agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2013, 16:41   #1171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Sevgili arkadaşım bu iş tahminlerle olmaz. Ph metre ile ve Ec metre ile toprağının tuzluluk ve asitliğini ölçmeni tavsiye ederim. Yoksa bütün emeğiniz boşa gidebilir....

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 14:59   #1172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
sevgili arkadaşlar;
.....biraz kokusmus mutfak atiklarini battal boy bir posete koydum, icine az toprak, cok az yanmis koyun gubresi, gazete parcalari, biraz bu kis yaptigim komposttan, malzemeyi islatacak kadar 'enzim'li su, saksilardan 8-10 solucan ekledim.. posete 3-4 delik actim..golge bir yere koydum. malzeme ciktikca ekleyip karistiracagim. haftaya biraz da laktik asit bakterisi eklerim......
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
olmaz olmaz
devam et
sn safranlı posetten afedersin b.k kokusuna benzer koku geliyor..
solucan molucan da gorunmuyor..
yayip guneste kurutsam mi saksiya alip ustunu toprakla ortsem mi, yoksa çöpe mi atsam ne dersiniz ?

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 15:11   #1173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
çöpe atılırmı hiç
en kolay yöntemi yap ozman
ben bunu iş yerinde yapıyorum
büyük bir boya tenekesi al
altını bir kaç yerden del...
Içine nevaleyi doldur
hemen üztüne toprak koy
en az 10 cm olsun
unut gitsin....
Bir ay sonra iyice pamuk gibi olacaktır

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 15:13   #1174
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
tamamdir tesekkurler..

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 15:14   #1175
Ağaç Dostu

Elinde fazla fide var ise tenekedeki topragına ekebilirsin
ben biber ekiyorum....
Altta kalan nevale yavaştan biber olarak sofrana gelir...

Eski 07-06-2013, 23:42   #1176
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Kompos yapımı ara vermeden devam ediyor.
Yeşil malzeme= Pazar artıkları.
Kahverengi malzeme= Sadece kepek ve saman.
Aktifleyici Pekmez ve yaş maya.
Kompost'ta kepek ve saman kullanarak 1,5 ay'da mükemmel bir kompost elde etmek mümkün.
Bilhassa kepek ısıyı yükseltip olgunlaşma sürecini kısaltıyor. Saman'da kısa sürede eriyerek yardımcı oluyor.

Eklenen Resimler

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 23:45   #1177
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Kompost'u kasalarda yapmak olgunlaşma açısından fayda, taşıma ve karıştırma açısından kolaylık sağlıyor.

Eklenen Resimler

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2013, 11:08   #1178
Ağaç Dostu

Güzel bir yöntemmiş...
Elinize sağlık

Eski 10-06-2013, 11:05   #1179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2009
Bahçe ve kompost konusunda acemi biri olarak bu sene ilk defa kompost denemeleri yapmayı düşünüyorum sıcak ve soğuk olarak ayrı ayrı. Bahçem bir site içerisinde ve sitenin genel kullanim alanlarında içilen ot ve çimler site görevlisi tarafından bir köşede yığın halde durmakta bu hafta sonu yığını biraz inceledim ve sıcak olduğunu hissettim, ayrıca geçen seneden kalma atıklarda siyah çöp poşetlerinde duruyordu ağızlarını açtığımda ağır bir koku vardı, ama malzemenin rengi siyaha yakındı, bu malzemeleri en faydalı şekilde nasıl kullanırım karar veremedim. Poşetlerdeki malzemeyi malçmı yapmalıyım yoksa sıcak kompostda kahveringi malzeme olarak mı?

Alptekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2013, 14:33   #1180
Yeni Üye

Kimse fikir vermek istemiyormu ?

Eski 13-06-2013, 09:45   #1181
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Geçmiş seneden kalanların eğer kokusu görüntüsü vs. kuşku uyandırıyorsa kullanmayın.
Taze malzemeden devam edin..

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 10:58   #1182
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Selamlar...

Yaklaşık kırk gün önce ceviz fidanlarımıza bakım gübrelemesi olarak her fidana 25 kg. kompost uyguladık ardından bol su verip çapalama yaptık.

