolteyi yakalayarak büyük mutluluk yaşıyorlar.

Türkiye’de sadece Turgutlu’nun Dalbahçe, Avşar, Derbent, Çıkrıkçı ve Kurudere köylerinde yetişen ve Dalbahçe Yedivereni diye tanınan incir sadece yaş tüketiliyor.

Yıllık rekoltesi onbin tonu bulan Dalbahçe Yediverenini almak için tüccarlar ve ihracatçıların temsilcileri Avşar ile Dalbahçe köylerinde alımlara başladılar. Kalitesine göre alımı yapılan incir kiloda 2 TL ile 4 TL arasında üreticisine para kazandırıyor.

Uzun yıllardır incir üretimi yapan Ahmet Umut “Geçtiğimiz yıl rekoltenin havaların sıcak gitmesi ve yağmurun yağmamasından dolayı düşmesi toplama maliyetini karşılamadığı için ürünlerimizi ağaçta bırakmıştık. Bu yıl ise yağışların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi beklenen rekoltenin üzerine çıkılmasına sebep oldu. Köylerimizde alımına başlanan incirin bu yıl üreticinin yüzünü güldüreceğini tahmin ediyorum. Beş köyümüzde yetişen bu ürünün tahmini rekoltesinin on bin tonu geçmesini bekliyoruz. Ürünlerimizde bu seneki kalite hem ihracata hem de iç piyasa tüketimine uygun görülmektedir” dedi.

Turgutlunun beş köyünde hasadına başlanan Dalbahçe yediverenin alıcılar tarafından ihracata ve iç piyasaya göre paketleniyor. Turgutlu’da toplanan Dalbahçe yedivereni ihracatçılar tarafından başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç ediliyor.
.................................................. .................................................. ...

Manisa'nın Turgutlu ilçesine bağlı Dalbahçe köyünde yetişen dünyaca ünlü yediveren inciri geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl üreticiyi hayal kırıklığına uğrattı
Hasat döneminde bir ağaçtan ayrı zamanlarda 7 kez meyve alınması nedeni ile Yediveren inciri ismini alan ürünün, yaklaşık 1-2 yıl öncesine kadar Avrupa ülkelerine ihraç edildiği gibi tanesinin ise 1 Euro'dan satıldığı kaydedildi. Yaşanan kuraklık nedeni ile yediveren inciri kalitesini kaybetmesi ile birlikte yurt dışına da bu yıl ihraç edilemedi. Sadece iç piyasaya satılan incirdeki kalitenin düşüne bağlı olarak fiyatında da çok büyük düşüş yaşanması incir üreticilerinde soğuk duş etkisi yaptı. Toprak yapısı ve iklim özelliği ile Ege bölgesinde yoğun olarak Dalbahçe köyünde yetişen incirin yılda ortalama 250 ton civarında toplanıp sayıldığı öğrenildi.

İncir üreticilerinden Ali Akdeniz yaşadığı sıkıntıyı şöyle dile getirdi: "Aracıların fazla kar etme isteği ve son yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak yaşanan kuraklık, köyümüzün meşhur yediveren incirinin her yıl düşmesine ve girdi maliyetlerimizi karşılamayacak duruma gelmemize sebep oldu. Her geçen yıl bir önceki yılı arar durumdayız. Bir kaç yıl önce Avrupa'nın bir çok ülkesindeki marketlerde tane olarak satılan incirimizi şuan ihraç edemiyoruz ve sadece iç piyasaya verebiliyoruz. Gelecek yılda durumda bir değişiklik olmaması halinde tüm incir ağaçlarını kökleyerek farklı bir ürüne yönelme düşüncesindeyim. Köyümüzdeki tüm üreticim zor durumda." Tüccarlara ve hale geçtiğimiz yıllarda kilosu 2.25 YTL'ye satılan ürünün bu yıl ise 50 YKr ile 1 YTL arasında satıldığı, bu durumdan tüccarın da oldukça olumsuz etkilendiği öğrenildi.

.................................................. .................................................. .

Manisa'nın Turgutlu İlçesi'ne bağlı Dalbahçe köyünde yetişen meşhur Yediveren inciri piyasaya sürüldü. Bu yıl sadece iç piyasaya sunulan Yediveren incirine özellikle büyük marketler, turistik bölgeler ve otellerden yoğun talep var. Ancak kuraklık nedeniyle yaşanan rekolte düşüklüğü üreticileri zor durumda bıraktı.

Dalbahçe köyünün toprak yapısı ve iklimine uygun olarak üretilen Yediveren incirinin en büyük özelliği adından da anlaşıldığı gibi tek ağacın belli aralıklar ile bir hasat döneminde 7 kez ürün vermesi. Geçtiğimiz yıllarda iç ve dış piyasaya ihraç edilen Yediveren inciri bu yıl aşırı sıcaklar ve kuraklıktan kaynaklanan rekolte düşüklüğü nedeniyle sadece iç piyasa veriliyor. Yağmursuz geçen bir yılın ardından üründe %50 düşüş yaşandığını belirten üreticiler, zarara uğradıklarını söylediler.

