agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2012, 11:25   #961
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
çocuk için sütü beykoz'un köylerinden gelen sütçüden alıyoruz. Rica ettik 8-10 çuval yanmış büyükbaş hayvan gübresi getirdi. Yalnız geçen haftaki müthiş yağmurlardan sonra çuvallar suyu da çekerek gübreyi balçık haline getirmiş.

şimdi elimde;
3 büyük çöp poşeti temiz ilaçsız çim kırpıntısı,
2 çuval fidancıdan satın aldığım yanmış küçükbaş hayvan gübresi,
8-10 çuval bu bahsettiğim balçık haldeki büyükbaş hayvan gübresi,
mutfakta biriktirdiğim (hiç uğraşmayıp rondodan geçirebileceğim) meyve sebze kabukları,
akşam üzeri marangozdan alacağım talaş,
ve de em var.

Bu aşamada kompost yapmak için balçık haldeki büyükbaş hayvan gübrelerini kullanabilir miyim?
Ya da çuvallardan yere dökerek üstünü de örterek biraz normal hale gelmesini mi beklemeliyim?
Ya da son ihtimal bu büyükbaş hayvan gübresi sevdasından vazgeçip sadece 2 çuval küçükbaş hayvan gübresini mi kullanmalıyım? Gerekiyorsa 2 çuvala ilave de yapabilirim.

Son sorum kompostu bahçede biraz gölge olan bi yerde yapabilir miyim?
elinizdeki malzemeleri sakın zayi etmeyiniz
hepsini kullanabilirsiniz
sadece marongazunuzdan biraz fazla talaş aldınızmı iş tamamdır
talaş balçık gübreyi hemen kurutacaktır..
Hepsini ıyıce karıştırın.
Zaten hafıf nemlı kalacaktır
üzerine em yi attınızmı her sey yolunda demektır
gölgede olması zaten idealidir
üzerini siyah naylonla kapatın arada karıştırın 20 günde azineniz tamamdır

hk50, hepgül ve bahcedenn beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 01:48   #962
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
...
Şimdi elimde;
3 büyük çöp poşeti temiz ilaçsız çim kırpıntısı,
2 çuval fidancıdan satın aldığım yanmış küçükbaş hayvan gübresi,
8-10 çuval bu bahsettiğim balçık haldeki büyükbaş hayvan gübresi,
... meyve sebze kabukları,
... talaş,
Ve de EM var.

Son sorum kompostu bahçede biraz gölge olan bi yerde yapabilir miyim?
Sn. safranlının dediği gibi de yapabilirsiniz.

Gelin YAYÇEP in çiftçi eğitim projesinde belirttiği gibi harika 'serin gübre' yapalım...( bir serin gübre başlığı mı açmalıyım )

Biz sadece gübreden değil gübre+kompost malzemelerinden yapalım.

Ne oranlarda ve kadar malzeme karıştırdığınızın önemi yok, siz belirleyin...

1-) yukarıdaki tüm malzemeleri karıştırın _gübrenin yaş olamasının önemi yok_ ve 1 kg. üre_ formunda %45 oranında saf azot bulunur_ karıştırın. Daha kolay osun diye her 3-4 parmak kalınlığında karışımın üzerine gübreyi serpin...

2) Karışıma _bu sırada_ yarım kg. kükürt ilave edin...

3) En son üzerine ince bir tabaka hainde _ yarın kg kadar_ sönmemei kireç serpiştirin...

ve üzerini siyah-beyaz fark etmez, güneş alan bir yerde naylon ile kapatın. Naylonun etrafını toprakla kapatın. Hava almaması iyidir...

İçeride kuvvetli bir ısı oluşacaktır ve kullanadığınız EM de yanarken_ ölürken_ görevini yapacaktır...

20 gün sonra eliniz karışımın içine sokun elinizi yakıyorsa üzerine su sıkın, soğutun, tekrar örtün.

10 gün sonra tekrar bakın _ ısı olşacaktır_ tekrara su ile soğutun...

Örtün hiç bir makro ve mikro elementlerin uçup gitmesine izin vermeyin...

Üç ay sonra karışımınız soğumuşsa _ eğer soğumadıysa su yetersiz gelmiştir tekrarlayın_ harika gübreniz kullanıma hazır demektir...

Kısaca anlatayım...

Karışıma 1 kg, üre gübresi, yarın kg. kükür karıştırın üzerine sönmei kireç tozu ile kapatın, yandıkca soğutun yandıkca soğutun, 2 ayda serin gübreniz hazır....

En az 6 ayda olaması gereken gübreniz 2 ayda olur. Toprağa karıştırıp kullandığınızda element yüklü kompost malzemeleri toprakta işlevini tamamlayacaktır...

Her fidan cukuruna bir kürek atıp toprağa karıştırırsanız ve sebzeleri dikerseniz harika olur...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 13:59   #963
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
elinizdeki malzemeleri sakın zayi etmeyiniz
hepsini kullanabilirsiniz
sadece marongazunuzdan biraz fazla talaş aldınızmı iş tamamdır
talaş balçık gübreyi hemen kurutacaktır..
Hepsini ıyıce karıştırın.
Zaten hafıf nemlı kalacaktır
üzerine em yi attınızmı her sey yolunda demektır
gölgede olması zaten idealidir
üzerini siyah naylonla kapatın arada karıştırın 20 günde azineniz tamamdır
Sn. Safranlı teşekkür ederim cevabınız için. Harfiyen dediklerinizi bugün bir bir uygulayacağım inşallah.
Elimizdeki malzemenin hepsini iyice karıştırın demişsiniz. Üzerine de EM' ı atıp sanırım tekrardan karıştırmam gerekicek. EM' ın da karışımın her tarafına iyice karışmasını sağlamak için. 20 gün sonra da kara altınımız hazır olucak inşallah. Saygılarımla...

