agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2013, 11:23   #1141
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Sn eylülbelde,

Uyguladığınız yöntem doğru bir yöntem, zamanlaması da uygun.

Benzer bir yöntemin detaylı bir uygulamasını buradan izleyebilirsiniz.

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 19:38   #1142
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Dün gece bu başlığa yeniden bir göz attım.

Sebze dikme vaktine kadar kompost yapabilirim düşüncesi ile, bu sabah yanıbaşımızdaki çam ve kestane ağaçlarından oluşan ormanlık alana gittim.

Çam iğneleri ve kestane yaprakları öyle cok birikmiş ki, adeta yorgan misali yerleri kaplamış.

Kestane yapraklarını cuvala doldururken altından cıkan çürümüş toprakla karşılaşınca, yaprakları geri döküp başladım hazır gübre olmuş toprağı toplamaya.

Komşuları unutmadım tabii. Telefon acıp onları da çağırdım.

Name:  gübre kompost 021.jpg
Views: 1439
Size:  63.3 KB

Hep beraber cuvalları doldurmaya başladık.
Name:  gübre kompost 023.jpg
Views: 1601
Size:  70.1 KB
Sağolsunlar komşularım, benim cuvallarımı taşımaya yardımcı oldular. 5 cuval gübre olmuş toprağı kapının önüne getirdik.

Plastik kasaya koyup bir güzel eledim hepsini.
Name:  gübre kompost 030.jpg
Views: 2333
Size:  58.1 KB
Eledikten sonra iri kalanları ayırdım, büyük siyah bir poşete koydum.
Name:  gübre kompost 031.jpg
Views: 1696
Size:  69.9 KB

Eklenen Resimler

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 19:51   #1143
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Elekten geçirdiğim toprağa, 2 cuval yanmış koyun gübresi ilave ettim harmanladım iyice.

Büyükce bir muşamba ile örttüm üstü. Ola ki gece yağmur yağar akıp gitmesin.

İri parcaları sıcak kompostta kullanmak istiyorum.

1-Kahverengi malzeme yerine kullanabilirmiyim?

2-Aparat yapmadan, yerde yığın olarak kalsa, üzerini muşamba ile kapatsam, arada acıp karıştırsam. Başarılı olurmuyum.

3-Hazır elediğim gübreye( 4 cuval oldu eleyince.) 2 cuval kaynmış koyun gübresi ilave ettim. karıştırdığım gübreyi açelya ve asidik toprak seven diğer bitkilerimde kullanmak istiyorum. Koyun gübresi karıştırmakla hata mı ettim?

Konuda birikimli arkadaşlardan sorularıma cevap alabilirsem sevinirim.

Yarın hava yağmazsa yaprakları toplamaya gideceğim. Pazardan yeşillik toplama işi var birde. Kompost için kolları sıvadım nihayet.

Eski 19-03-2013, 19:55   #1144
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Bu elenmiş, gübre ilave edilmiş toprağa biber tohumu ektim bugün. Umarım yakmam tohumları)

Bu gübreden cokca toplayacağım. Sebzelerde kullanmamda bir sakınca olur mu? (Asidik olduğundan)

Yoksa sadece çiçeklerimde mi kullanayım?

Ne çok sordum değil mi)

Eski 19-03-2013, 20:29   #1145
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Doğrudan kullanın, bence ayrıca kompostlamanız gerekmez. Çok güzel bir malzeme. Sebzeler zaten 6-7 arasında PH isterler. Yarı yarıya mevcut toprağınız ile harmanlayabilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 20:44   #1146
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sn cemo, http://www.agaclar.net/forum/1123725-post1142.htm mesajinizda gosterdiginiz 3. resimdeki malzeme hakikaten cok kaliteli gibi duruyor. Bu konuyla ilgili hazirlanmis cok iyi bir video

Kara lahanalarin boyuna dikkat edin (2:02'den itibaren). Bu videoda sizin topladiginiz malzemenin bozunmamis hali, cesitli mikroorganizmalarla birkac sene boyunca bozunmaya birakiliyor. Malzemenin toprak haline gelmesi saglaniyor. Kaya tozu eklenerek de mineral zenginligi arttiriliyor.