Name:  fotoğraf (1).JPG
Views: 1597
Size:  43.4 KB Name:  fotoğraf (2).JPG
Views: 1568
Size:  41.8 KB

Name:  fotoğraf (3).JPG
Views: 1576
Size:  42.8 KB Name:  fotoğraf (4).JPG
Views: 1870
Size:  43.3 KB

Name:  fotoğraf (5).JPG
Views: 1538
Size:  40.2 KB

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 11:08   #1183
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Yukarıdaki dördüncü resim aşağıdaki resim ile aynıdır yaklaşık 40 gün sonra çekilmiştir. ''before/after''

Sadece kompost kullandığımız için bu hale geldi diyemeyiz ama etkisi olduğu kuvvetle muhtemel.
Benim gözlemlerim;
Sıcak havada toprakta çatlama olmuyor
Çapalama yaparken gözle görülür oranda Toprak kabarıyor
Suyu yedikten sonra toprak kararıyor.

Name:  fotoğraf.jpg
Views: 1683
Size:  65.8 KB

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 11:10   #1184
Ağaç Dostu

tebrik ederim dostum.....
aramızdaki en hızlı doğasever olmaya adaysınız

aviator34 beğendi.
Eski 01-07-2013, 17:21   #1185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Thumbs up

İyi günler
Öncelikle bu konularda acemiyim onu belirtmek istiyorum. yaklaşık 1hafta önce, bahçemize ektiğimiz domates biber vb sebzeler için meyve sebze artıklarını toprağa eklemenin faydalı olabileceğini düşündük.sonra biraz araştırdım ki kompost denen birşey varmış daha sonra bu atıkları bi poşette toplamaya başladım birkaç gün önce.ama tabi bu işin bildiğimiz çöp poşetiyle uygun olmayacağını gördüm.zaten sineklenme başlamış evde hemen başka biyere aktarmak için büyük kaplar aradım ama buldugum şey uygun olurmu bilmiyorum? Varil şeklinde baya kalın bir kolim var şu nakliye sırasında kullanılan onun içini naylonla kaplayıp birkaç delik açsam uygun olurmu? Ne önerirsiniz bana bu sineklenme ve biriktirme işiyle ilgili? yoksa gidip bir kova almam gerekecek

dmrsda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2013, 19:44   #1186
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-03-2013
Konuyla ilgili olarak bir video hazirladim. Umarim dikkatinizi ceker

BIO GUBRE YAPIMI - YouTube

FAKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2013, 13:46   #1187
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-03-2013
BIO GUBRE ile elde ettigim % 100 organik fasulyelerim.

CALI FASULYESI (Phaseolus vulgaris) - YouTube

FAKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 11:13   #1188
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
İncir ağacının meyveleri yere dökülmüş
yaklaşık 2 kg kadar var, bunları yaptığım komposta karıştırabilir miyim?
Bir de selvi dalları da karıştırılır mı?

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2013, 16:09   #1189
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2013
herkese merhaba,
yeni üye oldum.bir süredir kompost konusunu araştırıyordum
bir soru sormak istiyorum.
apartman dairesindeki evimde kompost yapmaya çalışıyorum.
birkaç arkadaşımı daha bu konuda anlatarak gazladım
70 lt'lik bir kovayı alttan ve yan taraflarında metal bir çubuğu ısıtarak deldim
içerisine de
renkli olmayan sayfalardan gazete kağıtları,çok az kuru yaprak ve dal.
bir haftadır mutfak biriktirdiğim organik malzemeleri boşalttım.
çöpteki malzemenin içinde

Domates kabuğu
Salatalık kabuğu
Ceviz kabuğu
Antep fıstığı kabuğu
Yumurta kabuğu
Gazete kağıdı ( renksiz olan sayfalar )
Yumurta kartonu ( renksiz )
çok az beyaz Havlu kağıt ( bundan şüpheliyim )
Elma kabuğu
Çay posası
Poşet çay
Kahve telvesi
Pişmemiş Nescafe
Muz kabuğu
Toprak ( aralarda )
var.
bunu balkondaki 70 lt'lik kovaya boşaltırken çöpte beyaz küflenme olduğunu farkettim
küfler örümcek ağı şeklindeydi
çöpünü üstüne de bauhaustan aldığım saksı toprağından döktüm
organik maddeleri kapatacak kadar
ve birazda fısfısla suladım.
fakat 2 gün geçtikten sonra açtığımda beyaz küfler toprağın üstüne yayılmaya başlamış ve içi çöp sineği dolmuş.
acaba yanlış yolda mıyım.
ve içindeki havayı solumanın bir sakıncası var mıdır
Yoğurt mayası vs. faydalı bakteriler içeriğinden kullanmamızın faydası olurmu
evde yoğurdu kendimiz mayalıyoruz.
yoğurt suyundan döksek yararlı bakterilerin bir faydası olur mu?