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 14:08   #964
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. safranlının dediği gibi de yapabilirsiniz.

Gelin YAYÇEP in çiftçi eğitim projesinde belirttiği gibi harika 'serin gübre' yapalım...( bir serin gübre başlığı mı açmalıyım )

Biz sadece gübreden değil gübre+kompost malzemelerinden yapalım.

Ne oranlarda ve kadar malzeme karıştırdığınızın önemi yok, siz belirleyin...

1-) yukarıdaki tüm malzemeleri karıştırın _gübrenin yaş olamasının önemi yok_ ve 1 kg. üre_ formunda %45 oranında saf azot bulunur_ karıştırın. Daha kolay osun diye her 3-4 parmak kalınlığında karışımın üzerine gübreyi serpin...

2) Karışıma _bu sırada_ yarım kg. kükürt ilave edin...

3) En son üzerine ince bir tabaka hainde _ yarın kg kadar_ sönmemei kireç serpiştirin...

ve üzerini siyah-beyaz fark etmez, güneş alan bir yerde naylon ile kapatın. Naylonun etrafını toprakla kapatın. Hava almaması iyidir...

İçeride kuvvetli bir ısı oluşacaktır ve kullanadığınız EM de yanarken_ ölürken_ görevini yapacaktır...

20 gün sonra eliniz karışımın içine sokun elinizi yakıyorsa üzerine su sıkın, soğutun, tekrar örtün.

10 gün sonra tekrar bakın _ ısı olşacaktır_ tekrara su ile soğutun...

Örtün hiç bir makro ve mikro elementlerin uçup gitmesine izin vermeyin...

Üç ay sonra karışımınız soğumuşsa _ eğer soğumadıysa su yetersiz gelmiştir tekrarlayın_ harika gübreniz kullanıma hazır demektir...

Kısaca anlatayım...

Karışıma 1 kg, üre gübresi, yarın kg. kükür karıştırın üzerine sönmei kireç tozu ile kapatın, yandıkca soğutun yandıkca soğutun, 2 ayda serin gübreniz hazır....

En az 6 ayda olaması gereken gübreniz 2 ayda olur. Toprağa karıştırıp kullandığınızda element yüklü kompost malzemeleri toprakta işlevini tamamlayacaktır...

Her fidan cukuruna bir kürek atıp toprağa karıştırırsanız ve sebzeleri dikerseniz harika olur...
Teşekkürler Halil Abi, diğer arkadaşlarımızın alınmasını istemem ama verdiğiniz cevaplar ile siz ve Sn. MeyveliTepe hızır gibisiniz. Acil herşeye yetişiyorsunuz.

Sn. Safranlı'nın tarifini İstanbul'da yapacağım. Yazlık sebzelerimizde kullanacağım. Haftaya kaolin + gülleci atmaya gideceğim köye. Sizin tarifinizi de haftaya köyde yaparım. Sizin tarifin oluşumu biraz vakit alacağı için sizin kara altını hem kışlık sebzelerde hem de kurmayı düşündüğüm 10 dönümlük karar veremediğim ( en mantıklısı ne olucaksa) meyve bahçesi fidanlarında kullanırım. Saygılarımla...

Halil Önen ve hepgül beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 16:13   #965
Ağaç Dostu

Alıntı:
teşekkürler halil abi, diğer arkadaşlarımızın alınmasını istemem ama verdiğiniz cevaplar ile siz ve sn. Meyvelitepe hızır gibisiniz. Acil herşeye yetişiyorsunuz.

Sn. Safranlı'nın tarifini istanbul'da yapacağım. Yazlık sebzelerimizde kullanacağım. Haftaya kaolin + gülleci atmaya gideceğim köye. Sizin tarifinizi de haftaya köyde yaparım. Sizin tarifin oluşumu biraz vakit alacağı için sizin kara altını hem kışlık sebzelerde hem de kurmayı düşündüğüm 10 dönümlük karar veremediğim ( en mantıklısı ne olucaksa) meyve bahçesi fidanlarında kullanırım. Saygılarımla...
oooo 10 dönüm bahçe kuruluyor bu çok güzel
sizleri tebrik ederim....
Meyvecilik gibisi yok...
12-13 yaşından beri aşı yapıp ağaçlarla hasbıhal eden biri olarak
meyveciliği çok seviyorum...

Halil Önen beğendi.
Eski 08-06-2012, 10:37   #966
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Kompost kabı

Merak edenler için bir kaç görüntü ve detay paylaşmak isterim,

Fotografları ve calismalari gerekirse ilgili konu altında da paylasmak isterim acikcasi., Denemeler ve yanilmaların bir çoğu agaclar.net forumlarından ve youtube açık universitesinden etkilenerek elimizden geldiğince kendi koşullarımıza uyarlanmış şeylerdir.

Genel olarak geri donusum cilginligi basladigindan beri, bahcenin bir kosesine, çöp konteynarlarının yanına bırakılmış eski esyalar, insaat alanından alınmış paletler ve komşularımızın taşınırken bıraktıkları şeylerlerden bir yigin yapmaya basladik

karınca misali, ufak ufak gelen seyler şimdi epeyce bir yigin olusturdu, ve donusmeye basladi.

İlk olarak Kompost Kabinini yaptik. Burada satın aliınan tek malzeme, sıva altı teli denilen, plastik bir malzeme, metresi Koçtaş' ta 1 TL, bu malzeme hem kompost kabininde hem de kasalardan imal ettigimiz saksılarin icinde kullanildi.
Kompost kabının koseleri insaattan alinan 5 x 5 direkler. sıva altı teli, normal bir telle direklere sabitlendi.

Güncelleme:
Kompost için; yeşil malzeme yandaki çocuk parkının çimlerini biçen görevlilerden, kahverengi malzeme 4-5 ufak çuval yanmış koyun gübresi, kurumui yapraklar ve dallar. Dallar bahce makası ile ufaltilarak kullanıldı.