MeyveliTepe, cemo ve alcen beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 21:08   #1147
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Doğrudan kullanın, bence ayrıca kompostlamanız gerekmez. Çok güzel bir malzeme. Sebzeler zaten 6-7 arasında PH isterler. Yarı yarıya mevcut toprağınız ile harmanlayabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim sevgili MeyveliTepe.

Sebze bölümüm hazır olmadığından, bekletmek zorundayım şimdilik. Koyun gübresi ilavesinin bir sakıncası yoktur umarım.

Yarın toplayacağım gübreye kayun gübresi ilave etmiyeyim o halde.

Belim ağrıdığından allah yardım etti bana, hazır kompostlaşmış gübreyi serdi önüme

Bu hafta, ormandan cıkamıyacağım bu durumda ben

alcen beğendi.
Eski 19-03-2013, 21:23   #1148
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Sn birnefestoprak

Videoyu izledim, teşekkür ederim. Ormanda doğal olarak çürümüş yapraklar, çam iğneleri, kestane kirpileri (arada çürümeyen kirpiler ellerime battı gerçi)

Tabaka halindeki yaprakların altından cıkan, gübrenin fotoğrafını ekliyorum.

Umarım bu sezon güzel sebzelerim olur.

Gördüğünüz gibi daha toplanacak cok malzeme var.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2013, 21:25   #1149
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Koyun, keçi vb. yanmış gübre ekleyebilirsiniz, sakıncası yok aksine malzemenin gübre değerini arttırmış olursunuz.

alcen beğendi.
Eski 19-03-2013, 21:28   #1150
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sizin topladiginiz malzeme, yararli mikroorganizmalarca da cok zengin. Karbon acisindan da zengin, sus tutma kapasitesi de cok iyidir.

Sn Meyvelitepe'nin tavsiye ettigi gibi, baska bir malzeme eklemeden bazi sebzeleri denemek icin dogrudan bu malzemenin icine ekmenizi tavsiye ederim. Buyume asamasinda gubreleme yapacaksaniz organik sivi gubre kullanin derim.

Bir de rica etsem sebzelerin buyumesini duzenli resimlemeniz mumkun mu? Sonucu cok merak ediyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Sn birnefestoprak

Videoyu izledim, teşekkür ederim. Ormanda doğal olarak çürümüş yapraklar, çam iğneleri, kestane kirpileri (arada çürümeyen kirpiler ellerime battı gerçi)

Tabaka halindeki yaprakların altından cıkan, gübrenin fotoğrafını ekliyorum.

Umarım bu sezon güzel sebzelerim olur.

alcen ve hepgül beğendi.
Eski 19-03-2013, 21:32   #1151
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Koyun, keçi vb. yanmış gübre ekleyebilirsiniz, sakıncası yok aksine malzemenin gübre değerini arttırmış olursunuz.
Topladığım ve elediğim 4 cuvala, 2 cuval koyun gübresi eklemiştim. Çok sevindim bu bilgiye. Teşekkür ederim.
Sebze ve çiçekleri yakarmıyım acaba diye korktum acıkcası.

Eski 19-03-2013, 21:34   #1152
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yukardaki videoda malzemeye baska hicbirsey eklenmemis. Sirf o haliyle nasil bir sonuc verecegini merak ediyorum. Bir iki kok sebzeyi, sadece bu malzemenin icinde yetistirmeniz mumkun mu?

alcen beğendi.
Eski 19-03-2013, 21:38   #1153
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Bir de rica etsem sebzelerin buyumesini duzenli resimlemeniz mumkun mu? Sonucu cok merak ediyorum.
Seve seve fotoğraflarım.

Sizden ricam, sıvı gübre konusunda yardımcı olmanız. ( tavsiye edeceğiniz bir sıvı gübre ve nereden bulacağım, nasıl kullanacağım konularında.)

Yarın toplayacağım gübreden 1 cuvalı ayırıp katkısız şekilde sebze dikip deneme yapacağım.

Anlayamadığım, deneme için sebze dikeceğim bu toprağı nereye koyacağım. Bahcede ayrı bir yerde ayrı bir kap içinde mi deneyeceğim. Yoksa bahceye bir yere, sadece bu toprağı döküp öylemi dikeceğim sebzeyi.

Bu gün cok yoruldum inanın, kafam basmaz oldu

alcen ve hepgül beğendi.
Eski 19-03-2013, 21:40   #1154
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Malzemeyi toplarken dikkatimi çeken şey, gübreleşmiş kısımda solucan yok ( üst kısımda)
Aşağıya inip toprağa varmak üzereyken, solucan ve kırkayaklar başlıyor.

