agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen tarku

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2018, 12:15   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Eisenia Foetida alabileceğimiz güvenilir yer arıyorum

Merhaba sevgili forum üyeleri. yarı hobi amaçlı, yarı bahçenin ihtiyacını karşılama amaçlı solucan gübresi yapmak istiyorum. 1,25 metrekarelik kübik alanda başlamayı planladım. 10bin-30bin arası sayıya ihtiyacım var, ileride belki 50bin tane sığabilir diye düşünüyorum bu alana(belki de hacim demeliyim) fakat ilk başlamanın acemiliği ile çoğalma hızları beni paniğe sürüklemesin diye ve alım maliyetini düşürmek için 10bin taneyle başlayacağım. zaten yazılanlara göre 6 ay sonra sayıları 50bini bulabilir ki, kısmen az sayıyla başlamak lazım.

bu sebeple solucan satın almak istiyorum fakat o kadar çok satış yapan ilan arasında nasıl doğru hedefe ulaşacağımı bilemiyorum. ekosol gibi firmaların fiyatları benim bütçemin çok çok üzerinde. 10bin solucan için 5000TL istiyorlar https://shop.ekosol.com.tr/ekosol-ki...rniya-solucani

iki ilan var ekonomik olarak öne çıkan https://urun.gittigidiyor.com/ev-bah...product-detail

diğeri ise https://www.sahibinden.com/ilan/hayv...94400112/detay bu ilanın fotoğraflarındaki solucanlar Eisenia Foetida'ya hiç benzemiyor sanırım. renkleri kırmızı bile değil gibi, yanılıyor olabilirim. gerçi ilan sahibi ücretsiz numune yollayabileceğini yazmış ve çok iddialı bu konuda.

sizlerin tavsiyelerini bekliyorum. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Düzenleyen junior : 30-08-2018 saat 13:49
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2018, 14:12   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
http://www.agaclar.net/forum/solucan-kompostu/23291.htm

burada biraz bilgi var...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2018, 14:39   #3
Ağaç Dostu

orayı tamamen okudum malina ama bilgiler oldukça eski olduğundan(7 yıl geçmiş konu açılalı) orada sorgulananlar bugüne cevap olamıyor. örnek vereyim mesela orada Eisenia Foetida bile sorgulanıyor haklı olarak, çünkü o tarihte hangi solucanın bu iş için uygun olabileceği bile netleşmiş değil en azından bizim ülkede. şimdi gelinen noktada bunun Eisenia Foetida olması gerektiği biliniyor fakat doğru Eisenia Foetida kaynağı bulma konusunda sıkıntılar var . fiyat da burada önemli ve hatta belirleyici etken. öyle ki 10bin solucana ekosol 5000TL isterken https://www.sahibinden.com/ilan/hayv...97557800/detay verdiğim linkteki ilan aynı miktar solucana sadece 100TL fiyat veriyor. çok uçuk farklar var malesef. 100 TL'ye doğru solucana ulaşabileceksem tercih ederim doğal olarak ama emin olamıyorum..

Eski 30-08-2018, 16:32   #4
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Şubat ayında 5 ton solucan gübresi (aslında humus demek daha doğru olur) aldım. Aldığım yer ile pazarlık yaparken 5.000 tane solucanı da araya kattım. Aldığım solucanlar Rus solucanı (andre) diye geçiyor. İlk başlarda besleme konusunda çok beceriksizlikler yaptım, buna rağmen solucanları öldürmeyi başaramadım.
İlk yaptığım hata, her gün solucanları mıncıklayıp rahatsız etmekti. İkinci hatam, solucanlara her gün bol bol mama verince çok gübre çıkacağını zannedip, mamayı üzerlerine yığmaktı. 3. ve en büyük hatam solucanların istediğinden fazla hatta akvaryumvari bir sulama yapmamdı. Bu yaptığım hatalara rağmen solucanlarım ölmedi ve çoğalmaya başladılar. Bu yaptığım hataları kırmızı Kaliforniya solucanları ile yapsaydım ne olurdu bilemiyorum. Şimdi kışı ve soğuklara dayanımını test edeceğim.

Solucan işine yeni başlayacaksanız; baharda başlamanızı tavsiye ederim.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2018, 00:03   #5
Ağaç Dostu

Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Şubat ayında 5 ton solucan gübresi (aslında humus demek daha doğru olur) aldım. Aldığım yer ile pazarlık yaparken 5.000 tane solucanı da araya kattım. Aldığım solucanlar Rus solucanı (andre) diye geçiyor. İlk başlarda besleme konusunda çok beceriksizlikler yaptım, buna rağmen solucanları öldürmeyi başaramadım.
İlk yaptığım hata, her gün solucanları mıncıklayıp rahatsız etmekti. İkinci hatam, solucanlara her gün bol bol mama verince çok gübre çıkacağını zannedip, mamayı üzerlerine yığmaktı. 3. ve en büyük hatam solucanların istediğinden fazla hatta akvaryumvari bir sulama yapmamdı. Bu yaptığım hatalara rağmen solucanlarım ölmedi ve çoğalmaya başladılar. Bu yaptığım hataları kırmızı Kaliforniya solucanları ile yapsaydım ne olurdu bilemiyorum. Şimdi kışı ve soğuklara dayanımını test edeceğim.