Sevgili meyvelitepe' nin yanmış koyun güresini bir kere daha işlemden geçirmesinden etiklenerek yapılmış bir kompost oldu.

İlk denememize ragmen sanırım basardık. Sebze yatağımızda ( beşik demek daha doğru ) kullandık, Sonucları yine paylaşırız.

Siz değerli üyelerin katkıları için sonsuz teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ciroz : 13-06-2012 saat 08:43 Neden: güncelleme
ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 03:52   #967
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2012
Arkadaslar gayet güzel ve bilgilendirici cevaplariniz var, her birini tek tek okudum, hepinize tesekkürler..
Ben Almanya´da mecburi kompost yapiyorum, bahcem cok büyük ve her hafta yagmur yagdigindan 10 günde bir cimen bicmem gerekiyor ve bu cimenleri kompost yapiyorum..
kompost yapmanin avantaji sebze bahcem bedava gübreleniyor fakat kompostunda bazi zararlari var..
En büyük zarari tarla farelerini cekiyor, ve evin kompost bölümü fareden gecilmiyor..
Birde sineklerin ve böceklerin yumartlamak icin kompostu secmesi ki buda zararli böcek artisini hizlandiriyor..

gencmenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2012, 16:32   #968
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2012
selamlar, ben de hurdacıdan çemberli mavi kimyasal bidonlarından alıp, temizleyip (sodyum lauryl sülfat varmış eskiden içinde) altını kestim ve toprakta uygun boyda açtığım sığ bir çukura bunu gömdüm. birktirdiğim malzemeyi içine tabakalar halinde serip ıslatarak ilk kompost denememe başladım. karıştırma için ise fayans ustalarının harç ve alçı karmak için matkap veya hilti ile kullandıkları spiralimsi aparattan arada yararlanmayı düşünüyorum. köydeki evin mutfak atıklarından kurtulurken kendimiz için yetiştirdiğimiz sebze verimini arttıracağımı umuyorum.

Düzenleyen bufalu : 29-06-2012 saat 10:19 Neden: cümle düşüklüğü düzeltildi.
bufalu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2012, 17:12   #969
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bufalu Mesajı Göster
selamlar, ben de hurdacıdan çemberli mavi kimyasal bidonlarından alıp, temizleyip (sodyum laurlyl sülfat varmış eskiden içinde) altını kestim ve toprakta uygun boyda açtığım sığ bir çukura bunu gömdüm. Birktirdiğim malzemeyi içine tabakalar halinde serip ıslatarak ilk kompost denememe başladım. Karıştırma için ise fayans ustalarının harç ve alçı karmak için matkap veya hilti ile kullandıkları spiralimsi aparattan arada yararlanmayı düşünüyorum. Köydeki evin mutfak atıklarından kurtulmak ve kendimiz için yetiştirdiğimiz sebze verimini arttıracağını umuyorum.
çok güzel olur
ayrıcada solucan gübresi ilaveli olucaktır
hemen solucanlar gelicektir...
Devamlı nemlı tutmalısınız
karıştırmak için bizim şiş dediğimiz dirgen türü aletle de olabilir

bufalu beğendi.
Eski 30-06-2012, 18:15   #970
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Sevgili dostlar,
Daha önceki bir iletimde, evimizin üzerine doğru dalları yayılmış koca bir karadut ağacımızın olduğunu, terasta köpeğim de kaldığı için dutların epey büyük bir kısmını yiyemediğimizi ve dökülen bu (günlük ortalama 7-8 kilo) dutu nasıl değerlendirebileceğimi sormuştum, sağolsun bir doğa dostu arkadaşımız ilgili kinki vererek enzim yapmamı tavsiye etmişti.

Ben şöyle bir şey yaptım: 10 kg kadar talaşı çok büyük bir telis-çuvalın dibine döktüm, bunun üzerine 5-6 kg kadar sebze, meyve, çay artığı vs. döktüm, bunun üzerine 30 kg. kadar daha önceden bir plastik torbaya doldurduğum (ne yazık ki içinde çok az da olsa [olsa olsa 0,5 kg] köpek dışkısı olan ve güneşin altında üst kısmı hafiften kurumuş) dut süprüntülerini döktüm ve bunun da üzerine terasta koca saksıda atıl duran 10 kg kadar, perlit karışımlı torfu döktüm ve en üste de birazcık sıvı gübre döktüm ve bu işlemi iki kat yaptım. Yani büyükçe bir çuvalın içinde yaklaşık 80 kg. kadar kat-kat karışım oldu...

Yaptığım bu şey kompost olur mu, yoksa elimdeki tüm bu malzeme heba mı olacaktır? Bilgilendirilirsem çok sevineceğim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Çakırcalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 10:17   #971
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Konunun başlarına bakarsanız, Kedi köpek dışkısı kesinlikle kompost malzemeleri icinde değil.
Bildiğim kadarıyla, kötü bakteri oluşumuna sebep oluyorlar, daha tecrübeli üyelerimiz daha net cevap verecektir.

Bir de katman katman yapmak yerine, butun malzemeyi karistirip nemlendirmek daha hızlı sonuc veriyor. Dikkat edilmesi gereken, Kahverengi ve Yeşil malzemenin eşit miktarlarda olması, nemin ve oksijenin iyi ayarlanması.

Eğer kompost malzemenizden kötü kokular gelmeye başlarsa, bilin ki havalandirma sartlariniz iyi degil, malzemeyi bosaltip karistirirarak havalandirip tekrar işleme devam edebilirsiniz.

Eski 05-07-2012, 23:07   #972
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
Acaba pisi pisi adıyla bildiğimiz otu biçip komposta koyabilir miyiz?

swap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 02:48   #973
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi swap Mesajı Göster
Acaba pisi pisi adıyla bildiğimiz otu biçip komposta koyabilir miyiz?
Yeşil malzeme olarak kullanılmasında bir sakınca yok bildiğim kadarıyla. Konunun başlarında kompost malzemeleri ile ilgili bir liste vardı diye hatırlıyorum.