MeyveliTepe ve justice beğendi.
inkero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 14:28   #1190
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
malzemeleri kat kat değilde karıştırarak atmanız daha iyi olur. ben şahsen bahçede kompost yapıyorum bunun için büyük bir kompost kabı yaptım ama haftaiçi evde birikenleri evdeki delikli kovaya biriktirirken aralarına kuru madde olarak özellikle kepekte katıyorum. kepek malzemeyi kızıştırmak için çok uygun.çıkan ısı böceklenmeyi de ortadan kaldırıyor. haftasonu büyük kompost kabına aktardığım kepekli malzeme çok çabuk kompostlaşıyor. yoğurt mayasındaki bakteriler ayrışmayı hızlandırır. malzemeyi ıslatırken içine pekmez koyduğunuz suyu fıslamanızda bakteri faaliyetlerini hızlandırır. beyaz küfler dosttur ama sıcak kompostta oluşması karışım oranını ayarlayamadığınızdan kızışma olmadığı ve yetersiz havalandırma sebebiyle çıkmış olabilir.

Düzenleyen efor : 02-09-2013 saat 16:08
efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 17:18   #1191
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Kepeği kendimiz nasıl oluşturabiliriz sayın efor? Nasıl temin edebilirim?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2013, 10:22   #1192
Yeni Üye

Merhaba yaklaşık 3 aydır burada okuduklarımı uygulayarak kompost denemesi yapıyorum ve ilk denememde kompost yaklaşık 2,5 ay sürede olgunlaştı, kafamda bir kaç soru oluştu yardımcı olursanız sevinirim.
1-Yaptığım kompostu ilkbaharda kullanıcağım (çok az olduğu için bir faydası olamayacağından) saklama koşulları nasıl olmalı, bahçenin bir köşesinde sadece üstünü bir naylon ile kapatıp bırakmalımıyım, yoksa yine bahçenin bir köşesinde toprakla temasını kesip komple bir naylon ile sarmalıyım, **** çuvallara koyup kapalı bir odadamı muhafaza etmem gerekiyor?
2-Sadece pazar günlerim boş olduğu için bahçeyle ancak 1 gün ilgilenebiliyorum, ve malzeme bulma olasılığım fazla olmuyor ve malesef ev halkı dahil kimseye mutfak artığı toplatamıyorum, sadece çim biçim artıkları ile bu işi yapmaya çalışacağım, kahverengi malzeme olarak kurumuş çim, yeşil malzeme olarak taze çim kullanarak kompost olurmu ?
3-Sadece çim ile yapacağım karışımda yeşil, kahverengi oranı nasıl olmalı 1/3, 1/2, 1/1 oranlar yazılmış kafam karıştı, bu oranlar kiloya göremi, yoksa ölçek hesabımı? bir çuval kurumuş çime, kaç çuval taze çim karıştırmam gerekir?

Eski 05-09-2013, 21:04   #1193
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Durum raporu

Kendimce başarıyla finallediğim ve yaz boyunca tüm saksılarımda kullandığım ilk kompost deneyimimden sonra "ben kaptım bu işi" diyerek tatile gitmeden önce boşalan kompost kutumu tekrar doldurdum. Uzun zamandır küçük plastik kutularda biriktirdiğim meyva ve sebze posalarını, diğer bilimum mutfak artıklarını (tabi ki et, süt ürünleri, yağlı yemek artıkları yok) kırpılmıs karton, gene kırpılmış kuru yaprak, bir önceki kompostumdan kalanlarla harmanladım, delikli çöp bidonu düzeneğime doldurdum. Hatta biraz fazla biriktirmişim, kutuda hiç yer kalmadı, zor kapattım. Tatilden döndüm, biraz ihmal ettim, hemen bakamadım. Kurduktan tam bir ay sonra kapağı kaldırdığımda şunlarla karşılaştım (temsili resimdir):