Solucan işine yeni başlayacaksanız; baharda başlamanızı tavsiye ederim.
aldığınız gübre miktarı kırmızı kaliforniyalara göre hangi seviyede(verilen miktar bilgileriyle sizin miktarı karşılaştırabildiniz belki, biliyorsunuzdur sanırım)

baharda işler çok yoğun oluyor bahçede, birden kış geliyor, yine kışa kalıyorum. adedi abartmazsam baş edebilirim gibi geliyor. siz hangi sebeple baharı öneriyorsunuz. verim artışı sebebiyle mi, kış şartlarından mı ya da başka sebep?

Eski 31-08-2018, 08:53   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Sayın junior

ben bu işi yapıyorum. eğer isterseniz size yardımcı olabilirim.

Düzenleyen blick : 31-08-2018 saat 15:06 Neden: imla
blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2018, 09:17   #7
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
aldığınız gübre miktarı kırmızı kaliforniyalara göre hangi seviyede(verilen miktar bilgileriyle sizin miktarı karşılaştırabildiniz belki, biliyorsunuzdur sanırım)

baharda işler çok yoğun oluyor bahçede, birden kış geliyor, yine kışa kalıyorum. adedi abartmazsam baş edebilirim gibi geliyor. siz hangi sebeple baharı öneriyorsunuz. verim artışı sebebiyle mi, kış şartlarından mı ya da başka sebep?
Henüz gübre üretme aşamasına gelemedim. Solucan adedini çoğaltmaya çalışıyorum. 6 ayda 1 metreküp anca doldu. Baharda başlamanızı tavsiye etme sebebim; Baharda solucanların üremesi için bütün faktörler var. Kendimden biliyorum üreme olmayınca ve bir gelişme göremeyince insan sıkılabiliyor. Bu işe başlayan pek çok kişi birden bire tonlarca gübre alacağını sanarak işe giriyor ancak öyle olmayınca sıkılıp solucanlarını satma yoluna gidiyor. Her işte olduğu gibi bu işte de sebat çok önemli. Ben gübre üretmek için 2 sene bir şey beklemiyorum.

Baharda işlerin yoğunluğuna katılıyorum ancak amatör bir başlangıçta solucanlarınıza günde 10 dakikanızı ayırmanız yetecektir. Solucan yetiştirme konusunda bütün videoları seyrettiğimi söyleyebilirim. 6 ay sonunda söyleyebileceğim şey, bu hayvanlar müşkülpesent değil. Büyük üreticilerin insanları korkuttuğu kadar zor bir bakımları yok. Seperatör gübresi olacak, şöyle karışacak falan filan. Evden çıkan artıkları veriyorum başkada istedikleri bir şey yok.

MeyveliTepe ve devrann beğendi.

Düzenleyen tarku : 31-08-2018 saat 17:11 Neden: Yıllarca bu kelimeyi yanlış kullandığımı öğrendim. Kimsenin uyarmamış olmasına da çok üzüldüm.
Eski 31-08-2018, 10:53   #8
Ağaç Dostu

Tarku teşekkürler açıklamalar için.. solucanları saklama yeri olarak nasıl bir şey yaptınız, fotoğrafı var mı acaba merak ettim doğrusu

son aramalarım doğrultusunda şu iki ilanı buldum https://www.sahibinden.com/ilan/hayv...30327732/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/hayv...33575370/detay

fakat hiçbiri gerçeğinin fotoğraflarda görüldüğü gibi belirgin halkalara sahip değil. gerçi niye almanyadan gelenlerin 2,5 kat hızlı çoğaldığını anlayamıyorum. ilanda öyle yazıyor

araştırma yaptıkça forumun başka bir konusunda yazılmış olan bir düşünce geliyor aklıma, acaba gerçekten her kırmızı kaliforniya solucanı Eisenia Foetida ama her Eisenia Foetida bir kırmızı kalifornia solucanı değil mi diye düşünüyorum açıkçası

SİZ OLSANIZ şu üstteki iki ilandan hangisini tercih edersiniz; biri alman hızlı çoğalan(gerçi almanlar hızlı mı çoğalıyor ki solucanları hızlı çoğalsın), diğeri sertifikalı garantili

