agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-02-2016, 20:28   #1291
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Şey tolgahan abicim : Bende memnun değilim çoğu soğan sahte zaten bunun hakkında uyarı bile yapmıştım. Ancak bir dükkan var ve orda gerçekten belladonna var ,bende çok güzel açtılar hatta.
Ancak geri kalanları bilemem yalan söylemiş olmayayım..

tolgahan83 beğendi.
eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 09:34   #1292
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eneskrky Mesajı Göster
Şey tolgahan abicim : Bende memnun değilim çoğu soğan sahte zaten bunun hakkında uyarı bile yapmıştım. Ancak bir dükkan var ve orda gerçekten belladonna var ,bende çok güzel açtılar hatta.
Ancak geri kalanları bilemem yalan söylemiş olmayayım..
Enes Kardeşim, hangi dükkan acaba?

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 09:35   #1293
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolgahan83 Mesajı Göster
sakın alma onlar sadece yaprak çıkarıp yazın kuruyorlar yaprakları belladonnaya benziyor ama değil bende onların mağdurlarındanım.
Sadece yaprak çıkartıyor sonra da ölüyor mu? Yoksa seneye tekrar mı yaprak açıyor?

Ben Amarylis olmadığını şu yüzden düşündüm: normalde amarylis önce çiçek sapı göndermezmi bu dönemlerde, yapraklar daha sonra gelir diye biliyordum. Bu yüzden belladona değil diye düşündüm.

Eski 01-03-2016, 09:46   #1294
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2007
Benim aldıklarım her sene sadece yaprak çıkarıyor siz Enesin aldığı yeri bulun ondan alın .Eminönündekileri çoğu sahte.

eneskrky beğendi.
tolgahan83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 10:24   #1295
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Evet çoğu sahte ,sadece amarylliste değil çoğu soğanlıda bunu yapıyorlar..
Burda biraz bahsetmiştim
http://www.agaclar.net/forum/alisver...tm#post1443734

alys beğendi.
eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 07:23   #1296
Ağaç Dostu

Bu sabah deliye döndüm! Dün ben okulda iken kargalar balkonumu basmış! Bütün ektiğim laleleri bir güzel sökmüş, saksılarımını devirmiş, müge filizlerini yemeye çalışmış parçalamış ve sökmüş. Dün gece balkonu kontrol etmedim yorgun olduğumdan olayı, sabah okula gitmeden bir bakayım dedim ve başımın üstünden kaynar sular döküldü...

Bu kargalar neden böyle? Neden bu kadar fazla'lar (bizim Güngören'de her 10 kuştan 7si karga) ve neden belediye bunlara bir çözüm bulmuyor? kafamda böyle düşünceler geçti bir an... Tabi sinirin etkisi sanırım yoksa Belediye ne yapsın (çöpleri daha iyi toplamak ve muhafaza etmek dışında...)

Neyse, şimdi hepsini tekrar ekeceğim artık ama müge'ler toplar mı kendini bilemedim. Kökleri tamamen kurumuş dışarda kaldıklarından dolayı sanırım, birkaçtanesinin de filizi kurumuş/parçalanmış... Offf ya offf düşündükçe deli oluyorum!

Eski 02-03-2016, 10:09   #1297
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
Bu sabah deliye döndüm! Dün ben okulda iken kargalar balkonumu basmış! Bütün ektiğim laleleri bir güzel sökmüş, saksılarımını devirmiş, müge filizlerini yemeye çalışmış parçalamış ve sökmüş. Dün gece balkonu kontrol etmedim yorgun olduğumdan olayı, sabah okula gitmeden bir bakayım dedim ve başımın üstünden kaynar sular döküldü...

Bu kargalar neden böyle? Neden bu kadar fazla'lar (bizim Güngören'de her 10 kuştan 7si karga) ve neden belediye bunlara bir çözüm bulmuyor? kafamda böyle düşünceler geçti bir an... Tabi sinirin etkisi sanırım yoksa Belediye ne yapsın (çöpleri daha iyi toplamak ve muhafaza etmek dışında...)