Her yerdeydiler... Yüzlercesi vardı... Gayet telaşlı ve hareketliydiler... Ve çöpü yerken çıkardıkları sesi duyabiliyordunuz...
Titreyerek kapağı kapadım. Sanırım 2-3 hafta oluyor, daha o kapağı tekrar açacak cesareti toplayamadım
Ama öteki taraftan internette yaptığım araştırmalara göre bu arkadaşlar "black soldier fly"ın larvalarıymış ve komposta büyük katkıları varmış. Solucanlardan daha hızlı ve daha fazla çöp öğütebildikleri için Amerika'da kompost üretiminde kullanılıyormus ve aynı solucanlarda olduğu gibi özel düzenekler hazırlanıp üretiliyormuş. (Kompost için olduğu kadar kümes hayvanlarini beslemek icin veya balik avlamak için de üretenler var).
Ben de bıraktım, istedikleri gibi kendilerine ziyafet çeksinler... Sanırım ancak bahara ya da en erken karlı bir havada o kapağı tekrar kaldırabilirim (havalar soğuyunca yok oluyorlarmış).

Öte yandan kompost olayından asla vazgeçmedim. Baharda bir saksının dibine bir miktar mutfak artığı gömüp, üstünü toprak ve gübreyle kapatıp üstüne de çiçek ekmiştim. Çiçek öldü, muhtemelen kompost sürecinden hasar gördü. Fakat son dönemde o saksıyı eşelediğimde tüm o mutfak artıklarının eriyip mis gibi toprak olduğunu farkedince kompost çalışmalarımı saksı düzeyinde sürdürüyorum. Büyükçe bir saksıyı 1/4 oranında toprakla doldurup üstüne karton kırpığı seriyorum.Bunun üstüne buzlukta dondurup çözdürdüğüm mutfak artıklarımı koyuyorum (buzlukta dondurmak hücre yapısını bozuyormuş, böylece çözülünce daha fazla miktarda su serbest kaliyor, bunu daha rahat süzebiliyorsunuz ve artıklar çürümeye daha yatkın oluyormuş). Üstüne tekrar toprak+kompost (veya gübre)... Bu haftasonu biriktirdiğim ikinci posta mutfak malzemesini ekleyip ağzına kadar toprak doldurup diğer saksıya geçeceğim...

Yaklaşık 1 senedir nerdeyse hiç çöp çıkartmıyorum. Geri dönüşecek en ufak parça bile geridönüşüme gidiyor, mutfak artıkları ise toprağa... Bir daha asla eski rutinime geri dönmem. Yaşasın kompost!

Not: Arkadaşımdan aldığım 50 kadar solucanla solucan kompost olayına da dahil oldum (onlar larvalar gibi korkunç değiller). Henüz 2 haftalık bir olay. Tecrübe edinmeye çalışıyorum. Solucanlar mutlu gözüküyor. Endişeye mahal yok

Düzenleyen pomodoro : 06-09-2013 saat 22:43 Neden: ekleme
pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2013, 23:07   #1194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2013
merhaba,

bende nisan-mayıs gibi oğlumla colliou izlerken orada gördüm. büyükanne evdeki çöpleri bir kutunun içine atıp toprak yapıyordu. nasıl olur dedim. araştırmaya başladım. ve sonunda bu siteye ulaştm. yazın başından beri bu işle uğraşıyorum. yaklaşık 30 lt toprak aldım. yenisini 10 gün önce yaptım. haftada 1 havalandırıyorum tekrar kutusua koyuyorum. içinde kurtcuklar oluşmaya başladı. her tarafı orantılı çürüsün diye haftada 1 havalandırıp ıslatıp tekrar doldurmak işi hızlandırıyor gibi geldi. çıkan kompostun içine strofor parçacıkları koydum onu da arada ıslatıp sık sık karıştırıyorum. çok kaliteli bir toprak odlu. tek eksiği biraz hayvan gübresi. onu da koydupum zaman bomba olacak. bilgilerinizi paylaştığınız için çooookkkk teşekkür ederim.