Öyle böyle değil serce parmağım kalınlığında solucanlar.

alcen, hepgül, ciroz ve 1 kişi beğendi.
Eski 19-03-2013, 21:45   #1155
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Video'da topraklaşan wood-chips (ağaç yongaları) anlatılıyordu. Ben de bahçede çıkan dalları öğütüp bir yerde topluyorum. Dallar çok kurumamış durumda öğütülüp bir yerde biriktirilir ise 4-5 ay içinde enfes bir toprak haline geliyor. Budanmış zeytin dallarını da yığın haline getiriyorum. Zeytinin yaprakları dökülüp simsiyah bir toprak haline geliyor. Dalları kaldırıp altından topluyorum. Kurumuş dallardan yapılmış yongalar da yaz boyu çok güzel bir organik malç oluyor. Öncelikle çileklerde değerlendirmeye çalışıyorum.

cemo, alcen, ciroz ve 1 kişi beğendi.
Eski 19-03-2013, 21:45   #1156
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Estagfurullah, solucan gubresine erisim imkaniniz var mi? Varsa, bunu suda cozup yapraklara puskurtebilirsiniz, yoksa 1 corba kasigi pekmezi 1 lt suda karistirip onu kullanabilirsiniz. Aslinda ben sivi gubreye ihtiyaciniz olacagini da sanmiyorum ama bu siraladigim iki malzeme de hem cok hafif NPK oranlarina sahip olmalari bakimindan hem de bitki dayanimini arttirmalari bakimindan benim hep tercih ettigim cok etkili malzemeler.

Topladiginiz malzemeyi de varsa 20 lt'lik saksiya doldurup bitkiyi orda yetistirebilirsiniz (bu boyutta bir saksi oturak domates icin cok uygun). Varsa sebze yastiklarinda da kullanabilirsiniz.

Alıntı:
Seve seve fotoğraflarım.

Sizden ricam, sıvı gübre konusunda yardımcı olmanız. ( tavsiye edeceğiniz bir sıvı gübre ve nereden bulacağım, nasıl kullanacağım konularında.)

Yarın toplayacağım gübreden 1 cuvalı ayırıp katkısız şekilde sebze dikip deneme yapacağım.

Anlayamadığım, deneme için sebze dikeceğim bu toprağı nereye koyacağım. Bahcede ayrı bir yerde ayrı bir kap içinde mi deneyeceğim. Yoksa bahceye bir yere, sadece bu toprağı döküp öylemi dikeceğim sebzeyi.

Bu gün cok yoruldum inanın, kafam basmaz oldu

MeyveliTepe, alcen ve ciroz beğendi.
Eski 19-03-2013, 21:52   #1157
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Sevgili Meyvelitepe

Gecen yaz boyu ağaçlardan dökülen meyveleri ve elime gecen evsel atıkları, büyükce bir saksı içinde topladım
Arada üzerine yanmış koyun gübresi ve toprak attım. Azaldıkca ilave yaptım. Şimdi elimde sizin deyiminizle, büyükce bir saksı kara altınım var

Sizden cok şey öğreniyorum.

Eski 19-03-2013, 21:55   #1158
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn cemo, bu arada sizin topladiginiz malzemenin cok benzeri burda paketlenmis kompost olarak satiliyor. Yaklasik 12 kg'i 100 TL civarinda, yanina yaklasilmiyor.

Eski 19-03-2013, 21:56   #1159
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Alıntı:
Estagfurullah, solucan gubresine erisim imkaniniz var mi? .
Solucan gübresi başlığını okumam gerekecek, bu gece de iş cıktı bana

Solucan gübresi sayılırmı bilmem ama, az önce bahsettiğim kara altın saksım var ve içi pembe pembe solucan dolu. İrili ufaklı solucanlar.

Solucandan cok korkarım elleyemiyorum saksıya.