Sevgili Meyvelitepe' de blogunda bir cok baska konu gibi, kompost ile ilgili de kompakt ve doyurucu bilgilere yer vermiş.

Kara Altın -1 | Meyvelitepe - Çılgın Kalabalıktan Uzak

linkinden hem malzeme bilgisine hem de farkli detaylara ulasabilirsiniz.

swap beğendi.
Eski 10-07-2012, 04:27   #974
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciroz Mesajı Göster
Yeşil malzeme olarak kullanılmasında bir sakınca yok bildiğim kadarıyla. Konunun başlarında kompost malzemeleri ile ilgili bir liste vardı diye hatırlıyorum.

Sevgili Meyvelitepe' de blogunda bir cok baska konu gibi, kompost ile ilgili de kompakt ve doyurucu bilgilere yer vermiş.

Kara Altın -1 | Meyvelitepe - Çılgın Kalabalıktan Uzak

linkinden hem malzeme bilgisine hem de farkli detaylara ulasabilirsiniz.
Cevap için teşekkürler çiroz.

ciroz beğendi.
swap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 12:40   #975
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Kompostumu karıncalar basmış... Aslında iyi gidiyordu ama. Bu normal midir?

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 13:39   #976
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Alıntı:
Konunun başlarına bakarsanız, Kedi köpek dışkısı kesinlikle kompost malzemeleri icinde değil.
Bildiğim kadarıyla, kötü bakteri oluşumuna sebep oluyorlar, daha tecrübeli üyelerimiz daha net cevap verecektir.

Bir de katman katman yapmak yerine, butun malzemeyi karistirip nemlendirmek daha hızlı sonuc veriyor. Dikkat edilmesi gereken, Kahverengi ve Yeşil malzemenin eşit miktarlarda olması, nemin ve oksijenin iyi ayarlanması.

Eğer kompost malzemenizden kötü kokular gelmeye başlarsa, bilin ki havalandirma sartlariniz iyi degil, malzemeyi bosaltip karistirirarak havalandirip tekrar işleme devam edebilirsiniz.
Sayın ciroz, cevabınız için teşekkür ederim. Önerinizi kal'e alıp malzemenin tamamını karıştırdım. Köpek dışkısı bu karışımın içinde son derece az (olsa olsa 400-500 gr kadar). Yaklaşık 80 kg karışım içinde 500 gr kadar köpek dışkısı bulunması malzemenin kalitesini çok düşürür mü, bilemiyorum.

Çakırcalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 14:47   #977
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çakırcalı Mesajı Göster
Sayın ciroz, cevabınız için teşekkür ederim. Önerinizi kal'e alıp malzemenin tamamını karıştırdım. Köpek dışkısı bu karışımın içinde son derece az (olsa olsa 400-500 gr kadar). Yaklaşık 80 kg karışım içinde 500 gr kadar köpek dışkısı bulunması malzemenin kalitesini çok düşürür mü, bilemiyorum.
Sayın Çakırcalı, mümkünse ayıklayabiliyorsanız ayıklamanızı tavsiye ederim, özellikler kedi-köpek dışkısı kompost' a kesinlikle karıştırılmaması gereken malzemelerden. 400-500 gr dışkı kötü kokuya da sebebiyet verecektir.

Eğer kompostunuz yeterli ısıya ulaşmazsa, faydalı bakteriden daha çok zararlı bakteri oluşumu olacaktır diye düşünüyorum.

Bizim de bir köpegimiz var, Kendi kompost yığınımızı yaparken, ( yeşil malzemenin bir çoğu çocuk parkındaki biçilen otlardandı ) dışkıları mümkün olduğunca ayıklamaya çalıştık. Tabii, parçalanan kedi-kopek dışkıları mutlaka malzemeye karışmıştır, hastalıklı bitki parçacıkları da olabilir düşüncesiyle, ısıyı ( nem/oksijen dengesi ) sürekli kontrol ederek, süreci tamamladık.

Sıcak kompost, soğuk komposta göre daha hızlı sonuç vermekle birlikte, kontrolü sürekli elde tutmak gerekiyor. Konuyu incelerseniz, kompost süreci ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz

Biz yaptığımız kompostu "Sebze Beşiği" mizde kullandık, Sonuçlar olumlu gibi.
Bir kaç fotoğraf yüklemiştik daha önce...
http://www.agaclar.net/forum/995017-post697.htm

Tabii, biz de konunun çok acemileriyiz. Bu konuda tecrübeli üyelerimiz daha net cevaplar vereceklerdir.

Halil Önen beğendi.

Düzenleyen ciroz : 12-07-2012 saat 18:55 Neden: klavye kazası
Eski 12-07-2012, 18:31   #978
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
Kompostumu karıncalar basmış... Aslında iyi gidiyordu ama. Bu normal midir?
Sayın loveforlife,

Kompost kabınız bahçede ise bırakın karıncalar kompost yığınınızın içindeki olası tohumlar ve diğer artıklarla şenlik yapsınlar, hiç bir zararı olmaz.

Kendi beslendikleri şey bitince gideceklerdir.

Ben bir zararı olacağını düşünmüyorum.

loveforlife beğendi.
Eski 12-07-2012, 23:11   #979
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
tambur tekniği ( yani eksenel dönme hareketi ile karıştırma kolaylaştırıcı kap) ile kompost işlemleri için 3-4 gün süren araştırmalarımız sonucunda;

KELEŞ TİCARET
Murat Bey
Ostim 1. sokak NO=8
0 312 385 23 47

ostim girşi petrol ofisinin arkası oluyor bidonları zaten görüyorsunuz sokaktan.