Neyse, şimdi hepsini tekrar ekeceğim artık ama müge'ler toplar mı kendini bilemedim. Kökleri tamamen kurumuş dışarda kaldıklarından dolayı sanırım, birkaçtanesinin de filizi kurumuş/parçalanmış... Offf ya offf düşündükçe deli oluyorum!
geçmiş olsun öncelikle
kargaların yaptığından eminmisiniz başka tür bir kuş yapmış olabilir mi?

aslında geçen yaz benim de başıma böyle birşey geldi.gerçi pek fazla bir tahribat yoktu bi soğanı dışarı çıkarıp bırakmış ne amaçla yapılmış anlamadım.
muhtemelen açlıktan dolayı yapıyorlar. belki bi kaç ekmek kırıntısı bunu engelleyebilirdi tabi böyle birşey olacağı kimsenin aklına gelmez ki önlem alınsın...

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 12:31   #1298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2015
2 yıldır ektiğim ama nerden geldiğini hatırlamadığım bir soğan var elimde. acaba adı nedir bunun?

Eklenen Resimler

abk, efeege, Milla ve 1 kişi beğendi.
efiltem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 12:35   #1299
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Nergis

mobil telefondan tapatalk ile yollandı

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 17:04   #1300
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Evet Nergis bunlar. Görsel olarak harikalar ama kokuları pek yoğun değil.

özfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2016, 08:59   #1301
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
2 tane sorum olacak.
1-Bir tanıdık bazı soğanlı bitkilerin zamanla toprağın derinliklerine indiğini ve bu nedenle kaybolduğunu söyledi. Bu doğru mudur?
2-Bir yerde 1 soğanın ömrünün 3 sene olduğunu 3. sene sonunda yavrulayarak ana soğanın öldüğünü okudum. Bunu doğruluğunu teyit etmek istiyorum. Buradan işin uzmanlarından (özellikle kgursan ve hocam100) cevap bekliyorum

eceyıldız beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 20:32   #1302
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
2 tane sorum olacak.
1-Bir tanıdık bazı soğanlı bitkilerin zamanla toprağın derinliklerine indiğini ve bu nedenle kaybolduğunu söyledi. Bu doğru mudur?
2-Bir yerde 1 soğanın ömrünün 3 sene olduğunu 3. sene sonunda yavrulayarak ana soğanın öldüğünü okudum. Bunu doğruluğunu teyit etmek istiyorum. Buradan işin uzmanlarından (özellikle kgursan ve hocam100) cevap bekliyorum
1-Hiç duymadım.Soğanlar derine inmez eğer bakım yapılmazsa zayıflar ve ölür.
2-Bir spğanın ömrü eğer iyi bakılırsa 10-15 belki de 20 yıldan fazladır.Benim 15 yıllık sümbül soğanım var.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2016, 02:14   #1303
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
2 tane sorum olacak.
1. Bazı soğanlı bitkilerin örneğin LALE soğanları bazı hallerde normal soğandan başka "Drop" soğan denilen, dikilen soğanın tabanından daha derine doğru bir göbek bağı uzatır ve ucunda soğan oluşur. Duruma göre göbek bağının uzunlupu 10-12 cm olabilir.

2. Bir soğanın ömrü bitkilere göre değişir. örneğin frezya soğanları her sene kendilerini yeniler, yavrular dolayısıyla yenilenen soğanın ömrü uzun yıllar devam eder. Ancak dikilen soğan ölmüştür.,
Lale soğanlarında dikilen soğan çiçek verdikten sonra parçalanır ve yavrular oluşur, ana ölür, Sümbül de dikilen soğan çiçek verdikten sonra içten dışarı doğru yeni scaleler yapar, dış kabuk kısmı kurur ama iç kısımda yeni scaleler oluşu ve ömrü devam eder.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 15:44   #1304
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2012
Merhaba,

Bunlar bahcenin mini tohum hasilati. Tekrar cicekligin icine dokecegim ve hafifce gomerim.