Tam bir gübre oldumu acaba bilemiyorum rengi kapkara ama. Yarın fotoğraflıyayım en iyisi.
O saksıya da bir kök oturak domates mi diksem

alcen beğendi.
Eski 19-03-2013, 22:14   #1160
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Alıntı:
Sn cemo, bu arada sizin topladiginiz malzemenin cok benzeri burda paketlenmis kompost olarak satiliyor. Yaklasik 12 kg'i 100 TL civarinda, yanina yaklasilmiyor.
Bizde bugün arkadaşla şakalaşıyorduk, satsak mı pazarda? cok olacak bu gübre. Kilosunu 2 liradan veririz demiştik. 100 tl yi duyunca gözlerim fırladı.

Ticarete mi başlasam acaba
Bugün 500 tl lik iş cıkartmışım

alcen ve hepgül beğendi.
Eski 19-03-2013, 22:20   #1161
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yalniz burda satilan sekli satici tarafindan hazirlaniyor. Agac parcalarini Sn MeyveliTepe'nin yaptigi gibi genis bir alana yayip bozunana kadar islemden geciriyorlar.

Siz de malzemeyi toplarken gorece eski, birikmis olanlardan toplarsaniz yerel ekosistem icin daha iyi olur. O katmanin olusmasina imkan vermek acisindan hep ayni agac dibinden toplamamak onemli.

Solucan gubresi icin de Turkiye'de cok nadir bulunan ama yerli mali olan Ekosol marka gubre var. Ekosol Solucan Gübresi adresinde goruluyor.

Alıntı:
Bizde bugün arkadaşla şakalaşıyorduk, satsak mı pazarda? cok olacak bu gübre. Kilosunu 2 liradan veririz demiştik. 100 tl yi duyunca gözlerim fırladı.

Ticarete mi başlasam acaba

Eski 19-03-2013, 22:28   #1162
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Alıntı:
Siz de malzemeyi toplarken gorece eski, birikmis olanlardan toplarsaniz yerel ekosistem icin daha iyi olur. O katmanin olusmasina imkan vermek acisindan hep ayni agac dibinden toplamamak onemli..
Bir aya kalmadan orada ağaç dibi kalmıyacak. Çünkü belediye orman işletmesi ile anlaştı. Mesire yeri yapacak ormanı. Çalışmalar gecen sonbaharda başladı. Bircok ağaç kesildi.

Elimizi cabuk tutup, toplayabildiğimiz kadar gübre toplamalıyız.

Ereğli gurubuna haber verdim, cumartesi cuvalı kapan gelecek

Solucan gübresi için acıklamalarınızı izleyeceğim. Teşekkür ederim.

MeyveliTepe ve ciroz beğendi.
Eski 20-03-2013, 22:19   #1163
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Alıntı:
Sevgili Meyvelitepe

Gecen yaz boyu ağaçlardan dökülen meyveleri ve elime gecen evsel atıkları, büyükce bir saksı içinde topladım
Arada üzerine yanmış koyun gübresi ve toprak attım. Azaldıkca ilave yaptım. Şimdi elimde sizin deyiminizle, büyükce bir saksı kara altınım var

Sizden cok şey öğreniyorum.
Size bahsettiğim kompost saksımı fotoğrafladım.

Dolu saksı zamanla yarıya inmiş.

İçine kazara sümbül yavrularıda karışmış. Küçücük yavrular çiçek bile açmış.

Bu büyüklükteki saksıya domates dikip, topladığım toprağın verimini izleyeceğim. Bu boy saksı, domates fidesi için yeterlidir sanırım.

Name:  00 gübre 023.jpg
Views: 1576
Size:  56.4 KB

California solucanları kadar olmasada, benim solucanlarda iyi çalışmış.

Name:  00 gübre 026.jpg
Views: 1402
Size:  71.5 KB

Eski 20-03-2013, 22:47   #1164
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Oturak çeşit bir domates için uygundur.

Eski 05-04-2013, 23:33   #1165
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Alıntı:
Dün gece bu başlığa yeniden bir göz attım.

Sebze dikme vaktine kadar kompost yapabilirim düşüncesi ile, bu sabah yanıbaşımızdaki çam ve kestane ağaçlarından oluşan ormanlık alana gittim.

Çam iğneleri ve kestane yaprakları öyle cok birikmiş ki, adeta yorgan misali yerleri kaplamış.

Kestane yapraklarını cuvala doldururken altından cıkan çürümüş toprakla karşılaşınca, yaprakları geri döküp başladım hazır gübre olmuş toprağı toplamaya.

