agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Sıcak Kompost
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2016, 16:57   #1261
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
http://https://www.youtube.com/watch...JtbqpMsdBkqTiO
Youtube taki bu video çok ilginç. Bahçesi olan arkadaşlar deneyebilir.

özfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2016, 17:03   #1262
Ağaçsever

https://www.youtube.com/watch?v=QIZs...JtbqpMsdBkqTiO
İkinci videonun ortalarında yetiştirdiği ürünlerdeki fark görülüyor. Hem 2 haftada kompost oluyor. Deneyip görmek lazım. İlgili arkadaşlara duyurulur. Light bira , kola ( şekerli sanırım) ve amonyak kullanıyor.

Eski 20-03-2016, 17:20   #1263
Ağaçsever

https://www.youtube.com/watch?v=jsPTBwu1z_Y
C/N dengesi (karbon- azot) bu videoda çok güzel anlatılmış. Daha önce paylaşılmış olabilir , izninizle ; emeği geçen eğitimcilere teşekkür ederek paylaşıyorum.

Eski 21-03-2016, 21:05   #1264
Ağaçsever

laputa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2016
merhaba,
Bu durumda, Turkiye`de bu sekilde uretilmis hazir kompost tedarik edilemedigini varsayiyorum.
Internette mantar kompostarindan oteye satici bulamadim.

laputa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2016, 23:42   #1265
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2016
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Eklenti 129402

Kompost Nedir ? :
Kompost veya diğer deyişle komposto, bitkisel mutfak atıklarının, otların, dal, yaprak parçalarının kısacası tüm bitkisel artıkların ve hayvan gübrelerinin bir yere yığılarak çürütülmesinden meydana gelen, doğal bir gübredir.

Kompost Yapımı :

Kompost yapmak için herşeyden önce size küçük bir bahçe gerekmekte. Sonra aşagıdaki işlemleri sırasıyla uygulayın,
Doğru kabı seçin, en doğrusu, yere açacağınız uygun büyüklükteki çukurdur, ya da tuğla, ahşap veyatel kafesten yapılmış olan kompost kutusu yapabilirsiniz, tabanı toprak olmalıdır. Bunlardan başka hazır kompost kutuları da satılmaktadır onları da kullanabilirsiniz.

Eklenti 129400

Bu da tuğla veya briketten yapılabilecek bir kompost kutusu.

Eklenti 129401

Hazır alabileceğiniz kompost kaplarına bir örnek

Elbette toprak içine kazılacak bir çukur veya hendeği de kompostlama işlemi için kullanabiliriz.

Kompostunuza neler koyabilirsiniz?

Yeşil malzeme (azot içeriği fazla olanlar)

Çim biçim artıkları,
Taze sebze meyve kabukları, artıkları,
Yaş taze otlar,
Çay atıkları,mutfak atıkları.
Yapraklar,
Taze çiftlik gübresi.

Kahverengi malzeme (Karbon sağlayanlar)

Dal parçaları,
Ağaç kabukları,
Testere tozu, talaş,
Çam ibreleri,
Kuru yapraklar,
Gazete kağıdı,
Saman, sap. vs.

Komposta neler konmaz?

Et, et ürünleri,
Süt ve süt ürünleri,
Kedi köpek dışkısı,
Yağlı yiyecek artıkları, yağ,
İşlenmiş kuşe, naylonlu, aluminyumlu vs. kağıtlar,
Tıbbi atıklar, çocuk bezleri, hijyenik pedler,
Gazete ve dergi kağıtları ( matbaa kimyasallarından dolayı),
Hastalık ve zararlı içeren bitki artıkları,
Üzerinde tohum olan yabancı otlar.

İyi bir kompostun sırrı Karbon /Azot oranının dengelenmesidir. Bunu basitçe kompost yığınınızı yaparken ayarlayacaksınız.

Yığınınızı kat kat hazırlamalısınız.

Yığını yapmaya kahverengi malzemeyle başlayın,
Hazırladığınız karışımı katlar halinde koymaya başlayabilirsiniz, 15 cm. yüksekliğinde kahverengi materyal, üzerine yine 15 cm. yüksekliğinde yeşil materyal koyunuz. Bir dirgen yardımıyla iki katı birbirine hafifçe karıştırın, düzeltin. Azotlu bir kimyasal gübreden elinizle tuz serper gibi üzerine serpin (bu fermentasyonu hızlandırır)

Sonra 3 cm. kadar bahçe toprağı koyun. Hazırladığınız katmanı sulayın.