Konuyla ilgili olarak Dalbahçe Köyü Muhtarı Mehmet Karanfil şunları söyledi: 'Son yıllarda oldukça iyi verim aldığımız Yediveren inciri küresel ısınma ve kuraklığa teslim oldu. Ürünümüzde bu yıl için % 50 oranında düşüş gözledik. Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 700 ton olan ürünümüz bu yıl ise 300 tona düştü ve çoğu incir ve meyve ağacı ise kurumaya yüz tuttu. 1 ay daha yağmur yağmazsa meyve ağaçlarımızın büyük bir bölümü kuruyacak. Bir ağacın 15 yılda ürün vermeye başladığı hesaplandığında ise çiftçimizi oldukça zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz'

Uzun yıllardır incir üretimi yapan Mustafa Yurttaş ise: 'Yaşanan kuraklık ürünümüzün normalden çok daha küçük olmasına sebep oldu. Biz de toplama maliyetinden kaçarak bu ürünü ağaçta bıraktık. Kalite ve rekoltedeki düşüş Dalbahçe incir üreticisinin belini bükmüştür' dedi. Bu yıl Dalbahçe köyü'nde üreticiler kurulan alım merkezlerinde ürününü tüccara 1 YTL ile 3 YTL arasında satarken, bu fiyatların maketlerde ve iç piyasa 6 YTL'ye ulaştığı belirtildi.

Eski 16-03-2010, 20:30   #71
Ağaç Dostu

Sofralık incir çeşitleri

Düzenleyen aliok1 : 16-03-2010 saat 21:12
Eski 16-03-2010, 21:54   #72
Ağaç Dostu

İncir ağaçlarında uyanma tarihleri yıllara göre değişmekle birlikte, genellikle,nisan ayı başlarındadır.

Düzenleyen aliok1 : 17-01-2014 saat 18:09
Eski 19-03-2010, 17:03   #73
Ağaç Dostu

İncirle ilgili yüzlerce çeşit,binlerce fotoğraf,yabancı bir site..

www.figs4fun.com

figs4fun.com/Varieties.html( Bu sayfada yukarıdaki
alfabetik sıraya göre harflere tıklandığında o harfle başlayan incir çeşitleri sıralanıyor.

Buda Fransızca bir site:

www.fig-baud.com/figuiers.html

www.ficuscarica.com/index_file/index2.htm

Düzenleyen aliok1 : 20-03-2010 saat 15:37
Eski 19-03-2010, 17:24   #74
Ağaç Dostu

Sevgili Lilium'un köyü...

Name:  hasanbey.jpg
Views: 5509
Size:  38.4 KB
1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı (93 Harbi) sırasında, şu an Bulgaristan toprakları içerisinde yer alan bölgeden göç eden pomak aileleri tarafından kurulmuş ve halen nüfusunun büyük çoğunluğu pomaklardan oluşan köy.

Fotoğraf ve bilgiler panoramio'dan alıntıdır.
Sevgili Lilium siz bana incir çeliği gönderdiniz ama,köyünüzde daha çok pirinç ve pancar üretimi yapılıyor galiba.
Bu arada incir çeliklerinden dolayı tekrar teşekkürler.

Eski 19-03-2010, 18:05   #75
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sevgili aliok1, teşekkür ederim köyümü tanıttığın için, bilgiler doğrudur, İsterseniz biraz daha tanıyalım, yeri değil ama konu açılmışken nasıl ne zorluklarla göç edilmiş ben bu yazıyı okuyunca hep duygulanırım.

http://pomak.blogspot.com/2007/04/bi...-hasanbey.html
Name:  şimdiki hali.jpg
Views: 6054
Size:  61.1 KB
http://www.gonenoya.com/

Düzenleyen Lilium : 19-03-2010 saat 18:32 Neden: ekleme
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 09:20   #76
Ağaç Dostu

Dünya incir üretim bölgeleri.
Name:  2005fig.png
Views: 4947
Size:  44.4 KB

Eski 20-03-2010, 17:13   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2009
İncir çelikleri hak.

Sayın Lilium,

Gönderdiğiniz çelikler bana ulaştı.Siyah incir çeliklerinin türü nedir.Size çok zahmet verdim.İnşallah çoğu tutar.Bende isteyenlere dağıtırım.İlgi ve zahmetleriniz için çok teşekkür ederim.Görüşmek üzere, selâmlar.

Şevket Yaşar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 23:25   #78
Ağaç Dostu

Köyümüzde yetişen Beyaz orak( yerel olarak yediveren denir)haziran ayında olur.
Name:  beyaz ork..jpg
Views: 4541
Size:  55.0 KB
Name:  beyaz ork.jpg
Views: 5159
Size:  55.2 KB

Düzenleyen aliok1 : 21-03-2010 saat 13:30
Eski 20-03-2010, 23:48   #79
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ŞEVKET YAŞAR Mesajı Göster
Sayın Lilium,

Gönderdiğiniz çelikler bana ulaştı.Siyah incir çeliklerinin türü nedir.
Tam olarak cinsini bilmiyorum ama çok güzel bir cins bizim burada yediveren deriz, iri ve kasıma kadar üstünde yiyecek incir bulabirirsin. Ayrıca kurtlanmıyor.