Evdeki hesap bahceye uyarsa seneye mini allium, mini yabani glayol ve mini mini muscarilerim olur. Kismet

Sent from my iPhone using Tapatalk

tatlı bezelye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2016, 20:58   #1305
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
2 tane sorum olacak.
1-Özellikle bazı soğanlı bitkilerin Contractile (Türkçesini bilmiyorum)denilen kök sistemi vardır. Bu kök, soğanı en ideal yetişme ortamına uygun olacak şekilde aşağı doğru çeker. Nergis bunun bir örneğidir.Bu sebeple satın alınan soğanların ortama alışmaları ortalam 2 yıl sürer diyebilirim.

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2016, 20:13   #1306
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
1-Özellikle bazı soğanlı bitkilerin Contractile (Türkçesini bilmiyorum)denilen kök sistemi vardır. Bu kök, soğanı en ideal yetişme ortamına uygun olacak şekilde aşağı doğru çeker. Nergis bunun bir örneğidir.Bu sebeple satın alınan soğanların ortama alışmaları ortalam 2 yıl sürer diyebilirim.
Kontractil kök (Hortum kök) ; Gladiol, Frezya vb. Soğanımsı gövdesi (Corm) olan bitkilerde , soğanı diktikten sonra ,soğandan önce ince kökler çıkar. sonra toprak üstünde 3. yaprak çıkarken dikilen yumru büzüşür, işlevini kaybeder ve bu yumrunun üzerinde gövdenin farklılaşması ile yeni yumru (soğan) oluşmaya başlar ve yeni oluşan yumrunun tabanından KALIN. ETLİ.Kontraktil kökler (Hortum kökler) çıkar ve beslenme işini bu kökler üstlenir bunlar aynı zamanda bitkiyi aşşağı doğru çekerek sağlamlaşmasını sağlarlar.

(Lale , lilium ve nergis vb. soğanlı bitkilerin kökleri normal köklerdir.) Bu cümle yanlış olmuş düzeltiyorum!..Bunların kökleri de Kontractil köklerdenmiş...

kolay gelsin.

Düzenleyen kgursan : 05-01-2017 saat 19:29
Eski 31-12-2016, 21:44   #1307
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Kontractil kök (Hortum kök) ; Gladiol, Frezya vb. Soğanımsı gövdesi (Corm) olan bitkilerde , soğanı diktikten sonra ,soğandan önce ince kökler çıkar. sonra toprak üstünde 3. yaprak çıkarken dikilen yumru büzüşür, işlevini kaybeder ve bu yumrunun üzerinde gövdenin farklılaşması ile yeni yumru (soğan) oluşmaya başlar ve yeni oluşan yumrunun tabanından KALIN. ETLİ.Kontraktil kökler (Hortum kökler) çıkar ve beslenme işini bu kökler üstlenir bunlar aynı zamanda bitkiyi aşşağı doğru çekerek sağlamlaşmasını sağlarlar.

Lale , lilium ve nergis vb. soğanlı bitkilerin kökleri normal köklerdir.

kolay gelsin.

Conractile kök için ''hortum Kök '' demişsiniz, inanın bilmiyordum, teşekkür ederim.
Siteye de yazmıştım yıllar oldu, botanik terimlerini resimli açıklayan Türkçe,sözlük/kitap
sormuştum..
Biyoloji ve veya ziraat eğitimi almadığım için, anlamakta ve öğrenmekte zorluk çekiyorum..
Zaten az buçuk bildiğim var onu da Sn kgursan alt üst ediyor.
Müsaadenizle, muhalefet edeyim: Öncelikle, nergis konusunda rastladığım her yerde 'Contractil' kök sistemine sahip olduğu ve bu sebeple, kendini ideal derinliğe çekebildiğini yazıyordu.
Bu konuya, bahçe - bahçevan,ziraat siteleri yanında bilimsel yazılarda da rastladım.Bu hususta ısrarlıyım.
Bulabildiklerimin bir kısmını aşağıya yazıyorum:

The Growth of Bulbs..Yazar: A Rees E-kitap,2012 S:40
''Contractile roots are found in Narcissus, hyacinth and Iris and a number of investigations
of their structure and mode of action have been made.''