Sonra yine bitkisel materyal ve yine toprak..., en üstüne ise toprak gelecek şekilde yığınınızı bitirin.

4 - 5 ay sonra gübreniz kullanıma hazır olacak. Bu arada ellemeniz de gerekmez. Gübrenizi doğanın ellerine bırakın.
Bitkisel artığınız çok bile olsa, yapacağınız yığının yüksekliği 1.2 m den fazla olmamalıdır.

Burada yığına koyacağınız dal, kabuk vs. parçalar mutlaka küçük parçalara ayrılmalıdır.Ülkemizde de artık dal ve bahçe çöpü parçalayıcıları satılmakta. Eğer, büyük bahçeli bir evde oturuyorsanız işinize çok yarayacaktır.
Merhaba Mine Hanım bu şekilde hazırlanmış bir kompost Kültür mantarı yetiştiriciliğinde kullanılabilir mi?

özfidan beğendi.
Bayram18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2016, 22:51   #1266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2015
Üç dört aydır her hangi bir çürüme belirtisi göstermeyen komposta üre veya amonyak tarzı yüksek azot içeren gubrelerden katarak süreci hızlandırabilir miyiz? Yoksa doğada hile ise yaramaz mı?

atabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 12:53   #1267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2016
merhaba acaba komposta yenmeyen kuruttuğumuz ekmekleri katabilir miyiz ? zararı olur mu?

elifozyalim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 00:33   #1268
Ağaçsever

laputa's Avatar

Merhaba, ISTAC'in kompost tesisine ilişkin bir link.
Kompost Geri Kazanımı | İSTAÇ

Video 'da aktardığı kadarıyla, C/N oranı ve ph,nem gibi parametreleri gozeterek, uretim yapıyorlarmış. Benim durumum için, bir kereye ( ve ilk kereye) mahsus, toplu kompost tedarik edilebilecek bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Fiyatı da nakliye hariç oldukça uygun.
Ancak, yine de kalitesini videodan anlamak zor, tesisi ziyaret etme şansı bulursam yapacağım.

Kompost konusunda tecrübeli, Istanbul'da yasayan biri bana katılmak ister mi? Gozlemleri degerli olacaktır.

Tesis şehrin atığını komposta dönüştürdüğü için teşvik edilebilir bir kaynak olarak da düşünülebilir.

kerkenez beğendi.

Düzenleyen laputa : 28-03-2016 saat 00:34 Neden: imla
Eski 28-03-2016, 09:36   #1269
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi laputa Mesajı Göster
Merhaba, ISTAC'in kompost tesisine ilişkin bir link.
Kompost Geri Kazanımı | İSTAÇ

Video 'da aktardığı kadarıyla, C/N oranı ve ph,nem gibi parametreleri gozeterek, uretim yapıyorlarmış. Benim durumum için, bir kereye ( ve ilk kereye) mahsus, toplu kompost tedarik edilebilecek bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Fiyatı da nakliye hariç oldukça uygun.
Ancak, yine de kalitesini videodan anlamak zor, tesisi ziyaret etme şansı bulursam yapacağım.

Kompost konusunda tecrübeli, Istanbul'da yasayan biri bana katılmak ister mi? Gozlemleri degerli olacaktır.

Tesis şehrin atığını komposta dönüştürdüğü için teşvik edilebilir bir kaynak olarak da düşünülebilir.
Fiyatları ne kadarmış? Acil ihtiyaç durumlarında kullanılabilir.

dongyul beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 15:31   #1270
Ağaçsever

laputa's Avatar

1 tonu 40 TL, telefonda aldigim fiyat.

Eski 29-03-2016, 09:41   #1271
Ağaç Dostu

Alıntı:
Taşıma maliyeti olmasa uğraştığına değmez. Kurtköy' de büyük bir fidanlıkları var bir ara gidip bakmak lazım.

Eski 30-03-2016, 21:42   #1272
Ağaçsever

laputa's Avatar

Kompost yine de ugrasilmaya deger olsa gerek
Surekli bahceye kamyon sokmak ya da petrol sarfiyatina bagimli olmaktansa, atiklari oldugu yerde gubreye donusturebilmeyi isterim.
Kurtkoy`de ki fidanlik orada mi uretiyor? Gidip bakabiliriz, ya da ben de gidebilirim, neresi ?