Eski 21-03-2010, 00:19   #80
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Tam olarak cinsini bilmiyorum ama çok güzel bir cins bizim burada yediveren deriz, iri ve kasıma kadar üstünde yiyecek incir bulabirirsin. Ayrıca kurtlanmıyor.
İncirde kurt hiç görmedim. Kurtlanmaya sebebiyet veren unsur nedir

Eski 21-03-2010, 01:33   #81
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Yağmurların düşmesinden sonra incirler de bozulmalar ve kurtlanma görülür nedenini tam olarak bilemiyorum, biz yağmurlara bağlıyoruz.

Eski 21-03-2010, 03:25   #82
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Hasanbey köyü. Molla Osman'ın ruhu şad olsun.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 22:00   #83
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Eklenti 129519
Arkadaşlar
yurt dışı sitelere baktığımızda en çok rağbet gören incirin "Ficus Brown Turkey " adlı incir olduğunu görüyoruz.

Bu incir patlıcan incir dediğimiz cins olabilir mi?Değilse cinsi nedir?

Ficus Brown Turkey
http://www.brooksidenursery.co.uk/fi...pot-2618-p.asp

http://www.shootgardening.co.uk/site...hp?plantid=614

http://www.daleysfruit.com.au/plant/...36c5291c27397a
Sayın Denizakvaryumu
Resimdeki incir bizim ham incir dediğimiz incire çok benziyor.
Ayrıca internette baktığım Turkish Brown resimleri arasında tutarsızlıklar söz konusu birbirine benzemeyen pekçok çok resim var bu isim altında.

Plantae Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 22:29   #84
Ağaç Dostu

Valla bu Fig Brown Turkey yurt dışında en aranan incir fidanı ama neyin nesidir çözemedim.

Dürdane inciri değil, patlıcan inciri değil umarım bilen birileri çıkar.

Name:  Fig-Brown-Turkey.jpg
Views: 7022
Size:  72.3 KB

http://www.daleysfruit.com.au/i/b/Fig-Brown-Turkey.jpg

Name:  fig-brown-turkey1.jpg
Views: 6941
Size:  66.2 KB

http://the-plant-directory.co.uk/fic...ig-p-3320.html

Eski 21-03-2010, 22:33   #85
Ağaç Dostu

Alıntı:
Valla bu Fig Brown Turkey yurt dışında en aranan incir fidanı ama neyin nesidir çözemedim.

Eklenti 131487

Kavak inciri olabilirmi acaba?

www.fig-baud.com/cataloguefiguiers/catbrownturkey.html

Eski 21-03-2010, 22:36   #86
Ağaç Dostu

Kavak inciri soğuklara dayanıksız bu ise dayanıklı.

http://davesgarden.com/guides/pf/go/56748/

Eski 21-03-2010, 22:43   #87
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Alıntı:

Eklenti 131487

Eklenti 131492

http://the-plant-directory.co.uk/fic...ig-p-3320.html
Bana göre patlıcan incirine oldukça benziyor.
Tercih edilmesinde en önemli sebepler muhtemelen yavaş büyümesi böylece saksıya daha uygun olması soğuklara daha dayanıklı olması bununla birlikte erkenden bol ve güzel meyve vermesi vede reklam etkisi.

Plantae Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 23:03   #88
Ağaç Dostu

Romantik ve Cey cey sanırım kesin tanıyı koyarlar

Eski 25-03-2010, 16:45   #89
Ağaç Dostu

Merhabalar.Bugün sevgili Lilium'un göndermiş olduğu beyaz ve siyah incirler ile Ay
dınlı bir arkadaşıma getirttiğim sarılop, göklop ve bardakcı(bardacık) incir çelikleri
ni toprakla buluşturdum.Dün ilk olarak buraların çam ormanlarına gittim.Ormanın tabanında yıllarca çürüyerek humus halini almış yaprak topraklarından bir çuval
eve getirdim.Hemde belediye otobüsüyle.Getirinceye kadar çok yoruldum.Neyse
bu gün, dün getirmiş olduğum humus toprağıyla sokağın yanındaki kumlardan karıştırıp önceden kafalarını kestiğim 5 lt'lik pet su şişelerine doldurarak incir çelik
lerini bunlara diktim.Biraz yordu ama değdi doğrusu.
Name:  PICT0636.jpg
Views: 4850
Size:  62.1 KB
Name:  PICT0637.jpg
Views: 4628
Size:  71.9 KB
Name:  PICT0638.jpg
Views: 4751
Size:  50.8 KB
Name:  PICT0639.jpg
Views: 4482
Size:  61.3 KB
Name:  PICT0640.jpg
Views: 4593
Size:  54.5 KB

Eski 25-03-2010, 18:04   #90
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sevgili aliok1, incirlerinizi güle güle büyütün, milletin ocağına incir ağacımı dikeceksin, şaka bir yana çeliklerin hep uçlarını köklendirmeye almışsın gibime geldi, diğer kısımlarıda köklenir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024