Eski 31-08-2018, 17:19   #9
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Tarku teşekkürler açıklamalar için.. solucanları saklama yeri olarak nasıl bir şey yaptınız, fotoğrafı var mı acaba merak ettim doğrusu

son aramalarım doğrultusunda şu iki ilanı buldum https://www.sahibinden.com/ilan/hayv...30327732/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/hayv...33575370/detay

fakat hiçbiri gerçeğinin fotoğraflarda görüldüğü gibi belirgin halkalara sahip değil. gerçi niye almanyadan gelenlerin 2,5 kat hızlı çoğaldığını anlayamıyorum. ilanda öyle yazıyor

araştırma yaptıkça forumun başka bir konusunda yazılmış olan bir düşünce geliyor aklıma, acaba gerçekten her kırmızı kaliforniya solucanı Eisenia Foetida ama her Eisenia Foetida bir kırmızı kalifornia solucanı değil mi diye düşünüyorum açıkçası

SİZ OLSANIZ şu üstteki iki ilandan hangisini tercih edersiniz; biri alman hızlı çoğalan(gerçi almanlar hızlı mı çoğalıyor ki solucanları hızlı çoğalsın), diğeri sertifikalı garantili
Sertifikalı denen ilan tam bir saçmalık bunu peşinen söyleyeyim. Sertifikalı olması için genetik olarak kanıtlaması lazım. Dna analizi mi yaptırmış? Sahtekarlık bu. Sertifikalı diye aldınız, toprak solucanı çıktı ne yapabilirsiniz? Hiç bir şey.
Youtube'da abone olduğum ve videolarından güven veren birinin linkini vereyim. 3 farklı çeşit solucan besliyor isterseniz size kokon olarak yollayabilir. Kokon almanız solucan sayısı bakımından yararınıza olur. Sertifikalı diyenler dolandırıcıdır uzak durun.

Saklama kabı hakkındaki sorunuzu atlamışım. Çok eski bir tahta kasam vardı ilk başta onun içine koydum. Solucanlar mamaları çok hızlı tüketmeye başlayınca, bir kısmını plastik ekmek kasasının altını delerek ona koydum. Bu da yetmeyince, palet tahtalarından bir kasa daha yaptım. Solucanları aldığım kişi mezar sistemi çalışıyor. Aşırı nem durumunda yer sisteminin daha iyi olduğunu söylüyor ve sanırım haklı.

Eski 31-08-2018, 23:16   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Sertifikalı denen ilan tam bir saçmalık bunu peşinen söyleyeyim. Sertifikalı olması için genetik olarak kanıtlaması lazım. Dna analizi mi yaptırmış? Sahtekarlık bu. Sertifikalı diye aldınız, toprak solucanı çıktı ne yapabilirsiniz? Hiç bir şey.
Youtube'da abone olduğum ve videolarından güven veren birinin linkini vereyim. 3 farklı çeşit solucan besliyor isterseniz size kokon olarak yollayabilir. Kokon almanız solucan sayısı bakımından yararınıza olur. Sertifikalı diyenler dolandırıcıdır uzak durun.

https://www.youtube.com/watch?v=MxSdUAFTAC8

Saklama kabı hakkındaki sorunuzu atlamışım. Çok eski bir tahta kasam vardı ilk başta onun içine koydum. Solucanlar mamaları çok hızlı tüketmeye başlayınca, bir kısmını plastik ekmek kasasının altını delerek ona koydum. Bu da yetmeyince, palet tahtalarından bir kasa daha yaptım. Solucanları aldığım kişi mezar sistemi çalışıyor. Aşırı nem durumunda yer sisteminin daha iyi olduğunu söylüyor ve sanırım haklı.

inanamıyorum yani 5000 solucanı o şekilde yerleştirmek ciddi cesaret, siz de biraz gözü kapalı girmişsiniz galiba

Eisenia Foetida olduğu sertifikalı yani, kırmızı kaliforniya olduğu değil anladığım kadarıyla

Düzenleyen junior : 01-09-2018 saat 23:36
Eski 01-09-2018, 07:46   #11
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
inanamıyorum yani 5000 solucanı o şekilde yerleştirmek ciddi cesaret, siz de biraz gözü kapalı girmişsiniz galiba

Eisenia Foetida olduğu sertifikalı yani, kırmızı kaliforniya olduğu değil anladığım kadarıyla, ama Foetida değil Fetida yazıyor sertifikada, yazan kişi latincedeki hataları düzeltmiş galiba
Video'daki benim solucanlarım değil. Youtube'da paylaşan pek çok yetiştiriciden biri. Almanyadan, Türkiyeye kokon getirdiğini biliyorum.
Rusların bu hayvanlara nasıl baktığına inanamazsınız. Açık havada hiç bir ısıtma tedbiri almadan tahta kasalarda yetiştiriyorlar ve balçık gibi sulu ortamda tutuyorlar.