Eski 30-03-2016, 22:22   #1273
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Aslında taşıma maliyeti uygun olsa bir kereye mahsus alınabilir ve ilk katmanı onlardan alınan kompostla yapılabilir sonrasında kendi bahçenizde yaptığınız kompostlarla bahçenizi zenginleştirebilirsiniz ^^

Fiyatı çok uygun ancak yerinde incelenip temiz mi içeriği hakkında bilgi alınmalı...

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 08:04   #1274
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Merhaba,
Aldığınız fiyat dökme olarak mı? yoksa torbalanmış olarak mı? Dökme olursa damperli kamyon gerekir. Torbalı olduğu taktirde nakliye maliyeti düşebilir. İstanbuldan geri dönen tırlarla taşınabilir.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 14:26   #1275
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atabora Mesajı Göster
Üç dört aydır her hangi bir çürüme belirtisi göstermeyen komposta üre veya amonyak tarzı yüksek azot içeren gubrelerden katarak süreci hızlandırabilir miyiz? Yoksa doğada hile ise yaramaz mı?
Sn. Atabora sayfanın başında paylaştığım videoyu izleyin. Yazın 2 haftada kompost yapımını anlatıyor. Yakın zamanda deneyeceğim. Olumlu sonuç alırsam buradan paylaşmayı düşünüyorum. Süreci kesinlikle hızlandıracağınızı düşünüyorum. Tecrübe ettikten sonra kesin konuşacağım.

Eski 31-03-2016, 15:02   #1276
Ağaçsever

laputa's Avatar

Ziyaretci formu doldurularak (ISTAC sitesinde mevcut) , tesis icin ziyaret gunu alabiliyorsunuz.
Kompost tesisinin, 20.000 ton/yil kapasitesi varmis.
2010 `da yaklasik 4.000 ton belediye harici satis yapmislar. Miktar surekli artmis.
Nakliyeyi kendimiz sagliyoruz, kompost acik halde yukleniyor.
Kompost yogunlugu 0.5. (bunun birimini ya da onemini bilmiyorum henuz)

Satin alma talebini Atik Uretim Mudurlugu`ne iletiyorsunuz. Onlara nakliye aracinin plakasini veriyorsunuz, onlar da Kompost Tesisine iletiyorlar.
Saniyorum, 15-20 ton , tek seferde nakliye yapabilirsiniz.

bir de, ilk malzeme girdikten sonra, satisa hazir kompost cikmasi 56 gun aliyormus.

Kompostun kokusundan, dokusundan iyi anlayan birileri yok mu ses edecek, tesisi ziyarete eslik edecek?

tarku ve Muda beğendi.
Eski 31-03-2016, 18:30   #1277
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Kompost yoğunluğu dedikleri, sanıyorum granül büyüklüğü.

Eski 03-04-2016, 03:23   #1278
Ağaçsever

laputa's Avatar

Sicak kompost uygulamasini , serada, isi kaynagi olarak tecrube etmis bir uyemiz var mi?

Eski 07-04-2016, 17:55   #1279
Ağaçsever

laputa's Avatar

ISTAC kompost tesisi ziyaretine, Istanbul`dan katilabilecek, kompost konusunda tecrubeli bir arkadas vardir muhakkak, forumda...
Eger, sorulmasinin uygun olacagini onereceginiz bir kullanici var ise, kendisini ozelden davet edecegim... (Bir gun, kompost tesisine gitmek icin, bulusabilecegim birilerini haril haril arayacagim, nerden aklima gelirdi )

Eski 07-04-2016, 18:04   #1280
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
ISTAC kompost tesisi ziyaretine, Istanbul`dan katilabilecek, kompost konusunda tecrubeli bir arkadas vardir muhakkak, forumda...
Eger, sorulmasinin uygun olacagini onereceginiz bir kullanici var ise, kendisini ozelden davet edecegim... (Bir gun, kompost tesisine gitmek icin, bulusabilecegim birilerini haril haril arayacagim, nerden aklima gelirdi )
Ben de izlenimlerinizi öğrenmek için, size eşlik edecek gönüllü birinin çıkması için dua ediyorum.

laputa beğendi.
Eski 03-05-2016, 09:13   #1281
Ağaç Dostu

Baklaların kurumuş saplarını öğütüp biraz daha kurumalarını sağlayacağım. Parçalanmış ve kurumuş sapların karbon azot oranını saman gibi mi düşünmeli yoksa daha azot yoğun mu olur?