çıkma bidoncuları bulduk ve çemberli tip 220 lt lik varilimizi aldık. çapı hatırladığım kadarı ile 100 cm boyuda 1,2 m gibi tam ölçülerde emin değilim . hemen sizinle paylaşmak için fotolarını çektim 3 adet aşağıdalar.

ankarada bu bidonları bulmak araştırmalarımla internetten imkansıza yakın duruyordu. genelde zeytincilerin veya azınlıktata turşucuların kullandığı bir bidonmuş ve üreticileri istanbul izmir bursa ve adanalar bir allahın kulu ankaraya satmıyor. telefon edip sordum.

önce kazımkarabekire caddesinde araştırdık ordan demetevlere gittik plastikçi dükkanlarına ordan bizi bu ostimdeki yere yönlendirdiler. ankarada bu tip bidon bulmanın imkansız olduğunu sıfırının yani, ancak kullanılmış(çamaşır suyu imalatında, arap sabunu taşınmasında vb gibi) bulabileceğimizi onuda ordan edinebileceğimizi sölediler akşam üstü gittik aldık akşam 20:00 a kadar açıkmış burası. izin aldık numarasını vermek için forumda kendisinden.

mekanizmamızıda yputube araştırmalarımdan bir makine mühendisi olarak ben seçtim.

Home Made Compost Tumbler - YouTube

planlarınıda vermiş amcamız;
planları dikkat inch ölçüsündedir

ben burdaki planlarda bulunan içerde hava sirkülasyonu sağlayacak olan 70 lik pvc borunun bir kaç yerine içerde karışımı kolaylaştırmak adına yatay çubuklar eklemeyi düşünüyorum bidon döndükçe karıştırmayı çoğaltmak için.

ve bir not closet flange diye tabir ettiği ürün türkiyede sanıyorum ki yok mekanik tesisatçı makine mühendisi olarak kataloglarada baktım bulamadım onun yerine sepetli teras süzgeci cinsi bişi koyacağız.

planımız:
  1. düzeneği hazır hale getirmek yani montajı bitirmek
  2. kahverengi ürünleri toplamak
  3. kahverengi ürünlerin tamamı hazır olduğunda semt pazarında yeşil ürünleri toplamak çünkü yeşiller kokuşabiliyor beklerken bu istenöiyor anldığımız kadarı ile
  4. hazır olan kahverengilere yeşilleri ekleyip bidonu bir seferde prosese sokmak
  5. günü birlik aklımıza geldikçe ki sıkça olacağını düşünüyorum bidonu ter yüz etmek ve gerektiğinde sulamak(drenaj için plastik musluk alıp bidon dibine conta ile montajını düzeneği hazırlarken yapmış olacağız)
  6. her anını fotoğraflamak

amacımız:
siyah renkte kompost elde etmek. süreci dokümante etmek ve bir sonraki için tecrübe kazanmak

sorularımız:
  1. güneşte mi kalmalı hep terasımız tüm gün güneş alıyor ama bu zararlı ise gölgelik kısımlarda mevcut
  2. çay posaları kuruyken kahverengi ama yaşken yeşil mi emin olamadık
  3. limon portakal ve iğneli yapraklar için asidik denmiş ekleyip eklememekte karrasızız
  4. kavun ve karpuz malum yaz mevsımı önce suyunu çektirmek mi gerekli parçalayıp güneşte
  5. tüm malzemeleri münkün olduğunda parçalayıp harmanlayıp koymayı planlıyopruz yeterlimi
  6. gübre ekleme konusunda net fikir edinemedik bu konuda yardım istriyoruz
  7. yeşil malzemeyi veya içinde yüksek nem olup çürüme yapacak malzemeleri ki semt pazarından alınanlar olacak bunlar önce parçalayıp, terasda 2 gün su çektirme güneşlendirip, sonra ekleme fikrindeyiz doğru bir hareket mi? kuruturken talaş serpek üstlerine nasıl bir fikir?
  8. belki aklımdan gitti veya gözden kaçtı okurken kompost oldu önümüz kış biz onu apartman dairemizde (terasımız mevcut) nasıl saklamalıyız.
  9. bu sistem ile kışın kompost yapılabiliyor muyuz hava soğuk olunca istenilen sıcaklığa ulaşmak zor olmuyor mu yani atıyorum ankara ekimde soğuyor ekimde bu işlemin bitmiş olması mı gerekli?

düzenek montajı bitene kadar bu sorularıma mantıklı sade cevaplar almak ümidi ile

iyi akşamlar.

not: umarım bu bidonu arayanlar vardır artık nereden bulacağınızı biliyorsunuz

35 tl dedi 30tl ye aldık bidonu.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hevesli meraklı : 12-07-2012 saat 23:13 Neden: bidon ölçilerini eksik girmişim tammalamak istedim
hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 23:44   #980
Ağaç Dostu

ve eğlence başlasın...

akşam annemin telefonu ile sarsıldım marketin bizim için hazırladığı 3 kocaman jumbo boy torba sebze meyveyi alıp eve gelmişler işim olduğu için geç geldim ben eve ve resimleri ancak hallede bildik.

ilk fotoğrafta gördüğünüz emektar yük vincimiz ile arka terasa taşımışlar.

ki plan dışına çıkmış bulunuyoruz. düzenek hazır bile değil çünkü.

torbaların ben gelmeden önceki kısımlarından marul, salatalık, kabak çıkmış annem onları doğramış bolca da karton kutu almışlar ama yetersiz gibi yarın tekrar arıcaz.

ben geldikten sonra açılan torbalardan şeftali, kayısı, patlıcan ve domates çıktı. aa üzüm havuç da çıktı. 4-5 patates çıktı onları koymadık.