Eski 01-09-2018, 11:06   #12
Ağaç Dostu

solucanların karşılaştırmalı tablosunu hazırlamış Kırmızı Solucan Çiftliği – Kırmızı Solucan Tür Tayini Danışmanlığı için Aradığınız Adres sitesinden buldum. andre solucan da ikinci sırada

https://i0.wp.com/kirmizisolucancift...size=790%2C319

Eski 01-09-2018, 17:27   #13
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
solucanların karşılaştırmalı tablosunu hazırlamış Kırmızı Solucan Çiftliği – Kırmızı Solucan Tür Tayini Danışmanlığı için Aradığınız Adres sitesinden buldum. andre solucan da ikinci sırada

https://i0.wp.com/kirmizisolucancift...size=790%2C319

Matematiğim pek iyi değildir ama Solucanların olgunlaşma sürelerine bakınca ve bunu yıl bazında üremeyle hesap edince andre daha hızlı çoğalırmış gibi geliyor. Listede solucanların yaşayabilmesi için gereken ısı aralıkları belirtilmiş ancak benim solucan aldığım kişi 2 sene önce -15 dereceye düşen sıcaklıkta (aramızdaki mesafe fazla olmadığı için o soğukları gördüğümüz kesindir) yığınların üzerinin buz tutmasına rağmen solucanların yaşamaya devam ettiklerini söyledi.
Fetita daha çok gübre yapabilir bunun aksini iddia edecek bilgim yok ancak yeni başlayan biri olarak, aldığım solucanların en kötü şartlarda bile yaşadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Aynı şeyi fetita için söyleyebilecek biri var mı? Isıtma sistemi kurmadan kışın kırmızı Kaliforniya solucanlarını yaşatabilen var mı? Fetitadan yılda 10 ton gübre almaktansa, antreden 8 ton almaya razıyım. Isıtmayla falan uğraşacak vaktim yok.

Solucan aldığım kişinin videosu. İsterseniz telefonunu da verebilirim. Her türlü bilgiyi hiç sıkılmadan sorabilirsiniz ve her sorunuza açıklayıcı bilgiyi alabilirsiniz.

Eski 04-09-2018, 12:35   #14
Ağaç Dostu

şu bilgi doğru olabilir mi:

"""Solucanlarimiz tamamen safkan feideta dır. Kokon olarak Almanyadan gelmiş ve burda yetiştirilmiştir. Üreme hızları TR de satılan solucanların neredeyse iki katından fazladır."""

Eski 04-09-2018, 18:34   #15
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
şu bilgi doğru olabilir mi:

"""Solucanlarimiz tamamen safkan feideta dır. Kokon olarak Almanyadan gelmiş ve burda yetiştirilmiştir. Üreme hızları TR de satılan solucanların neredeyse iki katından fazladır."""

Kendi malını satmak için başka insanları karalıyor. Kokon olarak Almanyadan gelmiş. Peki gelen kokonların orijinal olduğunun garantisi nedir? Belki Almanyadan kokon gönderen kazıklamıştır. Türkiyedeki solucanların 2 katı üreme hızını nasıl ölçmüş? Kaç solucan çiftliğine gidip ölçüm yapmış.

Bir insan yükselmeye, ilerlemeye çalışmak yerine kendinden başkalarını aşağıya çekiyorsa sadece kendini kandırır.

Solucan işi henüz devlet tarafından kabul gören bir sektör değil. Gübre üretenlerde, solucan satanlar da bu işi belli bir yönetmelik dahilinde yapmıyorlar. Bu sebepten istedikleri kadar bol keseden sallayabilirler. İnternetten cep telefonu sipariş edip, salatalık alan insanların durumuna düşebilirsiniz. Çok fazla laf salatası yapanların sözlerine itibar etmeyin. Youtube'a girip, solucan besleme, mama hazırlama diye yazıp çıkan videoları izleyin. İçlerinden size uygun gelen birinden solucan alın. Fazla da düşünmeyin derim. Ben solucan aldığım kişinin üretim yerine gittim. Ondan sonra almaya karar verdim ve aldım. Bazı üreticiler yakın olduğunuz takdirde, adete bağlı olarak evinize kadar bile getirebilirler.

blick beğendi.
Eski 06-09-2018, 09:02   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
sayın tarku

tam anlamıyla durumu özetlemişsiniz tebrik ederim
İşin belirleyici sınırları olmadığı için herkes bol kepçeden sallıyor. iki katı çoğalma gibi bir durum söz konusu bile değil. Laboratuvar ortamı dışında bunu ölçümlemek imkansız. O yüzden de herkes birşey söyleyebiliyor. İnanıp inanmamakta bizlere kalıyor.

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024