SAHIRE ve loveforlife beğendi.
bashak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2013, 23:16   #1195
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 27
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pomodoro Mesajı Göster
Kendimce başarıyla finallediğim ve yaz boyunca tüm saksılarımda kullandığım ilk kompost deneyimimden sonra "ben kaptım bu işi" diyerek tatile gitmeden önce boşalan kompost kutumu tekrar doldurdum. Uzun zamandır küçük plastik kutularda biriktirdiğim meyva ve sebze posalarını, diğer bilimum mutfak artıklarını (tabi ki et, süt ürünleri, yağlı yemek artıkları yok) kırpılmıs karton, gene kırpılmış kuru yaprak, bir önceki kompostumdan kalanlarla harmanladım, delikli çöp bidonu düzeneğime doldurdum. Hatta biraz fazla biriktirmişim, kutuda hiç yer kalmadı, zor kapattım. Tatilden döndüm, biraz ihmal ettim, hemen bakamadım. Kurduktan tam bir ay sonra kapağı kaldırdığımda şunlarla karşılaştım
Titreyerek kapağı kapadım. Sanırım 2-3 hafta oluyor, daha o kapağı tekrar açacak cesareti toplayamadım
Ama öteki taraftan internette yaptığım araştırmalara göre bu arkadaşlar "black soldier fly"ın larvalarıymış ve komposta büyük katkıları varmış. Solucanlardan daha hızlı ve daha fazla çöp öğütebildikleri için Amerika'da kompost üretiminde kullanılıyormus ve aynı solucanlarda olduğu gibi özel düzenekler hazırlanıp üretiliyormuş. (Kompost için olduğu kadar kümes hayvanlarini beslemek icin veya balik avlamak için de üretenler var).
Ben de bıraktım, istedikleri gibi kendilerine ziyafet çeksinler... Sanırım ancak bahara ya da en erken karlı bir havada o kapağı tekrar kaldırabilirim (havalar soğuyunca yok oluyorlarmış).

Öte yandan kompost olayından asla vazgeçmedim. Baharda bir saksının dibine bir miktar mutfak artığı gömüp, üstünü toprak ve gübreyle kapatıp üstüne de çiçek ekmiştim. Çiçek öldü, muhtemelen kompost sürecinden hasar gördü. Fakat son dönemde o saksıyı eşelediğimde tüm o mutfak artıklarının eriyip mis gibi toprak olduğunu farkedince kompost çalışmalarımı saksı düzeyinde sürdürüyorum. Büyükçe bir saksıyı 1/4 oranında toprakla doldurup üstüne karton kırpığı seriyorum.Bunun üstüne buzlukta dondurup çözdürdüğüm mutfak artıklarımı koyuyorum (buzlukta dondurmak hücre yapısını bozuyormuş, böylece çözülünce daha fazla miktarda su serbest kaliyor, bunu daha rahat süzebiliyorsunuz ve artıklar çürümeye daha yatkın oluyormuş). Üstüne tekrar toprak+kompost (veya gübre)... Bu haftasonu biriktirdiğim ikinci posta mutfak malzemesini ekleyip ağzına kadar toprak doldurup diğer saksıya geçeceğim...

Yaklaşık 1 senedir nerdeyse hiç çöp çıkartmıyorum. Geri dönüşecek en ufak parça bile geridönüşüme gidiyor, mutfak artıkları ise toprağa... Bir daha asla eski rutinime geri dönmem. Yaşasın kompost!

Not: Arkadaşımdan aldığım 50 kadar solucanla solucan kompost olayına da dahil oldum (onlar larvalar gibi korkunç değiller). Henüz 2 haftalık bir olay. Tecrübe edinmeye çalışıyorum. Solucanlar mutlu gözüküyor. Endişeye mahal yok
1-O larvalar yeniyormuş da.Hatta bunun için bir çiftlik bile kurulmuş, kokusu patatese benziyormuş falan Ama ben de bir ıyyyyy diyorum
2-Bir kaç hafta önce olgunlaşan kompostu ben de bir kaç ev bitkimde kullandım, toprakla karıştırarak. Sonuç:3 menekşem öldü çok üzgünüm.ama mum çiçeği neyseki iyi görünüyor, ya fazla koydum yaktı ya da kompostun azot karbon oranında bir tuhaflık var...Onun dışında fidanların diplerine sepeliyordum ama çok büyük bir etki göremedim - toprağı gevşetmesi pozitif bir etki...
3-Ben de kahverengi malzeme olarak yoğunluklu çam ibresi kullanıyorum başka malzeme çok az, belki bu da kompostta bir dengesizlik oluşturuyor?
4- Bir de burada hiç solucan yok maalesef. ilginç değil mi bahçede mumla arasanız yok! Sıcaktan mı acaba kışın ve ya baharda gelirler mi ki...Dolayısıyla solucan kompostunuzun fotolarını paylaşırsanız sevinirim, belki ben de bir yerlerden bonservislerini ödeyerek solucan transfer ederim

yağmur beğendi.