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2012, 23:54   #981
Ağaç Dostu

ve eğlence başlasın 2...

marul ve salatalıkları annem ben gelene kadar doğramış kutulara koymuş.

ben geldikten sonrada öteki torbalardan çıkan

şeftali (çekirdeklerini tek tek ayırdık ellerimizle sanırım uzun bi süre sebze ve meyve görmek istemeyeceğiz), kayısı (çekirdeklerini ayırdık), mor renkli büyük eriklerden (çekirdeklerini ayırabildiğimiz kadar ayırdık), ama bunlar acayip sulandı, kahre rengi malzememiz yeterince olmadığından özelliklede saman, bunları başka bir kaba alta karton yığını bir kat bir katta şeftali kayısı erik domates bir kat daha karton şeklinde başka kaba taşıdık biriken suyularını dökmedik yarın üstlerine dökmeyi planlıyoruz. bu karışımın üstüne kuruttuğumuz çay posalarını döktük. sabah erkenden mobilyacılara gidip talaş toplanacak bunlar için.

diğer torbadan çıkan ekstra kayısı ve üzüme çare bulamadık ve yorulduğumuzdan kokmasınlar diye başka bir karton kutuya gene bir kat karton parçası bir kat çekirdekli kayısı üzüm dizdik.

Eklenen Resimler

TaşevliBahçe ve ciroz beğendi.
Eski 14-07-2012, 00:01   #982
Ağaç Dostu

ve eğlence başlasın 3...

ekstradan çıkan 2.parti marulu parçalamaya güç ve vakit olmadığından kutuların arasında sandvinç şeklinde dizdik. ıslanan kartonları genesebzelerin arasına soktuk üstlerine örttük.

doğraşmamış sebzeleri kenara çektik terası yıkadık.

sabah ilk iş talaş temin etmek ve montajı bitirip bidonu doldurmak.

acele gelen sebze ve meyveler yüzünden plandan şaştık dolayısı ile elimizde ağaç dal ve yaprağı maalesef hiç yok. yumurta kabuğumuz yok.

montaj yetişmez ise terasda bunları nasıl saklayacağımız hakkında fikrimizde yok!!!

biberleri hiç koymadık içlerindeki tohumlar büyür mü acaba diye düşündük? biri bunu cevaplarsa seviniriz.

akşam 6 da başlayan maratonu gece 00:30 sonlandırdık. yarın kısmet bakalım neler olacak...

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2012, 13:02   #983
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hevesli meraklı Mesajı Göster
ekstradan çıkan 2.parti marulu parçalamaya güç ve vakit olmadığından kutuların arasında sandvinç şeklinde dizdik. ıslanan kartonları genesebzelerin arasına soktuk üstlerine örttük.

doğraşmamış sebzeleri kenara çektik terası yıkadık.

sabah ilk iş talaş temin etmek ve montajı bitirip bidonu doldurmak.

acele gelen sebze ve meyveler yüzünden plandan şaştık dolayısı ile elimizde ağaç dal ve yaprağı maalesef hiç yok. yumurta kabuğumuz yok.

montaj yetişmez ise terasda bunları nasıl saklayacağımız hakkında fikrimizde yok!!!

biberleri hiç koymadık içlerindeki tohumlar büyür mü acaba diye düşündük? biri bunu cevaplarsa seviniriz.

akşam 6 da başlayan maratonu gece 00:30 sonlandırdık. yarın kısmet bakalım neler olacak...
Sayın hevesli meraklı,

Harika bir işe girişmişsiniz Tebrikler ve başarılar. Sonucu merakla takip ediyor olacağız. Biz de çok yeni ve hevesli olduğumuzdan olsa gerek, yazmaktan kendimizi alamıyoruz.

Montajı bitirene kadar, tüm malzemeyi (kahverengi ve yeşil malzemeyi yaklaşık eşit tutarak) karıştırıp başka bir bidon ya da bidonlarda saklayabilirsiniz.
Bidonların en üstünü ince bir kat talaş koyup kapaklarını öyle kapatırsanız iyi olur. Bu esnada da diğer malzemeleri temin edebilirsiniz.

Proses hemen başlasa da, siz tasarımı bitirene kadar koku ve sinekleri engellemiş olursunuz. Daha sonra yeni kaba geçirirken malzeme de havalanmış olur.

Biberlerin tohumlarını ayıklayabilirseniz ayıklayın, kapalı bidonda yapacağınız için, başka canlılar tarafından ( karınca gibi ) alınıp götürülmesi zor görünüyor.
Tohum meselesi aslında bizim de kafamızı karıştırıyor, Proses sırasında ısı çok yükseleceğinden (60/70 derece) yaşama şansları yok gibi görünüyor bir yandan.

Karışıma bahçe toprağı ve bulabilirseniz gübre koymayı da ihmal etmeyin.

Annenize ve size büyük kolaylıklar diliyoruz. Tekrar tebrikler...

Düzenleyen ciroz : 14-07-2012 saat 13:22 Neden: güncelleme
Eski 14-07-2012, 13:25   #984
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın hevesli meraklı,
Proses hemen başlasa da, siz tasarımı bitirene kadar koku ve sinekleri engellemiş olursunuz. Daha sonra yeni kaba geçirirken malzeme de havalanmış olur.

Biberlerin tohumlarını ayıklayabilirseniz ayıklayın, kapalı bidonda yapacağınız için, başka canlılar tarafından ( karınca gibi ) alınıp götürülmesi zor görünüyor.

Karışıma bahçe toprağı ve bulabilirseniz gübre koymayı da ihmal etmeyin.

Annenize ve size büyük kolaylıklar diliyoruz. Tekrar tebrikler...
İşin aslı şuan annemi beklemekteyim. Ulus'a gidip büyük torbalardan alacağız. Boya yapılırken kullanılanlardan. Hem şimdi talaş ile malzemeleri karıştırmak, hemde bidonun montajı bitene kadar karıştırma işlemi yapmak için.