Eski 27-06-2016, 01:09   #1282
Yeni Üye

demir06's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Arkadaşlar merhaba;
40. sayfaya kadar geldim. Sayenizde pek çok şey öğrendim. Bahçem yok, balkonda büyük çöp kovasında kompost denemesi yapmak istiyorum ancak okuduğum sayfalarda bi konu hakkında bilgi bulamadım ve sormaya karar verdim. Cevaplarsanız sevinirim.

Ankarada yaşıyorum ve kışını bilen bilir. havlar soğuyup -15 lere düştüğünde kompost ne olur, üretilebilir mi yoksa belli bir aydan, dereceden sonra yapmayı bırakmak mı gerekiyor.

demir06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2016, 12:56   #1283
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Hmm ben 3/1 diye biliyordum karbon azot oranını.Oranları kendimize uyarlarsak sorun çıkar mı?Mesela benim gibi balkonda yapmaya çalışanlar 6cm kahverengi 6cm yeşil 3cm de toprak kullansa olur mu?

Yanlış anlamadıysam kompostu bir kaptada yapacaksak tabanı toprakla kaplı olacak?

Birde ben kompostu havalandırmaktan korkuyorum gerekli mi?Onun yerine oluşabilecek gazları enzim konusundaki ilkel nargile yöntemiyle atlatmayı düşünüyorum.İnternette bulduğum kompostla ilgili bilimsel yazıda aneorobik bakteri faaliyetinin de aynı ürünü verdiği akat rahatsız edici gazların ortaya çıktığı ve bu gübrenin aerobiklere göre kabul edilebilirliğinin daha az olduğu yazıyor.(atıklar çürüyünce mikrorganizma faaliyetleri başlıyor havalandırınca aerobik tam tersinde aneorobik mikrorgaizma faaliyeti çoğalıyor sanırım)

Atıkların sıralaması fark eder mi?

Düzenleyen çamkokusu : 03-07-2016 saat 13:36
çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 16:12   #1284
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Sorumu cevaplarsanız sevinirim.Kapalı bir kapta yapacağım çıkan gazları enzim konusundaki sistemle atacağım.Ama oradaki gibi içine maya veya em atmak yok.Bayağı kapta kompost.

Cevaplarsanız hızlıca sevinirim,yarın başlıyorum.

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 11:53   #1285
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Ben de izlenimlerinizi öğrenmek için, size eşlik edecek gönüllü birinin çıkması için dua ediyorum.
Son durum nedir ?
Gidebildiniz mi?

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 11:55   #1286
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Benim komposttan kadi lokması lavrasi cikti.Denize Boşaltmakan baska care yok

Eski 26-08-2016, 10:30   #1287
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Benim komposttan kadi lokması lavrasi cikti.Denize Boşaltmakan baska care yok
Larvaların büyüklüğü nedir. Elekten geçirseniz üstte kalmaz mı?

Eski 29-08-2016, 16:55   #1288
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Oncelikle güneşli bir havada kompost bir güzel yayıldı, sonra zaten son evresi de olan kadi lokmalari elle tek tek toplandı. Fotoğraf yukleyemedigimden görelim yok.Okuduğum kadari ile larvaları karga ve martı Tayfası afiyetle mideye indiriyor,bende bir tepsi içinde ziyafet çekerim istedim.Güneşten kavrulan larvalar pert oldu.
Aynı işlemi tekrarlayıp, kompostu elekten geçirdim. Yine de minik larvalar dan şüpheliyim. Biraz daha bekleyip öyle kullanacağım.

kerkenez beğendi.
Eski 22-02-2017, 10:18   #1289
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Geçen sene kirli çamaşır sepetinde kompost yapmayi basarmıstım şimdi tekrar denemek istiyorum ama kahverengu malzeme olarak çevremde sadece çınar yapragi var. Komposta sadece kahverengi malzeme olarak çınar yaprağı koysam olur mu?

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2017, 08:20   #1290
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
Geçen sene kirli çamaşır sepetinde kompost yapmayi basarmıstım şimdi tekrar denemek istiyorum ama kahverengu malzeme olarak çevremde sadece çınar yapragi var. Komposta sadece kahverengi malzeme olarak çınar yaprağı koysam olur mu?
Olur, neden olmasın.

ezo beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024