Düzenleyen SAHIRE : 06-09-2013 saat 23:21 Neden: kısaltma
SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2013, 23:20   #1196
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 27
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bashak Mesajı Göster
merhaba,
haftada 1 havalandırıyorum tekrar kutusua koyuyorum. içinde kurtcuklar oluşmaya başladı. her tarafı orantılı çürüsün diye haftada 1 havalandırıp ıslatıp tekrar doldurmak işi hızlandırıyor gibi geldi. çıkan kompostun içine strofor parçacıkları koydum onu da arada ıslatıp sık sık karıştırıyorum. çok kaliteli bir toprak odlu. tek eksiği biraz hayvan gübresi. onu da koydupum zaman bomba olacak. bilgilerinizi paylaştığınız için çooookkkk teşekkür ederim.
Haftada 1 havalandırmak - çevirmek öneriliyor zaten böylece daha hızlı dönüşüyor ama bazen ben de havalandırmaya vakit bulamıyorum...

bashak beğendi.
SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 01:34   #1197
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alptekin Mesajı Göster
3-Sadece çim ile yapacağım karışımda yeşil, kahverengi oranı nasıl olmalı 1/3, 1/2, 1/1 oranlar yazılmış kafam karıştı, bu oranlar kiloya göremi, yoksa ölçek hesabımı? bir çuval kurumuş çime, kaç çuval taze çim karıştırmam gerekir?
Alptekin Bey,
Çok karışmış durum. Sadece çim ile olmaz, ben Sayın MeyveliTepe nin günlüğünden öğrendim, burada da anlatımı mevcut. Çim kuru da olsa yeşil malzemedir. Yanına eski karon mukavva kutuları vs ekleyin, bulabilirseniz talaş eski suntalardan keserle kırıklayacağınız parçalar vs ekleyin. Kiloyu falan karıştırmayın. Eğer kovada yapıyorsanız, kovanın üçde biri kahverengi yani odunsular veya kğıt, gerisi sizin mutfak atıkları olacak.

tkorkunckaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 02:19   #1198
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inkero Mesajı Göster
herkese merhaba,
yeni üye oldum.bir süredir kompost konusunu araştırıyordum
bir soru sormak istiyorum.
apartman dairesindeki evimde kompost yapmaya çalışıyorum.
birkaç arkadaşımı daha bu konuda anlatarak gazladım
70 lt'lik bir kovayı alttan ve yan taraflarında metal bir çubuğu ısıtarak deldim
içerisine de
renkli olmayan sayfalardan gazete kağıtları,çok az kuru yaprak ve dal.
bir haftadır mutfak biriktirdiğim organik malzemeleri boşalttım.
çöpteki malzemenin içinde

Domates kabuğu
Salatalık kabuğu
Ceviz kabuğu
Antep fıstığı kabuğu
Yumurta kabuğu
Gazete kağıdı ( renksiz olan sayfalar )
Yumurta kartonu ( renksiz )
çok az beyaz Havlu kağıt ( bundan şüpheliyim )
Elma kabuğu
Çay posası
Poşet çay
Kahve telvesi
Pişmemiş Nescafe
Muz kabuğu
Toprak ( aralarda )
var.
bunu balkondaki 70 lt'lik kovaya boşaltırken çöpte beyaz küflenme olduğunu farkettim
küfler örümcek ağı şeklindeydi
çöpünü üstüne de bauhaustan aldığım saksı toprağından döktüm
organik maddeleri kapatacak kadar
ve birazda fısfısla suladım.
fakat 2 gün geçtikten sonra açtığımda beyaz küfler toprağın üstüne yayılmaya başlamış ve içi çöp sineği dolmuş.
acaba yanlış yolda mıyım.
ve içindeki havayı solumanın bir sakıncası var mıdır
Yoğurt mayası vs. faydalı bakteriler içeriğinden kullanmamızın faydası olurmu
evde yoğurdu kendimiz mayalıyoruz.
yoğurt suyundan döksek yararlı bakterilerin bir faydası olur mu?
Sizin yaptığınız bokashi composting'e daha uygun. Kovaya yeni malzeme koyduğunuzda üzerine biraz bokashi serpeleyip hava boşluğu kalmayacak şekilde sıkıştırmanız gerekir. Deliklerden gelen suyu da gün aşırı alıp sulandırarak bitkilerinizde kullanabilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 02:23   #1199
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pomodoro Mesajı Göster
Kendimce başarıyla finallediğim ve yaz boyunca tüm saksılarımda kullandığım ilk kompost deneyimimden sonra "ben kaptım bu işi" diyerek tatile gitmeden önce boşalan kompost kutumu tekrar doldurdum. Uzun zamandır küçük plastik kutularda biriktirdiğim meyva ve sebze posalarını, diğer bilimum mutfak artıklarını (tabi ki et, süt ürünleri, yağlı yemek artıkları yok) kırpılmıs karton, gene kırpılmış kuru yaprak, bir önceki kompostumdan kalanlarla harmanladım, delikli çöp bidonu düzeneğime doldurdum. Hatta biraz fazla biriktirmişim, kutuda hiç yer kalmadı, zor kapattım. Tatilden döndüm, biraz ihmal ettim, hemen bakamadım. Kurduktan tam bir ay sonra kapağı kaldırdığımda şunlarla karşılaştım (temsili resimdir):