Kahverengi mazleme olarak, bolca karton ve 3 çuval talaş, yarım çuvalda ağaç kabuğu temin ettik sitelerdeki mobilyacılardan.

Tohumları ayıklayıp ekleyelim ozaman biberlerimizide bugün.

Bahçe toprağı dediğinizi ben tam anlamadım ama anneme söyliyeceğim. Biz toprağı fideliklerden genelde torba şeklinde alıyoruz. Gübre işini de söyliyeceğim anneme. Soluncalı kompost için olan sayfalarda Ankara kalesi arkasında bulunduğundan bahsetmişlerdi. N ekadar almak gerekir acaba bu malzemeyi?

Yeni fotoğrafları da akşam ekleriz sanıyorum.

Teşekkür ederiz.

Düzenleyen hevesli meraklı : 23-08-2012 saat 18:45 Neden: imla
Eski 14-07-2012, 13:38   #985
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hevesli meraklı Mesajı Göster

bahçe toprağı dediğinizi ben tam anlamadım ama anneme sölicem. biz toprağı fideliklerden genelde torba şeklinde alıyoruz. gübre işinide sölicem anneme. soluncalı kompost için olan sayfalarda ankara kale arkasında bulunduğundan bahsetmişlerdi. nekadar almak gerekir acaba bu malzemeye?

yeni fotoğraflarıda akşam ekleriz sanıyorum.

teşekkür ederiz.
Sayın hevesli meraklı,

Gübre ve bahçe toprağı, proses başlatıcı ve taşıdığı bakterilerden dolayı koyulması gereken malzemelerden, toplam malzemenin 1/5 ' i kadar yeterli olur diye düsünüyoruz.

Konunun başlarına bakarsanız daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sayın meyvelitepe' nin

Meyvelitepe: Kara Altın -2
bu yazı dizisi de faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Kompostu katmanlar halinde de yapıyorlar ama forumda okuduğumuz kadarıyla bütün malzemeyi karıştırıp prosese sokmak daha iyi sonuc veriyor diye biliyoruz.

fotoğrafları merakla bekliyoruz.

Eski 14-07-2012, 23:06   #986
Ağaç Dostu

ve eğlencenin başladığı gün...

Merhaba,

Eni 2x4 metre olan naylonlardan 6 metre kestirdik. 7,5 tl metresi, Ulus'da ki naylonculardan rahmetli Modern Çarşının ordan (yandıktan sonra birilerini cebine para girsin diye otopark yapılan)

Konunun 3. sayfasında bulunan mesajdaki torbalardan aldık 10 tane, tanesi 0,5 tl den

2 şer çift içi plastik kaplı dokuma eldivenlerden aldık, zaten lazımdı evdekiler çok eskimişti. Tanesi 2 tl

ve lazım olur diye. Evdeki bittiği için ip ladık bir top 4 tl.

Bentderesinde ki çiçekçilerden, hayvan gübresi aldık (satıcı inek veya manda gübresi olabilir demiş). Yanmış ve kokusuz dediler. Üstünde organik gübre yazıyor. Kokusu cidden gübre gibi değildi, hatta toprak gibiydi.

Sitelerdeki mobilyacılardan, 3 çuval talaş ve mavi torbada bulunan ağaç kabuklarını aldık, yani ben işdeyken annemler almış. Ağaç kabukları çıktığı gibi gidiyormuş, talep çokmuş, adam söylemiş o yüzden azlar.

Arabaya sığdığı kadarını almış eve gelmişler. Oranı tutturabilirmiydik bilmiyorduk işin başında, kaldıki oranın neye göre olduğunuda kestiremedik. c/n oranını yani. artık göz kararı olacak

Eklenen Resimler

Düzenleyen hevesli meraklı : 23-08-2012 saat 18:40
Eski 14-07-2012, 23:19   #987
Ağaç Dostu

2

Önce çöp torbalarını katlayıp zımba ile deldik, ama alt tarafından 20-25 cm delinmeyen bölge bıraktık.

Bidonumuzun montajı henüz hazır değildi.

İlk torbayı deldik ve içine yeşil küreğimiz ile 3 kürek talaş koyduk. Belki çok gelebilir ama olası sulanmalara karşı bu önlemi almak zorundaydık.

Sonra naylonumuzdan terasımız eninde kestik, artan kısmı katlayıp kaldırdık. Yerde kalan kısma sebzeler yapışmasın diye talaş döktük. İşin ilerleyen kısımlarında, aklımıza şu geldi talaş ile gübreyi karıştırmak ama bunun için artık çok geçti. İşimiz kolaylaşabilirdi başta akıl etseydik.

Marul, semizotu kutusunu talaşa boşalttık, üstüne tekrar talaş döktük. bunları karıştırdıktan sonra, üstüne şeftalilerin sularını süzüp (şeftaliler dünden beri çok sulanmışlardı)ekledik. İyi ki böyle yapmışız, su ve talaş birleşince acayip ağırlaşıyormuş işin sonunda bunu anladık.

ve önemli bir hatırlatma.
dün gece şeftalilere koyduğumuz koli parçaları şeftali suları ile ıslanmıştı ve çok kolay parçalandılar. Marulların arasına koyduğumuz koliler sayesinde sineklenme olmamıştı veya minimum idi.
Yani böyle bir gece veya bir gün beklemek gerekirse, kolilerle kat kat yerleştirmek işe yarıyor. Böylece ıslanan kolilerde kolay parçalanıyor.

Şeftalinin kıymetli suyunu dökmedik işin sonuna sakladık.

başlangıç saati: 16:00

Eklenen Resimler

Düzenleyen hevesli meraklı : 23-08-2012 saat 18:35
Eski 14-07-2012, 23:26   #988
Ağaç Dostu

3

Şeftaliler çok sulandığı için üstlerine hemen talaş döktük. Tabii şeftalilerce ıslanmış kartonları da parçalayıp içine kattık şeftalilerle.