Food and Agriculture Organization of the United Nation FAO
Makale: contractile roots of Narcissus [1969]
Chen, S.

oregonstate.edu, botany 313;Roots Contractile kök için örnek olarak Nergis resmi verilmiş

Benim için önemli bilgi kaynağı, Ian Young'un düzenli yayınladığı,SRGC Bulb Log Diary,
7th JANUARY 2004 ''This Narcissus seedling illustrates very well the large thick
contractile root that will pull this young bulb deeper into the sand as it

Ayrıca Lilium için de, http://dept.ca.uky.edu/Morphology/ro...ctileroots.pdf
görüldüğü üzre, Contactile kök için Lilium örneği verilmiş.

Sanıyorum konu biraz izaha muhtaç..Ya Contractile-Kontraktil/hortum kök kelimeleri bir birini karşılamıyor veya benim bilgi kaynaklarım yeterli değil..
Umarım sizi kıracak kelimeler kullanmadım.Sizi değerli paylaşımlarınızdan tanıyorum,özel önem veriyorum.
Amacım sadece konuyu açıklığa kavuşturmaktır.
Bitki yetiştiren herkesin yeni yılını kutluyorum..

Düzenleyen tabus : 31-12-2016 saat 21:50 Neden: S;40 eklendi
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2017, 22:07   #1308
Ağaç Dostu.

Sn Tabus,

Öncelikle yeni yılınızı kutlular, mutlu ve sağlıklı günler dilerim. Umarım daha güzel bir yıl geçiririz.

Yukarıdaki mesajda açıkladığınız Kontraktil Kökler konusu için teşekkür ederim. Bilmediğim bazı şeyleri öğrenmiş oldum. soğanlı bitkilerde Kontraktil kökler denince sadece frezya,gladiol gibi soğanımsı gövdeli (cormlu) bitkilere has kökler olarak biliyordum, demek yanılmışım. Düzelttiğiniz için teşekkür ederim.

Rees in Growth of Bulbs, kitabını Çiçek soğanlarına yönelik bir çalışmam için pek çok yerini okumuş incelemiştim. Soğan yapısı, depolaması, erken (değişik zamanlarda ) çiçek açtırma fizyolojısı ile ilgili bir çalışmaydı. Ama dediğim gibi kökler konusuna dikkat etmemişim.

Bazı yurt dışı çalışmalardaki kelime/deyim vs. hepsinin türkçe de pek karşılığı maalesef yok. örneğin: Corm lu bitkiler, pek çok yerde Bulb olarak geçer, ama bizde bazı hocalarımız bile 'yumru' olarak söylerler ki bence doğru değildir, çünkü KÖK izleri vardır, Cyclamen, patates yumrudur kök yerleri yoktur, ticari kataloglarda da bulb olarak geçerler vs. bu konuda da hocalarımızla epey tartışmalarım olmuştu.

Her neyse konuyu uzatmayayım. sonuç olarak , ben sadece frezyanın ,veya gladiol un ikincil etli köklerini Kontraktil kök olduğunu sanıyordum,(Bu bitkileri çokça yetiştirdiğimiz için) Oysa Lilium soğanlarının, Nerine soğanlarının, Daffodil (nergis) soğanlarının vb. etli kalın köklerinin Kontraktil Kök olduklarını düşünmemiştim. Dün nettde araştırınca gördüm ki kökler konusunda daha geniş bilgiler var . Örneğin mısır bitkisinin kökleri ??? Bilmiyorum..

Son olarak Kontraktil kök lere bizim buralarda üreticiler Hortum kökler derler, kontraktile dilleri pek dönmez.. Ben de bu benzetmeyi beğenirim.

kolay gelsin.

tabus ve Ahmet beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024