Her yerdeydiler... Yüzlercesi vardı... Gayet telaşlı ve hareketliydiler... Ve çöpü yerken çıkardıkları sesi duyabiliyordunuz...

Dışarıda, üst üste konmuş eski lastiklerle yaptığım kompost kabı da aynen böyle oldu. İki günde bir, bir kürek bol larvalı çürüntüyü tavuklara veriyorum, izdiham yaşanıyor Müthiş bir protein kaynağı.

loveforlife ve yağmur beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 08:56   #1200
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE Mesajı Göster
1-O larvalar yeniyormuş da.Hatta bunun için bir çiftlik bile kurulmuş, kokusu patatese benziyormuş falan Ama ben de bir ıyyyyy diyorum
2-Bir kaç hafta önce olgunlaşan kompostu ben de bir kaç ev bitkimde kullandım, toprakla karıştırarak. Sonuç:3 menekşem öldü çok üzgünüm.ama mum çiçeği neyseki iyi görünüyor, ya fazla koydum yaktı ya da kompostun azot karbon oranında bir tuhaflık var...Onun dışında fidanların diplerine sepeliyordum ama çok büyük bir etki göremedim - toprağı gevşetmesi pozitif bir etki...
3-Ben de kahverengi malzeme olarak yoğunluklu çam ibresi kullanıyorum başka malzeme çok az, belki bu da kompostta bir dengesizlik oluşturuyor?
4- Bir de burada hiç solucan yok maalesef. ilginç değil mi bahçede mumla arasanız yok! Sıcaktan mı acaba kışın ve ya baharda gelirler mi ki...Dolayısıyla solucan kompostunuzun fotolarını paylaşırsanız sevinirim, belki ben de bir yerlerden bonservislerini ödeyerek solucan transfer ederim
Siz teşhisi koymuşsunuz zaten. Kanımca kullandığınız çam iğneleri kompostu fazla asidik yapmış. Kompostunuzu asit seven bitkilerde kullanın derim (ortanca, açelya gibi).

Solucanlara gelince... Solucan kompostunda kullanılanlar bildiğimiz toprak solucanı değil. Toprak solucanları daha az yiyor, yediğinden de en çok kendi faydalanıyormuş. Toprağın da daha alt katmanlarında yaşıyorlarmış. Kompost solucanları tam tersi yüzeye yakın bölgelerde dolanıp, her gün ağırlıkları kadar (ya da ağırlıklarının yarısı kadar - iki şekilde de okudum nette) çöp yiyorlarmış. Kompostta daha çok red wiggler veya tiger worm denilen türler kullanılıyor. Benimkiler bunlardan mıdır bilemiyorum. Ama bahçede gördüğümüz toprak solucanı olmadığını biliyorum. Öyle küçükler ki solucan deneye bin şahit ister Daha çok kurt gibiler. Önceleri çok iğrenç geliyordu ama çaresiz bitkiler için, doğa için katlanmalıyım diyordum. Fakat şu 2 haftada bayağı bayağı ısındım miniklere

En kısa zamanda fotoğraflamaya çalışırım. Henüz sayıları çok az olduğu için kutuda bulmak bile zor oluyor.

Netten araştırırsanız solucan satan siteler var. Ama hiç biri hakkında referans veremeyeceğim, dediğim gibi ben arkadaşımdan edindim. Eğer canları rahat ettirmeyi başarabilirsem kısa sürede nüfus artacaktır diye umuyorum. O zaman isteyenlerle seve seve paylaşırım. Bizim gibi delilerin artması lazım

SAHIRE beğendi.
pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024