Komşuları unutmadım tabii. Telefon acıp onları da çağırdım.
Arkadaşlar, yanlış biliyorsam lütfen düzeltin. Ormanlardan örtüaltı toprağının alınması yasak diye biliyorum.
Selamlar...

perseus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 22:49   #1166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2013
İyi akşamlar herkese

Bu foruma ilk mesajım..Herkese teker teker merhabalar..Ben mantar yetiştirciliği ile ilgili bilgiler topluyorum..Ticari anlamda düşünüldüğünde kompost maliyeti önemli bir gider kalemi..Bu yüzden kendi kendime imal etmeyi düşündüm yalnız burda tarif edilen (sıcak)kompost un mantar yetiştirmeye müsait olup olmadığıyla ilgili net bir yorum bulamadım başlık altında..Konuda yetkin biri sorumu cevaplayabilirse çok memnun olurum.Burda tarif edilen kompost ile kültür mantarı yetiştirilebilirmi?

Qualm01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 20:05   #1167
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Ve mutlu son...

Şubat ayı ortalarında gerçekleştirdiğim son kompost harekatından sonra kovamı kendi haline bıraktım. Yerinden bile kıpırdatamadığım kadar dolu olduğu için çevirmeye falan hiç uğraşmadım. Zaten moralim bozulmuş, umudumu kaybetmiştim. Hatta son günlerde "o kadar çöpü nasıl yapsam, nereye boşaltsam" diye düşünmeye başlamışken geçenlerde "bir açıp bakayım, ne hallerde acep" dedim ve ta taaa ) Sıfır koku, sıfır böcek, hacim 1/3 kadar azalmış, renk gayet koyu, geneli helva kıvamında, arada topaklaşmış parçalar seçiliyor... Çok keyiflendim. Meğer oranı tutturunca, bir de gübreyi katınca hiç de problem çıkmıyormuş...

Tekrar teşekkürler Sn.Ciroz, sizin yönlendirmeleriniz olmasaydı başaramazdım

Şimdi "level" atlayıp solucanlarla kompostu denemek istiyorum )

Eklenen Resimler

pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 19:23   #1168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
sevgili arkadaşlar;

bir hafta on gundur mutfak atiklarini posetlere doldurup pencerenin onunde biriktiriyordum .. elimde kahverengi malzeme olmadigindan yeni kompost baslatamiyordum. bugun dayanamayip soyle birsey yaptim:

biraz kokusmus mutfak atiklarini battal boy bir posete koydum, icine az toprak, cok az yanmis koyun gubresi, gazete parcalari, biraz bu kis yaptigim komposttan, malzemeyi islatacak kadar 'enzim'li su, saksilardan 8-10 solucan ekledim.. posete 3-4 delik actim..golge bir yere koydum. malzeme ciktikca ekleyip karistiracagim. haftaya biraz da laktik asit bakterisi eklerim...

sorum ve endisem sunlar:

-kokusmus atiklari kullanmasam iyiydi biliyorum ama kiyamadim. kaş yapayim derken goz cikar mi sizce?

-solucanlar heba olur mu?

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 09:33   #1169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
olmaz olmaz
devam et

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 20:10   #1170
SZT
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-02-2005
Galeri: 3
Alıntı:
Malzemeyi toplarken dikkatimi çeken şey, gübreleşmiş kısımda solucan yok ( üst kısımda)
Aşağıya inip toprağa varmak üzereyken, solucan ve kırkayaklar başlıyor.

Öyle böyle değil serce parmağım kalınlığında solucanlar.
Bunun nedenini bilen var mıdır? Bende yıllardır ormandan humuslu toprak getirir killi bahçe toprağıma karıştırırım. Bir süre sonra sanki hiç humuslu toprak getirmemişim gibi, taş gibi olur toprak. Bu yıl sebze adası yaptım ve getirdiğim humuslu toprağı sadece keçi gübresiyle karıştırarak bu adaya doldurdum ve sebzeleri diktim. Keçi gübresinin içindeki yüzlerce irili ufaklı solucanlar şu anda yoklar. Fiziksel olarak müthiş bir toprak, ama kimyasal olarak çok şüpheliyim. Ph düşük olabileceği tahminiyle bir miktar sönmüş kireç (sıva kireci) ve bir miktar da odun külü karıştırdım. Sonucu merakla bekliyorum.

SZT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024