Talaş ile şeftaliyi iyice karıştırınca üstüne gübre attık, karıştırdık.

Prensip olarak, azar azar eklemek ve azar azar karıştırmak yönünde ilerledik, hepsini döküp karıştırmak zor olacağından.

Okuduklarımızda genelde 'yeşillikler çok yapışmış' şikayetleri dikkatimizi çekmişti. Çünkü yeşilliklerimiz -ki çoğu marul- yapışmasınlar birbirlerine diye talaştan hiç kısmadık, zaten kahverengi ürünümüz de çok çeşitli değildi yani.

Tekrar yeşillik, tekrar talaş, tekrar gübre ekledik, iyice karıştırdık.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hevesli meraklı : 23-08-2012 saat 18:27
Eski 14-07-2012, 23:39   #989
Ağaç Dostu

4

Başta az görünsede, git gide git gide büyüdü yığın amma bereketliymişiz yahu )))

Yeşil küreğimiz işte ordaki. Boyut analizi için bende terliğimi koydum fotoğraflara.

Dünden kalan patlıcan kabak ve biberleri de eklesek mi eklemesek mi diye düşündük.

Biberleri ayırmaya başladık tohumlarından, ama çok yorulmuştuk zaten anneme bırakalım biberleri bu
biberler bizi yavaşlatıyor akşam olacak yakında dedim. Biberlerden 10-20 tane ekledik kalanlarını üzülerek
çöpe attık.

Patlıcanlardan bayağı ve kabakların tümünü ekledik. Kabak seçmemizin nedeni, ihtiyaç duyulan suyu
sağlayacak olmasıydı aslında.

Tüm sebzeleri eklerken sürekli talaş ve gübre katkısı yaptık, minik minik karıştırarak ekledik. Tümden karıştırmak oldukça zor gibi duruyordu çünkü.

Dünden ayıklayamadığımız çekirdekli kayısı, üzüm kolisi içi gene koli parçaları ile doluydu, geldiğimizde sulanmış ve akıyordu. Kayısılar iyice mayışmışlardı. Annem kolıde el yordamı ile %95 kayısıyı çekirdeklerinden cıvık cıvık cıvıklatarak ayırdı. Acayip sulanan adeta çamura dönen kayısı üzüm yığını için ayri bir kapta talaş ve gübre karıştırdık. Una bulanıp pişirilen yemekler gibi, meyve balçığından avuçlayıp kaba aldık orda talaşa doyurduk ve yığına ekledik. Direk dökersek talaşla karıştırmak zor olacaktı.

Bir haftadır biriktirdiğimiz (ev - ofis) çay posalarını ekledik. Kavun kabukları ve maydonoz sapları vardı çok az onları ekledik, ama kavun kabuklarını parçalamayı unuttuk, öyle dilim şeklinde gittiler)))

4 kat olaran satın aldığımız naylonu (körüklü şekilde katlanmıştı) kenarlarından çekerek 2 katlı ama daha büyük hale getirdik. Neredeyse terasın tamamını kaplayacaktı.

Ortalığı topladık. Yığını iyice alt üst ettik karıştırdık ve inanın çok yorucu bir iş bu karıştırma olayı, heleki bir teras için. Bahçede çok daha kolay olurdu bence.

Yığını torba boyunca düzelttik. Tekrar talaş ve gübre ekledik üstlerine.

önemli not mutlaka saçınızı tülbent ile örtün, talaş rüzgar varsa uçuyor. Varsa maske takın ağzınıza ağıza çok kaçıyor, fark etmeden yutuyorsunuz, boğaza takılıyor sonra. Gübrede uçabilir sonuçta.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hevesli meraklı : 23-08-2012 saat 18:23
Eski 14-07-2012, 23:50   #990
Ağaç Dostu

5

alt kısımlarını talaş ile azcık doldurduğumuz torbalara başladık doldurmaya.

ama sulamadığımızı fark ettik hemen üstlerine su tuttuk hafifçe. ve içerde boş duran saksıdan toprak ekledik az oldu ama ne halimiz vardı başka bişi taşımaya ne de sabrımız kalmıştı.

ıslanan talaş ağırlaşıyormuş o an anladık torbaları sonradan taşımak zor oldu açıkcası. o yüzden bunun planını yapmanızı tavsiye ederim.

gene araya gübre ekledik kat şeklinde ve üstüne su serpittik ara ara torbalarda.

en üstüde gübre ve su serpintisi ile kapadık. şeftali suyunda kalan kolilerden koyduk, şeftalilerden kalan suları üstlerine ekledik.

en üsttüde az bulabildiğimiz ağaç kabukları ile doldurduk kapak niyetine ))

sanıyorum akşam 9a doğru torbalar ile işimiz bitti ama temizliği falanı filanı 23:30 da ancak temizlenmiş ayaklarımızı uzatmış olduk.

torbalar 4 adet oldu. eşit şekilde olamadılar çünkü ilkini taşırken çok doldurduğumuzu anladık ve diğerlerini gittikçe azalan miktarlarla doldurduk. ıslanan talaş ağırlaşıyordu çünkü.

torbaları sabah az güneş alan öğlen ve öğleden sonra güneş almayan teras tarafına çektik. aralarına boşluk koyduk dip dibe yerleştirmedik ki hava delikleri kapanmasın.

geriye yarım çuvaldan biraz fazla talaş kaldı. gübrenin yarısını kullanmışız.

şimdi bir kaç gün sonra sulayıp bidon geldiğinde ona geçireceğiz.

umarız bu kadar emek boşa gitmezde çöpe atmak zorunda kalmayız bunları

sonuç: 4 adet kompost olmayı bekleyen jumbo boy torba

2 adet pert insan.

yüzlerde işin tamamını yapabilmiş olmanın verdiği huzurlu bir gülümseme

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024